BINNENLAND. ten schaarsch. Alleen wordt uit Cairo gemeld, dat de Mahdi al verder en verder oprukt en zijn leger van ICruppkanonnen en amunitie ruim schoots is voorzien. Waarschijnlijk heeft hij het een en ander op gene raal Hicks buit gemaakt, voor dat deze ongelukkige generaal in staat was het onbruikbaar te maken. Haarlem, 14 Dec. '83. De Haagsche correspondent van de Zulph. Ct. meldt, dat het besluit van het Ministerie om aan te blijven, niet zonder oppositie is geschied. Drie leden van den Minis terraad wensehten met den minister van koloniën, die direct door het votum getroffen was. heen te gaan; vooral de minister Grobbée drong zeer daarop aan. Ten slotte echter overtuigde de minister Heemskerk zijne ambtgenooten, dat zij verplicht waren, voorloopig op hun post te blijven. De portefeuille van koloniën is. volgens dezen correspondent, opge dragen aan jhr. C. Hartsen, oud-lid der Eerste Kamer, met wien ook in 't voorjaar reeds onderhandelin gen zijn gevoerd. Ook de heer J. J. Weeveringh, de bekende schrnver van werken over Staatsschulden, heeft in een vlugschrift, getiteld: «Onze finan cien en de weelde in de huishou ding van den Staat», zijn denk beelden openbaar g-emaakt over den financieelen toestand. Hij gaat uit voerig' na wat bezuinigd kan wor den en meent dat ten minste 2 millioen minder uitgaven worden vereischt. Hij weuscht een inkom stenbelasting zonder verschil tus- schen kapitaal en arbeid, met vrij stelling van inkomsten tot f600 en progressieve percentage, waardoor 16 millioen ware te verkrijgen, en tevens de patentbelasting kon wor den afgeschaft, de accijnsen op ge slacht, zout, zeep bieren en azijnen evenzeer, en het geheele personeel aan de gemeenten kon komen. Ein delijk ontwikkelt hij nogmaals zijn vroeger plan om geen nieuwe schuld te maken zonder tevens al onze staatsschuld in een 3 pCt. fonds te converteeren, wat volgens hem voor- deeliger zal uitkomen. Volgens geloofwaardige per sonen werd gister ochtend te half zes uur te Maastricht een aardschok gevoeld. Ook te Oud-Vroenhoven is een dergelijk verschijnsel waar genomen. Zoo ook in de werkplaatsen van de Holl. Spoorweg-Maatschappij al- *liier zijn Donderdag avond omstreeks 10 uren trillingen waargenomen, welke aan een aardschudding doen denken. Van verschillende plaatsen meldt men meer of minder ernstige branden. De gevolgtrekking welke daaruit is te maken zegt het Dag blad, luidt: le. dat men vooral met stormachtig weder voorzichtig moet zijn met stoken; 2e. dat velen met petroleumlampen niet behoedzaam genoeg omgaan en 3e. dat het ge regeld vegen van schoorsteenen geen weelde is en nogthans vaak wordt verzuimd. De tentoonstellings-commissie verzoekt ons mede te deelen dat de duplicaten der ingeleverde portret ten tot ultimo December a. s. aan haar bureau in het Volkspaleis te te zetten. De Sakser stemde daarin gaarne toe. De landstreek door welke beiden trokken, schonk hun weldra de heerlijkste gezichten op den prach- tigen Rijn en schoone oevers. Welk een lachenden verkwikkend schouw spel boden de rijk gezegende vlak ten, waarboven een zachte wind ruischte en een heerlijk blauwe hemel zich welfde. Allengs werd de vreemde man vertrouwelijker en nadat ook deze zelf zijne nieuws gierigheid had luchtgegeven en zijn medgezel naar diens afkomst had gevraagd, waren beiden weldra in een druk gesprek over de schoone landstreek, die zich aan hunne oogen voordeed, gewikkeld. Meermalen hadden zij onderweg halt gehouden om wat uitte rusten en iets van hunnen voorraad te nut tigen. Bijna overal trof men op de rustplaatsen lange den weg frissche bronnen aan, waardoor beiden hun dorst met het heerlijke water kon Amsterdam terug te bekomen zijn, op vertoon der als toegangsbewijs gediend hebbende photographic. {HU.) Voor het Rijk zal bij de Neder- landsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam worden aangebouwd een stoomboot, ten behoeve van de am bulante recherche te water. Volgens telegram uit New- York kan er tusschen 15 en 17 Dec. stormweder verwacht worden op de Engelsche en Noorsche kusten met veel reg'en en de wind van Zuid tot West ioopend. Twee andere stormen zijn later na korte tusschen- poozing ook nog te verwachten. Amsterdam. In den laatsten tijd is meermalen melding gemaakt van oplichterijen, gepleegd door per sonen, die onder voorgewende namen of firma's bestellingen doen, natuur lijk zonder betaling te laten volgen. Ook de firma James Thomson Jr. te Amsterdam ontving dezer dagen eene dergelijke «bestelling», die ver vat was in het volgende schrijven: Rotterdam, 5 December 1883. Deu lieer James Thomson Jr. Amsterdam. Mijnheer Zend mij ommegaande zoo spoedig moge lijk per Holl. of Rijnspoor 'n Anker Bor- deauwijn a f 22, per Anker van 45 flesschen. Daar 't voor surprise is, zoo verzoek ik u. ommegaande te zenden. Adres Mejuffrouw Of ten Zieke, Rottestraat no. 2, Rotterdam. 't Was heden avond te laat. Morgen vroeg (Donderdag) verzend ik aan uw adres f22 per postwissel. Zet op 't adressurprise. UEd. dienaar, G. Op ten Zieke, in Koloniale waren boter en Kaas. Rottestraat 2, Rotterdam. PSMeldt mij een dag later, hoe ik met de flesschen en mand doen moet, of u die terug moet hebben. Zoo ja, zend ik ze u einde dezer maand. Hoewel de afzender klaarblijkelijk groote haast had, heeft de heer Thomson gewacht met het afzeilden van den wijn en na ingewonnen in formatie het verlangde niet afge zonden. Amst. Ct. De persoon, van wien onlangs werd gemeld, dat hij ter zake van moedwilligen doodslag is gesigna leerd het betrof een feit, waarbij een jongmensch zich eenige vrijheid tegenover een vrouw veroorloofde, waarop hem een klap met een pa- rapluie werd toegediend, is te Brussel aangehouden en gevanke lijk naar deze gemeente gebracht. De beruchte koopman Heijstek op wien kort geleden door het Haag sche publiek de lynchwet is toege past, heeft, nadat hij zeer kort te Nieuweramstel eene schuilplaats had gezocht, zich thans metterwoon te Amsterdam gevestigd in de Boom straat No. 14, op eene achterkamer, en weder eene handelszaak geopend, op naam van zijne vrouwLambrechts, Reeds is gemeld, dat de soldaat die onlangs te Amsterdam voor een officier een bankbiljet van f 100 zou wisselen en niets van zich hoo- ren liet, Zondag uit eigen beweging in de kazerne is teruggekeerd. Het N. v. (f. D. voegt daar nog bij, dat op den avond van dienzelfden dag de som aan de woning van den officier werd terug'bezorgd. Scheveningen. Het gestrand* vaartuig is de Engelsche schoener jEckolynne. Reeds zijn aan het strand geborgen naar gissing 40 duizend kilo buskruit en 500 kilo dynamiet. Volgens getuigenis van zeelui is het een afgeleefd vaartuig, en het wekt zeker groote verwondering, den lesschen. Tegen den middag bereikten zij de rivier de Neckar en kwamen zij aan een dorp, waar een herberg was, alwaar zij een weinig langer rust namen voor hunne paar den, die zeer vermoeid waren. De vreemdeling zelve vroeg naar niets, maar de waard kende hem en vroeg naar nieuws uit Worms. Spoedig verzamelden er zich nog meer man nen, die iets van den oorlog wilden weten en daar de Sakser hun taal niet verstond, zoo mengde hij er zich niet in en zweeg totdat de lieden hunne nieuwsgierigheid had den bevredigd. Vervolgens vatte hij het gesprek met zijn medgezel we der op en daar hij had bemerkt, dat de jonge Sakser de lieden niet verstond, zeide hij nu tot hem: Hier kan men met het onver- valschte Allemannisch kennisma ken. Is dat een volk die Duitschers Iedere dagreis ontmoet men een an deren stam, die er andere gebruiken en een andere taal opnahoudt en dat «men» zulk eene kostbare lading met een dergelijk schip liet vervoe ren. Op last van den Minister zullen tot morgen de ontplofbare stoften aan het strand te Scheveningen blijven, om dan waarschijnlijk naar Delft of Maassluis vervoerd te wor den. Hellevoet. Het stoomschip AuJi, van Liverpool naar Rotterdam, is onderweg in brand geraakt en daarna op den Hinder gestrand; het is totaal weg. Twee lijken van opvarenden zijn hier aangespoeld. Dordrecht. Gisterenochtend omstreeks 61/# uur geraakte ten huize van den heer W. B. D., aan de Korte Kalkhaven alhier een petro- leum-kookto*stel in brand. De dienst bode H. De K., wed. C. Z., dit be merkende, wierp het brandende voorwerp op eene binnenplaats, doch daardoor deelde de brandende petro leum zich aan hare kleederen mede en stond zij zelve spoedig in vlam. Zij had echter genoeg tegenwoor digheid van geest, den mond dor spicringliaven in tc foopen, om daar door het vuur te dooven. Een daar; met zijn vaartuig- liggend schipper wierp de vrouw geheel in het water en fcuuschte ai zoo den brand, waarna hij haar m zijne roeiboot opnam. Behalve verlies harer kleederen, be kwam de vrouw gelukkig slechts lichte hrandv ouden aan de handen. Reuver. Tegen een wethou der. fabrikant, is proces- verbaal op gemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid Op zijne siga renfabriek waren -1 'anderen bene- den de jaren werkzaam. Ginneken. Door de ambte naren C. Pasman en A. P. Pas zijn Maandagnacht 17 zoutsmokkelaars betrapt. Twee vielen er in hunne handen. De overig-en namen de vlucht met achterlating van 1320 halve kilo zout. Enschede. Een milicien al hier, H. v. d. B. genaamd, die zich naar Duitschland begeven en zich bij een gehouden inspectie van ver lofgangers niet gemeld had, was als deserteur afgevoerd. Eenigen tijd later gaf hij zich echter vrijwillig- bij den burgemeester zijner g*emeente aan, die hem naar.Z-utfen heeft doen vervoeren, waar men hem echter niet in ontvangst wenschte te ne men. Vervolgens is hij naar Breda, zijn gewezen garnizoensplaats, en verder naar den Bosch getranspor teerd, doch evenmin wilde men hem ook daar accepteeren. Andermaal naar Breda opgezonden, is hij Zater dag ook weer opnieuw naar Den Bosch overgebracht, waar hij nu toch eindelijk, naar de Bred. Ct. verneemt, in arrest gezet en ter be schikking van den auditeur-militair gesteld is. Opsterland. Sedert een paar jaar bestaat in deze gemeente eene Vereeniging- onderden naam Onder ling Belangdie zich ten doel stelt het huren eu verhuren van goede woningen, zoowel voor huurders als verhuurders, zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Gisteren avond had de gewone jaarlijksehe vergadering der Vereeniging plaats. De vereeniging telt 18 leden, die gezamenlijk met 78 goede, frissche woningen zijn ingeschreven en door middelmatige huur den werkman in staat stellen een gezond verblijf voor hem en zijn gezin te betrekken. Voor iedere woning wordt 25 cent contributie betaald aan de kas der zich allen voor den waren, oorspron- kelijken stam houden. Wij kooplie den leeren spoedig de taal der men- schen, waarmede wij verkeer heb ben en handel drijven. Hier echter zal de een niet eerder den ander verstaan, dan wanneer zij een ge meenschappelijke schrijftaal hebben en zich dan van deze bedienen. Nog lang duurde hun gesprek. De waard ondervroeg den koopman, wie zijn medgezel was en waar heen hij gaan wilde. Beiden zetten zich dan weder te paard en reden nog een eindweegs langs den oever des Neckars voort, totdat zich hunne wegen scheidden, daar Groefwang door een dicht woud door te rijden,op deze wijze den weg aanmerkelijk kon verkorten. De koopman nam vriendelijk afscheid van hem, maar hij meende dat deze toch blijde was niet het woud met hem te moeten doorrijden, daar er zich dik wijls gevaarlijk volk ophield, niet in het dichtste er van, waar niets Vereeniging, die dit jaar met een batig saldo van f 34.05 sloot. Franeker. Sedert een paar weken hebben de schapen het hier hard te verduren gehad. Onderschei den veehouders vonden 's morgens geregeld s*mmige dezer dieren dood op 't land liggen of in de sloot ver dronken. Doordat de arme dieren erg toegetakeld en verscheurd waren en hun van achteren stukken vleesch uit het lichaam waren gehaald, dacht men aan wilde honden als de be drijvers van dit kwaad. Sommigen spraken zelfs van vossen en wolv Thans echter is het der rijks-en gemeentepolitie mogen gelukken, twee groote honden te vangen, lie 's daags eene broodkar moesteu .rek ken en 's nachts vrijge 1 aten - den om hun fortuin te zoeken. Eerst zeer vermagerd en uitge hongerd, begonnen ze nu door hr- ,i<j welgedaanheid de aandacht trek ken. Verleden nacht zijn goene niéuwe gevallen voorgekomen, zoodat men nu hoop.; van de plaag verlos; te zijn. De Storm. In verschillende dagbladen van heden komen nog berichten voor orn- ti-' <1 den gewoed hebbenden storm velen komen overeen met hetgeen wij daaromtrent in ons vorig num mer gemeld hebben even vei laten wij hier nog eenige b;: ..a-heden volgen Bij de vuurtoren to bchevening-en strandde W oensdagavond een schip, waaraan de naam onbekend is. Het s hip, geladen met dynamiet en bus kruit, werd geheel verbrijzeld, en lading spoelde bij honderden vaten en kisten aan land, waaronder veel ijzeren bussen met buskruit. De com missaris van politie heeft in den afgeloopen nacht terstond alle vei- ligheidsmaatreg-elen genomen. De hulp der artillerie is ingeroepen. Het aangespoelde wordt op het strand bewaakt. Het zeevolk liep met zak ken dynamiet en buskruit door de straten, denkende dat het snoeperij was, doch alles werd door de politie afgenomen. Uit 's-Hage wordt heden gemeld: Omtrent het gisterenavond te Sche veningen gestrande schip vernemen wij nog* het volgende: De naam van het vaartuig is tot nog toe niet hekend. Men vermoedt dat het van Iersche afkomst is, op de pakken dynamiet staat«opladen near Cöln». Het dynamiet is afkom stig- van eene fabriek nabij Keulen. Naar alle gedachten heeft de be manning het schip verlaten. Plunje van het scheepsvolk was niet meer aanwezig, evenmin een vlag of wim pel. Door het beleidvol optreden van den commissaris van politie, den heer Furnée, is veel gevaar voorkomen. Daar dynamiet heel veel gelijkenis heeft met z.g\ chocolade- borstplaat, dachten de bewoners van het dorp, die bij een stranding er meestal op uit zijn om hetgeen aan spoelt machtig te worden, dat zii met zoodanig suikerwerk te doen hadden en liepen er in alle rich tingen mede weg. De persoon die den commissaris het bericht van de stranding kwam mededeelen, kwam voor de deur van dien ambtenaar met een enorm stuk van deze ge vaarlijke stof. Voorts heeft de politie dadelijk naar alle kustplaatsen ge- telcgrapheerd, dat dergelijke lading drijvende was, terwijl de hoofden van scholen aangezocht zijn, om de was te halen, wel echter op de wegen, waar het gespuis zich in hinderlaag legde om op voorbijgan gers te loeren. De schrijver had. het angstige gelaat van den vreemde ling genoeg beschouwd om niet al te zeer door diens bezorgdheid te schrikken en reed nu snel voor waarts, om nog voor het vallen van den nacht ter bestemder plaatse te zijn. De heerlijke wouden en prachtige gezichten op den van verre schit terenden vloed, verruimden zijn hart en brachten hem in een opgewekte stemming. Hij was er verre van af om het een of andere gevaar te bevroeden toen plotseling, uit het kreupelhout, twee verwaarloosde, woest uitziende menschen op hem aanvielen en voor hij van zijne schrik was bekomen en aan tegenweer kon denken, zijn paard vasthielden en hem met zware, houten knotsen be dreigden. Toen zij zagen, dat hij zich gereed maakte zijn zwaard te onder hunne leiding a a a c ka deren te waarschuw» a oigr deze hier en daar stukken 1 mol» ten vinden. De burgemeester de proc.-gene.:t'": al de kolonel de:- genie Orombout?ej[ de kapitein der artillerie Alma, *wa_ ren heden op hei strand aauw^j» De burgemeester is met den ter van oorlog, in overleg eetrêdeu hoe verder te bande on. Voorloopig is al '.ct aangloeide cp hot streed e-on.-,. ,.ard. 1», on der hewalcir. gestsld san politie en militairen. Nu men u- neveningen cvni^s- Izins van den cjorsten ach rik o bi treat I deu storm bekomen, heeft men dc schad->&au de vloot veroorzaakt beter kfinuen opnemen. Twee schui- to'i van den reder Mb Tuijt Jz. zijn ontzettend gehavend. Eene dezer zal hoogstwaarschijnlijk niet te her stellen zijn. Dit. is mede het g,2; J met de schuit van de reedei, -o M. Deu Duik, die boven op den gemótselden waterput van h it bad huis staat. Ook van eene van den rèedsr A. Hoogevoen is de boeg aan stuurboordszijde 'igestooten. De schade aan de vloot, uitgeno men de onherstelbare, kan geruste- üik op f 15 i». 1 20,000 worden ge steld. fcrand op sommige pun ten drie voet afgenomen - voor de A -kwerf is het zeer steil en in den donker gevaarlijk. Te Kampen zijn aangebracht schip per Klaas Koster en knecht Jan Tichelaar van Hoogeveen, en schip per J A. Lemmers en knecht A. J. Striek van Purmerende. Hunne heide met turf geladen schepen zijn onder Schokland vergaan. In de boot van eerstgenoemden schipper hebben deze 4 personen bijna een etmaal rondgedobberd, ter prooi aan storm wind en golven. Zij landden eindelijk op het Kampereiland en werden daar door een der pachters zeermensch- lievend opgenomen, en kwamen gas teren te Kampen aan. Hun aanblik was allertreurigst, en liefdevol wer den hun de middelen verstrekt om voedsel te verkrijgen en de reis huis waarts te aanvaarden. ZwartsluisIn onze nabijheid al hier zijn veel ongelukken g-eheurd. Onder Schokland zijn minstens drie schepen vergaan. Schipper Terpstra diens vrouw en twee kinderen zijn door de schipper Harm-Ivistjes hier aangebracht, hun schip is weg. De beide andere heeschen de noodvlag gen. Yan een dier beide zijn nog twee menschen in de boot gezien, daarna was alles weg. Bij de Noord* is een lijk drijvende gezien. Van de Yollenhoofsche vissckersvloot wor den nog achttien vaartuigen vermist. Gansch Brouwershaven verkeerde hedenmiddag in angstige spanning. Van het hoofdje toch werd gezien dat de uitgezonden reddingsboot door het vreeselijke stormweer en den zeer hoogan golfslag driemalen achtereenvolgens omsloeg, en de derde maal duurde het wel een kwar tier eer de boot zich weer oprichten konde. Wat was anders te verwach ten dan dat de g-ansche bemanning, allen vaders vau huisgezinnen, weg wezen zoude. Met ongeloofelijke krachtsinspanning echter hebben vijf man zich nog- weten te redden, maar de wakkere, flinke schipper Dirk Bakker en de waterklerk Joh. Ar nold hebben, helaas! hun dood in de golven gevonden. trekken om zich te verdedigen, sleur den zij hem met ruw geweld van zijn ros en lieten dit in schuwen vaart ontsnappen, hun offer opnieuw met hunne knotsen bedreig-ende. Groefwang dacht op dat oogenblik slechts aan tegenweer en het ge vaar niet achtend, trachtte hij zich met geweld aan hunne handen te ont rukken. Dit maakte hen echter nog woedender. Een paar hevige slagen dreunden hem door 't hoofd, en hij verloor het bewustzijn. Onder he vige pijnen kwam de jonge man nog eenmaal tot zichzeiven, maar hij bleef geheel machteloos om een lid te ve.rroeren of een geluid uit te brengen. Hij voelde slechts, dat de roovers zijne zakken doorzoch ten, voorts bemerkte hij onder vele pijnen hoe zij hem dieper in het woud sleepten, hem daar van al zijne kleeren beroofden en geheel naakt lieten liggen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2