BEURSBERICHTEN. fail den jongen man hebben den luitenant de f 100 weer terhandge- steld. 's-Hage. Op de Lange Bees tenmarkt kan men iets nieuws op het gebied van bouwkunst aan schouwen. In de toppen van den voorgevel van het in aanbouw zijnde pand, ingericht wordende tot kan toren, vergaderzalen enz. der Nederl.- Indische Spoorwegmaatschappij, zijn nl. S medaillons geplaats, bevattende de portretten van .Tames Watt en George Stephenson, de beide man nen waaraan wij de kennis van stoomkracht en de toepassing daar van op het gebied van spoorwegen te danken hebben, benevens het portret van wijlen den heer Pool man, den stichter dezer maatschappij, dsn man, die door kunde en energie zich uit de geringe klasse wist op te werken tot een man van groote beteek enis. De portretten zijn naar teeke- ningen van den ontwerper van het gebouw, den architect H. Wesstra jr.. uitgevoerd door den heer Odorico. te Venetie, en bestaan uit verschil lende soorten marmer glasmozaiek, de sclioone kunst, die voor eeuwen in Italië bloeide, later verviel, doch in den jongsten tijd weder herleeft. (Vad.) Kralingen. Zondag-avond is een sierlijk vaandel van pl. m. f 100 aan de afd. «Kralingen» van het Algem. Ned. Werkl.-Verbond aan geboden door de vrouwen der leden dezer vereeniging. Een aantal meisjes der leden zongen eenige toepasselijke liederen. Bij het overreiken van het vaandel werd het woord gevoerd door mej. Olieman, die in warme bewoordingen, namens de vrouwen, hare sy mpath ie betuigde met't s tre v en der vereeniging. Zij uitte ten slotte den wens.cn, dat 'het nimmer het streven der leden mocht worden zich bij de sociaal-democraten aan te sluiten. Daarna werden nog enkele tooneelst.ukjes opgevoerd. Breda. Bij J, A. v. W., knecht van den onlangs in staat van fail lissement verklaarden A. V. alhier, is eene huiszoeking gedaan, als ver dacht van goederen, welke tot den hoedel van laatstgenoemden behoor den, te zijnen huize te hebben ver borgen. Werkelijk zijn dan ook Berg. In de buurtschap Beek, nabij deze gemeente, had dezer da gen een treurig ongeval plaatseen timmerman, zekere Th. Van Emden, bezig zijnde in de toren der R. K. kerk met het uitbreken van eenige balken, ten einde een paar nieuwe aan de gemeente geschonken klok ken naar boven te kunnen balen, viel naar beneden en was terstond een lijk. GEMENGD NIEUWS. «Waar wild is zijn stroopers,» bier, zoo schrijft men uit Ooststel lingwerf aan de Dr. Ct, ie wild ergoenz. Deze week gebeurde hier met twee stroopers een aardig voorvalletje. Niets van elkander af- wetende, hadden zij zich op korten afstand in een boschje neergezet, om bij het heldere maanlicht een haasje te vellen, dat door 't sneeuwkleed, hetwelk de aarde bedekte, gedwon gen was aan knollenveld en moes tuin een nachtelijk bezoek te bren gen. Beiden keken scherp, daar be Weegt zich iets, «'t is een man met een lange jas aan, net als de op passers, ze zijn 't bepaald», op den loop dus!.... de beide stroopers slaan door en voor elkander op de vlucht, ende stroopers waren buurlui. Een akelige surprise. De maréchausées Sanders en Weeda te Venloo, die in September 11. ge noodzaakt waren een huzaar neer te schieten, ontvingen op St. Nico- laas een naamloozen brief, waarin hun niets minder beloofd werd, dan dat zij binnen 4 dag-en hetzelfde lot zouden ondergaan als de over leden huzaar. Men heeft gelukkig- de belofte onvervuld gelaten. Onder leiding van kapitein Adams, een zeer ervaren walvisch- vaarder, zal in Juni e. k. eene hulp expeditie van Dundee vertrekken, ten einde de Groenlandsche noord- poolexpeditie, die zoek is, op te spo ren. Kapitein Adams is stellig over tuigd, dat overgebleven leden van de expeditie tusschen Kaap York en Etali door Eskimo's opgenomen zijn, en g-elooft dat hij binnen drie maan den met de geredden zal kunnen terug-komen. Een landlooper werd opgepakt, eenige voorwerpen, tot dien boedel] hij was in 't bezit van twee gelijke behoorende, bij hem in beslag- ge- veldflesschen en een valsch stuk echter nog zal geld ter waarde van 25 cents. Hier- nomen, waarvan moeten worden uitgemaakt, hoe hij in 't bezit er van is gekomen. Deventer. De heer W. J. Kolkert, aannemer alhier, werd dooi den chef voor de landsg-ebouwen te 's-Hage aangenaam verrast met een prachtig album, bevattende 30 schoone photographieën, voorstel lende de binnen- en buitenafdeelin- gen van bet door hem gebouwde nieuwe departement van justitie te 7s-Hage. Minnertsga. Eenigen tijd geleden kon men lezen dat bij een landbouwer alhier een rat zich een plaats had weten te verschaften in een rijtuig om hare jongen in vei ligheid te brengen. Dit rijtuig werd voor het volkje een verraderlijke val. Moge de uitgekozen plaats zon derling schijnen, niet minder vreemd is het hoe ratten en muizen zich te Geldrop laten vangen. Bij den hak ker E., die reeds geruimen tijd door deze lastige knaagdieren geplaagd wordt en die er een groot aantal door vergiftiging en klemmen van kant gemaakt heeft, deed zich ge heel onverwacht een niet onaardig middel voor om zich van dat volkje te verlossen. Toen de aarde met sneeuw bedekt was, had een jongen in de nabijheid der plaats, waar de ratten zich schuilhouden een paar steenkleppen geplaatst om vogeltjes te vangen. De kleppen lagen 's mor gens dicht en in beiden was een rat gevangen. In de nabijheid vond men drie muizen ook in steenklep pen en het zonderlingste van al was dat een weinig verder een muis ge vangen werd in een lijsterstrik aan een heester gespannen. Vorst. In verband met de drie g-earresteerden alhier, als verdacht van den moord te Heino heeft men aldaar eene huiszoeking gehouden, waarbij gevonden zijn, onder een vat verborgen: gouden kettingen- ringen en andere kostbaarheden verder verscheidene ganzenkoppen, -vleugels, konijnenvellen, enz. Twee revolvers waren in een mesthoop verborgen, waarvan een nog met zes schoten geladen was. omtrent ondervraagd, deelde hij mede dat hij, in een dorp komende, altijd een fleseh met water vulde en daarop in een herberg de andere met jenever liet vullen. De waard weigerde steeds het 25 centstuk in betaling aan te nemen, en eischte zijn waar terug. Hij reikte daarop den waard de ftesch met water over, welke deze dan weer in de kruik als jenever uitstortte. Hij behield dus de jenever en zijn kwartje. Eenige dagen geleden meldde zich te Jönköping hij de spaarbank een man aan, om te vragen naar eene kleine som gelds, die hij vóór jaren daar had ingebracht. Hij was in zulke behoeftige omstandigheden geraakt, dat hij sedert lang voor 25 öre daags bij boeremenschen in don kost wasmaar bet betalen van deze geringe som zou spoedig te bezwarend voor hem zijn, en het armenhuis stond hem als een schrik beeld voor de oogen. Maar wanneer de nood het hoogst is, is de hulp het naast. De oude man dacht aan het geld, dat hij eenmaal in de spaar bank gezet had. Zijn boekje was weggeraakt, maar het nummer had hij onthouden. En zoo was hij naar Jönköping gekomen, waar hij bij den kassier der bank kwam met de woorden: «Ik geloof, dat ik hier nog wat geld heb staan.» De kas sier sloeg de hoeken op en ant woordde na eenige oogenblikken «Juist; gij kunt over 600 kronen beschikken» De oude man verbleekte van aandoening en wist niet, of hij zijne ooren gelooven kon. Nadat men hem echter aan het verstand gebracht had, dat zijn ingelegd geld door de bijgevoegde renten in den loop der jaren tot genoemde som was aangegroeid, sprak hij getrof fen: «Goede hemel, dan hen ik rijk, nu behoef ik niet in het armenhuis.» Vrijdagavond 11 uur 20 min. is te Crefeld eene aardbeving waar genomen. Bij eene volkomen hel dere lucht bewogen zich plotseling de vensters en de beweegbare voor werpen als door stormwind in be weging gebracht, en voelde men eerst eene beweging als van ver heffing en daarna als van neder- lating. De schok werd in verticale richting waargenomen. De thermo meter wees eene hooge tempera tuur aan. De geschenken, die de kinderen op St. Nicolaas krijgen, zien er soms zoo uitlokkend uit, dat de waar schuwing nogal eens gehoord wordt «Niet dadelijk alles op te eten en wat te bewaren.» Deze les is door een inwoner van een dorp in Fries land wel ter harte genomen. Be doelde inwoner kreeg in zijn jeugd op St. Nicolaas in 't jaar 1825 een zoogenaamde «taaiman» ten ge schenke, voorstellende St. Nicolaas te paard, welke «taaiman» op dit oogenblik nog in zijn bezit en dus nu ruim 58 jaar oud is. Indien de man nu zoowel als later dezelfde zorg blijft besteden aan het taaie leven van dien ruiter, kan deze waarschijnlijk nog verscheiden geslachten overle ven en handhaaft hij zijn naam met eere. {Mb.) Uit een der Fransche ge van- voor dat ik weer een glaasje klare mag drinken? Een verstoord bediende zei in een booze bui tegen zijn patroon«Over 14 dagen ga ik weg: een fatsoenlijk mensch kan 't bij u niet uithouden.» «Daarom heb ik u juist genomen,» was het hartelijke antwoord. De lieve onschuld. Ma verbiedt u Karei toch eens: Wat heeft hij gedaan? Hij wil niet hebben, ma, dat ik hem aan z'en haren trek! Onderwijzer. Zeg mij eens, wat onderscheidt een hond in het bijzon der van andere dieren. Leerlmg. Hondenbelasting. Sergeant. Wat gebeurt er als je te laat binnenkomt. Recrunt. Dan moet ik den sergeant van de wacht een borrel geven. Onbegrijpelijk. Student A. «Zeg kameraad, mijn geniasen is dezer dagen, na een vijf- kleermaker heeft zich een buiten- jarige tuchthuisstraf te hebben on- goedje gekocht.» Student B. «Uw kleermaker? Dat is me onbegrijpelijk, boe een kleermaker rijk kan worden, dien betaalt tocli niemand. Een Engelscliman heeft berekend, dat het mensch el ijk hoofd gemid deld 127,000 haren draagt. Hoogste Priumf. A. Den schoonsten triumf be haalde onlangs de beroemde pianist Vingermanowskyen toch toen hii gedaan had, bewoog zich geen hand om te applaudisseeren. B. Hoe is dat mogelijk? A. Verneem wat de geperfec- tionneerde kunst vermag-. De pianist speelde Schummann's «Wiegenlied» - hij had door het meesterlijk weergeven daarvan het auditorium in slaap 'gewiegd. dergaan, een man ontslagen, die zich op het gebied van de uitg-a- ven eener courant aan een kolossaal bedrog had schuldig gemaakt. Dit heer had namelijk iu 1876 te Lyon gepoogd een volksblad uit De parkschouwburg bij elec ts geven, en daartoe, in den vorm trische verlichting van premie-loten, eenige duizenden (Op de galerij). Zeg, mama, personen opgelicht. J zijn dat nu Edison'sche lampen Hij liet zich namelijk het ahonne- Maar kind, dat zijn geen lam- ment op zijn blad vooruitbetalen op j pendat zijn habitués, een kwitantie, die tegelijk recht(ft Meisje wees naar de haarlooze gaf op deelneming' in eene geld- hoofden van deze laatsten). verloting of iets dergelijks. Natuur lijk liet menigeen zich verleiden zulk een lot te nemen, doch toen deze uitgever een groot aantal abonnementen bij vooruitbetaling- in den zak had, was hij op een goeden dag- met de noorderzon verdwenen. Zij, die op dit blad ingeteekend waren, hadden toen een tiental exemplaren voor hun g-eld ontvan gen, zoodat dit blad hun zoowat op 60 cents per exemplaar te staan kwam. Van de premieloting kwam natuurlijk niets! Intusscken liep de bedrieger spoe dig genoeg in den val en kreeg gedurende, vijf jaren, wegens op lichterij, vrij dak en logies van het Fransche gouvernement. Volgens Le Voleur heeft dit heer schap zich thans naar Belgie of Nederland hegeven, om zich daar metterwoon te vestigen. Het Russische poolstation te Karmakaly op de westkust van Nova-Zembla verdient de aandacht der Nederlanders in zooverre, dat het onder denzelfden breedteg-raad gelegen is als de plaats, waar zich de Varna- en de Dymphna- expedi tie hebben opgehouden. Luitenant Andrejes, hoofd van het station, deelde in het Russisch, Aardrijks kundig genootschap mede, dat liij in de 3 maanden langen poolnacht veel van sneeuw en strenge koude geleden had. Gedurende een zeer sterken storm werd zelfs 16 uur lang alle verbinding tusschen het woonhuis en het observatie-pavil- loen afgesneden, niettegenstaande de afstand slechts 74 schreden was, en in Januari daalde de thermo meter tot 40° C. Een der leden van de expeditie, een matroos met name Tiskof, die zich ineen Novem bernacht zonder de noodige voor zichtigheid huiten gewaagd had, kreeg het koudvuur aan beide bee- nen en stierf na drie dagen. Ove rigens had het station nauwkeurig zijn program gevolgd en alleen de magnetische waarnemingen moesten eenige malen wegens sterke mag netische perturbatiën gestaakt wor den. Voor de waarnemingen, het noorderlicht betreffonde, was de plaats niet geschikt, daar in het noorden een hooge landrug gelegen was, van waar de sneeuw voortdurend op dwarrelde. Een steujipilaar van Schiedam. Dokter, zeg me, de hand op het hart, zonder complimenten, want je hebt met een zieke te doen die op alles voorbereid is, die moed heeft om het verschrikkelijkste te verne men en wien daarentegen onzeker heid foltert en doodt zeg me dokter, rondborstig en zonder om wegen duurt het nog lang LEGER EN VLOOT. De kapt. C. Horber wordt bij bet 7ereg. inf. verplaatst van Amsterdam naar Naarden. De onlangs gemelde overplaatsing van don kapt. Tissot van Patot, is daardoor onjuist. De bij het 7e reg. inf. in activiteit gestelde le luit. J. P. Kraak, is ingedeeld bij het oe bat. te Naarden. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 17 Dec. 3.81 M. boven AP 2.71 M. onder N, P. Keulen, 17 Dec. 6.16 M. boven 0. Amsterdam, 17 Dec. 1S83. Prijzen der onderstaande effecten. Nederland. Cert. Werk. Sell. 2' genoteer- pCt. de koers. Italië. Portucal. Rusland. Spanje. Turkije. Egtpts. Twee personen kochten op de volgende voorwaarden te zamen een rijpaardAls ik rijd, zei de een, loopt gij als gij loopt, rijd ik. De ander was met deze overeenkomst tevreden. Dame in een g-ezelschap tot een heer. «Maar waarom noemt men ons toch eigenlijk het schoone ge slacht, mijnheer?» De heer. «Ja, dame, dat weet ik ook niet.» IX (i E Z 0 X D E X. Geachte Redacteur. Zoudt u mij wel een kleine plaatsruimte willen toestaan voor het volgende stukje" Sedert eenigen tijd is de Meesterlotten- laan, die ik alle avonden moet passeeren. wegens het leggen van buizen, voor rijtui gen niet en voor voetgangers bijna niet toegaukelijk; doch wanneer, gelijk de vorige week, er drie lantarens branden en er dan maanlicht is bovendien, kan men er nog langs komen, maar zooals gisteren 17 Dec. was bet ondoenlijk. Daar de maan om 9 uur pas opkwam, was het om 8 uur met buiig weer zeer donker, en er brandde van de drie geen een lantaren, waardoor het zeer gevaarlijk werd, de laan te passeeren ik, ten minste, ben er langs gekropen, om niet in den afgrond te storten. liet ware weltewonscheu dat aan dezen ellendigen toe stand door het gemeentebestuur spoedig een einde werd gemaakt. G. L. W. v. L. ARMENZORG. Het kerkbestuur der Israël, gemeente te Deventer ontving ten behoeve zijner armou een som van f300 van de familie Koppel uit Apeldoorn. KUNSTNIEUWS. .Tl. Zaterdagavond werd in het lokaal #Arti et Amicitiao" te Amsterdam, daartoe door het bestuur welwillend ter beschikking jesteld, eene vergadering gehouden van Nederlandsche dagbladschrijvers waarin sta tuten werden vastgesteld van een ,/Nederl. journalistenkring/' die ten doel heeft: a. be vordering van de belangen der Nederlandsche jonrnalisten, en b. het vormen van een baud tusschen de journalisten onderling. Er werd o. a. besloten deze statuten aan versohillende journalisten toe te zonden, hen tot deel neming uit te noodigen en in eene volgende vergadering het bestuur te benoemen. Hongarije. Obl, Leening 1867. 5 Goudleening 5 Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap. (Mei-N.) 5 ,r h zilv.Jan.-Juh) 5 Obl, buitl. 1S53-S0. 3 bij Hope Cornp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Öbl. buit. 18762 h /(Perpetuele) 4 binul. f12500- 250001V< Obl. binnl. f1000- 5000 1' Obl. Alg. Sell. 1S65. 5 1S69. 6 Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4 u 1S77. 4 Columbia. Obligatiën4' 'keu. Lecning 1870 G 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Rank. divid Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest-Obl. Ind. spw. Aand.u Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morscliansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Ccrt. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Italië. Rusland. Amerika. 65 77".. 10D/s 96*/., SO3,4 S8 G5s/4 65s 52"2 90', g 24 443 4 53'3 7JS 93 's 623;'. 113',', 1203 4 27s s 103 4 8 119 151 115 72 154 116',. 18 51", 117"'g 50' 84 S63s 53'/« 52»/4 1449/g 29' 13H/8 Obl. Ccrt. 7 105'su PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 1077* n Rotterdam 3 100» Gem. Crediet3 943 a Belgie. Stad Antwer pen 18743 9G'/4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 101'/» 1860. 5 1127i8 - 1864. 1397/, Rusland. 1864. 5 127 1866. 5 122 Geldkoers, prolongatie 4 pCt. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, IS December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Eleur f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a dito J ammen f 1.80 a 2.dito Engelsche f 1.50 a 1.60, Zceuw- sche Spuische Jammen fl.SO a 2.70, Blauwe f2.10 a 2.30, Plakkeesche Jammeu f 1.50 a 1.90, Pooters fl.a 1.25, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.50, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen fl.SO a 1.90. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwal. f0.,2e kwal. f0.per kg. 1 Gras- f a 60 nuchtere dito f10.a 18.9 schapen lammeren fa vette varkeus 40 a 50 ct. per kilogram- biggen fa - paarden f a 478 runderen, le kwal. f0.85, 2e kwal. f 0.76, 3c kwal. 'f0.70 per kg. melk- en kalfkoeieu fllOa- 320 p. st. Petroleum-bericht van P. G. C. Cal koen, Makelaars, Arasterdam, 15 Dec. De Amerikaansche Petroleum-notecringe» waren sedert ons laatste bericht volgens Ren ter's telegram: New-York 9, 9'/s. 9' 9, 9' 9' 4,*), 93 4, ct. per gall., Philadelphia S7/s, 9 9—, 9—, 9'/,, 9' ct. per gall. Ruwe Olie 117, 116, 114, 115, 114, 114, ct. per vat. 70" Abeltest. Bij zeer klein aanbod van loco partijen en hooger noteering van Amerika liepen de prijzen tot fll op, waartoe eenige zake» voor afgesloten werden. Alhier arriveerde het schip Louise met 6528 vaten. Voor de voorjaarslevering bestond meer dere vraag en werden verschillende posts» afgesloten op Jan.Maart en Eebr.April-Ier. De notecring is heden bij miustens 25 vu., te ontvangen aan het Amsterdamsch Pctrn- lcum-Entrepót Disponibelf 107 '8 a f Entr. Dec. -10"8 Jan. -11 Jan. Maart lev-11 - Eebr. April-11

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3