POPULAIR IEm I Oplage 10000 Ex. Donderdag 20 December 1883. No. 140. FEUILLETON. „GROEFWANG". ABONNEMENTSPRIJS: Yeor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkeruitgevers: BOMAÏÏS k Co*4 te Haarlem* ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30, 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.32 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Z/j die zich nog in den loop run dit jaar abon neer en* ontvangen als premie: le. den boetenden Iloman lie B'foek des B aders. 2e. Ken in vier kleuren ge drukten wand kalender. De Grenadiers en Jagers in België. Omtrent de ontvangst van de Nederlandsche officieren en muziek korps te' Gent, waarvan wij in ons vorig nummer hebben melding ge maakt, verneemt men nader: Te ruim tien ure stoomde de trein binnen, die de Nederlandsche gre nadiers en jagers herwaarts voerde. Verwelkomd door de plechtige tonen van het Wien Neérlandsch bloed, dat ook door de vier muziekkorpsen uitgevoerd werd, betraden de gasten het perron en werden door den heer Paul Van Acker, consul der Ne derlanden, met de volgende woorden ontvangen «Welkom, Hoog WelGeboren Heeren. «Welkom is liet eerste woord dat wij U. H. W. G. willen laten hooren. «Namens het uitvoerende Comité van het weldadigheidsfeest Gent-Java, en in mijne hoedanigheid van consul der Ne derlanden in de provincie Oost-Vlaande- ren, heb ik de hooggeschatte eer en het oprecht genoegen aan de H. W. G, H. afgevaardigden van het regiment grena diers en jagers Zijner Majesteit den Ko ning der Nederlanden, alsook aan de ko ninklijke kapel van hetzelfde korps, eenen warmen welkomstgroet te brengen, in onze aloude en goede stad Gent, waar alle wer ken van liefdadigheid en menschlievend- heid, ten allen tijde, zulk eenen luiden weergalm in de harten der inwoners ge (Een roman uit de achtste eeuw.) TTIT ItET HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 37) Reeds had het leger den terug tocht aanvaard en trok met rijke buit van kunstschatten en kostbaar heden van allerlei aard beladen door de Pyreneeën, en de achterhoede, die de rijkste en merkwaardigste schatten medevoerde, stond onder bet opperbevel van Roland, die gaarne zoo lang mogelijk in Spanje wilde blijven, omdat de goochelaarstroep achterbleef en bij nog steeds onder de betoovering van Lo's schoonheid stond. Eindelijk brak hij op, maar, lichtzinnig als hij was, verlangde hij van Lo, dat zij hem zou bege leiden. Zij had liet gezegd en zij vonden hebben, en die haar heden voor bereid heeft om UI. allen op de gulhar- tigste wijze te onthalen. «Weest welkom, M. II., in de stad Gent. «Weest allen welkom." "Ik heb de eer U. H. W. G. den plantscommandant kolonel Monnier voor te 6tellen, den kolonel van het le legioen der burgerwacht, kolonel graaf R. De Kerehove de Dentergem." De plaatscommandant, kolonel Monnier, richtte vervolgens in het Fransch het woord tot de Neder landsche officierenHij nam de ge legenheid te haat om in naam der Belgische officieren erkentelijkheid te betuigen voor het hartelijke ont haal van het Belgische Konings paar door de Nederlandsche vorsten, het Nederlandsche volk en leger. «Van ganscher harte», zoo ging hij voort, «drukken wij u de hand, niet slechts voor het verleden, maar ook voor het heden, ook voor de toe komst. Wij hopen dat deze hand druk, door Belgie bekrachtigd, zich doe gevoelen tot op den bodem van uw edel en dapper vaderland, en vooral tot den bodem van het hart van ieder zijner soldaten». Een daverende toejuiching volgde op sprekers woorden. Luitenant-ko lonel Boellaerd antwoordt, eveneens in 't Fransch. Hij acht zich geluk kig, te kunnen constateeren in wel ken hoogen graad van achting het Nederlandsche volk en leger in Bel gië staan en tevens in naam van zijn land dezelfde gevoelens jegens het Belgische volk te kunnen be tuigen. Ook hierop volgde een hartelijke toejuiching. Terwijl de vreemde en de Gentsche officieren elkaar de hand drukten, hief de muziek der grenadiers en jagers de Brabanconne aan en begaven zich de aanwezigen naar den uitgang van het station. hield heid scl Zij sle woord Zoo lang hare schoon- hem ontvlamde, zou geen aard- ■r.acht Eqnr van hem scheiden. De muziek van het tweede legioen ier schutterij speelde het WienNeer- landsch bloedterwijl de inmiddels gevormde stoet zich in beweging stelde. Niet minder dan 55, zegge vijf en vijftig corporatiën met hunne banieren trokken voorbij en be groetten de Nederlandsche militai ren door luide hoerah's, door het zwaaien der banieren en het wuiveu met hoed of pet. De heeren, die zoo straks op het perron de Haagsche officieren ver welkomden, sloten zich bij dezen aan in den stoet, die zLh tusschen eene dichte rij van toeschouwers langs de voornaamste straten naar het stadhuis begaf. Jammer dat het begon te regenen, maar gelukkig dat de bui spoedig over was. Bijna ieder huis was gevlagdin elk ge opend raam vertoonden zich vrien delijk groetende gezichten. Te elf uur kwam de stoet aan 't raadhuis. Terwijl de vereenigin- gen in eene lange rij voor het ge bouw post vatten, speelde de mu ziek der Weeskinderen het Neder landsche Volkslied en begaven zich de Haagsehe officieren naar de groote zaal, waar zij door den Ne- derlandschen consul aan den aldaar in officieele kleediug tegenwoordig zijnden Burgemeester, den heer Lip pens, werden voorgesteld. De heer Lippens nam daarom het woord en hield de volgende toespraak Mijne Heeren «In n.'inm der stad Gent, in naam van haren Raad en van hare bevolking, wensch ik u een hartelijk welkom! «Wij zijn gelukkig u de hand te mogen drukken hier in Vlaauderens oude hoofd stad, hier in datzelfde stadhuis waar, voor drie eeuwen, bij tijd van strijd, van lijden en gevaar, uwe en onze vaderen ook waren vergaderd. «Hier was het dat zij het groot ver bond, de Pacificatie van Gent, hebben ge sloten, elkander verpandende eene vaste ende onverbrekelijke vriendschap. «Drie honderd jaren zijn verloopen, en de toejuichingen, de geestdrift der gau- sche stad, het gulhartig onthaal van onze gansche bevolking bewijzen dat die plech tige belofte geen ijdel woord is. «Uwe tegenwoordigheid alhier, Mijne Heeren, getuigt ons dat niet enkel de banden van bloed en van taal onze vol keren vereenigen, maar dat wederzijdsche genegenheid, achting en vriendschap die broederbanden nog immer en nauwer toe halen. «Weest welkom ouder onsDat het hartelijk onthaal van heden onze vriend schap versterke en ook onze kinderen aan- spore tot meerdere en altijd innigere ver broedering! «In naam der stad Gent bied ik u, Mijne Heeren, den eere-wijn aan. «Drinken wij op het heil van Neder- land's leger, Nederland's volk en Neder- land's vorst!" Luitenant-kolonel Boellaerd beant woordde deze rede met een dronk op het welzijn der Belgische dynastie de toekomst van haar volk en den bloei der stad Gent. De levendigste bijvalsbetuigingen volgden op des sprekers woorden, waarna de eere wijn de ronde doed. Onder de tonen der Brabanconne door de kapel der renadiers en jagers en door het buitenstaande volk luide toegejuicht, verlaten de gasten het raadhuis en ontbindt zich de stoet. Een déjeuner ten huize van den Nederlandschen consul vereenigt aldaar de Haagsehe officieren. Prachtig was de aanblik van de onmetelijke zaal van het Casino, die reeds lang voor den aanvang van het concert tót stikkens toe gevuld dat :n 't Prank.- mand -Q fang een smadeliike straf j ontging, als hij haar bescln-.mde. maar /.ij was als omgekeerd en zag en hoorde niets dan 2ijn wensch. dat zij met hein /oude trekken. Zoo deed zij, wat zij wel nooit' had gedacht te doen, en dat bij de j goochelaars de eenige, onvergeef-1 üjke zot- b was. Zij verliet de haren ter wille van den vreemden man en volgde hem, alsof zij tevens vooruit! kon zien, dal hij in haar slechts! een tijdelijk speeltuig beminde. Ro- v.. voo haar de kleeding van een schildknaap laten makew als men haar da, r zoo met le l Êkte-1 rende, zwarte -oget. en het kort-j geknipte, gier..: mlc haar naast den. reusachtigen Roland met de blonde j lokken aanschouwde, dan moest men toegeven, dat hier een reenij. ;g van twee menschen plauu vond, wier beider schoonheid van de meest tegengestelde richting was, maar die elk op zichzelve een zonderlinge tocverkvneht uitoefende. huid aangevoerde achterhoede van het Frauki8che leger te overvallen. Niet slechts uit wrjmk, maar hoofd zake yk om dén*"rijken buit. gingen de Baskiërs er op 5 en uv rvi- len geheel onverwacht, cc na sle epvao het Frankische leger De vefwanteri van Lo streden mede in de rijen der bergbewoners, en men Lo ontdekte, dat haar geliefde door verraad en list vernietigd zou worden, greep zij zelf een zwaard en streed gelijk een razende aan de zijde van Roland. Maar de plaats van het gevecht was r de onvoorbereide Franken on matig. IVvergeefs blies Roland op zijn rkhnkenden hoorn; het dal van nee valles verslond de klankenen ..lie hulp kwam van het hoofd- ger voor het afgescheiden hoopje odagen. Met leeuwenmoed streed Roland voor zijn leven en de buit gemaakte schatten. Reeds was de noodlottige Lo. doodelijk getroffen aan zijne voeten nederzonlcen en j nog steeds velde zijne hand vele I zijner tegenstanders ter neder. Toen voelde hij, uit vele wonden bloe dende, hoe ook hem de krachten ftzonken. Nog eenmaal bracht hij n hoorn aan zijne lippen en blies alle kracht, zoodat de toon kijk als het klagende geluid en geest tot koning Kareis was. Wel meer dan zes duizend per sonen waren aldaar bijeen. De leden van het Comité hadden de kiesch- heid, hunne plaatsen aan de dames af te staan, en getroostten zich, de geheele uitvoering van het pro gramma in staande houding toe te luisteren. De zaal is met veel smaak ge tooid. Groote Nederlandsche vlaggen wisselen af met kleinere Belgische vaantjes. Op den voorgrond staan de bustes van koning Willem III en Leopold II; achter Belgie's koning zag men de Nederlandsche driekleur; achter Neerlands vorst de Belgische vlag. Twee reusachtige handen, die elkander in een hartelijken druk omknellen, vormen het middelstuk. Daaronder staat de tribune voor het orkest, aan weerszijden door groen omzoomd. De schoonste sieraden ech ter bevinden zich vóór ons, en wel allerliefste blondines in keurige toilet ten en alleraardigste brunetten met zwarte oogen. De meeste dier jonge dames hebben zich belast met het verkoopen van een zeer kunstig be werkt programma, van bloemen, pa pieren waaiers enz., hierin bijgestaan door de collecteurs die reeds twee maanden lang voor het finantieele der onderneming ten voordeele der slachtoffers van de ramp op Java in de weer zijn geweest, maar des niettemin heel frisch en fiksch, met strikjes in het rood, wit en blauw, aan het knoopsgat of op de uniform, een onvermoeiden ijver betoonen. Naar mij verzekerd wordt, zijn voor meer dan 2300 fr. aan pro gramma's enz. verkocht. Door in- teekening was reeds circa 12,000 francs verzameld, terwijl bij den in— ig nog voor eenige duizenden frs. aan biljetten verkocht werden. Te drie ure juist verschenen de ooren doordrong. Deze luisterde en herkende den klank van Roland's kostbaren horen. Dadelijk liet hij omkeeren. Doch het was te laat. De Baskiërs hadden de geheele ach terhoede in den pan gehakt en den kostbaren buit van besneden olifants tanden, gouden sieraden en edel- steenen in bezit genomen. Met zware verliezen moest de ter hulpe snel lende koning Karei zelf het dal van Roncevalles ontvluchten en deze ongeluksdag vernietigde weder veel van hetgeen vroeger met moeite was verkregen. Dood lag daar het schoonste sieraad van hetFrankische leger en wat het ergste was, het gerucht vergrootte de nederlaag en droeg tot in de verste landen de slechte tijding van het noodlottige uiteinde van den Spaanschen veld tocht. Was het wonder dat ookdetrot- sche Saksers bij deze tijding weder als één man opstonden en onder aanvoering van Wittekind het Fran-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1