Oplage 10000 Ex. Zaterdag 22 December 1883. No. 142. FEUILLETON. „GROEFWANG". mmsDi ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algcmeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drnkkers-Uitgeïers: BOM AKS k Co,, te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W JNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, .1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10. 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftselie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Ziij die sich neg in den loop van dit jaar abon neer en* ontvangen als premie le* den boetenden Moman: lèe S toets des 9 'aders. 2e. Men in vier Meuren ge drukten tv andkalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit verschillende omstandigheden zou men mogen opmaken, dat de toestand in Egypte langzamerhand minder gevaarlijk beg'int te worden. Maakten wij er onze lezers al op opmerkzaam, dat men in de laatste dagen van den valschen profeet, al bitter weinig hoorde, thans kunnen wij er bijvoegen, dat die stilte ook den Egyptenaren zeiven eenigen moed begint te geven. Zij zijn het van de oproerlingen niet gewoon, dat zij in het bewustzijn van hunne kracht, hunne vijanden zooveel tijd geven om zich in staat van verde diging te stellen. Nauwelijks toch was Hicks-pacha" verslagen en zijn leger in de pan gehakt, of aanstonds trokken de overwinnaars op naar El-Obeid, dat zij zonder veel moeite bemachtigden. Doch er zijn nog meer feiten, die den Egyptenaar moed voor de toekomst geven. Zooals men weet, is Soeakim nog altijd in han den van de troepen aan den Khedive. Toen de benden van den profeet zich eerst in den omtrek vertoonden, hield de toevloed van levensmiddelen bijna geheel op, want alle transporten werden door den vijand buit ge maakt. Thans evenwel levert de proviandeering der vesting al zoo veel bezwaar niet op en de Fellah'g (Eeu roman uit de achtste eeuw.) uit het hoogduitsch van ADOLF GLASER. 39) Spoedig wist hij hoe de zaken stonden. Het snelle besluit des ko- nings van de onthoofding der Sak sische krijgslieden werd door Alcuin en vele anderen ten strengste afge keurd. Overal in Saksen ging een roep van verontwaardiging op, een kreet om wraak voor het ver goten bloed was opgestegen en Wittekind had reeds weder een le ger gereed. Nu echter had de ko ning, die het verkeerde zijner han delwijze had ingezien, naar de raad gevingen, die tot zachtheid stemden van Alcuin, geluisterd. Alcuin's ver- toogen hadden het gemoed des ko- uit den omtrek komen van lieverlede zelf weder opdagen met hunne koop waren. Men maakt hieruit op, dat de Mahdi zich teruggetrokken heeft, en de omstreken derhalve voor dit oogenblik veilig zijn. Sinds een paar weken trouwens, deden in Cairo en Alexanderië de geruchten de ronde, dat de groote macht van den profeet langzamer hand begon te slinken. De meeste fanatieke muzelmannen, die zich onderzijn vaandel hadden geschaard, verlieten hem gaandeweg, daar hij te voorzichtig, zich minder op de heiligheid van zijnen zaak, dan wel op een kalm en berekenend overleg vertrouwde. Den Bedouinen, dien onverbeter- lijken roovers der woestijn, leverde de tocht niot dat voordeel op, het welk zij er van verwacht hadden, en ook zij wendden den teugel hun ner vlugge paardjes en galoppeer den de wildernis weder in. Tot over maat van ramp voor den Mahdi ontstond te Darfour een opstand onder zijne keurbenden, welke tot eene scheuring aanleiding gaf, die zeker niet zoo spoedig hersteld zal worden. Het zijn vooral deze ge ruchten, door enkelen onvoorwaar delijk geloofd, door anderen onder zeker voorbehoud voor mogelijk of zelfs waarschijnlijk aangenomen, die in verband met de langdurige wer keloosheid der opstandelingen, som migen eenige hoop geven, op eene spoedige bevrediging van het land. Intusechen beraadslagen dePorte en Engeland nog- altijd over de vraag of en zoo ja, onder welke voorwaar den Turkije aan den Khedive bij stand zal verleenen. Naar men aan de Times uit Constantinopel seint, heeft de Sultan zich bereid ver klaard eene afdeeling van zijn leger nings sterk aangegrepen, zoodat hij vele dagen in onrust en menigen nacht slapeloos doorbracht. En juist in zulk een slapeloozen nacht moest hij ook nog op andere wijze be kennen, dat het gemoed zich niet laat dwingen en de menschelijke natuur overal hare rechten verlangt. Met deze ondervinding*0stond de gelukkige wending -in de geschie denis van Eginhard in verband. Dat Eginhard de oudste dochter des konings van ganscher harte be minde, wist Groefwang sedert lang en hij had ook bij verschillende ge legenheden kunnen opmerken, dat de schoon opgegroeide jonkvrouw dezeu was toegedaan. De koning eerde wetenschappen en kunstenAlcuin en Angilbert stonden bij hem haast in vorstelijk aanzien en Eginhard genoot van af zijn vroegste jeugd 's konings gunst. Was het wonder, dat de vrouwen van het koninklijke huis den schoenen, jongen bouw meester wel genegen waren en hem naar Egypte te zenden, doch alleen op deze voorwaarden, dat Engeland zich verbindt na afloop der expeditie, tegelijk met bet Turksche leger de Engelsche bezettingstroepen uit bet land terug te trekken. Klaarblijke lijk is het den Sultan er dus slechts om te doen den Britschen luipaard te verwijderen uit het gebied, dat hij als zijn eigendom beschouwd. Of het Engelsche ministerie op die voorwaarde eene Turksche tus- sclienkomst gedoogen zal, is nog zeer twijfelachtig. Nu hei nieuwe Tonkin-crediet de Fransche regeering is toegestaan, ten minste door de kamer van afge vaardigden, neemt zij onmiddellijk hare maatregelen om de beloofde versterkingen naar het bedreigde leger te zenden. Reeds zijn een tien tal groote schepen voor deze reis gecharterd, en met nog andere ree- ders zoowel in Frankrijk als te Lon den is zij in onderhandeling* om de overblijvende troepen te verzenden. Binnen 6 weken hoopt zij admiraal Courbet een leger van ruim 15000 soldaten ter beschikking te kannen stellen, met welke krijgsmacht zij vertrouwen, dat de opvolger van den admiraal in de leiding van de opera- tien te land, generaal Millot, het wel zal kunnen klaren. Toch ontbreekt het in Frankrijk, ondanks de beken de luchthartigheid waarmede de meesteu over verschillende bezwa ren heenstappen, niet aan twijfelaars omtrent den goeden uitslag der onderneming. Reeds in de kamer van afgevaardigden is het openlijk gezegdminstens 50000 man is noo- dig om met kans op succes China het hoofd te bieden, en velen in den lande zijn het daarmede volkomen eens. Voor ons, die minder bij de veel en gaarne bij zich hadden Gedurende den veldtocht in Spanje waren de vrouwen langen tijdver plicht geweest in stille afgetrok kenheid hun tijd met vrouwelijke bezigheden en godsdienstoefeningen door te brengen en wanneer zij aan het spinnewiel zaten of prachtge waden voor geestelijken met kost baar beduursel versierden, dwaal den hunne gedachten zeker dikwijls af en zij stelden zich het beeld der dierbare helden voor den geest, die in hun woest krijgsmansleven ge varen uitstonden en avonturen be leefden. Zoo ook hadden die twee jaren van afwezigheid in het hart der aankomende Emma de toege negenheid voor Eginhard tot een innige liefde doen aangroeien, en toen hij uit Spanje terugkeerde, ondervonden de beide jonge zielen dadelijk, dat de scheiding hen slechts des te vaster aan elkander had ver bonden. Door het verdriet om den dood zaken betrokken zijn, en derhalve lijdelijk toeschouwer kunnen blijven, zal het wenschelijk zijn, maar stil letjes de zaken te laten marcheeren. en ons ongeduld te bedwingen tot de geschiedenis uitspraak doet in deze kwestie. Nu eenmaal de Kroonprins van Pruisen de hoofdstad van Italië heeft bezocht en door de beide sou- vereinen, welke daar zetelen, en zich beiden als wereldlijk hoofd van die stad beschouwen, met hartelijkheid is ontvangen, zal, zoo spreken de dagbladen daarginds, ook het be loofde contrabezoek van den keizer van Oostenrijk aan Koning Hum- bert spoedig volgen. Door het be zoek van den prins, zoo redeneeren zij, en den uitslag daarvan, is een der hoofdbezwaren van den keizer tegen zijne komst te Rome verval len. 't Is echter nog zeer goed mo gelijk, dat zij zich in deze een wei nig misrekenen, want het zou nog wel eens kunnen gebeuren,dat Z.H.in het belang der Duitsche katholie ken aan den protestantschen, Duit- schen prins eene grootere concessie gedaan had, dan hij ooit aan den katholieken keizer van Oostenrijk zou doen. 't Is dan ook zeer goed mogelijk, dat de onderhandelingen, die omtrent dit punt wederom tus- schen de kabinetten van Rome en Ween en geopend zijn, op niets uit- loopen. De Italianen schijnen hij zonder er op gesteld, dat vreemde vorsten hunnen koning* komen be zoeken in zijne nieuwe hoofdstad. Voor gewone menschen zou de aar digheid van eene visite, die al zoo veel voeten in de aarde gehad heeft er lang af zijn. Gisterenmiddag is de prins weder uit Rome vertrokken. Sagasta heeft de zitting van de Spaansche cortes geopend met eene redevoering, die het conservatieve be- jginsel huldigde, op denzelfden tijd, dat Serrano in den Senaat het voor- zitterschap aanvaardde met eene j zuivere liberale redevoering. Dit feit geeft ons duidelijk te zieu hoe geheel verschillend in dat land de beide hoogste staatslichamen zijn samengesteld. In Engeland is men nog altijd niet gerust omtrent de misdadige plannen van enkele ontevredenen tegen de London Bridge, het paleis waarin het parlement vergadert en enkele andere groote landsgebouwen. Uitgebreide politiemaatregelen zijn er genomen, om de misdadigers, zoo zij werkelijk iets in den zin hebben, de volvoering van hun plan te beletten, 't Schijnt dat men ins gelijks vreest voor het leven van Gladstone. Althans zijn kasteel, waar hij op dit oogenblik vertoeft, wordt streng bewaakt door goed gewa pende politieagenten, terwijl hij niet uitgaat, of hij wordt door een lijf wacht omringd. Waar moet het heen, zoo vraagt menigeen zich stel lig af, als men geen dag gerust kan zijn, maar dynamiet en andere ontplof bare stoffen onophoudelijk als vreesaanjagende spookbeelden, onrust en angst onder de bevolking- blijven verspreiden. Als de heet hoofdige leren niet een weinig in binden, kan het nog wel eenmaal zoo ver komen, dat het geheele En gelsche volk hunne bestraffing eischt, en danArm IerlandWanneer toch zal eens de tijd komen dat het volk de oogen geopend worden, en het tot het besef komt, dat zij, die tot openlijk verzet of heimelijke mis daad blijven aanzetten, grooter van den dapperen Roland werd dit gevoelaanvankelijkverdrongen.Toen in den volgenden tijd de toorn des konings zoo hevig ontstak, dat hij een tocht uit wraak tegen de Sak- sers ondernam, bleef er evenzoo voor de teedere neigingen des gemoeds weinig tijd en gestemdheid over. Des te meer echter wakkerden die aantoen de koning met zijn leger zonder Eginhard was uitgetrokken. Of koningin Ilildegard bemerkte, hoe het met de beide minnende har ten stond, wist Eginhart zelf niet; hij had in dezen zaligen tijd slechts opmerkzaamheid voor Emma's tee dere blikken en woorden, en zijn geluk maakte hem voor al het ove rige blind. Het lag in den aard der zaak, dat hij dikwijls en lang in de vrouwenzaal vertoefde, want hij bracht de vrouwen alle tijdingen van den oorlog, en er was dan ook steeds geleg*enheid voor een ver trouwelijk onderhoud tusschen hem en Emma, 't zij in de kamers of in de lommerrijke lanen van den uit- gebreiden burchttuin. Zoo werd hunne wederzijdsche liefde steeds inniger, en toen de koning van den veldtocht terugkeerde, waren zij reeps volkomen elkander toegedaan Emma had haar geliefde den eed van onverbreekbare trouw gezwo ren. Voorloopig viel althans, dat za gen Eginhard en Emma in, aan een openlijke bekentenis niet te denken, want de koning was niet in de beste luim en de gelieven hadden beslo ten, een gunstiger tijd af te wach ten. Het kon jaren duren, eer die aanbrak, maar het was te hopen, dat de aankomende overige dochters en ook het belang van dc knapen uit de echt met Hildegard, den vader met betrekking tot Emma beter ge zind zou maken. Intussclien dach ten de minnenden er geen oogenblik aan, om van hun zoet samenzijn af te zien, want in dien gevaarvollen en onzekeren tijd troostte men zich

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1