m\\i;\la\i> vijanden voor het algemeen welzijn zijn dan alle grondbezitters te za- men. Haarlem, 21 Dec. '83. Voor een zeer talrijk publiek trad Woensdagavond in de openbare vergadering der af deeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank de heer II. Bremer op, die tot on derwerp zijner voorlezing gékozen had: «Drank aan boord». In deze verhandeling, ontleend aan de me- dedeeling van een oud-zeekapitein, schetste spreker, hoe gevaarlijk het is, en vooral voor passagiers en be manning', als aan boord drank g*e- geven en drank verkocht wordt. Spreker gaf eene aanschouwelijke voorstelling van de onzedelijkheid, ruwheid, geweld en woestheid, die op eene reis van Engeland naar Sydney aan boord van een vaartuig plaats* hadden, waar gezagvoerders en bemanning zich dag aan dag aan het gebruik van den sterken drank overgaven. Iu gespannen aan dacht volgden de hoorders den spre ker, die aller toejuching ten volle had verdiend. De voorzitter, de lieer Zeeman, sloot deze laatste bijeen komst in dit jaar met eene bijdrage, door hem betiteld: «Niet linksch zijn», eene kleine, levendige schets, strekkende om met een ernstig woord afscheid van het bijna geëindigd jaar te nemen en met een hartelij- 'ken wensch het jaar 1884 te be groeten. Door wijlen Mevrouw de wed. Boon geb. Schertzer is van hare nalatenschap drie vierde gedeelte vermaakt, aan de Roomsch Katho lieke weesinrichting alhier. De vereeniging «Doer Inspan ning Uitspanning», is voornemens een liefdadigheids-voorstellingte ge ven, ten voordeele van de wed. Homburg, welke door het plotse ling overlijden van haar echtgenoot, in kommervolle omstandigheden met zeven kinderen achter blijft, waar van bet oudste nauwelijks 14 jaar en het jongste 3 maanden oud is. Door 'de vereeniging zullen cir culaires worden rondgezonden.Moge dus een ieder die in de gelegenheid is bet niet aan medelijden met liet lot der ongelukkige weduwe en kinderen ontbreken! Door den beer Kooij,is thans hier ter stede een slachtplaats in werking gesteld, waarvan de in richting' alle tot dusverre in de stad bestaande slachtplaatsen, door net heid, frischheid en doelmatigheid overtreft. Het inwendige, waar nu reeds meer dan 20 varkens zijn geslacht doet ons inderdaad versteld staan over de onbekrompen wijze waarop alles is ingericht; zoodat wij gerustelijk durven zeggen, dat deze slachtplaats, hier in de stad een groot abattoir kan vervangen. Wij wenscben verder den beer Kooij een goeden uitslag- in zijne onderneming toe en raden een ieder belangstellende aan, zijne moderne, praktische inrichting, die wij voor zeker volmaakt op dat gebied kun nen noemenin oog'enschouw te nemen. De leden van de Eerste Ka mer zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Donderdag den 27e Dec. e. k., des namiddags te drie uren. niet met hoop. om daarbij het te genwoordige oog-enblik over het hoofd te zien. Daar door de tegenwoordigheid des konings veel meer personen in de vertrekken en de tuinen van den burcht kwamen, zoo was het na tuurlijk veel moeilijker voor de min- nenden, elkander ongestoord te zien, want onder de steeds strijdvaardige helden uit het gevolg des koning waren er altijd velen, die de geleer den en kunstenaars niet genegen waren en gaarne eene gelegenheid hadden aangegrepen om Eginhard tn 't vaarwater te zetten, of den ko ning- het bewijs te leveren, dat hij zijne gunst aan onwaardige men- schen verkwistte. Maar de liefde is ten allen tijde vindingrijk geweest, en daar zij ook met gevaar den spot drijft, zoo daagt er steeds nog een middel voor haar op, om haar doel te bereiken. Emma wist bet mogelijk te maken, dat Eginhard op zekeren nacht, toen alles in die- Volgens den Haagschen cor respondent van de Midd. Cl. heeft het antwoord van den minister van financien op het voorloopig verslag over zijne belasting-ontwerpen, alg'e- meen in de Kalmer een zeer onguns- tigen indruk gemaaktDe heer Grobbee verstaat bij uitnemendheid de kunst om het geen der partijen naar den zin te maken. De plannen, door hem ontwikkeld voor eene blijvende belastinghervorming', heb ben nog meer dan zijne voordracht tot tijdelijke voorziening in den schatkistuood alle partijen onbevre digd g'elaten. De Kamer heeft door goedkeuring der begrooting' van financien den Minister in de gele genheid willen stellen zijne aanhan gige belastingplannen te verdedi gen. maar 't schijnt dezen corres pondent zeker dat 's Ministers ver dere plannen in zijn portefeuille zullen blijven en de heer Heems kerk, nog vóór de winter ten einde is, aan 't zoeken zal moeten gaan naar een nieuwen financieelen ambt genoot. Met het oog op het voorstel der heeren Van Delden c. s. heeft de afdeeling* Alkmaar der Holl. Maatsch. van Landbouw besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, waarbij ernstig wordt aan bevolen, oin bij de voorstellen tot dekking van bet tekort de belan gen van den toch reeds zwaar ge- drukten landbouw niet te vergeten. Bij de behandeling van Hoofd stuk II der Staatsbegrooting voor 1884 heeft de heer Schimmelpen- ninck van der Oye ernstig geklaagd over de wijze waarop in den afge- loopen zomer de herstellingswerken aan de vergaderzalen der Staten- Generaal hebben plaats gehad, met name over het vandalisme, dat zou zijn gepleeg'd, door de sierlijsten in de vergaderzaal der Tweede Kamer, die uit'de hand geboetseerd waren, te vernielen en door fabriekswerk, gegoten lijsten, te vervangen. De nieuwe kamer-stukadoor, de beer A. Van Vlijmen, komt er in een gedrukte verdediging tegen op. dat hij aldus zwart wordt gemaakt. Hij beweert dat de heer Schimmel- peuninck misleid is, wantde «verniel de» sierlijsten waren geenszins uit de hand geboetseerd, maar fabrieks werk. Het waren gegoten ornament staven, krom en onregelmatig, en door telkens overwitten was de vorm der figuren onkenbaar geworden, zoo dat, in overleg met de directie, ge heel nieuwe werden aangebracht. De heer Van Vlijmen heeft nog een stuk der oude in zijn bezit en stelt f 500 ter beschikking voor een lief dadig doel, als iemand bewijst, dat de oude lijsten uit de hand g'e- maakt waren. Naar gemeld wordt is bet comité tot ontvangst van de Trans- vaalscbe deputatie te 's-Gravenhage, thans voorgoed geconstitueerd. Een vijf-en-twintigtal geachte ingezete nen, van verschillende klassen en uiteenloopende zienswijs, hebben zich tot dit doel met de meeste bereid willigheid vereenigd. Het voorzit terschap van het comité wordt be kleed door den burgemeester van de residentie, mr. Patijn. Ondervoor zitter is jhr. mr. Beelaerts van Blok land. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ook de leden van de Tweede Kamer, mrs. W. K. baron Van Dedem, Keuchenius, De pen slaap was gedompeld, hij haar komen en eenige zoete uren met haar door kon brengen. Lang-en tijd ging dit uitstekend. Niemand merkte de nachtelijke bezoeken op, en hoe streng ook de wachters in den burchthof des avonds en des mor gens rondkeken, ontdekten zij toch niet, dat alle nachten de gelukkige Eginhard naar de koningsdochter toesloop. De herfst verfde het loof der boomen met bonte kleuren, en ein delijk viel het af. Wat bekommerde Eginhard zich er om, dat de wind de ritselende bladeren in den burcht- tuin door elkander joeg, en aan de lucht de winterkoude mededeelde. In het gezellige vertrek zijner be minde was bet warm en aangenaam, en als hij des nachts terugkeerde, had hij op andere dingen te letten dan op weer en wind. Maar, o weeonder 't zalige ge fluister en onder de teedere liefko zingen, hadden zij niet bemerkt, dat Bruijn Kops en Wintgens, zijn leden van het comité. (Stand.) Onze Londenschè correspon dent seint: Naar ik verneem is het kabelschip der Submarine Telegraph Company onverrichter zake terug gekeerd en zijn alle pogingen tot het herstel der kabels naar Zand- voort voorsbands opgegeven. De administratie der telegraphie in Duitscbland zond aan de Engelscbe posterij een schrijven om zich te beklagen over de telkens wederkeer rende stoornissen in de Noordzee- kabels, waardoor het verkeer met Duitschland wordt benadeeld. (N. R. Ct In een onlang verschenen werkje, onder den titel Socialistisch onverstanddoor den heer J. Hobbel, te Rotterdam, uitgegeven, ter be strijding vooral van den heer F. Domela Nieuwenliuis, is o. a. uit liet geheugen een zinsnede aange haald uit een brief van dezen Haag schen leider der sociaal-democraten, waarin de woorden voorkomen, dat «hij (D. N.) wel zorgen zou, zijn kapitaal hijeen te houden». De heer Nieuwenhuis heeft de echtheid dezer aanhaling ontkend en haar verdacht making genoemd. In den Werk mansbode is de juistheid echter vol gehouden door den heer Van der Voo, door het afdrukken van een deel van den brief, en de corres pondent van hetHaagsche Dagblad schrijft, dat hij den brief gezien heeft en dien voor echt houdt. De Rotterdamsche afdeeling van het Sociaal-Democratenbond heeft nu den heer Van der Voo uitgedaagd, binnen 3 dagen den brief aan drie leden te toonen, op straffe van anders als lasteraar te worden publiek g'e- maakt. De directie te Keulen deelt ons mede, 'lat Woensdag te Keulen eene machine in botsing geraakte met den trein die ten 2,36 van Crefeld kwam en ten 5.40 's mor- g-ens van Rotterdam vertrok. Geen enkele passag'ier is gekwetst. (N\ R. Ct.) De vier collecteurs der Staats loterij te Amsterdam hebben een adres aan de Tweede Kamer ge richt. waarin zij opkomen teg'en de volgens hen g'eheel onjuiste voor stelling, door den heer Van Kerk wijk in de zitting van Maandag' g-egeven omtrent den werkkring der collecteurs. Naar de Amst. verneemt, zal de buskruitfabriek bij Muiden door de bestaande vennootschap niet we der worden opgebouwd. Het door de kapel de g'rena- diers en jagers te Antwerpen gege ven concert, ten voordeele der slacht offers van Krakatau, beeft 6000 frank opgebracht. Leiden. In het L. D. leest men: Het aantal slachtoffersdie de misdaad van de giftmengster Van der Linden met bun leven moesten boeten, is weer met één vermeer derd. Ook II. Frankhuizen, reeds door vrouw en kind voorgegaan en in het ziekenhuis alhier vorpleeg'd wordende, is in den afgeloopen nacht na een smartelijk lijden overleden. Zijn lijk is ter inwendige schouwing insgelijks naar het gebouw der Ana tomie op de kleine Ruïne overge bracht. De ontzettende misdaad, die onze grijze sleutelstad heeft doen opschrik ken, grenst schier aan het onge- eens des nachts de eerste sneeuw ge- vallen was, en toen Eginhard zijne getrouwe verlaten wilde, zagen beiden door schrik verstijfd naar het zachte, witte sneeuwkleed, waar op zich onvermijdelijk iedere voet stap nauwkeurig* moest afteekenen. Een mannelijke voetstap uit1 het streng bewaakte vrouwenvertrek moest ongetwijfeld den nachtelijken bezoeker verraden. Wat te doen? Indien hunne liefde gevaar dreigt, zijn de vrouwen vindingrijk en moedig. Eginhard moest zich naar de voorstellen der snel besloten Emma schikken. Een mannelijk spoor zou het strengste onderzoek en de hardste bestraffing- ten gevolge hebben, een vrouwelijke voetstap van de vrou wenkamer tot aan het diensthuis en van daar terug, zou geen achter docht wekken, daar eene dienstbode nog laat in den avond voor haar meester of meesteres een boodschap zou kunnen hebben gehad. Er viel niet te talmen noch te overleggen looflijke. Werd de misdaad van ver giftiging allengs zeldzamer, werd zij nog wel een enkele maal te baat genomen uit minnennijd of door heb zuchtige of teleurgestelde erfgena men, dat een vrouw, uit de geringe volksklasse, dit zware misdrijf, als ware het een broodwinning, bezigde, zie, dit doet de haren ten berge rij zen. Nog een andere schaduwzijde le vert deze vreeselijke gebeurtenis op, zegt de (nieuwe) Haagsche Courant. Gaat er geen requistoir tegen een brandstichter voorbij of de afvocaat- generaal wijt een deel van de oor zaak der brandstichting aan de al te lichtvaardige wijze, waarop brand verzekering wordt geslotenmet allerlei slag' van lieden, die verze kerd worden ver boven de waarde huns boedels, ook deze vreese lijke gebeurtenis wijst op een wonde- plek bij de uitkeering's-vereenigin- gen na overlijden. Klinkt de beschul diging niet afgrijselijk en monster achtig genoeg', dat er ontaarde ouders worden gevonden, die, hij ziekte hunner kinderenzich om dezen minder bekreunen, en aan hen min der zorgen besteden, verzot als zij zijn op het lokaas der premie, die lam hij het sterven hunner spruiten door de vereenig-ing wordt uitge keerd Moet er nu nog bijkomen dat het toezicht dier maatschappijen zoo weinig' nauwlettend is, dat het een vrouw gelukt haar latere slachtol- fers te doen inschrijven, om. nadat dezen door haar naar de audere wereld zijn gezonden, het uitkee- ringsgeld te ontvangen, zonder dat er verder een baan naar kraait of de gesloten posten al of niet reëel waren? Een weinig omslachtige controle kon dergelijke speculation voorgoed onmogelijk maken, veel ongerech tigd, dat helaas nu onder den dek mantel van voorzorg doorgaat, voor komen en de oorzaak voor verlei ding wegnemen.- Scheveningen. Omtrent het dynamietschip, alhier gestrand, en zijn bemanning' meldt iemand, die hij het laden tegenwoordig- was, het volgende aan het Vaderland,: Zoo men weet, bestond de beman ning uit een man van 75 jaar als kapitein, een betrekkelijk bejaard matroos met een bouten been én een jongen van 18 a 20 jaar, waarvan men het, zijn ontwikkeling- in aan merking- nemende, betreurde, dat bij in zulk een slecht gezelschap was verdwaald. Het waren alle drie En- gelschen; de schuit was verbazend slecht; verder was aan boord eene zeer goede vlet en achter de schuit eene zeer'slechte dito. Blijkbaar werd aan boord veel g-edronken, dat vertelde de jong-en ook; hij liet o. a. eene grooteblik ken bus zien, die voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verder; dat de kapi tein en de stuurman bijna iederen dag' dronken waren en dan gewoon lijk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen doorschemeren, dat de ouden (de kapitein en de stuurman) eene scboone gelegenheid zochten om liet g'eheele vrachtje in de lucht te laten vliegen. Men ge looft, dat zij met. bun 40,000 kilo kruit en 6000 kilogram dynamiet, het weer ziende opkomen, de goede vlet hebben gevierd en de gevaar lijke kast aan het lot hebben over gelaten. er moest snel gehandeld worden. De moedige Emma draagt op baar rug baar beminde over den bof. Zijn arm is om baar bals geslagen, zijn wang rust tegen de hare. De oogenblikken zijn kostbaar, bet ge vaar is groot, zoodat noch Eginhard noch de dochter des konings er over kunnen denken, welk een vreemd schouwspel o zij voor liet oog van een toevallig aanschouwer zouden opleveren. Met ingehouden adem bereikt de roet van Eginhard bij het doel den grond en ademloos snelt Emma naar haar stil verblijf terug. Het toeval had het vreemd be schikt. Om de verspieders te ontgaan, die den koning het teedere geheim konden verraden, hadden de min- nenden het waagstuk ondernomen en nu wilde het hun noodlot, dat de koning zelf getuige van het voor val was. Slapeloos had hij op zijne legerstede vertoeft en aan den zwa- ren schuld gedacht, die hij kort te Het transport was van de firma Nobel in Rijn-Pruisen via Lobith naar Maassluis getransporteerd en daar overgeladen. De duinen langs onze kusten hebben in de laatste stormen veel geleden. Door de werking van zet en wind is van den duinvoet ge middeld 5 meter, onder Noordwijk zelfs 8 meter afgenomen. Bij zorg vuldig toezicht en door het beplan ten van de rauw gewaaide duinhel lingen herstelt de natuur dikwijls door aanstuiving' het verlies. Het gebeurt echter ook, dat de schade niet kan teruggewonnen worden, e* de zee een groot deel van het ver overd gebied niet weergeeft. Rotterdam. Door de politie is gisteravond in deze gemeente een vreemdeling- (Duitscher) aangehou den, wiens voorloopige aanhouding door de hooge regeering te 's-Hage verzocht was, op grond, dat door het Pruisische gouvernement zijne uitlevering ter zake van oplichting gevraagd is. Hij zal, ter beschik king' der justitie alhier, naar het huis van arrest worden overgebracht. Gisteravond is, door eene on bekende oorzaak, een schipper aan de Nieuwehaven te water geraakt en, niettegenstaande er onmiddellijk pogingen tot redding zijn aange wend, is hij levenloos opgehaald. Ulft. Maandagmiddag speel den, een kwartier van hier, een paar kinderen verstoppertje in een onbe woond huis, toen zij in eene bed stede het lijk vonden liggen van eene vrouw, nog goed gaaf, maai de ratten hadden haar den neus, d« ooren en de vingers afgeknaagd. Men vermoedt dat het de vrouw is, die te Breedenbroek vóór een paar weken vermist werd. Er heeft door den dokter eene lijkschouwing plaats gehadverder is er nog niets van bekend. Kerkliovenpolder (prov. Gron.) Over de doorbraak alhier wordt het volg-endc gemeld: De landbouwer Goeman aldaar was, onbegrijpelijk genoeg, te 9 uren naar bed gegaan. Te halftien werd hij gewaarschuwd, dat de dijk doorgebroken was. Het water was, toen hij zijne drie kin deren redde, reeds tot de knieen gestegen, en toen hij zijne vrouw wilde halen, stond het water reeds zóó hoog, dat hij om haar te redden met de bijl een gat in den zolder moest slaan en haar zoo op den zolder moest trekken. Het melkvee is verdronken en de paarden werden toevallig gered door te klimmen op een gepersten stroo- hoop, die in de schuur aanwezig was. Eene geit, die op een hooi hoop geklommen was, werd door de eb teg'en den dijk aangedreven en gaf hij het hooren van naderende mensclïen door geblaat haar blijd schap te kennen. De schade voor dien bewoner wordt op 15 h 20 duizend gulden geraamd. Terneuzen. In de losplaatsen onzer haven hebben verschillende g-rondinschuivingen plaats gehad. Een hiervan is betrekkelijk groot, zoo dat onmiddellijk voorziening- moest plaats hebben. De inscbuivingen zijn ontstaan doordien de bouten beschoeiingen waren versleten. Het dagelijksch be stuur heeft zich eenigen tijd geleden reeds tot den betrokken Minister gewend met verzoek, de noodige verbeteringen te doen .uitvoeren door het Rijk, dat er de haten van trekt. Vlissingen. Sedert jl. Maan dag weigerden tien mindere sche- voren op zich had g'eladen, nu kwam het hij hem op, zijn geprangd gemoed in de frissche nachtlucht te verkoelen, en hij trad naar bui ten op den omloop, die rondom het paleis was aangebracht. Daar be weegt zich iets van uit den omtrek der vrouwenkamer. De koning ver bergt zich achter een zuil en ziet nu bepaald en duidelijk op de door de maan beider verlichte sneeuw der binnenplaats een schouwspel, dat hem op andere tijden in toorn zou hebben doen ontvlammen. Maar zijn gemoed was zwaar bedrukt, en de beide jongelieden, wellce hij dui delijk herkende, lagen hem te nauw aan 't hart, dan dat hij hun verderf zou kunnen wenschen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2