BEURSBERICHTEN. F BURGERLIJKE STAP. pelingen van liet alkier met averij teruggekomen fregatschip Noach III hunne diensten, om de eenvoudige reden «dat hun het schip niet meer beviel», niettegenstaande zij eene maand geleden te Rotterdam voor de reis naar Indië met dat schip gemonsterd waren, en twee maan den handgeld hadden ontvangen. Gisterenavond zijn zij gezamen lijk door den kapitein afgedankt en van boord gezonden, doch hunne scheepspapieren kunnen zij niet eer der terugkrijgen dan nadat zij het te veel genoten handgeld, zijnde ééne maand gage, hebben terug gegeven. GEMENGD NIEUWS. De groote schaakwedstrijdte Berlijn vóór geruimen tijd aange vangen, is dezer dagen op zeer zon derlinge wijze, althans voorloopig, geëindigd. Het verkregen resultaat is inderdaad hoogst verrassend; de vier overwinnaars, de heeren Sclial- lap, Lasker, Harmonist en Von Gott- schall, hebben allen evenveel pun ten behaald, zoowel van winst als verlies en deze staan 9Vs tot 31/3. Tusscken hen zal derhalve een nieuwe strijd de eigenlijke rangregeling der overwinnaars te voorschijn moeten roepen, ten einde uit te maken aan wien bij voorbeeld de extra-prijs toegewezen behoort te worden. Op dit viertal volgen het naast de heeren Von Scheve en Specht, die veel voordeelig'er resultaat heb ben erlangd dan hunne overige me destrijders, want bij hen staan de punten van winst en verlies tot el kander als 8 tot 5. Aan een part. corr. uit New- York aan het Utr. Dagbl. ontlee- nen wij het volgende curieuse voor val Onder de lading van een Deensch stoomschip, in welks ruim op de reis van Kopenhagen naar New-York brand was ontstaan, bevonden zich onder anderen 250 kisten, elk in houdende 50 dozijn eieren. Daar het water, dat tot blussclien van 'tvuur in het ruim werd gepompt, letterlijk kokend heet was gewor den, waren al de eieren hard. Na arrivement 'van het schip kocht een zekere heer Ellis, die een onderne mend man schijnt te zijn, die 250 kisten voor een spotprijs, in de mee ning, dat het een geringe moeite zou zijn, de reeds gekookte waar aan verschillende hotels van de hand te doen, tot aanmaken van salade en andere doeleinden. Doch denk u de schrik en ont steltenis van den speculatieven, doch onvoorzichtiger! handelsman, toen hij gewaar werd, dat hij buiten den waard gerekend had. Reeds met de eerste proef bleek het, dat de eieren niet te genieten waren. In dezelfde afdeeling, waar de hoenderproducten waren geborgen, war.en ook verscheidenkistenZweed- «che lucifers verpaktook die waren aan het branden geraakt en daar door hadden de eieren een zoo ver pestenden zwavelsmaak gekregen, dat zij zelfs voor de meest pikante salade niet meer te gebruiken waren. Om het verdriet van mr. Ellis nog te verzwaren., teekenden zijne huisgenooten en gclWen protest aan tegen het in huis houden van die 180,000 eieren, wier geur er eiken dag wel sterker, maar niet lekker der op werd. Het was hun niet kwalijk te nemen, want zelfs de vuilnisman, overigens niet heel kieskeurig, wei gerde die geurig© waar uit den weg te ruimen. Ten slotte bemoeide zich de gezondheidscommissie met de zaak en gaf den raad, om de waar naar New-Jersey te transpor teeren. Of de bewoners van dien Staat dat welriekende cadeautje zullen willen aanvaarden? Meer dan waa rsciiijnlijk vindt het eier-treurspel zija slottafereel inde gerechtszaal; want de eigenaar heeft de stoomvaartmaatschappij aange klaagd, omdat zij de aanwezigheid van zwavel bij liet kookproces, arg listig heeft verzwegen. Vreemd is liet, dat de heer Ellis niet getracht heeft zijne waar bij onze ChineosoK.' medeburgers te plaatsen; deze toch hebben den naam, «haut go ut» a ls een zeer prijzenswaardige eigenschap van hun voedsel te beschouwen. Misschien heeft hem de groote quantiteit daar van doen afzien. Waat 180,000 eieren waren zelf» voor onze Chi- neesche kolonie te veel geweest. Volgens een teleg'ram uit Lis sabon is het opleidingsvaartuig Ca- moëns, dat gereed was om te water te worden gelaten, geheel en al ver nield door een brand, die in het tuighuis te Lissabon was ontstaan. Ook is een groote voorraad levens middelen eene prooi der vlammen geworden. Het verlies wordt op een millioen gulden begroot. Ondanks de tussdienkomst van Amerika en van Victor Hugo die tot koningin Victoria een verzoek om gratie gericht had, is O'Don nell, Careys'sj moordenaar, waarvan wij kort melding maakte in ons Alg. Over:. Maandagmorgen bin nen de muren der Londensche ge vangenis New-gate opgehangen. Zooals men weet, heeft O'Donnell een onderhoud gehad met zijn vrouw, die hij eenigen tijd geleden had ver laten, en welke de verre reis van Amerika naar Engeland maakte, om den ontrouwen echtgenoot een laatst vaarwel te zeggen. Ook de broeder van den veroordeelde be zocht hem herhaaldelijk; blijkbaar waren zij innig aan elkander gehecht. Het laatste gesprek hadji, Zaterdag plaats. Ofschoon heiden zeer ont roerd waren, wist de veroordeelde zich het best te beheerschen. O'Don nell was na zijn veroordeeling een model-gevangenekalm, onderwor pen en gedwee. Dat hij mocht rooken en pruimen, was voor hem een groote troost. Maandagmorgen 7y2 ure bevonden zich slechts weinige personen in den omtrek der gevangenis. Naar gelang echter het oogenblik der terechtstelling naderde, groeide de menigte aan. Tal van politie-agenten waren op de been, om bij een even- tueele demonstratie terstond krach tig' op te treden, wat intusschen niet noodig was. De gevang'ene was Zondagavond vroeg gaan slapen; als gewoonlijk was hij bedaard eu zelfs welgemoed. Te 6 uren Maaudagmorgen verscheen de aalmoezenier in zijn cel, reikte hem de laatste Teerspijs toe, welke O'Donnell met innige godsvrucht nuttigde, en bleef tot het laatste oogenblik aan zije zijde. Terwijl de heul hem boeide, was O'Donnell wel is waar een weinig- bleek, doch overigens scheen hij rustig, en hij glimlachte zelfs. Met vasten tred liep hij door de ver schillende gangen der gevangenis, die naar de plaats der terechtstelling leidden. De aalmoezenier liep bid dende naast hem, en achter hem trad de beul, gevolgd 'door eenige autoriteiten en een paar vertegen woordigers der pers. O'Donnell bleef zijn ontroering- volkomen meester, ook bij het beklimmen van het scha vot, en toen hem de witte kap over het hoofd werd getrokken. Waar schijnlijk is de dood oogenblikke- lijk geweest. O'Donnell heeft op het schavot geen verklaringen afgelegd, en ook liet hij, voor zoover kan worden nagegaan, die niet achter; alleen betuigde hij mondeling zijn spijt, dat hij na het vonnis zich tegenover het hof onbetamelijke taal had veroorloofd. Toen de zwarte vlag op den muur der gevangenis werd geheschen, het seili voor hen die huiten stonden, dat aan de gerechtigheid was vol daan, liep een dof gemompel dooi de menigte; doch hij die uiting vaa wrevel over de terechtstelling is het gebleven. Over de terechtstelling' van den Ier O'Donnell te Londen wordt nog- gemeld, dat zijn broeder, die zich onder de menigte bevond, welke voor de gevangenis op hethijsclien der zwarte vlag wachtte, toen dit sein werd gezien, als een wanhopige wegijlde, gevolgd door honderden straatjongens, zoodat de politie hem de deur van een andere gevangenis heeft moeten openen om hem tegen de onbescheiden nieuwsgierigheid in bescherming te nemen. Dit was het eenige rechtstreeksche incident, dat werd opgemerkt. Als indirecte incidenten mogen echter zeker wor den vermeld de onderzoekingen in gesteld aan boord der schepéri, die in den loop van den dag, uit Ame rika komende, de Eng-elsche havens binnenliepen, daar de politie verno men had dat verscheiden Ameri- kaansche Ieren waren vertrokken, j O'Donnell te wreken.Evenwel schii'nt men tot nog toe niets ondtdekt te j hebben. In een klein dorpje, in het district Znaim, zit een jonge post bode de brieven te stempelen. Er wordt zachtjes aan de deur getikt en een jong- aardig boerinnetje komt binnen met een postwissel. De brie vengaarder onderzoekt den wissel nauwkeurig, vindt dien in orde en betaalt aan het boerinnetje het be drag, terwijl hij haar vraagt, waarom ze de aangehechte strook er niet had afgeknipt. «Zoo, luidt het antwoord-staat daar ook wat opgeschreven? Maar ik kan toch niet lezen, wees daarom zoo goed mij te zoggen, wat er op staat.» «Ik zend u dus leest de bode hierbij 3 florijnen met duizend kus sen en groeten. Het geld heb ik je nu gegeven, maar het andere moet ik er nog- hij doen.» Het mooie boerinnetje komt een paar schreden nader en neemt van den postbode ook de duizend zoenen in ontvangst, die haar minnaar haar had gezonden, Zoodra ze thuis komt, zegt ze opgewonden over de voor treffelijke inrichting der posterijen: Nu, die post maakt het je tegen woordig- wel gemakkelijk, de zoenen stuurt Hans mij tegenwoor dig ook al per postwissel. Dezer dagen is te Frankfort door eene commissie uit de besturen der verschillende spoorwegmaat schappijen, die deel uitmaken van het Duitsche Yerein, een besluit ge nomen, dat het reizen in Nederland, Duitschland en Oosteurijk-Ilongarije zeer zal vergemakkelijken en voor- deelig maken. Tegen den aanstaanden zomer dienst zullen zoogenaamde gecombi neerde rondreizen voor alle klassen worden ingevoerd. De reiziger be paalt de richting langs de verschil lende spoorwegen, die hij volgen wil. Daartoe worden hem voor de geheele reis coupons tegen verlaag den vrachtprijs uitgereikt. De rondreis moet minstens 600 aan eengesloten KM. bedragen en het station van afreis tevens eindstation zijn. De duur der reis is op hoogstens 35 dagen gesteld. Op eerlang verschijnende biljetten zullen alle afstanden worden ver meld, waarvoor coupons worden af gegeven, met opgave van delengte dier afstanden en een toelichtende kaart. Het groote nut dezer rondreisbil- jetten bestaat hierin, dat men niet meer gehouden is, eene door de spoorwegmaatsch. bepaalde richting te volgen, maar vrij is in zijn keuze. Onze landgenooten in de Yer- eenigde Staten zijn soms zeer open hartig. Getuige de volgende aan kondiging uit esn Hollandsch Amer. blad. Om geld te krijgen verzoek ik, dat ieder, die mij schuldig' is, mij kome betalen. «Ik moet geld hebben om mij te kunnen redden. En als ieder mij betaalde dan was mij niets gemakkelijker dan dat. «.Ik dring er dus ten spoedigste op aanhelpt mij aan mijn geld, JOSEPH VOS.» Ook gasbuizen worden thans van papier vervaardigd. Henneppa pier wordt ter breedte en lengte van de te maken buis, door een had van gesmolten asphalt gehaald en gerold om een spil ter dikte van de wijdte der buis. Daarop wordt de huis on der een hydraulische peil in den verlangden vorm gebracht en in koud water afgekoeld. Dan wordt de spil er uitgetrokken en de binnenzijde der buis met eene waterdichte massa bedekt. Groote lichtheid, vastheid en goedkoopte zijn de voordeelen, waardoor deze huizen zich van ijze ren onderscheiden. Bij een wand dikte van s/s duim weerstaan zij aan een druk van 15 atmosfeeren. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Woensdag 19 December. De amendemcnten-Corver Hooft, om te schrappen: lo. f12,000 voor den houw van een magazijn voor het ambulance-materieel van Am sterdam, 2o. f 18,000 voor den aan koop van grond voor een exercitie terrein te Haarlem, is aangenomen met 53 tegen 24 stemmen3o. f 8450 voor afwatering' van de vlakte van Waalsdorp, is verworpen met 65 'tegen 12 stemmen; 4o. f2500 voor den houw van een wachthuis aan het strand te Scheveningen, is aan genomen met 40 tegen 36 stemmen 5o. f 50,000 voor den houw van een infanterie-kazerue te Haarlem, is aangenomen met 61 tegen 16 stem men, en 6o. f 40,000 voor den houw van woningen voor gehuwde mili tairen te 's-Gravenhag-e, evenzoo met 49 tegen 29 stemmen. De minister nam over het amendement, om f2500 te schrappen voor den bouw van een 6tal te Den Helder. Nog zijn aangenomen, *met 70 tegen 6 stemmen, het amend.-Cor- ver Hooft, om f115,000 te schrap pen voor de kazerne te Amersfoort, en de Vestingheg-rooting, tot verkla ring van den heer Rutgers, dat hij voortaan tegen de Begrooting en tegen Oorlog en Marine zou stem men, omdat Amsterdam onverdedigd blijft aan de zijde der Zuiderzee, met 61 tegen 16 stemmen. De Oor- logsbegrooting is daarop in haar geheel aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. RECHTSZAKEN. De zaak van den heer Roland Holst te Amsterdam (weigering om een eed te doen), die voor het hof te Arnhem werd vrijge sproken, zal 7 Jan. voor den Hoogen Raad te 's Hage dienen. Eergisteren deed de arrondissements- reehl bank te Amsterdam uitspraak in de voor eenigen tijd behandelde strafzaak tegen zeke ren S. uit de Nes aldaar, die ter zake van bedreiging met moord op een paar inwoners uit Veenendaal terecht stond. Zij waren nl. eerst in een verdacht huis gelokt, toen zij des avonds, tijdens de drukte der tentoon stelling in Augustus jl., naar logement zoch ten. Daar is hun geld afgeperet onder boven bedoelde bedreiging. De behandeling der zaak was gesehorst, omdat een publieke vrouw op de zitting werd in hechtenis ge nomen, als verdacht van valsche getuigenis ten, gunste van den beklaagde. Nadat zij door het gerechtshof deswege was veroor deeld, is nu ook S. schuldig verklaard en tot een celstraf van 3 S3 dagen veroordeeld. De zaak der Utreehtsche studenten, beschuldigd den dood van eene vrouw die zij uit haar huis gehaald eu mishandeld veroorzaakt te hebben, is ua een lang durig onderzoek naar de rechtbank verwezen. De veehandelaar, S. De Lange, uit Raalte, die voor eenigen tijd eenige koeien kocht om die tegen betaling op de Zwolscko veemarkt te ontvangen cn zich op een be- driegelijke wijze zonder betaling daarvan wist, meester te maken eu te verkoopcn, stond deswege de vorige week voor de rechtbank te Zwolle terecht. De oflieier van justitie eischte toen voor hem eene cellulaire gevan genisstraf van 183 dagen, de rechtbank oor deelde echter dat die straf niet zwaar genoeg was en veroordeelde hem gisterochtend ter zake van diefstal tot een jaar cellulaire ge vangenisstraf en in de kosten. KÜNSTNIEUWS. Miss Clara Montalba, dc Engelsche schil deres, die eenige maanden in Nederland doorbracht om studiën te maken, is dezer dagen in Engeland teruggekeerd, waarheen zij reeds, als een deel der vruchten van haar arbeid, een tiental teekeningen zond, die op de tentoonstelling van teekeningen in. water verf eene plaats vonden. Zij vond ons land, en in het bijzonder Amsterdam en Dordrecht, zeer aautrekkelijk; maar vooral boeide haar de eigenaardige, middelecuwsche schoonheid van het eilaud "Walcheren. Zij maakte een aantal schetsen eu studiën van Middelburg, en waarschijnlijk zal haar voornaamste stuk voor de tentoon stelling der Academie die stad tot onderwerp hebben. BESLUITEN EN BENOEMINGEN, Het //Staatsblad" No. 17S bevat de wet van 6 dezer, tot goedkeuring der toetreding van Nederland tot de op 3 Nov. 18S1 te Bern gesloten internationale overeenkomst tot wering der druifluis. RIVIERBERIE55TEN. Vreeswijk, 20 Dec. 4.68 M. boven AP 1.S4 M. onder N. P. Keulen, 20 Dee. 5.70 M. boven 0. Maastricht, 19 Dee. Hoogte der Maa; 3.07 boven 0. M. AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 27 December. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aan het gebouw van het prov. best.: het onderhoud van dc werken van het Krabbcrsgal. beboe rende tot de havenwerken in Noord-Holland, begrooting f7000. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aan bet gebouw van het prov. bestuurhet driejarig onderhoud der Heldersche zeewering, 'uo- hoorendo tot de Rijkszccwerken in Noord- Holland, begrooting f7200 per jaar. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 21 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Pleur f a dito Blauwe f .--- a Friesche Hamburgers f a dito Jammen fl.SO a 2.—, dito Engelsche f 1.50 a Zeeuw- sche Spuischc Jammen fl.SO a 2.70, Blauwe f2.10 a 2.30, Flakkcesche Jammen fl.SO a '1.90, Pootors fl.a 1.25, Bloksohe dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.50, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen fl.SO a 1.90. Koffie. Verkocht 409 bn. Ja va ex Priuses Amalia en 547 bn. Macassar (Boeugie en Loewoe) ex L. R. Koolemans Beijen. Tin en Petroleum onverauderd. Margarine. Afgedaan werden 200 tierces May Flower; 50 tierces Tobey en Booth, 60 tierces Lincoln en 120 tierces Lake aan gevoerd per Amsterdam. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commmissie voor de» Graanhandel. Rogge op levering onveranderd, Mei zonder handel Maart f163, 162. Noteeriag van Menue Tholc. Koolzaad •n Lijnolie zonder handel. Raapolie flauw: Mei f38. Schiedam, 20 Dec. Moutwijn f 12.50, Jene ver f 19.Amst. Proef f 19.75, Spoeling f 2.20, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging fl.SO. Amsterdam, 20 Dec. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleeuiug 5 Obl. Paus. Leening 1SG0-64 5 Oostenrijk. Obl.iupap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buiteul. 1S67, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 «(Perpetuele) 4 binnl. f 12600- 250001' Obl. binnl. f1000- 5000 3" Obl. Alg. Sch. 1S65. 5 1S69. 6 Obl. Leen. 1876. 4 657. g 7 101 h.o" Italië. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. N.-Amerika. Obl. 24 44J 53' 73/4 9l\.« 63 Ver.-St. 3S76. 4'113'/a 1877. 4 jl20'/4 27 V. 10" S 118» 152'/ï HSVa 71'/. 153 llö'/j 18 511/. 117'/, 507a S4 SS'/ï 537a 29».'8 1327, Columbia. Obligation4' 3 Peru. Leening 1870 6 3872 5 Oostenrijk. Aaud. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aaud. M. tot Expl. St. spw. Aaud. Cent.spw. gest.Obl. Iud. spw. Aand.u Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4l - Boxtel Wezel Obl. 1875 .-5 Italië. Zuid-Ral. Spw.Obl. 3 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brcst Aaud. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschausk Svarau Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aaud. Illinois Cert Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 1077a Rotterdam 3 1007, Gem. Crediet. 3 947» Belgie. Stad Antwer pen 18743 967a Oostenrijk. Staatsl. 3854. 4 1017- 1860. 5 112 1864. 11397, Rusland. 1864. 5 jl27 1S56. 5 |l22V, Geldkoers, prolongatie 47= pCt. Commissariaat van Politic te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te hekomen. Eenige portemoruiaie met en zonder geld, ecu armband van schildpad, een eutouscas, een parapluis, ecu boor, een knipmes, ee* paar katoenen sokken, een schoenmakers duimstok, oen bril, een zakdoek, een R. K. kerkboek, een oiud steigortouw, eenige loopers om sloten te openen, vier sleutels aan e*a touwtje eu eenige losse sleutels. Voorts te bevragen bij G. van Gasteren, wonende bovq» den winkelier Boekman, L. Bagijncstraat, een muntbiljet en bij Spruit, Scheepmakersdijk no. 63, 2 bonte boezelaars en een zakdoek. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een parasol. BEVALLENl 19 Dec. G. Pauw. geb. Duif, d. H. J. van Wieuen, geb. Stercnhugen, z. A. Miezerus, geb. Bruut, z. GETROUWD 20 Dec. M. Kouw cn J. G. Brinkman. - A. Wilshaus eu A. C. Dietz. OVERLEDEN I 18 Dec. J. Langcveld, 59 j., Lange Poel laan. M. Beezend, 8 md. d., K. Laken straat. C. Waning, 2 j. d., Loidsche Vaart. 19. Een levenloos aangegeven kind vau het mannelijk geslacht van A. Akersloot, Burgwal.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3