POPULAIR ÜU1-1 Oplage 10000 Ex. Maandag 24 December 1883.1 No. 143. FEUILLETON. „GROEFWANG" RLEfflS DA ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p, maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Druktes-UitgeYers: BOMANS k Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JQHx. 1'. JONES, Sucr.. Parijs. 31bis, I'auboiirg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* S.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN, Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35. 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*. 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station DeJftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. VAj die &ich nog in den loep van dit jaar abon- neeren. ontvangen als premie le. den boetenden MS oman JSe S'loeh den Binders. 2e. Süen in vier kleuren ge drukten wandkalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Ook de Fransche Senaat, heeft evenals de kamer van afgevaardig den het door de regeering- aange vraagde Tonkin-crediet toegestaan en dit wel met bijna algemeene stem men. Dat er in dit hooge staatscol lege niet zooveel woorden over deze zaak gewisseld zouden worden als in de kamer was te voorzien, want tot heden is de radikale partij daar slecht vertegenwoordigd, en bestaat het ledental voor het grootste ge deelte uit gematigde republikeinen en aanhangers van Bonaparte of den g-raaf van Parijs. Van het oorlogsterrein zelve kwa men mede enkele gunstige berichten. Admiraal Courbet moet het reeds gelukt zijn de buitenste vesting-wer ken van Sontay- te hemachtig-en, waardoor de verovering der eigen lijke vesting vrij wat gemakkelijker geworden is. 't Is hem echter ge bleken, dat het gerucht, als zouden de Chineesche troepen en de hen-, den der zwarte vlaggen de stad reeds voor eenig-e weken geheel ont ruimd hebben, bezijden de waarheid was. De versterkingen werden dap per verdedigd, en eerst na een hevig- gevecht gelukte het den Franschen soldaten vasten voet binnen de muren I te veroveren. Ook om het bezit der eigenlijke stad ziet men een hevigen strijd te gemoet, want de bezetting schijnt besloten haar tot het uiterste te verdedigen. De admiraal vertrouwt er evenwel op, dat het hem zal ge lukken zich ook van haar meester te maken. Van bijzondere maatre gelen, door China genomen om zich tegen het voortrukken der Fransche troepen te verzetten, hoort men tot heden niets, zoodat men in Parijs reeds de hoop begint te koesteren, dat deze mogendheid het hij eene enkele bedreiging zal laten, nu zij ziet, dat de Europeanen zich door de hooge woorden Ivan markies Tseng en de oorlogstoebereidselen te Can ton en Peking geen schrik laten aanjagen, 't Is te hopen, dat zij die de toekomst zoo rooskleurig inzien zich niet vergissen, ofschoon wij voor ons, nog niet van de gegrondheid dezer redevoering doordrongen zijn. Omtrent het vermoorden van den keizer van Anam, was men algemeen van gevoelen, dat de be- heerscher van het Ilemelsche rijk niet vreemd was aan dat feit. Door het eigenmachtig sluiten van de be kende overeenkomst met Frankrijk had de keizer zich het misnoegen van zijnen suzerein op den hals ge haald, en daar een aantal zijner eigene onderdanen insgelijks afkee- rig waren van elk verdrag met den g-ehaten indringer viel het den zoon des Hemels gemakkelijk in het land zelve de uitvoerders van zijne wraak te vinden. Was de keizer eenmaal uit den weg geruimd en had de oorlogszuchtige partij de teugels van het bewind in handen genomen, dan zou men Frankrijk voor twee vuren tegelijk kunnen plaatsen, wat na tuurlijk in het voordeel van China moest zijn. Dit waren de gevoelens. De Chineesche regeering heeft het evenwel noodig geoordeeld, zich teg'enover die reeds openlijk uitge- (Een roman uit de achtste eeuw.) 9 UIT HET HOOGDUITSCII VAN ADOLF GLASER. 40) Eginliard gaf zelf toe, dat de ko ning- wel een zwaren strijd moest hebben gevoerd, alvorens hij tot het besluit kwam, het geluk der minuenden niet te storen. Dc over tuiging. dat hij door zijne altijd durende oorlogen en staatsaangele- genlieden noch tijd noch g-edachten voor de huishoudelijke aangelegen heden der familie hebben kon, en dat hij door de uithuwelijking van Himiltrude's docliteren met de groo- ten van zijn rijk tot velerlei ver warring- en strijdigheden aanleiding kon geven, zal hem eindelijk door het huwelijk zijner dochter Emma als een verstandige uitweg- hebben toegeschenen. Kort en goed, hij liet het verliefde paar bij zich komen, en nadat dit door zijne berisping- een uur van doodelijken augst had doorleeft, voerde hij het door zijne toestemming tot het toppunt van gelukzaligheid. Het hof werd met het besluit des j konings in kennis gesteld, en Groef- wang- kwam nog ter goeder-ure in Aken aan, om de huwelijksfeesten bij te wonen. i Daar de koning* het joiige echt- paar niet terstond weder na de brui loft tot een lange scheiding veroor- I deelen wilde, was de jonge Saksische I schrijver uitgekozen geworden om in de plaats van Eginliard bij den i aanstaanden veldtocht in het Saksen- land deel van 's konings gevolg uit te maken, en voor dit doel had de I koning hem ontboden. Toen de schrijver zijne aankomst sproken beschuldiging-en te verdedi gen. Aan den dood van den Ana- mitischen keizer, zoo verklaart zij nadrukkelijk, heeft China part noch deel, en de oorlogspartij handelde geheel op eigen g-ezag- en eigen verantwoordelijkheid, toen zij haren aanslag ondernam. Wij gelooven evenwel niet, dat de betuiging-en van onschuld algemeen geloof zullen vinden, vooral niet als men bedenkt, dat het tractaat van Hué nog geens zins door den keizer is goedgekeurd, en de regeering standvastig blijft wei geren het als bindend te beschouwen. Den Russischèn keizer is Don derdag- een ongeluk overkomen, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen, hoewel het ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen de keizer in zijne slede ter jacht trok, geraakte even buiten stad een der paarden op den hol, zoodat het voertuig- kantelde en de vorst op den grond geworpen werd. Met eene lichte verwonding- aan den schouder kwam hij er gelukkig- af en te voet werd de terugreis naar het keizerlijk paleis aanvaard. Reeds is, naar men uit Berlijn seint, van dit ongeval officieel kennis gegeven aan de vertegen-, woordigers van Rusland hij de Euro- peesclie mogendheden, onder bijvoe ging- dat de verwonding geen vrees voor ernstige gevolgen oplevert. In Bulgarije schijnt men zich zoo langzamerhand aan den invloed van Rusland te willen onttrekken. Al is door het verstandig toegeven der keizerlijke regeering, voor dit oogenhlik het gevaar voor eene openlijke vredebreuk afgewend, langzamerhand zoekt toch de bevol king het zoover te stureh, dat het rijk geheel zelfstandig kan hande len. Om dit doel te bereiken heeft meldde, gaf hem de koning- de ver zekering, dat hij ook zonder deze bijzondere omstandigheid ditmaal zijn gezelschap bad gewenscht. Want, zoo zeide hij, ik heb aan Alcuin's voorstellen toegegeven en deze krijg-stocht moet in den vollen zin des woords niet slechts met de wapenen des oorlogs, maar ook met alle vreedzame middelen van geestelijk overleg het allerlaatste doel,datvan volkomen onderwerping-, hereiken. Ik weet, dat hoofdzakelijk de ruwe en van alle beschaving afgewende neigingen bij de Saksische edellie den voortdurend de aansluiting- bij de Franken en het christendom te genwerken, maar ik wil alle mid delen aanwenden om deze het volk in hunne halsstarrigheid te toonen. Zij hebben de kracht mijner wape nen g-evoeld, nu moet het g-eheele volk de zegeningen leeren kennen, die het in zijne trotschheid van de zich de radikale partij bij de libe rale aang-esloteri. Als men nu maar zoo verstandig is, om de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen en alles te vermijden wat de ontevredenheid van den mach tigen, noordelijken nabuur kan op wekken, dan is het nog niet onmo gelijk, dat eenmaal de tijd aanbreekt, waarop zich het droombeeld dei- echte patriotten, een Bulgarije door Bulgaren bestuurd en verdedigd, verwezenlijkt. Vorst Alexander, die het geheel met de meerderheid zij ner onderdanen in deze zaak eens is, zal het wel zoo weten te schik ken, dat zonder buitengewone schok ken het beoogde doel langzamer hand nader wordt gebracht, en hoe wel Rusland zoo gemakkelijk zijnen invloed in het rijk niet prijs zal geven, mogen wij toch veronder stellen, dat het ten langen laatste den algemeenen volkswensch g-eene hinderpalen in den weg zal leggen. Een weerklank op de woorden, die volgens de Duitsclie dagblad correspondenten bij gelegenheid eener audiëntie den koning van Spanje zou gesproken hebben, is voorzeker de redevoering die de Duitsche kroonprins bij zijn vertrek uit Spanje tot den hertog van Mont- pensier gericht heeft, indien ten minste de berichten van enkele Pa- rijsche bladen daaromtrent vertrou wen verdienen. Volgens deze sprak de prins: «In het tegenwoordig oogenblik rust op alle souvereinen van Europa de plicht om zich te vereenig-en tegen den geduchten vij and, dia hen allen zonder onder scheid bedreigtde omwenteling. Al de koninklijke huizen moeten zich verbinden tegen dien gemeen- schappelijken vijand, en wanneer ik zeg; alle dan denk ik ook, Mon seigneur, aan het koninklijk huis van Frankrijk waarvan uw schoonzoon en neef thans het waardige en ge achte hoofd is. Meer nog voor Frank rijk dan voor de overige landen van ons werelddeel zijn deze woorden ongetijfeld van de grootste betee- kenis, daar zij het niet onwaar schijnlijk maken, dat eenmaal aan den graaf van Parijs, indien hij dit begeert, zedelijke, misschien wel ma- terieele steun van de zijde van Duitschland gegeven zal worden om zijne rechten op den troon te doen gelden. Of het evenwel voor den pretendent geraden zal zijn zulken hulp te aanvaarden, is eene andere vraag-. Met het oog op den natio- nalen haat, die er nog altijd tus- schen heide volken bestaat, zou het zeer goed mogelijk kunnen zijn, dat de graaf meende te moeten be danken voor het vriendelijk aanbod, dat hem toch hoogstwaarschijnlijk geene duurzame regeering zou kun nen verzekeren. De advokaat van den Noorweeg- schen minister Selmer heeft deze week een deel van zijn pleidooi ten einde gebracht. De conservatieve pers is vol lof over den vorm en den inhoud van deze rede, hoewel zij zich omtrent den uitslag van het proces al hitter weinig illusien ma ken. Den lOen Januari zal het ge ding worden voortgezet. Alsdan zal de verdediger zijn pleidooi vervol gen, waarna men spoedig de con clusie van den ambtenaar van het openhaar ministerie tegemoet kan Voor hen, die zaken drijven op Siam. of familiebetrekkingen daar te lande hebben, kan liet van be lang zijn te vernemen, dat het zijne keizerlijke majesteit heeft behaagd hand wijst. Naast elkander moet ditmaal met de verovering, ook de bevestiging mijner macht en de uit breiding- der beschaving gaan, zoo als uit de christelijke leer voortvloeit. Alles is met Alcuin besloten en be raadslaagd. Scholen en kerken, stra ten en bruggen moeten overal wor den gebouwd, en in alle inrichtin gen zoowel wereldlijke als geestelijke, zal ik de bestaande gewoonten tot g-rondslag' nemen en niet den stam van uw volksleven vernietigen, maai de edele takjes van hoog-ere be schaving met de uiterste voorzich tigheid daarop overplanten. Toen de koning dit zeide, moest wel een vreugdevolle blik in de I oog*eu des Saksers schemeren, want het ernstige gelaat van Karei nam een zachte en vriendelijke uitdruk king* aan, toen liij de vraag-tot hem richtte Hebt gij uw gedicht van het lieven des Heilands voltooid? De schrijver gaf hierop ten ant woord, dat hij juist om de toestem ming wilde vragen een gedeelte van het werk aan de voeten des konings te mogen leggen. Karei was daarover zichtbaar ten zeerste verheugd en verklaarde, dat hij met Alcuui had afgesproken, van het g-edicht, in zooverre het was voltooid, verscheidene exemplaren I te laten afschrijven en er zorg voor te dragen, dat het zooveel mogelijk I bij iedere gelegenheid zou worden voorgedrag-en. Nu vroeg de koning, welke lie deren en heldendichten in Groef- j wang's geboorteland waren verspreid en of het volk veel aan dergelijken leed. j Groefwang gaf hem daarop ten I antwoord, dat de bewoners van het Saksenland niet zooveel van zingen jen verhalen hield, als dit in 't Fran- j kenland het geval was. Hem waren I slechts drie soorten van liederen

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1