thVVËNLANh •m toe te treden tot de internatio nale postovereenkomst. De desbe treffende keizerlijke besluiten zijn op de gebruikelijke wijze den volke bekend gemaakt. Uit de laatste berichten uit Agram blijkt het, dat de Croatische bevol king over het geheel nog* al inge nomen is met den nieuwen ban, die in het begin dezer maand het bestuur over dit gewest heeft aan vaard. In eene vergadering van den landdag waarin men beraadslaagde over de maatregelen om de vrijheid en de zelfstandigheid der volksver tegenwoordigers te beraadslagen, werd bij door de overgroote meer derheid der aanwezigen met luide bewijzen van ingenomenheid begroet en werden zijne woorden met ge juich beantwoord. In zijne rede wees hij op de wel willendheid, die er bij de regeering en de twee koninkrijken ten op zichte van Croatië bestond, en drukte hij de verwachting uit, dat men van beide zijden zou trachten die goede verstandhouding te bevestigen. Slechts enkele teekenen van protest tegen deze woorden werden er in den boezem der vergadering verno men, doch zij werden weldra geheel overstemd door de luide bijvalsbe tuigingen der overgroote meerder heid. Haarlem, 22 Dec. '83. Gisteren namiddag is de werkman Apetz op het terrein der in aanbouw zijnde R. K. kerk aan het Spaarne alhier, bij het koken van teer in brand geraakt, waarbij hij belang rijke verwondingen heeft bekomen en in deerniswaardigen toestand naar het Gasthuis is vervoerd geworden, alwaar hij reeds des avonds is over leden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door den heer J. Van der ('hijs Jr., koopman te Delft, die daarin te kennen geeft dat hij met verwonde ring kennis genomen heeft van ar tikel 3 van het gewijzigd ontwerp van wet: «verhooging van invoer recht op thee tot f 40 per 100 kg.» De adressant zegt o. a. Niet genoeg dat onze planters op Java met eene inspanning tot 't; uiterste der concurrentie tegen Engelsch-Indië het hoofd moeten bieden, zoude eeue verzending naar het moederland, door eene verhoo ging van rechten, bijna onmogelijk worden gemaakt. Hoofdzakelijk door kracht van kapitaal, werd een ge deelte voor de Nederlandsche markt behoudendoch kapitaal is voor de planters ook in Engeland te vinden en wij hebben dus alle reden te veronderstellen, dat bij vermeerde ring van bezwaren, de planters hun product naar dat land zullen diri- geeren waar de grootste consumtie is en daardoor de meeste kans heb ben hunne zendingen het spoedigst te kunnen realiseeren. Welk een indirect verlies het ver- dwiinen van een stapelartikel aan 't liijk, aan de natie berokkent, be hoeft waarlijk geen betoog. Amsterdam. In een buiten gewone algemeene vergadering der Nederlandsclie Harddraverij en Ren- vereeniging is in plaats van den bekend. Vooreerst de liederen waarin zwetserij en bespotting een hoofdrol speelden en welke bij de zomernachts vuren en op andere jaarfeesten wer den gezongen. Deze waren echter grooteudeels van zeer onzuiveren aard, want het volk hoonde daar mede alle mogelijke gebeurtenissen en misdrijven die niet dadelijk tot eene openli jke bestraffing aanleiding gaven. Dan had het nog een soort van tooverspreuken ofbezweeriugs- liederen, die echter grootendfeèls de ontzettendste onzin behelsden. Het best waren nog de lijkzangen. waarin de eigenschappen en de deug den der afgestorvenen werden ge prezen. Onder deze waren eenige uit de oudheid bewaard gebleven en geheel bij het volk ingeburgerd. Het waren de lijkzangen op groote helden van den Saksischen stam. De koning gaf hem nu de op dracht, alles neer te schrijven en te verzamelen, wat hij van de volks heer J. Wueste die voor benoeming in de laatste vergadering bedankt had, tot bestuurslid met algemeene (12) stemmen gekozen jhr. H. Clif ford, die afwezig was en wien daar om van deze keuze zal worden ken nis gegeven. Op voorstel van Mr. Rikoff wer den de heeren Wafelbakker, Van der Oudermeulen, Van Tuyl van Seroos- kerken en Preniaire met applaus tot eereleden benoemd. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Van Wickevoort Crommelin, Mock, Van den Broek, Petersen, Van Brienen, De Kat van Hardinx- veld en Clifford. De heer Roemer bracht onder scheidene zaken in het belang der Vereeniging te berde, en gaf het bestuur in overweging om een vol gend jaar drie courses voor gentle man riders te houden, de prijzen voor buitenlandsche harddravers in overeenstemming te brengen met de binnenlandsche, de forfaits en inleg- gelden te doen strekken tot stijving der kas van de Vereeniging* en de baan te Clingendaal te verbeteren. Het bestuur deed toezegging deze wenschen in overweging te zullen nemen, waarna de vergadering werd gesloten. Gisterenochtend werd de vijf tiende van het komplot Amsterdam- sche katoendie ven gevat, zoodat nu 3 bazen en 12 knechts in hechtenis zijn. De vermoedelijke heler van het gestolen goed is nog voortvluchtig. De cellulaire gevangenis en het huis van arrest op den Heiligen- weg alhier zijn tegenwoordig over vol. Deze week werd nog een trans port van 30 man verzonden naar de hulpgevangenis te Vechel. Edam. Gebr. Groot, kaashan delaren alhier, en andere kooplie den en belanghebbenden hebben een adres aan bet gemeentebestuur ge richt, daarbij onder de aandacht brengende, dat indien bij de aan staande opening van den spoorweg ZaandamHoorn in den zomer van 1884 geen verandering wordt ge bracht in den bestaanden toestand, de verbinding van Edam met het station Ivwadijk niet anders kan plaats hebben dan met gebruikma king van de o verzetpont over de Ringsloot van de Purmer (gemeente Edam) op Kwadijk, een verbindings middel dat zeker hoogst gebrekkig en kostbaar is te noemen en vooral bij besloten water oorzaak zal zijn dat de koopmansgoederen Edam noch kannen bereiken noch verla ten. Zij vermeenen, dat door het maken eener beweegbare brug over de Ringsloot aldaar, de communi- catien van Edam met het station Kwadijk rechtstreeks zullen kunnen plaats vinden. Burgemeester en wet houders van Edam zijn in dien geest werkzaam, hebben reeds eene con ferentie met den minister gehouden en medewerking gevraagd van be langhebbende besturen. Urk. Wederom is een van de zeevarenden verdronken. De knecht Klaas Ras, van den beurtman van Urk op Enkhuizen, had het ongeluk met het uitzetten der fok overboord te vallen, en hoewel hij bijna op hetzelfde oogenhlik door een ande-. ren schipper werd opgehaald was de ongelukkige reeds een lijk. Hij laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Leiden. Wat men omtrent de Leidsche gifmengster van hare fami lieleden kon hooren, grenst zegt eigendommelijke gezangen en voor namelijk van heldenliederen op kon sporen, want men zag in, dat in den vorm van deze algemeen ver spreide en overal gezongen gedich ten het volk het beste was te on derwijzen. Men mocht ze derhalve niet uit het oog verliezen maar het slechte er uit afzonderen en door het nieuwe vervangen. Men moest namelijk de nieuwe begrippen in den vorm van oude liederen ingang doen vinden. In dezen geest hield de koning ook de verste verspreiding van het evangeliegedicht voor het meest werkdadige middel om den inhoud van de christelijke leer een weg te banen. De volgende tijd verstreek met de toebereidselen tot krijgstochten. Aan zijn schoonzoon Eginhard deed Ka- rel den opdracht, om met zijne jonge gemalin een reis langs den Rijn oever te maken en op verscheidene plaatsen te doen beginnen met het LD. bijna aan het onge looflijke. Ternauwernood had zij vernomen dat een zwager, schoonzuster, neef, nicht of een hunner kind was on gesteld geworden, of zij bood dade lijk hare diensten aan om de zieken te verplegen en er 's nachts bij te waken. Moest er een lijk worden «afge legd» enz., dan was zij het die daar bij op den voorgrond trad. Hare hulp was buitengewoon. Voor een lijdend wicht toonde zij zich zóó bezorgd dat het zelfs in hare armen den geest gaf. Een neef deelde mede dat alleen van zijne vrouw de moeder, vader, twee broêrs en eene zuster allen onder dezelfde ziekteverschijnselen waren overleden. Van de geheele familie bleven zij en een andere broeder over, welke laatste uit wan hoop, omdat hij nu toch maar zoo goed als alleen op de wereld stond, dienst nam. Toen hij eens voor vier dagen verlof had en zijne «tante» een bezoek bracht, werd hij ook weldra ziek. Soldaat zijnde, moest hij naar de infirmerie, doch «tante» smeekte of zij haren neef bij zich aan huis mocht verplegen. Er ging immers niets boven familie. Voor eenigen tijd moet haar dit zijn toe- gestaau. Thans ligt hij nog in het hospitaal. 's Hage. De sergeant B., van de 4e comp. Ie bat. grenadiers, die, menagemeester zijnde, in het laatst van September zich een stukje spek uit den soldatenmenage toeeigende, werd te dier zake door den krijgs raad alhier veroordeeld om naar het korps te worden teruggezonden, ter disciplinaire bestraffing door den korps-commandant. Het Hoog Mil. Gerechtshof kwam van dit vonnis in appél, vernietigde het en, opnieuw rechtdoende, ver oordeelde den sergeant B., ter zake van het ontvreemden van goéderen, aan de soldaten-menage behoorende, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een cellulaire gevangenisstraf van twee maanden en degradatie tot soldaat. Scheringen. Gisterennamid dag is het aangespoelde kruit van de «Echolyn» verkocht. De geheele partij, vertegenwoordigende eene waarde van M. 20,000, bracht slechts f244 op. Gisterenochtend is aan het strand alhier aangespoeld het lijk van een man, blijkens zijne kleeding- geen zeeman. Een wisselwachter der Haag- sche tram, die voor zijn genoegen te Scheveningen was geweest, is op weg naar huis op den Ouden Weg tusschen den wagen en een boom geraakt en ernstig gekneusd ge worden. Rotterdam. Alhier is dooi de Dordrechtsche politie aangehou den en naar Dordrecht overgebracht zekere M, v. d. S., oud 36 jaren, geboren te Leiden, zijnde de dader van den in den avond van den 1 dezer gepleegden diefstal van tim mermansgereedschappen uit eene in aanbouw zijnde villa aan den Singel te Dordrecht. V. d. S. is ter beschikking van de justitie naar het huis van arrest overgebracht. Utrecht.Reeds openbaren zich te UtrechtVreeswijk de gevolgen van de concurrentie tusschen stoom tram en stoombarge. Voorshands zijn voor de laatste de gulden dagen uit, maar de directie blijft nog al tijd hopen, dat zij dezen strijd even het leggen der grondslagen van koninklijke paleizen en abdijen. Niets kon Eginhard meer welkom zijn, dan een reis in de Lente, door zulk een heerlijke landstreek in gezelschap zijner beminde vrouw en met den opdracht zijn scheppenden geest met nieuwe bouwwerken onledig' te hou den. Laat ons thans tot de Saksers zei ven terugkeeren en eens zien hoe het met den toestand der op standelingen en hoofdzakelijk in de landstreek waar de held van ons verhaal werd geboren, gesteld was. Editha had zich aan een gedwon gen huwelijk met Wippo van Süp- plingenburg door de vlucht naar hare zuster Use in Heinrode ont trokken. Deze ellendeling die ge noeg overal als zoodanig te boek stond, gaf daarom echter zijne plan nen nog niet op. De daad van zijne dochter had de oude Krodo in de gemakkelijk zal te boven komen als een vroegeren met een concurree- rende barge-maatschappij, waarbij 't ten slotte zoo ver ging, dat men een glas cognac bood boven vrij vervoer aan ieder die de reis met haar barger wilde maken. Thans heeft de directie der stoombarge zich nog slechts bepaald tot verla ging der vrachtprijzen; terwijl de stoomtram 40 en 30 cents vraagt voor vervoer van Utrecht naar Vreeswijk of omgekeerd, kost de reis per barge slechts 20 en 10 cents. De directie der barge speculeert nog op de gehechtheid barer vroegere klan ten aan hun geld, maar vergeet dat de menschen tegenwoordig ook iets voor hun gemak over hebben. Zeer waarschijnlijk zal zij het dus zwaar te verantwoorden hebben, vooral daar zij er nog twee bootjes bij laat maken, en bovendien nog een bootje, om de passagiers langs Singel of Kruisvaart van de Jere- miebrug naar het Rijnspoor alhier te brengen. De concurrentie is het meest waard voor hen die dikwijls en dus liefst goedkoop, de reis van en naar Utrecht en Vreeswijk te maken hebben. Dv. Ned.) Wageningen. Een conduc teur van de Rijnspoorweg-maat schappij alhier, heeft bij het blus- schen van een brand, te zijnen huize ontstaan, hevige brandwonden be komen, tengevolge waarvan hij ge durende verscheidene weken zijn dienst niet zal kunnen doen. De brand was ontstaan door een pe- troleum-toestel. Een kind werd nog juist bij tijds uit de reeds brandende wieg gered. Eindhoven. De groote stoom- lucifersfabriek van de firma Mennen Keunen, die aan honderden ar beiders werk verschaft, zal, naar men ons meldt, een groote uitbrei ding ondergaan. De firma heeft na melijk wederom bij contract van de Fransche regeering het uitsluitend vergunningsrecht verkregen, om de zoogenaamde Zweedsche lucifers aldaar te mogen invoeren. {N. v. d. D.) Hardenbergh. In de onmid dellijke nabijheid van deze gemeente liggen drie boerderiien, die samen het Holt uitmaken, en in den winter door het water van de overige we reld zijn afgescheiden. Woensdag ochtend ontstond in de grootste dier boei'derijen door eene onbekende oorzaak een hevige brand. Het woon huis, de schuur met al het daarin bevindende werd spoedig een prooi der vlammen. Zeventien stuks koeien 3 paarden en alle varkens zijn ge red, terwijl 3 kalveren en een jong paard in de vlammen zijn omge komen. Naar men verneemt waren huis en inboedel slechts voor ruim f 4000 verzekerd, zoodat de eigenaar groote schade lijdt. Menaldumadeel. In deze streken kan men niet rijden door sommige dorpen, zonder dat de straat jeugd de rijtuigeu vervolgt met steenen of aardkluiten. Vooral ig het eene groote liefhebberij van de lieve jeugd om achter de rijtuigen te klimmen en zich zoo een eind weegs te laten vervoeren. Deze ge woonte kostte een knaap van negen jaar tusschen Beetgum en Marsum het leven. Zijn hoofd schoot op nood lottige wijze tusschen de spaken van het wiel van een met twee paarden bespannen wagen, zoodat hij spoedig bezweken was. Nijkerk Sedert 31 October 11. heeft Nijkerk één wachtmeester, 2 hevigste woede doen ontsteken, maar zoo lang als toen de onderwerping* der Saksers duurde, liet hij echter zijne in zijne oogen weerspannige dochter ongestoord op den heeren hof te Heinrode en verkropte de ergernis, die in hem de houding der vrouwen op den Heinburg ver wekte, want hij wist wel, dat deze de christelijke leer niet ongenegen waren. In zijne oogen was heer Heino een bloodaard en een slaaf der vrouwen, aan wien hij bij ge legenheid zijne meening wel eens zou zeggen. Toen nu de tijd naderde waarin, gedurende Karel's afwezigheid in Spanje, de Franken weder verdre ven en de verdragen verbroken moesten wordenreed eens heer Krodo met zijne zuster Gerrita en een klein gevolg naar Heinrode over, om zijne dochter terug te halen. Jonkvrouw Gerrita had zich bij de gebeurtenissen der laatste jaren korporaals en 8 man tot handha4 ving der rust. Hoelang die militai ren nog in ons anders zoo rustig stadje zullen blijven, ten laste en kosten der ingezetenen, is onbekend. Het vermoeden, dat er nog steeds kwaadwilligen zijn, die het op het vernielen van eens anders eigendom gemunt hebben, is gebleken waar- beid te bevatten, want nog pas ge leden zijn er weer twee groote rui ten bij den heer S., wethouder al hier, vernield. De dader of daders zijn niet bekend. (Utr. Dbl.) Assen. Dinsdag avond werd hier opnieuw eeue vergadering ge houden van belangstellenden in de oprichting van een afdeeling Assen van het Nederlandsch Werklieden verbond «Patrimonium». Door het voorloopig bestuur werd een ont- werp-reglement voor de afdeeling in behandeling gebracht, dat mot geringe wijziging werd aangeno men en ter goedkeuring aan het hoofdbestuur zal worden opgezonden. Op de vergadering traden opnieuw eenige personen als leden toe. Finkum, (Fr.) Op de Leije onder deze gemeente is een drieja rig kind voorover in het vuur ge vallen, terwijl de moeder, die het alleen in huis had gelaten met eene andere vrouw buiten een buur praatje hield. Den volgenden dag is het aan de brandwonden bezweken. Groningen. Jl. Dinsdag ver gaderden een veertigtal bakkers uit al de oorden der provincie, tenge volge der oproeping gedaan door bet bestuur der afdeeling Groningen van den Nederlandschen bakkers- bond. Door den voorzitter, den heer I. Hildesheim, werd hun een har telijk welkom toegeroepen. Hij wees op het doel van den bond, om door gepaste middelen en wrijving van denkbeelden te trachten het vak te veredelen, en besloot zijne toespraak met te wijzen op het verschil tus schen de vroeger bestaande gilden en den tegenwoordigen bond. Ter wijl de eerste slechts het monopo lie-stelsel in bescherming namen, wenscht het laatste alles zooveel mogelijk op een vrijen leest geschoeid te zien. Een voorstel van 't bestuur, om de Groninger afdeeling tot een pro vinciale te vormen, werd met alge meene stemmen aangenomen. Tilburg. Door de berichten in verschillende dagbladen, waarin gemeld werd dat men hier ter stede d la ba.rbe van de politie sterkeu drank in het klein verkocht, schijnt de po litie wakker te zijn geschud. Al thans binnen den tijd van 4 h 5 weken zijn zes processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 1 der Drankwet. Jammer maar, dat de rechtbank zulke gering® boeten toepast, daar sommige tap pers, die minstens f 50 aan vergun ningsrecht zouden moeten betalen, of vroeger betaald hebben, er nu met een boete van f10 of f 15 af komen. Venloo. Door de gezamenlijke brievenbestellers alhier is een request aan den Minister gezonden, met verzoek om aanvulling van het dienstdoend personeel en verhooging van hnn traktement. Door gebrek aan bestellers is reeds ééno bestel ling ingetrokken en zijn de besteller» niet zelden genoodzaakt 16 a 18 uren per dag* dienst te doen. Hun jaarlijksch traktement is bovendien zeer karig; het bedraagt voor den oudste, die reeds 19 dienstjaren telt, f 450 in het jaar. vreemd genoeg gedragen. In alle uiterlijkheden had zij de Frankische zeden aangenomen en in kleeding, sieraden en bewegingen geheel de Frankische vrouwen nag*evolgd; zij krakeelde dagelijks met haren broe der, en schold op hem wegens zijne vijandelijke houding tegen de zeden der Frankische landverhuizers, want zij kon niet begrijpen hoe men de zaken zoo ernstig opnemen en zich daardoor alle vreugde des levens kon vergallen. Dat Editha geen man wilde hu wen, die haar niet beviel, vond zij niet meer dan recht, maar dat zij met jonkvrouw Witta, tegen wie Gerrita een onoverwinnelijken afkeer had, zich met christelijke dweeperij inliet en over ziekenverzorging en. onderwijs der jeugd sprak, was haar geheel onbegrijpelijk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2