BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE GEMENGD NIEUWS. Als ingezonden leest men in de ProvNoordbr. en 's Hertogen!)Cf. onderstaand stukje Mijnheer de Redacteur. Wanneer meu 's «ronds laat, door de Viscli- straat, naar liet station gaat, en doordat men veel pr»at, niet ziet vrnar men staat, dan rreet men geen raad en kijkt bijzonder kwaad, vanwege al het geklodder door den modder. Hot zijn allemaal plassen water, waarin mot veel geklater, onze schoenen verdwijnen om vuil weer te verschijnen. X)« reinheid van de mooiste broek raakt hier zoek. Gelukkig d*t 't gebrek aan licht, dat an ders zooveel onheil stieht, maakt dat men dit verdriet, niot zoo spoedig ziet. O! vroede maunon van deu Raad, Ge weet nu waar 't op staat. Neemt diidr de modder van do straat, Bn voorts hadden we daar gaarn' Een zoo'n schrik'lijk mooie lantaarn Als met zijn fraaie schijn Nu verlicht het marktplein. Eenige modderpoeten. Het openbaar ministerie van liet bof van Assises te Yerviers, waar de zaak hangende was, beeft in zijn requisitoir Armand Peltzer volkomen bet recht ontkend, om als voogd van zijn kind op te tre den. Peltzer is als moordenaar ver oordeeld en daardoor vervallen van alle recht op office publique, waar onder het voogdijschap begrepen is. Den 2en Jan. zal de uitspraak plaats hebben. Inmiddels verblijft de kleine Mariette te Brussel bij Armand's moeder. Aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk-Este, de oudste zoon van aartshertog Lodewijk Karei, den oudsten broeder van keizer Frans Jozef, is dezer dagen zijn 20e jaar bereikt hebbende, overeenkomstig de keizerlijke tamiliewet, mondig verklaard, wat, volgens de gewone wet, eerst 4 jaren later zou zijn ge beurd. Voor den jeugdigen aarts hertog* is dit van met g*ering ge wicht; want hij is de erfgenaam van wijlen den hertog van Mo dena vandaar de toevoeging van Este aan zijn naam en komt dus in het volle bezit van een aan zienlijk vermogen, 't Spreekt van zelf, dat hij dus ook van nu af ee» eigen huishouding zal voeren. De beg'rafenis op staatskosten van den Fransehen senator-geschied schrijver Henry Martin, welke eer gisteren op het kerkhof Mont-Par- nasse te Parijs heeft plaats gehad, is zeer plechtig geweest. Bij het graf werden niet minder dan 17 redevoeringen uitgesproken, o. a. door Sadi-Carnot, in naam van den Siècle; Nourrisson, in naam der «Académie des sciences morales»; Paul Lacroix, André Theurcetvoor de gens de lettres; den maire van Saint-Quentineen g*edelegeerde der met Frankrijk bevriende Italianen; Paul Deroulède, namens de «Ligue des Patriotes»; den protestantschen predikant Steeg*, van Bordeaux, na mens het comité van het monument van Jean Jacques RousseauCher- buliez, kanselier der Fransche Aca demie, namens dat lichaam, en Ana- tole Delaforge, in naam der bijzon-, dere vrienden van den overledene. Een Belgisch tijdschrift be richt een merkwaardig staaltje van schuttersbehendigheid, welke tevens een zeer goed doelwit had. De heer M. D te Luik, fa brikant van wapenen en lid der Duiven'vereeniging, houdt zelfeene fraaie duivenvlucht. Dezer dagen had liij nauwelijks de afsluitingen ver wijderd en zweefden zijne lievelin gen in het blauwe hemelruim, of een giervalk viel tusschen het dar tele gezelschap neder, greep een der teedere duifjes in ziine klau wen en wilde zich verwijderen om zijne prooi elders ongestoort te ver slinden. De eigenaar, die dat kleine lucht- drama aanschouwde, hoewel het slechts enkele oogenblikken duurde, greep een geladen geweer en mikte op den wreedaard in diens volle vlucht. Het schot knalde, de roover liet de prooi los, en viel zelf dood ter aarde, op korten afstand van den woninghet duifje kon nog wegvlie gen. De bekwame schutter bewaart den opgezetten vogel als een zege- teeken en heeft de dankbetuiging ontvangen der Luiksche Duiven- vereenigingen, die hij van een zeer onaangenamen bezoeker bevrijd had. De vele slachtoffers der bank van Monaco is met een vermeerderd. En rijk Russisch koopman, wiens verliezen onherstelbaar waren heeft in zijn radeloosheid de hand aan zich zeiven geslagen. Wanneer zal eindelijk die kanker worden uitge roeid? Is de lijst van rampzalige zelfmoordenaars nog niet lang ge noeg? Eergisteren werd te Triest met groote plechtig'heid de laatste steen gelegd der nieuwe havenwerken. Het werk heeft 16 jaren zwaren arbeid en 14,600,000 florijn aan geld gekost. Een merkwaardig succes. Mark Twain zou een lezing houden in een stadje, waar men den humo rist niet persoonlijk kende; onver wacht bekwam hij verhindering en ter elfder ure noodigde men een zekeren Dr. Hornet uit, om in zijne plaats te lezen. Deze heer ijverde zeer voor de matigheid, was een bekend afschaf fer, maar zou dus héél wat anders ten gehoore brengen dan de gees tige schrijver. Men had geen gelegenheid meer gehad om de wijziging te publicee- ren, zoodat het auditorium grooten- deels niet heter wist of het zou 't voorrecht smaken, den Amerikaan- schen humorist te hooren. Niemand kende een van beiden van aange zicht; alleen wist men, dat het «grappig» wezen zou en men ging naar het locaal in het vooruitzieht, eens goed te lachen. Wel las men dat de heer Hornet optreden zou; doch de goede men- schen, die wisten dat Mark Twain een nom de plume was, dachten dat Hornet 's mans eigen naam was. Dr. Hornet viel dadelijk met de deur in huis en betoogde dat «on matigheid de' kwaal van dit land» was. Het publiek barstte in een scha terlach uit. De redenaar begreep dat dit niet om zijne woorden van wijsheid was; hij moest duchten, dat er iets aan zijn toilet haperde en angstvallig monsterde hij dit met een oogop slag. Daarna vervolgde hij: «Onmatigheid is oorzaak van on beschrijfelijke rampen Een luid gelach klonk weer door de zaal. Hij begreep er niets van en ver volgde: «Zij verwoest bet huiselijk geluk.» Nog uitbundiger vroolijk- heid De heer Hornet begon boos te worden. «Wij moeten de slang vertreden verpletteren Een waar gebulder volgde. Nu verloor Hornet het geduld en zich direct tot een der toehoorders wendende, vroeg hij «Is er iets geks in mijn houding of voorkomen?» «Alleraardigst uiig!» riep de man, in de handen klappende. «Dat wordt beleedigendsprak de redenaar met een woest voor komen. «Bravo, Twain, bravo!» klonk het nu van alle kanten. Nu ging hem een licht op. Hij maakte zich bekend en de lui lachten niet meer, maar keken lee- lijk op hun neus, en verontwaar digd verliet de redenaar het spreek gestoelte. Op de internationale tentoon stelling van naaldenwerkdie in Juli 1884 in het Crystal Palace in Sydenham zal gehouden worden zullen twee zeer merkwaardige naalden ten ten toon worden gesteld. De eene is het eigendom van keizer Wilhelm. Toen de grijze vorst eens de naaldenfabriek te Kreuznach bezocht, werden hem tal van fijne naalden getoond, waarvan duizend stuks nog geen ons wog*en. De Kei zer uitte zijne verbazing over de mogelijkheid, dat dergelijke fijne voorwerpen nog doorboord konden worden. De borer vroeg toen een haar des Keizers, boorde er een gat in, haalde er een draad door en overhandigde den vorst deze vreemd soortige naald. De andere behoort aan koningin Victoria en werd vervaardigd in de beroemde naaldenfabriek teReddisch. De naald is eene zuil van Trajanus in het klein, waarop in gedreven werk verschillende tooneelen uit het leven der Koningin worden voorge steld. Natuurlijk is dit werk zoo fijn, dat men het alleen met behulp van een sterk verg-rootglas kan on derscheiden. Bovendien kan de naald worden geopend en bevat ze nog verschillende kleinere, eveneens met gedreven werk versierde naaldjes. VARIA. Vreemdeling. «Naar het getal in woners zijn er nog weinig op het kerkhof begraven; sterven er hier zoo weinig menschen?» Boerin. «Ja; de meeste mannen uit het dorp sterven in het tuchthuis.» Omgekeerde verhouding. A. De pantoffels die uwe echtgenoote bor duurt, zijn zeker voor u bestemd? B. Neen, amice, het tegendeel is waar, ik ben voor de pantoffels be stemd. Wanneer gij een wenk of ver maning ontvangt, die niet te ver werpen is, hoewel zij u in scherpe taal wordt toegevoegd, handel dan er mede, zooals gij met een kers of perzik doet: eet de vrucht op en werp den steen weg. Op H examen. Professor. Wat houdt gij voor het beste middel om b.v. een in zwijm gevallen student weder spoe dig tot zichzelven te brengen? Candidaat. Hem in 't oor roepen dat er een postwissel voor hem ge komen is. Er in geloopen. Twee verkoo- pers kwamen bij een boer om van hem een koe te koopen. Het is reeds donker in den stal. «Hé, hoe mager! voor deze kun nen wij niet veel geven.» roepen beiden schier te gelijk. De boer antwoordde: «Hierstaat geen koe. De koestal is hier naast.» De Engelscke taal. Niets is gemakkelijker dan de Engelsche taal, zeide onlangs iemand, die eenigen tijd in Engeland had doorgebracht. Als men b.v. «laarzen» zeg'gen wil, dan zegt men «boots» en zoo is het met de andere woorden ook. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Nov. Men deelt in den Javabode uit Merak mede, dat terwijl daar een harde Z.W. wind woei, de geheele Java-Zee en Straat-Soendavoor zoover het oog reikt, met vulkani sche asch en puimsteen waren be dekt, en wijders dat Krakatau in den nacht van 12 op 13 dezer weder gewerkt heeft. Het laatste hier ontvangen nummer van den Penang Times be vat o. a. het volgende bericht uit Atjeh. Er werd eenige dagen geleden een brutale aanslag g*epleeg*d op het leven van den commandant van het oorlogsschip Benkoelendat te Telok Semawe ter reede lag. De comman dant, de heer Thorbecke, liep rustig heen en weer op het dek, toen een marinier van dien oorlogsbodem, na zijn geweer te hebben schoonge maakt, en zonder de minst# provo catie van de zijde van den comman dant, dat wapen ging laden, achter len commandant kroop en op vijf passen afstand van hem staande, op hem een schot loste, dat, gelukkig, zijn doel miste. De booswicht kwam daarop met de kolf van zijn geweer op den com mandant af en wilde hem daarmede een slag op het hoofd geven. Ook deze aanval mislukte echter door dien de commandant bijtijds bukte, waardoor de slag* slechts op zijn zijde te recht kwam en niet doo- delijk was. Men heeft den booswicht onmid dellijk daarop gegrepen en in kete nen geklonken. ONDERWIJS. Bevorderd aan de Universiteit te Amster dam tot doctor iu de geneeskunde niet eeu proefschrift „Over de Ischaemie van den hartwand" de heer II. Zwaardomaker Cz., geboren te Haarlem. RECHTSZAKEN. In da critnineele terechtzitting van het gerechtshof te's Gravenhage werd eergisteren behaudeld de zaak van J. C. van W., be schuldigd van op 5 Aug. 11. to Terneuzcn nan zijn vrouw, met. wien hij 14 jaren ge huwd was, te hebben toegevoegd', „nu zijn wij alleen, nu zijt ge de mijne, nu moet je kapot," haai- daarop bij de borst gegrepen, heen en weer geslingerd, met liet hoofd, tegen den muur geslagen, haar door een glasruit, geduwd en haar tot stikkens toe de keel dichtgcdrukt te hebben, terwijl hij in zijn voornemen om liaac te dooden alleen werd verhinderd door de geheel onverwachte tus- schenkomst van den wachtmeester der maré- chausée, die hem van aijn vrouw losrukte. Dc adv.-gen. mr. Gregory requireerde een tuchthuisstraf van 5 jaren. De advocaat rar. Royer beschouwde dc zaak als een mishan deling, niet meer; naar zijn meening de bedoeling van den beich. om zijn vronw te dooden, niet gebleken. Na re- en dupliek bepaalde het hof dc uitspraak op 27 dezer. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het is eene algemeene gewoonte om des winters de koeien, behalve hooi, even goed lijnkoeken als voeder voor te dienen. Zeor zeker ie het lijnzaad voor rundvee een bijna onmisbaar voeder om de melkopbrengst te bevorderen. Lang is er echter gezocht naar voederkoek met meer voedende gehalten. De heer D. Pos, fabrikant van veevoeder te Edam, moet het thans gelukt zijn, voeder- koeken saam tc stellen, aat met zeer gunstig gevolg is onderzocht aan het proefstation te Wageningen. De afdeelingen Gouda en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, is met B. en W. dier gemeente en de Kamer van Koophandel in overleg getreden, ten einde middelen te beramen om verbetering te brengen in den bloei der Goudsche mark ten. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de koeien- en schapenmarkt achter-, de kal veren- en vooral de varkonmarkt vooruitgaan. Het middel van uitloving van premiën werd overwogen, maar verworpen, wijl men zich daarvan geen voldoend succes voor stelde. RIVIERBERICHTEN, Vreeswijk, 21 Dee. 4.71 M. boven AP 1.S1 M. onder N. P. Keulen, 21 Dec. 5.34 M. boven 0. Maastricht, 20 Dec. Hoogte der Maas 2.98 boven 0. M. Portugal. Rusland. Spanje. Turkijb. Egypte. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 23 December 1883. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Hoog. Namiddag 2 ure Moltzer. 's Avonds 6 ure Brutel de la Rivière. Nieuwe Kerk. Voormidd. 10 ure Snethlage. Jans Kerk. Voormidd. 10 ure J. 0. Tersteeg, pred. te Uitgeest, (voor dc vacature.) Bakenesser Kerk. Voormidd. 10 ure (voor de kindereu) Smeding. Waalsche Kerk. Voormidd. 10 ure E. César Segers, past. a Leido. Luthersche Kerk. Voormidd. 10 ure Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure W. Wijbrands, pred. te Leiden. 's Avonds 6 ure de Vries. Remonstrantsohe Kerk. Voormiddag 10 ure Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss Christelijke Gereformeerde Gemeente. Ged. O. Gr. Voormiddag 10 en 'sAvonds 5 u. rJALrE' Mulder. Lokaal der Baptisten. Parklaan. Vrijdag Avond 8 uur, Zaterdag Voorin. 10 ure Prediking. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorat; half 11 ure-en 's Avonds 6 ure. Onderwerp: Over de wederkomst des Heeren. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volks. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en "s Avonds 6 uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, Zondagschool. Ds. Smeding zal zijn lidmaten-catechi satie van Vrijdag niet den 2Ssteu dezer, maar D. V. den 4den Januari e. k. houden. f 27.a Leidsche, de 150 kilo, f a Edammer fa Aanvoer 16 partijen, 523 stuks, wegende 3051 kg. Leiden, 21 Dec. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 4 stieren f 80 a 130, ossen f a 45 melkkoeien f150 a 260. 10 kalfkoeieu f170 a 275, 37 vare id. f146 a 248. 82 vette id. f176 a 310 of f0.70 a 0.84 per kl. 12 graskalveren f24 a 57, 36 vette id. f32 a 73 of f0.75 a 0.85 per kg., 9 nuchtere id. f9.— a 18.586 vette schapen f23 a 40 of f 0.60 a 0.65 per kg.. 64 weide dito f16.— a 24.—, lammeren f a 207magere varkens f 15 a 35, 94 biggen f6.25a 15.-veulensfa 2 paarden f 20 a 35, 190 runderen f45 kalv. f a 650 schapen f Schiedam, 21 Dec.Moutwijn f 12.50, Jene ver f 19.Amst. Proef f 19.75, Spoeling f 2.30, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f I .S0. Zwolle, 21 Dec. Boter. Prima 1c soort f28.a f30.afwijkende f 26.a f27. tweede soort f 19.a f22. Amsterdam, 21 Dec. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Seh. 2' 3 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 „(Perpetuele) 4 binnl. fl 2600- 25000P/« Obl. binnl. f1000- 5000 l'/4 Obl. Alg. Sch. 1865. 5 i 1S69. 6 I Obl. Leen. 1876. .4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4l/,l1131/s 1S77. 4 II30*/., 657 77'/, .01 96 80* 65*'s 52'/, 90»/, 22 7 9'7i» 62-74 MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 22 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: lvatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegoramer dito f a Geldersche Eleur f a dito Blauwe f a Frieschc Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 2.iito Engelsche fl.50 a Zeeuw- sclie Spuische Jammen f 1.80 a 2.70, Blauwe f2.10 a 2.S0, Flakkeesche Jammen fl.50 a 1.90, Pooters fl.a 1.25, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.50, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen t'1.80 a 1.90. Petroleum. Markt stil, pry zen onver anderd. Tin onveranderd. Tarwe zonder uoteering, op levering fl hooger, Maart f259. Rogge als voren; per 21 KG. s. o. z. k., Taganrog f162. Noteeriug van de Commmissic voor den Graanhandel. Rogge op levering weinig ver- veranderd, Maart flG3» 162, Mei f164. Noteeriug van Menne Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie zonder handel In Oct. e.k. p. *2000 KG. f370 biedend, f375 te koop. Lijnzaad vast. Raapolie flauw: vliegend per 100 KG. f383G. Mei f38, Sept./Dec. f35*/,. Heunepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f 100 a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f10 a 13.50 per 104 stuks. Hoorn, 20 Dec. Ivans: Ter waag gewogen 293 stapels, wegende 87,335 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f36.50. Hooi idem f Commissie idem f37.50, middel bare f Columbia. Obligation Peru. Leening 1870 6 1872 5 OosTBNRUK. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. HollJJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gcst.Obl. Iud. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-ltal. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Iview-Brest Aand. 5 Kursk Ch ark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid.11437, N.-York Lake Erie W. S. Aand.j 29* '8 Illinois Cert.Aand. 132*/s Miss Kansas Texas Obl. Cert7 |106 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 I07l/4 Rotterdam3 100s/g Gem. Crediet3 947* Belgie. Stad Antwer pen 18743 96'/, Oostenrijk, Staatsl. 1854. 4 101 1860. 5 112 1864. 139'/, Rusland. 1864. 5 127 1866. 6 jmv, Geldkoers, prolongatie 4'/2 a 5 pCt. Amerika. 27'/« 107, «Vi lla* 152'/, 1157s 71'7h 153 116'/, 18«/4 517, .1774 50'/, 84 533/« Commissariaat tm Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, vau 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te hekomen. Eenige portemonnaie's met en zonder geld, een armband van schildpad, eeit entouscaa, een parapluic, een boor, een knipmes, cc* paar katoenen sokken, een schoenmakera duimstok, oen bril, eon zakdoek, ecu R. K. kerkboek, een eind steigertouw, eenige loopers om sloten te openen, vier sleutels aan een touwtje en eenige losse sleutels. Voorts te bevragen bij G. van Gasteren, wonende boven den winkelier Boekman, L. Bagijnest.raat. ecu muntbiljet en bij Spruit;, Schecpmakersdijk no. 63, 2 bonte boezelaars en een zakdoek. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een parasol. BEVALLEN 19 Dee. C. F. A. Ilessels, geb. Martin z, - 20. 11. G. Atttonisse, geb. Ilcukelmsn I Colenbrander, z. A, E. Kaasen, geb. Stol, id. 21. II. Valk, geb. Selraat, z. Zaandam, 20 Dec. Heden waren alhier ter I markt aangevoerd 47 stapels kleine Kaas en OVERLEDEN - stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras- ig Dcc M Schoenmaker, 4 j, d., Ouden- kaas f 34.o0, cn middelbare f beiden per 50 wcg_ 20. w Engelbregts, echtg. van ki'ogr. I Bouwman, Groote Houtstraat. M. C. v Leiden, 21 December. Aangevoerd 20 par- d. Heijden, 23 md. d., Heerensingel. 21* t.ijen Goudsche Kaas: f20.a 30.Derby J. E. l'elser, 19 md. z., Krnaijenhorstergr.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3