mm me» i Attentie! Oplage 10000 Ex. Vrijdag 28 December 1883. No. 145. FEUILLETON. „GROEFWANG". ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DruIïIïers«UitgeY2rs: BOMANS Co., te Haarlem. AD VERTEN TIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etraugère G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eaubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. "WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.4-4* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. H. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. In 't nommer, dat in den morgen van den len Januari 1884 zal ver schijnen, staat voor belanghebben den de gelegenheid open, om aan Familie, Vrienden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengen, tegen den prijs van 25 Cent. Voor spoedige toezending houden zich zeer aanbevolen de Uitgevers BOMANS Co. AIUKMEEV OVERZICrtT. In verband met de geruchten, als zou Engeland zich door een ge heim tractaat tegenover China ver honden hebben, om na den val van Sontay zijne bemiddeling tusscheu beide partijen aan te bieden, verze kerde de Kölnisclie Zeitung reeds, dat de minister van bnitenlandsche zaken, sir Charles Dilhe naar Parijs was vertrokken, om met den minis ter Ferry een onderhoud over deze kwestie te hebben. Van officieele zijde is dit evenwel op de meest stellige wijze tegengesproken. Wel vertoeft de Engelsche staatsman op dit oogenblik in Frankrijks hoofd stad, doch van eene politieke zen ding is bij deze reis geen sprake, zoodat hij dan ook geenszins een bezoek bij den heer Ferry heeft af gelegd. Öf Engeland werkelijk het voornemen heeft als bemiddelaar op te treden, daaromtrent zeg-t de be richtgever geen enkel woord, zoodat er thans nog met geen mogelijkheid iets te zegg-en valt van de wijze, waarop eventueele bemiddeling-s- voorstellen door Frankrijk ontvan- (Een roman uit de achtste eeuw.) TJIT HET HOOGDUITSCH VAÏÏ ADOLF GLASER. 42) Intusschen was de koning der Franken weder op zijn burcht te Aken teruggekeerd, en de winter met zijn nood en ellende, die steeds tengevolge had, vertraagde in Saksen de bezigheden voor de krijgstoerustingen. In de Saksische wouden was dezen winter juist zeer veel sneeuw gevallen; wolven, oer ossen, beeren en wilde zwijnen be dreigden overal de woning-en der menschen, en de mannen hadden genoeg te doen om de onvriendelijke gasten te verdrijven. Vele honder den hunner werden geveld, en kras send verzamelden zich de zwermen raven en kraaien, om zich aan de gen zullen worden. Evenmin heeft men eenige zekerheid omtrent de, voornemens van de militaire over heden in Tonkin. Zullen de troepen na de jongste belangrijke overwin ningen onmiddellijk naar Bac-Nink oprukken, of zal admiraal Courbet eerst de hem toegezonden verster kingen afwachten, om in dat tijdperk van rust, zijne soldaten gelegenheid te geven tot verademing te komen. Geen enkel Fransch dagblad geeft ons op deze vragen een voldoend antwoord, en het is sterk te betwij felen of de regeering zelve wel vol doende op de hoogte is omtrent de plannen van den admiraal, 't Is evenwel niet onwaarschijnlijk dat men eerst de versterkingen zal af wachten, alvorens verder iets te on dernemen, vooral daar de inneming van Sontay niet zoo gemakkelijk blijkt geweest te zijn, als men aan vankelijk meende. De verdedigers weerden zich dapper, zoodat niet zooals het eerste bericht luidde 60, maar een 1000-tal der aanvallers buiten gevecht gesteld zijn. Gaat men hiérbij nadat bet geheele operatieleger slechts uit 6000 man bestaat, dan zal het niemand ver wonderen, indien men eerst de ver sterkingen afwacht, alvorens iets van belang te doen. Misschien gelukt het in dit tijdperk van gedwongen rust eene schikking te treffen die verder bloedvergieten onnoodig maakt. Uit Ail am luiden de jongste be richten verre van gunstig. De hof- omwenteling die den keizer het leven kostte, blijkt ook ten opzichte van Frankrijk eene vijandige betee- kenis te hebben, en al zijn door de krachtige houding van den militai- afgestroopte lichamen te goed te doen. Het feest van den winter ging droe vig voorhij, want de wrok en de droefenis om de onthoofde mannen was nog steeds algemeen. Maar juist deze droefheid werd door de edel lieden in hun voordeel aangewend. Men prikkelde de aloude neiging der bloedwraak en niets kon het bedrukte en beangstigde volk beter bevallen en meer troosten, dan het onderlinge aanvuren tot haat en wraak tegen de Franken. Als een loopend vuur verbreidde zich allengs het besluit, dat bij het aanbreken der Lente een niéuwe algemeene opstand zou plaats vinden. Met die doffe verblinding, die een volk be- heerscht, dat slechte voor zich leeft en niets dan zijne eigene aangele genheden kent, gaven zich allengs alle bewoners der Saksische land streken aan den gloeiendsten dorst naar wraak over, en nauwelijks was het strengste deel des winters voorbij, en nog lang voordat het eerste groen tot de lentefeesten lokte, of het op- ren vertegenwoordiger de vijande lijkheden voor dit oogenblik voor komen, 't staat te vreezen, dat zij eerlang toch zullen uitbreken. Mis schien werkt de voorspoed der Fran- sche wapenen in Tonkin nog gun stig op den loop der gebeurtenissen in dat rijk en houdt de overwinning van Sontay de oproerlingen nog een weinig in bedwang'. In Engeland openbaart zich de laatste dagen eene vrij sterke be weging tegen de Jongste overeen komst tusschen de Londensche ree- ders en. den heer-De Lesseps. in zake het Suez-kanaal getroffen. Van ver schillende zijden worden de daarbij aan den Engelschen handel gedane concessiën onaannemelijk verklaard. De scheepvaartcommissie uit de ka mer van koophandel te Huil heeft eene motie aangenomen, waarbij zij uitdrukkelijk verzekert, dat elke overeenkomst met de kanaalmaat schappij, waarbij wordt vastgehou den aan het beginsel van 20Fran- sche en 10 Engelsche directeuren, in het nadeel van de Britsche scheep vaart geacht moet worden, terwijl daarbij onder protest tegen het be weren van De Lesseps, als zou hij het uitsluitend recht tot het graven van een kanaal bezitten, nogmaals op het aanleggen van een nieuwen waterweg voor Engelsche rekening, door het grondgebied van den Khe dive wordt aangedrongen. Wanneer door de oproerlingen, onder aanvoering- van den valschen profeet, eigenlijk Egypte wordt aangevallen, zuilen de Britsche be zettingstroepen het leger van den Khedive te hulp komen. Deze toe zegging is, zoo verzekeren verschei- j dene Fransche en Duitsche dagbla den, door den Britschen minister j den Khedive gedaan. Zoolang even wel de opstand zich slechts tot Soedan beperkt, dat eigenlijk als een wingewest van het rijk moet worden beschouwd, zoolang ziet de regeering de noodzakelijkheid niet in, om hare soldaten aan de oor logskansen en aan de gevaren van het klimaat bloot te stellen. Van Turksche hulp, die zeker op dit o,ogenblik met graagte zou worden aanvaard, verneemt men tot heden niets. De erfelijke kwaal waaraan sinds onheuchelijke tijden de opeen volgende sultans leden, het geldge brek, is voorzeker aan het uitblij ven dier steun niet vreemd. Toch zou naar wij gelooven de porte ook hierover heen stappen, indien zij slechts de zekerheid had, dat eene tusschenkomst op dit oogenblik haai den verloren invloed kon terugbe zorgen, doch zoolang het Engelsche leger zich niet heeft ingescheept, bestaat daarop weinig kans. Over eensluidendheid in de berichten, welke van het tooneeldes opstands tot ons komen, valt echter weinig- te roemen. Knap voorzeker is hij, die er wijs uit kan worden. Nu eens heet het, de zaken van den Khe dive staan slecht, de macht van den Mahdi neemt met den dag toe en weldra kan men hem Voor de poor ten van Caïro verwachten, terwijl straks weder het tegenovergestelde wordt verzekerd en men den op roerling als machteloos om iets te doen, verlaten van zijne aanhangers, als halve gevangene te El-Obeid voorstelt. Voor ons, die niet persoonlijk een kijkje kunnen gaan nemen, zal het derhalve de wijste partij zijn noch roer brak allerwegen uit, en overal spoorden de edelen het volk tot verzet en oorlog aan. De buren en vrienden van Krodo hadden op zekeren dag het volk in de omstreken onder de met knop pen beladen linde op de volksplaats bij Krodendorp te zaïnen g-erocpen, en de edellieden trachtten de woede der verzamelden te doen ontvlam men, om ze niet alleen tot den strijd aar ook tot een bloedige wraak teg-en de Frankische overweldigers aan te hitsen. De lucht was scherp doch helder en de stralen der zon beschenen de bonte menigte, die zich rondom had gelegerd. Onder de linde waren een aantal beeren uit den omtrek ver- eénig-d, onder wie voornamelijk Wippo van Siipplingenburg de aan dacht op zich zocht te vestigen. Daar er onder het volle tevens vele vrou wen aanwezig waven, zoo stonden er ook eenige edelvronwen bij de heereng-roep nabi j de linde, en onder dezen bevond zich vron weRadegonde, de ongunstige noch de gunstige be richten onvoorwaardelijk te geloo ven en eerst den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten. Neemt de partij van den opstand in macht toe, dan zal zij spoedig wel iets van zich laten hooren, terwijl in het tegenovergestelde geval het Egyp tische leger spoedig krachtiger dan tot hiertoe zal optreden. Omtrent: het leger van generaal Hicks wordt thans weder bericht, dat het grootste gedeelte de slachting is ontkomen, en zich bij bevriende stammen in veiligheid bevindt. De dood van Hicks zei ven wordt ook daarbij even wei bevestigd. De Grieksche minister Trikupis heeft in de kamer van afgevaar digden den toestand des lands krach tig opgehemeld. De houders van Grieksche schuldbrieven in Neder land zal zijne verzekering, dat het met de financien des lands prachtig staat, zeker vreemd in de ooren klin ken. Zij kunnen evenwel hunne zoo goed als waardelooze effecten nog wel een weinig verborgen houden, want het valt sterk te betwijfelen of er daar g-inds wel veel om hunne belangen gedacht wordt. Voorts was de minister nog- op de voor Griekenland zoo gewichtige door graving van de landengte van Ko- rinthe,welke met behulp van Fransch kapitaal tot stand gebracht wordt. Voor de oppositie was zijne rede alles behalve malsch. Hij verweet haar, dat zij zich bij de discussie en stemming vooral door eigenbelang liet beheerschen en noemde een paar voorbeelden tot staving- dezer be schuldiging. De Spaansehe kiezers zullen Gerrita en Editha. De laatste was met weerzin hare meue gevolgd, deze had haar aan 't verstand ge bracht, dat de heerendochter niet mocht ontbreken, en zoo was zij half tegen haar wil medegegaan. Reeds was een en ander bespro ken zonder dat Editha er bepaald op had gelet. Het volk geraakte j somtijds in woeste opschudding-, j waarbij het slaan met de lansen op hunne schilden 'van den kant der; krijgslieden, met lipt handgeklap, j roepen en schreeuwen van mannen en vrouwen zich tot dat ontzettende rumoer vereenigdo, dat door de christelijke Franken reeds toen een j heidensch leven werd geheeten. i Nu sloeg Wippo uit alle macht op] zijn schild om zich gehoor te ver- schaffen. In eene heftige redevoering i zocht hij het volk daardoor tot het uiterste te voeren, dat hij van de onmenseheli jke wreedheid der vreem de indringers sprak. Zij belasteren ons, zeide hij ten laatste, en rekenen ons de afschuwelijkste misbruiken toe. De teekens onzer gerechtigheid bon den zij voor bloeddorstige g-oden en gelooven in hunne dwaasheid, dat, wij aan die beelden bloedige men- schenoffers brengen. En wat doen zij? Duizenden van onze beste man nen hebben zij voor hun god ge slacht; want weet dan, dat de ko ning zijn god dat offer had beloofd, indien hij hem de overwinning zou schenken, en zoo gij nu de heer schappij der Franken duldt, zoo zal hij jaarlijks de beste van onze man nen van ons verlangen, en wij moe ten ze hem uitleveren, opdat' hij ze het vaderland ontrukke en ver van vrouw en kind zijn god kan laten slachten. Toen Wippo dit had gezegd, kon men reeds aan een onderdrukt ge mompel der menigte, en enkele uit roepen bemerken, dat hij zijn doel zou bereiken. Maar geheel onver wachts werd hij door een luiden uitroep van verontwaardigingin zijne onmiddellijke nabijheid in zijne rede

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1