waarschijnlijk spoedig* opgeroepen worden, om eene nieuwe Cortes te verkiezen, daar de meerderheid in de oude. meer en meer ach vijan dig toont ten opzichte der regeering; ja zelfs tegenover haren leider Sa- gasta. Van een beroep op het volk verwacht het kabinet, evenals een groot gedeelte der pers, veel goeds. De gezant van Pruisen bij den 11. Stoel is door Z. H. den paus tot ridder van de orde van Pius XI be noemd. Algemeen beschouwt men deze benoeming als eene erkenning van de verdiensten van den heer Von Schlöser, bij de jongste onder handelingen. De Transvalers hebben, terwijl hunne deputatie nog altijd te Lon den vertoeft, een schitterend feest gevierd ter herdenking hunner over winningen bij Majubaheuvel en Langnek. Daarbij werd een monu ment onthuld, ter nagedachtenis aan de gesneuvelde krijgslieden. Het trekt de aandacht, dat bij de rede voeringen, bij deze gelegenheid ge houden, men gezorgd heeft de po litiek buiten spel te laten. Algemeen maakt dit ook in het buitenland een gunstigen indruk. B1WEXLAXD. Haarlem, 27 Dec. '83. Gisteren zijn door de politie alhier aangehouden de schippersknecht W. Piers en de sjouwer S. Schrama, die zich aan de leerlooierij aan het Noorder Bnitenspaarne hadden schul dig gemaakt aan diefstal van twee koeienhuiden, waartoe zij met een schuitje waren overgevaren. Op 1 Januari 1884 hopen twee gemeenteambtenaren den dag te vie ren van hunne *25 jarige dienstver vulling en wel G. Walter en J. W. Martens, beiden 1 Januari 1859 als agenten van politie in dienst getre den. De eerste is thans als gemeente bode en de laatste als ambtenaar van het haven- en kaaigeld met ijver werkzaam. IIH. MM. de Koning en Ko ningin zullen a. s. Vrijdag te 1 u. 40 min. het Loo verlaten en naar de residentie terugkeeren. De konink lijke trein van de Ned. Rhijnspoor- wegmaatschappij wordt te 3 u. 40 min. hier ter stede verwacht. Naar men zegt, zullen tijdens het aanstaand verblijf van HH. MM. den Koning en de Koningin in de residentie, ten Ilove eenige bals of soirees dansant es gegeven worden. H. K. H. Prinses Hendrik heeft op den eersten Kerstdag de gods dienstoefening in de Duitsche kerk bijgewoond. Een iegelijk wordt gewaar schuwd. dat de oude koperen centen en halve centen met 1 Januari 1884 ophouden gang bare munt te zijn, maar dat zij nog tot 1 Februari 1884 bij de betaalmeesters en ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen kunnen wor den ingewisseld. Naar men verneemt beeft baron Van Heeckeren te Arnhem door de rechtbank en het bof aldaar wegens onzedelijke handelingen tot eenige maanden celstraf veroordeeld, aan Z. M. den Koning gratie gevraagd. gestoord, en tot onbeschrijfelijke verbazing van alle verzamelden trad Editha te voorschijn en riep met luide, verklinkende stem: Gelooft hem niet, het is ge logen In tegenstelling met het woeste geschreeuw, dat anders iedere op vallende wending in de aanspraak ten gevolge had, verbreidde zich op eens een volkomen stilte en ieder der aanwezigen bleef als verlamd in dezelfde houding, als toen Editha's woorden zijn oor hadden getroffen. De omstandigheid, dat men haar reeds langen tijd algemeen voor waanzinnig hield, gaf aan haar plot seling optreden een geheel boven- natnurlijken indruk. Dat de won derbare schoonheid van hare ver schijning, de glans van haar door de zon beschenen goudblonde haar en de macht van haar begeeste- renden blik den indruk aanmerke lijk verhoogden, sprak van zelf. Men spant u strikken, ging zij met luide stem voort, en De heer Joh. van 't Linden- hout, directeur der weezeninrichting te Neerbosch, ontving dezer dagen uit Terborg eene merkwaardige gift, bestaande uit een vet varken ter zwaarte van 190 halve kilogram men voor genoemd gesticht. De heer J. G. van den Bergh, minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft het aan Z. E. door de Algemeeue Vereeniging voor bloembollencultuur aangeboden eere lidmaatschap der Vereeniging gaarne aanvaard. Ook van den hoogleeraar dr. Hugo de Vries te Amsterdam is bericht ingekomen, dat door hem het eerelidmaatschap dier Vereeni ging wordt aangenomen. Naar men verneemt, heeft de heer W. J. Eldering op de laatste ver gadering der Algemeeue Vereeni ging voor Bloembollencultuur te Haarlem, gekozen tot lid van het hoofdbestuur dier Vereeniging, aan dat hoofdbestuur bericht, dat bij tot zijn leedwezen die benoeming niet kan aannemen. Er zal dus op de volgende algemeene vergaderingeene nieuwe keuze moeten plaats liebbeu. (H.) Amsterdam. Gisterenmorgen even voor half zes uur, werd de hulp der brandweer in de St. Jans straat ingeroepen, waar, vermoede lijk door het springen van een pe troleumlamp, een hevige brand woedde, tengevolge waarvan de per- ceelen 15 en 17 geheel in de asch gelegd en drie aangrenzende per- ceelen beschadigd werden. Door de werking van een stoomspuit en twee brandkraneu, was men den brand in twintig minuten meester. Te half negen was opnieuw brand ontstaan, ditmaal in de Tweede Spaarndammerstraat, perceel 73, door een onbekende oorzaak. Deze brand werd gebluscht door de werking van een handspuit. Purmerend. Zondagavond bad in de Purmerringvaart een treurig ongeluk plaats. Drie werklieden keerden met een schuitje van hier terug, maar hadden de onvoorzich tigheid om met vaste schoot te zei len. Een felle rukwind sloeg het schuitje om, met het treurig gevolg, dat een der drie mannen, een op passend huisvader, verdronk. Zijn lijk is nog niet teruggevondende waarnemende burgemeester beeft eene premie op bet vinden van het lijk uitgeloofd. Leiden. Maandagochtend zijn onder toezicht der politie, de drie lijken uit het vergiftigde gezin van Frankhuizen op de begraafplaats bij de voormalige Heerepoort ter aarde besteld. Naar men verder verneemt, meldde zich vóór eenige dagen op de poli kliniek van prof. Rosenstein de vader aan van de twee kinderen, wier lijk jes onlangs zijn opgegraven. De man leed aan eene verlamming in de vin gers, waarvan de oorzaak volgens sommigen mede aan vergiftiging moet toegeschreven worden. Welke soort van vergift tot de gruweldaden gebruikt is, schijnt nog onbekend te zijn. Het gerucht dat de ongelukkige Hendrik Frankhuizen op zijn sterf bed zou bekend hebben betrokken te zijn bij een moord, op een veld wachter gepleegd, is naar wij ver nemen een volstrekt onwaar gerucht en vermoedelijk rondgestrooid door misbruikt uw onwetendheid. Niet den God der christenen, maar de zelfzucht uwer heeren is het bloed van die duizenden ten offer gebracht en nieuwe offers zullen door hun zelfzucht vallen. Gij weet het niet, dat de Frankenkoning de uitleve- ring der aanleggers van den opstand verlangt heeft en deze zich met het bloed van het volk hunne eigen vrijheid en veiligheid hebben ge kocht. Deze woorden werkten als het uitspreken van een banvloek. Waren de verzamelden nog juist beweging loos en als versteend, zoo ontvin gen nu plotseling oud en jong, aanzienlijken en geringen een on- beschrijfelijken indruk. Men sprak en vroeg en schreeuwde dooreen, en niemand wist eigenlijk juist wat hij gehoord had en hoe hij het moest opvatten. De groep der edel lieden was echter aan de vreese- lijkste verwarring ten prooi. De oude Krodo had zijne dochter bij den arm gegrepen en met zooveel een persoon, die daarbij belang heeft en zelf reeds sedert jaren van dien moord verdacht werd. (N. R. Ct.) Den 29 December a. s. zal het honderdjarig bestaan van het oude mannen- en vrouwenhuis alhier door de verpleegden feestelijk worden herdacht. Met de versiering der zalen, waarin het feest gevierd zal worden, is men reeds druk in de weer. Voor den werkman, die bij het oprichten van een kerstboom ioor het kantelen van den ladder op welken hij stond, zijn been heeft gebroken, is bij gelegenheid van de feestavonden, waarop een 600-tal kinderen, die de zondagscholen van wege het protestantenbond bezoch ten, onthaald werden, ruim f 120 gecollecteerd. Eenige dagen geleden is een persoon bij een te Leiden wonen den en niet heel gunstig bekend staanden zaakwaarnemer, genaamd K binnengedrongen en heeft verscheiden meubelen uit bet venster geworpen ten voordeele van perso nen, die door genoemden K. volgens zijn beweren gestolen waren. De zaakwaarnemer was gedurende dezen tijd op het dak gevlucht. De aan leiding hiervan was, dat hij van K. do somvan f ISO tevorderen had, welke deze weigerde te betalen, zooals ten minste door den delinquent werd beweerd. Katwijk a/d. Rijn. Zater dagmiddag bad er ten huize van den brugwachter alhier eene ge wel dadige ontploffing plaats, 't welk nader bleek te zijn tengevolge van dynamiet. Een der zoons, oud 14 jaar had eene geringe hoeveelheid gevonden langs het strand te Kat wijk aan Zee en zou dat eens naar hij zeg't laten zien aan zijn ouderen broeder, als deze thuis kwam; zijn vader had hem gezegd: «leg het zoolang achter de kachel ter droogmaking.» Terwijl de familie nog aan het middagmaal zat, zou het dochtertje van 12 jaar even water opzetten; zij plaatste daartoe den waterketel eerst op den grond, wist van de nitroglycerine niets af en zette den ketel daar boven op; dit gevaarlijke goed kleefde vast aan den ketel. Toen zij daarna dezen dan ook op het vuur plaatste, had degewelda- dige ontploffing plaats. Zeer ontdaan en verschrikkelijk gehavend is het kind ter verpleging overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De ruiten in het huis zijn gesprongen, pannen zijn van het dak geslagen, in de kachel is een groot gat, ter wijl in een der zijmuren van het huis een groote barst is ontstaan. 's Hage. Zondag werd hier ter stede door tusscbenkomst van de Typograbie Universe! een strooibillet verspreid met bet opschrift «Wer- keloozen.» Dit opschrift bevatte, onder berinnering dat honderden en duizenden zonder werk rondloo- pen, eene dringende aansporing tot de werkeloozen, om naar de Volks vergadering te gaan, die hedenavond 6 ure in de vergaderzaal in de Wes- terbaanstraat zou worden gehouden. In dat lokaal bad werkelijk eene druk bezochte vergadering plaats, waar. overeenkomstig den oproe pingsbrief, de middelen werden be raamd, die aangewend moeten wor den om in den nood beterschap te brengen. Staande de vergadering werd be- geweld ter zijde gesleurd, dat zij op den grond was gestort. Editha's broeder greep haar lang haar, wik kelde het om zijn hand en sleepte zijne onmachtige zuster weg, om haar zoo snel mogelijk aan de blik ken der woedende menigte te ont trekken. Zonder de tusschenkomst der vrouwen ware Editha wellicht door haar woedenden broeder vermoord geworden, maar Gerrita en zelfs Radegonde wierpen zich tusschen den razende en zijn slachtoffer, en vervoerden de nu werkelijk onmach tig geworden Editha met behulp der andere vrouwen naar den burcht, waar zij wel is waar allengs weer bijkwam, maar zich toen zoo diep ongelukkig en verlaten gevoelde, dat zij nu zelve vreesde het verstand er onder te zullen verliezen. Buiten was intusschen met veel moeite de rust weder hersteld ge worden. Tallooze malen bad de oude Krodo op zijn schild geslagen, niemand sloeg acht op het gewone sloten, dat de deelnemers zich nog dienzelfden avond zouden hegeven naar de woning van den burgemees ter, ten einde dezen door eene com missie uit hun midden op den toe stand te doen wijzen. Dientenge volge begaven zich de aanwezigen, ongeveer 400 in getal, in optocht naar het huis van den burgemeester iu de Bankastraat. De stoet groeide steeds aan, doordien onder weg vele personen uit nieuwsgierigheid mee liepen. Eene deputatie van vijf werk lieden, waaronder leden van den Sociaal-democratischen Bond, werd afgevaardig'd om den burgemeester te spreken. De heer Patijn ontving deze woordvoerders in zijne woning en gaf hun gelegenheid hunne be langen en wenschen voor te dragen. Middelerwijl wachtten de deel nemers aan deze overigens kalme manifestatie op de terugkomst hun ner gedelegeerden. Nadat deze uit de woning van den heer Patijn waren terug gekeerd en eenige mededeelingen omtrent hun onderhoud hadden ge daan, weerklonk eenige keeren een: «Leve de Burgemeester.» De stoet trok daarop naar de stad terug en ontbond zich van lieverlede. Delft. Maandagmiddag werd in een der lokalen der sociëteit Eensgezindheid alhier eene openbare oefening gehouden van de leerlin gen der HuisvlijtschopI, verbonden aan de Nederl. gist- en spiritusfa briek, onder directie van den beer J. C. Van Marken Jr. Van de door de leerlingen vervaardigde voorwerpen werd eene tentoonstelling gehouden, en ook door het personeel der fabriek waren eenige zelf vervaardigde voor werpen ingezonden. Er waren prij zen uitgeloofd, en ouders en kinde ren der fabriek werden op koek, bier en andere versnaperingen onthaald. Dinsdag werd in een der lokalen van de fabriek een kerstboom opge steld, waarbij zoowel bet personeel als de kinderen weder feestelijk ont haald werden en de heer M. P. Okhuijzen van Rotterdam eene voor stelling gaf afgewisseld door muziek uitvoeringen. Rotterdam. Georg "Wilhelm Muller, oud 32 jaar, geboren te Sta- dén, winkelier in sigaren in de 1ste Lombardstraat alhier, heeft zijne woning verlaten en wordt verdacht op 12 December ten nadeele van K. L. Henning Ratjen, advocaat en Notaris te Altona in Pruissen, die hem te Rotterdam zijn portefeuille met bankpapier had toevertrouwd, te hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen door toe- eigeniug eener som van ruim drie duizend gulden aan Ned. Bankbil jetten, volgens verklaring van Rot- jen. aan het in die portefeuille aan wezige bankpapier ontbrekende, na dat Muller hem de portefeuille had teruggegeven. Het signalement van Moller is: eerder klein dan groot, breed en ge zet, haar en knevel zwart, oogen donker, neus een weinig dik, taal Duitscli; kleeding: donkere broek, donkergrijze jaquette, zwarte phan- tasielioed. Hij lioudt zich wellichf in ver dachte Duitsche bierhuizen of bij publieke vrouwen op. De commis saris van politie der 2de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporingen bericht. Maandagnacht te ongeveer 3 uur zijn drie Rijnscbepen, liggende teeken, en de heeren moesten bet opgewonden volk den tijd laten tot de gemoederen van zelve eeni- germate tot kalmte gekomen wareu. Met. krachtige stem herinnerde de oude houwdegen er aan, dat de toestanden honderden jaren tot aller tevredenheid in bet land hadden bestaan en nu eerst door den bloe- digen inval der Franken verstoord geworden waren. Hij vergeleek de tegenwoordige oorlogen met die. welke Herman tegen deRomeinen had gevoerd en hij voorspelde op kalme, welberedeneerde wijze denzelfden af loop de algeheele verdrijving der vreemdelingen. De verwarde redevoering, die zijne krankzinnige dochter had gehouden, kon geheel niet in aanmerking ko men. en hij verweet zichzelven, dat hij de ongelukkige jonkvrouw, d:e door de schande haar vaderland aangedaan, het verstand had ver loren, niet reeds lang onder zorg vuldiger toezicht had gehouden. Wel was de koning der Franken op de Maas, beoosten de spoorweg brug van hunne ankers gedreven en tegen de spoorwegbrug aange komen, met het gevolg, dat een daarvan, genaamd Senior, beladen met spoorstaven, gezonken is, waar bij de schipper ernstige kwetsuren bekwam, en dat van een tweede, genaamd Elise Maria, door den schok een 12-jarige jongen is over boord geslagen en verdronken. Het derde Rijnschip, genaamd Lessing, kwam zonder schade vrij. Het signalement van den vermisten knaap is als volgttamelijke lengte, kleur rood, haar blond, wenkbrau wen idem, oogen blauw, voorhoofd hoog, neus groot, gekleed waar schijnlijk alleen met blauw hemd. Ook wordt vermist de vlieger, bij een der schepen behoorende, zijn de met twee banken, welke gegrond verfd zijn met blauwe zittingen en waarin zich 2 gegrondverfde riemen en een pagaai bevinden. Bij ontdekking verzoekt de com missaris van politie in de vierde afdeeling te Rotterdam (bureau Sehie- damschen Singel) bericht, zijnde voor de vinding van het lijkje een belooning van f10 gesteld. Door eene omvallende spiri- tuslamp is Zaterdagavond bij de opvoering van «Der Troubadour» een begin van brand ontstaan in het gebouw der Rotterdamscbe Opera. Alleen door tegenwoordigheid van geest der brandwaebts is bet vuur gestuit. In de zaal ontstond weinig opschudding, de orde is ongestoord gebleven. Utrecht. Door de politie is beslag gelegd op vijf zware kisten, die zich bevinden onder het afdak der douaneloods aan het terrein van den Staatsspoorweg nabij de Kruis vaart en hoewel vermoedelijk vuur werk inhoudende, niettemin onder de benaming* van kinderspeelgoed, uit Frankrijk per spoor hier te lande ingevoerd en voor een Hilversumsch koopman bestemd zijn. Bij dit ge vaarlijke goed houdt een politie agent wacht. Arnhem Door den officier van justitie wordt opsporing, opzen ding en aanhouding verzocht van Hendrik Bouwman en Jan van Maa- nen, beiden laatst te Venendaal woonachtig, thans vermoedelijk te Grouau (Pruisen). Beiden moeten ge vangenisstraf ondergaan, ter zake dat zij in April 11. hebben deelgenomen aan het oproer aldaar. Doesburg. In den nacht van 22 op 23 December zijn in een brug- schip twee gaten geboord ter grootte van een gulden, met het kennelijk doel dit schip met een gedeelte der brug te laten zinken. Gelukkig heeft men deze misdaad tijdig ontdekt en door het inslaan van houten pinnen, het verder indringen van water belet. De politie doet onderzoek. Venendaal. Een vijftienjarige knaap alhier vulde een stuk gas- pijp met buskruit en bracht er daarna vuur aan. De pijp sprong en ver brijzelde den ongelukkige de band, die dadelijk werd geamputeerd. Tiel. De gewezen boekhouder der stadsbank van leening J. C. Van Westering, tegen wien in den afge- loopen zomer ter zake van verduis tering van gelden rechtsingang met bevel van gevangenneming* is ver leend, doch sedert voorvluebtig, is thans te Antwerpen gearresteerd en zal weldra naar Tiel worden over gebracht. van plan, mannen en jongelingen uit de Saksische landstreken met geweTd naar vreemde landen te voeren, aar zij voor den god der christenen strijden en bun bloed voor cl i'ii moesten vergieten. Wie daartoe 1 ast gevoelde, kon zich schik ken maar de edellieden hadden besloter noch hunne mannen aan het leg r van den vreemden koning toe te vertrouwen, noch hunne lie den door belastingen en tienden te laten tzuigen en ten laatste aan den hong*erdood prijs te geven. In Wittek ;;d was voor het land een tweede I lerman^ontstaauhij ver zamelde nu een groot leger en wien de vrijt eid en zelfstandigheid van het vaderland aan 't harte lag, mocht niet achterblijven, maar moest zich bij het leger aansluiten met den uitroep Leve hertog Witte- kind (Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2