vil minimi. Oplage 10000 Ex. Dinsdag 1 Januari 1884. No. 148. FEUILLETON. GR OEF WANG' UHOTCDiU ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAÏÏS Co*, te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent: iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. jToofdagenfreii voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eaubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 8.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, (5.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*. 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10, 10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.3c 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Om den Nieuwjaarsdag zal het eerstvolgende nummer a.s. Woensdag verschijnen Bij dit Nummer wordt verzonden aan onze lezers oinnen de Stad als Cadeau, een Wandkalender voor 1884. Wegens de vele werkzaamheden op de Drukkerij is de feuilleton, get. «de Vloek des Vaders», nog niet gereed kunnen komen, wij geven onzen lezers de verzekering, dat wij zoo spoedig doenlijk met het af drukken zullen voortgaan. 1883-1884. Aan onze Lezers. Terwijl de slagen van het midder nachtsuur dezen nacht weerklonken, blies 1883 den laatsten adem uit en juist was dit geschied, toen het nieuwe jaar plechtig bezit nam van zijn heerschappijVreugdekreten weergalmden, schoten werden ge lost ter eere van den nieuwen vorst, die gedurende een geheel jaar zijn schepter over de wereld zal zwaaien. Wat zal de regeering van dezen nieuwen heerscher van het jaar 1884 ons geven? Velen uwer zullen zich waarschijnlijk afgevraagd heb ben: «wat zal ons lot zijn in dit jaarzal het ons vreugde of verdriet, voorspoed of tegenslagen, gezondheid of ziekte brengen?» Ofwel: «zal ook voor ons de ure aanbreken, waarop onze levensdraad zal worden afge sneden en zullen ook wij tot de millioenen schepselen behooren, voor wie dit jaar het laatste is?» Voor zeker, niemand kan den sluier weg nemen, die de toekomst voor onze 'oog-en verborgen houdt; niemand de ('raadselen ontcijferen, die het geheim (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDTJITSCH VAN A D .F GLAS ER. 45) Nu trad Groefwang in de deur. Editha at aan de tafel Waarop voor hi. ;- het door den goeden Aiv elm geschreven evangelie open- ge-!;:üvi, lag. Bij haar laatste vraag hief a door plotselingen schrik ge'r i: U liet hoofd op en toen zij haar go! i it omkeerde, zag zij hem in de deur staan. Een oogenblik staarde hem aan, alsof zij een viz A-- L toen had zij hem her ken.* vas voor hen beiden niets mev. wereld. tond op en terwijl zij met. e tem die het diepste der van ons bestaan in zich bevatten. En slaan we onze blikken verder om ons heen, vragen we ons af, of de toestand van ons land, ons we relddeel of van welk deel der aarde ook, in den zelfden staat zal blijven, ook dan is alles duisternis in het verschiet, en zelfs de bekwaamste diplomaat kan slechts vermoeden, wat de geschiedenis van het jaar 1884 zal opleveren. Toch, hieraan valt niet te twijfelen, wenscht ieder onzer voor zich het beste, toch welt in ieders hart de hoop op, dat dit nieuwe jaar slechts geluk zal aan brengen en het al zijn voorgangers daarin zal overtreffen. Wat ons betreft lezers, wij, redac tie en uitgevers, verheugen ons, u allen stadgenooten en overigen abon- nó's, het «welkom» in dit jaar te kun nen toeroepen en niets vuriger wen- schen wij, dan dat het u alleen goeds schenke. Moge de voorspoeds- zon steeds op uw weg schijnen, uw vermogen toenemen, mogen uw za ken tot nog grooter bloei geraken en zij gezondheid immer Uw deel. In Üw huisgezin wenschen we U het grootst mogelijk geluk toe; vrede eensg-ezindheid en vreugde mog-en er hunnen tempel opslaan, en Uw kinderen dat zij in werkelijkheid U tot eer en vreugde zijn en steeds als parelen schitteren aan Uw onder- kroon. Zietdaar, waarde lezers, onze welgemeende wenschen. Bij deze uiting van hetgeen wij voor U hopen, past het ons ten zeerste, bij 4en terugblik op het af- geloopen jaar, U allen, lezers en adverteerders en al dengenen, die tot dit blad in eenige betrekking staan, onze innige dankbaarheid te betuigen. Hoewel de eerste maal, dat wij U onze groeten en wenschen bij de intrede van een nieuw jaar aanbie den, hebben we groote en vele rede ziel trof gijgijuitriep, sneldo zij op hem toe, en hij trad haar met open armen tegemoet. Maar nog voor zij hare armen om zijn hals kon slaan, begaven haar hare krachten en terwijl zij nog eenmaal een wegstervend -g-ij fluisterde, gleed zij op den grond en zou aan zijne voeten gelegen hebben, had hij haar niet in zijne armen opgevangen en aan zijne horst •etrokken. Hoe lang haar hoofd aan zijn borst en zijn gelaat op hare zachte haren rustte, wisten zij niet, want als uit een zaligen droom ontwa kende hief zij eindelijk langzaam het hoofd op en hoog- zich een wei nig achterover. Toen ontmoetten hunne oogen elkander voor de eerste maal in de volste, innigste liefde, en wat later steeds en steeds weder in woorden werd uitgesproken en hun hei "en bezielde, in dezen enke len blik werd het duidelijk verklaard: nen tot tevredenheid. Het aantal ahonné's dezer courant stijgt bij den dag en niet alleen wordt ons blad in Haarlem, maar zelfs tot de uiterste grenzen van ons land gelezen. U allen dan dank, duizendmaal dank voor zooveel belangstelling. Wat zal nu ons doel zijn, dat wij ons voorstellen in 1884 te bereiken?, We geven de verzekering dat we; zullen trachten den inhoud van ons blad zoo veelomvattend, belangrijk en boeiend mogelijk te maken. Da gelijks zal een flink overzicht van het buiteulandsch nieuws in onze kolommen vorschijnen, zoodat zij die geen gelegenheid hebben de grootste dagbladen daaromtrent te raadplegen toch volkomen op de hoogte blijven van de gebeurtenis sen van den dag. Door onze corres pondenten, die wij op iedere plaats van ons land hebben, zijn wij in staat, juist en vlug aan onze lezers het binnenlandsch nieuws te kun nen mededeelen. Degelijk geschre ven hoofdartikelen over de gewich tigste gebeurtenissen, die er voor vallen, over de gebreken, die in den maatschappelijken toestand zijn optemerken, zullen op bevattelijke en onderhoudende wijze U ter lezing worden aangeboden. Tijdens de zit tingen der kamers willen we U door beknopte verslagen geheel op de hoogte houden van hare werk zaamheden, terwijl verder al het belangrijke nieuws omtrent Konink lijke besluiten en benoemingen, godsdienst- enonderwijszaken, beurs en marktberichten aan ons blad een belangrijken inhoud waarborgen. De trekkingen der verschillende loterijen, stadsnieuws, waaronder verslagen van de Gemeenteraads zittingen en dè opgaven van den burgelijken stand, vindt men gere geld. opgegeven. Voegen we hierbij de bekentenis dat zij in hun ziel reeds lang elkander hadden toebe hoord en alle verwarring, de ellende en de vreeselijke gebeurtenissen der laatste jaren voor liet oneindige ge not van dit oogenblik in 't niet ver zonken. Het was goed, dat jonkvrouw Gerrita langen tijd noodig had, om het voor haar geheel raadselachtige voorval te begrijpen. Stom en be wegingloos staarde zij den vreem deling aan, en toen zij zich eindelijk zijn gelaat flauw herinnerde, was zij volkomen tevreden met de ge dachte, dat zij in dit angstvolle oog-enblik, dat zij haar eer reeds door vreemde krijgsbenden bedreigd waande en aan vreeselijke mishan deling dacht, door zijn bescherming veilig was. Gijgijherhaalde Editha nog- eenmaal en inwendig juichte haar hart, toen zij zeide: ik vraag niet j ?e dat alles is gekomen dat we door boeiende feuilletons, voor iedereen van welke gezindte ook, ter lezing- geschikt, ook die genen willen bevredigen, welke van een courant slechts de advertentiën, het stadsnieuws en het feuilleton lezen; we geven daarbij de verze- I kering, dat het nieuwe stuk, dat thans onder bewerking is, zoo boeiend zal zijn, dat onze lezers geen oog zullen hebben voor het verdernieuws, alvorens ze het feuilleton gelezen hebben. In éen woord, het Dagblad zal zoo rijk en verscheiden zijn van inhoud, dat iedereen tevreden zal wezen, terwijl bij inteekening ieder nummer slechts een weinig meer dan éen cent zal blijven kosten. Al degenen in Haarlem en om streken die het nog niet deden, mogen zich dan haasten inteteekenen op «Haarlem's Dagblad», opdat er weldra g-een woning zij, waar dit blad niet gevonden en met graagte gelezen wordt. Heeren adverteerders maken we ten zeerste opmerkzaam op hunne belangen. Vijf en twintig cents slechts kost iedere advertentie, tegen over den prijs van een gulden 25 cents in de grootste bladen, waar van door de massa advertentiën, slechts enkele of geene gelezen wor den. Wie dus zijn advertentiën niet alleen gedr ukt, maar ook gelezen wil hebben, plaatse die in ons blad, dat dagelijks door duizenden gele zen wordt, zoodat er maar weinig plaatselijke bladen gevonden wor den, die een dergelijke publiciteit aanbieden. Vooral voor onze ge meente en hare omstreken is dit dringend aan te hevelen en daarom noodigen we iedereen uit magazijn- houders, kooplieden en winkeliers, allen, die een betrekking of een dienst te begeven hebben of ver langen, de gelukkigen die in het en wat u hierheen voert, ik gevoel slechts dat gij daar zijt, dat ik mij aan u vast kan klemmen en weder leven mag! En ik leef toch zoo gaarne! Gij zijt de voorlooper van een nieuw bestaan, die mij in het uur der grootste vertwijfeling wordt toegezonden, en aan u geef ik mij over met alles wat ik ben en wat ik bezit. Ik vraag niet, want ik weet het, dat gij mij hebt gezocht, daar gij niet gelukkig kunt zijn zonder mij, en zoo willen wij dan I gemeenschappelijk uwen God dienen J en Hem danken, dat Hij ons op vreemde wegen te zamen gebracht en mij uit den diepsten nood door u heeft, gered. j Groefwang- kon niets ten antwoord geven, dan maar weer steeds haren naam teeder fluisteren en haar aan 'zijn borst, drukken. Maar eindelijk I moesten zij in de wereld, die. hun omgaf, terugkeeren en nadat zij i hunne lippen nog eenmaal tot een huwelijk gaan treden, of zich in de geboorte van een kind mogen verheugen, en ook zij, die smartelijk getroffen worden door den dood van een dierbaar familielid, adverteert": in «Haarlem's Dagblad.» Thans lezers en U, die het wilt worden, nogmaals alle heil in 1884 en volgende jaren! En hiermede treden we met vertrouwen het nieuwe jaar in, dat U en ons ten zegen moge strekken ALGEMEEN OVERZICHT. Wederom is met den laatsten klokslag van twaalven een jaar de duizenden gaan vermeerderen, die ons de geschiedenis reeds aanwijst. 1883 behoort tot het verledene, en wat het op staatkundig gebied al merkwaardigs heeft opgeleverd, zai weldra in de annalen der wereld geschiedenis worden opgeteekend. Voorzeker loont het de moeite dub bel, op dezen dag eens na te gaan hoe wij 1884 ingaan; hoe de toe standen zijn, die uit de gebeurte nissen van den tijdkring, die thans achter ons ligt, zijn ontstaan. Be moedigend is ongetwijfeld die aan blik niet. Ondanks het geroep, van vrede! vrede! ondanks de pogingen, die allerwegen door de staatkundi gen worden aangewend om het te doen voorkomen, als ware een tijd perk van eeuwigdurende rust inge treden, gevoelt ieder, die den loop der zaken nauwlettend heeft gade geslagen maar al te wel, dat de toestand veel te wenschen overlaat. Tusschen de verschillende groote mogendheden van Europa heerscht een zeker wantrouwen, dat, hoe ook vermomd, telkens zich weder ondtr een anderen vorm openbaart. Frank rijk en Duitschland verkeeren op lange, innige kus op elkander had den gedrukt, moest Groefwang er aan denken, dat hij was gekomen om de vrouwen te beschermen. De weinige lieden die hij bij zich had gevoegd bij het aanzien, dat hij in 't leger had en ieder der aanvoer ders hem verschuldigd was, waren voldoende om de vrouwen voor per soonlijke aanranding te vrijwaren en hun het noodzakelijkste toe te staan. Hij wist wat hij in ieder ge val kon doen, en zoo bleef'Mj dan in den burcht, en deed Editha en Gerrita de belofte, dat hij hun geen oogenblik zou verlaten. De zegetocht des konings strekte zich weldra tot aan de oevers der Elbe uit; overal lag hij bezettingen neer en stichtte bisdommen, van waaruit de bewaking der kerkelijke tucht en orde geschiedde. WittekW en zijne gezellen konden zich niet langer staande houden, en daar d koning gaarne de hand tot de vred

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1