genpret gemakte een jongeliug te Appelscha zijn zilveren horloge kwijt. Na eenige dagen zoekeus heeft hij het terug gevonden bij den goud smid, aan wïen zijn. meisje het voor eenige guldens had verkocht. Tegen de daderes is proces-verbaal opgemaakt. Een tweede openbare samenkomst van de werkeloozen te 's-Hage heeft Zondagmiddag te 12 uren in de «Gehoorzaal» in de Westerbaan- straat aldaar plaats gehad. Het doel der samenkomst was de bespreking van de oorzaken der werkeloosheid. Een der leden van het bestuur van de Sociaaldemocratische Ver- eeniging opende de vergadering met de mededeeling van het antwoord, verleden Zondag door den burge meester gegeven aan de gedelegeer den der werkeloozen, die zich tot hem hadden gewend om voorziening te vragen in den oogenblikkelijk benarden toestand voor den werk man. Aangezien de burg', had be loofd, dat er, met het oog op de lieerschende werkeloosheid,meerdere uitbreiding dan anders aan den duinarbeid zou gegeven worden en dat uitgaven als die voor het?subsi dieeren van wedrennen niet meer zouden worden voorgesteld, meende men te mogen verklaren, dat de vreedzame manifestatie niet zonder goede vruchten was gebleven. Dat het hoofd der gemeente den voor zitter van de S.-D. Vereeuiging bij zich had ontboden, om diens advies te vernemen over de maatregelen, die genomen konden worden, be schouwde men evenzeer als een ge volg der manifestatie. De eerste spreker was de reeds genoemde voorzitter der S. D. V., burger J. Baije. Wat hij in zijn wel overwogen toespraak besprak, was echter minder de tegenwoordige werkeloosheid hier ter stede, dan wel de oorzaak van werkeloosheid in het algemeen, een oorzaak, die naar sprekers meening in de maat schappelijke en staatkundige wan verhouding is gelegen en waarte gen de bekende geneesmiddelen der sociaal-democraten, alsalgemeen stemrecht, kosteloos en verplicht onderwijs, volkswapening in plaats van staande legers, een progressieve inkomstenbelasting, een progressieve successiebelasting en last not least de vervanging van het individueel door het collectief bezit en de Staat als de algemeene werkgever werden aanbevolen. Met nadruk wees de spr. op den staat van slavernij, waarin z. i. de loonarbeiders verkeeren, en op de vijandige houding, die de bezittende klasse tegen den arbeidersstand aan neemt, waarvan verleden Zondag een nieuw bewijs was gegeven, toen, naar algemeen wordt verzekerd, de cavalerie klaar stond om, op het eerste teeken, te worden losgelaten op de rustig en voor hun recht ma- ulfesteerende arbeiders. De volgende spreker «burger» Domela Nieuwenhuis, noemde den te langen arbeidsdag een der hoofd oorzaken van werkeloosheid en te laag loon. Hij trachtte de veroor- deelen, te dezen aanzien hij den werkman bestaande, weg te nemen, door te wijzen op de uitkomsten in de landen, waar de arbeidsdag kor ter is verkregen. Deze spr. meende, dat de ge meente wel degelijk veel kon en behoorde te doen om de werkeloo zen te helpen, bijv. door een begin held van Roncevalles opgericht ge worden. Het gebied, dat vroeger onder Krodo's heerschappij stond, had de koning met het heerengebied Hein- rode vereenigd en heer Heino, die bij den doop zijn naam in Heinrich veranderde, werd tot graaf en heer van het geheele gebied benoemd. Bijzonder dankbaar betoonde zich de koning jegens jonkvrouw Witta, de ongehuwde zuster van heer Heino en door haar werd hij op eene om standigheid opmerkzaam gemaakt, die, met betrekking op de verdere ontwikkeling van het christendom in het Saksenland, van gewicht kon zijn. Bij dep hoogopgeschroefden ei genwaan der Saksische edelen kwam het dikwijls voor, dat de dochters uit adellijke huizen ongehuwd ble ven en op de burchten van hunne ▼aders of broeders een w ;ni» be nijdenswaardig leven leidden. Het moest dus tot een zegen te maken met het bouwen van ar beiderswoningen en het spoedig doen uitvoeren van gevoteerde wer ken. Ook zou hij het reeds veel gewonnen achten, wanneer de hoog- bezoldigde staatsambtenaren het be wijs gaven iets voor hun broode- looze medeburgers over te hebben, door bijv. de helft hunner bezoldi ging voor die broodeloozen af te staan. Van de aangeboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. Bij den uitgang der zaal lag een adres aan het gemeentebestuur ter teekening. (Hbl.) De slager S. N. de Jonge, van Beerta, 11. Donderdagavond per stoomtram te Finsterwold aange komen, vertoefde daar een poosje in een logement, waar zich o.a. een paar tramconducteurs bevonden. Na dezen te hebben getracteerd, maakte De J. dankbaar gebruik van hun aanbod om hem. vermits hij veel geld bij zich had en het zeer don- leer was, een eindweegs te verge zellen. Tusschen Finsterwold en Beerta werd hij door zijne medge- zellen plotseling aangegrepen, be- roofd en in een sloot geworpen. Op zijn hulpgeroep kwam een in de buurt zijnde veldwachter aansnel len, die De Jonge redde en pro cesverbaal heeft opgemaakt tegen de beide daders, die reeds uit hunne betrekking zijn ontslagen. Maandagavond is te Dordrecht overleden de heer mr. G. A. De Raadt, burgemeester van Dordrecht, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, De overledene, die, alvorens in de Eerste Kamer zitting te nemen, ja renlang lid van de Tweede Kamer was, heeft gedurende zijne langdu rige politieke loopbaan zich steeds onderscheiden door bekwaamheid en door ijver voor de algemeene belan gen. Sedert 1871 was hij lid der Eerste Kamer. Gedurende bijna 22 jaren heeft hij aan het hoofd van het gemeente bestuur van Dordrecht gestaan. Zoo wel in dit ambt als in zijne betrek king van afgevaardigde verwierf hij zich de algemeene achting. Bij een der gegoede ingezetenen van Dordrecht is in de jongst ver- loopen dagen een brandbrief be zorgd, met den eisch om f1000 op zekere aangeduide plaats neder te leggen. Aan dien eisch is natuurlijk niet voldaan, terwijl de noodige voorzorgen waren genomen, dat aan de bedreiging geene uitvoering kon worden gegeven. Maandagavond omstreeks half elf is in de lucifersfabriek der firma Mennen en Keunen, te Eindhoven, brand ontstaan, die door het flink optreden van de brandweer zich heeft bepaald tot de werkplaats. De schade moet nog al beduidend zijn, aange zien er vele machineriën stonden. Uit den aard der zaak was er niets verzekerd. Uit Vlissingen wordt ons gemeld De directie der Maatschappij Zee land heeft besloten op nog twee harer stoomschepen electrische ver lichting in te voeren. Naar men weet, wordt de mailboot «Prinses Marie reeds seiert het voorjaar electrisch verlicht. Thans zal die wijze van verlichting ook worden ingevoerd aan boord der booten aPrinses Eli sabeth en Prins Hendrik.» De leve- strekken, dat de koning kloosters stichtte en deze ter verzorging van edele jonkvrouwen bestemde. Gaarne sloeg Karei acht op deze wenk en begon dadelijk een klooster te stich ten, waarvan hij jonkvreuw Witta het oppergezag toekende. Ook voor Gerrita werd cp deze wijze ge zorgd, en het speet Editha niet, toen hare tante den familiekring verliet, om hare nieuwe waardig heid te aanvaarden. De koning gaf aan deze stichtin gen land genoeg, opdat zij onaf hankelijk konden bestaan en het was bovendien een vaste bepaling, dat slechts dochters uit de edelste familiën daar opname vonden. Lang hadden de raadslieden des konings ingezien, dat het volk zich eerst na vele geslachten van de oeroude gewoonten van slaafsche onderworpenheid aan hunne stam- heeren zoude losrukkenmen moest dus zooveel mogelijk de edellieden ring en aanleg der machines en ge leidingen is opgedragen aan de firma Willem Smit en Co. te Slikkerveer. Een zeer treurige begrafenis had Maandag te Aujum plaats. De we duwe van den voormaligen hoofd onderwijzer Buma, leefde sedert den dood harer man, met hare dochter schier alleen. Zij hadden bijna geen omgang met andere menschenwa ren, althans in den laatsten tijd, nooit op straat, terwijl de deur steeds gesloten was en de gordijnen beletten nieuwsgierige blikken naar binnen te slaan. De moeder wordt ziek en vol zelfopoffering door hare dochter verpleegd. Niettegenstaande sterft de oude vrouw: de dokter teekent het doodbericht, doch de dochter weigert te gelooven dat haar j moeder overleden is. Eerst de tee kenen van ontbinding zullen haar overtuigen. Zij wil met warme mid delen beur moeder bijbrengen, het geen door den dokter wordt tegen gegaan. Het lijk wordt gekist in tegenwoordigheid der politie, wier hulp noodig is, om's meisjes pogin gen tot opwekking der levensgees ten te keer te gaan. De dag der begrafenis nadert; de dochter wil de begrafenis niet. zoo dat men verplicht is den burge meester van den zaak in kennis te stellen. Het meisje weigert zijne waardigheid te erkennen, totdat hij het teeken zijner waardig'heid ver toont. Eindelijk is de ure der ter aardebestelling daar; de stoet be staat, behalve de dragers, uit den burgemeesterden geneesheer en enkele ingezetenen, die het lijk tot de laatste rustplaats vergezelden, vol medelijden met de ongelukkige dochter. Maandag voormiddag heeft zich een jong man op het Noorder eiland met een pistoolschot getracht van het leven te berooven. Zwaar aan de linkerzijde gekwetst, is hij, na voorloopig geneeskundig te zijn be handeld, per draagmand in 't Zie kenhuis overgebracht. Wat hem aanleiding tot zijne daad heeft ge geven, is niet bekend geworden, Het «Gron. Volkbl.» bericht, dat zich eenige welgestelde landbouwers in de provincie Groningen gereed maken, om in 't volgend voorjaar naar de Transvaal te vertrekken. De zware lasten, waaronder de land bouwende stand gebukt gaat, wordt vooral als oorzaak van dit besluit genoemd. De man die verleden week te Was senaar door een boerenwagen werd overreden, is dientengevolge in het ziekenhuis te Leiden overleden. De man was een bijna altijd beschonken bedelaar. Ook op 't oogenblik van het ongeval verkeerde hij in «ken- nelijken staat». Uit de Leek meldt menZaterdag werd alhier in een zeer geacht ge zin de oudste dochter, oud 21 jaar, vermist. Na eenig zoeken vond men haar in de nabijheid van hare wo ning in eene gracht, waaruit ze levenloos werd opgehaald. Hoe zij daarin is geraakt, weet men niet. In het Politieblad verzoekt de bur gemeester der gemeente Assen op sporing en opzending van Jan Brink, oud 13 jaren, geboren te Koevor- den; gestalte klein en gezet, haar donkerbruin, oogen donker, waar met de nieuwe instellingen trachten te verzoenen. Bij de dappere en vastberaden inborst dezer reuzen uit het noorden was slechts bij wel geplaatste maatregelen iets uii te richten. Nooit zouden de kloosters als toevluchtsoord voor open lijke dweeperij door hen gedeeld worden, daar zij hun als scholen en opleidingsplaatsen voor hunne kinderen, als liefdadigheid-huizen voor oude dochters van voorname familiën alleen welkom waren, even als de bisdommen en abdijen tot schadeloosstelling voor de jongere zonen der heerschende geslachten. Toen Groef wang in latere jaren eens in gezelschap van Editha In- nieuwe gebied van heer Heinrich bezocht, werden zij door alle ledeu der familie hartelijk begroet. Ook was de schrijver verheug! zijn oud moedertje in flinke ge «ndheid terug te zien, maar zij vergenoegde zictx met de bewustheid, lat het schijnlijk haveloos gekleed. Die minderjarige heeft ongeveer acht weken geleden heimelijk de ouder lijke woning verlaten en zwerft, vermoedelijk bedelend, iu de noor delijke provinciën rond. Bij het vernietigen van dynamiet, Maandagmorgen te Noordvijk aan Zee, door een kapitein, een onder officier en vier man van de mineurs, heeft de onderofficier zich «rnstig aan beide oogen bezeerd, zoodat hij per rijtuig naar het militaire hos pitaal te Leiden vervoerd is. Et zijn nu al 26 kisten vernietigd. Op een kassierskantoor te Gronin gen zijn ontvreemd: 3 coupons pCt. Rusland 1875, verschenen den lsten October 1883 No. 62,729, 45001 en 43.918; 1 coup. 5 pCt. Rusland 1873, verschenen 1 Decem ber 1883, No. 445, 30,179 óf 54,263 of 35,038. Opsporing en bericht wor den ingewacht door het hoofd van politie te Groning-en. GEMENGD NIEUWS. In een koffiehuis op den bou levard Poissonière te Parijs maakte Zaterdag een biljartspeler met zulk eene kracht eene carambole, dat twee van de drie ballen in brand vlogen en er een groot gat in het laken gebrand werd. De eigenaar van het koffiehuis heeft den fabrikant die hem deze gevaarlijke biljartballen verkocht heeft, eer verantwoording geroepen. Zij bestonden uit een kern van caoutchouc, omgeven met een geëmailleerde korst van celluloid, dat bij het aanraken met een bran dende lucifer ook ontvlamde. Het Parijsclie bedrijf der vod denrapers wordt met afschaffing be dreigd. Van 15 Jan. af zal elke huisbewaarder zelf moeten voorzien zijn van een bak, waarin de huur ders der woning hun vuilnis bergen, en moet hij zorg dragen, dat de aschkarreraannen hij hun morgen ronde het vuil kunnen medenemen. De Londensche correspondent van de N. R. Cl. seintIn de heden gehouden vergadering van Peru- aansche bondhouders is het zeer onstuimig toegegaan, naar aanlei ding van schandalen, die men be weerde dat waren uitgelekt en waarin de heeren Procter, gemachtigde van Chili, en Crovle, lid van het Comité, betrokken waren. Eerstgenoemde zou zich hebbeu schuldig gemaakt aan knoeierijen met de firma Mac. Keiler, terwijl de heer Croyle op inlichtingen van den heer Procter met Pernaansche bonds zou hebben gedobbeld. De Commissie doet thans onderzoek omtrent dit een en ander. De voorzitter deelde inede, dat de gezant van Chili eene missive aan het Comité heeft gericht, waaruit blijkt, dat krachtens contract over een millioen ton guano, tot nu toe 387,000 p. st. was ontvangen, waar van de helft, na aftrek der kosten, toekomt aan de crediteuren van Peru. Het Comité heeft niet ver nomen, dat de Compagnie Pacijique het guano-contract losliet, maar dat zij vernietiging van dit contract ver langt, wegens het onvoordeelige er van. De vergadering nam een be sluit, waarin zij Chili's grootmoedig heid toejuichte, doch tevens haar Comité verzocht, bij Chili er op aan te dringen dat in het vredestractaat met Peru de rechten der bondhou ders overeenkomstig het volkenrecht worden geëerbiedigd. Voorts werd besloten, het Comité uit te noodigen haar zoon goed ging en kon niet besluiten, haar geboortedorp te ver laten. Daar hij wist, dat zij goed verzorgd was, eerde hij haar wil en stoorde haar niet in de rust harer oude dagen. De oudste zoon van vrouwe Ilse, die ook Heinrich was gedoopt, scheen ?eer zwak en zijn jongere broeder, Bruno geheeten, die met een doch ter van hertog Wittekind gehuwd was, werd later tot opvolger be stemd. Hij was een opgewekte jonge heer, die geheel in den geest van 'den nieuweren tijd was opgevoed en zich met allerlei plannen tot t-rbetering van het land bezig hield. Het evangelieboek van den goeden 1 A nselmus had Groefwang voor zijne •date dochter bestemd. Groote en -1 verdiende vreugdebeleefdeGroef- ang van zijn eigene bewerking r heilige schrift van 't evangelie, hij na tal van jare ten einde ■acht. In de taal van zijn land zeki eene memorie te redigeereu en de staa bondhouders te doen onderteekenen ver.' welk stuk alsdan bij de Britschi - Regeering- zal worden ingediend, teikou einde bij haar aan te dringen opbro diplomatieke verdediging hunnei ger rechten. var Een Zigeunerbende hield zich nas in de vorige week te Butsbach bij hel Giessen op en zooals gewoonlijk, en was deze bende spoedig omringd vle door een troep kinderen, die uit de ste school kwamen. Dezen bemerkten die iu een der wagens een jeugdigen knaap, die vastgebonden was, en is door de Zigeuners vrij hard behan- va deld werd, omdat hij riep, dat hij dif naar zijn papa te Bamberg terugOt verlangde. Spoedig was dit in de ve geheele gemeente bekend en de in- tv woners kwamen met knuppels, stok- va ken enz. aangeloopen, om het kind G< te bevrijden. De Zigeuners hadden zich echter bijtijds uit de voeten en gemaakt en konden alleen door gen-, I darmen te paard ingehaald worden, vi Deze vonden echter het kind nietJ .ui daar de troep zich verdeeld had en allen iu ver.-chillende wegen ver-fis dweilen waren. Naar alle kanten gingen toen gendarmen om het kind B op te sporen. Uit een onderzoek te L Bamberg is inderdaad gebleken, dat s' in eene deftige familie aldaar sedert 4 eenige dagen een kind vermist wordt, I dat spoorloos is verdwenen. Delt ouders zijn radeloos. Een vervaarlijk roofdier houdt J zich in de omstreken van Dwin- geloo op, ten minste zoo werd door 1 verschillende personen, die Dins- dagmorgen het dier gezien hadden, betuigd. De meesten beweerden en beweren nog, dat het een beer is, anderen meenen dat het een wolf moet zijn. Om de onrust van de bewoners weg te nemen werd be sloten om een groote drijfjacht te i houden; reeds vroeg trokken daarom Maandagmorgen een groot aantal jagers het dorp uit en begaven zich naar Eemster; gevolgd door een talrijke schare menschen, gewapend I met vorken en ander moordtuig, begon de jacht omstreeks 9 uur. De jagers mochten echter noch het ge noegen smaken een beer te schie ten, noch hem te zien. Het sterftecijfer van aanslan- genbeet overledenen, blijft iu Britsch- Indië onv* yminderd. Het loopt jaar lijks om Je 20,000 en dit niet- j tegenstaande er gedurende het af- i geloopen jaar voor het dooden van niet minder dan 322,421 giftige slangen premiën werden betaald. De plaatselijke overheden hebben eene aanschrijving ontvangen tot het weg ruimen van cactus- of doornhagen, bouwvallen en wat dies meer zij, waar het ongedierte huist en zich vermenigvuldigt. Fallaci, of Landucci, die Luigi Monti en vrouw Monti op zoo ver raderlijke wijze te Livorno vermoord- 1 de, is verleden Vrijdagochtend te Montelupo gevat. Hij had eene som van 30,000 fr. en een nieuwen revol ver bij zich. In de Spaansche provinciën Cordova en Andalusie, waar reeds in het begin van December eenige sneeuw viel, een vrij zeldzaam ver schijnsel in die gewesten, heeft 17 en 18 dezer een geduchte sneeuw storm gewoed, die op vele plaatsen het verkeer belemmerde en zelfs in het dal van Belmen de fabrieken tot stilstand dwong, daar het werk volk daar wel het allerminst aan sneeuw en vorst gewend is en meestal den geheelen winter blootsvoets gaat. De oudste lieden moeten, zoo ver werd het woord Heiland als Heli and geschreven, maar de uitspraak was dezelfde. Daarna werd zijn werk genoemd. Hoe de Heliand als afstammeling van een joodsch ko ning het land zijns vaders doortrekt en met begeesterende woorden en wondervolle daden het volk voor zich wint, totdat een der lieden uit zijn gevolg hem verraad en aan den dood overlevert, waaruit hij dan glorierijk opstaatdat alios werd spoedig aan alle hoven der edelen en op de volksvergaderingen voor gedragen en met groote geestdrift door oud en jong aangehoord. God waardigde den dichter, den uitslag van zijn werk aan de zijde zij'ner lieve vrouw en in den kring zijner bloeiende kinderen te beleven. J. B. A.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2