populair wm i Oplage 10000 Ex. No. 152. FE IJl LLETON. Maandag 7 Januari 1884. IMS MM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgencmen Zon- en aigenieene Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AIS CoM te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIn. F. JONES. Sucr.. Parijs, -31bis, Eaubonrg Montma.rt.re. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.89* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* S.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5. 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 1.30. 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.43*, 8.1, 10.13. 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11. WINTERDEENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45.3.35,5.10,6.27* 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. Al 7.55, 10.15, 11.38, 1. 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN «VERZICHT. De toespraken, welke de gekroonde hoofden en de president der Fran sche republiek op den nieuwjaars dag tot degenen richtendie hen hunne gelukwenschen kwamen aan bieden, ademen allen zonder onder scheid een geest van vrede, die iets goeds voor 1884 zoude voorspel len, ware het dat men zich geheel daarop kon verlaten. De politiek, die zoo dikwijls bij die redevoeringen de hoofdrol speelt, was thans geheel op den achtergrond gedrongen, om plaats te maken voor beschouwin gen over de binnenlandsche aange legenheden van elk rijk in het bij zonder. Alleen wanneer het hoofd van den staat zich tot de vertegen woordigers der bevriende mogend heden richtte, zinspeelde hij op de goede verstandhouding, welke thans tusschen de Europeesche regeeringen heerscht, en drukte hij den wensch uit, dat het nieuw begonnen jaar daarin geen verandering zou bren gen. Zoo ging het te Parijs, te Wee- nen, te Rome en insgelijks te Ber lijn. Aan de kolonels van het Prui sische leger, die hem kwamen com plimenteeren, herhaalde hij de ver zekering, eenige dagen te voren den presidenten van den Pruisischen landdag gegeven, dat de vooruit zichten voor het behoud van den vrede allergunstigst waren, daar bij de verschillende kabinetten van Eu ropa een streven heerscht, om elke mogelijke kwestie welke zich mocht voordoen, op de meest humane ma nier te behandelen. De vriendschaps betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland laten, zoo verklaarde de vorst, wat men dienaangaande ook moge schrijven, niets te wenschen over, en ook met de andere aan- Waar is de Vader? August SWIBDESS. II. WAAR IS DB VADER? 3) Mijnheer Van Velthem vond meer en meer genoegen in het huisgezin van mevrouw Van Leefdael, en bij zonder lief werd hem de zwartlok- kige Veva, wier blauwe oogen eene gansch bijzondere aantrekkings kracht voor hem kregen. Was mevrouw Van Leefdael rijk? Neen; zij scheen een zeer fatsoen lijk inkomen te hebbendoch daar omtrent had de jonge man nooit een woord gerept. Overigens, indien uij Veva tot vrouw nam, had zij grenzende staten stond zijne regee ring op eën goeden voet. Jammer voor Europa in het algemeen en voor Duitschland in het bijzonder, dat der gelijke verklaringen ons een alge- meenen,eeuwigdurenden wereldvrede niet nader brengen, en er derhalve niet aan gedacht kan worden de uitgaven voor hec leger en de vloot aanmerkelijk te besnoeien. Integen deel, telkens worden meer gelden voor dit doel aangevraagdgetuige o. a. de aanvrage van bijna vier millioen mark boven de gewone be grooting, welke de regeering noodig meent te hebben tot aanschaffing van kanonneerbooten ten dienste der kustverdediging. Als het op deze wijze voortgaat, zal het soldaatje spelen menigen staat, 't zij vroeg of laat, noodzaken zijne betalingen te staken. De bewegingen der Fransche troe pen in Tonkin schijnen zich tot heden slechts te bepalen tot de onmiddel lijke omgeving van Sontay. Blijk baar acht admiraal Courbet zich daar niet veilig, zoolang de omtrek niet van de vijanden gezuiverd is. Het voortzetten van den eigenlijken veld tocht wacht op een gunstigen toe stand der rivieren, alsmede op de aankomst der versterkingen, die door het Fransche gouvernement zijn af gezonden en niet ver meer verwij derd kunnen zijn. Zooals men weet, is generaal Meyer,de nieuwbenoemde opperbevelhebber, insgelijks naar Tonkin vertrokken om de leiding der operatien op zich te nemen. Admiraal Courbet kan zich dan ge heel aan de vloot wijden en de be wegingen van het leger met kracht ondersteunen. Er zijn evenwel ver scheidene personen, die van deze verwisseling, midden in den oorlog, weinig succes verwachten. De admi raal, zoo beweren zij, was ten volle geen huwelijksgoed noodig: hij toch leefde in ruimen welstand. De zaak was echter zoo verre niet gekomen; maar dat er tusschen die twee harten iets schuilde, was wel dra voor niemand in huis een ge heim meer. Eerlijk had mijnheer Albert zijne •evoelens aan mevrouw Yan Leef dael doen kempen; deze had ver zocht zich eenigen tijd te mogen bedenken. Het antwoord liet zich wachten, en na verloop van een paar weken durfde de jonge man andermaal aandringen. Mevrouw verklaarde dat zij op- zichtens die vraag aan haar echt genoot, die uitlandig was, geschre ven had en dezes antwoord verlangde af te wachtendat zij niet anders dacht of het antwoord zou gunstig wezen en zij er, met inachtneming eener stipte terughouding, geene moeielijkheid in zag hem tot het berekend voor de moeielijke taak, die men hem op de schouders had gelegd, zoodat voor deze wijziging in het opperbevel niet de minste reden bestond. Gelukkig voor den goeden gang van zaken, is de burgerlijke com missaris, de heer Harmand, wiens werkzaamheid nog al eens tot on- eenigheid onder de hoofden der on derneming teweeg bracht, naar Eu ropa vertrokken, zoodat thans ten minste de militaire autoriteiten de handen vrij hebben, en op eigen verantwoordelijkheid kunnen doen, wat zij nuttig en noodig oordeelen. Twee stuurlieden op hetzelfde schip, ieder met gelijke aanspraken, zal in vele gevallen den ondergang van het vaartuig ten gevolge hebben, dit heeft de Fransche regeering ten slotte ingezien. De vacantie, welke zoowel de kamer van afgevaardig den als de senaat thans genieten, schenkt het ministerie na de scherpe aanvallen, waaraan het vooral in den laatsten tijd van de zijde der radikalen bloot stond, weder eenige verademing. Dat de oppositie even wel nauwlettend op allee wat het kabinet onderneemt toezicht houdt, daarvan getuigen de dagbladartike len, die dikwijls de grofste beschul digingen tegen de bewindslieden, een taal die naar de vischmarkt riekt, bevatten. Uit Egypte blijven de berichten nog steeds ongunstig luiden. De krijgsmacht van den koning van Abyssinie dringt al verder en verder het land in, terwijl ook de Mahdi zich gereed maakt, om na een tijd perk van rust, dat thans achter hem ligt. andermaals krachtig op te tre den. Baker-pacha schijnt besloten de vesting Khartoem voorloopig op te geven. Althans hij zal trachten bezoeken van haar huis toe te laten. Middelerwijl was het mijnheer Albert zeer gemakkelijk het karak ter van het huisg'ezin te doorgron den, en hij erlangde weldra de over tuiging, dat daar echte cristenzin woonde, en de geest zijner zalige moeder in Veva, het meisje zijner keuze, herleefde. Zijne drukke bezoeken bij me vrouw Van Leefdael hadden, in zijne kringen, eene zekere opschud ding teweeggebrachtmen schreef hem zelfs reeds huwelijksontwerpen toe, voordat hij zelf daaraan ge dacht had. In dergelijke omstandigheden zijn er altijd gedienstige geesten, welke zich beijveren om datgene op te rakelen, wat sedert lang vergeten was. De ouden herinnerden zich nog dien «losbol» van een Van Leef dael; zij spraken van overdreven speculation, gedempte processen, on- het tamelijk sterke garnizoen dezer stad terug te trekken, ten einde daarmede zijne krijgsmacht te ver sterken. 't Is evenwel nog zoo zeker niet, dat hem deze poging gelukken zal. Onmogelijk acht men het niet, dat de vijand den aftocht zal ver hinderen, waardoor natuurlijk liet Egyptische leger in twee afdeelin- gen gesplitst blijft, die ieder afzon derlijk gemakkelijker te overwinnen zijn, dan wanneer zij vereenigd op treden. Van de Porte heet het than: weer, dat zij tot het verleenen van hulp niet ongezind zal zijn, wan neer eigenlijk Egypte wordt aan getast. In geen geval evenwel zal zij hare troepen naar Soedan zen den, zooals Engeland gaarne zou zien. Dat werkje acht ook zij te gevaarlijk voor hare soldaten. In- tusschen breidt de opstand zich met den dag verder uit, en enkele plaat sen aan de Roode Zee moeten reeds de partij van den profeet gekozen hebben. Turkije heeft bereids eenige schepen uitgerust om naar deze streken te stevenen, doch de Engel- sche regeering weigert hare toe stemming tot het optreden dezer vloot te geven, tenzij de Porte haren bevelhebber last geve, alleen in ver- eeniging met den Britschen admi raal iets te ondernemen. De Russische regeering zal in navolging van andere landen, een ministerie voor koophandel en nij verheid in het leven roepen. De mi nister, die met dit departement be last zal worden, is, zooals men uit Weenen berieht, de generaal Mu- rawief, die vroeger door zijne daden op een ander gebied veel van zich heeft laten spreken. Ongaarne zou den Duitschland en Oostenrijk dien staatsman op een voor de buiten- landsche politiek meer gewichtigen dergang van fortuin ja, daar men den draad niet van vatten kon, maar waarom juist het lieve en edelmoe dige publiek van iederen draad een klokzeel maakte; van totaal ver val van crediet, van het verdwijnen des heeren Van Leefdael, van zon derlinge geruchten, die van genen kant des Oceaans in vroeger tijd waren omgewaaid. Met één woord, wat de ouden zeiden, herhaalden de jongen en de nieuwe uitgaaf werd natuurlijk aan zienlijk, zoo niet verbeterd dan toch vermeerderd. Wel kwam veel van dat alles ter oore van mijnheer Van Velthem overigens, het publiek is wel zoo liefderijk daarvoor te zorgen, al was het maar door naamlooze brie- u doch het ontstelde hem niet. Hij had reeds, hoe jnng ook, het publiek leeren kennen en verlangde niet op geruchten, maar doorzich- zelven te oordeelen. post' zien, daar zijne oorlogszuchtige gevoelens overbekend zijn, doch op ideze wijze hoopt de czaar partij te kunnen trekken van de erkende I bekwaamheden van den generaal, zonder dat er eenig'e vrees voor be staat, dat men de gevoeligheid van andere staten zal kwetsen. Eerstdaags ziet Duitschland ins gelijks een bezoek van het Leger des Heils te gemoet. Op eene bijeenkomst te Londen heeft generaal Boot zijne manschap pen medegedeeld, dat het zijn voor nemen was, zijne werkzaamheden ook tot dit rijk uit te breiden en ook daar een veldtocht tegen de ongeloovigheid te ondernemen. Of prins Bismarck nu bijzonder is in genomen met de gunst, die men zijn land zal bewijzen en of de stemmige Germanen zich aangetrok ken zullen gevoelen, tot de vreemd soortige openbare godsdienstoefe ningen dezer secte, is minstens zeer twijfelachtig. Het zou best kunnen zijn dat de politie aldaar, die nog al kort aangebonden is, korte wet ten met die rustverstoorders zal maken. De krachtige houding van den nieuwen ban van Croatie geeft alle hoop dat de onlusten, waarvan dit gewest in het afgeloopen jaar zoo dikwerf getuige was, tot het verledene zullen behooren. Zijn op treden beneemt den oproermakers allen moed, terwijl de vrienden van orde en vrede daardoor krachtiger durven optreden. In Bulgarije is men hoogelijk ingenomen met de onderscheiding, welke de sultan aan hunnen prelaat heeft bewezen, toen hij hem de Os- mania orde schonk. De volksverte- Op zekeren middag zat de moe der met hare beide dochters buiten aan de theetafel, toen de meid een brief bracht. Die brief moest ge wichtige tijdingen bevatten, want mevrouw van Leefdael brak hem haastig open en de beide meisjes zagen haar vragend in de oogen. Inderdaad er was eene gewich tige tijding ontvangen. Toen Albert volgens gewoonte kwam, verwij derden de zusters zich als bij af spraak en de oude dame zeide: Mijnheer Albert, ik heb tij dingen ontvangen, welke u betref fen. Ik hoop dat zij gunstig' zul len zijn, mevrouw, luidde het antwoord. De jonge man was opgestaan. Ik heb aan mijnen echtgenoot, al wat mij betrekkeiiik u bekend was, geschreven, en mijn oordeel was, ik beken dit gaarne, gunstig ten uwen opzichte gestemd.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1