No. 154. BIWEXLAXD. Oplage 10000 Ex. Woensdag' 9 Januari 1884. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. isiTiesaa Feestdagen. DruMiersAIrtgsYers: SOM AIS k Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co, JOIIn. F. JONES, Sacr.. Parijs, 31bis, Faubourg Moutmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. WINTERDIENST. De met een Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30* S.10, S.30. 9.35 9.50,11.5.11.50*, 12.15, 1.5 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45 5.20* 7.30, S.30, 9.50,11.- Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. S.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10. 6.27*. 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekeride treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder Van Haarlem naar Van Zandvoort naar Zandvoort. Haarlem. Station II. IJ. S. M. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 6.15, S,28. 4.59, S.3. 6.51.10.7, 1.37. tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag 11. hield de ministerraad van Engeland eene langdurige ver gadering, die, naar men uit Londen seint, uitsluitend over de Egyptische aangelegenheden liep. Wat, er op die vergadering werd besloten, is ons tot heden niet bekend. Wel liepen er geruchten, dat het kabi net besloten had tot het nemen van voorloopige voorzorgsmaatregelen, welke voornamelijk zouden bestaan in het zenden van een sterk eska der naar de Roode Zee, ten einde zich van de voornaamste kustplaat sen te verzekeren. Ook werd eene legermacht van twaalf duizend man in gereedheid gebracht, om op het eerste hevel naar Egypte te kunnen oversteken, 't Schijnt dat de nota, door den Khedive naar Londen ge zonden, ten minste in zooverre ge holpen heeft, dat men daar thans eenige meerdere aandacht aan de zaak wijdt, 't Is niet onmogelijk, dat de Britsche regeering, hoe ongaarne zij ook nogmaals de hand in dit wespennest steekt, alleen uit vrees voor Turkije tot eene krachtige on dersteuning van den Ivhedive be sluit en geen wonder. Er is Enge land veel aan gelegen, dat zij in Egypte zooveel o\erwicht op het bestuur uitoefent, dat zij ten allen tijde daaromtrent zekerheid hebben kan. Het kanaal van Suez, die voor den Engelschen- handel onmisbare weg naar Oost-Indië, mag in geen geval in handen komen van eene mogendheid, voor wie maar eenige vrees kan bestaan, dat zij de vrije vaart zou willen belemmeren. Trekt Engeland zich nu terug en nood zaakt het daardoor den Khedive, Soudan over te laten aan wien slechts den moed heeft, den strijd tegen de FEUILLETON. Waar is de Vader? Aagu.it SNIEDEBS. 5) 't Was overigens wel wat een zwak een mevrouw Van Leefdael, op dergelijke wonderlijke fantasti sche punten neer te komen, aan welke niemand in de woeling dei- wereld denkt tenzij hier en daar een poëet, en, volg-ens de school- bankgeleerden van onzen tijd, met wolligen knevel en lorgnon, zijn poëeten gekken. Mijnheer Albert stak dus, zooals wij gehoord hebben, de zee over naar Engeland. Stoffelijke belangen riepen hem derwaarts, en dewijl hij alvorens den overtocht aan te vangen, te benden van den Mahdi te aanvaar den, dan was het niet onmogelijk, dat de sultan van Turkije van de gelegenheid partij trekt, om zich op nieuw aldaar te nestelen. Op deze wijze zou natuurlijk de vracht van jaren werkens op politiek gebied geheel te loor gaan. 't Is toch niet te ontkennen, dat in de laatste jaren de mogendheden er zooveel moge lijk op uit geweest zijn, om den in vloed der Porte op dit land, dat nog altijd in naam de suzereiniteit van den sultan erkent, tegen te gaan; iets wat door de jongste inmenging van Eng-eland met het oproer van Arabi-pacha grootendeels gelukt is. 't Is dan ook zeer wel mogelijk, dat op dit oogenblik reeds eene be slissing, zooals de Khedive die wenscht, genomen ic, en dat de 12000 man, 'die gereed staan om op het eerste hevel op te trekken, reeds zijn ingescheept. In Tonkin zijn op dit tijdstip de zaken in rust. De Fransche troepen bepalen er zich slechts toe, hunne positie in Sontay te versterken, door de omliggende plaatsen van de vij anden te zuiveren. Dat het daarbij somtijds nog wel eens warm toe gaat, bewijzen de berichten, die over New-York naar Europa komen en van vrij hevige g-evechten gewagen. De houding der bevolking in het veroverde gebied getuigt niet van eene bijzondere ingenomenheid met de veroveraars, en de Fransche sol daten moeten zeer voorzichtig met de inboorlingen omgaan. De verdere operatien tegen Bac-Ninh, de tweede belangrijke vesting van het rijk. wachten op de aankomst der ver sterkingen, die onder generaal Meyer op weg zijn. 't Is evenwel te vree zen, dat zij bij hunne ontscheping aldaar in den eersten tijd tot wer keloosheid g-edoemd zullen zijn, want onderwijswet, en de vaststelling van de regentijd nadert met rasse schre-1 de bezoldigingen der onderwijzers 'den, en men beeft het reeds onder- j en over de financieele regeling in vonden dat alsdan de doorweekte I Tunis, bodem onoverkomelijke moeielijk- heden voor geregelde krijgskundige Nogmaals behandelen de Duit- bewegingen oplevert. Van Chinasche dagbladen, waaronder de half verneemt men tot heden weinig ofiofficieuse Kö'ln. Zeit. de politieke niets. Wel voert de oorlogspartij in vooruitzichten vooral in verband met Peking nog- altijd den boventoon, j het behoud van den vrede. Over het doch men heeft in den laatsten tijd j algemeen, zoo betoogt het blad, is eenige hoop gekregen, dat zij op j de verhouding van Duitschland te- het uiterste oogenblik nog van da- genover de andere mogendheden Rotterdam zaken te vereffenen had en mevrouw tevens in dit geval was, had men den tocht eene pleizierreis voor de meisjes ii het voor allen en wederkeerig aan genaamste gezelschap der wereld aangevangen. Als mijnheer Albert de reis over het kanaal zou begonnen hebben, zou mevrouw per spoor naar Ant werpen terugkeeren. Welke was de beweegreden van de reis hij mevrouw Van Leefdael Zij had zich bepaald met te zeggen Eenig-e zaken van ondergeschikt belang, verder een paar bezoeken, en mijnheer Van Velthem was een te bescheiden man, om in het minste nog aan te dringen. Den dag na de aankomet in het woelige en bedrijvige Rotterdam- toefden de dames op de kaai aldaar, groetten met de hand den rei ziger, die op het dek der Londen- sche boot stond, en hare groeten den van openlijk verzet zal terug schrikken. In geen geval evenwel zal Frankrijk zich veel om eene dreigende houding van het Hemel- sche rijk bekommeren en desnoods tegen de Chineesche troepen den strijd aanvaarden. Op Madagascar, waar, ..zooals onze lezers zich zullen herinneren, de laatste weken vooral de toestand weder niet hij zonder gunstig was, schijnt Frankrijk het thans gewon nen te hebben. Althans uit Tama- tave wordt bericht, dat de vrede ge sloten is, daar heide partijen het ten slotte over de voorwaarden eens ge worden zijn. Dat is ten minste al iets gewonnen, want al was de Ma- dagascarsche kwestie nu juist de voornaamste niet; bij de moeielijk- heden waarmede dit rijk reeds te kampen had, kwam zij haar al sleeht te pas. De Fransche kamer van afge vaardigden wachten bij de herope ning der zitting, die waarschijnlijk het laatst van deze maand zal plaats hebben, verscheidene gewich- j tige wetsontwerpen o. a. zal zij te beslissen hebben over het voorstel om de kosten van de prefectuur van uitmuntend. Alleen van de zijde van Frankrijk dreigt voortdurend ernstig gevaar. Zoolang deze staat den Elzas en Lotharingen blijft beschouwen als provinciën, die door den macht van de overwinnaar tegen alle recht en billijkheid van het rijk zijn afge scheurd en de hoop blijft koesteren die gewesten eenmaal weder tot Frankrijk te brengen, kan van geen gezonden toestand sprake zijn. 't daarom voor Duitschland zaak, zoo besluit het artikel, steeds tegen den oostelijken nabuur op zijne hoede te zijn, en zich ten allen tijde ge reed te houden, de eens verworven rechten te verdedigen. De jongste oppositie van het Hon gaarsche hoogerhuis in zake de wet waarbij het huwelijk tusschen Chris tenen en Israëlieten werd toegestaan, heeft bij minister Tisza het besluit doen rijpen dit regeeringslichaam te hervormen. De nieuwe wet, die wel dra aau het oordeel der volksver tegenwoordigers zal onderworpen worden, is hijkans gereed en moet volgens de Weener bladen de vol gende bepalingen behelzen De erfelijke leden maken het twee derde uit van het geheele aantal, terwijl het overige, derde deel be politie ten laste van den staat te noemd zal worden. Alleen zij, die brengen, over de wijzigingen in de 3000 ff. in de directe belastingen be- met levendigheid, zelfs met eene soort van drift, beantwoordde. Geen wonder Hij had, niettegen staande het consigne, uit Veva's mond menig heimelijk woordjen op gevangen, dat hem hare genegen heid verzekerde en mijnheer Van Velthem droomde meer dan ooit, met Veva van Leefdael, een leven als een vischken in h§t water. Zoolang de stoomboot in zicht was, zoolang de dames de gestalte van mijnheer Albert meende te herken nen, bleven zij op de kaai als ge nageld staan. Kom nu, kinderen, zeide mevrouw, binnen een paar maan den zullen wij mijnheer Van Velt hem weerzien. De meisjes keerden naar het hotel terug; mevrouw zeide, dat zij eens even alleen diende uit te gaan, en op de nieuwsgierige vraag der meisjes, i waarheen antwoordde zij kort-1 wegnaar een zaakwaarnemer.J i talen, hebben het recht als erfelijke leden zitting te nemen. De bisschop- i pen-titulair en de districts-commis- sarissen zijn daarvan uitgesloten. I Al de bisschoppen der katholieke kerk en een evenredig aantal der protestantsche grootwaardigheidsbe- kleeders zijn leden. 't Wordt meer en meer waarschijn- i lijk, zoo bericht men uit Parijs, dat I de koning van Spanje er ten slotte toe zal overgaan om de Cortes te ontbinden. De tegenwoordige meer derheid is te zwak om als regee- ringspartij op te treden en te sterk, om als oppositie in het huis van af gevaardigden tegenover ket kabinet te staan. De grondwetsherziening vooral schijnt het struikelblok voor het tegenwoordige ministerie te zijn. Trouwens bijna in alle landen, Duitschland, Oostenrijk en Italië uit gezonderd, is deze kwestie thans aan de orde. De radikalen in Frankrijk, de liberalen in Italië en Frankrijk, de conservatieven in Nederland, ieder dringt er om het zeerst op aan. 't Is te hopen, dat deze strijd ner gens tot botsingen aanleiding moge geven. Bij eene algemeene beweging is zoo iets meer gebeurd. Tegen het einde van deze maand heeft de koning van Servië de nieuwe verkiezingen voor de Skup- tina, die, zooals men weet, insgelijks ontbonden is, aangekondigd. Het ministerie heeft alle hoop, dat de volkskeuze, vooral na den jongsten opstand, haar eene meer volgzame meerderheid zal verschaffen. Mogen wij u niet vergezellen, ma? - vroeg Liva. Och, kind, laat de vereffening* van geldelijke zaken aan uwe moe der over. - De kinderen zouden dus in de zeer nette kamer van het hotel blij ven. Het venster was opgeschoven 't was een heerlijke, zonnige, vroo- lijke dag en daarenboven er stond eene piano wel zoo iets wat men eene rammelkas noemt in de ka mer; maar toch zeer geschikt om den tijd te korten. Mevrouw, den sluier neergelaten, stapte in een huurrijtuig, gaf den koetsier een adres op en weldra ratelde de vigelante door de straten der woelige koopstad, bruggen over, stegen door, om eindelijk in eene j afgelegen straat, voor een huis mét i een oudachtig* uitzieht, stil te hou-1 den. Het huis was als het ware pot dicht geslotende gordijntjes sche- i Haarlem, 8 Januari 1884. In de Spaarbank van het Nuts- departement alhier, zijn in elk van nen voor de ruitjes vastgegroeid, want het bleek wel dat nooit eene hand een der plooien verzette of verhief. Op de zwarte deur was een zwart plaatje vastgemaakt, waarop weleer, in gele letters, de naam en de hoe danigheid van den bewoner geverfd stonden; doch het plaatje was nu geblutst en gebersteu en de gele letters waren deels uitgeveegd. Toen het rijtuig stilhield, liet mevrouw het glasraam naar bene den, en stak het hoofd even buiten, om zich te verzekeren of zij wel degelijk was waar zij wezen moest; of het nummer, met dat ra haar geheugen opgeteekend, overeen kwam. De koetsier trok aan de huisbel men wachtte; niets leefde achter de g*ordijntjes. Na een tweeden ruk aan de bel deed zich binnen eenig gedruiscn op; de deur werd traag geopend en in de spleet verscheen

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1