Oplage 1(1000 Ex. Vrijdag 11 Januari 1884. No. 15G. FEUILLETON. 7) BINNENLAND. HflTCDU ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drakkers-'Jitgeïsrs: BDMAHS Co., ts Hsarlen. AD VERTE NTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicitc Etrangrre G. L. DAÜBE Co. JOHn. I'. JOKES. Sucr.. Parijs. 31 bis, laubourg .Montmartrp. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. - WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7-—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56. l.S. 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54.9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1. 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. S.10, S.30. 9.35, 9.50.11.5.11.50* 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7.30, S.30, 9.50.11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10.9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20. 8.50. 9.50*. Dc rertrckureu zijn berekend Station Delftsciie Poort. Van Haarlem naar den Helder 6.51.10.7, 1.37. tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10. 9.30. 1.30. 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7 55. 10.15, 11.38, 1.33 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, S,'2S. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche Kamer van afge- xrdigden, die Dinsdag 11. hare ctingen hervat heeft, hield zich. zooals gewoonlijk, op hare eerste bijeenkomst bezig met de verkiezing van eenen voorzitter voor het jaar 1884. Zonder eenigen noemenswaar- digen strijd werd de aftredende pre sident, de heer Busson, met over- groote meerderheid, 240 van de 290 stemmen, herko/.enhoewel men er eerst voor beducht scheen te zijn, dat, nog eene ernstige poging gewaagd zou worden om een ander in zijne plaats te stellen. Sommige afge vaardigden toch zijn niet tevreden over de leiding der vergadering in het vorige jaar. Misschien niet ten onrechte beschuldigen zij er den president van, dat hij de heethoof dige oppositiemannen, niet genoeg in bedwang weet te houden en niet krachtig optreedt, tegen de heftige taal waarmede zij maar al te vaak het ministerie of een hunner tegen standers aanranden. Op het uiterste oogenblik evenwel heeft men van dit voornemen afgezien, daar de uitslag der poging te onzeker was. De heer Busson toon heeft in de Kamer de machtige partij der «union républicaine», die zeker bij een groot gedeelte der onverzoenlijken steun g'ekregeu zou hebben, indien deze er de lucht van kregen, dat een votum tegen den voorzitter zijdelings ook hen trof. Ook de Senaat heeft zijne werkzaamheden hervat, doch men zal er eerst heden toe overgaan het bureau te kiezen. Denkelijk zullen ook daar de rollen weinig verwisselen; zoodat beide lichamen, dit de hoogste belangen van den Staat in handen hebben, met de zelfde personen en onder dezelfde I leiding- van vroeger hunne taak zullen opvatten daar, waar zij haar voor de kerstvacantie hebben af gebroken. Al zeer spoedig zullen zij waarschijnlijk geroepen worden om hun oordeel uit te spreken over j een nieuwe kredietaanvrage van de ministers van marine en oorlog ten behoeve van de Tonkin-expeditie. I De toegestane gelden, ten bedrage van ongeveer 30 millioen francs, I zijn bijna verslonden, en nog altijd duurt de oorlog voort, zonder dat met eenige zekerheid het einde te voorspellen is. Het bedrag- der gelden, die het kabinet noodig meent te hebben, ter bestrijding der loopende behoeften, is nog niet vastgesteld, doch in den ministerraad maakt deze kwestie een onderwerp van ernstig overleg uit. Als het op die wijze voortgaat, be looft de Tonkiil-historie hetzelfde te worden, wat Atjeh voor de Neder landen is; namelijk een bodemloos vat waarin menige ton gouds ver zinkt, zonder dat men in staat is na te gaan waar zij gebleven is. Telegrammen uit Caïro doen ver moeden, dat het den Khedive reeds gelukt is, een nieuw ministerie bij een te brengén ter vervanging van het oude, dat ten gevolge van de Engelsche voorstellen betreffende Soedan, zijn ontslag genomen heeft. Nubac-pacha, Sahet-pacha, Mamoed- pacha, Abdel Kader-pacha en Mus- tapha-pacha, ziedaar de namen van de nieuwe titularissen, die volgens Reuters-ofE.ce zich bereid verklaard hebben, in de bestaande moeielijke omstandigheden eene portefeuille op zich te nemen. Het is evenwel een openbaar geheim, dat het voornaam ste bewind der Egyptische zaken berust bij de Britsche raadslieden Waar is de Vader? August SXTEDERS. V. DE MAN MET DE POPPEN. De galerij was helder verlicht en met de weelderigste bloemen versierd. Op den achtergrond, op eene kleine estrade, stond de kas met eene sit sen gordijn omgeven, eu met de on misbare opening, waarin de poppen zonden verschijnen. De man was niet te zienhij bleef achter de kas verscholen, als ook een mager en tenger meisje van een twaalftal jaren, dat zwarte haarlok ken en donkere, diepliggende oogen had. die den vorst omgeven, en de jongste ministerieele crisis is daarvan een nieuw bewijs De ontruiming van Soedan door het Egyptische leger neemt reeds een aanvang. Baker- pacha heeft uit de verst verwijderde plaatsen de garnizoenen terug ge trokken, en het is hem daardoor mogen gelukken eene krijgsmacht van 8000 man bijeen te brengen. Hoe het met Khartoem zal gaan, en of men ook deze vesting in de handen van den Mahdi zal geven, weet men niet; hoewel men het al gemeen voor vrij waarschijnlijk houdt. Deze vesting toch, hoe be langrijk voor Soedan, ligt geheel buiten de nieuwe verdedigingslinie, thans door den Khedive alweder op raad der Engelschen vastgesteld; zoodat een tamelijk sterke krijgs macht noodig zou zijn om hare vei ligheid voldoende te verzekeren. De koning van Abyssinië zet zijne krijgs toerustingen voort en schijnt van plan te zijn eerstdaags een inval in eigenlijk Egypte te doen. 't Is te hopen, dat de troepen van den Khedive bij machte zijn hem het voortrukken te beletten, daar anders de hoofdstad wel eens spoedig tusschen twee vuren ge plaatst zou kunnen worden. Van de plannen van den sultan omtrent de Egyptische aangelegenheden heeft men tot heden nog niets verders vernomen. De concessiën welke de Duit- sche regeering in zake de kerke lijke twisten reeds heeft gedaan, bevredigen het centrum nog geens zins, zoodat zij weldra er op zullen aandringen het voorstel Schorle- mer-Alst in behandeling te nemen. Zooals onze lezers weten, beoogt deze motie het herstel der artike len in de grondwet des rijks, welke De man zelf was tamelijk lang van gestalte, kon tusschen de vijf tig en zestig tellen; hij had een mager, doch kenmerkend gelaat, over hetwelk eene met droefgees tigheid doormengelde spotziekte ver spreid lag. Zijn zware knevel en sikkebaard waren zwart, doch die kleur was kunstmatig verkregen; zijn haar,'deels grijs, was kortge knipt, en dit laatste deed het hoe kige, bultige en kantige van het hoofd nog duidelijker voorko men. Alleen mijnheer Albert Van Velt- hem, die met een bekoorlijk nichtje van den bankier Eterson een blondlokkige, welke liet weelderig haar vrij over den schouder hangen liet aan den arm, langs eene deur op den achtergrond binnentrad, gelukte er in, het paar «kunsten makers» te zien. Het nichtje wierp een vluchtigen blik op beiden, doch juist geen blik van groote oplettendheidmaar mijnheer Albert was getroffen bij het zien van het gelaat van den poppenman. Dat gelaat maakte plotseling een zoo diepen indruk op hem, dat hij eene bewegingdeedomstiltestaan, en onwillekeurig groette hij den poppenman met eene lichte buiging van bet hoofd. Deze boog insgelijks het zijne en scheen min of meer in verlegenheid, toen mijnheer Albertnogmaalsvluch- tig het hoofd omwendde. Mijnheer Van Velthem kende dat gelaatdoch waar waar had hij dien man nog ontmoet? Of had hij hem wel ooit ontmoet en slechts iemand gezien, die hem geleek? In alle geval, dat gelaat was hem niet g-ansch onbekendneen, gewis niet. j De genoodigden waren eindelijk tusschen en onder de bloemen en de lichtkronen, de beelden en kris tallen wanden gezeten. bij het invoeren der Mei-wetten daaruit zijn geschrapt, daar zij in strijd waren met den geest dezer bepalingen. Op verzoek van den voorsteller zelve, was de behande ling daarvan op het bericht, dat de kroonprins naar Rome zou gaan, uitgesteld, daar men van deze reis de beste verwachtingen koesterde. Nu evenwel die hoop eenigs- zins teleurgesteld is, en de gehoopte afschaffing der gehate wetten zich nog steeds laat wachten, meent't cen trum dat de tijd gekomen is om zelve weder de handen aan het werk te slaan, ten einde tot eene oplossing te geraken, 't Is waar, dat men zich omtrent het lot van het bewuste voorstel geene illusiën maakt, maar. denken de centrumsmanneu, een ge stadig vallende druppel holt zelfs een steen uit. Dat de jongste politieke misdaden in Rusland de vrees der regeering voor de nihilisten wederom deed toenemen, bewijst het feit, dat de lijfwacht des keizers weder aan merkelijk is versterkt. Ook zijn de voorzorgmaatregelen der politie tegen de onruststokers weder verscherpt, wat natuurlijk voor de rustige bur gers niet dan in de hoogste mate hinderlijk kan zijn. 't Schijnt wel, dat de geheime samenzweerders bet er op gemunt hebben, het land en de gemoederen voortdurend in be roering te houden, als hoopten zij daardoor de geëischte hervormingen at te dwingen Er zullen evenwel in Rusland nog heel wat tranen gestort en bloed vergoten worden, eer het daar zoover is. In enkele Parijsche dagbladen werd het gerucht verspreid, dat de Spaansclie regeering het plan had opgevat de haven van Port Mahon, (Minorca) tot eene vrijhaven te ma ken. De Spaansche* bladen evenwel j haastten zich om die geruchten te logenstraffen en verklaren dat er bij het ministerie van dergelijk plan niet het minste bekend is. In den laatsten tijd openbaarde zich in sommige landen van Europa een streven om den invoer van Amerikaanseh vleesch zooveel moge- lijk te beperken, 't Is natuurlijk, dat dergelijke maatregelen, den Ameri- kaanschen handel aanzienlijke ver liezen zouden berokkenen, want vooral in de 10 laatste jaren heeft de uitvoer eene hooge vlucht ge nomen. Geen wonder derhalve, dat men te New-York deze beweging met aandacht gadeslaat en alles aanwendt om het gevaar te keeren. Reeds is bij den Senaat der Yer- eenigde Staten een wetsvoorstel in gekomen om de regeering te mach tigen, den invoer van Europeesche producten te verbieden, wanneer die goederen komen uit de rijken die verbodsbepalingen tegen den invoer van Amerikaanseh vleesch hebben aangenomen. Dat de voorstellers daarbii vooral het oog op Frankrijk hebben, blijkt duidelijk uit de om standigheid, dat onder de te verbie den producten, de wijn de eerste plaats inneemt. Of dit voorstel werkelijk tot wet verheven zal worden, en zoo ja of het dan in staat zal zijn de gevreesde ramp af te wenden, is minstgenomen nog zeer twijfelachtig. Uit de kas klonken de tonen van eene harmonica, wonderlijk door- mengd met een helder getink of een zacht gedommel, waarschijnlijk door eene tamboerijn voortge bracht. De poppen verschenenzij begon nen zich te bewegen, te spreken; het was eene fatastische mengeling van lach en ernst, van zware bas en fluitende vrouwenstemmen: waren er wellicht een hall dozijn personen achter de sitsen gordijn verscholen? Men zou het inderdaad gezworen hebben. En dan die poppen? Hoe karak tervol waren die aangezichten, hoe scherp geteekend, hoe Mephisto- achtig hier, hoe rond, vol en vadsig, hoe Felstaf-achtig daar! Hoe gees tig, luimig en waar was elke harer bewegingen En het stuk? Dit was iets van eigen maaksel, een tooneel waarin Haarlem, 10 Januari 1884. In het jaar 1883 zijn alhier ge boren 823 m., 744 vr., totaal 1567; door vestiging in de gemeente met 2150 m., 2272 vr., totaal 4422in schier alle standen des levens voor kwamen, en dat men als het ware den strijd tegen zoogenaamde voor- oordeelen had kunnen noemen machtelooze worsteling, waarin de sterkste zelfs bezwijkt! De hoofdpersoon iemand zoo als onze Jan Klaassen of de Engel sche Punch vertegenwoordigde het onwrikbaar gezond verstand, de groote onomstootbare volks waarheid, die echter zoo zelden wordt aange hoord; die de bijtende scherts of den geestigen kwinkslag bezigt om toegang te vinden; doch wiens scherts en kwinkslag soms zóó bloedig is, dat zij zouden doen. weenen. Jan-Klaassen geeselde de recht banken, de grooten en de kleinen, de ministers en de wetgevers, de bankiers en de speculanten, de schrij vers en de kunstenaars, de vrouwen en de mode, en dit zóó gepast, dat niet zelden een gemompel van goed keuring uit de vergadering opsteeg.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1