liet gelieel dus vermeerderd met1 2973 m., 3016 vr., totaal 5989. Ver minderd dooroverlijden met 505 m., 493 vr., totaal 998; vertrek uit de gemeente met 1508 m., 1517 vr., totaal 3025; in liet geheel dus ver minderd met 2013 m.. 2010 vr., totaal 4023. Onder de geborenen zijn begrepen 23 tweelinggeboorten (32 meisjes, 14 jongens), 1 drielin; H. K. H. Prinses Hendrik woonde gisteren avond met haar gast den Erfgroothertog van Oldenburg en gevolg het concert bij, door de Ko ninklijke Zangvereeniging Cecilia gegeven in 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage. Gisteren heeft aan het Departe ment van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener geboorte (2 m. en 1 j.) Overleden tusscnen Nederland en Italië geslo- zijn: ongehuwd 321 m., 313 vr.: ten overeenkomst tot regeling der 1 an de wederzijdsche be- gehuwd 141 m. en 97 duwstaat 43 m. en 82 vr. Er zijn getrouwd 336 pareu, en wel:joule- toelating hoeftige onderdanen tot het koste loos procedèeren in het andere land, mans en jongedochters 288, jonk- met ontheffing van de verplichting mans en weduwen 7. jonkman en; tot het stellen der bij art. 152 van gescheiden vrouw 1, weduwnaarshet Wetboek van Burgerlijke Rechts- en jongedochters 22, weduwnaars vordering bedoelde zekerheid (5/. Cl.) op de hevigste wijze tegen den ad- vocaat uit te varen en hem de grofste beleedigingen naar. het hoofd te; gooien. Deze was zoo verstandig, met geen enkel woord te antwoor- j den, maar liet, toen de tramwagen1 aan het eindstation j^ekomen was, tegen den beleediger door een politie- agent proces-verbaal opmaken. Kort daarna werd den advocaat f1000 voor de Israëlietische armen aauge- boden, indien hij van verdere ver-| volging dezer zaak wilde afzien, i maar dezedie zijne tegenpartij j waarschijnlijk een duur, maar zeer! verdiend lesje in de wellevendheid] geven wil, vraagt f5000, en wel voor de Algemeene Armen. (A. C.) j vond een put en een muur van 3540 vierk. M., omgeven met een wal van ongeveer 65 meter grootte. Daar dit terrein in de nabijheid der 28 grafheuvelen ligt, waar men urnen vond, heeft men hier zonder twij fel met een Romeinscheu burcht te doen, die nog veel wetenschappelijks kan opleveren. koersinsclirijvingen kon verwachten, met algemeene stemmen alle in schrijvers te bedanken. Men had zelfs een aanbieding gedaan van 20 mille ad 921/3 pCt. en weduwen 16, gescheiden man nen en jongedochters 2. In 1882 bedroeg het aantal inwo ners 42.064, alzoo vermeerderd in Blijkens een bij het Departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie zal de benoemde Mi- 1883 met 1966. totaal 44.030 inwo-nister van koloniën, de heer J. P. ners, buiten de sterkte van het gar- Sprengen van Eyk. den 17en dezer nizoen en de bevolking der gevan genis. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is in hare Dins dag gehouden vergadering voor het jaar 1.883 benoemd tot voorzitter 'den heer A. S. Dyserinck en tot onder-voorzitter den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet, welke heeren die benoeming bij vernieuwing heb ben aangenomen. In diezelfde bij eenkomst is tevens besloten, een schrijven te richten aan den minis ter van Waterstaat, Handel en Nij verheid, waarbij diens aandacht wordt gevestigd op de vertraging, welke de bezorging van brieven. per Fransche mailboot uit Batavia naar Europa vertrekken. In de Staatscourant werd on langs melding gemaakt, dat door Z. M. den Koning vergunning ver leend is tot het houden eener col lecte ten hate der Maatschappij van Weldadigheid te Freceriksoord in de week van 1723 Februari e. k. Het plan bestaat bij het hoofd bestuur 0111 de afdeelingsbesturen en correspondenten, in de verschil lende gemeenten gevestigd, henevens den burgemeester en de geestelijken der verschillende gezindten uit te noodigen om hunne medewerking te verleenen. Weldra zullen de cireu- briefkaarten euz. door middel der laires tot dit doel verspreid worden, posterijen in de eerste dagen van j en het is te hopen, dat het Neder- Januari alhier heeft ondervonden, met beleefd verzoek de noodige maat regelen te willen 'nemen, waardoor die vertraging in het vervolg zou kunnen worden voorkomen. Heden morgen ten 10 ure is een felle brand uitgebroken in per ceel no. 76 aan het Zuider Buiten- Spaarne alhier, bewoond door den heer Clath, gepens. kapitein van het O. I. leger, ontstaan op een boven- slaapkamer vermoedelijk door dat het beddengoed in aanraking is ge komen met de brandende kachel. Het bovenhuis is geheel uitgebrand. De brandweer, spoedig aanwezig, heeft de belendende perceelen be houden, die echter veel waterschade hebben geleden. Het huis was ver zekerd, maar de inboedel niet, waar van echter nog een groot g-edeelte is "gered. De bekende oplichter, Jeanne Anna Francois van der Meer van Kuffeler, heeft ook getracht Dins dagavond ten zes ure bij onzen stad genoot W. van Cuijk een kachel te koopen, welke aan het station Loe- nenVreeland, alwaar hij dagelijks met zijn rijtuig kwam en dus de kachel kon afhalen, moest worden opgezonden als «station restante», terwijl het bedrag per postwissel zou worden overgemaakt. De heer van Cuyk, inlichtingen hebbende ingewonnen bij van Gend en Loos alhier, vernam daar dat de persoon in kwestie in het Politienieuws als een gevaarlijk oplichter gesignaleerd was; terwijl hij tevens aan het politie-bureau informeerde, waar men echter van de zaak niets wist. De kachel werd natuurlijk niet afge zonden. Daar van der Meer van Kuffeler zich nog hier ter stede moet ophou den, zij dus een ieder op zijne hoede. landsche volk bereid zal gevonden worden, nog eenmaal de pogingen te steunen van hen, die zich zooveel moeite getroosten om deze echt na tionale instelling voortdurend aan haar doel te doen beantwoorden. Prijzen van Nederlandsch vee in Amerika. De Nieuwe Land bouw-Courant- geeft een staaltje van een paar veilingen van Nederlandsch vee in Noord-Amerika, waaruit blijkt dat dit tamelijk duur verkocht wordt; het is «booming», zooals een be richtgever in het National Live Stock Journal zich uitdrukt. Op de eerste dezer twee veilingen werden 34 koeien en vaarzen verkocht voor 13,270 dollar, of gemiddeld 390; een koe bracht 4200 dollar op, en drie stieren gingen voor 965 dollar. Op de tweede brachten 42 koeien 26,000 dollar op, waaronder prijzen voor kwamen van 100020Ó04200, zelfs van 5000 dollar voor een koe. Dinsdagavond werd een juffrouw op den Nieuwendijk te Amsterdam door een man aangesproken, die haar op eenmaal haar gouden hals ketting afrukte en ijlings wegliep. Brutaler kan 't niet. Op het Amstelveld werd Dinsdag avond een juffrouw door een man aangesproken, die haar om een kwartje verzocht. Op hare weigering werd zij door een anderen man aan gepakt en vastgehouden, terwijl de eerste uit haren mantelzak een por- temonnaie met f 10 haalde. De straatroovers zijn ontvlucht en niet ontdekt. 't "Wordt waarlijk erg. De nieuw benoemde burgemees ter te Sloten, de heer C. W. A. M. Groskamp, van Goor, werd in de openbare Raadsvergadering van gis teren geïnstalleerd. De ingezetenen gaven algemeen, door het uitsteken der vlag, blijk van ing-enomenlieid met deze voor de gemeente belang rijke gebeurtenis. Omtrent de Leidsche vergiftigings zaak meldt de L. C. dat het onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat het aantal slachtoffers 24 be draagt. terwijl voorts nog op een gelijk getal personen aanslagen zijn gepleegd, die alleen ziekte of levens lange verlamming hebben ten ge volge gehad. Niettegenstaande de meest verpletterende bewijzen harer schuld aanwezig zijn, blijft de ver dachte vrouw steeds ontkennen. De politie in den Haag heeft aan gehouden een horlogemaker uit Amsterdam, die verdacht wordt zich aan misbruik van vertrouwen te hebben schuldig gemaakt. Hij moet eenige horloges, die hem ter her stelling waren toevertrouwd, hebben j verduisterd. In een der tramwagens te Amster dam reed dezer dag'en een advocaat, die eene uitgedoofde sigaar in de hand hield. Dit gaf den tegenover hem zittenden passagier aanleiding In al die gekke luimen en in al die fijne satyren, nu in een onbe rispelijk Engelsck. dan, naar gelang der handelende personen, in straat taal voorgedragen, bracht de man recht ingrijpende tooneelen voor, en nam de stem eene klem aan, die meer dan eens den toeschouwer ril len deed. 't Is veel gezegdmaar er lag in die poppenkas iets dat aan Shakes peare denken deed. als die Jan-Klaas- sen,op de doodkist zijner vrouw gezeten, langs de eene zijde des gelaats scheen te weenen, langs dq andere zijde scheen te lachen: als Jan-Klaassen in zwarten mantel van bet kerkhof terugkeerde, en bet to be or not to be in hoogst komieken ernst declameerde, maar de glim lachen van de lippen wegveegde, wanneer hij zeide: "Wie anders, wie verdroeg de dwaasheid en (het kwaad. Der onderdrukkers macht, der hovelingen (smaad, Der ambtenaren waan, het wet en recht (vertreden, De marteling der liefde en't schenden van (haar eeden, Het beedlen der verdienste, in overmoed (gehoond Door hoog gepeupel, dat uit trotscbheid (haar beloont" De stem achter de sitsen kas scheen inderdaad uit eene doodkist zelf te lcomen, en de toon der har monica stierf weg, als een requiem onder de liooge en wijde kerkge welven. Doch de man der poppen wist, dat de rijken niet gaarne onder een droevigen indruk blijven; smarten lijden stemmen immers niet overeen met pracht en weelde! Terwijl de harmonica achter de sitsen gordijnen voortneuriede, ver scheen de speler tn het volle licht, en parodieerde meesterlijk, enkel Zondag jl. werd op last dei'Rot- terdamsche politie een jonge juffrouw7 met goed uiterlijk en nette kleeding via Venloo over de g-rensgebracht, doch weldra keerde zij naar die plaats terug. Zij verwekte argwaan bij den commissaris van politie al daar, die haar aanhield en liet on derzoeken. Daarbij is gebleken, dat zij verschillende gouden voorwerpen op het lichaan had verborgen, die weldra bleken vermist te worden in haar kosthuis te Rotterdam. Zij is in verzekerde bewaring gehouden. Door de commiezen van 's rijks belastingen te Breda is tegen den heer P. W., suikerfabrikant te Prin- senhage, procesverbaal opgemaakt wegens het in zijne fabriek aan wezig hebben van eene geheime kraan, waardoor een groote hoeveel heid gefabriceerde suiker werd af gevoerd en zoodoende aan de con trole voor de belasting ontsnapte. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeuring onthouden aan de beg-rooting van Standaar- buiten, op grond dat de post voor onvoorziene uitgaven, bestemd tot overschrijving- op andere posten, zon der nadere g-oedkeuring van Gedep. Staten veel te hoog is. In de nabijheid van Venloo zijn in de laatste dagen op de heide na sporingen gedaan door de heeren dr. Boetskes en H. Michels, waarbij men de overblijfselen van een groot gebouw te voorschijn bracht. Men Te Warnsveld werd wegens open bare dronkenschap in bewaring ge steld de metselaar E. B. Hij wist zich echter spoedig in de versch ge metselde muren der arrestanteD-ka- mer een uitweg te maken en zoo weder in vrijheid te komen, evenwel slechts voor korten duur, want men rekerde hem weder in en bracht hem nu in het huis van arrest te Zutfen over, tot het ondergaan van gevangenisstraf, die hij ook op zijn kerfstok had staan. Weder een nieuw soort oplich- terii is dezer dagen te Dieren in practijk gebracht. De vader van een onlangs tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeel den jong'eling aldaar ontving bezoek van een welgekleed persoon, die kwam vertellen, dat hij den gevan gene dikwijls bezocht; dat deze vree- selijk het heimwee had en erg' naar goed eten verlangde. De vreemde ling' verzocht wat levensmiddelen en geld, om aan den zoon te brengen, die nu, volgens zijn bewering te I Deventer gevangen zat. Hij kreeg] daarop het een en ander mede. Eenige I dagen later kwam hij terug, om de groeten over te brengen van den dankbaren zoon. Daarna deelt hij in geheim mede, dat het met f 50 hem mogelijk zou zijn, de invrijheidstelling van den jongen te bewerken; waarop de vader met groote moeite f 25 bij elkander brengt en een bewijs aan- g'eeft voor bet restant. Er wordt afgesproken, dat den volgenden Zondag- de oudste doch ter des huizes naar Deventer zou gaan, om den broeder aan het sta tion te wachten. Men heeft daarna niets meer van den bezoeker gehoord, en de doch ter deed, natuurlijk een vergeefsche reis naar Deventer. De gevangene; zit trouwens te Leeuwarden. Tot nu toe heeft men den oplich ter nog niet kunnen vinden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, ongeveer half een, wer den de bewoners van Kampen ge wekt door brand-alarm. Er was een hevige brand ontstaan in de woning van den heer J. G. Schoo, op de Oudestraat, waarin een manufac- tuurzaak wordt uitgeoefend. Toen de eerste spuit kwam aanrukken, was liet perceel als voor een groot gedeelte afgebrand, en binnen ander half uur tijds met den'inboedel en al de manufacturen een prooi der vlammen geworden. De bewoners hebben zich ter nauwernood kunnen redden. Spoedig- deelden de vlammen zich mede op het daarnaast gelegen perceel van den banketbakker J. L. Van der Linden; hoe ijverig de brand weer ook werkte, is toch het ge- heele achterhuis en het bovenste gedeelte van dat perceel met eenigen inboedel afgebrand. Eerst tegen 5 uur in den morgen was men den brand meester. De militairen van het instr.-bat. en werklieden van de hh. Boele Zoon hebben zich flink van hun taak gekweten. De oorzaak is niet bekend en alles was tegen brandschade verzekerd. Eene dame te Assen heeft bij het opruimen van eenige papieren bij ongeluk eenige bankbiljetten tot een bedrag' van f800 verbrand. De nommers waren niet opgeschreven. In de jongste Raadszitting te Kampen werden, bij de besprekin gen over bet al of niet gunnen der geldleenmg van 127 mille, door den heer A. Hofelt, wethouder, eenige mededeelingen gedaan betreffende den gunstigen financieelen toestand der gemeente. De heer Höfelt had uitgerekend hoeveel waarde Kam pen wel bezit, buiten berekening latende de waarde van gasfabriek, schoolgebouwen, enz. Als opbrengst van verhuurde landerijen en andere eigendommen geniet deze gemeente 's jaars f408.135, d. i. naar 4 ten honderd een kapitaal van f10.203,375. Na afbetaling van alle schulden zou Kampen dan een onbezwaard vermogen bezitten van ruim 8 mil- lioen gulden, niet gerekend nog de inkomsten van anderen aard. Vooral ook met het oog hierop besloot de Raad, daar men hoogere door het verzetten van zijnen hoed, de meest contrasteerende figuren: den lekkerlevenden lord en den ma- geren lijkbidder, den strengen en onomkoopbaren rechter der Queens'' bench en den vluggen gauwdief, den vromen straatprediker en den zorgeloozen lichtmis en dronkaard, den Engelschman thuis en den En- gelscliman op het vasteland. Dat alles was recht geestig en vroolijk; doch velen konden toch den indruk van het poppenspel niet vergeten. Die fantastische poppen, die won derlijke buigzame stem, welke eene onbegrijpelijke verscheidenheid van tonen wist aan te nemendie stem, welke nu eens uit de diepte opsteeg, dan eens uit de hoogte neerklonk, nu eens spottend gelijk die eens duivels, dan eens zalvend als die eens engels was; die klagende mu ziek zelve achter de sitsen gordijn kortom, al dat. goochelspel had een diepen indruk teweeggebracht, welke nog voortduurde toen de man reeds was heengegaan. Allengs verging echter dit gevoel in het gesprek, in den wijn en in den dans, want de piano klonk in het salon die op de geopende ve randa uitkwam, en onder deze laat ste walsten eenige paren, terwijl Mr. Eterson in een wiegelstoel zat en de liefhebberij met een glim lachend oog beschouwde. 'tWas middernacht: nog een half dozijn mannelijke genoodigden ble ven in het salon, en maakten zich gereed eene partij whist te spelen. Albert Van Velthem stond in de veranda en staarde gedachteloos-op bet landschap vóór het lusthuis, op dat oogenblik door een helderen maneschijn verlicht. Gedachteloos, zeggen wij, doch dit is eigenlijk eene onwaarheid. De bankier was middelerwijl ge naderd, en liet tamelijk onzacht GEMENGD NIEUWS. Volgens een bericht uit Ant werpen. zou men voor de tentoon stelling van 1885 aan het publiek l1/» millioen francs vragen. De gouvernementen zouden niet offi cieel vertegenwoordigd zijn, en de dienst zou niet door militairen wor den verricht. Voor het ontwerp van den hoofd ingang ^an het gebouw zal een nationale wedstrijd worden uitge schreven. Te Calenier-sur-Lys. in Belgie, is een bejaarde ongehuwde vrouw gestorven, die zelceij voor een sterke, zoo niet de sterkste snuifster der wereld the champ ion-simjfer, zou den de Engelccheu zeggen mag doorgaan. In haar testament gelastte zij bloemen op haar kist te leggen maar in de kist zelve wilde zij haar lichaam bedekt hebben met snuif, de bloem der bloemen, zooals zij den boezemvriend van haar neus noemde. Voort moest op den dag der begrafenis 2 kilo snuif over den vloer gestrooid worden. Vervolgens was haar universeele erfgenaam ge houden, langs den geheelen weg van het sterfhuis naar liet kerkhof, elke twintig stappen, op den grond een handvol snuif te werpen, en aan elk legaat is een kilo snuif toegevoegd. Hoe ernstig de erflaatster ook de zaak overwoog, één ding vergat ze het pond snuif te - doen vergezeld gaan van een dozijn blauwe zak doeken. Wat St. Nicolaas voor onze kinderen is, dat is de Drie Konin g-en voor de Spaansche kleinen. De Madridsche Imparcial geeft eene beschrijving van dat feest. In den nacht van 6 Januari zetten alle kinderen hunne schoenen buiten het raam of op het halkon, want dan rijden de drie koning-en, Melchior, Gaspar en Balthazar, door de lucht, en brengen lekkers en speelgoed aan hen die het verdiend hebben. Dien nacht kunnen de kleinen niet zijne hand op zijn schouder vallen. Gij droomt, sir Albert! zeide hij lachend. Ik dacht. Ja, ik dacht!.... Gij dacht misschien aan een dier lieve nicht jes of juffertjes, die gij dezen avond hier gezien hebt! Voorwaar, beste vriend, elk deze juffertjes verdiende gewis ten volle die droomerijdoch tot mijne groote spijt dacht ik daaraan voor het oogenblik niet. Neen Indien zij zulks wisten, zouden ze erg ontgoocheld zijn. Ge loof me, voegde hij er lachend bij, elk mijner nichtjes, elk juf fertje hier aanwezig, droomt nu op dit oogenblik, in de donzen kussens van haar rijtuig gedoken, dat gij van haar en van haar alleen droomt. Zoo is dat gekke goedje. En gij denkt integendeel (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2