BINNENLAND. den. Ook de militaire hervormingen ran den minister van oorlog gaven aanleiding tot eene vinnige woor denwisseling tusschen dezen en den generaal Duban, die ze scherp af keurde. Met groote plechtigheid had eer gisteren te Rome de overbrenging plaats van het stoffelijk overschot van Koning Victor Emanuel naar het phanteon. Eene aanzienlijke volksmenigte was op de been, en een oogeublik dreigde een half krankzinnige aanleiding te zullen geven tot ernstige ongeregeldheden. Gelukkig kon men hem spoedig onschadelijk maken en liep alles verder in de beste orde af. Nauwelijks heeft Peru vrede ge sloten met Chili of het krijgt het weder met de Indianen te kwaad, die de stad Huancano hebben inge nomen, en daar de ontzettendste gruwelen hebben bedreven, uit wraak voor vroegere in den oorlog geleden verliezen. De president heeft eene aanzienlijke krijgsmacht der waarts gezonden, om de barbaren te straffen en de stad te hernemen. Haarlem, 12 Januari 1884. De opbrengst der tooneelvoorstel- ling der vereeniging «Door Inspan ning: Uitspanning», ten voordeele eener weduwe met zeven kinderen, gehouden Woensdag 9 Jan., heeft na aftrek der noodzakelijkste on kosten opgebracht f540.16. Een ge houden collecte met Tweede Kerst dag in den Nieuwen Schouwbugj f25.63, te zamen f565.79. De Donderdagavond gehouden vergadering der afdeeling Haarlem en omstreken van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw was zeer druk bezocht. Behalve de gewone verloting van voorwerpen om niet. vond er de verkoop plaats der onaf gehaalde prijzen van de paarden- loterij. Behalve eenige huishoude lijke zaken, kwam nog in behande ling een voorstel der afdeeling Waard en Groet, om een adres in te zen den aan de Tweede Kamer tot on dersteuning van het wetsontwerp des heeren van Delden c. s. Men besloot, hierop in ontkennenden zin te antwoorden, daar men eerst de be handeling der thans ingediende Re- geeringsontwerpen wilde afwachten. De heer v. Vladeracken toonde aan, dat de landbouw door de be staande belastingwetten reeds zwaar werd gedrukt, en achtte het onge raden, dien druk door de heffing eener inkomstenbelasting, ook van het vermogen in landbezit, nog te verhoogen. Overigens werd de po ging der afdeeling Waard en Groet, om bij onze Volksvertegenwoordi ging ook de belangen van den land bouw te bepleiten, zeer gewaardeerd, en het betreurd, dat er tot nu toe geene Algemeene Nederlandsche Landbouw-Maatschappij bestond, tot wier aangewezen taak het zou be- hooren, die belangen bij de Regee ring voor te staan. Met leedwezen werd de mededeelingvernomen.dat de heer C. D. van der Vliet had te kennen gegeven, zijn ontslag te nemen als lid van het paarden-co- mité. HCt HH. MM. de Koning en de Koningin woonden heden avond in den schouwburg de eerste opvoering zij den boekhouder, deed hem een ijverig policieman kennen. In het bankiershuis had Mr. Trump op dat oogenblik eene som van twee duizend pond beschikbaar een bewijs, dat de poppenspeler een ordelijk man zijn moest. Van Velthem's besluit was wel dra genomen, en zijn gastheer vond het plan recht praktisch, echt En- gelsch. Denzelfden dag dat Albert hem zijn plan had meegedeeld, trad de jongeling', niet verre van den Tower, een niet zeer aanzienlijk logement ike City of Antwerp binnen. Hij was als een gewoon werkman gekleed, en droeg een klein ver kleurd leêren valies aan de hand. Een jongen, tamelijk slordig aan getakeld, leidde hem een donkeren trap op, naar de tweede verdieping', waar hem eene kleine kamer werd aangewezen. De gezel nam inlichtingen over bij van het drama Hannes», van Rosier Faassen. De vorstelijke be zoekers vonden bij deze eerste voor stelling een talrijk publiek in de zaal bijeen. De Koningin had als gewoonlijk bij het binnentreden een bloemruiker in de hand, van wege het Bestuur van de Vereeniging Het Ned. Tooneel aangeboden. Naar men verneemt zal op 's Ko- nings verjaardag een groot galabal ten Hove plaats hebben. Als blijk der lieftalligheid van ons jeugdig Prinsesje deelen wij het volgende.mede: Zondag 11. ontmoette zij een paar aardige kindertjes, met een dienstmeisje, in het Voorhout en liep, zooals dikwijls haar gewoonte is, naar hen toe om «handjes te geven.» Niet onderzoekende of de papa en mama der kleinen aan het Hof werden toegelaten, vroeg de Prinses: «Komt u Maandag ook dansen?» «Ja,» zeiden de kin dertjes en wij hooren dat zij later werkelijk een uitnoodiging moeten hebben ontvangen. (17. BI.) In de joDgste vergadering der Bredasche Harddraverij-vereen iging werd het voorloopig bestuur defi nitief benoemd, terwijl tevens de statuten wrerden vastgesteld. De Ver eeniging stelt zich ten doel, de be vordering van den landbouw, door het aanfokken van hartloopeude paarden, aan te moedigen. Jaarlijks zullen er tw$e harddraverijen wor den gehouden, eene in het laatst van April of begin van Mei, de andere in de maand September. Men zal; zoo mogelijk hieraan ook wedrennen verbinden, met of zonder hindernis sen, en wedstrijden in het schoonrij- den. Naar wij met veel genoegen vernemen, heeft de regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek, door tusschenkomst van jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de tweede Kamer der Staten generaal, hier te lande een bestelling gedaan tot aan maak van nieuwe postzegels. De bestelling is ppgedragen aan de firma Joh. Enschedé Zonen, te Haar lem, die ook met de vervaardiging der postzegels voor Nederland en zijn koloniën is belast. De hoofd administrateur der Nederlandsche posterijen heeft zich welwillend be reid verklaard, ten behoeve der Zuid-Afrikaansche Republiek het noodige toezicht te houden op de bewerking en aflevering dezer zegels. (Holl. Afrj In de Goudbloemstraat te Amster dam waren Donderdagavond een paar kwajongens aan het vechten met een mes. De een bracht den ander zoodanige verwondingen toe, dat deze naar het Gasthuis moest worden vervoerd. De dader maakte zich uit de voeten. Te Westzaan kwam de vorige Zondag de zwager van een land bouwer zijn aanstaande voorstellen. Na een gezellig samenzijn bleef het paar overnachten en vertrok den volgenden dag naar Amsterdam. Donderdag bemerkte evenwel de landbouwer, dat hem f 500 was ontstolen. Hij kreeg vermoeden op zijne logeergasten, ging dadelijk op reis om hen te zoeken, en kwam nu te weten, dat zij drie nachten in een logement te Amsterdom had den doorgebracht en verder de reis naar Woerden hadden voortgezet, na hun rekening behoorlijk te heb ben voldaan. de gewoonten van het huis, vroeg naar het uur van het middagmaal, den prijs der kamer, en werd alleen gelaten. Het vertrek, waar hij zich be vond, was zeer eenvoudig en zeer verschillend van de pracht, waarin hij gewoonlijk leefde; doch Albert was niet vrij van zekere zucht naar het avontuurlijke, en dit juist be moedigde hem. Hij onderzocht het slot der deur, dat voortreffelijk washij onderzocht zijn revolver, die behoorlijk was geladen: hij kon dus wel aan eene moeieliikheid het hoofd bie den. Het venster gaf uitzicht op een aantal vuile, roode daken en zwarte schoorsteenenlangs daar was geen uitweg te zoeken. Ten hoogste kon hij zich, in geval van gevaar, op een vijftien voet lager dan zijn ven ster gelegen plat dak laten afzak ken, waar echter soms een mensehe- Gisterennacht werd het verliefde paar te Woerden in een logement aangetroffen en het vermoeden van den landbouwer bleek juist geweest te zijn. Zij waren nog in het bezit van f 60 De rest was grootendeels besteed aan het koopen van gou den en zilveren voorwerpen. (A.) Bij regenten van het weeshuis te Wormermeer is ingekomen de belangrijke gift van f 5000. Den 25sten Januari a.s. zal het 25jarig bestaan dezer instelling feestelijk worden herdacht, Te dien einde zijn alle oud-verpleegden uitgenoodigd tot eene bijeenkomst in de groote zaal der Nieuwe Sociëteit. Te Leiden schijnt de gruwelijke vergiftigingsreeks aanstekelijk te werken op de verbeelding. Een in gezetene aldaar heeft nl, tegen een als zeer bekwaam bekend geneesheer, dr. A. Nijkamp, een vordering van f 20,000 vergoeding ingesteld, op grond dat deze den eischer zou heb ben vergiftigd door hem te groote hoeveelheden opiummiddelen toe te dienen, waardoor hij ongeschikt voor zijn arbeid is geworden. Het blijkt nu echter, dat die middelen hem zijn voorgeschreven met medeweten van prof. Rosenstein, wegens een zeer gecompliceerde ziekte. Zijn nieuwe geneesheer, dr. Rutgers van der Loeft", verklaart nu dat hij vol strekt geen verschijnselen van ver giftiging heeft opgemerkt, noch den patient met het oog daarop heeft behandeld, en tevens dat hij zijn verdere hulp hem heeft geweigerd na de onredelijke aanklacht tegen dr. N. te hebben vernomen. De geneeskundige praktijk wordt waarlijk nu nog gevaarlijker werk kring dan zij reeds is, wanneer de zieken van hun dokters schadever goeding gaan vragen, omdat deze hen niet genezen of hun krasse mid delen voorschrijven. Aan den Gemeenteraad van Rot terdam is door de bestuurders der afdeeling Rotterdam van den sociaal- democratischen Bond een adres ge zonden, waarin te kennen gegeven wordt, dat door de vergadering van dien Bond, alhier Zondag 11. gehou den, welke vergadering door om streeks 400 personen werd bezocht, met algemeene stemmen is beslo ten, aan den Gemeenteraad te ver zoeken lo. Om afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer W. Smalt om eene subsidie voor de Hoogduitsche opera, omdat deze geene instelling van openbaar nut is, daar hoofdzakelijk slechts door meergegoeden daarvan genoten kan worden, die zeer goed in staat zijn zelf de kosten dezer inrichting te dragen; en 2 o. Aangezien het een algemeen bekend feit is, dat in Rotterdam duizenden werklieden zonder werk, dus zonder brood zijn, door oorza ken buiten hun schuld, en waaraan zij oogenblikkelijk niets kunnen veranderen, om eene som beschik baar te stellen ten einde den nood van de slachtoffers der heerschende werkeloosheid eenigszins te lenigen. De vergadering was eenstemmig van oordeel dat het geld aan de werkeloozen te geven veel beter j besteed zou zijn dan aan de Hoog duitsche opera. Naar het R. N. verneemt zal de postduivensocieteit «De Zwaluw» lijk wezen verschijnen moest, want daar stonden eenige potten met magere, bloeiende of deels verdorde geraniums. Rechts van hem hoorde hij schier fluisterende stemmen; er was dus slechts een houten schutsel zijne kamer en die van zijn buurman. Van Veitliem legde het oor tegen den wand; hij meende eene man nen- en eene vrouwen-, misschien wel eene kinderstem te hooren doch de personen spraken zacht. Een oogenblik daarna ging hij naar beneden in de algemeene ka mer. waar eene lange tafel gedekt stond. Eene groep personen, vier of vijf, waren aangezeten en namen een ontbijt: vleesch, brood, pickles en ale; zij spraken Nederduitsch, deze in den Vlaamschen, andere in den Hollandscken tongval, en schenen ossen- en schapenkooplieden te zijn, die schier wekelijks met hunnen te Rotterdam aanstaanden zomor wedvluchten houden met oude dui ven van Metz, met jonge duiven van Munster en weder met oude duiven van Hanover. De vrouw van een werkman te Amsterdam verraste gisterenmiddag haar echtgenoot met de geboorte van twee meisjes en een jongen. Allen zijn welvarend. Donderdagavond, reed de vracht rijder tusschen Utrecht en Amers foort, G. Van den Biezenbos Bzn., naar Amersfoort terug langs den Utrechtschen straatweg, toen in den omtrek van Soesterberg gekomen, iemand iets uit den bak onder zijn wagen stal. Dit was echter maar een list om hem van zijnen wagen te verwijderen, waarop zich ook eene vrouw bevond. Hij ijlde den dief na, zoo ver dat zich nog 2 andere gezellen van den dief bij dezen voegden; hem aanrandden en hem eene waarde van f 400 en diverse papieren, die hij bij zich droeg, ont rukten. De drie aanranders zijn tot dusver nog niet gevat. Een jongeling en een jonge1 dochter te Nijmegen, respectie velijk 13 en 14 jaren oud, hadden elkaar trouw gezworen. Eenige da gen geleden betrapte eerstgenoemde echter zijn trouwelooze minnares op heeterdaad, toen deze een vertrou- j weliik gesprek had met een zijner vroegere vrienden. Plotseling grijpt de beleedigde minnaar een mes, en] na zijn voornemen te hebben mede gedeeld aan een riend, begeeft hij zich naar zijn trouwelooze uitver korene en steekt haar met het mes in de zijde. De wond is, gelukkig', niet gevaarlijk. Op onderscheidene plaatsen in Drente, zooals te Ruinen, te Gas- selte, te Smilde e. a. bedrijft men thans allerlei baldadigheden. Vooral in de laatstgenoemde gemeente heb ben de glazenmakers druk werk. Geheele ramen worden soms inge slagen. Uit St. Maartensdijk wordt als bijzonderheid gemeld, dat op ver scheidene plaatsen het frisch groene grastapijt reeds door madeliefjes ver sierd wordt. Ook hebben zich onder dezelfde gemeente al reigers ver toond, terwijl de spreeuwen zoo tal rijk rondvliegen als in den kersentijd. Als een voorbeeld van lichaams kracht op hoogen ouderdom moet zeker de oud-gezagvoerder J. v. H. te Heusden, genoemd worden. Deze 95-jarige, die een paar jaren gele den nog op één dag heen enterug naar Scheveningen reisde, klom dezer dagen in zijn tuhn in een boom en maakte in den top een touw vast, om hem omver te trek ken. Zonder iemands hulp heeft hij daarna den boom gerooid en op den grond gehaald. {Stand.) Drie jongeliug'en die Vrijdag 11. in de gemeente Velden gearresteerd zijn, als beschuldigd van poging tot moord op den onbezoldigd rijks veldwachter Horster aldaar, zijn weder op vrije voeten gesteld. Door de politie te Leeuwarden is tegen een winkelier proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergun ning. Hij had een flesch punch ver- veevoorraad ter groote wereldmarkt komen. Albert zette zich in een hoek, nam een dagblad, scheen te lezen, doch luisterde; toen hij na eenige oogenblikken opkeek, zag hij den man der poppenkas kinnenkomen en zwijgend, evenals hij, een dag blad ter hand nemen. Ofschoon de pas binnengetredene niet sprak, scheen hij zeer aandach tig het gesprek der kooplieden af te luisteren: Van Veltkem, die hem scherp gadesloeg, had de overtui ging dat hij de sprekers verstond. Toen echter een der kooplieden hem, misschien bij vergissing, in het Nederduitsch, voor een oogen blik het dagblad vroeg, hield hij zich alsof hij de vraag niet ver stond. Zou alles, wat de jongeling waande, dan enkel begoocheling zijn? Wie weetEvenwel scheen de man toch naar de volkstaal der vreemdelin- kocht aan twee heeren, die geen an deren waren dan twee inspec teurs van politie. GEMENGD NIEUWS. Zonder vrees van zich te bedrie gen mag men zeggen dat bij uit zondering der graangewassen, geene vrucht der aarde een zoo goed voed sel aanbiedt als de appel, Niet alleen streelt die vrucht aangenaam het mondgekemelte, zij is ook zeer voed zaam. De appel bevat evenveel voe dingsstof als de aardappel. Wat al noodkreten stijgen er op, als de aard appel mislukt is terwijl ter nauwer- nood een klacht geuit wordt als de appeloogst niet goed is geweestdit bewijst hoe weinig men die vrucht weet te waardeeren. Niet slechts is de appel voedzaam, hij bevat ook aangename heilzame zuren welke gunstig op het orga- nismus werken. Hij die zich met appelen voedt, zal steeds bevrijd zijn van slechte spijsverteringen van keel- en halskwalen. De appel be zit versterkende hoedanigheden en bevat meer fosforus dan elk ander gewas. Hij stelt eene uitmuntende spijs daar voor hen, die meer met den geest dan met het lichaam arbeiden, of voor die aan welke het lichame lijk werk onmogelijk is. Ilij voedt het hersengestel, prikkelt de lever, dat is juist wat het zittend leven vordert. De appel versterkt en ver- verscht den geest gelijk het lichaam, 't Is de wezenlijke fruit van het huishoudenrijk, schoon, verster kend, en die ons met zijn rozen wangen toelacht. De beide dochters van de ba rones von Bülow, 20 en 21 jaren oud, waren op het Rummelsburger- meer (Pruisen) aan het schaatsen rijden, toen de jongste der twee zusters een 14jarigen knaap in een wak zag' rijden. Onmiddelijk reed men er heen en de jongste, zeer verhit van het rijden, sprong on middellijk in het water om den knaap te redden. Het gelukte haar den jongen zoolang boven water te houden, totdat hij een hem toeg'estoken stok kon vatten om op deze wijze op het ijs getrokken te worden. Op hetzelfde oogenblik verdween de jonge dame, waarschijnlijk door een kramp over vallen in de diepte. Toen de andere zuster dit bemerkte, sprong zij ook in het water om hare zuster te red den. Beide zusters werden bewus teloos opgehaald, doch na veel moeite mocht men er in slagen de levens geesten der oudste weder op te wek ken. De jongste zuster was reeds overleden. De jongen, die het eerst uit het water was gehaald, had zich intus- schen stil uit de voeten gemaakt. Een 15-jarige Italiaansche straatzangeres heeft te Parijs een klein meisje willen stelengelukkig snelden eenige voorbijgangers op het hulpgeschreef van het kind toe en werd de Italiaansche in hechtenis genomen. Op den spoorweg van Brest naar Parijs is de machinist 'van een trein plotseling kraukzinnig gewor den en stopte. De schrik der rei zigers was natuurlijk groot, vooral omdat het donker was. De stoker en de conducteur van den trein ga ven de voorgeschreven signalen om elk ongeluk te voorkomen en het gelukte hun eindelijk, den woeden den man meester te worden en het naaste station te bereiken. gen en naar hetgene zij uit de Ne derlanden vertelden,- geluisterd te hebben. De jongeling stond op en keerde naar zijne tweede verdieping terug; de deur van zijn buurmans kamer was niet gesloten; zij stond zelfs met eene spleet open. Waarom zou de jongeling zich niet eens vrijwillig vergissen? Vrijmoedig stiet hij de deur open en trad binnen doch op den dor pel reeds bleef hij staaneen oog slag was voldoende geweest om het inwendige te verkennen. Op een bed lag het meisje van den poppenmanhaar aangezichtje was bleek, het kind was blijkbaar ziek. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2