POPULAIR NIEUWS-1 Oplage 10000 Ex. Dinsdag 15 Januari 1884. No. 159. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Erukkers-Uitgeyers: 30MAÏÏS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland iie^Générale^de^PubHcité^Etrangère^^^^^DAljBE^&^ Van Haarlem natr Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. "WTNTERDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscbe Poort. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. De met een geteekende treinen alleen lc en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. 7.55. 10.15, 11.38, 4.59, 8.3. M. 1.33, Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. ALGEMEEV OVERZICHT. In Parijs was de vorige week het gerucht in omloop, dat Vrijdag 1.1. de bestorming of ten minste de belegering van Bac-Ninh een aan vang zou nemen. Na al de berichten omtrent de geringe sterkte van het Fransche expeditiekorps, de voor treffelijke bewapening der bedreigde vesting enz. enz., klonk deze tijding zoo onwaarschijnlijk, dat er slechts weinigen waren, die er geloof aan wilden slaan, tenzij de regeering admiraal Courbet had aangezet, om zoo spoedig mogelijk het stoute waagstuk te ondernemen. De half officieuse bladen haastten zich daar om, deze veronderstelling voor on juist te verklaren. Met de eigenlijke krijgsoperatiën bemoeide het kabi net zich in het geheel niet. De op perbevelhebber wist voldoende, wat het doel was, waarnaar hij moest streven, en te Parijs heeft men ge noeg vertrouwen op zijne bekwaam heden, die trouwens reeds voldoende gebleken zijn, om de wijze waarop hij tot dit doel zal moeten komen, geheel aan hem over te laten. Acht hij de macht, die hij onder zijne be velen heeft, sterk genoeg om de stad te nemen, dan zal hij zeker niet aar zelen een begin met den aanval te maken, doch in het tegenoverge stelde geval, meende de regeering, zou het wel zoo verstandig zijn, eerst de afgezonden versterkingen af te wachten. Waarschijn1 ijk evenwel heeft de berichtgevizich een wei nig vergist, en was het geenszins 1 het plan Bac-Ninh zelve aan te tas- 1 ten, doch had men slechts een aan val op het oog op een der kleinere Waar is de Vader? August SNIEDERS. 10) Toen de jongeling de leur open stiet, deed het kind de groote, doch matte oogen öpen en staarde hem als het ware wezenloos aan. Gij hebt haar wakker gemaakt, sir! zeide achter hem eene stem, en toen Albert zich omkeerde, stond de man van de poppenkas voor ■hein, f Vergeef mij, sir, was het rlegen antwoord; ik heb mij de kamers vergisten bij die j. gen steeg het rood der schaamte tot >p zijn voorhoofd. O. 'tis niets, zeide de man; als ik u slechts verzoeken mag voortaan zoo weinig gedruisch als mogelijk is te maken. Het lieve kind is ziek, zeer ziek. versterkte plaatsjes, die de benden der zwarte vlaggen nog altijd in de nabijheid van Sontay bezet hou den. Intusschen komt uit Londen weder een telegram, dat voor Frank rijk verre van gunstig te noemen is. De inwoners van Hanoi hebben zich, zoo luidt het daarin, tot de Chineesche regeering gewend en zich onder hare bescherming tegen de Franschen gesteld. Dat zulk eene aanvrage te Peking hoogst welkom was, behoeft zeker niet gezegd te worden en aanstonds zijn dan ook 2000 man geregelde Chineesche troe pen op marsch gegaan, ten einde de stad te bezetten. Of dit feit een nieuw gevaar voor eene botsing tusschen de beide mogendheden, die reeds zoo op gespannen voet ten opzichte van elkander staan, zal opleveren, is nog niet met zekerheid te zeggen. In enkele Parijsche bladen, vindt men de klacht, dat zoo slecht voor de troepen, die thans in Azië zulk eene moeielijke taak te vervullen hebben, wordt gezorgd. De voeding is hoogst onvoldoende, het drink water slecht en de zieken, die ten gevolge daarvan komenworden niet verpleegd zooals dat behoort. De transporten komen soms zelfs enkele dagen over hunnen tiid aan, zoodat er dan in Sontay letterlijk gebrek heersclit. Eenige overdrijving zal er zeker bij die beschrijvingen niet ontbreken, doch de Fransche intendance staat er voor bekend, dat zij in oorlogstijd dikwijls veel te wenschen overlaat, en dringend her vorming behoeft. Behalve de Tonkin-kwestie, houdt cp dit oogenblik ook de aanstaande herziening der grondwet, door mi nister Ferry aangekondigd, de aan Kan ik u van dienst zijn, sir? Ik dank u; voor het oogenblik niet, misschien wel later. Beschik vrij over mij; ik be woon de kamer naast de uwe. Zelfs indien ik u des nachts noodig hadde? vroeg de man aarzelend. Zelfs des nachts. Ik dank u nogmaals. Zijt gij een werkman? Ik zoek werk te Londen. Welk soort van werk? Ineen handelshuis, of Gij zijt juist geen Engelscli- man Ik meen dit te hooren aan uwen tongval. Niet juist Overigens, dat zijn mijne zaken niet. Ik dank u voor den min aan geboden dienst! Ik zal er gebruik van maken, - en de man drukte den jongeling de hand en schudde die hartelijk. Hij trad binnen, sloot de deur en in zijne kamer teruggekomen, luis terde Albert met ingehouden adem dacht der groote menigte gespannen, j Het is voornamelijk tegen den se naat, dat die wijzigingen gericht zijn. Dat lichaam toch had herhaalde malen de stoutigheid, belangrijke veranderingen te brengen in een maal aangenomen wetten, welke de goedkeuring der Kamer reeds had den verworven, en telkens dreigden daardoor conflicten te ontstaan tus schen de beide groote afdeelingen der wetgevende macht. Het zal even wel nog heel wat voeten in de aarde hebben om den senaat te bewegen een besluit goed te keuren, krach tens hetwelk zijne macht aanmer kelijk wordt ingekort en eene be langrijke wijziging in zijne samen stelling wordt gebracht. De regeering is daarom zoo wijs, eerst met de voornaamste leiders der onderschei dene partijen in onderhandeling te treden, ten einde een ontwerp in gereedheid te brengen, dat de uiter ste concessiën bevat, welke men van beide zijden meent te mogen doen. Het nieuwe Egyptische kabi net heeft het werk der hervorming, waaraan het land zoo zeer behoefte heeft, met kracht onderhanden ge nomen, daarin voorgelicht of juister gezegd, geleid door de Britsche raadslieden, die haar ter zijde staan en thans feitelijk het bestuur in handen hebben. De organisatie van het leger vereischt, zooals trouwens gemakkelijk te begrijpen is, de meeste zorg, want er behoort waar lijk moed toe, om eene poging te wagen, ten einde orde te stellen in eene zoo verwaarloosde zaak. Ook het binnenlandsch bestuur vraagt voortdurend de nauwlettende zorg der betrokken ambtenaren, terwijl de financiën insgelijks aan groote bezuinigingen en betere regeling dringend behoefte hebben. Met den koning van Abyssinië zal men trach ten tot een vergelijk te komen, en reeds is met dit doel een gezant schap naar zijne zwarte majesteit afgevaardigd, ten einde de voor- Khedive, dan wel om den Sultan te bekampen. Van de opheffing der geniaal-be lasting, die den lsten Januari van dit jaar heeft opgehouden U be staan, heeft men tot heden in Ita lië al bijzonder weinig vrucht ge- waarden te vernemen waarop hij zien. De prijs van het brood, waar- genegen zou zijn, van zijnen be raamden inval af te zien. In geen geval evenwel zal men tot eene afstand van grondgebied aan dezen staat overgaan, en de Egyptische generaals vertrouwen dat het hun, ondanks de beperkte krachten waar over zij te beschikken hebben, zal gelukken, den vijand, mocht hij bij zijn eenmaal opgevat voornemen blij ven, terug te slaan. Een gevlucht zendeling uit Opper- Egypte verhaalt, dat zich in het leger van den Mahdi eenige gees telijken en zusters van liefde in hechtenis bevinden, die evenwel door den profeet in voldoende mate tegen het fanatisme zijner volgelingen be schermd worden. Zij missen hunne vrijheiddoch over de behande ling, welke zij van hem ondergingen hebben zij niets te klagen. Als dit van men eene aanmerkelijke daling tegemoet zag, is nog geen centime verminderd, zoodat het te verwach ten is, dat de gelden, die tot heden in de landskassen vloeiden, ten slotte in de beurzer der bakkers te land zullen komen. Op deze wijze mist de nieuwe wet niet alleen geheel haar doel, doch strekt zij juist ten na- deele van het algemeen, omdat de schatkist, die toch al noodlijdend was, thans door andere belastingen, misschien nog drukkender dan de thans afgeschafte, gevuld zal moeten worden. Dat de bevolking over dit verschijnsel al bijzonder slecht te spreken is, zal niemand verwonde ren; vooral niet wanneer men weet, dat de armoede in de meeste plaat sen van Italië zoo groot is, dat wij Nederlanders ons daar kwalijk een denkbeeld van kunnen maken. In som waar is, dan blijkt de Mahdi nietlmige plaatsen hebben dan ook de alleen een kundig krijgsman, maar gemeentebesturen, overtuigd van de insgelijks een handig staatsman tenutteloosheid der ingevoerde ver zijn, die zeer goed begrijpt, dat hij ook de andere staten van Europa tegen zich in het harnas zou jaren, wan neer hij zich tot wreedheden tegen over de christenen liet verleiden Trouwens te Cairo ging reeds het i gerucht, dat zijn optreden veel meer alles was stil bij zijnen buurman Weinig tijd nadien hoorde Van Vel them eenig gedommel op de trap pen, daarna in de kamer: het wa gewis de dokter. Na een oogenblik in het vertrekje getoefd te hebben, hoorde de jon geling een zich verwijderden persoon zeggen«tot morgen,» en de pop- penman antwoordde«liever tot dezen avond.» Albert verstond het antwoord niet. Volgaarne zou de jongeling nu eens bij zijnen buurman aangeklopt hebben, om te vragen hoe het met de kleine zieke ging; doch alles was in de naburige kamer doodstil en gewis sliep het kind andermaal. Het sloeg middernacht, een uur, twee uur, op een hier of daar in de buurt gelegen toren. Uit de straat steeg nog geen gedommel op: die hoek der wereldstad, waar het loge ment gelegeu was, sliep nog, en in het hotel had alle beweging opge houden. Alleen de ratten zullen op dat oogenblik inspectie gemaakt hebben. betering, de belasting reeds weder op de begrootingen gebracht, ten einde daardoor in staat te zijn, ge makkelijker in de uitgaven voor hun eigen huishouden te voorzien. Frankrijk onderhandelt op dit het karakter van een staatkundigen I oogenblik met onderscheidene lan den over te sluiten handelsverdra gen, o. a. ook met Griekenland, Oos tenrijk en Spanje. De nieuwe han- draagt, dan wel van eene godsdienstige omwenteling, en het hem veel eer te doen is om den Een uur geleden had men nog maals de zware bel der huisdeur hooren klinken, deze laatste openen en sluiten; dan had men iemand den trap hooren opstommelen, laar zen of schoenen buiten eene deur werpen en ook eindelijk deze sluiten. Dat groote huis met zijne talrijke, tijdelijke bewoners, was op dit oogen blik een graf. In de kamer naast Albert ont stond weer beweging; de voetstap pen en het gefluister lieten zich duidelijker hoorenmen scheen daar onrustiger te worden. Behoedzaam werd de deur geo pend, en weldra hoorde men een zacht kloppen op Albert's kamer deur. De jongeling sprong rechtop en opende. De man uit de poppenkas stond voor hem, met een koperen blaker in de hand. Sir, neem me niet kwalijk.... Hebt gij mijn dienst noodig? Ja, jaIk dank u. Ik ben gereed. Wat verlangtge? Mijn kleine Nora is ziek, de dokter moet komen Maar ik ben niet bekend in Londen. O, sir, ik zelf zal gaanmaar gij zoudt mij een grooten dienst be wijzen, indien ge Middelerwijl bij uw kind waaktet? Volgaarne. I Ik dank uStil als ik u bidden mag.Ziehier hare me- dicijnenAls haar soms eene benauwdheid overnel, zult gij haar i vijf of zes droppelen van dit genees- middel geven in eei. weinig water, i Ik zal binnen weinige minuten te- I rug zijnArm kind De man zette zijn hoed op en ging heen; op den dorpel wendde hij zich plotseling om, keerde naar het bed terug en boog zich over het bedje van het kind. Nora, lieve Nora, fluisterde hij, hoe bevindt gij u nu? Het kindje antwoordde niet; maar er speelde een lichte glimlach om de bleeke lippen. Ik kom onmiddellijk terug

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1