Oplage 10000 Ex. Woensdag 16 Januari 1884. No. 160. FEUILLETON. HMHaTCNfflJD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: 30MANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor bet, BuitenlandCompagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIx. E. JONES, Sucr.. Parijs. 311ns, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlerr naar Amsterdam. 7.-. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2 39*, 3.5S, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*. 11.5, 1.23*. 2.45. 3.35, 5.10. 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN 0VEIIZICIIT. Tegenstrijdig'er dan ooit zijn de laatste berichten omtrent de plannen van China in de Tonkin-kwestie. Terwijl van Engelsche zijde wordt verzekerd, dat de regeeringtePeking haar voornemen heeft te kennen ge geven, om de vredesonderhandelin gen opnieuw aan te vangen en wel op zulken grondslag, dat daardoor de voornaamste bedenkingen van Frankrijk weg vallen en de oorspron kelijke eisch. afstand van Sontay en Bac-Ninh, wordt toegestaan, meldt men uit Berlijn, dat de keizer een geheim bevel heeft uitgevaardigd, krachtens hetwelk onmiddellijk de geheele krijgsmacht op de been ge bracht zal worden, om onverwijld tegen de Fransche stellingen op te rukken, 't Is mogelijk, dat dit laatste bericht slechts een sensatie telegram ten grondslag heeft, doch omgekeerd schijnt men ook te Parijs nog geens zins zoo volkomen gerust, omtrent den loop, die de zaken nemen zullen. Andermaal wordt uit Honkong ge seind, dat admiraal Courbet een on verwijld oprukken in de richting van Bac-Ninh heeft bevolen, en dat hij, zor.der de versterkingen af te wachten, die zeker niet ver meer kunnen zijn, den tocht heeft aange vangen. Bij de regeering te Parijs is evenwel van dit alles niets be kend, zoodat men wel zal doen deze tijding' slechts onder voorbehoud aan te nemen. De Engelsche conservatieven ma ken zich gereed om in de aanstaande parlementszitting het ministerie ge ducht onder handen te nemen, om trent hare Egyptische politiek. De buitenlandsche dagbladen, die ons over deze zonderlinge handelwijze Waar is de Vader? August SNIEDERS. VIII. i)E DOOD KOMT BINNEN. 11) Eenige oogenblikken later keerde hii in de kamer terug, zonk voor het bed op de knieën, nam de hand jes van het kind in de zijne, kuste die magere en als uitgebleekte vin- gerkens, en richtte honderde naïef- kinderliike vragen tot het zieke meisje. Toen hij was opgestaan, trok hij den jongen man buiten de deur en fluisterde hem, met iets verschrik kelijk in den toon der stem toe Hij zegt dat ze sterven aal. zoo duchtig de les lezen, zoo spre ken hunne organen, hebben daartoe het recht. Met de bezetting van Egypte en het opdringen aan den Khedive van onze raadslieden,hebben wij tevens de verplichting op ons genomen, het land tegen zijne vijan den, zoowel binnen- als buitenland sche, in bescherming te nemen en waar wij nu weigeren ons van die verplichting te kwijten, hetzij uit gemakzucht, hetzij uit vrees voor al te groote geldelijke opofferingen, daar heeft men wel degelijk gelijk, wanneer men ons van oneerlijkheid en halfslachtigheid beschuldigt. Bo vendien, zoo gaan zij verder, stelt de gevallen beslissing het land in ieder geval aan een groot gevaar bloot, zoo groot zelfs, dat onze in vloed in Egypte daardoor tevens wordt bedreigd. Laat ook Turkije Soedan aan zijn lot over en stelt het daardoor den Mahdi in staat, on middellijk aan de grenzen een nieuw Mahomedaansch rijk te stichten, dan is het te voorzien, dat daaruit aan houdende botsingen ontstaan, die óf tot een totalen ondergang van Egypte zullen leiden, óf ons te eeni- ger tijd zullen noodzaken, toch de eenmaal vastgestelde grenslijn te overschrijden, wat natuurlijk, hoe langer men er mede wacht, des te gevaarlijker zal worden. Bemoeit daarentegen de Porte zich met de zaak en zendt zij troepen af om het veroverde grondgebied te herwinnen, dan heeft zij weder vasten voet in Afrika gekregen, en het is bijna zeker, dat zij daarvan gebruik zal maken, om het eenmaal verloren terrein te herwinnen en ons geheel uit Egypte te verdringen. Tegenover de ingesloten garnizoenen, die men thans aan de grootmoedigheid van den Mahdi overlaat, is onze houding werkelijk wreed, want zij hadden waarlijk een beter lot verdiend voor hunne getrouwheid aan de zaak van den Khedive. Men ziet het, ook in Engeland zelve is de ingenomenheid met de voorzichtigheid van de regee ring niet bijzonder groot, en het staat te voorzien, dat er in de eerstvol gende zittingen van het parlement, over deze zaak nog menig hartig woordje gewisseld zal worden. In middels heeft de koning van Abvs- sinie reeds formeel geweigerd, de vredesvoorstellen van Egypte in over weging te nemen, tenzij eerst de haven Soeakim met het omliggende gebied aan hem worde afgestaan. Als men zich nu herinnert, hoe stel- j lig men te Cairo heeft verzekerd, 1 dat aan deze zijde tot geenen prijs een afstand van eenig' grondgebied zal worden toegestaan, dan wordt door deze beslissing het gevaar voor eenen nieuwen oorlog grooter. In Frankrijk hebben de royalis ten beproefd eene manifestatie op het touw te zetten. De voorgenomen reis van den graaf van Parijs naar Spanje, waar hij zijne bloedverwanten ging be zoeken, moest daartoe aanleiding geven, en hierom waren aan de bekende aanhangers uitnoodigings- kaarten verzonden tot het bijwonen eener samenkomst aan het station van den spoorweg. Verscheidene per sonen hadden aan die uitnoodiging gevolg gegeven, zoodat eene groote menigte op de been was, doch ook de politie was van de, zaak ver wittigd, zoodat ook zij sterk was vertegenwoordigd. Enkele kreten, als «leve de koning!» uitgezonderd, werd de orde geen oogenblik ver stoord, en met een paar arrestaties van al te vurige aanhangers van het koningschap was alles afgeloopen. De graaf zelf wist van het beraamde Die wóórden ontroerden Van Velt- hem. Blijf nog een oogenblik als ik u bidden mag, ging de vader smeekend voort, nog een oogen blik Ik wil nog een anderen dok ter halen, een bekwamer dokter, een die alles geneest. Als een zinnelooze stormde hij naar beneden, en Albert keerde in de kamer terug. Een half uur verliep en de vader keerde niet weer. Albert was zeer ongerust en sloeg, met angst op het gelaat, het arme kind gade. Blijkbaar werd het meisje zieker en benauwder. Twee- of driemaal had Van Velt- hem de hand naar de bel uitgestrekt, I doch telkens liet hij haar weer zakken I Wat hulp kon ook de vuile schoen poetsersjongen die onvermijdelijk zou opdagen, aanbrengen? Het half uur scheen eene eeuw te zijn. Eindelijk opende de vader de ka merdeur, en liet een vreemdeling het eerste binnengaan. Deze was een man van middel bare gestaltezijn hoofd was sneeuw wit en zulks viel onmiddellijk in het oog, omdat hij den hoed aan de deur had afgenomen. Uit zijn wezen sprak welwillendheid, zelfs liefde. Een lange mantel met kleinen kraag omhulde hem, en hing wijd over de knieën. Op den dorpel der kamer stond hij stil en hief de hand zegenend op geen twijfel, de nieuw aan gekomene was een dienaar van den grooten Geneesheer, waarvan de vader gesproken had. Terwijl de geestelijke zich van zij nen mantel ontdeed, naderde de vader, eu zich tot Van Velthem wendende, fluisterde hij hem toe: Gedenken wij onze arme Nora. De stille plechtigheid in die kleine kamer, flauw verlicht, in een huis plan niets, zoodat hij hoog.-tver- wonderd was, toen eene zoo talrijke menigte hem uitgeleide deed. Het gaat er in den Croatischen landdag al vrij schuin naar toe. De oppositie, die schijnbaar bij de Ier- sche leden van het Engelsche par lement een lesje genomen heeft, maakt bij iedere zitting zooveel le ven, dat een ernstig debat bijna onmogelijk wordt, en de president telkens genoodzaakt is, de vergade ring te sluiten. Dat zij niet kies keurig is in de termen, waarmede zij de goedgezinden en de Hongaar- sche regeering veroordeelt, blijkt uit het feit, dat haar leider de onbe schaamdheid had, in het openbaar van de tribune een brief af te lezen, die aldus aanving: «In een land, waar dieven, bedriegers, landverra ders en bandieten voor hunne aan voerder Deah een gedenkteeken op richten, is het niet ineer dan na tuurlijk dat de eerlijke lieden der oppositie veroordeeld worden, wan neer zij de leden der meerderheid bij hunnen waren naam noemen». Aan dit eene staaltje hebben onze lezers, naar wij meenen, genoeg, om daaruit te kunnen opmaken, hoe diep bij een deel der natie de haat tegen al wat Hongaarsch is, is ge worteld en hoeveel moeite het den nieuwen ban nog zal kosten voor hij zijne taak, de algeheele bevre diging van dit gewest, tot een goed einde heeft gebracht. De koning van Spanje heeft, naar men uit berichten van Madrid zou mogen opmaken, het plan op gevat, zijn leger geheel op Pruisi sche leest tc schoeien en daartoe zou hij te Berlijn aanvrage gedaan hebben om eenige officieren van dien staat met de reorganisatie der Spaansche krijgsmacht te belasten. De berichtgevers voegen er evenwel bij, dat vooralsnog die aanvrage is geweigerd, of men ten minste den koning moet hebben aangeraden, met die hervormingen te wachten, tot hij meer zekerheid heeft, dat het leger hem getrouw zal blijven. Het handelstractaat, dat onlangs met Engeland is gesloten, is door den raad van state onderzocht en met 17 tegen 13 stemmen heeft deze jdie overeenkomst afgekeurd. I Die uitslag schijnt voornamelijk te danken te zijn aan de tegenwer king, welke dit voorstel ondervond Ivan de zijde der voorstanders van het beschermend stelsel, die onte vreden waren over de groote voor deden welke in het ontwerp den I Engelschen handel waren toege - kend. Ook omtrent andere tractaten 1 verwacht men algemeen een even ongunstig resultaat. Er moet te Rome sprake zijn van het benoemen van kardinaal Ledochowski tot aartsbisschop van Palestrina, als opvolger van kardi naal Delusa, die overleden is. Wan neer dit gerucht zich bevestigt, is door deze benoeming alweder een der bezwaren uit den weg geruimd, die eene oplossing der bestaande kerkelijke geschillen in Pruisen ver hinderden, want het is bekend dat de regeering te Berlijn er niets van weten wilde, om dezen prelaat in zijn eigen bisdom, waarvan hij krach tens de Mei-wetten zoogenaamd is ontzet, terug te roepen. Ondanks de tegenspraak van de officieuse Russische dagbladen houden te St.-Petersburg de geruch ten aan, die het jongste ongeval van den czaar aan een politieken aanslag toeschrijven. Als de dade- dat reeds als een wezenlijk dooden- huis voorkwamwaar niemand zich om de zieke bekommerde dan de aanwezigendat speelgoed hier, die poppen ginder kortom, alles was wel geschikt om een nooit te ver geten indruk te doen ontstaan. De vader en Van Velthem kniel den, baden zacht en de doodsche stilte, welke in de kamer heerschte, werd slechts door hun murmelend gebed afgebroken. Wat was die stille plechtigheid in dat. koude, winterachtige, ziel- looze hotel aandoenlijk Hechts en links van die kamer lag men dierlijk te ronken, en hier 'ging men sterven. 'l Mijnheer Albert was nooit zoo ontroerd geweest, als bij dit buiten- j gewoon tooneel. j De wonderlijke en fantastische po^enman hield het aangezicht in de twee handen geborgen alsof hij de wezenlijkheid niet. durfde aan te zien, hij, die zoo dikwijls met den spotlach op de lippen, Hamlet's woorden herhaald hadto be or not to be (te zijn of niet te zijn). Doch, 't is waar ook, verdichting is geen waarheid, en er blijft altijd een onmetelijk verschil tusschen de dood in de poppenkas en die, welke zich naast ons neerzet om, op een gegeven oogenblik, door eene be weging van den ijskouden vinger. de klopping van ons hart te doen stilstaan. De geestelijke is eindelijk heen ge- j gaan, niet zonder den poppenman de hand te hebben gedrukt. De kleine zieke is kalmer; Van Velthem verlaat nu ook stil, op de teenen, het vertrek, om een oogenblik in zijne eigene kamer rust te genieten. De vermoeienis deed hem eindelijk aan slapen denken. Gekleed lag hij op zijne leger stede, het aangezicht naar net ven-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1