POPULAIR AIFIWfs-1 Oplage lOOOü Ex. Vrijdag- 18 Januari 1884. N<«. 16*2. FEUILLETON. Hunnsnu ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers ATitgeïers: EOMANS k Co., te Hssrlers. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DAUBE Co. JOHs. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31bis. Iati'nourg Moutinarrrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56. 1.8. 2.39*, 3.53, 4.15. 4.44, 5.42. 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.15, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23», 2.45.3.35,5.10.6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7, 1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.55. 10.15, 11.38. 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Markies Tseng, de Chineesche ge- i zant, heeft, naar men ons uit Parijs j mededeelt, de Fransche regeering weder geducht ontstemd, door zijne ontijdige en ironische mededeelingen, verstrekt aan een Duitsch blad. 't Schijnt meer en meer in de mode te komen, dat de diplomaten, anders nogal geduchte vijanden van publici teit, de pers in den arm nemen om daardoor den volken te verkondigen, wat zij alzoo op het hart hebben en in hoeverre zij kunnen tevreden zijn over de houding der regeerin gen bij wie zij eene zending te ver vullen hebben. Dat de markies in dit geval een Duitsch blad uitkoos, om wereldkundig te maken, wat hij in zijn artikel vertelt, getuigt niet van bijzonderen politieken takt; want het is zeer natuurlijk, dat deze om standigheid de prikkelbaarheid der Fransche natie moet verhoogen. De jongste telegraphische berichten van het oorlogsterrein zelf, luiden nogal i gunstig. Admiraal Courbet verzekert, dat j het aantal der zwarte henden in den omtrek van Sontav en Haï-phoeing met den dsg afneemt en de eigen- lijke bevolking eene meer vriend- I schappelijke houding begint aan te nemen. De vliegende colonnes, waar- i mede hij den vijand voortdurend op I de hielen zit, schijnen er den schrik onder te brengen. Omtrent de her- vatting der eigenlijke operatiën be- waart hij het stilzwij ;e> zoodat wij nog altijd in het onzekere zijn waar hQ* Fransche leger thans ic, in Sontav op marsch naar Bac-Ninh. Ook zeerooverijen, de liefhebberij van le echte Tonkineezen, die daarin reel overeenkomst met onze Atjehers hebben, worden gaandeweg minder, Waar is de Vader? August SWTEDERS. 13) De eerste kennismaking was eemgs- zins gedwongen: de handdruk eer koel dan oemoedigend. Van ^eefdael was een kalm, stil, weinig sprekend man; de ontvangst was juist niet zoo hartelijk als de toekomstige schoonzoon deze ge droomd had. Doch de teruggekeerde was ge wis vermoeid van de reis; 'twas hem nog zoo vreemd en onmogelijk om onmiddellijk eene zoo teère moeielijkheid te besprekenzeide Veva, toen zij mijnhoer Albert tot aan de deur uitgeleide deed en haar vader eenigszins verontschuldigde. zoo althans verzekert admiraal Meyer in eene depêche van den 14den dezer, 't Is te hopen, dat deze berichten spoedig door andere gevolgd wor den, die het einde van den strijd voorspellen. Omtrent de houding van China loopen nog steeds onrustbaren de geruchten. Zoo weet o. a. de En- gelsche Standard ons thans weder mede te deelen, dat de keizerin en enkele voorname prinsen een gedeelte van hun particulier vermogen heb ben afgestaan, om daarmede den oor log met Frankrijk te bekostigen, indien deze werkelijk mocht uit breken. Ofschoon nu nog de moge lijkheid openblijft, dat dit otfer niet noodig zal blijken, leert toch deze mededeeling, indien zij zich ten minste bevestigt, welke gevoelens de hofpartij in het land is toegedaan. De Porte schijnt thans definitief tot het besluit gekomen, om in Soedan niet tusschenbeide te komen en den Mahdi half en half te ignoree- ren. De Britsche autoriteiten in Egypte zijn van gevoelen, dat dit besluit den invloed van den sultan op de mahomedaansche bevolking in dit werelddeel een gevoelige knak moet geven en het zeer goed mogelijk is, dat de beweging zich nog over de Roode zee uitstrekt, en in Azië insgelijks onlusten doet ontstaan. Ook voor de Engelschen, meent Baker-pacha, is en blijft het te be treuren, dat men besloten heeft Soe dan te ontruimen. In de binnenlan den waren verscheidene bedorven stammen, die stellig de partij van den sultan gekozen hebben, als deze zich met de zaak had bemoeid, en die zelfs Engeland's bondgenooten geweest zouden zijn, indien het den strijd tegen de oproerlingen had aan vaard. Thans zijn die lieden geheel aan zich zeiven overgelaten, en daar Deze had inderdaad, toen mijn heer Albert, na eenige zeer gewone vragen over de afgelegde reis, op stond om heen te gaan, gezegd Gij zult mij voor vandaag wel willen verontschuldigenmijnheer Van Velthem; ik ben zeer vermoeid. Dezer dagen zal ik zoo vrij zijn, u het mij gebrachte bezoek weer te geven en wij zullen alsdan beter in staat zijn met elkander te spre- I ken. Uw bezoek zal mij zeer ver- eeren, mijnheer, had de jonge i man gezegd. Ik vraag u wel I verschooning u reeds nu gestoord te hebben. Geenszins, het. verheugt mij u te hebben gezien! en b die woorden, op gullen toon gezegd, bad de oude heer de hand des jon gen mans ook inniger gedrukt. In zijne woning weergekeerd en alleen in zijn kabinet gekomen, zakte Albert in zijnen leuningstoel, zij te zwak zijn om zich te verzet ten, en de partij van den opstand j op eene keuze aandringt, kunnen zij wel niet anders als zich daarbij aansluiten. Het ergste is, zoo gaat de gene-1 raai voort, dat onder de troepen een verkeerden geest dreigt te komen. Tal van soldaten liepen naar den vijand over, en zij die de zaak van den Khedive getrouw bleven en op zijn bevel naar Soedan trokken om j de bedreigde plaatsen te verdedigen, worden thans aan de genade of on genade van den overwinnaar over gelaten, zonder dat ernstige pogin gen worden aangewend om hen te ontzetten. Als dat het loon is, dat men den getrouwen strijders kan aanbieden, dan zullen er wel niet i velen zijn, die zich opgewekt ge- voelen, hun voorbeeld te volgen en staat het te vreezen, dat het toch reeds zoo zwakke leger door desertie nog meer zal verliezen. Uit Rusland wordt gemeld, dat de nihilisten in den laatsten tijd weer eene zeer groote bedrijvigheid ontwikkelen. Behalve de aanslagen waarvan men zoo nu en dan hoort gewagen, zijn zij weer ijverig bezig oin onder het volk hunne opruiende proclamatien te verspreiden. Het schijnt derhalve wel, dat zij weder eene geheime drukkerij rijk zijn. j Intusschen is, zoo verzekeren enkele bladen, in den boezem der geheime vereeniging eene scheuring ontstaan, en heeft zich eene partij afgescliei- j den. die voortaan op eigen gelegen heid den arbeid zal voortzetten, en den naam van «de jonge partij van den volkswil zal dragen.» Het Rus sische nieuwjaar is aan het hof te St. Petersburg gevierd in tegen woordigheid van de geheele keizer lijke familie, die daartoe naar de en liadde hij op dat oogenblik zijn j gelaat in den spiegel gezien, hij i zou bemerkt hebben dat de storm. die in zijn binnenste woedde, ook j op zijn wezen stond afgedrukt. Diep getroffen was de jonge man lover de ontmoeting* in het huis van mevrouwdie man, welke zich voor deed als de vader ziiner Veva. was, zooveel de schemering hem toeliet te oordeelen. de man met de poppen. Was liet andermaal spel zijner verbeelding? Misschien en toch ineen, dat was hier het geval niet. En echter I Albert Van Velthem was een I man, zooals men weet, van een 'goed eind in de twintig jarende leeftijd van overijling die van dwaze sprongen te maken, van romanti sche avonturen te gemoet te loo pen, was bij hem voorbij. Hij had daarenboven een te kalm karakter om zich in liefdesgevallen i te laten meesleepen, die, eens be- hoofdstad was overgekomen. De be schouwingen welke de pers over het afgeloopen jaar geeft, zijn, wat de binnenlandsche politiek aangaat, nu zoo heel opwekkend niet, daar het haar niet gegeven is, te kunnen constateeren, dat daarin veel goeds tot stand gebracht is. In de Spaansche Cortes heeft de discussie over het adres van ant woord op de troonrede heel wat voeten in de aarde gehad. Vooral de conservatieven waren al zeer wei nig ingenomen met de politiek van het kabinet, en daar zij de meer derheid vormen is, het vrij waar schijnlijk, dat dit antwoord niet gun stig voor het ministerie zal luiden. In de eerste plaats is het de aan gekondigde grondwetswijziging die al zeer weinig in hunnen smaak valt. daar zij van het algemeen stemrecht, dat, zooals de minister mededeelde, daarin zou worden op genomen. niets willen weten. In de tweede plaats kunnen zij zich volstrekt niet verzoenen met de jongste staatkundige reis des ko- nings. De ministers hadden, zoo verklaarde de heer Gastel ar in eene scherpe rede, den vorst de uitvoe ring van dat plan moeten ontraden, en de uitslag heeft het bewezen, dat zij, die daarvan weinig nut zich voorstelden, juist gezien hebben. In Duitschland heeft men Alphon- sus met koelheid ontvangen: eene koelheid die door de bijzondere be wijzen van toegenegenheid en sym pathie van den grijzen keizer niet wordt uitgewischt. Boven'1, zoo vervolgde de leider der oppositie, was de terugreis over Frankrijk een politieke misgreep. Het gebeurde te Parijs, waar de geheele Spaansche natie in haren vorst werd beleedigd, had men kunnen voorzien, indien gaan, onvermijdelijk vroeg of laat spijt, nawee en berouw doen gebo ren worden, en eene des te wree- der marteling geven,dewijl men weet dat bet gebeurde onherstelbaar is. j Veva was hem lief, voorzeker, doch zijn naam, zijn eergevoel, zijn I stand en betrekkingen in de wereld lagen hem ook nauw aan het hart, en hij begon er wel degelijk aan te twijfelen, of hij zich wel verder; in dat voorgenomen huwelijk wa- j gen zou. Was die vader inderdaad de man met de poppen Had hij als pop- penspeler de kermissen en jaarmark- 1 Ven afgezwalkt? Wel is waar was hij later tov in eenige salons opge klommen, maar toch was en bleef hij een «barakspeler» en lager kan men in de samenleving niet afdalen. Oneerlijk was de man niet dat; I ten iinste scheen hij niet geweest te zijn. Neen! integendeel, de inauj met de poppen in Engeland kwam I mtn slechts het oog had gehouden op de toestanden, die in dat rijk heerschen. Over het geheel was deze rede eene doorloopende akte van beschuldiging tegen de regeering, die wellicht thans reeds een votum van "wantrouwen verwachten kan. Wat er dan zal gebeuren, óf de koning de kamers zal ontbinden, óf wel zijnen ministers hun afscheid zal geven, is niemand nog met ze kerheid bekend. Natuurlijk zijn de Hongaarsche en Weener bladen vol over de tweede verwerping door het Hoogerhuis van eerstgeuoeraden staat, van de wet 'op het huwelijk tusschen Christe nen eu Israëlieten. Het blijkt uit de stemming, dat het voornamelijk de Oostenrijksche grooten waren, die J krachtens een erfelijk recht ook in dit I regeering»l ioha'arii zitting hebben, die I den doorslag garen. Zouder hunne oppositie zou de minister eene meer derheid van 4 stemmen hebben ge haald. Een ministerieele crisis zal uit deze zaak wel niet voortvloeien, want daarop hebben meer recht streeks de besluiten van net lager huis invloed, en daar is de meer derheid op de hand van de regeering. Men verzekert evenwel datTisza den moed geenszins opgeeft en de magnaten eerstdaags weder met het zelfde wetsvoorstel lastig zal komen valleu. Uit Italië wordt bericht, dat de onderhandelingen met Oostenrijk, over het tegenbezoek van den kei zer, nog steeds voortduren. Men denkt er volgens deze berichtgever evenwel niet aan, Rome als de plaats der bijeenkomst aan te wijzen, daar, zooals men zich zeer goed bewust is, daartegen onoverkomelijke be zwaren bij Oostenrijk bestaan. Thans weder heet het, dat vermoedelijk hem voor als een braaf en edel man; doch kende hij wel zijngan- schen levensloop? Wist hij waareu hoe hij gezworven had? En dan dut kind? Wie verzekerde hem daarenboven dat al die uitstralende goedheid in den poppenman oprecht was? Hij toch was een zoo groot komediant, hij toch was op alles zoo afgericht! Wie weet zelfs, of hij hein, of hij Albert. in Engeland niet reeds her kend hadVeva kon hem immers het portret van haren toekomende hebben overgezonden In Londen zon Albert den man met poppen onmiddellijk en zonder voorwaarde, de hand hebben g"- drukt, nu nu zou hij dat niet meer kunnen doen. Het was omdat hij zich ginder in den vreemde bevond en de ver schillende maatschappelijke omstan digheden alsdan minder scherp af- geteekend voorkomen; nu was hij

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1