BI WEM AND Turijn, de hoofdstad van het Italï- aansche vorstenhuis, de eer zal ge- i nieten binnen korten of langen tijd de hartelijke begroeting der beide j vorsten te aanschouwen. De besprekingen tusschen de Curie en den heer Von Schlöser omtrent' den kerkelijken strijd in Pruisen, zijn voor het oogenblik weder ge staakt. Toch ziet men eerstdaags een aantal koninklijke besluiten te ge moet, waarin enkele der voor naamste grieven der katholieken worden weggenomen, en de aan stelling van geestelijken in sommige bisdommen wordt goedgekeurd. Stapje voor stapje gaat men der halve vooruit op de weg der alge- heele bevrediging des lauds. Advokaat Hefferwehl, een der drie verdedigers van den Noor- weegsetLen minister Selmer voor het rijksgericht, behandelde in het eerste deel zijner rede de besluiten voor welker bekrachtiging en uit voering het kabinet thans terecht staat. Hij wees er op, dat zij geheel in overeenstemming met de grond wet waren en tot nu toe in geen enkel land het koninklijk recht van veto, ook omtrent de financieele be sluiten der volksvertegenwoordiging, wordt betwist. De weigering tot uitbgtaliug der subsidien aan de ge wapende korpsen der weerbaarheids- vereeniging was eene daad, die niet alleen door de constitutie werd toe gestaan, inaar waartoe deze juist naar het oordeel van alle beschaafden in den lande verplichtte. Sedert het invoeren toch van een staand leger, hadden die korpsen geen recht van bestaan meer. Door de kamer van afgevaardig den in Chili is het met Peru ge sloten vredesverdrag goedgekeurd en alzoo de oorlog feitelijk geëindigd. Moge het thans ingetreden tijdperk van rust van langen duur zijn! Beide republieken, zoowel de over winnaar als de overwonnene, heb ben die hard noodig. In de Vereen. Staten wor den de groote faillissementen in den graanhandel voornamelijk toe geschreven aan eene plotselinge da ling der prijzen. De invoer van graan uit Britsch-Indie bij groote hoeveelheden schijnt daarop niet zonder invloed geweest te zijn. Ter Beurze heescht nog altijd eene ge drukte stemming, die niet nalaat zich ook elders te doen gevoelen. Haarlem, 17 Januari 1884. De Minister van koloniën a. i. brengt ter kennis van belanghebben den, dat hij het korps genietroepen de gelegenheid bestaat voor tien jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot kor poraal en sergeant bij de Indische genietroepen, en wel onder de vol gende voorwaarden De jongeling behoort zich, met toestemming van ouders of voogden; te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het korps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan van de verïnntenis geniet hij eene gra tificatie van f 50. Als hij na drie jaren naar Indie vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van f 330. Naar gelang hij in dien tijd tot andermaal door deze omgeven, en zij vereischten, tot in het minste toe, geëerbiedigd te worden. Engeland was zoo verre nietde Engelsche bevolking steekt lichte lijk naar het vasteland over, en vandaag of morgen zou Van Leef- dael herkend worden; die dwaze poppengeschiedenis zou alsdan, na tuurlijk aanzienlijk uitgebreid, ver meerderd en «verbeterd,» door de salons loopen, en de spot zou den schoonzoon uit den «poppenwinkel» verpletteren. Albert van Vellhem, de als scherp - zinnig bekende jongeling, eindelijk zóó beet genomen Het spook was in den avond on beduidend, doch naarmate dejonge man voortredeneerde, werd het groo- ter en het stond weldra als een ontzaglijk monster, dat niet meer uit den weg' te weren was, voor Albert's oogen en vlak op zijne levensbaan. korporaal of sergeant wordt bevor derd, wordt de in Indie te volbren gen diensttijd van zeven jaren ver minderd tot op zes of vijf jareu. Omtrent de verdere voorwaarden zie men de Staatscourant van (heden) Donderdag. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Bij het sterke maanlicht is het verkies lijk, als men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen tooiieelkijker te nemen. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterren zich bevindenIs de volle maan voorbij dan behoort men tusschen (3 en 8 uur in den avond in het I Zuid-Westen te ziende staart heeft I dan een opwaartsche richting. (Herplaatst wegens misstelling.) De heer M. G. Staal, boek houder bij de Billiton-Maatschappij, is in de plaats van wijlen den lieer Ragut benoemd tot secretaris-boek houder dier Maatschappij. Door of namens de heeren Otlet j en Wilmart is Dinsdag- te Brussel een «Beroep van de openbare mee ning» vespreid, waarin de bekende zaak der waarborgsom voor de con- cessie RotterdamMunster op een- Izijdig-e wijze .wordt voorgesteld, en j ten slotte ge/.egd wordt, dat de con- j cessionarissen, «gesteund door hunne 1 natuurlijke verdedigers»de regee ring en de openbare meening, van de loyauteit van het gouvernement en de vertegenwoordigers van het Xederlandsche volk. de teruggave van hun eigendom zullen erlangen.» Het uitvoerend comité voor de Internationale Landbouwtentoon- stelling in 1884 te Amsterdam doet een beroep op alle belangstellenden j in het welslagen der Tentoonstel ling. De kosten zijn groot, de bij- dragen tot dusverre gering. Er wor- J den daarom inteekenbiljetten ver- spreid, waarop men kan inschrijven ivoor een eereprijs, een prijs of gou den, zilveren en bronzen medailles. De lijst van de namen der donateurs wordt vóór in den catalogus ge plaatst. Donateur wordt men voor f25, waarvoor men een vrijkaart voor den geheelen duur der Ten toonstelling met inbegrip der plech tige opening verkrijgt. Het Dagblad geeft een korte levensschets van den Maandag te Brussel overleden bouwmeester Roo- denburg, die den 29sten Januari 1804 te 's-Gravenhage werd gebo ren. Roodenburg, die te Brussel met eere arbeidde, is o. a. ook bouw meester zonder belooning) geweest van de beide Oude-mannen- en vrouwenhuizen, het R. Katholieke en het Protestantsche, te 's-Graven hage. De hoogeschool te Groningen heeft de volgende prijsvraag voor studenten uitgeschreven«De facul teit verlangt een historisch-critische beantwoording van de vraag, of en in hoeverre de ondernemer bij de wet verantwoordelijk moet worden gesteld voor ongelukken, tijdens den arbeid den werkman overko men.» diefstal plaats gehad in de Panaal- steeg bij den Korten Nieuwendijk te Amsterdam. Er is daar een onbe woond huis, waarvan bij het afbre ken van het belendend perceel een zijmuur is weggenomen. Nu kwamen er Maandag twee mannen, oogenschijnlijk werklieden, met eene kar-om «eene karrewei te verrichten.» Zij braken al het ijzer, zink en lood van het huis af en voerden het per handkar weg. De naaste buurman, in de onderstelling, dat alles in den haak was, vroeg hun heel beleefd, of zij toch vooral zijn dak niet zouden beschadigen: zij beloofden daarvoor te zullen zor gen, als «meneer maar een kopje koffie gaf.» Uit pen gevoel van dankbaarheid hebben zij toen, op den koop toe, ook 's mans lood van het dak verwijderd. Het is daarna gebleken, dat zijt geheel op eigen gezag handelden niet alleen, maar ook met minder eerlijke bedoelingen, want zij hebben, na twee dagen werk, het lood enz., bij een uitdra ger te gelde gemaakt. Men verneemt dat de politie hen reeds op 't spoor is. Voor een nationalen biljartwed- strijd te Groningen hebben zich 74; kampvechters doen inschrijven, en wel één uit Den Haag, één uit Nieuweramstel, één uit Bedum, éénj uit Hij daar d bij Sneekéén uit Stiens. één uit Zuidhorn, één uit Ferwerd, één uit Zutfeu, twee uit Bolsward, twee uit Berlikum. twee j uit Franeker, twee uit Winschoten, twee uit Amstelveen, één uit Leeu warden, drie uit Dronriip, drie uit j Dokkum, negen uit Sneek en veertig uit Groningen. Onder de mededingers zijn ver-' scheidene, wier namen op dit gebied j steeds met eere worden gemeend.1 bijv. de heeren Blijsma, van Bols-I ward,Bierling, van Groningen, Gebr. Terpstra, van Ferwerd en Berlikum enz., die schier bij elke biljartpartij 1 wegens hunne onbetwiste bekwaam- i held worden uitgesloten. De prijzen bedragen te zamen f 300, desver-1 kiezende in contanten. De hoofdprijs is een gouden horloge, ter waarde van f 245. De Commissie heeft 600 j toegangskaarten a fl beschikbaarj gesteld, waarvan nog weinig over zijn, zoodat bij den wedstrijd velen geen plaats zullen kunnen krijgen. lag onder ;'stroo en denneknoppen geborgen m de kar. Terwijl de eene smokkelaar op de vlucht ging, was de andere, met name C. v. B., uit Groesbeek, minder genegen om drank en wagen af te staan, zoodat Steenmeijer hem met de geladen revolver, op de borst ge richt, daartoe dwingen moest. De spiritus en het voertuig met de honden zijn in beslag genomen. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 17/18 December van het vorige jaar zekere W. II. te Nijmegen terwijl hij te bed iag, door Wijnand Janssen verraderlijk werd aangevallen en hem verschei dene wonden met een bijl werden toegebracht. W. H. is thans aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden, zoodat men verwacht, dat zijn lijk gerechtelijk zal worden geschouwdalthans er is reeds last vanwege de justitie gegeven om het lijk voorloopig niet te doen begra ven. Naar men weet bevindt zich de dader W. J. sedert 28 December jl. ter zake dezer verwonding in de gevangenis te Arnhem. i dat de tentoonstelling niet alleen j door stadgenooten, maar ook door velen daarbuiten zoude bezocht wor den, wij vernamen lieden met genoe gen, dat die wensch zich spoedig zal verwezenlijken, daar reeds onder scheidene gas-commissien, uit ver schillende oorden van het rijk, tot zelfs uit de noordelijke provinciën, hunne komst hebben aangekondigd. Verder bemerkten wij, dat nu reeds j op verschillende voorwerpen het woord «verkocht» prijkte, iets wat voor den inzender zoozeer gewenscht wordt, maar ook op het gasverbruik alhier gunstig zal werken, te meer, nu wij tevens vernamen, dat de j koopers ingezetenen dezer gemeente zijn. Thans is ook de jury benoemd. (N. R. Cl.) Als eene bijzonderheid kan wor den vermeld, dat onder de inge schrevenen voor de nationale militie in Barradeel dit jaar iemand voor komt, die zeker voor goed onder de j maat door loopt. Op de kousen ge meten, heeft dit jonge, mensch eene lengte van 1231 Milimeter (streep.) De sociaal-democratische vereeni- ging heeft tegen Maandagavond eene meeting uitgeschreven in Maison Stroucken te Amsterdam, ten einde te hespreken het verstrekken van voedsel aan leerlingen der openbare lagere scholen der le klasse. Maandag en Dinsdag heeft op klaarlichten dag een allerbrutaalste Maandag jl. heeft de militaire autoriteit te Utrecht een onderzoek gedaan in de zaak van den luite nant v. L., die op het Vreeburg eéneu voorbijganger een slag heeft toegebracht. Met dit onderzoek zijn 1 belast geweest de kapitein der genie Van Marle, de le luit. der veldar tillerie Knel en de le luit. der ves tingartillerie Numans. Aan het op 10 dezer aan het centraal-hureau der Maatschappij tot Exploitatie tan Staatsspoorwegen te Utrecht gehouden surnumerairs examen namen o. a. vier vrouwelijke candidaten deel, van welke drie zijn Vrijdag was de te Assen garni zoen houdende compagnie zonder tamboers. De heeren, drie in getal, luidden zich den avond te voren zonder verlof verwijderd. Den gan- sclien nacht van Donderdag op Vrij dag heeft een korporaal, bijgestaan door een nachtwacht, een aantal huizen, waarin men kon vermoeden, dat zij zich hadden verscholen, ge- inspecteerd; 't was echter vergeef* sche moeite, men vond hen niet. Ook de Vrijdag' voortgezette naspo- j ringen door een g'root aantal auto riteiten en manschappen der com-! pagnie hadden niet het gewenschte resultaat ze waren en bleven weg. Hoe noodig het was, dat de deser-1 teurs spoedig terug kwamen, bleek Vrijdag ten duidelijkste toen het tijd was om signalen te blazenwel be weerde een der manschappen ge- noeg in die kunst ervaren te zijn, I om als noodhulp-trompetter dienst i te kunnen doen, doch toen hem werd opgedragen het signaal voor de «wachtparade» te blazen, bracht hij eene volstrekt niet mooie «reveille» te voorschijn. Het signaalhoorn werd het verdere deel van den dag bediend door een korporaaldat hij er eer mee ingelegd heeft, zei nie mand, zegt de Asser Ct.. die echter verder mededeelt dat de vluchtelin gen Vrijdagavond vrijwillig zijn teruggekomenze hadden voor hun pleizier een voetreis naar Groningen gemaakt, en zullen nu vrij zeker wel in de gelegenheid gesteld wor den, in de provoost over de genoe gens van zulk een .reisje na te denken. Dinsdag namiddag werd op den grooten weg van Groesbeek naar, Nijmegen, nabij het Groenewoud,1 door den kommies bij 's rijks belas tingen H. W. Steenmeijer, gestation- neerd te Groesbeek, een fust, inhou- j dende ongeveer 50 liter spiritus aangehouden, dat uit Pruisen frau duleus door twee mannen met eene hondenkar was ingevoerd. Het fust De duisternis was middelerwijl gevallen, de maan straalde op de veranda, die met het kabinet in gemeenschap stond, en ieder voor werp kreeg een spokerig en hem bespottend uiterlijk. 't Was alsof de veranda, de trap. de tuin, tot zelfs de achtermuur, met al zijne kennissen bevolkt wa ren. die allen vooruitdrongen, om, i deze luidruchtig, gene scherp glim- j lachend, anderen schouderophalend, I den schoonzoon van den kermisman I te grieven, en zóó ijverig'" drongen zij allen vooruit, dat het beeld van Veva er slechts zelden in gelukte j een oogenblik op den voorgrond te j komen, en met een bedroefd ge- zichtje den uitverkorene om genade j te smeeken j Uitlegging vragen dit was de eenig'e weg, die tot eenig verstaan i komen kon. I Albert echter vond dat zulks on- j noodig werd. Was mijnheer Van Leefdael dezelfde man als Mr. Trump, dan zou hij. juist door die uitleg gingen, voor altijd het levengeluk van zijne vriendin hebben vernie tigd. Was hij het niet, dan zou hij, wie weet, voor altijd eene verkoe ling tusschen hem en den schoon vader hebben doen ontstaan! I De jongeling ontstak licht, zette zich aan zijnen lessenaar, en met de hand het lokkig hoofd onder steunende, dubde hij op hetgeen hij aan het papier zou kunnen toever trouwen. Op dat verheven oogenblik drong Veva's beeld naast hem vooruit, en deed eenige reden ten harer voor- deele gelden. Ach, 't was immers hare schuld niet. indien haar vader zijn maat- schappelijken stand verloochend had? Eerlijk was hij immers gebleven! En was er wel een eerloos ambacht, en moest men wel naar de gezeg den en veroordeelen der wereld De gastentoonstelling te Middel burg werd reeds Dinsdag, den eersten dag na hare opening, druk bezocht, J vooral des avonds. De aanblik is dan ook waarlijk verrassend, daar inde groote zaal de Siemens-, en in de kleine zaal de ATbo Carbon-vexlich ting is aangebracht. De meeste be zoekers verbleven dan ook geruimen tijd en verdrongen zich nu eens om de gaarkeukens, waar men allerlei j spijzen in een zeer kort oogenblik i zag gereed gemaakt, om daarna j weder heerlijk brandende gashaarden j in allerlei grootte, vorm en afmeting j te bewonderen. De commissie zorgt I wel voor afwisseling'. Sprak de Voor-1 zitter der commissie, de heer Pické, in zijne openingsrede de hoop uit, luisteren Had zij hem niet lief, en beloofde de toekomst hem niet een gelukkig, huiselijk leven door haar De pen zakte een oogenblik neer doch welhaast greep Albert deze andermaal, want hij kende den vruchteloozen strijd, in dergelijk geval, met de vooroordeelen der we reld hij wist dat er stand en rang in de samenleving bestaan, en dat, wat sommige belanghebbenden «vooroordeel» noemen, eene op vas ten grondslag gevestigde stelling is en blijft. Besluiteloos zat hij daar met de pen in de hand. Van Velthem kwam andermaal tot eene beslissing: hij zou het be zoek van den ouden heer afwachten, en middelerwijl alle betrekkingen met de familie Van Velthem sta ken. Albert zou dus voorzichtig op het punt, waar hij gekomen was, blij- GEMENGD NIEUWS. Een treurige geschiedenis had te Kamerijk plaats. De vader van een jong-e dame, die haar minnaar op een wandelplaats rendez-vous had gereven, was haar daar gevolgd, en legde met een revolver aan np den jongen man. Het meisje dit ziende, wierp zich voor haar min naar en viel doodelijk getroffen neer. De jonge man. wanhopig' over haar dood, snelde naar de gracht en ver dronk zich; de vader is van smart krankzinnig geworden. De Hanoversche Courier ver neemt, dat in de fabriek van Krupp een nieuw soort artillerie-projectiel met platten kop aangemaakt wordt. Het doel dezer constructie is het afglijden van het projectiel te ver hinderen, wanneer de elevatie zeer groot is: ook moet daarmede het treffen der pantsering onder water vergemakkelijkt worden. Bij de thans gebruikelijke puntprojectielen gaat met het schuin aanslaan op de wa teroppervlakte meestal eene afwij king van het mikpunt gepaard. Eene bijzondere inrichting om bij het nieuwe projectiel geen verlies van snelheid te verkrijgen, bestaat daarin, dat er een punt van ijzerblik of hout op aangebracht is die met olie gevuld is. Bij het inslaan van het projectiel wordt die punt verbrijzeld en dit met olie overgoten, waar door het indringingsvermogen nog verhoogd wordt, Pieter van Cothem, de moeder moordenaar van St. Quitens-Lennick het motief van den moord was, naar men zich zal herinneren, dat zijn moeder wilde hertrouwen is Maandag voor de jury van Brabant verschenen en ter dood veroordeeld. De sterk exotische ridderor des, die tegenwoordig meer dan ooit de borsten van Berlijnsche finan ciers versieren, brachten het vol gende humoristische tafereel in her innering, die lange jaren geleden op Norderney voorviel en waarvan een Nederlander de held was. Onze landgenoot, zegt het Dag- bladeen jonkheer uit een oude Hollandsche familie, een geestig en fijn beschaafd man van de wereld, ergerde zich dagelijks over den in deze «fashionable» badplaats sterk ven staan en zelfs de klink van de achterdeur, door welke hij wilde heengaan, in de hand houden. De volgende dag verliep en het huis tegenover hem, was stil en eenzaam; de gordijntjes bleven dicht geschoven. In den loop van den avond had er een rijtuig' voor het huis stilge houden iemand was binnengegaan en werd, na verloop van een paar uren, weer afgehaald. In de buurt bekommerde men zich niet meer over de terugkomst de straat had weer het stille en kloosterachtige aanzien Yan vroe ger terugbekomen. Ook van den kant van Van Velt hem bleef alles goed gesloten; ech ter, zonder dat men het aan deze zijde giste, g'luurde aan gene zijde wel eens een oog door het spleetje der gordijntjes, en vice versa. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2