BEURSBERICHTEN. 1 BURGERLIJKE STAND. vertegenwoordigden Ilanoveraan- vschen adel en in 't bijzonder over de zucht van die heeren om langs het strand met allerlei avontuurlijke sterren en kruisen te schitteren. Op zekeren dag, had hij zich over een rijkbekruist «Herrschaft,» die min achtend over den schouder zijn leeg knoopsgat had aangekeken, in hooge mate geërgerd en hij besloot op zijn manier revanche te nemen; hij ontwierp een phatas- tisch, rijk ordeteeken en zond de schets naar zijn juwelier in Den Haag, met de opdracht, hem naar dat model zoo spoedig mogelijk een rijk, met brillanten en paarlen be zet kruis te vervaardigen en dade lijk op te zenden. Na verloop van tien dagen kwam het kleinood dat de kleinigheid van f700 kostte te Norderney aan, en met de schit terende ster versierd, verscheen onze Hollander in gezelschap van een vriend die nu deze episode aan het Berl. Tageblatt verhaalt op het terras. Het was een heer lijke Zondag en de zon bleef niet in gebreke, de schitterende decoratie met verhoogden glans te doen stralen. De uitwerking op de Hanoveranen was onbeschrijfelijk. Een onbekende ster op de borst van een den vprigen dag nog totaal «obscuur» menschDe belangstel ling sloeg weldra over tot nieuws gierigheid en toen deze haar top punt had bereikt, werden twee ge decoreerden afgezonden om «erge- benst» te vragen, wat dat voor een I nieuwe orde was en van waar zij kwam. «Deze orde, miineheeren« zoo; luide het bescheid «heb ik zelf bedacht, zelf laten maken en ook zelf betaald!» De Hollander boog en liet de van verontwaardiging sprakelooze deputatie staan. I-Ict Berl. TagcbloM voegt er bij, dat de geschiedenis snel over het geheele eiland de ronde deed en ook den toenmaligen Koning van Han nover, Ernst August ter oore kwam, die er hartelijk over lachte. Te Da vos dus schrijft men ons van daar zal in Februari een internationale wedstrijd gehouden worden van slederijders: Engelschen, Duitschers, Zwitsers, Nederlanders en andere volken zullen er aan deelnemen. De uitslag wordt door de Kurgasten en de inwoners met groote spanning verheid. Het vorige jaar kwam een Da- voser met eene Engelsche slede te gelijkertijd aan: laatstgenoemde stond den Davoser edelmoedig den prijs af. Toen echter was de sleehaan (van Laret naar Klosters) in geen voldoenden toestand; nu laat die niets te wenschen over. (X. v. d. D Te New-York is gisteren be richt ontvangen van een ernstig spoorwegongeluk in Pennsylvanië. De petroleum uit eene natuurlijke bron hij Bradford liep over den spoor weg, en werd door de vonken uit de locomotief van een daarover rij denden trein aangestokenzoodat spoedig al.e wagens in brand ston den. Verscheidene p".ssc g*iers kwa men in de vlammen c of verlo ren het leven hij hunne pogingen om te ontkomen, terwijl velen ge kwetst werden. Onlangs kwam te Berlijn een buitenmeisje een dienst zoeken. Zij vond er terstond een, waar men haar onmiddellijk kon gebruiken. Den volgenden morgen zond men haar nit, om zuurkool te halen, maar na het doen van haar boodschap kon zij zich niet alleen het huis waar zij in dienst was niet meer herin neren, maar zij was ook den naam van haar meester glad vergeten eu zij dwaalde met haar zuurkool lan gen tijd door de straten rond. Aan het verhuurkantoor, waar zij geweest was en dat zij zich nog herinnerde, gaf men haar een huisnummer op, maar dk bleek verkeerd te zijn, en zij wist eindelijk geen anderen raad, dan de hulp der politie in te roepen. Zi j bleef tot den volgenden morgen in het bureau en intusschen gelukte het, na veel telegrapheeren en onder zoeken, het juist adres van haar meester te vinden. Daar kwam de vermiste eindelijk met de zuurkool weer behouden terug. Dezer dagen stierf te Fredrik- stad in Noorwegen een man, die 50 jaar geleden gevaar liep, levend hegraven te worden. Het was in den cholcra-tijd, dat zijn dood ge waand lichaam naast veel andere lijkeu was neergezet, om op de komst van den predikant te wachten, al vorens zij in het groote g'raf wer den neergelaten. Tot niet weinig verbazing en schrik van de om standers stond de man op en ging zijns weegs. Boschjesmannen. Berichten uit den jongsten tijd over het volk der Boschjesmannen, getuigen dat de faam van oudsher niet te veel gezegd heeft van deze allerongelukkigste meBschensoort. Een brief uit Bloemfontein aan het Ulr. DU. geeft de volgende we tenswaardige bijzonderheden De gebeurtenissen der laatste da-1 gen, en wel inzonderheid de zaak j der Gebr. Steijn en de moord van den heer Bnckli, hebben weer een natie op den voorgrond gebracht, van wie men in latere tijden, ten minste in Nederland, weinig ge hoord heeft, maar die voor de grens bewoners der Kaapkolonie een ge- I durige kanker is. Stelen en moor- den, soms wat erger en soms wak minder, breken daar nooit af, zoo- dat reeds eene menigte te Beak- foort \Yest gevonnisd is, soms ook ter dood veroordeeld, zoo akuo. a. met de moordenaars van de Laurens j familie het geval is. De moord nu gepleegd, hoezeer ook te betreuren, is slechts een van de vele moorden die daar gepleegd zijn en nog ge-' pleegd zullen worden door dit volk, dat als ware Ismaëlieten tegen ieder is, terwijl ook ieder tegen hen is. 1 De Boschjesmannen van Zuid-Afrika schijnen met de inwoners van Vuur-1 land en de Papoeas van Australië op het laagste standpunt der men-j schelijke beschaving- te staan. Een correspondent van Aberdeen i betwijfelt het, of zij wel inenschen zijn, vooral omdat zij geen taal heb- j ben, waarin het Evangelie hun kan worden verkondigd. Hij zegt: «Wel, zijn zij mensehen, maar dat is ook alles gezegd.» Hunne taal is zeer wanluidend uit hoofde van het menigvuldige klappen of smakken en de vaak voorkomende schelle keelgeluiden, en hij uitstek arm, zoowel in woor den als in tonen en geluiden. Zij verstaan elkander onderling meer door gebaren dan door woorden, gesprekken of redeneeringen. Een vaste woonplaats hebben zij niet, en eigendom bezitten zij niet. Een gat in den grond in een bosch is hunne woonplaats, vandaar hun algemeene naam van Boschjesmannen. In die gaten rollen zij zich als honden in een. Het is ongelooflijk, hoe beknopt zij zich behelpen kunnen. In een gat van vijf of zes duim diep, en vijf voet in doorsnede, liggen menig maal een paar volwassen menschen en verscheidene kinderen. Op den bodem van hun nest leggen zij wat droog gras, boombladeren of wol. Zij voeden zich met wat de natuur hun oplevert of wat zij door jagen of visschen kunnen verkrijgen, en zijn zeer listig, daar zij er altijd op uit moeten zijn om te vinden waar van te leven. Uiltjes, honig, veld kost, struisvogeleieren, mieren, wild, dat zij in kuilen vangen of met ver giftige pijlen schieten, slangen waar van zij het gift uithalen, en sprink hanen, leveren hun de middelen van bestaan. Doch hun liefste en beste voorraad is het vee der grensbewo ners. De streken bij de Oranjerivier zijn ten allen tijde hunne woon plaatsen geweest, hoewel zij ook zuidelijker gekomen zijn, om beter te kunnen stelen. Zij leven niet in stammen en hebben ook geen kapi teins zij hebben zelfs geen gezellig verkeer, maar leven in kleine klomp jes of horden, bestaande meestal uit een enkele familie of huisgezin. Niemand heeft eenig bestuur of rech terlijke macht ouder hen. Zelfs geen huisgezin is door eenige wet of ge bruik aan elkander gebonden, en echtbreuk wordt als geene misdaad beschouwd en lokt ook niet de wraak der beleedigde partij uit. Kleederen hebben zij niet dan een schaapvel- karos; het eenige, waar zij op ge steld zijn is een boog en een koker met pijlen. Als zij vee of paarden gestolen hebben, dooden zij ze en eten tot er niets dan de manen en de staart van over zijn,en dan volgt er een slaap of rust, die soms weken duurt, en die op 't laatst zoo aangenaam wordt, dat de Bosjesman liever zijn1 gordel toetrok, dan weer te gaan jagen ot stelen, tot de honger hem eindelijk daartoe noodzaakt. Als zij vee gestolen hebben, dooden zij liever alles, dan dat de eigenaars hetzelve terug zouden krijgen. Het vleesch eten zij meestal rauw en kauwen het weinig. De echte Bos jesman is klein van persoon, van om trent vier voet drie duim tot vier voet zes duim, meestal rammelend van den honger en zeer leelijk. De vrouwen zijn nog kleiner en nog leelijker dan de mannen. Zij zijn geelachtig van kleur, gelijk de Hot- tentotten, maar veel levendiger en wilder. Zij hebben geene achting voor eigendom, maar schuwen de zorg, die met het bezit gepaard gaat, en hoewel vroegere regeerin gen beproefd hebben om hen mak te maken, door hun vee enz., pre-; sent te geven en hen te bewegen I zich ergens te vestigen, zijn ze pre-1 cies dezelfde gebleven, en er schijnt j aan hen niets te doen. De Kaffers, die van hun eigen vee leven, heb ben zulk een afkeer van de Bosch-1 jesmannen, die zij als wilde dieren j beschouwen, dat zij hen doodslaan, waar zij ze zien. De reden, waarom de Boschjes-i mannen zich zoo alleen ophouden, is, omdat hoe kleiner hun aantal is, des te gemakkelijker het hun valt om middelen van bestaan te vinden; slechts in enkele gevallen vereenigen zij zich in klompen, om! groote schelmstukken te bedrijven. Als men dus hun huiselijk en maat schappelijk leven, hunne kleeding, j taal, woning en levenswijze be schouwt, dan kan men wel als de correspondent van Aberdeen zeg- gen, dat hij er sterk aan twijfelt, of het wel menschen zijn. Het is eene soort van menschen, doch met eene ontembare struik- rooversgeaardheid, en het is eene letterlijke onmogelijkheid, dat die soort van menschen en de Boeren j samen zouden verkeeren, zoo min als een wolf onder de schapen kan verkeeren, zonder kwaad te doen. te zien. Bijna allen droegen fraaie bottines en hadden parasols en p; rapluies bij zich. Een der mannen droeg eene korte, satijnen zwarte broek, anderen vertoonden andere fraaiigheden. Kortom, het was een belachelijk gezicht. Het vermake- lijkste van alles was echter de ken nelijke minachting, waarmede zij andere inlanders bejegenden, o. a. de karvoerders die hen reden en de inlanders, die om hen heen stonden voor het huis waar zij afstapten. Klaarblijkelijk is het gevoel van eigenwaarde door hun verblijf in Europa niet weinig geprikkeld. On der het spreken met een Europeaan houden de mannen doodbedaard bun j manilla-sigaar in den mond. Van hormat geen spoor. RECHTSZAKEN. Loureiis do Kroou, koetsier ran de Am-j sterdamsebe Rijtuigmaatschappij, die onlangs wegens bet overrijden van een persoon op j den Dam te Amsterdam terecht stond is bij v onnis der arr.-rechtbank aldaar veroordeeld tot 1S3 dagan celstraf en een boete van f 25. Po t rol o um flauw; loco f 10'/= E. ge daan on te koop, voorjaarsmaanden tot f 10J/4 aangeboden. Tiu. Loco Billitou f 50*/«, termijn f 51'/„ loco f52'/,. Alkmaar, 15 Jan. Ter veemarkt aange voerd paarden6 vette kalveren, 10 nuchtere dito, 192 schapenlammeren, 155 vette varken. 5 magere dito, - biggen, - bok en geiten, 3 koeien en oasen. De prijzen waren als volgt: vette kalveren f 40 a 116, nuchtere dito f12 a 28, schapen f20 a 38, lammorcu favette varkens I 38 a 10 cents per kg., magere dito f a I 18, hok of geiten f - a - koeien en ossen f 180 a 220, paarden f a biggen f a allen per stuk. Schiedam, 10 Jan. Moutwijn f 11.50, Jene- i ver flS.Amst. Proef f18.—Spoeling I f 1.idem door de Schiedamsclie Spoeling- Verceuiging fl.20. Amsterdam, 16 Jan. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. gcnotccr- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Scli. 2' 654':) 3 I 77* Y A R I A. Verdienen of krijgen Aan eene dame, wier echtgenoot in 's Lands militaire dienst was, werd de vraag' gedaan«wat verdient je man wel 's jaars?» Haar antwoord was: «Acht j duizend gulden; maaflüj krijgt veel minder.» De beroemde schilder Meissonier, die gewoonlijk een deel van den zomer te Poissy doorbrengt, had een hond, waaraan hij zeer gehecht was. Ongelukkig werd het dier ziek en de kunstenaar zond nu in plaats van naar den veearts, naar den al daar wonenden geneesheer. Deze was niet zeer gesticht over deze vraag. Hij bedacht zich even en] zond toen eene boodschap terug «of mijnheer de schilder niet even bij hem kon aankomen, want dat de vensterbanken in zijn huis noodza-l kelijk een kwastje verf noodig had- den.» ARMENZORG. Aan de verceuiging tot opneming en op- voeding van verwaarloosde weezen tc Necr- bosch, bij Nijmegen, is door wijlen mej. dej wed. J. Wensinek een legaat besproken, groot f3000. Door wijlen mevrouw B. Schippersj Dc Graaff is aan de armen van de Hervormde gemeente te Sommelsdijk eene som van f 1000 gelegateerd, vrij van successierecht. AANBESTEDINGEN. MAANDAG 21 Januari. 's Graven hag c. 1 ure. - In eender! lokalen van het. ministerie van justitie: het leveren van hout., metselsteenen, metsel- en pleisterspeciën, pauuGii. tegels, verfwaren, glas en gereedschappen aan de gevangenissen te Leeuwarden, nabij Leiden, te Hoorn, te Rotterdam, de Kruisberg nabij Doetiueheiu, te Alkmaar eu aan dc rijksgestichten Oiamcr- schnns en Vccnhuizen. DINSDAG 22 Januari. Alkmaar, 12 ure. - Het geracentcbest.: 1. het uitbaggeren van een deel der Hoorn- sche vaart en het dempen der sloot langs het Baanpad2. het sloppen van de bestaande bruggen en beschoeiingen eu het maken vau een keermuur, duiker «ïz. in de nabijheid dier sloot. Hongarije. Obl. LecninglS67. 5 Goudlecning5 Italië. Obl. Paus. Leeuiug 1S60-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 u zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 o (Perpetuele) 4 biunl. f12500- portugal. Rusland. Spanje. 97' j 81' 65' 66' 52 97" 90'/, 24 45'/, 54; 250001» Obl. binnl. f1000- 5000 1' Obl. Alg. Sch. 1865. 5 Egypte. Obl. Leen. 1876. .4 65' N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4'/. 112'/, 1877. 4 122 27 i2' 9' - Columbia. Obligation1' s Peru. Leening 1870 6 - 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 11S: STOOMVAARTBERICHTEN. Volgens telegram van 16 Januari ligt het stoomschip „Maasdam", kapt. Bakker, van New-York naar Rotterdam, wegens zwaron mist, met den loods aan boord, ten anker onder Dungeness. Alles wel. Het stoomschip „P. Caland"kapt. Bonjcr, vertrok 16 Jan. van New-York naar Rot terdam. Het stoomschip Sumatra' arriveerde 16 Januari van Batavia te Amsterdam. RIVIER8ERICHTEN. AP Vreeswijk, 16 Jan. 2.69 M. bov 3.83 M. onder N. P. Keulen, 16 Jan. 2.S5 M. boven 0. Maastricht, 15 Jan. Hoogte der Maas 1.28 boven 0. M. Uit de kunstenaarswereld. Zanger. «Komt gij van avond,1 nog in de kroeg?» Tooneelspeler. Welzeker, reeds in het tweede bedrijf wordt ik ver moord!» Zanger. «Dan hen ik er slechter aan toeik trouw eerst in de vijfde acte!» Een zwijger. Dame. Maar kunt u ook zwijgen? Heer. O, hij mij vergeleken is het graf een damenskransje. Grafschrift. Hier rust Willem Peer, vader en metselaar van vierentwin tig kinderen. Wat is een vischhengel? Een lange stok, aan wiens eene einde een worm en aan het andere een dagdief hangt. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Dec. 1883 Gisterenmorgen beleefden eenige bewoners van de bovenstad een stich telijk schouwspel. De Javanen van de Amsterdamsche tentoonstelling kwamen terug. Maar hoe? Half geëurppeaniseerd, uitgedost iu de wonderbaarlijkste kleedingstukkeu, en met eene voornaamheid en eeue onbeschaamdheid over zich. die in derdaad merkwaardig waren om aan MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 17 Januari. De prijzen der Aardappelen waren als volgtKatwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldcrsche Fleur f a dito Blauwe f2.40 a .r-, Fricsche Hamburgers f a dito Jammen f 1.S0 a 2.dito Engelsche fl.40 a 1.50, Zeeuw- sche Spuische Jammen f 1.70 a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkccsche Jammen f 1.70 a 1.90, Pooters fl.20 a 1.30, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.50, dito Saksisohe f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen f 1.80 a Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 162 vette kalveren, le kwal. f 0.95,'2e kwal. fO.SO per kg. - Gras- f a 58 nuchtere dito f 6.a 11. schapeu en lammeren fa 86 vette varkeus 3S a 48 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a j runderen, lc kwal. f 0.2« kwal. f 0.3e kwal. f0.— per kg. melk- en Lalfkoeien fa p. st. Koffie. Dc taxatie van de 98,993 bn. Java, 797 kn. en 1 baal Padang, in veiling bij de N. H.-M. op 23 Jan. a.s.: 13285 b. Prcang. geelacht. 36' a 45 ct. 5934 blank 36' 37 6546 Tjilatjap37' 41 1014 y Tagal geelachtig. 37 37', 5169 Grauw geelachtig eu blank 34 r0( J" Pad. W.-I. bet. 4S 3104 r Java W.-I. bereid. 38 Havana-aard 36 Kedïric36 Cheribon35' 37 Tagal groenachtig. 35 36 Passaroeau-groen35 Groen eu groen achtig35 Solo35' Ordinair eu Triage 18 Noteering van Mcuue Thole. Lijnzaad stil. Heuiu olie'vliegend fper 100 kg. Raapkoeken f 100 a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f10 a 13.50 per 104 stuks. Nederland. Holl.IJz.sp.Aaud, M. tot Ex.pl. St. spw. Aand. u Ceut.spw. gest.Obl. Iud. spw. Aand.n Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' -j 20' Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschausk Syarau Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid.; 141 N.-York Lake Erie W. S. Aand. u Illinois Cert Aand. u Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 i Rotterdam 3 Gem. Crediet. 3 Belgik. ir Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 3 pCl. Italië. Rusland. Amerika. 153 116'/, 72 151", 11 6'/M 51*. 118» 51' 86' g 55 24' s 131' 106 108' 100' 94 97 101' 114'/, 140 132 122' Commissariaat m Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de cigeuaars terug te bekomen. Een onderstuk bloedkoralen oorbel, ccn bloedkoralen oorknopje, een agaten oorknopje, een. zwart glacé handschoen met bout, eenige portemonnaies met en zouder geld, ccn school boek. een tullen muts. een melkbus, een bril iu étui, een rood saaijet wantje, een flacon met zilveren dop, een vrouwenzak en boezelaar, een eind blauw lint, een schoentje, een handschoen, een zakje waaraan twee sleutels eu eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij Lips, Raamstraat No. 6. een R. K. kerkboek met zilveren slot. 1760 14G7 5173 6803 25909 7770 2113 S73 36 53 51 36» 36', 37 34 BEVALLEN 14 Jau. J. M. C. Castricum, gel), van Os, d. - A. de Dood, geb. Benraadt, d. - H. Stoel, geb. Mooij, d. - 15. S. C. Klabou, geb. Smink, l. en d. - M. Regenboog, geb. de Haas, d. - 16. A. l'ijlcnbroek, geb. Stuurman, d. ONDERTROUWD 16 Jan. J. B. Rijkbosch eu G. van Loijen. - A. Ril ter man en J. M. Breek. - S. Slagtcr en J. W. Laugercld. GETROUWD 16 Jan. L. Miezenbcek en A. Mounee. - J. B. Scheeliugs eu B. Prolcr. - B. Ernst en A. Vermunicht. OVERLEDEN" I 14 Jan. H. W. Wcijtlandt, 38 j., Keune- merploin.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3