BI WEILAND. Ook in de provinciën moet het er treurig' uitzien, en duizenden zijn genoodzaakt hunne spaarpenningen aan te spreken, of een beroep te doen op de algemeene liefdadigheid. Indien de regeering zou kunnen be sluiten hierin handelend op te tre den, waar zou zij dan het einde van hare taak vinden? Te Berlijn maakt men groote toebereidselen om de begrafenis van den afgevaardigde, dr. Lasker, zoo plechtig mogelijk te doen geschie den. Er worden met dit doel ver scheidene comités gevormd, die op dit oogenbiik de plannen daartoe vaststellen. Het Hongaarsehe ministerie is op dit oogenbiik in overleg met de liberale meerderheid in het huis der afgevaardigden, omtrent de houding die het zal aannemen na de tweede verwerping van haar voorstel, de wijziging der bestaande huwelijks bepalingen, door de magnatentafel. De besprekingen loopen natuurlijk niet over de vraag of het babinet Tisza zal aanblijven of heengaan; maar wel of men de wet voor de derde maal aan het oordeel van het hoog-erhuis zal onderwerpen. De meerderheid schijnt van gevoelen, dat het niet geraden is, dit reeds in dit zittingsjaar te doen. Men stelle de zaak uit tot de gemoederen wat meer gekalmeerd zijn. luidt haar advies, en het is zeer waarschijnlijk dat de regeering zich daarnaar zal gedragen. Om haar fatsoen te red den zou dan de kamer de regee ring op de meest besliste wijze een votum van vertrouwen sehenken. In den Croatiselien landdag du ren de tooneelën van wanorde en oproer nog steeds voort. Thans even wel, worden er door de goedgezin de meerderheid maatregelen be raamd om daaraan een einde te maken, en onruststookers, die elke geregelde discussie onmogelijk ma ken, het zwijgen op te leggen, 't Zal zeker nog' al heel wat voeten in de aarde hebben eer een daartoe strek kend besluit wordt goedgekeurd want de oppositie zal daarbij nog al van zich doen spreken. Haarlem, 19 Januari 1884. Z. M. de Koning zal in Junia.s. de badplaats Carlsbad bezoeken. De pastoor van Bovenkerk, de weleerw. heer Brouwers, heeft een Smeek-Zang- aan Z. M. den Koning gericht, waarin hij verzoekt dat geen buskruit-fabriek herbouwd worde in de buurt van het Slot te Muiden. De laatste coupletten van den Smeekzang, luiden aldus: Eu dat ons allen dierbaar pand, Pus onlangs nog gered au buskmitscbok cu brand. Wordt weer aan "t monster bloot gesteld; Zoo 't. waarheid is, wat ons 't klaroen der Pers vermeldt; De lierbouw der fabriek breekt aan En Neerlands Kamer laat bcgaau. En Ncerlands Koning dan? Is iljj De fiere schnts niet meer der zanggodinnen rij Spreekt Hij het woord dat Muiden redt? Gezwegen, Koor der Pers! met eerbied zij gelet Op 't woord des Konings, die gehoor gcèft aan zijn volk. Gelukkig wie mag zijn de blijde Grootwetstolk Yan "t koninklijke woord, een nieuwe glans der Kroon. Triomf! Oranje boog! Triomf aan Ncerlands Troon, De Staatscourant bevat het overzicht van de maatregelen, door plaats Jan klaassen met zijn eeuwig lachend en spottend gezicht. Ja, hij lachte nog, de rakker! Hij lachte gelijk altijd. Immers, dood of leven, lijden of vreugde werden door hem met dezelfde lui migheid onthaald. Het leven was hem altijd wel; hij lachte met dood en beul, met duivel en rechter, met pijn en harteleed; hij lachte nu ook met de verlegenheid, waarin zijn meester zich bevond. Van Leefdael had zich wel eens afgevraagd, of het stelsel van den vroolijken gast, in toepassing ge bracht, niet het beste was; doch alsdan vergat hij, dat men altijd sterk is voor anderen, maar niet voor zichzelven. De dokter snijdt ongenadig door het vleesch van den lijder, maar als men met de punt der lancet naar hem zei ven wijst? Zoo gaat het ook met de heden- daagsche wijsgeerenzij preeken de toepassing van een stelsel, maar passen het nooit tot het einde op zichzelven toe. de gemeentebesturen in Noord-Hol-1 land tot wering der cholera geno men naar aanleiding van een schrij ven van den Minister van Binnen- landsche zaken aan Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën dd. 25 Juli 1883. De Minister van marine heeft bepaald, dat alle ondergeschikte ambtenaren van zijn departement! 's ochtends presentie-lijsten moeten teekenen, welke lijsten geviseerd worden door de chefs der bureelen, en om kwart voor tien uur ingele verd behooren te zijn bij den Secre taris-Generaal. Door dezen maatregel zijn de on dergeschikte ambtenaren verplicht op tijd aan 't departement aanwe zig te zijn; en daar de chefs de presentielijsten moeten viseeren, kun nen zij natuurlijk ook niet te laat komen.'Laatstgenoemde heereu vooral zijn niets ingenomen met deze be paling', ja men zegt, dat een hun ner tengevolge van dezen maatregel zijn ontslag' gevraagd en verkregen heeft. De St. Ct. vermeldt dat het Rijkstelegraafkantoor te LTmuiden voortaan dagelijks open is tot 10 uur namiddags. Ten einde voorts ook gedurende den nacht aan dag bladen en verdere belanghebbenden berichten omtrent de scheepvaart- beweging aan den mond van het Noordzeekanaal te kunnen verstrek ken.' blijft het Rij kstel eg-raaf kantoor op den Kust post aldaar tot 5 uur des morgens in dienst. Donderdag is te Amsterdam in verzekerde bewaring genomen ze kere Z., officier van administratie op nonactiviteit, tegenwoordig amb tenaar ter contröle der IIoll. spoor weg-maatschappij, als verdacht van verscheidene verduisteringen van gelden, door middel van valschheid iu geschriften. Een van de makers van valscne bankbiljetten, die onlangs door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld werdenmoet den Koning gratie verzocht hebben. De heer R. op de Heerengracht te Amsterdam kreeg dezer dagen een bezoek van een «eerlijk man», iemand dien hij zich niet herinnerde ooit gezien te hebben, maar die zich voorstelde als -een dankbare oude bekende. De man kwam geld terug brengen. Hij had, zoo vertelde hij, indertijd f 2 van den heer R. geleend: hier waren ze terug, eü als meneer er niet door vera-ffronteerd was, dan bood hij mevrouw een mandje sinaas appelen aan, als blijk zijner erken telijkheid. De heer R. echter bleef er eerst hij, dat hij die f 2 niet g'eleend had, maar de man wist zóó overtuigend te praten, dat de heer R. eindelijk het geld aannam, en ook de sinaas appelen. Den volgenden dag kwam de vreemdeling, nu eenigszins een goede bekende, terug. Hij wilde zoo gaarne aardappelen koopen, maar had daar voor f 14 noodig; of meneer hem nu niet nog eens uit den brand wilde helpen. Meneer deed het, en later nog eens, ten einde den «eerlijken leener» in de gelegenheid te stellen eene kar te koopen, om de aardappelen te vervoeren. Toevallig kostte die kar ook f 14. Ongenadige en eeuwige spotter, ja, voor u is het cynisme altijd de beste wijsbegeerte, maar om hierin toe te stemmen, moet men, zooals gij, geene ziel, geen hart hebben; men moet tot in de minste spier verstoffelijkt zijn! Zoolang echter een sprankel ge voel van hooger bestaan in ons leeft, wordt men, in de groote oogenblik- jken des levens, van halven god weerkind. Men daalt van het voetstuk, met de boeken der wijsgeeren getim merd, en men zoekt andermaal naai de wijsbegeerte zijner jeugd, naar die welke men in den catechismus ontmoet de eenige, de ware! Yan deze gaat men uit, en na soms eenigen tijd gedwaald te heb ben, komt men ook tot deze terug, overtuigd dat de dóArin besloten philosophie, en deze alléén, de weg des levens is. Yan Leefdael had die wijsbe geerte immer min of meer in het geheugen gehoudenhij had de Zoo eerlijk mogelijk bracht de man op het afgesproken tijdstip de eerste f 3 terug. Er was dus geen twijfel meer aan zijne «oprechte trouw.» Daarom aarzelde de procu ratiehouder van den heer R. ook niet, om, toen de leener een paar uur later, juist op, een oogenbiik dat de patroon uit was, terugkwam, hem weer f 2. van de f 3. terug' te geven. De man bleef nu dus nog f 27.schuldig. En de heer R. heeft van andere zijde ver nomen, dat hij op de betaling hier van wel eens he.el lang zou kunnen wachten. Een gedeelte van den inboedel, die gered werd bij den jangsten brand op het «Rusland» te Amsterdam werd bewaard op de zolder van het huis aan den O. Z. Achterburgwal, waar Donderdagavond brand woedde, zoodat het ditmaal door de vlammen vernield werd. Het conflict, te Amsterdam ont staan, ten gevolge van de laffe be- leediging, door een onbeschoften koffiehuishouder den joödschen ad vocaat mr. Keijzer aangedaan in een tram. en de daarop gevolgde welverdiende kastijding, door mr. Keijzer zijn beleediger toegediend in den vorm van een aderla ting in diens portemonnaie, brengt een anecdote in herinnering, vóór jaren ook iu de hoofdstad, ofwel even daarbuiten, voorgevallen, en waarvan de beroemde en beg'aafde mr. Jonas Daniel Meijer, ook ad vocaat en geloofsgenoot van mr .Keij zer, de held was. De beroemde advocaat Meijer was gewoon des middags vóór het eten eventjes een wandeling te doen, èn richtte dan zijn schreden naar den Amstel, waar liij, alle dag-en steêvast, zijn glaasje rood met suiker, ging-ge bruiken in het welbekende koffiehuis genaamd De Berebijtbuiten de voor malige Utrechtschepoort. Jarenlang was Meijer daar habitué. Iedereen kende hem. Niemand stoorde hem. en hij stoorde niemand. Doch op zekeren dag verdroot dit eenig'e laffe snoeshanen, jeugdige veelbelovende Amsterdamsche straat slijpers, en zij kregen opeens in het hoofd om «den smous» uit het fat soenlijke koffiehuis te weren. Toen derhalve op zekeren dag de heer Meijer, na zijn glaasje rood te heb ben geledigd, was opgestapt, nam een der bedoelde snoeshanen het woord en zei: «Kastelein, als je voortaan dien smous nog tapt, blij ven wij allemaal weg!» De kastelein, tusschen twee vuren geplaatst, meende er listig wat op te bedenken. Toen derhalve mr. Meijer 's anderen daag's, na zijn glaasje te hebben geledigd, naar de tapkast ging, zijn lange groenzijden beurs te voorschijn haalde, er een dubbeltje uit nam en dit den kaste lein aanbood, zei deze: «Pardon, meneer! 't is opgeslagen! 't Is vier stuivers!» Meijer haalde, zonder een woord te spreken, de geldbeurs nog eens uit, nam een tweede dub beltje legde het naast het eerste, en vertrok. Den daaropvolgenden dag, toen Meijer twee dubbeltjes neerlegde, zei de koffiehuishouder «Pardon, meneer! 't Is alweêr op geslagen! 't Is nu acht stuivers!» Meijer zei niets, betaalde vier dub beltjes en ging zijns weegs. Dat duurde verscheiden dagen. De borrel dwaasheden der menschen gehekeld, maar nooit iets wat heilig- en ver- eerenswaardig was. Nu echter hinderde hem de lach van Jan Klaasseniu plaats van hij liem troost en zalving te vinden, vond hij er bespotting. Neen, zeide hij, gij zijt mijn oude vriend niet meer, de vriend niet meer van voorheen. Toch wel, scheen de rak ker hem te antwoorden, maar gij wilt mij op dit oogenbiik eenen g'rond van philosophie toeschrijven, die onmogelijk houdbaar is. Luister wat mijn lachend gelaat u zegt: Ziet het leven, hoe moeielijk ook,, altijd welgemoed in't zal wel op zijn beste uitdraaien! Yan Leefdael liet langzaam het deksel der kist toevallen en morde Gij hebt gelijk; wij zullen wachten en toezien. Hij nam het licht op, verliet de kamer der curiositeiten en ging den gang in om zich naar zijne kamer te hegeven. Het was middernacht. kwam op 80 cent, op fl.60, op f 3.20 en hooger. Meijer zei niets betaalde en ging. Maar eens ik weet niet hoe hoog de prijs van één g'laasje rood op dien dag in de Berebijt genoteerd was haalde Meijer zijn beurs voor den dag en zei: «Ja, zie je! déAr heb ik niet op gerekendIk had niet gedacht dat het zóó duur zou kunnen worden, 1 en dus heb ik zóóveel geld niet bij me. Maar ik zal het je morgen wel geven Daar was het juist, dat de kas telein hem hebben wilde. Hi] zei, quasi-boos: «Als je geen geld hebt, moet je niet in een fatsoenlijk kof fiehuis komenWe crediteeren hier nietAltoogeld, of ik laat de pool- liezzie halen!» Met een bedrukt gezicht haalde Meijer zijn zwaar gouden repetitie-horloge met dito dito ketting, dito dito signetten en dito dito sleutel met rood korna lijnen steen te voorschijn, legde het op de toonbauk en zei: «Wees ge rust! Neem dit tot pand! Morgen kom ik weer!« En hij vertrok. Een halfuur later waren de amb tenaren van den fiscus in het kof fiehuis om proces-verbaal te maken tegen den kastelein als overtreder der patentwet, «hebbende een voor werp als aangenomen, zonder te zijn gequalificeerd als lombard- of pandjeshuishouder», enz. De kastelein beliep een aanzienlijke boete en moest menig' glaasje rood, wit enz. verkoopen, eer de schade hersteld was. {Bron. Gr. Ct) Iemand te Zaandam, die onlangs, bij publieken verkoop, voor eene som van f 500 eigenaar werd van een pakhuis, en dit thans bezig is af te breken, ontdekte deze week onder den vloer een ouden g-emet- selden oliebak, inhoudedne naar gissing, ongeveer 500 KG. lijnolie. Wie weet hoe oud die olie is. Zeer zeker is het een aardig buitenkansje. Hoever drankmisbruik den mensch brengen kan, bleek aan den beken den S., vroeger welgesteld stalhou der te 's-Hage, die, na paarden en rijtuigen door de keel gejaagd te hebben, in de laatste jaren gebedeld brood moest eten en in den afgeloo- pen nacht op een handvol stroo den geest gaf. (Dagbl.) De Minister van Justitie heeft aan den heer L. G. Vernée, commissaris van politie te Scheveningen, schrif telijk zijne bijzondere tevredenheid betuigd over de lofwaardige wijze, waarop die ambtenaar zich vag zijne ambtsplichten heeft gekweten bij zijne bedachtzame en ijverige be moeiingen na de stranding van het met dynamiet en buskruit geladen schip. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat bij de twee laatste trekkingen de allerhoogste priizen van de 4 pet. Theiss-loten, zijnde van f 100,000, te Rotterdam zijn ge vallen. Het feit is vooral merkwaardig, omdat van deze leening- 440,000 aandeelen bestaan, die sedert 1880 zijn uitgegeven. {N. R. Ct.) In de laatste jaren richtten de roofvogels veel schade aan onder de reisduiven. Menige duif, welke met succes in de wedvluchten van Tours, Parijs, Alles was stil. Een zacht tikken op de deur wekte zijne aandacht. De oude man stond een oogenbiik stil, en leende het oor aan het ge rucht. Men likte nogmaals op de huisdeur; hij bleef met ingehouden adem luisteren. Yan Leefdael naderde en den mond aan het sleutelgat brengende, vroeg hij, sterk fluisterend om bo ven niemand ongerust te maken: Wie klopt daar? Ik. Wie is ik? De knecht van mijnheer Yan Yelthem. De grendel werd stil weggescho ven. De knecht stond op den dor pel in den vollen schijn van het licht der lamp welke mpnheer Yan Leefdael in de hoogte hield. Mijnheer Van Yelthem had hem, den knecht, gezonden om eens bij zijn overbuurman te gaan zien, of mijnheer van Leefdael nog niet te ruste was, of ten minste of er nog licht was, of. Berlijn, enz. kampten werd hiervan het slachtoffer. De Post-duivenvereeniging Pro- Pat/ria alhier heeft eene premie uit geloofd voor eiken roofvogel, die onschadelijk gemaakt, en aan de Vereeniging aangeboden wordt. Dat dit middel gunstig werkte, i bleek hieruit, dat reeds de vijfde 1 roofvogel, een havik, door den heer D. Poot aan de Vereeniging werd aangeboden. Deze vogel zal op de tentoon- stelling van reis- en phantasiedui- 1 ven, welke Zondag a. \s. door ge- j noemdeVereeniging gehouden wordt, in het Yerkooplokaal aldaar ter bezichtiging worden gesteld. Naar men verneemt, zullen eenige jongelieden uit Oud-Beierland zich I als landbouwers in Amerika gaan vestigen. Het lijk van mevrouw B., vóór 1 eenige dagen te Utrecht overleden, is opgegraven en zal gerechtelijk worden onderzocht. Men vermoedt j vergiftiging. (F.) Uit Utrecht wordt aan het Hm- i delsblad gemeld, dat het ontslag door I de directie der Centraal-Spoorweg- maatschappij den heer Henri Boers i als secretaris gegeven, berust op de overweging dat de lieer Boers zijn prestige zou hebben verloren, tengevolge van beschuldigingen vrijelijk in 't openbaar geuit. Deze hebben echter der justitie, die zich j de zaak heeft aangetrokken, geen aanleiding gegeven tot nader onder zoek of vervolging. De actie, door I den heer Boers tegen de Maat- i schappij in te stellen, berust, op eene contractueele- verbintenis tusschen hem en de Maatschappij bestaande. Tegen den redacteur van het te Arnhem verschijnend Katholieke weekblad De Post is een vervolging ingesteld wegens laster. Te Goes is beslag' gelegd op eene hoeveelheid kunstboter, die een han delaar trachtte te doeii doorgaan voor natuurlijke boter. Een paar ma len was dit reeds gelukt. De slimme gast presenteerde haar niet zelf, maar gebruikte daartoe een vracht- j rijder als tusschenpersoon, die van den prins geen kwaad wist. Con- j currenten hadden de politie met d« verkeerde handelwijze in kennis gesteld. De internationale jury der gas- j tentoonstelling te Middelburg is i samengesteld uit directeuren der na- volg-ende gasfabrieken: de heeren W. Goubee te VlissingenA. Ilege- ner te Keulen; Van der Horst te Deiden; A. Penot te Gent en P. Polet alhier. Er zullen zilver-ver gulde, zilveren en bronzen medailles j worden uitgereikt. De jury heeft reeds met de voorbereidende werk- j zaamkeden een aanvang gemaakt, j om de beoordeeling de volgende week voort te zetten. Het zoude wel wenschelijk zijn, dat de spoorwegdirectiën konden be sluiten, de volgende week goedkoope treinen te laten loopen op één dag heen en weder; hierdoor zoude voor velen de gelegenheid worden open gesteld, om deze belangrijke ten toonstelling, zoo eenig in hare soort, te bezichtigen. (Ar. R. Ct.) En dan? onderbrak mijn heer Van Leefdael, die het in de open deur. en in een Octobernacht, juist niet bijzonder aangenaam vond. Of mijnheer nog' eens even komen mocht? zeidè de knecht. Met alle genoegen, luidde het antwoord. De deur werd weer stil gesloten. Van Leefdael plaatste de lamp op eene kleine console, en zette zich op een der onderste treden van den trap neer: Het hoofd met de twee handen ondersteunende, staarde hij op den vloer en dacht. Het was alsof Jan Klaassen hem andermaal zeide Ziet het leven, hoe moeielijk ook, altijd welgemoed in't zal wel op zijn beste uitdraaien. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2