POPULAIR mm EN Oplage 10000 Ex. Donderdag- 31 Januari 1884. No. 173. FEUILLETON. to ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 .Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brnkiers-Uitgevers: BOIIAHS Co., to Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Gróote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten toot liet. Buitenland: Compagnie Générale de Publicity. Etrangère G. L. PAUBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis. Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.-. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40. 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12», 12.46.1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50», 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20», 7.30, 8.30, 9.50,11.-. WINTERDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10. 10.20», 11.5, 1.23», 2.45,3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geweekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. ALGEMEE\ OVERZICHT. De maatregelen door de Clii- Reesche regeering genomen, om de havens van dit rijk in staat van tegenweer te brengen, om bij een mogelijken oorlog met Frankrijk in staat te zijn, den aanval af te slaan, ■wekten in vrij hooge mate de be zorgdheid der overige Europeesche mogendheden, in de eerste plaats die van Engeland, daar zij gevaar lijk werden voor den handel met China. Toch kon men zich eene ze- iere ongerustheid van het liof te Peking zeer goed verklaren, en daar om heeft men het noodig geoor deeld van Frankrijk eenige ophel deringen te vragen, omtrent de plan nen die men te Parijs voor de toe komst heeft. De heer Waddinghton, gezant te Londen, verklaarde uit naam zijner regeering, dat het geens zins in de bedoeling van dit rijk ligt, China den oorlog te verkla ren, tenzij de houding van hetHe- melsche rijk in Tonkin van dien aard wordt, dat zij het uitbreken der openlijke vijandelijkheden nood zakelijk maakt. Mocht het eenmaal zoover komen, dan zou in ieder ge val eene formeele oorlogsverklaring vooraf gaan, terwijl men in dat ge val de onzijdige mogendheden bij tijds zou waarschuwen, om deze in de gelegenheid te stellen de noodige maatregelen te nementen einde het leven en den eigendom hunner onderdanen te beschermen. Onmid dellijk, na het onvangen van die antwoord, heeft de Brioche regee-l ring het ter kennis van China laten brengen en haar verzocht het aan brengen van versperringen op de rivieren voorloopig te staken. Of dit verzoek zal worden ingewilligd, daaromtrent heeft men tot heden Igeene zekerheid, hoewel men ver- neemt te mogen verwachten, dat 1 vooral de stem van Engeland te Pe king* nog al eenig gewicht in de schaal zal leggen. j Uit Tonkin zelf is het nieuws j vrij schaarsch. Admiraal Courbet laat tot heden nog niets van zich hooren, zoodat wij mogen veron derstellen, dat hij niets van belang zal ondernemen, alvorens de ver sterkingen zijnaangekomon. Hoogst waarschijnlijk zal China van dit tijdperk eener gedwongen rust ge bruik maken, om de bezetting van Bac-Ninh aanmerkelijk te vergroo- ten: iets wat de Franschen de over winning zeker niet gemakkelijker zal maken. Intusschen heeft in de Fransche kamer van afgevaardig den de minister-president Ferry de politiek van het kabinet verdedigd, en de zienswijze der regeering om trent de kwestien, die op dit oogen- blik hangende zijn, blootgelegd. De stilstand van den handel en de nij verheid, zoo betoogde hij, waren minder het gevolg van den bijzon- deren toestand, waarin Frankrijk verkeerde, als wel het uitvloeisel van een slapte in zaken, die zich overal doet gevoelen. De crisis onder de Parijscke handwerkslieden was door hem en ziine medehelpers nauw keurig overwogen, en de maatrege len die men zoo al voorgesteld had om daarin verbetering te brengen, hadden zij gewikt en gewogen en waren tot de conclusie gekomen, aat geen enkele aanbeveling ver diende. Eene verhooging dti inko mende rechten zou niets haten, daar. ingeval men hiertoe besloot, ook an dere landen hetzelfde zouden gaan doen, en dit den doodslag aan de Parijsche industrie zou geven. Even noodlottig zou men de uitzetting der DE DRIE ZUSTERS. (Nam- liet Duitsch.) I. Ik reed van Sir Drivnkner naar buis. Sir Drunkner was een man Tan energie; een gewoon philoso- phisch roesje stond hem tegen, 'tevenals de leeuw de overwinning jop de muis behaaldde wiin moest met zijn verstand even zoo zwaar en niet zeld'n geloku ger strijden, dan de reu en nu- de goden, als bij goed in ijn schik '.ou zijn. Wij hadden elkander in het koffiehuis leeren kennen; bij had mij uitge- noodigd in Altona te komen, en ik bad daar met den sterken Brit zoo heldhaftig gedronken, dat ik mij nu net eventjes op het paard in vreemde handwerkslieden kunnen noemen. Het is toch moeielijk aan te nemen, dat men het elders lijde lijk zou aanzien, wanneer duizenden landgenooten uit Frankrijk werden verwijderd,zonder dat daarvoor eenig geldend motief bestond, en het was te voorzien, dat zij zoo iets met ge- "jke munt zouden betalen. Ook het oprichten van lands werkplaatsen 'moest hij ontraden, daar deze van den staat aanzienlijke offers zouden vragen en toch den toestand maar zeer weinig zouden verbeteren. Wat er dan eigenlijk wel gedaan moest j worden, daarover liet de minister zich niet uit. Alleen bepaalde hij zich tot de toezegging, dat de regee ring spoed zou maken met het bou wen van goede arbeiderswoningen. In dezelfde zitting, waarin Ferry deze verklaringen aflegde, werd het wetsontwerp goedgekeurd waarbij het maximum der bankbiljetten, di* door de Fransche bank mochten worden uitgegeven met het bedrag van 300 mil li oen francs werd ver hoogd en alzoo op 3500 millioen werd gebracht. Binnen korten tijd zal de nieuwe leening door de regee ring worden uitgeschreven. Volgens de laatste berichten uit Londen nemen de onderhandelin gen tusschen de regeering en de Transvaalsche deputatie eene gun stige wending en heeft men hoop, dat beide partijen het ten slotte eens zullen worden omtrent de grond slagen, waarop een nieuw verdrag zal worden gesloten. Ofschoon En geland aan hare voornaamste eischen vasthield, heeft het kabinet besloten op enkele ondergeschikte punten toe te geven, terwijl de afgevaardigden, overtuigd van de onmogelijkheid om nog grootere voordeelen te bedingen, besloten hebben zich te schikken in evenwicht kon houden, en nog pre cies zoo veel verstand had, dat ik den weg naar Hamburg alleen kon vinden. Het was een schoone, koele Mei morgen; ik zoog begeerig de ver sterkende lucht in mijne verhitte longen, terwijl mijn schimmel in korten galop voortdraafde, en ver heugde mij al vooruit op den ver- kv-ikkenden slaap tot diep in den dag, die mij thuis zou wachten. In het kantoor van mijnen vader was licht! Dat verwonderde mij, daar het nog wat vroeg wasik ging naar binnen. Mijn vader zat voor zijne schrijftafelnaast hem stond schipper Classen, zijn oude vriend en dienaar. Zij zagen mij beiden verwonderd aan en knikten elkaar toe, naar ik meende te merkenik wenschte goeden morgen en wilde weer heengaan. Goeden morgen, Hendrik, zeide mijn vader, 't komt nu goed het onvermijdelijke. Bevestigt zich j dit gerucht, dan zal weldra de depu tatie Londen verlaten en haar voor genomen bezoek aan Nederland I brengen. De keizer van Oostenrijk zal zijn persoonlijken invloed aanwen den om de strijd, die in het Hon- gaarsche hoogerhuis tusschen de oppositie en het ministerie is ontstaan, te beëindigen. Te dien einde heeft hij de voornaamste leiders naar Weenen ontboden en hun verzocht, na de intrekking van het huwlijks- ontwerp door Tisza, ook van ver deren. tegenstand af te zien. Naar men verzekert, heeft deze poging aanvankelijk nog al succes, daar geen der ontboden personen zich bepaald tegen eene schikking ver klaarde. Tevens gaf de verzekering van den vorst, dat het ministerie nog altijd zijn onbeperkt vertrouwen genoot, de regeering eenige meerdere vastheid, zoodat de vrees voor eene crisis daardoor aanmerkelijk wordt verminderd. In Croatië blijft tot heden, on danks de onverwachte sluiting van den landdag, alles rustig. Toch heeft de Ban het noodig geoordeeld eenige voorzorgsmaatregelen te nemen, om dat hij de onruststokers nog maar zeer weinig vertrouwt. Over het alge meen houdt men het er evenwel voor, dat die krachtige houding den Croaten, die, wat hunne dapperheid aangaat, bij den jongsten opstand toch al geen schitterend figuur ge maakt hebben, wel zoo veel ontzag zal inboezemen, dat zij zich nog wel tweemalen zullen bedenken alsvorens zij wederom de oproervlag heffen; 't kon dan ook best zijn, dat eene dergelijke poging hun slecht be kwam, want het zou niet waarschijn- uit, dat je er bent; ik heb zaken met je. .Classen, daar blijft het dus bij, precies twaalf uur 's middags alles zal in orde zijn. Classen ging heem Tot weer ziens, jonge heer, bromde hij in 't weggaan en schudde mij de hand met eenen glimlach, die mij dezelfde griezelige gewaarwording gaf, als wanneer iemand in den steel van een appel snijdt, of met de vork over het bord krast. Hendrik, zeide mijn vader, toen hij weg was, zonder de pen neer te leggen, zorg dat je klaar bent tegen morgen, om naar Frank- rijk te reizen. Naar Frankrijk, waarde va der?! En voor welke zaken? Je zult gaan trouwen. Trouwenherhaalde ik nog meer terneergeslagen dan verrast, want ik zag mijzelf reeds in den geest, in zwarten rok gedost en met I den mirtenkrans om den weerspan- nigen nek, aan mijne zijde eene rijk vergulde, netjes gekleede maagd, die, geassigneerd aan mijn hart, daar mijn heele leven als cipier in zou blijven. En de vroolijke jonge lingsjaren vloden weg, als kinderen, die in bun spel door een soldaat of een predikant gestoord worden natuurlijk werd ik nog kouder, dan te voren. Ja, een dochter van den koop man Gerson te Bordeaux. Wat zegt u, vader? met een bruid, die ik heel niet ken? Het huis is goed, en ge hebt de keus tusschen drie zusters. En als me dan geene van drieën bevalt? Geen dwaasheden, Hendrik sprak mijn vader zeer ernstig, alle dingen komen op hunnen tijd; ik heb je nu genoeglaten uitlazen. Als ik koning was Al was je een keizer, viel bij me ongeduldig in de rede, dan lijk zijn, dat zij in dat geval met zooveel toegevendheid behandeld zouden worden als in het vorige jaar. De geruchtmakende dreigbrief, dien de koning van Noorwegen van een schoenmaker uit Drammen ontving, blijkt niet zooveel om het lijf te hebben al? men aanvankelijk meende. De man, die hem schreef lijdt somtijds aan vlagen van krank zinnigheid, is reeds eenigen tijd in een gesticht verpleegd en beweert ook thans, dat zijne onzinnige daad het uitvloeisel was van eene oogen- blikkelijke verstandsverbijstering*, 'tls mogelijk, dat hij de waarheid spreekt, doch de politie te Christiania, wer- waarts hij is opgezonden, houdt hem voorloopig nog in hechtenis. 't -Kon anders wel eens gebeuren, dat hij in eene soortgelijke bui ten uitvoer zocht te brengen, waarmede hij den vorst heeft bedreigd. Omtrent de plannen van koning Oscar met zijne ministers, aan wiens veroordeeling bijna door niemand meer getwijfeld wordt, verneemt men nog niets zekers. Uit de woorden, die de vorst zich zoo nu en dan laat ontvallen, valt echter genoegzaam op te maken, dat hij geenszins van voornemen is, geen enkele zijner rechten aan de eischen der radicalen ten offer te brengen. Nog onlangs heeft hij dit te Stokholm openlijk verzekerd. In Spailje lieeft de heer Castelar niet het voornemen zich bij de aan staande verkiezingen eene candida- tuur te laten welgevallen. Zelfs denkt hij er ernstig over om zijne partij aan te raden, zich geheel van deel neming te onthouden; daar naar zijn inzien van dit ministerie toch niets voor de beginselen der republikein- sche fractie te wachten is. was je nog maar een losse vogel, die eenen voogd noodig heeft, en mijn zoon. Hier is de brief van mijn heer Gerson, dat hij je verwacht, en hier is mijn antwoord. Om twaalf uur vertrek je. Een paar afsoheidsvisites... Zijn overbodig. Daar heb je een pakje visitekaarten: daar kun je de namen opschrijven. Ik nam de kaarten mee en ging inaar mijne kamer. Trouwen? bromde ik tegen mezelven, en nog wel zoo'n kleine, gele, magere Francaise, met een platte horst en onbeschaamde, brandende oogen, die geen minuut stil kon zitten, en geen j dag kon leven, zonder haren lieven man op te poetsen? Waarom niet in I Hamburg, als het toch eenmaal ge- beuren moet. Bijvoorbeeld de lange, blonde Mds. Stirgel? Of de korte, [ronde, bruine Mds. W.terman?Of [de rijke Mds. Funk met haar ééne oog Of de schoone, halfsuffe Mds.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1