BINNENLAND. Inv Tripoli moet volgens de laat ste berichten het mahomedaansche element insgelijks aan het woelen zijn. Vooral bij het feest der geboorte van den profeet, was dat volkje zoo opgewonden, dat het voor de chris tenen niet geraden was, zich op de straat te begeven, daar zij aan aller- dat in het jaar 1883, 87 personen uiet hebben voldaan aan de oproe ping ter inlijving bij de nationale militie. De minister van koloniën ad interim brengt ter keunis van be langhebbendendat in 1884 voor twee jongelingen gelegenheid he- lei beleedigiugen bloot stonden. Het j staat om. ouder het genot eener kwam zelfs tot handtastelijkheden, j subsidie van f 6000, te worden op- daar een Italiaan, die twist kreeg geleid tot militair apotheker bij het met een Arabier, dezen aanrandde, Nederlandscli-Indische leger over- waarvan het natuurlijk gevolg was, dat hij terstond door zijne kamera den werd bijgestaan, en er weldra lenkomstig de' bepalingen van het Reglement, vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van 15 Mei 1883 j belhamels bevinden zich in hechte nis, doch de opgewondenheid is daardoor nog niet geheel bedaard. een algemeen gevecht ontstond.no. 24, afgekondigd in de Nederl. j waaraan de politie slechts met groote j Staatscourant van den 8/9 Juli 1883 moeite een einde kon maken. De uo. 158, waarvan afdrukken, op aanvrage, kosteloos door het depar tement van koloniën worden ver strekt; dat de aanvrage om toela ting (bij gezegeld request) vóór 15 De Duitsche bladen toonen zich Mei eerstkomende bij het ministerie niet bijzonder ingenomen met net!van koloniën moet zijn ontvangen; plan, door zekeren Maas ontworpen,dat het bij artikel 4 van het voor- om de inwoners van Elzas en Lotha-melde reglement bedoelde vergelij-; ringen met hunne afscheiding van kend examen zoo noodig zal Frankrijk te verzoenen. Genoemde j plaats hebben op Maandag den 23n plannensmeder gaf in overweging j Juni eerstkomende en volgende da- om deze gewesten onafhankelijk te g-en in het pliarmaceutisch labora- verklaren, en ze alzoo in den Duit- schen bond op te nemen. Het Ber liner Tageblatl ziet een ander middel om hetzelfde doel te bereiken, in het voeren van een gelukkigen oorlog tegen Frankrijk, waarin dan de nieuwe Duitschers aan de zijde hun ner vroegere vijanden teu strijde zullen trekken, 't Heeft waarlijk veel weg van een paardenmiddel, en 't is torium aan de Hoogt te Utrecht. Yan de directie der Stoom vaart-Maatschappij Nederland ont vangen we het volgende ter op name «Uit het bericht, dat dKoningin, Emma Maandagmiddag in den besten staat Kaap Roca passeerde, blijkt voldoende de volledige ongegrond heid der geruchten, die in de laatste Bij dezen brand deed zich het bijzonder geval voor, dat een brand spuit van Koog a/d Zaan het eerst op het terrein aanwezig was. De molen stond aan den West zaandijk, doch onder deze gemeente, zoodat men meende dat de brand te Westzaan was. Achter Den Hoorn op Tessel werd Donderdag een levende jonge haai van ruim 1 Ned. el lengte op het strand g-evonden; het dier was waar schijnlijk door den storm afgedwaald en gestrand. De L. C. verneemt, dat de zaak der Leidsche giftmengster niet vóór Mei in openbare behandeling kan genomen worden. De gezondheids toestand van de beklaagde is op dit oogenblik zwak. Een treurig ongeval had gisteren middag op den Stationsweg te 'sHage plaats. Eene bejaarde vrouw wilde de straat oversteken, toeu juist de tram in volle vaart kwam aanrij den en de ongelukkige over het lijf reed, hetwelk onmiddellijk haren dood ten gevolge had. Haar lijk werd per brancard naar het gast huis overgebracht. ter verdeeling onder de bemanning van denGoereeschen loodskoter no. 17 gegeven, wegens de redding der bemanning van het Duitsche sclioo- nerschip Helene De Kolfclub in de Sociëteit «ons genoegen» te Gouda heeft liet voor nemen iu het laatst der maand Mei of in het begin van Juni een nati- onalen kolfwedstrijd te doen houden, en daaraan prijzen te verbinden ter waarde van f 100, f 60, f 40 en t 25. voor Europa te hopen dat men het j dagen omtrent dat stoomschip liepen in den eersten tijd nog niet zal toe-1 en vermoedelijk alleen te wijten zijn passen. Trouwens ook het blad zelf,aan de scheepsberichten omtrent het sluit zich volkomen bij dien wenschstoomschip Emmadat in de Oost zee verongelukt is.» Het bestuur van bet onlangs opgericht Velocipedistenbond zal een handhoek opstellen. Met het oog hierop worden afgevaardigden uitgenoodigd in alle steden van hunne districten, waar een geschikt snel- wieler gevonden wordt, dezen tot consul aan te stellen en van de ver schillende steden en grootere dorpen hotels, koffiehuizen en smeden voor herstellingswerk op te geven, die voor het gebruik der leden van het bond in het handboek aanbevolen kunnen worden. Ook zullen de af- Haarlem, 30 Januari 1884. Gisterenmorgen bad de 16-jarige zoon van de wed. «Boumau, werk zaam op de drukkerij van de heeren van Leer alhier, het ongeluk met zijn hand tusschen de machine te geraken met het noodlottig gevolg, dat deze hem in liet gasthuis ge amputeerd moest worden. Een talrijke menigte bevond zich heden middag op de algemeene gevaardigden de meest nauwkeurige Door den lievigen storm, die Zater-1 dagavond woedde, werd de 65-jarige lichterschipper J. H. Y., liggende met zijn schip in de Nieuwehaven te Schiedam, toen hij bezig was met eeuige luiken van zijn schip tegen den sterken wind te beveiligen, over boord geslagen. Hoewel er vrij spoe dig hulp kwam opdagen, gaf dej ongelukkige toen men hem op 't droge had, geen tee ken van leven meer. De geneeskundige, wiens hulp was ingeroepen, kon bij zijn komst dan ook slechts den dood. bevestigen. De «Schiedamsche Tramweg- maatschappij»' zal, naar de N. R. Ct. verneemt, over 1883 (bet eerste jaar barer exploitatie) na ruime afschrij ving, haren aandeelhoudenden na genoeg 6 pCt. dividend uitkeeren. begraafplaats alhier, om de laatsteinjjc|ltin|eil omtrent de beste wegen u..ma «a ?ian kovt'i17011 qqn hor arntto. -i i ri i I tusschen de hoofdplaatsen m hun district geven, en dit zoo spoedig* doenlijk, teneinde ook deze in het handboek kunnen worden opgeno men dat voor het aanstaande rij- seizoen zal worden uitgegeven. (Ml.) hulde tc zien bewijzen aan het stoffe lijk overschot van den heer Schmitz, in leven president der liedertafel «Zang en Vriendschap». Tal van kransen bedekten de lijkkist. Leden der verschillende liedertafels met liunne omfloerste banieren volgden in stillen optocht de lijkbaar. Aan de groeve werd door den heer Bij het lossen der lading'van het Beermnk het woord gevoerd. Hij ,9 ZandToort g.estraude schip schetste in diepe 'en gevoelvolle taal - 5 - - - r de verdiensten van den helaas te vroeg ontslapene, niet alleen toen hij lid der vereeniging was, maar ook als mensck. Vervolgens werd de plechtigheid besloten met een vereenigd gezang der aanwezige liedertafels, dat zekerlijk in het ge moed der vele belangstellenden een diepen en blijvenden iudruk zal heb ben achtergelaten. De oude koperen centen en halve centen zullen nog tot 1 Mei hij de betaalmeesters doch niet meer bij de ontvangers ingewis seld kunnen worden. Uit een door het departement van Binuenlandsche Zaken, inge volge art. 40 van het kon. besluit van 8 Mei 1862, opgemaakten staat blijkt, pendanceheeft er Maandag avond en gisteren nacht een opstand onder de voerlieden van den aannemer plaats gehad. Er is hevig onder hen gevochten, zelfs zóó, dat naar men zegt, één der belhamels bijna zijn geheele oor er mee verloren heeft. Het huis van den heer Duivenbode werd door hen gebarricadeerd en is zeer beschadigd geworden. De los sing is gestaakt moeten worden. Op het strand hebben kleine samenscho lingen plaats. De reden moet zijn het lage loon. De politie treedt krachtig op. Maandag nacht omstreeks 4 uren is de houtzaagmolen «De Eendracht» te Zaandam afgebrand; men ver moedt dat hier weder aan kwaad willigheid moet gedacht worden. Adler 01degeestige Mijne gedachten verloren zich mijn hoofd werd loodzwaar, ik was juist druk bezig, tamelijk onzacht de loodrechte positie met de horizontale te verwisselen, toen ik ontwaakte en wijs genoeg was. me op het bed te werpen, waar ik spoedig in de armen vau Morpheus zoowel de schoonen te Bordeaux als die te Ham burg vergat. H. Hendrik! klonk het me in de ooren. Ik sprong op, wreef mijn oogen uit en keek strak voor me uit; mijn vader stond voor me. Wil je je niet aankleeden? 'tïs elf uur, je koffer staat gepakt en het eten is klaar. De wind is gunstig, het is jammer nog eene minuut te wachten. Ik keek gemelijk om. Op een stoel lagen reiskleuren. mijn vader ging heen, ea George, mijn bediende Gisteren ochtend zag de brugwach ter van de spoorbrug over hetHol- landsch Diep, aan den Moerdijk, bij het gaan van zijne woning naar de draaibrug, een hoed liggen, en iets verder een witten zakdoek gebonden aan een telegraafpaal. Bij onderzoek bleek het hem, dat in den zakdoek drie stukjes papier gewikkeld waren, geschreven en daar achtergelaten door iemand die door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt had. Het ééne was een naamkaartje, waarop stond: B. A. U. Yan der Wal, luitenant der pontonniers; het andere was een afscheidsgroet aan zijne moeder en een dikwijls her haald verzoek dat ze hem zijne daad mocht vergeven, terwijl een heel klein stukje papier blijkbaar van eene courant afgescheurd, het verzoek in hield, indien zijn lijk mocht gevon den worden, het in den familiegraf kelder bij te zetten. Met een en ander is de brigadier der maréchausée te Moerdijk in ken nis gesteld. Alhoewel men op de plaats waar de ongelukkige zich ver moedelijk in het water heeft gestort, aan het visscheu is geweest, is men er niet in geslaagd het lijk te vin den, zoodat het vermoedelijk met den stroom is weggedreven. Door de Zuidhollandsche redding maatschappij is eene som van f125 Maandagnacht te vier uur is brand uitgebroken in de Stearine-Kaarsen- fabriek te Gouda directeur de keer Steen Zijnen. Het gebouw was vol met vet, teer en andere brandstof fen. Een gedeelte is reeds geheel uitgebrand. Gelukkig was er weinig- wind, waardoor eenige gebouwen behouden blevenanders ware de aangrenzende scheepstimmerwerf ze- i ker niet gespaard. Omstreeks zeven uur woedde het vuur nog voort. Alles is grootendeels verzekerd bij de Maagdenburger en andere Brand waarborgmaatschappijen. De schade is echter minder groot, dan men aanvankelijk daclit. De brand heeft zich bepaald tot de dis- tillatiekamer en het ketelhuis. Hij is ontstaan doordien een van de acht distilleerketels met vetzuur sprong en het gloeiende vet daaruit stroom de, alles waarmede het in aanraking- kwam, in vlam zettende. De angst was eerst groot; zelfs op de Oost en Westhaven vlogen massa's von ken over huizen en tuinen. De brand muren en ijzeren deuren benevens de hulp der brandweer, die zorgde voor het nathouden der overige ge bouwen, hebben belet dat de ramp grooter omvang kreeg. De schade, door den ramp veroor zaakt, is nog niet te begrooten. Daaromtrent zij alleen vermeld, dat de fabrieksgebouwen, op bearspolis, het materieel en de goederen bij verschillende binnen- en buitenland- sche maatschappijen zijn verzekerd, o. a. bij de Maagdenburger Assu rantie. De grootste schade zal in- tussehen wel de indirecte zijn. Want 't zal nog geruimen tijd duren, al vorens het werk kan worden her vat; de twee verbrande gebouwen waren de voornaamste en onmis baarste voor den arbeid. Toch zal de ijverige directie, die ten vorigen jarige, hij de 25-jarige feestviering van 't bestaan der fabriek coor de oprichting van een ziekenfonds (uit de winsten der onderneming te onder honden) toonde zich de belangen der werklieden ernstig aan te trek ken, al het mogelijke doen om het personeel, 200 mannen en 300 vrou wen ongeveer, tijdelijk bezig te hon den en spoedig- den gereg-elden ar beid te doen hervatten. Dit laatste zal echter, men begrijpt het, nog geruimen tijd vorderen. Sedert vijf k zes maanden miste de directeur derwasch- en badinrich ting te Oosterhout verschillende goederen die hem ter bewerking waren toegezonden. Te vergeefs trachtte hij tot de ontdekking te komen wie de schuldige was, tot het Zondag bleek, dat een knecht en diens vrouw, beide werkzaam op genoemde inrichting, zich verschil lende goederen, waarvan de waarde een beduidend cijfer bedraagt, toe geëigend hadden. De knecht is in hechtenis genomen. Men meldt ons uit De Leek: Jl. Zaterdagavond trof eene dienst meid op den grindweg van Enu- inatil naar Midwolda een paard met wagen aan, waarvan het paard dwars voor den wagen stond en inge dommeld scheen te zijn. Toen zij rondkeek naar den begeleider, vond zij dezen in de onmiddellijke nabij heid in eene sloot, waaruit hij door de knechts van eene boerenhofstede levenloos werd opgehaald. De ge neesheer, die ontboden werd, con stateerde dat de ongelukkige eene beroerte moest gehad hebben, zoo dat men moest aannemen dat hij ten gevolge daarvan van den wagen in de sloot gevallen is. Hij heette Jan Willemsen en woonde bij Roden (prov. Drenten.) (JV. R. Ct.) In de kerk der Christelijke Ge reformeerde gemeente te Zwartsluis had Zondag voormiddag een ongeval plaats, dat treurige gevolgen kon gehad hebben. Onder den dienst viel nl. een der gestucadoorde ro- setten van de luchtkokers naar be neden en verbrijzelde twee daaronder ledigstaande stoelen in de overigens: volle kerk. li Yermoorden zal ik je! Doodschie ten wil ik je!» riep een jongeling te Arnhem tegen een schildwacht wien hij eerst had getergd. De wacht-, hebbende manschappen snelden toe, vatten den woedende en wisten hem eindelijk zijn revolver afhandjg te maken, die bij onderzoek niets dan een stuk van een tinnen eetlepel] bleek te zijn. TC el )oi kwam aanloopen om mij hij het uit en aankleeden te helpen. Ga je ook mee? vroeg ik. Ja, mijnheer Woltmann. Dat is goed! riep ik op geruimd; want er was geen groo ter schelm, maar ook geen trouwer ziel op de heele wereld dan mijn George. Mijn vader betaalde hem voor het vertellen mijner vroolijke streken (wat hij zonder gevaar doen kon, daar ik er zelf geen geheim van maakte) ik, voor het helpen uitvoeren daarvan. Het vooruitzicht van de reis begon mij te behagen. Moest ik toch eenmaal tot straf voor mijne lichtzinnigheid aan eene vrouw geketend worden, dan was het toch plezieriger, ze in Frankrijk uit drie zusters te kiezen, dan ze hier kant en klaar gestuurd te krijgen uit het magazijn van koopmansdochters zon der verder voorspel. Ik dineerde met beteren eetlust dan mijne ouders en mijne zuster, en nam daarna bij het vertrek hunne gelukwenschen, tranen en goede les sen met groote bedaardheid aan. Sehipper Classen wachtte met on geduld. Hij gunde zich zelfs niet eens de tijd, mij te verwelkomen. Nauwelijks was ik op het schip, of hij gaf het signaal, een door merg en been dringend geschreeuw van de matrozen, eenig geraas van ka trollen en ankerkettingen en het schip richtte zich, met vroolijk ge zwollen zeilen naar het midden der Elbe. Langzamerhand verdween Hamburg, eindelijk ook Cuxhaven en daarmee de kust van het lieve vaderland. in. Het was mijne eerste zeereis niet; ik had een paar maal voor handels zaken Engeland bezocht. Daarom had ik van niets anders last, dan vau de verveling, wat niet te ver wonderen was bij zulk een snel len overgang van een vroolijk stads- leventje tot een eentonige zeereis. Vriend Classen deed wat hij kon om dezen demon te verbannen door mij op zoo echte zeemansmanier toe te drinken, dat Sir Drunkner en al mijn losse kunstbroeders hij zwelg partijen nog armzalige leeken waren tegenover den ouden, rimpeligen, ijzersterken scheepspatroon. Zijn groote mond leek wel het spongat van een wandelend wijnvat, en ik zag met angstige verrassing de fles- schen Franschen en Spaanschen wijn bij dozijnen achtereen er in ver dwijnen, tot mij eindelijk de kracht zoowel om mee te drinken, als om te zien, ontbrak, en Classen me met de hulp van George op de hang mat legde, waar ik dadelijk zoo vast insliep, dat de storm van het jongste oordeel me door zijn bol deren niet had kunnen wakker maken. i Ik was een liefhebher van Een zonderlinge verkooping van eene koe heeft in Groningen plaats gehad. De landbouwer J. Dijkhuis te Warffum brengt, te Gro ningen zijne koe ter markt, waar voor hem f 250 geboden werd. Hij slaat niet toe, maar verkoopt aan twee slagers het rund, onder voor waarde dat zij 350 KG. kosteloos zullen hebben en voor het meerdere f 40 per KG. moesten betalen. De geslachte koe woog 361 KG., waar onder 59 KG. vet. De slagers wer den de slachtoffers en moesten f456 betalen, wat terstond gebeurde. De w verkooper had zijn beestje goed ge- schat. GEMENGD NIEUWS. Niet minder dan vijf personen zijn in de vorige week de slacht offers geworden van de roulette tafel te Monaco. Een jong koopman uit Bordeaux joeg zich in het Hotel de Paris een kogel door het hoofd; in het Grand hötel de Monaco deed de Poolsche graaf Ravizky hetzelfde en op de Place des Phocéens volgde een handelsreiziger hun voorbeeld in de open lucht. Een Italiaansche grondeigenaar hing zich in den tuin van het Hötel de Livorne op en eindelijk werd een vreemdeling, die zoo «gelukkig» was geweest om 7000 francs te winnen, 's avonds bij het verlaten van het «Casino» doodgeschoten en beroofd. Zondagavond jl. heeft men te Londen weder een schouwburgbrand gehad; Lusky's Variétés-schouwburg werd in weinig tijds tot den grond toe vernield. In spijt van de krach tige pogingen, aangewend door 14 groote stoombrandspuiten, deelden zich de vlammen spoedig- mede aan de Charrington-brouwerij, welke echter slechts geringe schade leed. Het verlies aan de eigenaren van den schouwburg toegebracht wordt op 40,000 pond sterling of bijna een half millioen gulden begroot. den wijn als middel om het genoe gen van een interessant gezelschap te verhoegen, en had, zelfs bij het overmatig gebruik van dit middel, dat doel nooit uit het oog verlo ren. Deze drinkpartij echter gaf mij bij het ontwaken een gevoel, alsof ik een bedwelmenden slag gekre gen had, terwijl de eenigste her inneringen, die mij voor den geest kwamen, bestonden in het satvren- gezicht tegenover mij en het aan tal flesschen, die in de gronde- looze schipperskeel waren ver dwenen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2