verklaren. De zaak is nog in der min-1 ne geschikt, daar Sagasta verzekerde, i Servië in geen enkel opzicht nog als een luirbaarsch land te beschou-1 wen. Hij had met die woorden slechts te kennen willen geven, dat het tot voor korten tijd nog door barbaren bewoond werd. De politieke moord in de straten van Weeaen op klaarlichten dag op een politiebeambte gepleegd, en waarvan men de socialisten ver denkt, geeft aldaar nog al tot eenige ongerustheid aanleiding.Zelfs spreekt men ei* van, dat de regeering het voornemen heeft, den kleinen staat van beleg af te kondigen, ten einde daardoor gerechtigd te zijn, tot bui tengewone maatregelen zijne toe vlucht te nemen. De he wegingen onder de Parijsche werklieden, vooral onder de vodden rapers, houden nog steeds aan. Tal rijke vergaderingen worden er ge houden. waarin het- soms vrij warm toegaat. Gelukkig blijven daden van openlijk verzet tot heden achterwege. Ili'WENLAND. Haarlem, 31 Januari 1884. Door de Politie alhier zijn aan gehouden en naar het huis van ar rest overgebrachtGerardus Johan nes van Vliet, oud 30 jaren, gebo ren te Amsterdam, en Aldert Blom, oud 29 jaren, geboren te West-Graf- dijk, die bij den horlogemaker Van Waard in de Paarlaarsteeg, een groote spiegelruit hadden stuk ge trapt, met het voornemen om daarna diefstal te plegen, waarin zij echter door eenige voorbijgangers zijn ver- liinderd. Laatstgenoemde was op 9 Jan. jl. uit de cellulaire gevangenis te Am sterdam ontslagen, waarin hij zes maanden wegens diefstal heeft ge- tucht. Met het stoomschip Burgemeester Den Teiï. van de maatschappij «Ne derland», hetwelk 9 Februari a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmail naar Atjeh worden verzonden. Voorts zal op Dinsdag 19 Febr. a. s. met den trein van 5 u. 20 m. 's avonds uit Amsterdam naar Ant werpen in aansluiting op het ver trek van het bedoelde stoomschip uit Marseille eene tweede verzen ding aan Atjeh geschieden. (St. Cl.) Gelijk bekend is. heeft Prins Roland Bonaparte op de laatste ten toonstelling te Amsterdam verschil lende studiën gemaakt van de daar aanwezige Surinaarnsche inboorlin- gen. Onder den titel van Les habitants de Siirmame zal nu binnenkort te Parijs van zijne hand een werk ver schijnen, tot de samenstelling waar van hij hier in de gelegenheid was de noodige bouwstoffen te verkrij gen. In dat werk zullen mede voor komen 67 phototypen, 14 chromo- lithographieën, benevens eene kaart van Suriname. Er is dezer dagen een nieuw staatsambt gecreëerd, nl. de betrek king vau secretaris bij de kanselarij der beide Nederlandsche Orden. De vraag rijst: wie zal den nieuwen dignitaris betalen? Tot dusver werd het werk bij de kanselarij verricht door een van de ambtenaren van terzijde aankeek met een onderzoe kenden blik, dien ik echter met de koel bloedigste bedaardheid, door stond dat wist ik niet, vraag wel excuus! Hij stuurde het schip naar Bou logne; binnen weinige uren waren George en ik met koffer en al san land, en nog een paar uren latei- op weg naar Parijs. IV. Jubelend begroette ik van verre de torenspits der Notre-Dame en de zee van huizen, die zich daarom heen voor mijne blikken opdeed. Nu eerst, bij den aanblik van do eerste stad der wereld, viel mij in te bedenken, wat ik er eigenlijk doen wilde. Genieten! wat anders?.... Maar hoe? Naar eene systematische koop- mansindeeling? Zon dat de moeite waard zijn?.... Jk wilde niet te ver geefs driehonderd louis d'or en voor het departement van Financiën, in wiens bezoldiging f1000 werd bij gedragen uit het 2e hoofdstuk der Staatsbegrooting. Een tweede vraag is: moet nu de benoemde secreta ris ook een bureau hebben niet één of meer ambtenaren, en wie zal die wéder betalen? Altemaal vragen met het oog op den tegenwoordigen toestand der schatkist. (F.) Gistei-en is in het IJ. hij het Ko- ningimiedolc te Amsterdam, het lijk opgehaald van een kastelein, die in de Koningstraat aldaar woonachtig was, en sedert den ochtend zijne woning had verlaten. Nog een paar minuten en het stoomschip Leerdamzou Zaterdag van Amsterdam naar Amerika ver trekken, toen de politie zich aan boord begaf en een der passagiers, een Duitscher, E. genaamd, in hech tenis nam, wiens uitlevering door de Dnitsche regeering was gevraagd. Alvorens de reis naar Amerika te aanvaarden, zal hij zich voor de po litie in zijn Heimatk moeten verant woorden. Er gaat eene algemeene klacht op over den toestand van den dijk, die van het station «Westzaan» van de IJniiiiderboot naar den ouden IJdijk loopt. Die dijk kan reeds weken lang niet meer door paard en rijtuig bereden worden. Vrijdag viel een zwaar beladen hooiwagen door de ongelijkheid van den weg welke met modder bedekt is, en dooi den hevigen wind omver, en het zal moeielijk wezen, hem overeind te krijgen. Door het leggen van planken «p dien dijk heeft het. gemeentebestuur yan Westzaan aan de vele voetgan gers een grooten dienst bewezen; het zou te wenschen zijn dat de Staa-t, die eigenaar van den dijk is, met de betrokken polder- en gemeente besturen den weg in goeden toe stand bracht, in het belang van het drukke verkeer met Amsterdam en van de ondernemers der IJmuider- boot. (Z. Ct.) Het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van 't alge meen heeft besloten in die vergade ringen, waarin sprekers optreden, toe te laten onderwijzers die den cur sus tot het verkrijgen der hoofdakte volgen, mits zij fl 'sjaars contri butie betalen. Dezelfde bepaling zal ook gelden voor onderwijzers welke, ofschoon de hoofdakte bezittende, eene hezaldiging van minder dan f800 genieten. Aanvankelijk geldt deze maatregel voor het maatschap pelijk jaar 18841885. De commissaris des Konings in Noord-Holland vergezeld van een lid van Ged. Staten heeft Dinsdag een bezoek aan Monnikendam gebracht. Naar men verneemt, staat dit bezoek in verband met plannen tot bevei liging van deze stad tegen overstroo- mingea van de Zuiderzee, hetzij door het leggen van een dijk aan den zeekant buiten de stad, hetzij op eenige andere wijze. Genoemde heeren hebben tevens de werken tot verbetering van den waterweg tusschen deze plaats en het Schouw bezichtigd. I)e ongerustheid, waarin vele be woners van het eiland Marken nog steeds verkeerden, door het weg- de eerste maal uan mijn leven vol komen vrijheid van handelen heb ben. Dadelijk bij mijne aankomst huurde ik eene chambre garnie, nam den titel van Lord Johusburv aan en bommelde veertien dagen lang rond, om te zien, te hooren en te proeven, wat er voor uitge zochts te zien, te hooren en te proe ven was. Mijn Engelsche naam en nog meer mijn Engelsch goud maakte mij dat gemakkelijk. Alles scheen vereerd, mij te die nen. alles boog voor mij. Ik droeg den diamanten ring, die voor mijne bruid bestemd was, aan den vinger. Hij was losgegaan, en ik trad den winkel van een juwe lier binnen, om hem daar eene kuur te laten ondergaan. Even daarna kwamen er twee dames. De eene was al beiaard, de andere jong en schoon, zoo schoon, dat ik voor het eerst van mijn leven door bewon dering voor een lid van de vrou welijke scxe getroffen werd en eer- blijven van vele botters, door den' jongsten storm wijd en zijd ver spreid, is opgeheven; allen zijn be houden gebleven. Voor velen was het ecliter een strijd op leven en dood. Sedert den stormachtigeu avond van Vrijdag jl. wordt vermist de boodschaplooper van Delft op 'sllage. Van der Sande. Des avonds te negen uren werd hij het laatst gezien, terwijl hij, zijn wagen voorttrekkend in gezelschap van een ander persoon 's llage verliet. Het zonderlingste van het geval is, dat niet alleen van den reeds vrij bejaarden looper, maar ook van zijn met verschillende bood schappen beladen voertuig geen spoor gevonden is, zoodat men zich in allerlei gissingen verdiept. De rijkspolitie doet ijverig onderzoek. Hieromtrent wordt nader gemeld: De veldwachter van Zoetermeer heeft Dinsdagavond in eene herberg aan den Z. O. Binnensingel in's Hage de hand gelegd op den vermisten vrachtrijder tusschen 's Hage en Delft, A. v. d. S-, die met behulp van twee politieagenten naar het bureau op de Nieuwe haven werd overgebracht. Degearresteerde wordt verdacht eenige hem ter bezorging toevertrouwde goederen te hebben vervreemd. In den nacht van Maandag- op Dinsdag heeft in eene tapperij in de Bag-ijcpstraat te 's-Hage een vrij ernstige mishandeling plaatsgehad. De mishandelde persoon, een blee- kersknecht, moest door de politie per raderbaar naar het gasthuis wor den vervoerd. Uit Hansweerd wordt gemeld: Dinsdag kwam van Antwerpen aan, bestemd naar Rotterdam, liet ■scheepje Noordsterschipper Vidal, 'met eenige kisten ammunitie (wa pens en patronen), zonder voorzien te zijn van de gevorderde seinvlag gen en vergunning van den Com missaris des Konings overeenkom stig de wet van 26 Januari 1815 no. 57 (Staatsblad no. 7.) Daar dus danige invoer verboden is, werd Vidal door de bevoegde autoriteit de haven ontzegd, en voer hij tot bij Walsoorde, om onder de Zuiden- wal eene veilige ligplaats in te ne- ,men. lutusschen werd hier proces verbaal opgemaakt wegens liet on bevoegd stoken aan boord. De lading- is bestemd oin via Rot terdam per stoomschip naar Zanzi bar vervoerd te worden. Nadat Dinsdag een van Dordrecht gekomen tjalkschip ter hoogte van de Tolsteeg bij Sliedrecht voor an ker was gelegd, ging de schipper van boord, nam alle aanwezig zijnde geldswaarde mede en keerde'niet weder terug. De knecht bleef alleen aan boord achter en heeft zich duch tig moeten weren daar bij den he vigen storm het schip, van de an kers geslagen, tegen den strekdam werd geworpen en een groote lek bekwam. Zaterdagmiddag gelukte het, het schip aan den wal te bren gen voor de werf van den heer C. Baars. Zoekende naar de papieren van den schipper werd in een kast een brief gevonden, waarin hij aan zijn vader te Zonnemaire mededeelt dat hij, naar aanleiding eener lief desgeschiedenis eerst voornemens geweest was zich van 't leven te berooven, doch, daarvan afgezien biedig plaats maakte. Ze wilde een paar oorsieraden koopende juwelier vroeg' haar echter te veel, zij gaf ze terug-. Ik echter, opeens zeer galant geworden, betaalde den gevorderden prijs, en verzocht haar ze tot aandenken van me aan te nemen. U is wel zeer grootmoedig, mijnheer, was haar antwoord, terwijl zij sterk bloozend hare heer lijke oogen zoo onderzoekend op mij richtte, dat ik èn van verras sing èn van genoegen sidderde,en de juweelen zijn zeer schoon; maar al waren ze nog tienmaal zoo fraai, dan zou ik ze toch van eenen on bekende niet aannemen. Al mijn smeeken was vergeefsch. Verstoord over dezen tegenstand wendde ik mij eindelijk tot de be jaarde dame en bood haar de ju weelen aan, haar verzoekend, mij tenmiuste de genoegdoening te ver schaffen, dat ik de onverbiddelijke, in de persoon van hare vriendin mocht verplichten. hebbende, zich thans op weg be vindt naar Amerika. (Menveb.) Aan den Hoek van Holland is men bezig met het bouwen van een zieke,n-barak, om lijders aan besmet telijke ziekten, die zicli aan boord van binnenkomende schepen bevin- |den, op te nemen. Het onderling ondersteuningsfonds i tot het nitkeeren van gelden bij ziekte van ambachtslieden en varens gezellen te Vlaai-dingen, onaer de zinspreuk het Algemeen belanghield hare gewone jaarlijksche vergade ring tot het doen van rekening en verantwoording, waaruit bleek dat op 31 December 1883 het ledental bedroeg 820; dat aan ziekengelden waren uitgekeerd f 3185, en dat het batig- slot f 9388.71 bedroeg waar van f 9200 was gedeponeerd bij de spaarbank alhier. Omtrent de oorzaak van den brand in de stearine kaarsenfabriek «Gouda» meldt de Goudsche Ct. het volgende Van de zich in de fabriek bevin dende acht distilleerketels, gevuld met vetzuur, is er een gesprongen. Meermalen gebeurt het, die er in die ketels kleine lekken ontstaan, waardoor men dan spoedig het vocht naar buiten ziet komen, in welk ge val men terstond daarin voorziet, zoodat het geen nadeelige gevolgen heeft, doch thans is daarin een zoo groote opening ontstaan, dat het ko kende gloeiende vetzuur in een oogen- blik naar buiten drong. Dit woord «dringen» is te zwak. Het stroomde er uit, verspreidde zicli rechts en links, alom de voorwerpen, waar mede het in aanraking kwam, in brand stekend, zoodat de vlam weldra zich ook mededeelden aan het pla fond. Boven het vertrek met de dis tilleerketels bevonden zich de vet zuur reservoirs, die in een oogwenk eveneens door de vlam werden aan getast.. Er ontstond een vuurmassa zoo kolossaal, dat op zeer verreu afstand de brand zichtbaar was, die zich. aan den hemel vuurrood tee- kende en een gloed gaf van groote kracht. Niet alleen breidde de vlam zich naar boven uit, maar ook be neden trachtte zij te verslinden en te vernielen wat onder haar bereik kwam. Zij omvatte spoedig bet ketel huis, in de onmiddellijke nabijheid der distillatie gelegen en poogde ook aan de andere zijde voort te g-aan. Dit laatste werd echter belet, dank zij den brandmuur, daar aan gebracht en de ijzeren deur, welke beide de lcuipenkamer afscheiden van voornoemde vertrekken. Wel drong het brandende vocht ook door de reten van bedoelde deur heen en sijpelde ook door andere kleine ope ningen, die zich daar bevinden, door, maar men wist met behulp van zand, kalk en water hiertegen maatrege len te nemen. Het voor een paar jaar vernieuwde heerenhuis aan de Ivortegracht, wijk B, no. 58 te Amersfoort, thans nog bewoond door de familie Deenik, met daarachter gelegen sigarenfa briek, werd dezer dagen verkocht voor de geringe som van f 6400. Het is hetzelfde huis, waarin op den 14en September 1547 Jan Van Oldenbarneveldt, uit de echtelieden Gerrit Van Oldenbarneveldt en De- liana Van Weede, werd geboren. Men leest daaromtrent in het werk Amersfoort 7771580 door W. F. Zij besehouwde mijn geschenk met van begeerte fonkelende oogen, en nam het, na eenig dralen, aan, hoewel de andere haar bestraffend aanzag. Voordat ik, onnoozele Lord, dan den moed of de tegenwoordigheid van geest had gehad, haar verder te vragen, waren zij weer verdwe nen. Eerst toen ik thuis was, ont waakte ik, als uit een zwaren droomhet beeld der beminnens waardige jonkvrouw zweefde mij voor den geest. Gaarne had ik nog eens dertig louis d'or gegeven, om haar nogmaals te zien. Het geluk begunstig-de mijne wen schen. In hetThéiHre Francais zag ik de twee dames in eene loge. Ik haastte mij, tot haar te gaan en smaakte het genot, door de oude zeer teeder en door mijne uitver korene niet al te onvriendelijk ont- viingen te worden. Ik wilde niette vergeefsch een lord en daarbij te Parijs zijn. Met het ijdelste gebab- N. Van Rootselaar, «dat op den 19en Maart 1549 Gerrit van Oldenbarne-L veldt en Deliana. zijne liuisvrouwM hun huis, gelegen aan de Lange-p straat, helend aan de eene zijde door a Nellitgen van Lantscroon en aan deeg andere zijde doer een nieuw poortje,}r verkochten;» met de vermelding vang. «een nieuw poortje» werd bedoeld a het straatje, thans nog het Olden- r( barneveldtsteegje geheeten. t, De familie van Oldenbarneveldt c vestigde zich toen in het huis, thans gemerkt A, 284, hetwelk door haar 17 jaren daarna vervreemd werd. ,r (U. D.) I Met den onlangs geopenden stoom- g tram GoudaOudewater gaat niete alles naar wensch. Laatstleden Zon- v dag had een droevig ongeluk plaats. (1 Door het derailleeren op een tame- v lijk sterke kromming liep de ach- g terste wagen op de waranda vóór r het koffiehuis van den heer T. G., met het gevolg, dat de waranda geheel neergeworpen werd en in haar val verscheiden personen kwet-u ste. Een kind brak hierbij een arm e en een been; men vreest dat het been"* afgezet zal moeten worden. Op verzoek van den nieuwbe-r noemde burgemeester van Deuti-l" chem, den heer A. M. C. van Bom-* me!, is afgezien van de feestelijke»1 ontvangst, waartoe eene commissie 1 zich had gevormd. p De storm van de vorige week richtte ook in Apeldoorn veel schade 0 aanin het bijzonder werd het park !t van Z. M. den Koning geteisterd. Tusschen zes h zeven honderd hoo rnen, van verschillende hoogte en zwaarte, werden om m-geworpen, ter- wijl een der prachtige eiken, vóór het paleis staande, waarschijnlijk in f' den tijd van den stadhouder Willem il de D&rde gepoot, ook door den atorm werd neder geveld. Gisterenvoormid. werd G. Arends, ij een der vermoedelijke daders van*> den moord en diefstal, teJIeinoobijg Raalte gepleegd, onder geleide vanfr twee Pruisische gendarmen uit Kleef w te Nijmegen aangebracht en aldaar i aan de Nederlandsche justitie uit geleverd. Hij is per trein van 11 uur 17 door twee rijksveldwachters verder naar Zutfen getransporteerd. 1 Maandag-namiddag is bij het stel- )- len van den ijzeren koker voor d« B hoogwaterdrukinrichting aan de wa- terleiding- bij de Dampoort, te Vlis- singen, de tros gebroken waaraan het toestel hing. Het gevaarte, dat een lengte van 21 meter heeft en r 1400 KG. weegt, is naar beneden r, gestort, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Een treurig' voorval had er Vrij- dag avond tijdens den storm plaats onder Jubbega-Schurega; toen nl. een oppassend huisvader Vrijdag avond iemand over Compagnons vaart zoude zetten met een bootje, sloegen beide mannen door een ruk wind op zijde, waardoor de boot om kantelde en beide mannen in de vaart stortten, met het ongelukkig gevolg, dat de overzetter, zekere a VVoudstra, verdronk, eene vrouw met twee kinderen achterlatende. Voor de opengevallen betrekking van bode bij schieland hebben zich CO mededingers aangemeld. bel, dat ik maar kon uitdenken, onderhield ik de jonge dame, die mij door hare bewaakster klaar blijkelijk werd prijs gegeven. Ik werd op het laatst zoo intiem met de schildering mijner liefde, dat langzamerhand de zonneschijn van haar betoovereiul gezicht, verdween en hare gelaatstrekken zoo duide lijk haar misnoegen te kennen ga ven, dat ik me gedrongen gevoelde, haar met deelneming te vrag-en wat haar bedroefde. Niets mijnheer, antwoordde zij, me zoo bedaard en ernstig aan ziende, dat ik de oogen moest neer slaan, dan dat we elkaar niet I verstaan hebben. j Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2