POPULAIR IE» I Oplage 10000 Ex, Maandag 4 Februari 1884. No. 176. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk r». maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dayelijks nltyenomen Zon- en alyemeens Feestdayen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drakkers-Uitgevers: BQHANS Co., te Haarlem. ADYERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis. Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.— 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,]!.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10. 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55. 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste berichten, welke om rent het Fransche expeditie-corps n Tonkin te Parijs zijn aangeko- ïien, waren verre van gunstig. Van lene hervatting der vijandelijkheden voor het oogenblik geen sprake, laar admiraal Courbet zich veel te iwak gevoelt tegenover den krach- igen tegenstand, die hij te Bac-Ninh liet alleen van de zwarte vlaggen naar ook van de Chineesche gere- ;elde troepen verwacht. Het ongun stige klimaat, de moerassige bodem in het gebrek aan voldoende genees- |1 kundige hulp veroorzaken in het eger verscheidene ziektegevallen, [I loodat het sterftecijfer onder de sol- laten vrij hoog te noemen is. Ge- ukkig zijn de positiën, die men reeds leeft bezet, krachtig genoeg om den d voor den aanval af te schrik- :en, doch te Hongkong is men van lordeel dat èn de soldaten èn de Dfficieren met verlangen naar de comst der versterkingen uitzien, om net behulp daarvan zoo spoedig nogelijk den veldtocht ten einde te brengen. China intusschen zet zijne oebereidselen met een kracht voort, als was de oorlog reeds formeel ver klaard, zoodat men te Parijs, ondanks len snoevenden toon van enkele dag- iladen, die beweren dat de lang- staartige zoon van het Hemelsche ijk den strijd niet aandurft, omtrent lit punt niet volkomen gerust is. De regeering houdt dan ook steeds len blik naar het oosten gericht, en n stilte worden er reeds maatrege- en genomen, om zoo noodig het leger daarginds nog grootere ver sterkingen te kunnen toevoegen. In den toestand der Parijsche werk lieden is tot heden geene enkele ver- mdering, hetzij ten goede of ten DE DRIE ZUSTERS. (Naar het Duitsch.) De heeren hadden geantwoord, flat zij die eer niet hadden. Daarop liad Z.Ex. verteld, dat hij op be zoek bij den eersten consul ge weest was; de eerste consul had hem zelf gevraagd, of hij Lord Johnsbury kende, en waarom u hem nog niet was voorgesteld. Z.Ex. had geantwoord, dat hij geenen Lord Johnsbury kende, maar niet aan zijn bestaan wilde twijfelen en Monseigneur misschien gewich- redenen kon hebben, om zich niet in het openbaar te laten zien. Daarop had de eerste consul gezegd, iemand, die zich zoo noemde kwade, gekomen. De minister van publieke werken tracht er naar, den geheelen omvang van het kwaad geheel te kunnen overzien, en heeft daarom den prefect dei' Seine gelast een onderzoek in te stellen naar het getal dergenen, die door den han del of de industrie nog aan den ar beid gehouden worden. Omtrent de plannen, 'die hij evenwel heeft, laat hij zich niet uit. Misschien is hij nog niet zoo gelukkig geweest, eene voldoende oplossing in deze moeïe- lijke kwestie te vinden. Tot heden gelukkig heeft men echter geen enkel oproertje van eenige beteeke- nis te constateeren gehad. Moge dat zoo blijven! De Britsche regeering heeft het plan opgevat, om het Engelsche be zettingsleger in Egypte te verster ken en is daartoe waarschijnlijk wel gekomen door de laatste berich ten uit Caïro. De geruststellende tijdingen toch, die men omtrent de houding van den koning van Abys- sinië ontving,blijken bij nader onder zoek slechts verzinsels te zijn ge weest. In stede toch van den wapen stilstand met gedeeltelijke vergroo ting van grondgebied, hem door de Britsche zaakgelastigden aangeboden te aanvaarden, heeft hij integendeel zijnen troepen het hevel gegeven Egypte binnen te 'rukken. Reeds moet hij belangrijke ver overingen hebben gedaan, en het is te vreezen, dat zijne overwinningen zoo spoedig niet gestuit zullen wor den, tenzij het bezettingsleger zich in den strijd mengt en zijne zwarte majesteit doe ondervinden wat het zeggen wil, bondgenooten van En geland aan te vallen. Ook omtrent het leger van Baker-pacha hoort men slechte noten kraken. De gene raal vertrouwt zijne soldaten maar Napoleon Bonaparte. vraag u wel excuus, dat ik zoo onbeleefd hen, zijne woorden te herhalen sedert eenige dagen de rondte deed in de Tuilerieën, en dat hij nauwkeurig wenschte te weten, of die man ook aanspraak kon ma ken op de bescherming van Z.Ex. Ik wierp eenen blik op George, en las in ziine trekken dezelfde ont zetting, die mijn bloed verstijfde. Dat zal een jachtpartijtje voor de politie zijn, zijn de laatste woorden van Z.Ex. geweest. Ik verzeker u, Monseigneur, ging hij voort, daar ik niets zeide, hij mijne eer en de achting, die ik u toedraag, dat ik niet zoo laag hen, ook maar de minste verden king te hebben tegen eenen man, wiens edelmoedig gedrag ieder volk tot. eer zou strekken, maar als u niet kan rekenen op de bemiddeling van Z.Ex. vraag vergiffenis voor mijne driestheid maar uwe veiligheid en de mijne I half, zoodat hij geen enkel ernstig i gevecht met de opstandelingen durft aan te gaan. Daarbij komt, dat zen delingen van den Mahdi overal de zaak van den opstand bij de bevol king der nog rustige gewesten ko men bepleiten en in de meeste ge vallen niet zonder succes. Verblijdend vooral voor Frankrijk mag het even wel heeten, dat de profeet bij zijne stamgenooten, in het noorden van Afrika, weinig steun vindt.De Stheik van Tripoli, die bij de mahomeda- nen in zijn land. in een geur van heiligheid staat, en dientengevolge zeer veel invloed op hen heeft, ver klaarde openlijk aan zijne getrou wen, dat de Mahdi een geweten- looze bedrieger is, dien het elk op recht geloovige verboden is te ge hoorzamen. Als men weet, dat men zich van vtrschillende zijden reeds half angstig had afgevraagd, welke houding zal deze man tegenover den leider van den Egyptischen opstand aannemen, dan kan men het zich best begrijpen, dat de verklaring welke hij noodig heeft geoordeeld, den Europeanen een pak van het hart neemt. Onder de tegenwoordige omstan digheden toch, zou vooral Frankrijk een zoogenaamde heilige oorlog al zeer slecht te pas komen, terwijl de steun van Tripoli en Algiers voor zeker den oproerlingen in Soedan uitstekend te stade zou komeu. Inmiddels heelt de Egyptische re- geeringmet het huis Rotschild weder eene leening van enkele millioenen gesloten. Het feit, dat de koning der bankiers een daartoe strekkend aanbod gunstig opnam, mag wel ten bewijze strekken, dat men over het algemeen nog geenszins in Europa aan het behoud van dezen staat twijfelt, evenmin als aan de moge- j lijkheid, dat daar wederom een tijd- j perk van rust zal aanbreken, waarin J Te Weenen is thans werkelijk het den khedive mogelijk zal zijn den kleinen staat van beleg afge- de hulpbronnen van zijn rijk te ont- kondigd, en dat wel naar aanlei- wikkelen. ding van den moordaanslag tegen De Spaansche regeering blijkt een politiebeambte, die aan de woe- thans weder niet ongezind, de een maal met Engeland gesloten han delstractaten te erkennen. Zooals men weet, deed reeds het gerucht de ronde, dat het tegenwoordige ka binet den arbeid van zijnen voor ganger ongedaan zou maken en of eene geheel nieuwe overeenkomst voorstellen óf andere voorstellen van de zijde van Engeland afwachten. Maarschalk Serrano, de gezant te Parijs, die van zijne post is onthe ven, heeft eene audiëntie gehad bij den president der republiek, waarin de heer Grévy hem verzekerde, dat de verandering welke de regeering te Madrid heeft ondergaan, geene wijziging zou brengen in de goede verstandhouding die er tusschen beide staten bestond. Ook het belang van Frankrijk, zoo verzekerde hij, eischte het ten dringendste, dat men met den zuidelijken nabuur op een goe den voet bleef, daar beider welvaart zeer nauw aan elkander verbon den was. De koning van Italië heeft in een brief, aan den minister Depretis gericht, het Italiaansche volk open lijk zijnen dank betuigd, voor de bewijzen van toegenegenheid en liefde, waarvan het jegens de na gedachtenis zijns vaders blijk had gegeven, bij gelegenheid van de overbrenging van diens stoffelijk overschot naar hetPantheon.De vorst verzocht hem zijn tolk te zijn hij al zijne onderdanen, en hem uit zijnen naam te verklaren, dat hij èn als zoon èn als opvolger van Victor Emanuel, die blijken op Imo gen prijs stelde. Heb geene vrees, Mr. Breton, zeide ik zoo bedaard mogelijk, hem dankbaar de hand drukkend: ik hoop, dat het zoo erg niet zal zijn, en in het uiterste geval zal het mij niet aan middelen ontbreken, om mijne onschuld te bewijzen. Ik heb er misschien wat onvoorzichtig op gerekendZiet u, in Engeland is het zoo de gewoonte, en het is moeielijk, gemakkelijke gebruiken te veranderen. I\ dank u intusschen hartelijk, en zal uwe waarschuwing niet vergeten. George zal mijne schuld betalen en nog op dit oogen blik postpaarden bestellen. - Hij boog zich diep, liet nog een dozijn verontschuldigingen hooren, i giDg heen. VII. Het vooruitzicht, mijn zomerver blijf in den Temple of het Bicètre l) Bekende gevangenissen. op te slaan, of eene pleizierreis naar Cayenne te doen, had zoo weinig aantrekkelijks voor me, dat ik George dadelijk om postpaarden uitstuurde en zelf zoo spoedig mogelijk inpakte. Onder die bedrijven begon ik te overleggen, waarheen ik gaan moest. Met vijftien louis d'or want Mr. Breton had. zijne rekening, die naar de schatting van George maar drie louis d'or bedroeg, op vijf gebracht, pour prendre congé kan men niet best eene reis om de wereld maken; op mijne viool kon ik ook niét reizen, hoezeer altijd mijn spel geprezen was in het dilettantencon cert: en ik had me in Hamburg te weinig met handelszaken ingelaten, om handelsvrienden mijns vaders, die er zonder twijfel in Parijs wa ren. te kennen. Naar Bordeaux, riep ik ein delijk halfluid; we zullen zien. J) Vroeger verbanningsoord. lingen der socialisten wordt toege schreven. Hierdoor is de rechtspraak der gezworenen voor onbepaalden tijd geschorst en een toezicht op de drukpers ingesteld. Blijkbaar koes tert de regeering derhalve vrees voor een uitgebreid complot tegen de maatschappelijke orde, want het zou al te dwaas ziju te veronder stellen, dat een op zich zelf staand feit, zooals deze moord, tot zulke krasse maatregelen zou leiden. In Elzas-Lotharingen wekt het besluit waarbij de Duitsche taal voor alle offlcieele stukken verplichtend werd gesteld, nog steeds erge on tevredenheid. Voor velen der plaat selijke autoriteiten levert het nog bovendien groote moeielijkheden op, daar verschillende maires zich alleen van de Fransche taal kunnen be dienen, en dus genoodzaakt zijn de hulp van anderen in te roepen, ten einde aan dit voorschrift te kunnen voldoen. Algemeen betreurt men het, dat de rijksregeering den overwonnenen niet een weinig meer tijd gegeven heeft, om zich aan hunne nieuwen toestand te gewennen. Het doel, zoo verzekert men, dat Bismarck met dezen maatregel zich voorgesteld heeft te bereiken, zal hoogstwaar schijnlijk op deze wijze toch niet verkregen worden, omdat de bevol king daarin juist eene grieve te meer ziet, en met grooter verlangen naar een hernieuwden oorlog haakt, in de hoop, dat deze haar het gehate Duitsche juk weder van de schou ders zal nemen. hoe het met den schoonvader en het bruidenklaverblad is; zonder geld kan de oude toch den schoon zoon niet laten. Ik moet dan maar zoolang tusschen de bekoorlijkhe den zijner drie dochters weifelen, tot er zich eene gelegenheid voor doet, om weg te gaan. De paarden klaar, mijnheer riep George binnenstormend.Goed, alles in orde, hier is de koffer, voor uit maar! Wij waren vlug de trappen af, de deur uit en in het postrijtuig. Eenige diepe buigingen nog van Mr. Breton en de brieschende rossen trokken ons in flinken draf voort door de straten van Parijs. Zonder oponthoud kwamen we in Or leans. Mijn reisgeld was zeer gesmolten, en ik wilde bij Mr. Gerson niet als een bedelaar aankomen. Nu kwamen me de armbanden mijner onbekende bruid te pas; George werd de stad

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1