BL\XE\LA\D. Haarlem, 2 Februari 1884. De drenkeling', gisteren alhier uit den Burgwal opgehaald, is thans gebleken te zijn J. C. oud 47 jaren, boekdrukkersknecht, laatst woonach tig te Amsterdam, die sedert het laatst van December jl. werd ver mist. Hij laat eene weduwe met drie kinderen achter. In de jongste aflevering van het rechtskundig tijdschrift Themi-s komt een opstel voor: «DeTroons opvolging», door mr. S. Muller Hzn. to Rotterdam. Volgens schrijver zou den als mogelijke troonopvolgers hier te lande in aanmerking komen: 1. Prins Alexander der Neder landen, Prins van Oranje. 2. Prinses Wilhelmina der Neder landen. 3. Prinses Sophia der Neder landen. 4. Prins Karei August van Sak sen-Weimar. 5. Prinses Elisabeth van Saksen- Weimar. 6. Prinses Marie derNederlanden. 7. Vorst Frederik van Wied. 8. Vorst Willem van Wied. 9. Vorst Victor van Wied. 10. Vorstin Louise van Wied. 11. Prins Albert van Pruisen. 12. Hertog Adolf van Nassau. 13. Prins Willem van Nassau. 14. Prins Nicolaas van Nassau. Naar het Vad. verneemt, is de heer F. Struth, consul der Ne derlanden te Milaan, door den keizer van Oostenrijk benoemd tot ridder in de orde van den Rooden Adelaar. Op 1 Januari 1884 waren bij den Rijkstelegraafdienst werkzaam 31 vrouwel. ambtenaren, waarvan 2 als telegrafist 2e kl., 2 als 3e kl. en 27 als klerk en adsistenten, ter wijl 2 vrouwelijke postambtenaren ook met den telegraafdienst op ver- eenige kantoren belast waren. Het geheele personeel bij deh kantoordienst der Rijkstelegrafen be stond uit 9 lijninspecteuren142 directeuren, 56 onderdirecteuren 145 telegraf. Ie, 256 2e, 63 3e kl., 34 klerken le, 143 2e klasse en 10 adsistenten, te samen 858 ambte naren, terwijl bovendien 96 post ambtenaren met den telegraafdienst belast waren. Met het oog op de besluiteloos heid fan raadsleden en niet-raads- leden omtrent de beste plaats, waar men de beurs te Amsterdam zou kunnen stichten, en met het oog op het feit. dat een nieuw denkbeeld de verwarring toch niet belangrijk zal kunnen vermeerderen, vraagt men eens, wat wij zouden denken van het plan, om te trachten het Paleis voor Volksvlijt te koopen, dat wellicht wel te koop zal zijn, toch niet dan bij uitzondering aan zijn naam en oorspronkelijke bestemming beantwoordt, het centrum vormt van de nieuwe stad, van alle kanten door de trams gemakkelijk te be reiken is en groote ruimten voor allerlei doeleinden aanbiedt. (N. v. d. D.) Ten einde alle mogelijke zeker heid tegen brandgevaar te hebben, heeft men in den Parkschouwburg te Amsterdam, een contr die-klok ge plaatst, die in eleetrische verbinding staat met achttien verschillende plaatsen van het gebouw en toelaat volkomen contróle uit te oefenen ingestuurd, om ze te verkoopen. Ze waren tweehonderd louis d'or waard George bracht er mij tachtig, die hij aangenomen had onder voor waarde, dat hij eerst mijne inwilli gen zou vragen. Ik schudde ze in mijne beurs en we reisden ver der. De reis naar Bordeaux liep vlug en pleizierig af. Somtijds vloog mijn hart terug naar de schoone onbe kende in Parijs; maar mijn geheele Parijsche leven geleek een droom, hoeveel te meer nog deze liefde van weinige dagen. Langzamerhand verdween de in druk, dien zij op mij gemaakt had, zoodat ik bij het uitstappen voor Mr. Gersons deur in de beste luim van de wereld was, om op iedere zijner dochters om de beurt te ver lieven, en dan zoo vlug en zoo vrij en vroolijk van Bordeaux naar Ham burg terug te reizen, als van Parijs naar Bordear over de wijze waarop de nacbtwa-l kers 's nachts de ronde doen. Geen enkele plaats kan worden overge slagen en zoowel door de bellen als door een automatischen opteekenaar weet men steeds op welk uur de waker langs de verschillende plaat sen is gegaan. De klok is vervaar digd door den heer S. Den Hartog i en verdient door haar juiste en een- voudige werking de aandacht van alle belangstellenden. Een meisje van veertien jaar, dat voor haar moeder boodschappen moest doen, werd op den Ringdijk, buiten de Muiderpoort, te Amster dam door twee mannen van haar geldbeursje beroofd. Jaantje Struik heeft heden een request om gratie ingediend, waarbij zij verwisseling der gewone in cel lulaire gevangenisstraf vraagt in het belang zoowel van hare gezond heid, als van haar kind, hetwelk zij dan spoediger zelve zou kunnen verplegen. Uit 's Hage wordt van 1 Febr. gemeld: Aan het station der Ned. Rij nspoo r w egmaa tschappij alhi er was niets bekend van de opening op heden van een stoomtram- of locaal- treindienst tusschen Den Haag en Voorburg dezer dagen in de dag bladen als zeker aangekondigd. Wij vernemen hieromtrent, dat de onderhandelingen met de Hooge Re geering nog altijd aanhangig zijn en dat tot dusver geen beslissing is genomen, zoodat er nog zelfs geen uitzicht bestaat dat de dienst reeds in den a. s. zomer kan in werking treden. Hbl Op 26 dezer zal te's-Hage in bet lokaal «De Vereeniging» gehouden worden de 46e (buitengewone) al- gemeene vergadering der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, hoofdzakelijk ter behandeling van het volgende voorstel van het hoofd bestuur I. De kosten van vervoer van paarden, vee, zuivel en akkerbouw gewassen, in te zenden ter Inter- uationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam door leden der Maat schappij, binnen de provinciën Noord en Zuid-Holland, worden geheel ten laste der Maatschappij genomen; de wijze van vervoer en de plaatsen van waar dat vervoer zal loopen voor rekening der Maatschappij, later door het hoofdbestuur te bepalen. n. Kosten verleenen van hulp bij het aanvoeren, ontpakken en terug voeren van zuivel en akkerbouw gewassen van inzenders hiervoor ge noemd, worden mede door de Maat schappij gedragen, voor zoover het hoofdbestuur dit noodig acht, en geld er voor beschikbaar is. III. Eene som van f2500 wordt ter beschikking van het hoofdbe stuur gesteld, om hieruit te voldoen de kosten sub. I. en II. genoemd. De Haagsche winkelafdeeling van «Eigen Hulp» verkocht in 1883 voor f342,000. Te Scheveningen werd gisteren eene nieuwe schuit verkocht voor f7140. Deze ongehoorde prijs is een gevolg van de gunstige uitkomsten der haringvisscherij in 1883. Een paar jaar geleden werd eene der gelijke schuit voor nog geen f3000 gegund. VIII. Het huis van den mij voorbeschik ten schoonvader zag er niet slecht uit. Mijn naam scheen den bediende die aan den wagen kwam, even melodieus te klinken als een dozijn goudstukken; hij overstroomde mij tenminste met beleefdheid en bracht mij naar Mr. Gerson. De figuur van dezen merkwaar- digen man was nog een hoofd klei ner dan de Parijsche maat, breed van schouders, mager en iets scheef gegroeid. Een kale plek verlengde zijn toch al hoog voorhoofd en zijne ingevallen, lederkleurige wangen den reusachtigen spitsen neus. Zoo veel te kleiner had de natuur oogen en mond gemaaktin de eerste schitterde de Frausche levendigheid, als de zonnestralen door een zolder luikje, terwijl de laatste door zijne spitsheid wel een rozenknop geleek op een gelen grond. In de gehouden vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap te 'sHage, zijn 130 nieuwe leden aangenomen, voor het meerendeel officieren van het Indische leger. Gedurende de laatste dagen zijnj door de politie te Rotterdam ver schillende personen, meestal gevaar lijke lieden, als verdacht van dief stal aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De Schiedamsche Tramweg-maat schappij (lijn RotterdamHillegers- berg) vervoerde in de afgeloopen maand 6493 reizigers, met eene op brengst van f 1270,93 diversen f 13,70. Te zamen f 1284.63. In de gisteren te Gouda gehouden vergadering van den Gemeenteraad, werd, na een breedvoerige discussie over een voorstel van B. en W. om den stoom op de tramlijn binnen Gouda te verbieden (naar aanleiding van een dezer dagen gebeurd onge luk op den Kattensingel) met 11 tegen 5 stemmen aangenomen een motie van het raadslid mr. Kist, om alvorens een definitief besluit in deze te nemen met de directie der IJsel-Stoomtramwegmaatschappij in overleg te treden, ten einde voor 't vervolg maatregelen te nemen om dergelijke ongelukkon te voorkomen. De te Oudenbosch gestationneerde maréchaussée ontmoette gister och tend te half zes ure onder die ge- zes mannen, die ieder een zak droe gen. Op 't zien der maréchausée wierpen zij hunne vracht weg en namen ijlings de vlucht. Twee hun ner, H. M. en H. K., beiden woon achtig op de Ruephesche heide, werden achterhaald, en het gesmok kelde zout, wegende 530 halve ki logram, werd naar het kantoor van den rijksontvanger overgebracht. Te Bergen-op-Zoom is een op passend huisvader plotseling over leden, tengevolge van een stoot tegen de borst, veroorzaakt door eea ach- teruitgaanden wagen. Een oude meid te Bovenknijpe (Fr.) die zeer zuinig leefde, heeft o. a. nagelaten: 40 hemden, 60 mutsen en eene ongelooflijke hoeveelheid jakken, schoenen, kousen, doeken, rokken enz. Bovendien werd in haar kastje f1900 aan contanten gevon den. Haar stokoude moeder, die door de armvoogden verpleegd wordt, had zij meermalen een hemd ge weigerd. De Nederlandsche stoombleekerij te Nijverdal zal over 1883 aan hare aandeelhouder lOVa pet. dividend uitkeeren. In 1883 werden in deze fabriek bewerkt 659,961 stukken ter lengte van 12,602,525 yards, zijnde 655,195 yards meer dan in het vo rige jaar. Dat in Drente het bijgeloof nog niet overal is uitgeroeid, bleek dezer dagen te Koevorden. Een kind leed aan eene kwijnende ziekte, en het vermoeden, dat eene heks de schuld hiervan droeg, won veld. Dit ver moeden werd zekerheid, toen het kind iets braakte, dat door den apo theker voor gekaasde melk, doch door iemand, die 't beter wist, voor eene kleine slang werd gehouden Wijl heksen veel verkeeren m£t slangen, vond de apotheker natuur- Toen hij mij zag, omarmde hij mij vurig, hetgeen hem niet anders kon gelukken, bij mijne hooge ge stalte, dan door eenen sprong, dien slechts een Franschman met fatsoen kan maken. Daarbij stroomden uit de opening, die hem tot mond diende, zooveel verplichtende woorden, dat ik mijne opgetogenheid door niets anders kon lucht geven, dan door een afwisselendMonsieur ah!pardonnez! Toe* die onverwachte en onge wone storm tot bedaren kwam, was het juist tijd om te soupeeren. Een knecht bracht twee couverts, Maar twee, dacht ik bij mij- zelven, dus geen dochters. De goede man heeft ze zeker alle ach ter slot en grendel, om voor goede waar te kunnen instaan. Nu, als ze goed op hem leken, k®n hij ze an ders nooit beter voor minnaars be hoeden, dan wanneer hij ze zooveel mogelijk liet zien. lijk geen geloof. Men verwacht nu de tooverkol weldra te zullen ont dekken, want het slangetje heeft men doorgebroken en de heks moest, op datzelfde oögenblik eene snede krijgen door de onderlip. Voor een vijftal jaren werd te Leeuwarden door de bemoeiingen van het Frische jongelingsverbond opgericht een «Chr. tehuis voor mi litairen te Leeuwarden.» Het ver slag over 1882/83 is heden door het bestuur uitgebracht en getuigt van de voortdurend heilzame uitbreiding der inrichting en dat het inderdaad een toevluchtsoord voor vele mili tairen uit andere plaatsen is en hun de gelegenheid biedt zoowel voor gezellig verkeer als aangename uit spanning. De uitgaven, ruim f 1000, werden bestreden door collecten, gif ten en contributiën. De Prov. Noor dhr. Ct. bevatte gisteren eene houtsnede, voorstel lende de voorzijde van den gedenk penning, geslagen ter gelegenheid van het totstandkomen der wet van 26 Januari 1883 (verlegging van den Maasmond). Een varkensslachter te Meiël (Limb.) sneed zich bij het uitoefe nen van zijn beroep in de hand en bekwam daardoor eene zeer lichte verwo*ding. Kort daarop ving hij eene rat in de val, en doodde dit dier, waarhij hij eenig bloed van dit dier in zijne wond kreeg. Het gevolg was, dat de arm opzwol en geamputeerd moest worden. Onder deze operatie is de ongelukkige overleden. GEMENGD NIEUWS. Woensdag traden eenige poli- tie-agenten te Londen in de woning van een bekenden boef om hem in arrest te nemen en tevens een huis zoeking- te doen. Terwijl zij daarmeê met voorzorgsmaatregelen tegen ont snapping bezig waren, sprong de man het venster uit, op het plat van een naastbijgelegen huis, een sprong van twaalf Engelsehe voeten. Van daar sprong hij ®p de binnenplaats en wist weg te komen. In zijn ver deren tocht werd hij tegengehou den door een muur, de afscheiding van het luchtgat van den onder- grondschen spoorweg. Hier sprong hij 25 voet omlaag, maar ten koste van zeer zwaar letsel. Hij werd in een hospitaal opgenomen en de poli tie heeft nu niet meer naar hem te zoeken. Te Saint-Marcelam, een dorp in Frankrijk, had dezer dagen een ernstig ongeluk plaats. Een land bouwer, op een exercitieveld een houwitser vindende, nam het ge vaarlijke projectiel mede naar zijn woning, om er het kruit uit te halen. Terwijl hij daarmede bezig was, sprong de bom, en werd de man letterlijk tot stukken geslagen. Twee kinderen, die bij hun vader stonden, werden eveneens gedood, en de vrouw des huizes werd door een instorten den muur een been verpletterd. Men vraagt alweer 1,500,000 fr. voor het monsterpaleis van justitie te Brussel. Dat paleis heeft gekost 41,502,386 fr., waarvan anderhalf millioeu voor den architect Poelaert, personeel en de bureelkosten. Bij dit sommetje moet eindelijk nog ge voegd worden 3,055,000, dus 441/3 millioen, behalve de meubels Tot mijne tevredenheid had Mr. Gerson zulk eenen uitgezocht en wijn, dat ik bij de tweede flesch al ge heel vergat, dat ik naar Bordeaux was gekomen, om aan Amor en de Graciën, en niet om aan Bacchus te offeren. Hij zelf dronk beter dan een Franschman uit de 19e eeuw of een Germaan uit de oudheid. Zijne wangen begonnen te gloeien als noorderlicht en zijne oogen trokken zich in gelijke mate samen tot bijna onherkenbaar kleine punten, als zijn hart zich in onbegrensde liefde en vertrouwelijkheid scheen uit te zet ten. Uw vader, zeide hij op vertrouwelijken toon, is eigenlijk de grondlegger van mijn geluk, u weet zeker, dat ik bij hem in be trekking geweest ben? Daar heeft hij me wel over gesproken. Welnu. Hij recommandeerde mij bij Mr. Pigeonneau, den vroe- De kwestie der Parijsche vod denrapers is steeds hangende. D j arme lieden houden meeting op met ting, doch gedragen zich overigens in weerwil van de pogingen dek anarchisten, kalmwat dezen va hen doet beweren, dat zij koning, gezinden zijn. Alles bij elkaar gq] nomen behalve voddenrapers, zij er ook voddenververs, fabrikanteqo die van vodden nieuwe stoffen man ken, papierfabrikanten enz. wore het getal perroneu, direct of indire» 1 door den maatregel van mijnheei Poubelle getroffen, op een half mi! j lioen geschat. Ij Sedert de beschaving zich mee* en meer uitbreidt onder alle kla% sen schier der maatschappij en voortdurend grooter hoeveelheid maè teriaal wordt gevorderd voor papieit kunnen linnen en katoenen lompe*) in de verste verte niet meer in df behoeften der papierfabrikanten vooi zien. Het gevolg hiervan is gewees e dat men reeds jaren geleden allerlu stoffen heeft aangewend om in de bestaanden nood het linnen en ander lompen te vervangen. Glas van ee zekere soort levert een uitmunten papier; van een plantaardige vezë stof, bereid van dennehout maal; men papier van geringe kwaliter j en aarde, thans veelvuldig gebruik! t is toch een heel slecht materiaa voor de papierfabricage. Aan al de klachten over de zui nigheid en de spaarzaamheid va» het tegenwoordige geslacht, dat ziji linnen niet snel genoeg verslijt e: dus niet genoeg lompen maakt, aa: al die klachten is thans een eind gemaakt door een nieuwe ontdek king. De heer Hyeman, te Nizza: heeft het middel gevonden om var mos en van turf zeer bruikbaar pa pier te vervaardigen. Waarom zou men niet mogeij aannemen, dat heiplaggen tot dit, zelfde doel met goed gevolg aan' gewend kunnen worden. Begevei wij ons niet op het gevaarlijk ge bied der onderstellingen «n deelei wij mede 't geen de heer Heyman te Nizza door proeven duidelijk heef bewezen. Van turf heeft hij, dooi! hydraulischen druk, vervaardigd spoorwegleggers, pantserplaten vooi oorlogsbodems en een menigte an dere voorwerpen, welke minder weer standsvermogen behoeven to bezitter dan pantserplaten, 't Klinkt zekei even vreemd en zonderling, dat va nielje wordt getrokken uit det saj( van dennehout, welke de natuurlijk» vanielje volkomen evenaart. Gaan wij van dit standpunt uit, dan i;t er voor ons vaderlandsch artikel het mos der duinstreken zoowel al» het veen, 't welk ons de turf levert een gulden toekomst weggelegd. Het faillissement der make laarsfirma Thomas Sons Co. wekt' in de City groote verbazing. He blijkt dat het passief van 800,00C pd. st. g'rootendeels dobbelschuld is. Er loopen allerlei geruchten omtrent fraude, welke de vlucht van den chef der firma Blaksley slechts schijnt te bevestigen. De schade ter beurze is gering, maar vele particulieren, wier gedeponeerde waarden verdwe nen zijn, zijn geruïneerd. Men ver zekert dat effecten, ter geschatte waarde van 200,000 pd. st., toebe- hoorende aan de weduwe van een vroegeren medevennoot, ook gestolen zijn. De firma speelde sterk en ver loor groote sommenalleen betaalde zij bij de jongste Beursliquidatie ruim 200,000 pd. st. uit voor koers verschillen. geren eigenaar van dit huis en mijne zaak. Ik had het geluk, zijne eenige dochter te bevallen Dat is voor mij zeer natuur lijk, Mr. Gerson. Zeer verplicht, Mr. Waltmann. Zoo werd ik dan de erfgenaam van zijn vermogen. Mijne vrouw schonk mij drie dochters, doch het kostte haar het leven. Ik kan me voorstellen, welke smart u toen aangreep. Erger dan de hel! Gelukkig echter vond ik eene verre bloed verwante; een goed, meegaand mensch, die zich heel gemakkelijk naar mijn karakter schikte Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2