Oplage 10000 Ex. FEUILLETON. Dinsdag' 5 Februari 1884. No. 177. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DruMjers-TJitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrantccre G. L. DAUBE Co. JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Eaabourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 2.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* S.10, S.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.] 5, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10. 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.65, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De nieuwe Egyptische leening, loor het huis Rotschild uitgeschre- is nog altijd het onderwerp van vele gesprekkenniet alleen van finantieelen, maar insgelijks van itaatkundigen aard. Dat de koning Ier bankiers zich bereid verklaard leeft, om de uitgeputte schatkist den Khedive te helpen vullen, s, zoo meent men, een g'unstig ver schijnsel. Immers, indien de regee- ring geene voldoende waarborgen kunnen geven, dat de toekomst van het rijk verzekerd was, dan zoude Rotschild zeer zeker gewei gerd hebben, zich met de zaak in te laten, en de leening ware hoogst waarschijnlijk niet tot stand g'eko- Sommigen houden het er voor, dat de Britsche regeering er zich "3 heeft bemoeid en de toezeg ging gedaan heeft, dat zij, wanneer de nood het hoogst gestegen zou krachtig tusschen heide zou komen. Het feit dat bijna gelijk tijdig met het bericht dezer gelde lijke aangelegenheid ook de tijding tot ons kwam, dat het Engelsche kabinet besloten had, het bezettings leger aanmerkelijk te versterken maakt deze lezing- zeer aanneme lijk. Generaal Gordon in Soedan re en de Britsche soldaten op g-renzen, dat zijn twee zaken, die den opstandelingen stof tot na denken geven; en het is niet oumo- ;elijk, dat deze voldoende zijn om mnnen overmoed wat te doen be koelen. Als wij ons nog eens den opstand onder Arabi-pacha herin neren en eens nagaan, hoé groote uitbreiding deze in korten tijd kreeg, maar ook hoe spoedig' hij ge heel was gestildtoen de eerste groote nederlaag geleden was; dan DE DRIE ZUSTERS. (Naar het Duitsch.) 5) Welk oen geluk voor een ra- deloozen weduwnaar! Zij onthief mij van den last van opvoeding en huishouding-, die ik natuurlijk niet kon waarnemen, tot mijne dochters volwassen waren. Toen heb ik haar een mijner be dienden bezorgd en voor bruidschat eene kleine zaak opgericht. Zij was die belooning- zonder twij fel waard. Maar uwe dochters heb ben die u dit verlies vergoed? O, Mr. Waltmann, zij waren uitmuntend opgevoed, zoowel voor huishoudsters als voor dames de bon ton. Niets zou er aan mijne tevredenheid ontbreken, als zij maar zal het ons waarschijnlijk voorko men, dat het hier eveneens gaat. Bovendien is het den Mahdi, on danks al de pogingen door zijne zendelingen aangewendom den oorlog dien hij voert tot een hei ligen oorlog te verheffen, niet ge lukt, zijne zaak de sympathie te verzekeren van al zijne geloofsge- nooten. In Algiers en Tripoli ziet 'men de strijd kalmpjes aan, en de hoofden gelooven daar evenmin iets van eene verhevene zending, als de Turken in Europa dit doen. De Mahdi staat derhalve met zijne Bedouinenstammen alleenen hoe veel hij op den steun van deze laat- sten aan kan, weet zeker iedereen. Slaat het blaadje om en is het te voorzien, dat hij het onderspit zal delven, dan laten zij hem zeer spoe dig in den brand en verdwijnen op hunne vlugge paardjes uit zijn gezicht. Men behoeft derhalve geen groot profeet te zijn, om te kunnen voorspellen, dat ingeval Engeland krachtig optreedt en hare wapenen een weinig gelukkig zijn, de Mahdi even spoedig van het wereldtooneel zal verdwijnen, als hij daarop ver schenen is. De Fransche kamer van afge vaardigden zal zich in den loop dezer week hoogstwaarschijnlijkbn- ledig houden met de behandeling van enkele wetsontwerpen, die bui ten de regeering om, door enkele harer leden zijn gedaan. Reeds over een drietal dezer voorstellen hebben de daartoe benoemde com missiën hun rapport uitgebracht, dat voor geen enkel gunstig luidt. Het eerste, dat van den heer Baudry d'Asson, heeft ten doel den nood der werklie den binnen het rijk een weinig te lenigen. Daartoe wilde hij der re geering eene som van 20 millioen wJ minder schoon, of tenminste niet alle drie even bekoorlijk wa ren. Ik vind dat een ongeluk, dat wel een weinig buitengewoon mag heeten, Mr. Gerson. Ik moet u mijne vaderlijke zwakheid bekennen. In 't begin hield ik het voor mijn grootste geluk, en was er wat trotsch op, dat heel Bordeaux, ja de geheele provincie niet zoo'n tweede drietal kon aan wijzen. Het ontbrak niet aan min naars Dat spreekt ranzelif. Het ver wondert me dan ook, dat de muren van uw huis er nog- zoo goed uit zien. Nu werd de eene, dan de an dere aangebeden. Mijne dochters waren echter te wijs en te zeer ge dachtig- aan de lessen harer stief moeder, om zich met dergelijke liefdesavonturen in te laten, die toch nooit tot eene goede partij leiden. toestaanmet welk bedrag, naar zijne meening, al zeer veel hulp ge bracht zal kunnen worden. Het tweede, dat van den heer Viette, afkomstig is, heeft de strekking om de bevoegdheid der ministers tot het verleenen van het legioen van eer aan niet-militairen te beperken; daar toe wil hij eene vaste hoofdcom missie instellen, die over elke aan vrage daaromtrent geraadpleegd moet worden en wier advies van overwegenden invloed behoort te zijn. Van eenigszins anderen aard is no. 3. 't Is in den laatsten tijd meermalen voorgekomendat de justitie de kamer moest lastig vallen met eene aanvrage om verlof, ten einde eene vervolging in te stellen, tegen een harer leden, die zich als verantwoordelijk dagblad-redacteur aan eene drukpers-overtreding had schuldig gemaakt. Om dit voor het vervolg onmo gelijk te maken, stelt de heer Joseph Faber voor, aan elk kamerlid te ver bieden, de betrekking van verant woordelijk dagblad-redacteur te aan vaarden. Zooals wij reeds zeiden, be staat er echter weinig kans op, dat een dezer voorstellen tot wet worde verheven. De meerderheid blijkt weinig ingenomen met al die buiten gewone maatregelen en beperkende bepalingen, en het is hoogstwaar schijnlijk, dat allen verworpen zul len worden. De regeering houdt zich tot heden omtrent dit alles geheel onzijdig. Misschien gelooft zij, dat de zaak ook zonder hare hulp wel gedaan kan worden. Intusschen zal zij in den loop dezer maand de lee ning van 300 millioen, welke onlangs ook door den senaat is goedgekeurd, uitschrijven. De bepalingen, waar onder dit zal geschieden, maakte zij tot heden niet openbaar. I11 den laat sten tijd liepen er te Parijs gerucli- Evenmin als alle andere spel, Mr. Gerson. Voor haren leeftijd hebben zij zeer loffelijke voorngmens, Mr. Walt mann. Zij wilden hare toekomstige mannen eerst kennen en dan be minnen, daarom had dan ook ieder, die naar eene der drie handen dong, vrijen toegang in mijn huis, om mijne dochters ook nader te leeren kennen, terwijl hij zelf op de proef werd gesteld. Welk een wijsheid! Zonder twijfel, Mr. Gerson, -zijn uwe doch ters niet alleen de gracieu, ook de Minerva's van Frankrijk. Bepaald goede meisjes, Mr. Waltmannmaar die loffelijke voorzichtigheid had zeer onaange name gevolgen. Geen jonkman van smaak en gevoel kwam in mijn huis, die niet bij nadere kennisma king hoe langer hoe besluiteloozer in zijne keus werd. Want u moet wel begrijpen, dat ze zich ook g ten, als zou minister Ferry met den H. S. in onderhandeling getreden zijn om de bestaande moeielijkheden uit den weg te ruimen en nieuwe geschillen te voorkomen. De oflici- euse bladen spreken die geruchten tegen en bepalen er zich toe te ver zekeren, dat de betrekkingen tusschen den president der republiek en Z. H. van den meest vriendschappelijken aard zijn, zonder dat nu aan het sluiten van eenige bepaalde over eenkomst gedacht wordt. De Pruisische regeering heeft wederom het plan, strenge wetten tegen de socialisten uit te vaardigen; doch om de goedkeuring van den landdag op de desbetreffende voor stellen te erlangen, heeft zij de hulp van het centrum noodig, dat echter zeer ontevreden is over het afbreken der onderhandelingen methetVati- caan. Het is daarom niet onwaar schijnlijk, dat het thans den minister in den steek zal laten, in welk ge val de aanneming vrij onzeker wordt. Reeds verzekert men, dat het minis terie tot eene ontbinding zijn toe vlucht zal nemen, doch het is zeer de vraag of de nieuwe verkiezingen alsdan een andere vertegenwoordi- gingzullen opleveren. Yrij zekerishet, dat de nieuwe landdag ongeveer op dezelfde wijze zal samengesteld zijn, als de tegenwoordige, zoodat de vraag rijstwat dan Misschien eindigt de regeering er wel mede, met door nieuwe concessiën den steun van het centrum, zeker geen te versmaden bondgenoot, te koopen. In de Russische hofkringen koestert men nog steeds de hoop, dat de vorst van Bulgarije, die zoo als men weet de regeering van den Czaar nu niet zoo hijzonder ge mind is, de regeering moede, zijnen alle drie verbonden hadden, niemand ook maar de minste aanmoediging te geven, en ieder ontluikend ge voel van liefde te onderdrukken tot de arme, door de liefde heen en weer getrokkene minnaar, eene keuze zou gedaan hebben. Ongelooflijk, Mr. Gerson! Ik zon er zelf aan twijfelen, als ik de treurige ondervinding niet bezat; op mijn woord van eer, er zijn zoodoende minstens dertig fat soenlijke partijen voor mijne doch ters verloren gegaan. Dat is tien voor ieder; maar Mr. Gerson. dat is geen opbeurend feit voor mijik begin te gelooven, dat ik alleen van Hamburg naar Bordeaux ben_ gereisd, om het mijne bij te dragen tot volmaking van de honderd. Pardon, in eene intiemen brief aan m inheer uwen vader be klaagde ik mij over dezen treurigen esfaud. Hij antwoordde mij, dat scepter zal neerleggen. Misschien wel juist daarom tracht men zijne positie zoo ongunstig mogelijk voor te stellen, en zelfs de Keizer moet zich daartoe leenen. Althans de Kó'bi. Zeitung weet te vertellen, dat de Czaar in een brief aan de Prinses van Walis zich aldus uit liet. «Die arme vorst Alexander. Te vergeefs worstelt hij tegen het geen de noodzakelijkheid hem op dringt; hij wil zich maar volstrekt niet in de noodzakelijkheid schik ken en kan de zaken niet nemen zooals ze zijn: de Bulgaren verlan gen hem niet meer.Als het waar is,dat de vorst zich aldus heeft uitgelaten, is men geneigd aan te nemen, dat hij daarmede eene zekere pres sie op Alexander wil uitoefenen, om hem tot aftreden te bewegen. M\\K\LA\1) Haarlem, 4 Februari 1884. Z. M. de Koning heeft den heer mr. W. H. De Beaufort beëedigd als lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Het gewijzigde wetsontwerp betrekkelijk he1", muntwezen hand haaft de oorspronkelijk voorgestelde versmelting van 25 millioen rijks daalders, terwijl het overigens spreekt van de «noodzakelijkheid» in plaats van «van de raadzaamheid» dezer voorziening- met het oog op den tegenwoordigen toestand van het muntwezen. In de Staats- Courant worden eenige matrozen of vuurstokers op geroepen, om zich, bij ongezegeld adres, tot het departement van Ko loniën te wenden ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buitgelden, tot bedragen, afwisse lend van f 13,72 tot 4 cent, onder overlegging van de noodige stuk hij een eenigen zoon had, een talent vol, goedhartig (ik boog), maar wat ongeregeld mensch, die eigen lijk te veel aan zijn vurig tempera ment toegaf. Pardieu! riep ik, met de handen achter de ooren, mijn vader vleit zijne kinderen juist niet bijzonder! Mijn aanstaande schoonvader ging ongestoord voort. Het zou voor hem een g-root genoegen zijn, dien zoon met eene mijner dochters gehuwd te zien, als hij tenminste haar hart en mijne toestemming kon veroveren. Jk gaf hem ten antwoord, dat niets mij aangenamer zou zijn, dan zulk eene nauwe verbintenis met het huis mijns ouden vriends en weldoeners, en dat ik eenen man met zulke eigeaschappen als die zijns zoons, in geen geval mijne toestemming zou weigeren, daar ik de onbezon nenheden des levens naar waard**

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1