ATTENTIE. Woensdag 6 Februari 1884. Oplage 10000 Ex. Woensdag 6 Februari 1884. No. 178. FEUILLETON. ulnars DIM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk x>. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMANS CoM te Haarlem* ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag' 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JüHk. F. JONES, Siicr., Parijs, 31bis. aubourg otR,naartr(!^_ VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*. 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, S.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51, 10.7,1.37, tot Alkmaar. 5.2, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Daar onze ahonnés in de stad in 't bezit zijn van twee kwitantiën. waaronder staat „October 1883" zijn enkelen daardoor in dwaling gebracht en geneigd te gelooven, dat daarmede een abuis heeft plaats Om echter alle misverstand uit weg te ruimen, moge het vol gende tot opheldering strekken: De eerst ontvangen kwitan tie, waarop staat „October", geldt voor de maand September, en werd in October ontvangen. De tweede, daaropvolgende, waarop insgelijks bet woord „October" voorkomt, geldt voor maand ('October) zelve en werd in November ontvangen. De daaropvolgende, waarop staat November, werd in December ont vangen. Al onze abonnés, die dus gere geld hunne abonnementsgelden heb- )eD betaald, moeten dus noodzake lijk in 't bezit zijn van even zooveel kwitantiën, als er maanden zijn, dat zij de courant hebben gelezen. Door de tegenwoordige inrichting der kwitantiën wordt alle misver stand voorkomen. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. 't Blijkt, dat de Oostenrijksehe politie bij gelegenheid van de aan slag op een politiebeambte, een uitgebreid socialistisch complot op het spoor gekomen is;'t baarde ook al bevreemding, dat men om een enkelen moord, die natuurlijk op zich zeiven een hoogst treurig ver schijnsel is, zulke krasse maatrege- DE DRIE ZUSTERS. (Naar het Duitsch.) 6) BinnenMr. Gerson kwam mij eene morgen visite brengen. Ge zult me niet kwalijk nemen, Mr. Waltmann, zeide hij, dat ik me den heelen dag niet om u be kommer, behalve bij 't eten. Mijne dochter echter zal u wel gezelschap houden, als ge dat maar verkiest. Geneer u volstrekt niet, Mr. Gerson. In zulk g'oed gezelschap zal me de tijd niet lang vallen. Hij ging weer. Ik maakte me klaar en liet me bij Constance aan melden. O, hoe klopte mijn arme hart, toen ik in den kring van licht trad, die de hooge, edele gestalte van de len, als het afkondigen van den kleinen staat van beleg, nam. Thans evenwel, komt ons dat zeer ver klaarbaar voor; hoewel de meenin gen in de buitenlandsche pers er over verdeeld zijn, of men het koord in deze niet te strak aantrekt. De Weener correspondent van Daily News meent, dat de genomen maat regelen van te strengen aard zijn, zoodat zij in stede van de gemoe deren tot bedaren te brengen, eene zekere agitatie in het leven zullen roepen, die niet dan hoogst nadee- lig kan werken. De dagbladen ma nen de bevolking' steeds tot kalmte en rust aan, doch reeds zijn er en kele kenteekenen waar te nemen, die de vrees voor eene uitbarsting wettigen. Sommige handwerkslieden zijn reeds in hechtenis genomen, onder de verdenking, dat zij deel uitmaken eener geheime vereeni- ging, terwijl anderen om dezelfde redenen het verblijf binnen de stad is ontzegd. Dat de eigenlijke leiders in stilte over dit alles juichen, is niet te verwonderen, daar de onge rustheid, waarin de bevolking ver keert, en de kracht, waarmede de regeering meende te moeten optre den, het aantal hunner v.olgelingen met den dag doet toenemen, 't Is niet onwaarschijnlijk, dat het mi nisterie bij de eerstvolgende zitting van den Rijksdag over deze zaak wordt ondervraagt, en men hare hou ding aan eene scherpe critiek zal onderwepen. Aan het Hongaarsche Lager huis is thans door deu heer Tisza officieel kennis gegeven, dat de Mag- natentafel het wetsontwerp, betref fende het huwelijk tusschen Chris tenen er. Israëlieten, had verwor pen. Natuurlijk werd deze mededee- ling door de meerderheid met luide teekenen van afkeuring ontvangen; i en een warm debat ontspon zich; daarna over de vraag, welke hou-l ding èn de regeering èn het lager huis ten aanzien van dat besluit zou aannemen.De regeering wenschte alleen eene motie aangenomen te zien, waarbij de Tweede Kamer ver klaarde, voor het oogenblik de zaak te laten rusten, omdat het onder de tegenwoordige omstandigheden on mogelijk was, om tot een vergelijk te. komen, doch dat zij zich voor behield te gelegener tijd een over eenstemmend voorstel in behande ling te nemen. De heer Irangi achtte die motie niet krachtig genoeg en wenschte haar daarom vervangen te zien door eene andere, aldus lui dende: «De Tweede Kamer hand haaft haar besluit van 23 Noveui ber 1883, wat het verplicht bur gerlijk huwelijk betreft, en stelt het wetsontwerp, waarbij het huwelijk tusschen Christenen en Israëlieten wordt veroorloofd, niet meer aan de orde.» Men ziet het, het beginsel is het zelfde, doch de vorm van de tweede wint het in krachtigheid van de eerste. Wederom verspreidt deLonden- sche Standard het gerucht, dat nog altijd tusschen Frankrijk en China onderhandelingen worden gevoerd, ten einde tot een vergelijk te ko men. Volgens den correspondent van dit blad, vormt zich aan het hof te Peking eene krachtige partij, die den vrede tot eiken prijs wil hand haven, en aan het hoofd daarvan staat de vorige g'ouverneur van CantonTsun-Li-Yamen. Tevens weet die berichtgever ons mede te deelen, dat men over het algemeen in China de houding, welke Mar kies Tseng in de onderhandelingen ne scheeii te omhullen. Een Penaardsch wezen scheen ze me toe, haar gelaat baadde voor mij in hemelsehen glans, bewogen als het was door medelijden met den vermetele, die sidderend voor haar stond. Voor 'teerst van mijn leven voelde ik mij verlegen. Al mijnen moed bijeen zamelende, stotterde ik De verbazing, mejuffrouw, die iedereen bij den aanblik uwer be koorlijkheden aangrijpt, is u zeker niet nieuw;mij echter is het het grootste- geluk, een schouwspel te zien, dat het ideaal vati iederen schilder bevredigen zou. Zij autwoordde met een licht com pliment, en sprak toen met veel levendigheid en gevatheid over de onverschilligste zaken. Zoo kreeg ik langzamerhand de bedaardheid te rug en kon niet nalaten haar in de drukte van het gesprek eens op te nemen. Ik heb de pen niet opgenomen, om een beeld te schetsen voor een schilder van eene volmaakte vrou wengestalte. Als de kunst Constance zoo na aan 't harte ligt, moet ze zich maar laten photog'rapheeren. Toch moet ik verklaren, dat ik niet het minste te berispen vond aan deze vormen, die heerlijke taille. Eene verschiining uit het land der schoonheid moest ze zijn, eene fee, hier in Frankrijk neerg-edaald, om daar nog verrijkt te worden met het weelderige bruine haar en de vurige oogen, den Zuid-Franschen eigen. Hoe werden mijne smaadredenen tegen de Francaises nu gelogenstraft. Hoe oneindig ver werden nu de dames Sörg-el, Watterman, Funck en Adler op den achtergrond gescho ven! Die gedrochten, die eenden! Want wie van haar zong', musiceerde en teekende 'als deze Francaise? Het duurde een paar dagen, voor dat ik mij in haar gezelschap op mijn gemak gevoelde en weer de met Ferry heeft aangenomen, af keurt en dat diens terugroeping waarschijnlijk geacht wordt. 't Is mogelijk, dat de man waar heid spreekt; doch na alles wat er in den laatsten tijd omtrent de vij andige gezindheid van het Hemel- sche rijk openbaar gemaakt is, eischen zijne woorden nog bevesti ging van andere zijden, alvorens men er onvoorwaardelijk geloof aan hecht. Voor de zooveelste maal doen in de Europeesche pers de geruchten omtrent vorstelijke bezoekende ronde. In de eerste plaats is er sprake van, dat de koning van Italië met zijne gemalin en den kroonprins, te Berlijn eene contra visite zal gaan afleggenen wel op den 22sten Maart a. s., 's Keizers verjaardag. In de tweede plaats wordt eene reis van den keizer van Oostenrijk naar Italië nogmaals aangekondigd, om misschien morgen[reeds weder tegen gesproken te worden. Trouwens van dit bezoek is de aardigheid stellig reeds lang af. Daarover is zooveel gesproken en geschreven, zooveel diplomatieke nota's zijn daarom trent tusschen Rome en Weenen gewisseld, dat dit bericht waarlijk geen belangstelling meer kan wek ken. Als de keizer op reis gaat, zullen wij het wel hooreazegt men, en daarmede houdt men de zaak voor afgedaan, vooral omdat men meent, dat die tocht wel op de lange baan geschoven zal worden. Eindelijk heeft de Fransclie ka mer van afgevaardigden, in de ge rucht makende arbeiders-kwestie, een besluit genomen, en wel zulk een, als niemand had verwacht. On danks den tegenstand der regeering heeft zij met twee stemmen meer- oude vroolijke Frans werd. Mijne schets scheen haar te bevallen ik werd hoe langer hoe intiemer. Mijne oogen, zeide ik aan hare zijde op de canapé gezeten, hebben uwe heerlijke hoedanig heden gezien, en God, die mijn hart kent, weet het best, hoe verzengd het daarbij weggekomen is. Maar ik ben de zoon van een koopman en hoop ook zelf dat eervolle vak uit te oefenen. Wij kooplieden nu onderzoeken iedere waar met alle zinnen zoo nauwkeurig, als wij dat kunnen, zonder ze te bederven. Daar om zult ge me niet weigeren, schoone Constance, te probeeren, of deze lip pen zoo goed kussen, als het zich laat aanzien. Zij was te veel Frangaise, om zulk eene scherts kwaad op te vatten. Ik drukte mijne ervaren lippen op de rozeroode van haar maar die vingen de mijne en hielden ze vast als de lijmrcede het sijsje ik bleef derheid, 254 tegen 256 stemmen, de motie van den afgevaardigde Clemenceau aangenomen, waarbij de regeeriug wordt uitgenoodigd, spoed te maken met de openbare werken, die onderhanden zijn, en zoo noodig nieuwe op het touw te zetten, 't Is gemakkelijker gezegd dan gedaan, voegde minister Ferry den voor steller toe, maar 't hielp niet, de kamer toonde dat de moeielijkheden, die de regeering opsomde, bij haar niet zoo zwaar wogen. Hoe de re geering het gevallen besluit, indien het ook de goedkeuring van den Senaat erlangt, zal uitvoeren, is velen een raadsel. De Bonapartistische partij is thans werkzamer dan ooit; bijna dagelijks vergaderen de onderscheidene afdee- lingen, waaruit zij bestaat, en met veel ophef worden de besluiten dan genomenden volke bekend ge maakt. Ook prins Jeröme acht thans het oogenblik gekomen om krach tig op te treden: althans hii ver klaarde aan eene deputatie zijner aanhangers, dat hij het tijd rekent, om binnen de perken van de wet eene voortdurende beweging voor het keizerrijk in het leven te roe pen. Tochzijn.de keizerlijken zeiven niet eensgezind, daar zij in twee partijen, de Victorianen en Jero- misten, verdeeld zijn, die krachtig tegenover elkander staan. Voor het oogenblik vindt geen van beiden evenwel veel steun bij de bevol king', doch wie weet welke verras singen de toekomt ons op dit punt, nog bezorgt. De staatkundige over tuiging- der Fransche natie heeft weinig' noodig om geheel om te slaan, zooals de geschiedenis ons maar al te duidelijk leert. Niet alleen de republikeinsche partij, waarvan de heer Castelar in gevangen, en toen ik haar eindelijk terug drong, was mijne vroolijke luim weg. Ik was niet meer de oude vroolijke jongen, die alleen*zijn plei- zier had bij de flesch, het spel en geestig gezelschap. Die ééne kus had een nooit gekend gevoel, de almachtige liefde, in mijn vroeger zoo koude hart gestort. Ik zag-, ik dacht niets anders dan Constance, geen genot was er meer voor mij, dan de nectar van haren mond. Mijn plan, om eerst de twee anderen1 te laten komen, mijne gelofte, on gehuwd, zooals ik gegaan was, in Harqjmrg terug te keeren, alles viel in duigen. Die ééne kus had mij overwonnen, ennog g'een veer tien dagen na mijne aankomst stond ik voor Mr. Gerson met een aan zoek om de hand zijner dochter. Neem ze, neem ze riep de oude man huiten zichzelven van vreugde, van 't eene been op 't an dere springend en bracht mij zelf

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1