Spanje bet boofd is, maar ook de vroegere meerderheid van Sagasta, schijnt bet plan te hebben, zich bij de verkiezingen van Maart a. s. te onthouden. Ontevredenheid tegen over bet nieuwe ministerie, juist in zake dier verkiezingen, schijnt daar van de reden te zijn. 't Heet, dat elke regeeriug het in Spanje in zijne macht heeft, om zooveel van hare aanhaugers te doen verkiezen als zij wil, en in dit geval heeft, zoo betoogen de ontevredenen, het ka binet Canovas zijne aanhangers wat al te ruim bedacht. De beschuldiging klinkt vrij zon derling en wordt zij bewezen, dan kan zij zeker niet strekkeu, om ons een hoog denkbeeld te geven van de politieke eerlijkheid der Spaan- sche staatslieden De Noorsche radikalen hebben in Januari 11. eene vergaderingge houden. waarin zij de te volgen gedragslijn voor dit jaar hebben vastgesteld. Daarop is een door den leider der oppositie in de Storting, John Swerdrup,voorgesteld program ma aangenomen, waarvan art. 1 al dus luidt: «het doel der vereeniging is, op den grondslag der constitutie en der vereeniging met Zweden, al de groepen der linkerzijde in het land te verzamelen, ten einde het zelfbestuur zoowel in den staat als in de gemeente door te zetten, en de volksontwikkeling overeenkoms tig de eischen des tijds te bearbeiden. M\NE\LAND Haarlem, 5 Februari 1884. De heer Mr. W. H. De Beau fort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft onder Leus den een terrein welwillend beschik baar gesteld tot het houden van wedstrijden met vier soorten van eggen, bij gelegenheid van het in Juni a. s. te Amersfoort te- houden XXXVII Landhuishoudkundig Con gres. Door de feestcommissie van het 3e regiment huzaren zijn een 120- tal uitnoodigingen verzonden aan officieren, die vroeger deel uitge maakt hebben van dat regiment, om het feest ter herinnering aan het 70-jarig bestaan van het regiment te komen bijwonen. Behalve de luitenant ter zee lste klasse J. Dalen, zullen aan den aanstaanden tocht van de Willem Barenlsi deelnemen de luitenants ter zee 2de klasse J. M. Phaff, M. E. J. P. Kluit en H. baron Van Asbeck. Te Heemstede heerschen de maze len in vrij hevigen graad. Dagelijks wordt van vele gevallen aangifte gedaan. Volgens een gerucht zou een Amsterdamsche Maatschappij plan hebben bij het Gemeentebestuur aan vraag te doen om een passage te houwen op de terreinen van het zoo genaamde plan C. en daartoe dien grond willen aankoopen tot den prijs van f 200 per vierk. Meter. Gisteren middag is een scheeps timmermansleerling van 's Rijks werf te Amsterdam uit het tuig van het aldaar liggend instructie-vaar tuig Pollux in het waterruim geval len, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd verwond. Hij is naar het gasthuis vervoerd. Volgens het Geïll. Polit. Nieuws, vervoegde zich bij verschillende per sonen te Amsterdam dezer dageu een mau, die een knaap bij zich had, met een kalkbak onder den arm. Hij gaf voor van den eigenaar van het huis gezonden te ziin, om den schoorsteen en het dak, dat door den storm geleden had, te repa- reeren, en de niets kwaads vermoe dende bewoners stelden hem dan in de gelegenheid op het dak te komen. Het tweetal vertoefde daar eenige oogenblikken, en later werd een quitautie voor gedane werkzaam heden aangeboden. Het bleek echter, dat zij de goedgeloovigen hadden opgelicht, want er was geen repa ratie noodig en er was ook niets ge repareerd. De politie kreeg van deze nieuwe industrie kennis en had den man en jongen al spoedig gevonden. Het waren S. S. en M. S. Gebrek aan werk en diepe armoede (de man is vader van een zevental kleine kinderen) had hen tot dien stap ge bracht. Twee werklieden, bezig zijnde om het dak van een huis op den Siugel te Amsterdam te herstellen, maakten van deze gelegenheid gebruik om van eenige aangrenzende huizen het lood los te maken, ten einde dit te kunnen medenemen. Alles was reed: met de meeste netheid tusschen de daken op hoopen gesteld. Een hunner echter, die een staaltje van het artikel bij zich had, om dit te koop aan te bieden, wekte door zijn omvangrijk midden de aandacht van de politie der 2e sectie, en vóór dat het plan om het te verkoopen kon uitgevoerd worden, werd eerst de een en daarna de ander, die in middels ontvlncht was, in hechtenis genomen. Zij maakten, zooals toen bleek, niet voor - de eerste maal met de politie kennis. De een was boven dien verleden jaar van looddiefstal beschuldigd, doch had toen wegen, gebrek aan bewijs geen straf onder gaan. Een misdadiger, het hoofd van booze plannen vervuld, meende men Zondagavond gevat te hebben in een man, die op heeterdaad betrapt werd, toen hij in de Jacob van G'ampen- straat te Amsterdam bezig was door een opgeschoven raam in een huis te klimmen. De politie werd in al lerijl gewaarschuwd en deze voerde hem mede naar het bureau in de Ferdinand Bolstraat. Hier werd duidelijk, dat men met den broeder der bewoonster te doen had, die zich, zonder eenige kwade bedoeling, bij hare afwezigheid langs dezen minder gebruikelijken weg den toegang had willen verschaffen. Naar men uit Naarden bericht had de knecht van den beurtschip per Streefkerk, op reis naar Am sterdam, gisterenoohtend het onge luk van het schip te vallen in de Muider Trekvaart, waaruit hij leven loos is opgehaald. De oppassende man laat eene vrouw en vier kin deren na. Aan het strand van Nes, op het eiland Ameland, is aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing' 35 a 40 jaren oud, van gemiddelde lengte, licht van postuur, gekleed met oxford hemd, rood wol len hemd, geruit flanellen onder- hemd, blauw katoenen onderbroek, bruin bukskin bovenbroek, zwart tot zijne dochter. En terwiji ik de onvergelijkelijke onder de vurigste kussen in de armen sloot, danste schoonpapa met de dolste sprongen door de kamer. Morgen zal ik aan je zusters schrijven, Constance, riep hij, die moeten ook bij de bruiloft zijn. X. Zoo was ik dan opeens bruidegom geworden, eu wat men zegt. een bruidegom, die alles behalve de bruid vergat. De schoone Angélique, de tweede dochter van Mr. Gerson* die na eenige dagen aankwam uit La Rochelle, was mij geheel onverschil lig, en scheen me zelfs leelijk in 't bijzijn van Constance. Victoire, de derde vau het klaverblad bleef uit. Ze schreef namelijk, dat ze met hare tante op reis was en binnen kort terug zou komen. Dat vertraagde de bruiloft, zoodat ik gelegenheid had, de twee zusters, die mij den heelen dag gezelschap hielden, te leeren kennen in hare verschillende geaardheid. Angélique was een duim kleiner, hare taille wat forscher, hare huid een graadje sterker ge kleurd, hare tanden wat minder klein en wit, in één woordal hare bekoorlijkheden waren iets minder dan die mijner uitverkorene. Zij zong, speelde, borduurde en teekende ook, doch in verhouding tot Constance als de leerling tot den meester. Dat alles streelde mij, gelukkigen brui degom, natuurlijk zeer, te meer, daar eene zekere neerslachtigheid bij An gélique het verschil nog meer deed uitkomen. Langzamerhand echter verdween die droefgeestigheid, om plaats te maken voor eene geestigheid, tinte lend van vuur, die de echte Fran- gaise teekende, en tegen de bedaard heid van Constance afstak als een verlicht beeld tegen een donkeren grond. Honderd geestige invallen wollen jekker, bukskin vest, blauw katoenen boezeroen, en laarzenal- zonder merken. Het - lijk ver keerde in zoodauigen staat van ont binding. dat er verder niets aan was te herkennen. Commissarissen van Rotte's Man nenkoor te Rotterdam, hebben be sloten in de tweede helft van Mei, ter viering van het 30-jarig bestaan, een tweedaagsch muziek-feest te geven. Koor en orkest zullen uit ongeveer 600 medewerkenden be staan, terwijl de solo's aan met roe* bekende artisten zullen worden op gedragen. De heer, die 11. Woensdag door een kolenwagen op de Hoogstraat te Rotterdam werd overreden,, is gisteren ochtend aan de gevolgen overleden. Gisteren namiddag is te Rotter dam een roeier, terwijl hij zijne diensten aan een afkomend stoom schip bewees, in de Maas geraakt en verdronken. Wel werden er po gingen aangewend om hem te red den door het toewerpen van een touw maar het mocht niet baten. De heer D. te Breda is na het gebruik van mosselen zoodanig on gesteld geworden, dat er genees kundige hulp moest worden inge roepen. Te Tilburg zijn in de laat ste tijden ook verscheidene personen na het gebruik van mosselen onge steld geworden. Ook van de zijde der Harderwij ker visschers is instemming betuigd van het door hun vakgenooten te Iiuisen aan de hooge regeering in gediend verzoekschrift, om strenge toepassing der wet op de visscherij, met name het gebruiken van ver boden vischtuig en het verkoopen van visch beneden de maat. Een daartoe strekkend adres is door ruim 70 hunner onderteekend. Twee knapen van 11 jaren, die in de R. K. kerk te Sluis onder de hoogmis de offerbus gestolen had den, zijn door de politie gevat. Op den 27sten Januari is van den logger Zeemeeuwschipper M. Vrolijk, onder Borkum over boord gevallen en verdronken, de matroos M. Mos, oud 55 jaren. Gisteren nacht is te Vreeswijk tusschen het Huis de Wiers en het tolhuis een schip gezonken. Het vaartuig, gezagvoerder Kroezen, was met steenen geladen. De opvarenden ontkwamen met moeite het gevaar. De oorzaak van het onheil is niet met zekerheid op te geven. Aan boord van een ander vaartuig heeft diefstal plaats gehad. Er is touw ontvreemd. Men zal zich herinneren, dat een leerjongen van den scheepsbouw meester J. Meijer te Nijmegen, die Zaterdag 26 Januari voor zijn mees ter eenig bankpapier moest gaan wisselen, dit onderweg is kwijtge raakt. Gisteren middag is het de politie te Nijmegen gelukt, zeke ren J. d. R. arbeider op eene steen fabriek in de Ooi bij Nijmegen, in handen te krijgen, die juist een bankbiljet van f 60, dat vermist werd, bij een winkelier in betaling wilde geven. Wijders bleek nog dat hij gisteren bereids het ver stroomden tegelijk uit haren mond. Nauwelijks was men in staat den eenen zet te bewonderen, als reeds een andere de lachspieren in bewe ging zette. En daarbij de levendige, schoone oogen, de plaagzieke trek om den mond, de voortdurende wis seling van gevoel in haar gezang, het pikante origineele harer teeke- ningen, alles drukte leven, geest en humor uit. Mijne aangeboren vroolijkheid vond in de hare behagen; langza merhand werden wij vertrouwelij ker, zoodat Constance alleen maar mijne kussen kreeg, Angelique mijne kwinkslagen en geestigheden. Maar, zooals dat gaat, de kussen en liefdezuchten bij Constance ble ven altijd hetzelfde, terwijl de ge sprekken met Angélique iederen keer eene nieuwe, aangenamer wen ding namen. Zag ik Constance aan, dan zwol mijne borst op van teer verlangen, miste bankbiljet van f 25 tot aan koop van proviand, kleedkig en andere huishoudelijke benoodigd- heden had besteed. Zoowel het bankbiljet van 60 als ,de voor het bankbiljet van ƒ25 aangekoch te zaken zijn in beslag genomen, en tegen J. d. R. is proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal. Uit Zwolle meldt men, dat gis teren de rechter-commissaris, de substituut-officier van justitie, beno vens de geneesheeren Gaerthe en Tresling naar Zwartsluis zijn ver trokken, waar, zoo men zegt, gister nacht een moord gepleegd of ontdekt zou zijn. In de laatste dagen zijn in ondaj- scheidene aan zee gelegen gemeen ten in de provincie Friesland vaten, geheel of gedeeltelijk met naphta gevuld, aangespoed; als: in Ame land 43, Harlingen 5, Wonseradeel 15, waarvan 5 gemerkt met 361, 367, 377, WM 76 en CC 114, het Bildt 12, waarvan 3 gemerkt met A R D en 1 met 349, Westdonge- radeel 14, waarvan sommige op den bodera en op zijn naast het spongat ritsmerken van verschillenden vorm hebben. Eergisteren avond liep te Middel- harnis binnen de vischsloep Willem de Zwijgerschipper Jan v. d. Hoek, die aan boord had de epuipage van het Eugelsche smakschip Joseph j- Sarah, van Grimsby, bestaande uit den schipper en 4 matrozen, varende voor de reederij Oner en Joressen. Het was aan schipper Van den Hoek in den morgen van 29 Januari ge lukt, deze bemanning in volle zee te redden. Het vaartuig was maste- loos en zwaar lek, de verschausing was er reeds afgeslagen, terwijl de pompen haar dienst begonnen te weigerenkortom het schip was geheel reddeloos, en niet lang hadde liet meer geduurd of het vermoeide en afgematte scheepsvolk ware eene prooi der golven geworden. Uit Middelharnis wordt gemeld: Van de 15 vischsloepen, die tijdens de jongste stormen op zee waren, zijn er 3 nog niet teruggekeerd, wier tehuiskomst men hier met be langstelling verbeidt. De 24jarige Hamburger Johan Beinfeldt, werkzaam in de ijzerfa briek bij den heer Hillen te Blerik, is Zaterdag naar de justitie te Roer mond overgebracht, wegens het ont vreemden van staal, dat hij reeds verkocht had en door de maréchau- sèe is opgespoord. Hij heeft ook ten volle bekend. Het lijk dat gisterenochtend te Venloo is opgevischt, is gebleken te zijn de 59jarige Fr. Alberts, land bouwer in het Ven bij Venloo. De overledene moet door de duisternis misleid in het water geraakt en verdronken zijn. GEMENGD NIEUWS. Te New-York werd dezer da gen een groote boekerij verkocht. De eigenaar had vooraf onder tien openbare bibliotheeken eene som van 5000 dollars doen verdeelen, om op die veiling tot aankoop van boeken te besteden. Het gevolg was, dat de bestuurders dier inrichtingen tel kens tegen elkander opboden, zoodat menig werk het dubbele van den marktprijs gold. De Nation zegt. da ^ei; de verkooper er zijne 5000 dollaren*.1 ruim weer uithaalde. eze Een Zweedsch geleerde heef&ler een middel uitgevonden, waardo^a). hij een beest, hetwelk hij door lang 0od zame bevriezing bijna van het leveiwie beroofd had, weder in het leveiuns terugroepen kan. Hij heeft aan d*iin Zweedsche Regeering voorgesteld che hem een ter dood veroordeelden mi» Di dadiger af te staan, ten einde daarop D' eene proef fe nemen. jg Pythagoras gebruikte Y al few een zinnebeeld van het meuBchelijj ja leven. «De paden van deugd en vaqénv ondeugd gelijken op de letter Y. ir «Het onderste gedeelte stelt de kindwen he id voor, en de gaffelvormige toj H zijn de twee paden van deugd eijou<3 ondeugd, die men een van beidioor inslaat als men tot jaren van onder- en scheid is gekomen.» en Een kunstemaker, die to Lei- »n cester voorstellingen gaf, zekerst «kapitein» Austin, een bekwaam k schutter, heeft bij de poging, omooc Willem Teil te overtreffen, zijn vromvfzo gevaarlijk gewond. Na een paar an malen op de gewone wijze, maaien met een karabijn, zijn vrouw eea E appel van het hoofd te hebben ge- m schoten, ging hii op den rug liggen, est om in deze houding zijn kuuststuHo te herhalen. Het schot knalde, eschi met een gil stortte de vrouw, in hei ril voorhoofd getroffen, bloedende op E den grond. De toestand der onge-1 lukkige vrouw wordt hopeloos ge- - acht, en Austin is half waanzinnig :hi van smart. Tot welke soort vaii3r( manslagen deze behoo.it; zouden wij in. wel eens willen weten, want «uit onvoorzichtigheid» zou hier zeker o* onjuist wezen, 't Best ware hij, dunkt er: ons, te qualificeeren als «manslag lac uit gemis van een politiemaatregel,»>en die dergelijke gevaarlijke vertoo-ïe ningen verbiedt. (T.) In den tunnel van 's Graven- brakel, in België, heeft den ln Febr. jl. tusschen twee goederentreinen een botsing plaats gehad, met het onge lukkige gevolg, dat de machinist van den eenen trein gedood en de stoker van denzelfden trein ernstig gewond werd. Bovendien zijn de locomotieven zwaar beschadigd. De schok was zoo geweldig, dat de eene trein, reeds een goed eind weegs in den tunnel, er buiten werd ge- worpen. -- Onlangs won een meid uitL Montargis, in Frankrijk, de hoogste premie in de loterij der decoratieve kunsten, 100,000 fr. Van het oogen- blik, dat dit bekend werd, is een heirleger gelukzoekers komen op dagen. Mejuffrouw Daïre zoo heet thans de meid kreeg al meer dan 100 huwelijksaanzoeken, onder welke L 17 uit Parijs en Londen, duizenden F voorstellen tot voordeelige plaatsing ba van het kapitaal enz. Voorts had haar geluk ook dit gevolg, dat het j^j bij denzelden persoon, die haar het L lot verkocht, niet stilstaat van lieden, jl, die m eenen zeker te wezen, dat t0 thans aan hen de beurt van te win- |j: nen is. K tel luisterde ik naar Angélique, dan vloog mijn gansche ziel de békoor- lijke babbelaarster in de armen. Zoo bleef de schaal een tijd lang in evenwicht, dan naar de eene dan naar de audere zijde overhel lend, enna nogmaals veertien dageu beminde ik de schoone Con stance alleen, als ik haar zag, maar het beeld der innemende Angélique zweefde mij zoowel in de eenzaam heid, als in haar bijzijn steeds voor den geest. Wat mij echter het meest verwonderde, was, dat Constance geen enkel blijk van misnoegen, Angélique niet het minste bewiis van welgevallen gaf, bij het omslaan mijner neiging. Wordt vervolgd.) De Niezende Jupiter. Generaal X*" was een uitmun tend soldaat, het mankeerde hem niet aan gezond verstand en hij zou een sieraad der salons hebben kun nen zijn, zoo 'them niet geheel eu al ontbroken had aan kennis van kunst en letteren. Hij had slechts eene middelma tige opvoeding genoten en beging bij wijlen bespottelijke dwaasheden maar hij wist zich uit de zotste ver legenheid te redden en door zijne geestige gezegden, zijne groote vrij moedigheid en zijne oprechte goed hartigheid de lachers te ontwapenen. Op een avond zou onze gene raal eens een bal geven in de prach tige tuinen van zijn villa, die bij Algiers in de heerlijke vlakte vau Mustafa gelegen was. Hij wilde, dat zijn bal luisterrijk zou zijn en verzuimde niets om in glans en j pracht te kunnen wedijveren met den toemaligen Gouverneur van Algiers, wiens schitterende feesten beroemd waren. De regeling stond op goeden voet en acht dagen vóór de soirée meende de generaal niets op het program ma der verfraaiingen vergeten te hebben, toen het hem plotseling inviel, dat er geene beelden in zijn tuin stonden. Hij wist, dat op het oogenblik een zeflr te Algiers bezig was, aan liet borstbeeld van een onlangs ge-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2