BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. die, vooral wat de tantes aangaat, op een bijzondere manier zijn uit,- gedoscht. «Der Boerentantes-smaak is af schuwelijk; stel u voor: bijzonder wijde rokken van de meest schelle kleuren als paarsch, hemelsblauw, rood, dat de oogen pijnlijk aandoet, enz. Somtijds ziet men een Boeren vrouw, een colosse van dikte en groottemet een kinder-parasol, hetgeen natuurlijk eep belachelijk gezicht is; een andermaal ziet men weer een tante met een parasol, ter grootte van een parapluie en met al de kleuren van den regenboog versierd. Een groot gedeelte vau wat zij hebben medegebracht, als boter, hoenders, eieren, enz., wordt ten voordeele van de nieuwe kerkpu bliek verkocht en gewoonlijk wordt hetgeen duur gekocht is, onmiddel lijk weer verkocht; zoo bracht een tijdens de verkooping gelegd ei meer dan f 12 op. Mr. X. heeft weer kis ten 'vol Hollaudsch goed gekregen (alles eetwaren) die hij hier tracht te verkoopen; o. a, flesschen met Weespermoppen, St. Nicolaas-goe- deren en ook rogg-ebrood. Dit laatste is dan ook hier een luxe-artikel en zoo'n Hollaudsch roggebrood kost niet minder dan ƒ1.80. In Noord-Amerika worden thans hoogst merkwaardige proe ven genomener wordt namelijk beproefd om een telephonisch ge sprek op photographischen weg te fixeeren. Per telegraaf overgebracht, blijven de woorden, blijft het over gemaakte bericht bestaan. De gol vingen van het telephoonplaatje worden aangewend om een soort van scherm in beweging te brengen, dat meer of minder zijwaarts wordt geschoven; hierdoor valt een licht straal, waarvan de sterkte zich .re gelt naarmate er een sterke of min der sterke golving- door de gemaakte opening op een collodiumplaat, welke door middel van een raderwerk langzaam aan 't wentelen wordt ge bracht. De indrukken op die wijze op dé collodiumplaat verkregen, zijn voor- loopig nog hoogst bezwaarlijk af te lezen. Veel hangt hierbij af van de wijze, waarop wordt gesproken; heeft degeen, die telephoneert een klare, duidelijke stem, spreekt hij langzaam, drukt hij elk woord dui delijk uit, scheidt hij de woorden scherp van een, dan komen op de collodiumplaat duidelijke beelden te voorschijn. En met voortgezette studie zal men er ongetwijfeld toe geraken om de bestaande moeie- lijkheden te ovorwinnen. Intusschen de zaak is nog niet van dringenden aard en in de practijk heeft zich nog geen behoefte aan de oplossing daarvan doen gevoelen. Dit echter mag men als zeker aannemen, dat de photographie ons daarbij niet in den steek zal laten. Zij heeft reeds oneindig moeielijker vraagstukken Wil men er een voorbeeld van? Heeft de photographie ons niet af gebeeld hoe een vogel vliegt? Be zitten wij niet afbeeldingen van een sneltrein, die met ijlende vaart ©ver de stalen rails voortrent! Maar schooner bewijs van 't geen de pho tographie vermag, kan worden bij gebracht. Aan de welgeslaagde po gingen van den photograaf Haensel, te Reichenberg, zijn wij dekennis verschuldigd van het beeld van een bliksemstraal, die met schier ondenkbare snelheid een verba zend langen weg door het lucht ruim aflegt, die in een millioens+<> gedeelte eener seconde het gansv,. uitspansel doorklieft Hij heeft ons daardoor tevens ge leerd, dat de zigzagvorm, die schil ders en dichters aan den bliksem straal geven, zooals wij zeiven dien meenen te zien, een geheel val- sche voorstelling mag heeten, be rustende op een geaichtsbedrog. De lijn, door een bliksemstraal beschre ven, komt overeen met het kron kelende bed, 't welk de rivieren zich in den regel hebben gedolveu en eveneens vertakt een bliksem straal zich veelvuldig. De Italiaansche regeering heeft dezer dagen een officieele opgaaf openbaar gemaakt, betreffende het aantal huizen bij de geduchte aard beving van Ischia geheel of gedeel telijk ingestort en het aantal perso nen dat daarbij het leven heeft ver loren. Te Casamicciola, dat een bevol king had van 4300 inwoners zijn er 1784 bij het onheil omgekomen en 443 meer of minder ernstig ge- kwest, van de 672 gebouwen zijn 537 tot een puinhoop geworden en 134 gedeeltelijk ingestort. Laco Ameno heeft van de 389 huizen 269 totaal verloren en 102 zijn gedeeltelijk vernield; daarente gen is het aantal inwoners, die er bij zijn omgekomen betrekkelijk ge ring, vergeleken bij het verlies aan menschenlevens, dat Casamicciola heeft geleden, want het aantal dooden op de 1800 inwoners is 146, bij 93 gekwetsten. De helft der gebouwen te Forio is vernield; van de 6300 inwoners zijn er 146 gedood en 98 gekwetst. Het totaal der omgekomen man nen en vrouwen op Ischia is 2313, dat der gekwetsten 7 62. Van de eerst- bedoélden behoorden 650 niet op het eiland te huis en onder deze waren 54 buitenlanders. Bij het reusachtig gedenktee- keu vóór korten tijd onthuld op den Niederwald, dat tot herinnering strekt aan den moed door de Duitsche natie betoond in 187071, en de op offeringen, welke zij zich heeft ge troost, voor het vaderland, is een wacht geplaatst van drie man. Zij zullen daar voorloopig blijven, om te verhoeden, dat de «Germania» door een roekelooze hand wordt be schadigd. Een zonderling, aanvankelijk on verklaarbaar verschijnsel heeft men in de nabijheid van dit standbeeld van dc Germania waargenomen. Van tijd tot tijd vernam men een brom mend, gonzend geluid, afgewisseld nu eens door suizende, dan weder door heldere doordringende tonen. Allerlei vermoedens werd geopperd. Deze beweerde dat de snerpende wind zich een doortocht banende door de golvende lokken der «Ger mania», die klanken te voorschijn bracht. Anderen meenden dat indien een felle windvlaag streek over de hoog opgeheven keizerlijke kroon en langs de oneffenheden door haar versierselen gevormd, dergelijke ge luiden moesten ontstaan. Wij gaan met stilzwijgen de ver dere, meerendeels vrij dwaze onder stellingen nopens den oorsprong dier zonderlinge geluiden voorbij, om de ware bron daarvoor aan te wijzen. Aan de linkerzijde van het voet stuk, waarop de «Germania» zich verheft, staat het beeld des krijgs, welks vlammend zwaard van 16 centenaars gewicht die zonderlinge geluiden doet ontstaan, indien een felle westen wind, zooals thans se dert geruimen tijd heeft geheerscht, over het bergvlak van den Nieder wald strijkt, die oprijst waar Rijn en Lahn te zamen ^loeien. Versch ligt nog in ieders ge heugen de geduchte storm, welke gedurende de voorlaatste week van Januari ook hier te lande heeft ge heerscht. Gaat men echter de be richten na, uit Engeland en Schot land aangaande dien storm verspreid, dan is de toestand daar oneindig hachelijker geweest dan hier. Naar aller getuigenis heeft men daar te lande geen orkaan sedert 1792 zien woeden, die in kracht gelijk stond met den orkaan van Januari jl. Op het kleine eiland Arran, ge legen in de golf van de Clyde, zijn 13 groote zeilschepen op dien eenen dag, den noodlottigen 26sten Januari, gestrand. De eene booze tijding volgde op de andere. Geen uur ging voorhij, dat niet de tijding bracht van nieuwe nheilen, van nieuwe schipbreuken, waarbij meerendeels de gansche be manning den dood vond in de golven. Dien zelfden dag was men getuige van een gebeurtenis, welke vermoe delijk nimmer zal worden gewischt uit 't geheugen der toeschouwers. In de monding der Mersy, in't ge zicht der kustbewoners was een koop vaardijschip gestand. Vijftien man der equipage hadden hun toevlucht gezocht in het want. Hunne stem men vernam men niet, hoewel zij luide om hulp riepen, want bij 't bulderen van den oorkaan zou wel licht geen kanonschot, aan boord gelost; indien de mogelijk daartoe had bestaan, door de aan 't strand bij duizenden en duizenden verza melde menigte zijn gehoord. Maar hulpgeschrei was onnoodig om 't vreeselijk gevaar te bevatten, waarin die schepelingen zich bevonden. In allerijl werd de reddingboot van New-Brighton bemand. Zij stak in zee, doorworstelde de branding, poogde het wrak te naderen, maar de huishooge baren maakten elke nadering onmogelijk, en na herhaal- I delijk tevergeefs te hebben beproefd redding aan te brengen, keerde de boot na een vruchteloozen tocht naar het strand terug. Met schimp eu smaad werd de bemanning der reddingboot bij hare komst te New-Brighton overladen. In weinig tijd was een versche equipage gereed om in zee te steken, waartoe een menigte uit de verbol gen toeschouwers zich vrijwillig aanbood. Maar, helaasde woedende baren, door den feilen orkaan opge zweept hadden het vernielingswerk intusschen voltooid. Het gestrande schip was uiteen geslagen en de hul- pelooze schepelingen hadden hun graf gevonden in de ziedende wa teren. Wie dergelijk treurig schouw spel nooit heeft bijgewoond, kan j zich geen voorstelling maken van de gemoedsstemming der menigte, die den afloop van zulk een ver- schrikkelijke gebeurtenis heeft bij- j gewoond. Windhonden hebben schier bij j alle volkeren ter wereld in hoogej eer gestaan, en de redenen daarvan zijn licht te bevroeden. De prijzen van dergelijke geliefkoosde! exem plaren van liet hondengeslacht loo- pen dan ook dikwerf hoog. ja, zeer hoog. Tot voorbeeld daarvan kunnen enkele voorbeelden strekken. Bij de jongste veiling van dergelijk arti kel, welke te Londen op26 Januari, beeft plaats gehad, zijn de volgende prijzen besteed. voor' minder dan 5 guinjes of f 63 is geen enkel exemplaar ver kocht, maar «Snowfligfet» bijvoor beeld 't was dan ook de matador gold 500 guinjes of 6300 gulden; een ander vrij beroemd exemplaar, «Lea Pilot», ging voor 290 guinjes of 3654 gulden van de hand; «Sea port» haalde 140 guinjes of 1764 gulden. Al de overige bedongen veel mindere prijzen, namelijk van 5 tot 97 guinjes, en zelfs dit bedrag van 1225 gulden is, naar wij onder stellen, een onbekend cijfer hier te lande, nood? Pardon, mijn middelen ba. eu 170 ba. Java W.-I. B. alles aan- veroorloven mij (lit niet. En "rJS??1 r„„ J i i Tin. Loco Billiton fa9s/„ termijn f 5P/;. mijnheer uw zoon heeft wel voor I Eanka f50'/.. 50 gulden geteekend? Mijn zoon Petroleum kalme markt; loco £10'/-E., kan zich zulke weelde veroorloven;Maart/April f101/..., Sept./Dec. fll1/,. hij heeft een rijken vader. jMwoop levenag flboopr.MMrtfMO. J JNotceriug van de Oommissie voor den I Graanhandel. Rogge op levering voorjaar Een koopman vroeg in de courant hoogei-, najaar onveranderd, Maart f162. 163, een boekhouder, die onder meer aan Mei f165,166, Oct. f170. een ingetogen leven gewoon was. Menno 4 Tliole. Kootaud t-< i n 1 i v en üaapoue zonder handel. Er meldde zich iemand aan die' Lijnolie traag; Maart/Mei f22. zeven jaar in een tuchthuis gezeten, j Schiedam, 7 Febr. Moutwijn f 11.75, W juist ontslagen was. ver f 18.25, Amst. Proef f 18.50Spoeling fl.GO, idem door de Schiedamsche Spocliug- Vereeniging fl.50. Amsterdam, 7 Febr. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pOt. de koers. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof tc 'sHage heeft W. 1'. I Muller, wegeasj poging tot moord op zijn nicht, met. aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot 5 jaren ge-1 vangenisstraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit- spraak gedaan in zako de gebroeders J. G. i H. en J. L. II. Wolters, gewezen bankiers j Nederland. Gert. "Werk. Seh. 2' te Venloo, thans gedetineerd te Arnhem. Het hof heeft beiden schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk'; deu 2cn beschuld. bovendien aan misbruik vau vertrouwen door het ten nadcele van den eigenaar verduiste ren of weerloos maken van geldswaardige papieren, die ter bewaring in zijne handen waren gesteld; en den leu besolntldigdeaan medeplichtigheid aan dat misdrijf, door des- Portugal. bewust den 2en bcseh. te helpen in de be- j Rusland. drijven die het voltooiden; den len bestik, bovendien aan het als ontvanger en openbaar j Liefde voor kinderen. Een be jaard, ongehuwd heer kwam on langs bij eene kinderlijke familie, waarvan de jongste leden ijverig bezig waren hunne stemorganen te oefenen. U houdt zeker niet veel van kinderen? vroeg de vrouw des huizes. Integendeel, antwoordde de bejaarde heer, ik houd veel van kinderen, vooral als zij schreeuwen. Maar dat is een zonderlinge smaak, hernam de dame, waarom, juist als zij schreeuwen? Omdat; zij dan uit de kamer gejaagd wor den, sprak de heer. VARIA. Een jeugdige schavuit treedt een bakkerswinkel binnen. Juffrouw, hebt u nog tien oudbakken kadetjes? Jawel, jongeheer. De juffrouw doet alle moeite, die uit de versche te zoeken en is ein delijk gereed. -Zie dan dat je ze van avond onder de versche kwijt raakt! en de jonge stormt den winkel uit. Een bedelaar viel onverwacht een groote erfenis ten deel. Toen hij het bericht ontving, riep hij uit: «nou ga ik voortaan om niet minder als een gulden bedelen.» Sergeant. Majoor, tamboer Sproe telaar heeft zich van nacht dood geschoten. Majoor. Wat, Sproetelaar? De tam boer? Hoe kan dat? Die heeft geen geweer. Zeker Duitsch vorst bezocht een hospitaal. Aan de krib van eeu sol daat komende, vroeg hij hem: «Evangelisch of Katholiek?» «Rheumatiek 7» antwoordde de soldaat. Uitlokkende uitnoodiging. »Zeg eens manneke, eens en- voor altijd, je maant me niet op straatAls je wat van me hebben moet, kom dan bij me op mijn kamer, versta je, en dan zal ik jede trappen af smijten Mijnheer geeft zaker ook iets voor de ongelukkigen door den waters- Clir. Ger. Kerk. Bedankt voor liet beroep naar Aksel door ds. W. J. De Haas, te Haarlemmer meer o/z. Katholieke Kerk. Uit Tilburg schrijft men aan de N. R. Ct.: Dezer dagen viel aan onze stad de eer te beurt bet bezoek te ontvangen van een der voornaamste kerkvorsten van Amerika. Op zijne terugreis van Rome kwam mgr. Gib bons, aartsbisschop van Baltimore, met zijn secretaris den zecreerw. heer dr. O'Connel, ran Parijs via Leuven Zondagavond alhier aan. Maandagmorgen las mgr. Gibbons de H. Mis in de St. Jozefkerk alhier. Heden vertrekt Z. H. over Vlissingen naar Londen waar hij de gast zal zijn van Zijne EiniueH- tie den kardinaal Manning, aartsbisschop van Westminster, om van daar na ecnige dagen toevens naar Amerika te vertrekken. ONDERWIJS. De heer L. W. Van Brakel Jr. tc Rotter" dam ia tegen 1 Maart benoemd tot onder" -wijzer aan eeHe R. K. school te Haarlem. LEGER EN VLOOT. De raad van eer, onder presidium van den kapitein ter zee E. L. baron Van Heeckeren vun W aliën, benoemd- tot het instellen van een onderzoek, in zake den luitenant ter zee le klasse J. v. H„ heeft dezen met vier tegen één stem onwaardig geoordeeld, langer in 's Rijks zeedienst te verkeeren. STOOMVAARTBERICHTEN, Het stoomschip „Zaandam", kapt. Che valier, vertrok Woensdag 6 Februari vau New-York naar Amsterdam. Het stoomschip //Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Februari van Colombo. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 7 Febr. 3.70 M. boven AP .82 M. onder N. P. Keulen, 7 Febr. 3.80 M. boven 0. Maastricht, 6 Febr. Hoogte der Maas .89 boven 0. M. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 8 Februari. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 2.dito Engelsche fl.40 a 1,50, Zecuw- sche Spuische Jammen fl.70 a 2.50, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkeesche Jammen fl.50 a 1.80, Footers fl.a 1.25, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.35 a 2.40, dito Saksische f a .—.Gronin ger Jammen fl.60 a 1.70. Tabak. Aangevoerd per Glaueus 573pn. Sumatra, merk M R/Defi. Koffie. Afgedaan 489 bn., 330 bn., 123 en 37 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt en Spanje. Egyetb. bewaarhouder verduisteren eu aan hutmei bestemming onttrokken vau gelden boven do fr. 3000 in waarde, welke uithoofde van zijn post in zijne handen waren, twee malen ge pleegd. Het hof veroordeelde J. G. H. Wolters tot 6 jaren tuchthuisstraf, drie geldboeten, twee c!k van f300 subs. 1 maand gevangc-1 nïsstraf voor iedere boete, eu ccne van f 1000 j nibs. 3 maanden gevangenisstraf; en J. L. j Turkije. II. Wolters tot 4 jaren correctioneel e ge vangenisstraf en eene geldboete van f'1000, subs. 3 maanden gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Do Ned. Evang. Protest antsche Vereeni ging heeft, blijkens bet 31ste jaarverslag, op dit oogenblik een 20-tal evangelisten en een 10-tal agenten op verschillende plaatsen in ons land gevestigd. Ds. J. J. Knotnerus werd als lid van het bestuur herkozen, ter wijl rnr. J. P. J. A. graaf Van Zuijlen van Nijevelt als voorzitter werd herbenoemd. De ontvangsten hebben bedragen f 15.457.767.. uitgaaf f 12,997.33; saldo ia kas f2460.431 Beroepen bij dc Doopsgezinde gemeente te Haarlem, ds. Craandijk, te Rotterdam. Hongarije. Obl. Leening 1367. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrmk. Öbl.in pap.(Mei-N-) 5 v u zilv.Jau.-Juli) 5 Obl. buitl. 1S53-80. 3 bij Hope Coinp. Oude Russen 5 Obl. '1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1367, 1871 75 1' Obl. buit. 18762 u „(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 250001' 4 Obl. binnl. f1000- 5000 uq Obl. Alg. Sch. 1S65. 5 1S69. 6 Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amkrika. Obl. Vcr.-St.1876. 4; - 1877. 4 Columbia. Obligatie-u4' 3 Peru. Leeniug 1S70 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. u M. tot Expl. St. spw. Aand. u Cent.spw. gcst.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran 65 L's "7S 102-716 97' 657 5 667'- 517; 91' 8 Italië. Rusland Riaschk Wiasraa Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 n Rotterdam 3 Gem. Crediet3 Belgcb. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 31, pCt. 9l 4 S" 66» 9 IIP 9 122 1201-, 153', s 116' s 7U., 1517 i 114u 4 20' 4 52u/„ 120 51*/i 84' 4 8779 53' 4 53',9 144 257- 136 108» 100' 4 9474 98 102'/4 H27i 1427; |9 125*/, 1237 Commissariaat ru Palife te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Twee bloedkoralen oorbelletjes, een nikkel armband, een schildpad oorbelletje, eeu dofectc gouden ring, een lederen sigarenkoker met zilveren sluiting, een parapluie, een zweqv, een klokkensjingcr, een manchet met knoop, een laarsje, een wantje, een hondeuketting, een notitieboek, twee hemden en een paar sokken, een zinken schoorsteenkap, een pca- dnlesleutel en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den koffiehuishou der Holt. 3 medestraat, een vloermat eiv by mevr. Luber, Zijlvest 23, een gouden broche. In de Tramwagens achtergelaten. Een entouscas, een glacé handschoen cn eene halsketting. BEVALLEN 6 Febr. C. Wijkhuizen, gob. Hoek, cL - S Msctens, geb. Blommaerfc, z. - G. J. Tim mer, geb. v. d. Laarschot, d. ONDERTROUWD 7 Febr. A. Donker on B. Verkes. GETROUWD 7 IVor. H. de Wilde en C. Hahn. - J. C. v. d. Goorberg en A. P. Martens. - J. J. A. Jansen en J. Smorcnburg. OVERLEDEN 4 Febr. G. de Jong, 78 j., Zuiderstraat. - Bruinsteen, 26 j., Gierstraat. - J. "W. van Wort, 44 j., Boerensteec. - E. C. Gijzem, 9 rad. d., Burgwal. - 6. J. M. Las schuit, 7 kz., Gierstraat. - N. Heijboer, 13 md. z., aveiingsteeg.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3