Oplage 10000 Ex. Woensdag' 13 Februari 1884. No. 184. FEUILLETON. HAMS DAM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-UitgeYers: BOMAHS k Co., to Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaateruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publie-ité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr.. Parijs, olbis, Eapbourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUKEN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, S.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.4-5, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57- Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7-20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Men is het er in Engeland vrij wel over eens, dat de regeering in de tegenwoordige omstandigheden, Egypte niet aan haar lot kan over laten. Er moeten hulptroepen naar dat land gezonden worden, dit staat hij ieder vast; doch de voorwaar den, die men bij het verleenen dier hulp zal stellen en het eigenlijke doel, hetwelk men daarbij zal trach ten te bereiken, dit zijn de voornaam ste punten, waarover nog gekibbeld wordt. Het is den eersten minister Gladstone nog niet mogen gelukken de verbolgenheid der conservatieven tot bedaren te brengen, en hun te bewijzen, dat de regeering in Egypte steeds g'ehandeld heeft, zooals het werkelijk belang van Engeland dit eischte. Soedan, zoo verzekert de minister, moest men prijs geven, omdat de krachten van het rijk te kort schieten om dit voortdurend in bedwang te houden. Niet altijd toch zal het Britsche leger gereed staan om den Khedive bij te springen, wanneer de nood hoog geklommen is. Eenmaal zal er een tijd moeten komendat ook dit land geheel zelfstandig moet optreden; en in dat geval zal Soedan een onnoodigen hallast gelijk zijn, die men wel zal doen,zoo spoedig mogelijk over boord te werpen. Wie dan aan het hoofd der zaken zal komen is eene vraag, die tot heden door de raders van het plan nog niet duidelijk genoeg wordt aangegeven. In ieder geval zal men dan trachten te bewerken, dat er eene goede verstandhouding' tus- schen beide naburen heerschen moet. Geheel in dit stelsel is de op dracht, waarmede generaal Gordon naar Egypte ging. Niet het terug- winnen van dit gewest is het doel van zijnen tocht, maar het ontrui men der vestingen, die de troepen van den Khedive nog bezet houden, en dat wel met de kleinst mogelijke opofferingen, zal hij trachten te be werken, en het is daarom vooral, dat hij geweigerd heeft een militair geleide aan te nemen. Hij rekent daarbij vooral op de sympathie der stammen, voor wie de generaal nog altijd de oud-gouverneur isdie hunne vriendschap wist te winnen, zonder zijne waardigheid op te of feren of zijn gezag in de waagschaal te stellen. Gelukt hem die poging, dan zou Baker-pacha daardoor in staat gesteld worden, wederom een Egyptisch leger samen te stellen en dat wel uit vertrouwbaarder man schappen, dan hij thans onder zijne bevelen heeft, 't Is toch algemeen bekend, dat het garnizoen van Khar toem omstreeks 6000 man sterk en de regementen nog in andere steden van Soedan verspreid, weleer de kern van het leger uitmaakten. Die kern is thans tot volkomen werke loosheid gedoemd, zoo zij al niet tot algeheelen ondergang gebracht wordt. Krachtiger dan ooit verhef fen zich evenwel in Engeland de stemmen, die een annexatie van Egypte vragen. Het belang, hetwelk de handel hij het Suez-kanaal heeft, vordert het, zoo beweren deze lieden, dat het gebied waardoor deze wa terweg gaat, in handen zijn van eene mogendheid, die niet alleen den wil, maar ook de kracht .heeft om steeds de orde te handhaven en de vrije vaart te verzekeren, en daartoe zal de regeering van den Khedive zon der buitenlandsche hulp wel nim mer in staat zijn. De diplomatieke moeielijkheden aan zulk eene an nexatie onafscheidelijk verbonden, werden door hen zoo zwaar niet DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. .EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIÊ van XA VIER DE MONTÊP1N. Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. 3) II. DE ROTONDE. Ongeveer een eeuw geleden vóór het tijdstip waarop deze geschiede nis aanvangt, nam de tempel van Siva, door geheel Indië beroemd, eene aanzienlijke ruimte in van den top van berg Beomah, en fier ver heven zijn torens en koepeldaken zich destijds hemelwaarts. Op het oogenblik dat wij er nu binnen treden, bestond er van het heiligdom niets meer. Het vergane koepeldak, liet vrij regen en zon- nenschijn op den afgebrokkelden steenen vloer door;" het onkruid groeide welig op tusschen de om- vergevallen steenen muren en gaf aan de reusachtige puinhoopen eene groenachtige tint. Een sombere gewelfde zuilengang in een nog vrij goeden staat verlceerende, gaf toegang tot de puin hoopen, aan den kant waar Kazil en de beide Engelschen binnentra den. Niet dan met moeite slaagden zij er in om zich een weg te banen door de wildernis van struiken en' doornen, die hen den doortocht tot het inwendige van den tempel ver sperden. Het stortregende nog altijd door. Felle windvlagen deden de fakkel' voortdurend walmen en dreigden haar uit te dooven. Dit flikkerende licht gaf een fan tastisch aanzien aan de reusachtige, geteld, omdat zij meenen, dat de andere mogendheden of te zwak zullen zijn om zich tegen de Brit sche plannen te verzetten, of op dit oogenblik te zeer met moeielijkhe den van anderen aard overstelpt zijn om zich met de gebeurtenissen aan den Nijl in te laten. Welken loop deze kwestie nog zal nemen, is niet met zekerheid te voorspellen. Alles hangt af van de stemming in het Britsche lagerhuis, waar de conser vatieven alle zeilen bijzetten om het ministerie eene nederlaag te bezor gen. Toch wanhoopt de heer Glad stone nog niet. Vooral met behulp der Ieren, die natuurlijk aan de slechtste koop zullen zijn, indien er een conservatief kabinet aan het roer komt, hoopt hij de meerderheid te verkrijgen. Wij zullen binnen een paar dagen wel zien, of deze reke ning juist is. Wat hij ons te lande reeds sedert geruimen tijd bestaat, namelijk de openbaarheid der gemeenteraadszit tingen wilde men thans ook in Frankrijk invoeren, doch de senaat heeft het desbetreffende artikel, het welk reeds door de kamer van af in aangenomen was, ver worpen. Eene poging van den heer Lubiche om tusschen de verschil lende partijen eene overeenkomst tot stand te brengen, mislukte even eens. Hij stelde namelijk voor, om iederen gemeenteraad voor zich zei ven te laten beslissen of hij zijne vergaderingen in het openbaar zou houden, doch hij kon slechts 78 van 243 stemmen voor dit plan winnen. Nog eene andere zaak zal weldra bij den senaat in discussie komen, die in nog hoogere mate de aan dacht van velen in den lande vraagt, namelijk de wet op de echtschei ding. Door de kamer van afgevaar- door den tand des tijds gespaarde pilaren, welke doelloos hunne ka- pi teelen in den vorm van olifan- tenkoppen ten hemel verhieven. Telkens doorkliefden felle bliksem stralen het luchtruim en gaven een schijn van leven aan de zonderlinge monsterachtige gelaatstrekken der afgodsbeelden, welke nog hier en daar op de met mos begroeide puin hoopen verspreid lagen. Kazil was blijkbaar zeer ontroerd. Zijn bruine wangen zagen bleek er. zijn groote zwarte oogen door lange wimpers overschaduwd en die hem menige vrouw zou benijd hebben, drukten angst en schrik uit. Voorzeker verwachtte de knaap elk oogenblik de reusachtige ge stalte van god Siva dreigend tus schen de puinhoopen te zien ver schijnen, om de onverlaten, welke zijn heiligdom kwamen ontwijden,1 te verpletteren. Stop was evenmin op zijn gemak digden is ook die wet met groote meerderheid aangenomen, doch in den senaat openbaart zich ook daar tegen eene sterke oppositie. Wel luidt het rapport der commissie gun stig, doch de voorstanders van dezen maatregel zijn omtrent het lot van dit voorstel nog geenszins g-erust, en er zijn er reeds, die met vrij groote zekerheid eene verwerping voorspel len. Reeds is door de commissie het aantal gevallen, waarin scheiding kan worden uitgesproken aanmer kelijk ingekrompen, doch de meeste senaatsleden zijn in beginsel tegen het ontwerp, ft Is derhalve niet on mogelijk, dat dit weldra weder tot eene botsing tusschen de beide dee- len der wetgevende macht leidt. De Chineeseh.e regeering schijnt het voornemen te hebben opgevat, de onderscheidene steden, die zij in Tonkin bezet houdt, door telegraaf lijnen met Canton te verbinden. Er bestaat evenwel weinig kans, dat de onderhandelingen, die zij daarom trent met eene Engelsche maat schappij heeft geopend, tot een con tract zullen leidendaar de ge raamde kosten zoo hoog loopen, dat zelfs China daarvoor terugschrikt. Waarschijnlijk heeft de maatschappij tot wie men zich gewend heeft, onder de tegenwoordige omstandig heden al zeer weinig trek, zich In deze onderneming te wagen, en heeft zij daarom hare eischen zoo buiten sporig hoog gesteld. Het is dan ook gemakkelijk te voorzien,dat de Fran- sche troepen zullen trachtendit werk, indien men daaraan begint, zooveel mogelijk te belemmeren want komt het eenmaal tot een be legering van Bac-Ninh, dan is eene onderaardsche telegraafkabel bijna even gevaarlijk, als eene sterke be- als de jonge Hindoe. Hij deed zijn best zich goed te houden, maar zijne dikke anders als het helderste vermillioen gekleurde wangen, zagen minder kleurig dan gewoon lijk ea aan het bewegen van zijn oogleden kon men duidelijk zijn zeer angstige gemoedstemming bemer ken. Hij keek in het rond, als ie mand, die in een hinderlaag is ge lokt en die in het vooruitzicht van onzichtbare vijanden te zien opda gen, op zijn hoede is. Alleen- de Engelschman uit den palankijn, dien Stop met Uw Hoog heid aansprak, bleef volmaakt kalm en keek door zijn lorgnet nieuws gierig en doodbedaard in het rond. Deze, de held van dit verhaal was een jong mensch van omstreeks acht en twintig of dertig jaar, van iets meer dan gewoné lengte er met een zeer gedistingueerd uiterlijk. Blond haar, van nature krullend, beschaduwde een hoog gewelfd voor zetting van Chineesche troepen bin nen de vesting. Uit Amerika komt het bericht, dat ook daar thans op verschillende plaatsen een geduchte watersnood lieerscht. De rivieren zijn verbazend hoog-, terwijl sommige reeds buiten hunne oevers traden en het omlig gende land onder water zetten. Ver schillende fabrieken zijn daardoor genoodzaakt den arbeid te staken; zoodat, behalve de ellende door het water rechtstreeks veroorzaakt, nog omstreeks 15000 werklieden zonder middelen van bestaan zijn. Een be roep op de algemeene liefdadigheid heeft reeds plaats gehad, en van alle zijden stroomen de bijdragen mildelijk toe; zoodat men de hoop koestert, dat men de ellende eenigs- zins kan verzachten. De onderhan delingen met Engeland over een te sluiten tractaat, ter uitwisseling van misdadigers, zijn voor eenigen tijd geleden gestaakt, doch er bestaat vooruitzicht, dat zij weldra hervat zullen worden. Ten minste het hubs der vertegenwoordigers heeft tot den president der Unie het verzoek ge richt, de stukken, die op deze kwes tie betrekking hebben, te willen overleggen, opdat de afgevaardigden zeiven op de hoogte kunnen komen hoe het daarmede staat. In den laat- sten tijd zijn er met verschillende mogendheden overeenkomsten geslo ten, die dezelfde strekking hebben; zoodat weldra Amerika niet meer het toevluchtsoord zal zijn voor allen, die in hun land eene rekening met de justitie te vereffenen hebben. Het Londensche blad Daily News ontving van zijnen correspondent te Moskou het bericht, dat telnster- burg' wederom een nieuw revolu- tionnair blad is verschenen, waarin hoofd. Bakkebaarden van dezelfde kleur omgaven een eenigszins mat bleek gelaat met licht roodgetinte wangen, dat als het ware werd verhelderd door groote blauwe oogen met eene vrijmoedige en oprechte uitdrukking. Mocht men al geneigd wezen, zijn uiterlijk niet geheel en al van verwijfdheid vrij te pleiten, dan toch werd dit door de uitdruk king van wilskracht en vastbera- denneid, welke het teekende, ge noegzaam weersproken. De wit linnen kleeren van den jongen Engelschman waren dooi den regen geheel doorweekt. Zij hadden zich dientengevolge vlak tegen zijn lichaam aangelegd en deden zijne fijne, rijzige doch stevige vormen, voordeelig uitkomen. Op het oogenblik dat onze drie personages den tempel binnentra den, deed zich tweemaal het gekr«,s van den nachtuil in de verte hooren. Kazil beefde en boog het hoofd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1