populair mm i Oplage 10000 Ex. Vrijdag 15 Februari 1884. No. 186. FEUTLLETON. 5) HUUR DAM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het-Iiijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOMANS CoM te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERMEN ST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. Dc vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaai 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Aau amendementen op de door ons in het blad van gisteren mede gedeelde motie van wantrouwen tegen het Britsehe kabinet, is geen g'ebrek. Het parlement zal over niet minder dan een drietal wijzigin gen, die men in de motie wil bren gen, te oordeelen hebben. Het eerst komt natuurlijk die van den beer Laboucheur in behandeling,welke de wenschelijkheid uitspreekt, dat de Britsehe troepen, zoo spoedig' dit met den toestand van het bezette gebied overeenkomt, en bet geschieden kan, zonder de veiligheid der vreemde lingen in gevaar te breng'en, wor den teruggeroepen. De tweede, van den conservatief Mac Failane, aldus luidende «het Huis is van gevoelen, dat, den tegenwoordigen staat vat zaken in Egypte in aanmerking- ge nomen bet wenschelijk zou zijn in bet belang der Egyptische natie, zoowel als in bet belang der andere natiën, bij de welvaart van dit rijk betrokken, dat Hare Majesteits regee ring onverwijld baar protectoraat over dit land afkondigde.» De derde eindelijk, beeft meer bet oog op de financiëele zijde van bet vraagstuk. Sir George Campbell, van wien zij afkomstig' is, wil, dat men zal bre ken met bet stelsel tot biertoe ge volgd, zijn voorstel luidt daarom als volgt: «Het Huis is van gevoelen, dat de stoffelijke ondersteuning aan den Khedive verleend,niet onbepaald mag voortduren; dat's lands beheer en bescherming bebooren te komen ten laste der inkomsten van Egypte, nog vóór het betalen der schulden, door den vorigen Khedive aange gaan en dat de vorderingen der buitenlandscbe scbuldeiscbers niet bebooren te worden gesteund door DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. inbeslagneming- van Egyptische goe deren op last van vereende recht banken, in strijd met de wetten en gewoonten des lands en zonder bet toezicht der wetgevende macht in Egypte. Wat bet lot zal zijn van die uiteenloopende voorstellen is nog on zeker. Op verzoek der regeering' is de behandeling der motie waarop zij betrekking hebben voor eenigen tijd gescborscbt, zoodat juist daar door bet vallen eener beslissing uitgesteld. Voornamelijk zal van de houding welke de Iersche partij bier zal aannemen, de besHssing afhan gen. Valt zij de regeering uit vrees voor een conservatief kabinet bij. dan is de overwinning het kabinet verzekerd, want de ministriëele meer derheid beeft bet besluit genomen, ook thans den beer Gladstone de band boven bet hoofd te houden. In bet Hoogerbuis beeft de stemming reeds plaats gehad; en zooals ge makkelijk te voorzien was, daar is zij geheel in bet nadeel van bet kabinet uitgevallen. Met zeer groote meerderheid werd de motie van wan trouwen goedgekeurd; doch daar bet bekend is, dat de lords, welke in dit deel der wetgevende macht zitting hebben, ten allen tijde bet ministerie vijandig' gezind g'eweest zijn, zal deze stemming geene crisis veroorzaken. Intusscben worden de voorbereidende maatregelen tot een krachtig optreden voortgezet. Een aantal officieren beeft reeds over Na pels de reis naar Cairo aanvaard, en weldra zullen de schepen welke de troepen moeten overbrengen, zee kiezen. Had men aanvankelijk slechts het plan eigenlijk Egypte tegen mo gelijke aanvallen van den Mahdi te beschermen, thans is dit in zooverre gewijzigd, dat men ook zal trachten de Ingesloten garnizoenen te redden, voor zoover dit althans nog mogelijk Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Met de beide armen over de borst gekruist, leunde Kazil tegen den muur, tegenover de opening, die tot de zaal toegang gaf en begon in zichzelven een Hindoesch liedje te neuriën, dat wat eentoonigheid be trof, veel geleek op bet bekende deuntje, waarmede de bakers in alle landeu de kinderen iu slaap sussen. Nog geen drie minuten later sliep Stop reeds met gesloten vuisten in en begeleidde met zijn gesnork als .bas bet liedje van Kazil. De oogen van den jongen En- gelschman bleven iets langer open, maar langzamerhand konden zijn blikken op bet donkere koepeldak gericht, geen vorm of kleur meer onderscheiden. Een soort geestverdooving maakte zich van hem meester. Zijn oogen loken zich en hij viel eveneens in slaap. Op dat oogenblik deed zich dicht in de nabijheid van de rotonde bet gekras van den nachtuil op nieuw driemaal liooreu, maar nu zacht en eenigszins dof. Kazil sidderde op nieuw; zijn ge zang verstomde en scherp luiste rende, hield bij de blikken strak op bet gordijn van slingerplanten waarvan wij boven melding maak ten gevestigd. Het geheim zinnig gekras liet zich niet meer hooren; buiten gierde de storm, doch geacht kan worden. Voor Sinbat is dit reeds te laat. De dappere bezet ting van deze vesting is r.a eene heldhaftige verdediging van enkele weken bezweken. Tewfik Bey, die over deze tooepen bet bevel voerde, weigerde zich over te geven. Toen geene uitredding meer moge lijk was, nam bij bet besluit de ves tingwerken in de lucht te doen springen, de kanonnen te vernage len, en aan bet hoofd van zijne bel den eenen uitval te doen, ten einde te beproeven zich door den vijand been te slaan. Op enkele personen na evenwel, zijn allen bij die poging omgekomen. Éen dergelijk heldhaf tig gedrag vormt voorwaar eene gelukkige tegenstelling met de vele tooneelen vaniafbeid, die bet Egyp tische leger ons in dezen strijd te aanschouwen gegeven beeft. Van g'eneraal Gordon beet het, dat bij weldra in Khartoem zal aangekomen zijn. Uit Berber heeft bij aan de Britsehe regeering geseind, dat hij, ondanks de nederlaag van Baker- pacha, er geenszins aan wanhoopt bet doel, waartoe bij naar Soedan trok, te bereiken. Reeds beeft hij enkele hoofden van Bedouïnen-stam- men tot eene vergadering opgeroe pen, om met ben over den toestand te beraadslagen. In den loop dezer week hoopt hij te Khartoem binnen te trekken, waarna bij onmiddellijk zijne maatregelen zal nemen om die stad ten spoedigste te ontruimen. Te Cairo beeft men nog eenige hoop, dat de krachtige persoonlijkheid van den generaal de bangbartige Egyp tische soldaten eenig vertrouwen zal inboezemen, waardoor dan natuur lijk een zoo schandelijke nederlaag als het legertje van Baker-pacha is toegebracht, tot de onmogelijkheden zal gaan bebooren. Is eenmaal bet garnizoen van Khartoem voldoende overigens werd de nachtelijke stilte door niets gestoordmaar in de ro tonde zelve bad een buitengewoon voorval plaats, hetwelk aan een bovennatuurlijke verschijning deed denken. Een van de vakken, welke de zesde phase van de mensebwording van den god Wischnoe voorstelde, gleed zonder eenig gerucht te ver oorzaken, zacht op zijde, waardoor een g'roote vierkante opening ont stond, welke zich juist tegenover de kussens, waarop de reiziger sliep, bevond. Gedurende eenige seconden bleef de opening ledig, doch plotseling omlijstte deze een verrassende en onverwachte verschijning". Het hoofd eener vrouw, met jeug dig bleek gelaat van vorstelijke, doch onheilspellende schoonheid, ver scheen in de opening. Haar zwaar ravenzwart baar in drie breede vlech ten rondom baar hoofd gelegd, was geoefend, dan, denkt men, zal Gor don daarmede de belegerde vestin gen gaan ontzettenzijne krijgs macht met de garnizoenen, welke zich daarin bevinden versterken, en bet aldus gevormde leger naar de grenzen van eigenlijk Egypte voeren, 't Is te hopen, dat hem dit plannetje gelukken moge, zij het dan ook door den steun van de Britsehe bajonnet- ten. Intusscben zal de Engelsche vloot weldra ook weer iets te doen krijgen. De opstandelingen toch, heb ben eene der kustplaatsjes aan de Roode zee in de nabijheid van Soea- kim gelegen, ing'enomen; en bet zal zeker wel aan de marine opgedra gen worden, ben daaruit te verdrij ven. Gelukkig zit de schrik voor de Britsehe kanonnen er nogal in. In Frankrijk wordt de a. s. ver kiezing voor een lid der akademie thans weder druk besproken. Meende men eerst, dat de oud-minister Wal- lon daarvoor de aangewezen man was, thans beeft deze een gevaar lijken concurrent gekregen in den persoon, van Ferdinand de Lesseps, den ontwerper en uitvoerder van het Suez- en bet Panama-kanaal. Trou wens, de kundige ingenieur, bekend en beroemd over bijna de geheele wereld, beeft voorzeker, door alles wat bij reeds tot stand wist te bren gen, alle aanspraak op deze onder scheiding. Men verwacht dan ook. dat bij, nu eenmaal zijne kandida tuur is gesteld, met vrij groote meer derheid onder bet getal der onster- felijken zal opgenomen worden, 't Schijnt, dat het tegenwoordig in Spanje's hoofdstad weder alles behalve pluis is, wat de stemming onder het volk betreft. Herhaaldelijk verzekert de telegraaf ons, dat alles nog rustig is, en die verzekeringen versierd met gouden penningen. Haar lippen waren kersrood en haar zwarte, bijna te groote oogen, welke door bet gebruik van Oostersche hoheul nog vergroot werden, oefen den een magnetische kracht uit. Zij vestigden dezen op liet gelaat van den slapenden Engelscbman en konden er zich blijkbaar niet meer van afwenden. Weldra begonnen baar donkere oogen te schitteren met een bijna bovennatuurlijken glans, gelijk die aan den zwarten diamant wordt toegeschreven. Haar lippen openden zich tot een bacbanten lach en vertoonden een rei hagelwitte banden, gelijk aan peflen in een bloedkoralen lijst gevat. Zooals zij daar stonden, was zij zoo onbeschrijfelijk schoon, dat pen noch penseel deze betooverende schoonheid had kunnen beschrijven of afmalen. Het bovennatuurlijke wezen met zulke goddelijke gelaatstrekken, doen ons vermoeden, dat zij. die deze berichten afzenden, er niet zoo zeker van zijn, of dat wel lang zoo zal duren. Juist dan, wanneer er iets- broeit, acht men bet noodig, de we reld met geruststellende verklarin gen, waarnaar zij niet eens vraagt, te overstelpen. Het nieuwe ministerie schijnt dan ook algemeen weinig in den geest der volksklasse van de hoofdstad te vallen en de maatregelen die bet neemt, kunnen voorzeker niet me dewerken, om zijne tegenstanders in zijn optreden te doen berusten. Bijna in geen enkel land van Europa, Rusland misschien uitgezonderd, zou de regeering het durven wagen om zoo streng op te treden tegen elke partij, die hare beginselen niet toe gedaan is. Elke vergadering van republikeinen is verboden. Feest maaltijdenvan politieken aard, waar aan meer dan 19 personen aanzitten, mogen niet gehouden worden, en zelfs die bijeenkomsten, welke uit minder personen dan dit maximum bestaan, worden onder streng toe zicht van de politie gesteld. Rede voeringen en dagbladartikelen, die niet in den smaak van het kabinet vallen, worden geweerd en degenen van wie men verwachten kan, dat zij de houding van de regeering aan een scherpe critiek zullen onder werpen worden voortdurend ten nauwste bespied. 7t Is dan ook geen wonder, dat bet beete bloed der Spaansche liberalen hiertegen in ver zet komt. Elke onderdrukking, zoo wel op staatkundig als geestelijk ge bied, kwam steeds de onderdrukte partij ten goedezoodat bet niet onmogelijk is, dat wij binnen kort uit Madrid de tijding ontvangen, dat er enkele straatoproertjes heb ben plaats gehad. moest of een godin of een koningin zijn. Kazil, hoewel steeds op zijn hoede, verroerde zich niet. Hij bad met den rug naar het gebeeldhouwde vak gekeerd, niets gezien. Na lang en eenigszins in verruk king den slapende te hebben gade geslagen, verdween bet hoofd, maar de donkere opening bleef. Zon der twijfel zou de prachtige ver schijning terugkeerei)bet too- neel was nog niet afgespeeld. Een van de steenen iu den vloer verdween plotseling voor de voeten van Kazil en deed niets dan een gapende afgrond ontwar-m. Kazil wilde een kreet slaken, maar bij bad er den tijd niet toe. Het bronskleurige gelaat vau een reusachtigen Hindoe vertoonde zich in de opening. Deze Hindoe legde den wijsvinger van de rechterband op de lippen, als om Kazil het stilzwijgen op te

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1