MWFALA.XD. Raai ter Gamesite Haarlem, De Italiaansche kamer vau af gevaardigden heeft geweigerd aan de rechterlijke macht de vereischte vergunning te geven, om den heer Nicotera te vervolgen, wegens het beleedigen van den oiideV-secretaris van staat, den heer Lovito. Ook de aanklacht, die het op deze beleedi- ging gevolgde duel betrof, werd niet ontvankelijk verklaard, zoodat daarmede deze geruchtmakende zaak in de doofpot gestopt wordt. Vol gens een der ministeriëele bladen heeft de Italiaansche regeeringvan de Engelsche de verzekering ont vangen, dat de inmenging van deze mogendheid in de Egyptische aan gelegenheden, in geen enkel opzicht schade zou doen aan de vrije vaart op het Suez-kanaal, en dat men zooveel mogelijk de bestaande be paling-en zou eerbiedigen. Hoezeer men in Rumenië ware verdiensten op prijs stelt, blijkt uit het feit, dat de kamer van afge vaardigden op voorstel van den minis ter heeft besloten, op 's lands kos ten het huis van den voorzitter, dat door brand was vernield te herbou wen. Hoewel de heer Rosette wei gerde een dergelijk nationaal ge schenk te aanvaarden, besloot de ka mer, als blijk van erkentelijkheid voor het vele goede door den voor zitter den lande reeds bewezen, haar plan te handhaven. Het huis zal worden opgebouwd, zo_o luidde liet slot, der met bijna algemeene stem men aangenomen motie, en indien de heer Rosette blijft weigeren het te bewonen, dan zal het blijven staan al9 een blijvend gedenkteeken aan de gewichtige diensten, door hem het vaderland bewezen. Eervoller kon de onderscheiding zeker wel niet zijn. Haarlem, 14 Februari 1884. Gistereu, 13 Febr.. werd ten aan- schouwe van vele belangstellenden liet stoffelijk overschot van een on zer geachtste ingezetenen, den heer A. A. del Court van Crimpen, ter aarde besteld. Achtereenvolgens sub stituut-officier van justitie, daarna officier van justitie, in dat tijdvak 25 jaren lang lid van den gemeen teraad, en vele jaren werkzaam als lid en vice-president der commissie van administratie over het vereenigd arrest en provoosthuis, en als af gevaardigde van Haarlem voor de Ilondsbosse en Duinen tot Petten, had hij aller achting en aanzien verworven. Jhr. Rethaan Macaré, als tolk der vele aanwezigen, waaronder er wa ren die den overledene zeer van nabij hadden leeren kennen en hoog achten, hield een toespraak aan de geopende groeve en schetste in diepe en gevoelvolle woorden het nuttige en verdienstelijke leven van den op 73jarigen leeftijd aan zijne diep- treurende familie ontrukten echtge noot en vader. De oudste zoon van den overle dene, mr. M. G. P. del Court, be dankte in diepgevoelde bewoordin gen de aanwezigen voor de laatste eer zijnen hooggeachten en diep- betreurden vader aangedaan. De minister van financiën heeft, bij resolutie van 31 Januari jl. vast gesteld het plan voor de 315e Staats loterij. Zij bestaat u't 21,000 loten, 10 000 prijzen en 2 premien, De collecte wordt geopend op Woensdag leggen, terwijl hij met de linkerhand een geheimzinnig teeken gaf, dat zonder twijfel een wachtwoord be duidde. Kazil begreep dit teeken en de woorden, welke hem reeds op den tong lagen, bestierven hem op de lippen. Zijn gelaat drukte een angstige, smartelijke gewaarwording uit; zijn hoofd zakte op de borst en een zware zucht ontsnapte zijnen lippen. De Hindoe verrees uit den afgrond, gelijk op de planken, geniussen, feeën en duivels verschijnen. Hij hield stil voor Kazil, raakte diens schouder aan en zijn wijde mouw. welke zijn forschen arm be dekte. oplichtende, toonde hij hem op zijn donker vel een blauw, zon derling lidteeken. Kazil maakte een beweging van vrees en eerbied, doch bewaarde zijn' zwijgende, onderworpene hou ding. 12 Maart en gesloten op Zaterdag! 22 Maart. De eerste klasse vangt' aan op 7 April 1884, terwijl de laatste 10Ó nummers op Zaterdag 28 Juni werden getrokken. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, is gekozen de heer mr. H. C. Ver niers van der Loeff, met 1076 stemmen. Met wijziging van zijne be-! kendmaking van 12 Jan. 11., brengt de minister van financiën ter ken- nisse van belanghebbenden, dat, te beginnen met Vrijdag 15 Febr. a.s., de verwisseling van recepissen, uit gegeven voor stortingen in de bij de wet van 16 Maart 1883 Staatsblad no. 34) vastgestelde 4 pets. g*eld- leening* ten laste van den Staat, tegen definitieve schuldbekentenis sen, alleen des Dinsdags en Vrijdags van iedere week zal kunnen ge schieden. De Transvaal-deputatie wordt reeds tegen het einde der volgende week te 's I-lage verwacht. De Transvaalsche heeren zullen in het Hotel des Indes hun intrek nemen. Op het Alexandersveld te 's-Hage werd gisteren een revue gehouden, als onderdeel der feest viering van het 70-jarig bestaan van het 3e reg. huzaren. Majoor Thirion voerde het bevel over het regement en de kolonel Van Rappard kom mandeerde de parade, die gehouden werd voor den Belgischen kolonel Van den Burgh en den kolonel van het le reg. huzaren Holtius, die met breeden staf hoofd- en verdere officieren inspecteerden. Het mili tair schouwspel werd door fraai weder begunstigd en eindigde met een prachtig uitgevoerde charge, die besloten werd met een eeresa- luut. Het muziekcorps speelde het Wilhelmus en de Brabanooune. Het regernent. begeleidde de Bel gische kolonels huiswaarts en deed ten slotte een wandelrit door de stad. De Londensche correspondent der N. Rott. Ct. schrijft: «Naar ik verneem, circuleert hier thans een adres aan den postmees ter-generaal van belanghebbenden bij de draadgemeenschap tusschen Engeland en Nederland. Daarin wordt aangedrongen op spoedige verhelping van den tegenwoordigen ellendigen toestand. Reeds bevinden zich daarop vele invloedrijke nametf van kooplieden, bankiers, enz.» Op den Nieuwendijk te Amster dam werd Zaterdag een aanspreker lastig gevallen door een 6-jarig knaapje, dat met een paar dames wandelde. De man gewend aan het gebrek aan deferentie van de zijde van 't publiek, meende ook nu we der met een hatelijkheid te doen te hebben. Verontwaardigd wendde hij zich tot de dames. Het bleek ech ter, dat hier een tragische oorzaak in 't spel was. Het kind toonde op dergelijke wijze zijn wrok tegen alle aansprekers, omdat zij, eenige dagen geleden, zijn broertje hadden weggehaald. (Ami. Ct.) Uit Amsterdam meldt men: De nieuwe stad buiten de Muiderpoort moet het tegenwoordig ontgelden. Dinsdag avond te 9 uren woedde het vuur sedert October voor de vierde maal in deze stadswijk. In de Wagenaarstraat bij de Ponta- nusstraat ontstond, naar men meent door het omvallen eener lamp, een brand, die zich in den beginne vrij ernstig liet aanzien, doch door de De Hindoe, wiens ongeschoeide voeten niet het minste geraas op den vloer veroorzaakte, richtte zich nu naar den slapenden reiziger, en naast dezen nederknielende. maakte hij zeer langzaam over diens gelaat, allerlei gebaren, gelijk de volgelin gen van Mesmer plegen te doen. Het bleeke gelaat met de zwarte oogen verscheen weder in de duis tere opening en volgde belangstel lend elke beweging van den Hindoe. Na die eerste gebaren werd de ademhaling van den reiziger snel ler en onrustiger, en zijn gansche lichaam werd door lichte zenuw achtige trillingen bewogen. De gebaren hielden aan, hei sidderen hield op en een kalmte, welke meer op die van dobd dan wel op die van den slaap geleek, ver-; ving de voorbijgaande zenuwachtige aandoening. Nu haalde de Hindoe een kris tallen fiool te voorschijn met een wakkere brandweer tot twee ver diepingen van het aangetaste partd werd beperkt. De schipper vau een te Amster dam liggend Rijnschip werd Woens dag jl. op de Haarlemmerstraat door een zoogenaamden kwartjesvinder aangesproken; de schipper had de vondst opgemerkt. Ouder gewoonte werd hij uitgeuoodigd het gevon dene samen te verteeren. De schip per, die zeker nooit de verschillende waarschuwingen had gelezen,maakte geen bezwaar. Men ging een tapperij in de Binnen-Wieringerstraat binnen. Drie personen waren daar bezig met kaart spelen. Een der spelers maakte na een poos de opmerking, dat hij wel durfde wedden, dat de schipper geen f200, ja zelfs de helft niet bij zich en ook niet aan boord had. De schipper haalde zijn porte- monnaie, waarin een biljet van f 200 en een van f 25j te voorschijn. Eens klaps rukte de kwartjesvinder hem het biljet van f200 uit de handen en verdween. De politie had het ge luk Zondagavond zekeren Barend Vet in hechtenis te nemen, die door den schipper als de dader herkend werch Van de f200 komt echter niefs terecht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft weder een inbraak plaats gehad, en wel in het turfschip Vigelance», liggende te Amsterdam in de Heerengracht bij de Brouwers gracht. Ten nadeele van den schip per W. v. Vliet is toen ontvreemd een veeren bed, twee lange'peluwen, een blauw geëmailleerde pot, een geel koperen ketel, een bruine duf- felsche jekker, een zwart lakcnsche jas en een oude pilow broek. Hoe de dieven dit verb uisboeltje hebben kunnen transporteeren, zonder door de politie gezien te zijn, wekt nogal bevreemding. De hoeveelheid hardsteen, bestemd als' voetstuk voor het g*edenkteekeu van Leidens ontzet en thans nog, op enkele reeds gevestigde stukken na, om de houten schutting op de Ruïne liggende, vormt een gewicht van ongeveer 60 duizend kilo. Het zwaarste stuk alleen weegt er 31/3 duizend. De gedeelten van het voet stuk zijn nog slechts ruw bewerkt en moeten, als ze tot één geheel zijn opgericht, nog van verschillende figuren en afbeeldingen door des kunstenaars en werkmaus hand worden voorzien. Uit 's-Hage wordt van den 13en dezer gemeld: Liet de verandering welke sinds eenige dagen in den ziekte-toestand van den heer de Stolipine, gezant van Rusland aan ons Hof was ge komen, weinig te hopen, in den avond van gisteren verkeerde de zieke in een staat die het ergste deed vree zen, en ten 1 ure in den afgeloo- pen nacht overleed hij. Het stoffelijk overschot van den Russischen gezant zal weldra naar de Russische kapel aan den Sclie- veningschen weg worden overge bracht in eene rouwkamer, alwaar een plechtige lijkdienst zal gehou den worden. De lijkbaar zal ver volgens voorloopig op de begraaf plaats Eik- en Duinen worden bij gezet, in afwachting der overbren ging van het lijk naar Rusland, ten einde in vaderlandsche aarde te worden begraven. bloedrood, doorschijnend vocht ge vuld, goot eenige druppels in de holte van zijn hand en bestreek daarmede de slapen van den En- gelschman, wiens ademhaling plot seling scheen op te houden. Dit alles was trouwens niets dan een begin. De Hindoe begaf zich daarop naar den knecht, behandelde dien even zoo als zijn meester; bestreek dien met hetzelfde bloedkleurige vocht en maakte over diens gelaat dezelfde gebaren. Daarop keerde hij tot den En- gelschman terug, van wien hij zeker was, dat niets diens slaap kon sto ren, want hij tilde hem op zijn schouder en droeg hem schijnbaar zoo gemakkelijk, gelijk een reus een klein kind zou hebben vervoerd. Hebben de zonen van Bow- hanie den vreemdeling ter dood ver oordeeld? vroeg Kazil met bevende stem op hetzelfde oogenblik dat de Naar het D. v. N. verneemt, zal door het Openbaar Ministerie appèl aangeteekend worden tegen' het vonnis der arrondissementsrecht bank te Utrecht, in zake de mis-! handeling op het Munster-kerkhof. Volgens door het U. D. verkre gen inlichtingen is hiervan bij de ar- rondissements-rechtbank te Utrecht tot dusver niets bekend. Dat dienstboden door hunne mees ters uit den dienst worden wegge zonden is geen zeldzaamheid; doch dat de «heer des huizes» de woning ruimt voor de meid, is zeker een niet alledaagsch verschijnsel. Sedert Mei jl. heeft iemand te Donkerbroek eene vrouwelijke dienstbode, van welke de buren getuigen, dat hare houding* tegenover haren meester in den laat- sten tijd wel iets te wenschen overliet. Zaterdag is nu de huisvader met zijn inboedel vertrokken naar zijne in de buurt wonende kinderen, ter wijl hij voor de meid de woning, een hoopje aardappelen, een bed, wat brandstof en een kachel achterge laten heeft. Te Veendam is een knaapje, dat van eene klapbrug midden in het Westerdiep gevallen was, door een jongen van 13 jaar, die kloekmoedig zich te water begaf, gered. Toen de arbeider J. Nibbelink, wonende even buiten Borne, aan den Deldenschen weg, dezer dagen uit de vroegkerk terugkwam, ont dekte hij, dicht bij zijne woning komende, dat de deur, welke hij voor zijn vertrek goed gesloten had, wijd open stond. Binnengaande, zag hij iemand bezig den inhoud eener kist, die in de keuken stond, te on derzoeken. Zoodra deze hem be merkte, trachtte hij hem door een sprong voorbij te komen, doch werd door Nibbelink in de deur gegrepen. Hierdoor ontstond eene worsteling, waardoor beiden op den grond vie len. De inbreker naaide nu eene revolver te voorschijn en zeide tot Nibbelink, «als je niet loslaat, schiet ik je neer,» waardoor deze beangst werd en hem liet loopen. Bij onderzoek bleek, dat niets uit de woning werd gemist. De inbre ker had, om zich onkenbaar te ma ken, zijn aangezicht met zwartsel of potlood besmeerd en droeg eene pet omgekeerd, met de voering naar buiten, op het hoofd. Door onbe grijpelijke nalatigheid heeft Nib belink eerst eergisteravond laat de politie van het gebeurde kennis ge geven. GEMENGD NIEUWS. Een Parijzenaar die vóór zijn hu welijk op een buitentje een afscheids partij gaf aan een aantal vrienden en vriendinnen, zond toen het laat werd zijn bediende weg met 14 dagen vacantie. De gasten zouden zich wel verder zelf helpen. De champagne werd geducht aangesproken, zoodat de voorraad weldra op was. Er was echter nog genoeg in den kelder en men besloot die gezamenlijk te gaan halen. Nauwelijks waren echter alle gasten neergedaald, of de gastheer trok de deur toe, draaide den sleu tel om, stak dien in zijn zak en ging heen! Eerst een paar dagen later wer den de gevangenen verlost, toen een tuinman zijn werk kwam doen en vreemde geluiden hoofde. Zij waren natuurlijk van koude en honger in reusachtige Hindoe met zijn last hem voorbijging. Hij kreeg tot eenig antwoord niets dan een ontkennend hoofdschudden, maar vergezeld van een geheimzin nig glimlachje. Kazil hernam: Zijn er bevelen gegeven? Ja Welke? Hier blijven Tot wanneer? Totdat ik terugkom En wanneer zal datgeschieden? Morgen nacht. Kazil strekte de hand naar Stop uit en vervolgde: Maar als die eens ontwaakt? Op nieuw glimlachte de Hindoe alsof hij wilde zeggen: Dat zal niet gebeuren Maar hij leeft toch? - Ja, maar hij zal onafgebroken één nacht en één dag door slapen zijn slaap is gelijk aan den dood deerlijken toestand. De beminnelijke gastheer is iutusschen spoorloos ver dwenen; men vermoedt dat hij plot seling waanzinnig is geworden. Uit New-York wordt bericht, dat door het sluiten van 13 fabrie ken te Fall River 7000 werklieden zonder werk zijn. De luchtreiziger Blondeaux is den lOden Februari, vergezeld van twee personen, te Napels opgestegen in de richting van Pausilippe. Den vol genden ochtend was nog *iets van hem vernonüen en twee stoombooten waren uitgezonden om hem te zoeken. Het Journal d'Amiens ver haalt, dat te Saint-Sauveur een vrouw woonde, die sedert meer dan 30 ja ren stom was. In den nacht na de begrafenis van haar man begon zij in eens te spreken. Prof. Nehring heeft in de jongste vergadering van de Anthro- pologische maatschappij te Berlijn eene belangrijke mededeeling ge daan, die iets geheel nieuws uit den oudsten tijd aan den dag brengt. Bij het dorp Holzen (in Bronswijk) heeft men namelijk in een hol g*e- vonden o. a. ook overblijfselen van kannibaalsche maaltijden. D:t is de eerste maal, dat feiten aanduiden, dat ook in Duitschland eens een menschenetend ras heeft geleefd. In België en op het Iberische schier eiland had men dat reeds voor lan gen tijd gevonden. De menschen- •beenderen van Holzeu zijn niet ge heel gecalcineerd, maar half ver brand, en ze lagen bij groote mas sa's op een hoop in het hol, bunt door elkaar, op de manier als men thans na den eten de beenderen van het gebraad wegwerpt. Men vond daarbij tevens gereedschap van been en van brons (dit in zeer ruwen vorm). Ziehier een geval, te Gheel voorgekomen, dat waarlijk zeld zaam mag lieeten. In 1864 trok de jongste der broeders Van Broeckho- ven een hoog nummer. De zeven oudere broeders waren ook allen vrijgeloot. Vader Van Broeckhoven moest twee achtereenvolgende jaren trekken voor twee zijner zonen en trok twee maal het hoogste lot. Voegen wij er bij, dat de oudste dezer acht broeders thans 56 jaar, en de jongste ongeveer 40 jaar telt. Daarenboven zijn er nog 4 zusters; de twaalf kinderen genieten allen de beste gezondheid. Het electrische licht is thans begonnen zich ook van kerkgebou wen meester maken. De groote Iza&kskerk te Petersburg wordt schitterend verlicht door middel van booglampen van Siemens met een gezamenlijk lichtgevend vermogen van 30000 kaarsen. De lampen zijn intusschen niet in de kerk zelve geplaatst, wijl daar naar den Griek- schen ritus slechts waskaarsen mo gen branden, maar er buiten voor de vensters. De schoone schilder werken van het bedehuis komen op deze wijze eerst recht tot hun waarde. VERGADERING van den van Woensdag 13 Februari 1884. Aanwezig 23 leden. De notulen der vorige vergadering De bakis, die den palankijn van den vreemdeling hebben gedra gen en den tempel niet hebben durven naderen, wachten buiten hernam Kazil. Welnu, laat hen wachten Zij hebben niets te eten. Men zal het hun brengen Ik zal gehoorzamen. Zeer goed. De Hindoe zonder blijkbaar zijn iast te tellen, daalde met den slapenden reiziger in de gapende diepte neder. De steen kwam weder op zijn plaats en verborg op nieuw den ge- heünzinnigen onderaardschen gang. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2