Oplage 10000 Ex. Woeiisilag- 20 Februari 1884. No. 190. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dayslijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DruSfers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIE^: van 15 regels 25 Cent; iedere reg'el meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JuHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg MontmarU-c. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.-- 8.32, S.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* S.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45,3 35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9 50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6 51, 10.7. 1 37, tot Alkmaar, 5 2. S 57 Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38. 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar i 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. ALGEMEEN OVERZICHT. Zelden is het zeker voorgekomen, j dat over eene motie zoo lang is ge- discusseerd, als dit thans in het Britsche Lagerhuis geschiedt.Reeds nam zij bijna de geheele vorig'e week in beslag en ook voor gisteren was nog een groot aantal sprekers inge schreven, zoodat men het betwijfelde of de eindstemming reeds toen kon plaats hebben. Van alle zijden regent het vragen, die soms in andere woor den hetzelfde beteekenen, wat reeds i bij een vorigen spreker is beant woord, doch die desniettegenstaande, het ministerie nogmaals worden ge- i daan. Zeker heeft de heer Gladstone i nog nimmer voer zulk een heet vuur gestaan, als dit thans het geval is; doeh in den regel is de taal, waar mede hij de veelvuldige aanvallen opzijn regeeringsbeleid beantwoordt, waardig en kalm. Verre werpt hij J van zich de beschuldiging van zwak heid in zake de Egj^ptische aange- legenheden. Steeds heeft de regee ring hetzelfde doel voor oogen ge had, en naar de bereiking daarvan heeft zij slechts gestreefd, hij het nemen der verschillende besluiten. 1 Dat doel was bet verzekeren van j den binnenlandscben vrede inEgypte, zonder de rechten van den sultan te verkorten, of de zelfstandigheid van den Khedive in gevaar te brengen. Dat de toestand er in de laatste I maanden niet op verbeterd is, deed barer majesteits regeering leed, doch i in geen geval kon of mocht men dit wijten aan de maatregelen door het j kabinet genomen. Eene reeks van j bijkomende omstandigheden, die on- mogelijk vooruit te voorzien waren, was daarvan de oorzaak; en uit de I besluiten thans genomen, bleek het j ten duidelijkste, dat de regeering tot DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. DEN ROMAN DIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÉRJN. Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. 9) Onze held at gelijk een uitge hongerde reiziger en dronk als een Engelschman, die er van overtuigd is niet dronken te kunnen worden en gedroeg zicb zooals hij trouwens was, als een fatsoenlijk, net opge voed en dikwijls geestig edelman. Het masker hield hem trouw in alles gezelschap en antwoordde op een allergeestigste en vrijmoedige wijze, terwijl een onzichtbaar ge- elken prijs Egypte den vrede wil brengen, en daartoe zelfs tot belang rijke opofferingen gezind is. Ook in de pers worden herhaaldelijk scherpe aanvallen tegen het ministerie ge richt, en zelfs de liberale Times is niet tevreden over den loop, die de zaken aan den Nijl nemen en over de verklaringen, die de heer Glad stone omtrent zijne plannen voor de toekomst g'eef't. Al luider en luider vraagt men eene zekere soort van annexatie van dit land bij de Brit sche bezittingen, en gelijk altoos tracht men dien eisch te verdedigen door het betoog, dat zijne vervulling noodzakelijk is, voor Egypte zelve. Zoolang evenwel het kabinet Glad stone de teugels van het bewind in banden houdt, valt het niet te be twijfelen, dat men tot dezen maat regel niet zal overgaan. Het is daar om dan ook vooral, dat de stemming over de motie van wantrouwen niet alleen voor Engeland van groot be lang is, maar ook- en wel in niet geringe mate van invloed kan zijn op de toekomst van Egypte. Treedt een ander ministerie op, dan kan men verwachten, dat de bezetting van dit rijk geen tijdelijk karakter zal dragen, maar misschien tot de vestiging van een Britsch gouver nement zal leiden, indien ten minste audere mogendheden daartegen niet protesteeren. Met spanning ziet men dan ook den uitslag' tegemoet, hoe wel de aanhangers der regeering alle hoop hebben, dat de stemming hun gnnstig zal zijn. Intusschen verbetert de toestand er in Egypte zelve niet op. Telkens voegen zich nieuwe stam men bij de opstandelingen, en al verder en verder dringen de benden van den Mahdi door. Gelukkig be hoeft men zich omtrent Soeakim niet ongerust te maken. Volgens een tele- heimzinnig orchest, dat zich in de verte deed hooren, de schoonste, Italiaansche muziek uitvoerde. Langzamerhand begon het gesprek onder den invloed van het heerlijk souper, de opwekkende wijnen en de liefelijke muziek, een verliefde wending te nemen. Een droom zóó goed begon nen, kan niet slecht eindigen, dacht George Malcolm, wie weet wat mijn goed gesternte mij aan brengt. Hij naderde de onbekende, vatte op nieuw haar handen, welke zij niet terugtrok en drukte er een vu- rigeu kus op. Het was ongeveer middernacht, zooals wij verhaald hebbendat Saugor, op bevel van de onbekende, George Malcolm uit de ronde zaal van den tempel van Siva had ontvoerd. Wij verzoeken onzen lezers ons den volgenden nacht, juist vier- en gram van den bevelhebber dezer sterkte, kolonel Hewitt, is daar thans de toestand zoo verbeterd, dat men noch een aanval van buiten of een oproer van binnen, meer behoeft te vreezen. De expeditie, die afgezon den zal worden om het garnizoen van Tokar te ontzetten, is gereed en weldra zal zij den tocht aanvaar den. De Egyptische generaal Baker- pacha heeft aangeboden haar te ver gezellen, doch het is nog onzeker, of men dit aanbod wel zal aan nemen. Bijzonder stil schijnt het thans in Tonkin te zijn. De Fransche generaals laten niets van zich hoo ren, en zoo bij toeval komen wij aan de weet, dat enkele verster kingen reeds zijn aangekomen. De stemming van China moet, volgens de berichten van enkele Lon- densche bladen, nog steeds oorlogs zuchtig zijn. De Standard verzekert, dat het hof te Peking andermaal besloten heeftBac-Ninh tot het uiterste te verdedigen eu desnoods een groot gedeelte der Chiueesche krijgsmacht in de Nabijheid der stad samen t'e trek ken, om te beletten dat zij geheel ingesloten worde. Het einde van den snijd is nog met geen mogelijkheid te voorzien en reeds nu hoort men in Frankrijk enkele stemmen, die het afkeuren, dat men den strijd zoo lichtvaardig heeft aan vaard. Dat de expeditie nog vrij aanzienlijke offers zal vragen, daar aan twijfelt niemand, en dit is het juist, wat Frankrijk op dit oogeti- blik al bijzonder slecht te pas komt. De minister van financien heeft er thans al genoeg mede te stellen om het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten te bewaren, en de supplementaire credieten, die her twintig uren na dat voorval, in den tempel van Si va te volgen. Wij vinden er Stop en Kazil te rug. De invloed van het slaapverwek kende reukwerk uit Saugor's flacon, was zöo sterk, dat Stop. sedert den vorigen avond nog onbeweeglijk en met gesloten vuisten lag te sla pen. Kazil, die een oogenblik lag uit te rusten op de kussens, welke Ge orge Molcolm tot slaapplaats had den gediend, waakte eu de bewege lijke trekken van zijn bruin gelaat, teekenden de grootsche onrust af. Zoekende keek hij rond en hij luisterde scherp naar het minste ge luid, dat zich deed hooren. Ofschoon de toorts was uitgegaan, was het in de ronde zaal niet ge heel donker. De hemel was onbe wolkt en prijkte met duizenden ster ren, en de flikkerende maan verlichtte met haar zilveren glans den tempel haaldelijk wordeaangevraagd, en die in den eersten tijd althans nog wel eens terugkeeren zullen, maken hem die taak al langer hoe moeie- lijker. Reeds ging het gerucht, dat hij zou aftreden, en de heer Leon Say zijne plaats zou innemen, doch al aanstonds werd dit gerucht tegen gesproken. Van verschillende zijden dringt men er op aan, dat de re geering ter vermeerdering der staats inkomsten, hare toevlucht tot eene rentebelasting zou nemen, doch daar toe schijnt zij niet te kunnen be sluiten. Waarschijnlijk vreest zij te zeer voor den tegenstand, dien zij daarbij van de zijden der kleine kapitalisten en der gezeten burgert zou ondervinden. Het zou dan ook zeer goed kunnen gebeuren, dat zij daardoor deze lieden, in de armen van het keizerrijk of Jiet koning schap zou werpeu. Zoolang de re publiek hunne zuur verworven pen ningen blijft ontzien, zullen zij haar steunen, doch wordt er een aanval gedaan, die speciaal op hunne beurs gericht is, dan zouden zij er weinig bezwaar in zien, de partij, die zij tot nu toe schraagden, den rug te keeren. En de steun, die zij de-re geering kunnen aanbieden, is waar lijk niet gering: zoodat men er voor huivert hen tot vijanden te maken. Het schijnt voornamelijk aan de verklaringen, door minister Taaffe in de Oostenrijksclie kamer af- jelegd, te danken, dat hare uitzon deringsmaatregelen met zoo groote meerderheid werden goedgekeurd. Niet tegen het socialisme, nog min der tegen de liberalen, zijn deze be palingen gericht, zoo verzekerde hij, maar alleen tegen de geheime moor denaars, die de veiligheid en het leven van rustige burgers in gevaar met een tooverachtig en geheimzin nig schijnsel. Plotseling maakte Kazil een drif tige beweging en stond op. Een gekras als dat van een nacht uil, maar hetwelk zijn geoefend oor voor het geluid voortgebracht door een mensch, herkende, deed zich in de verte hooren, en ditmaal niet boven op het plateau maar in de onderaardsche gewelven. Daar zijn zij terug' prevelde hij, wat zal ik verne men De zoon van hem, wien ik het leven te danken heb, is in hun gevreesde handen!Ondanks de belofte van Sangor, ben ik bang'.... wat zal er met George Malcolm gebeurd zijn Kazil wachtte in een vreeselijke spanning, welke echter niet lang behoefde te duren. Na verloop van eenige minuten werd de steen waardoor de ontvoe ring had plaats gehad, weder weg brengen. Het socialisme wil de re geering op andere wijze bestrijden. Door te trachten het lot der arbei ders op verstandige wijze te ver beteren, wil zij hen er van terug houden, zich de revolutie in de ar men te werpen. De beginselen der liberalen, al strijden zij ook in som- mige opzichten met de zijne, achtte hij in geenen deele gevaarlijk voor den staat. Veeleer rekende hij de wrijving van gedachte, welke uit verschil van opinie ontstond, heil rijk voor het vaderland. Het libe ralisme kan daaromtrent derhalve g'erust zijn. De Hongaarsche minister Tisza heeft zich andermaal naar Weenen begeven, om met den keizer de maatregelen te bespreken, die in Croatië genomen dienen te worden. Gewichtige hervormingen worden daar voorbereid, en het is niet on waarschijnlijk, dat de landdag van dit gewest, wanneer hij wederom bijeengeroepen wordt, voor de keuze zal geplaatst worden, ontbinding of goedkeuring der voorgestelde bepa lingen. Men vertrouwt, dat de meer derheid, die de nieuwe ban nog al genegen schijnt, zonder veel tegen stand in dat geval het laatste zal kiezen. Wederom komt uit Berlijn het bericht, dat men aldaar tegen het einde van dit jaar den vrede in den godsdienststrijd tegemoet ziet. Van beide zijden, zoo verzekert men, heeft men er in toegestemd belangrijke concessiën te doen. Ongelukkig deed dit bericht reeds zoo dikwijls de ronde, en werd het zoo herhaalde lijk weder even beslist tegengespro ken, dat wij nog wel eerst eene nadere bevestiging dienen af te wachten, alvorens wij er onbeperkt geloof aan slaan. geschoven en stond Saugor met den in diepen slaap verkeerenden jon geling in de armen voor hem. De donkere oogen van Kazil schit terden van vreugde en een glimlach ontplooide zijn lippen. Saugor legde George Malcolm op de kussens van den palankijn en vroeg op Stop wijzende: Is hij sedert gisteren niet wak ker geweest? Kazil gaf een ontkennend teeken. Dat dacht ik wel, hernam Saugor, ik heb er op gerekend. Hij haalde een fleschje te voor schijn gelijk aan dat hetwelk het masker in het geheimzinnig boudoir had gebruikt en hield het eerst Ge orge Malcolm en daarna Stop onder den neus. Vervolgens zich t">t Kazil wen dende, zeide hij Binnen weinige oogenblikken sullen zij beiden ontwaken.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1