Bi E Vil). Spanje en Engeland zijn het nog geenszins eens omtrent de be palingen van het haudelstractaat, naar welks vaststelling men in beide landen met verlangen uitziet. De eischen van den eerstén staat, vooral in betrekking tot de Spaansche wij nen, zijn van dien aard, dat de Brit- sche regeeriug daarin onmogelijk kan toestemmen. Prins Orloff, tot heden gezant van Rusland te Parijs, zal weldra zijnen post verlaten om de regee ring van den czaar aan het Duitsche hof te vertegenwoordigen. Wie tot zijn opvolger benoemd zal wor den, is nog onzeker. De tegenwoor dige gezant te Berlijn, von Sabou- roff, zal waarschiinlijk naar St. Pe tersburg teruggeroepen worden, met het doel om in zijn eigen land en kele gewicht ge hervormingen op staatkundig gebied tot stand te hel pen brengen. Haarlem, 19 Februari 1884. De parade, die heden zou worden gehouden, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, heeft zich we gens het ongunsf ge weder, slechts bepaald tot de schutterij. Sedert li. Donderdag wordt alhier vermist eeu 21-jarig meisje uit den fatsoenlijken burgerstand, klein va.i persoon gezet, gekleed met donkerbruine japon, zwarten mantel en hoed van wart ruigvilt; ondergoed gemerkt W. v. S. Daar zij lijdende was aan zwaarmoedig heid, vreest men, dat baar een onge luk is overkomen, daar zij reeds meermalen het voornemen tot zelf moord had geuit. De commissaris van politie verzoekt bij ontdekking bericht. Het blijkt, dat de beruchte firma. Doesburg Co te Amsterdam nog steeds voortgaat, hare kwade praktijken uit te oefenen. Gisteren ontvingen wij weder een adverten tie: «bede om hulp» voor een gezin, door allerlei tegenspoed en rampen tot de bedelstaf gebracht. Het ein digde met«God opene u Hart en hand en zent spoedig hulp. God zal er u voor zegene, zent spoedig aan het adres van E. Doesburg, Bikersgracht no. 68 Amsterdam.» De zes schilderstukken (oude schoolaangeboden aan het museum van schilderijen en oudheden alhier, stellen voor: No. 1. Een dorpsker mis van J. C. Drooelisloot, No. 2. Rustplaats voor eene herberg, van Dirk Stoop, No. 3. Boomrijk land schap van Esayas Van de Velde, No. 4. Bergachtig landschap van V. v. d. Vinne. No. 5. De werken van barmhartigheid van J. De Wet en No. 6 van P. Wouwerman, voor stellende een kermis. In eene op morgen (Woens dag) des namiddags ten 1 ure bij een te roepen vergadering van de Tweede kamer zal worden overge gaan tot het opmaken van eene voordracht ter benoeming van een voorzitter der Kamer, ter vervanging van den heer Van Rees. Volgens bij de Regeering in gekomen bericht, zijn de volgende Nederlandsche inzenders op de ten toonstelling van buitenlandsche nij verheid te Boston bekroond: Gar- jeanne Co., te Amersfoort, tapijten; v. Zuylekom Levert Co., te Arn- VI. HET ONTWAKEN. Wat moet ik nu doen? vroeg Kazil. Wat gij gisteren van plan waart, indien er geen onweder was opgekomendeze twee reizigers naar Benares geleiden... antwoordde Saugor. Maar indien zij mij ondervra gen, wat moet ik dan antwoorden Dat gij van niets afweet; al leen dat zij lang geslapen hebben. Goed, ik zal gehoorzamen. Daar vertrouw ik opDe zonen van Bowhanie gehoorzamen en zwijgen altijd Sir George en Stop maakte te zelfder tijd een lichte beweging. Saugor verdween in de diepte en de steen schoof weder op zijn plaats. Na vier of vijf seconden openden heer en knecht te gelijkertijd de <»ogen. De eerste waarnaar Sir George sterdam, gedisteleerdII. Swiukel», te Helmond, turksch rood garen; Wijnand Fockink, te Amsterdam, likeuren; Daniel Visser Zonen, te Schiedam, jenever; Simon Rijn bende 4 Zoon, te Schiedam, jenever. (St.-Ct.) Toen Joost Van den Vondel plaat» nam op den wagen eens echtbrekers, dichtte hij, zooals velen zullen weten: Ik zul mij op deez' wagen wagen, Die mij zal naar Leiden leiden God zal met zware plagen plagen, Die in eens anders weiden weiden. De Groningsche Studentenalmanak, die eerst dezer dagen verscheen, be vat hierop, naar aanleiding van het overplaatsen van professoren uit Groningen, een niet onaardige va riatie Professorale alleenspraak. Ik min dees katheder teeder, Die zal mij naar Leiden leiden Als hier Hooggeleerden leerden, Gaan z'in andre weiden weiden. Uit Zandvoort wordt gemeld: In de vorige week werd alhier eene vereeniging opgericht ouder den naam «Aurora», ten doel heb bende de uiterlijke welsprekendheid te bevorderen. Van een en ander werd Z. M. den Koning kennisge geven. Het bestuur ontving daarop een vleiend schrijven terug, waarin Z. M. zijne ingenomenheid met liet denkbeeld betuigde. Niet alzoo ech ter dacht de burgemeester er over. Daar het bestuur der Vereeniging voornemens was de gezellige «on deronsjes» met een bal masqué te beginnen, moest toestemming wor den gevraagd, waarop een afwijzend antwoord werd ontvangen. Door die weigering was het bestuur verplicht voorloopig den aanvang dezer avond jes uit te stellen. NR. Ct.) Het aantal diamantslijperijen te Amsterdam is weder met eene ver meerderd. Achter liet Zeemanshuis aan het Kadijksplein heeft de heer S. Blitz Azn., eene fabriek doen verrijzen, welke met ketelhuis, plaats en kan toor eene oppervlakte beslaat van 156 M2. Eene machine van 14 pk. brengt thans vijftien molens ea indien de plannen tot uitbreiding der fabriek worden verwezenlijkt nog dertig meer in werking. Het gebouw is vijf verdiepiugen hoog, elk vdor tien molens. Tegen gevaar is de noodige voor zorg genomen, door op elke werk plaats den verkeersweg af te sluiten van de -riemen en assen, welke laatste bovendien zijn overkant. Ook kan, zoo noodig, door middel van een eenvoudigen toestel de drijfkracht op elk der drie benedenverdiepingen terstond worden gestaakt zonder eenigen invloed op de overige. Voorts is voor behoorlijke lucht- verversching gezorgd en den werk lieden eene veilige bewaarplaats voor waarde en gereedschap verschaft. De heer E. G., eigenaar van eenige huizen te Amsterdam, had, gelijk het Geïll. Pol.-Nieums bericht, eeni gen tijd geleden vriendschap aan geknoopt met J. A. P. Deze ver zocht hem bij een bezoek, hem de eigendomsbewijzen van zijn huizen te willen toonen. Hiervan wist hij er later op arglistige wijze een weg te nemen, waarmede hij zich naar den notaris Van der Vegt begaf. Hij deed zich daar voor als G.. de keek waren de muren van de zaal en toen hij het donkere koepel dak en het vreemdsoortige beeld houwwerk herkende, drukte zijn ge laat een onuitsprekelijke verba zing uit. Helaas! prevelde hij met zichtbare teleurstelling, het is maar al te waarhet was een droom Stop van zijn leant wreef zich de lendenen en mompelde bij zich /.elf: Goddam! de duivel hale dit landDie vervloekte tempel is nog vochtiger dan een kelder zonder luchtgat. Ik heb wel goed ge slapen, maar ik heb kramp in den rug en mijn ooren zijn zoodanig verstijfd van koude alsof ik den ge- heelen winter in de moerassen van Northumberland op watervogels bad gejaagd, behalve nog, dat mijn maag jeukt op een verwonderlijke wijze! Ik weet niet hoe het komt, maar ik geloof dat ik honger heb eigenaar van het. huis, en vroeg f 6000 hypotheek. De notaris wilde de gelden gaarne verstrekken; P. moest echter nog een paar dageu wachten. Het verzoek om een dade lijk voorschot van f 1000 werd mede uitgesteld. Een voorloopige akte van vol macht werd intusschen opgemaakt en door P. met den naam van G. onderteekend. Toen de notaris ech ter den waren heer G. een bezoek bracht, ontdekte hij dat men hem misleid had, en toen P. daarop de verlangde som iu ontvangst kwam nemen, bespeurde deze dat de poli tie hem reeds met verlangen ver beidde. Hij werd naar de cel ge bracht. «Kleine dieven vangt men, groote laat men loopen.» Dit rijmpje kwam ons in geijachte, toen ons dezer dag-en de volgende geschiedenis ter oore kwam, voorgevallen in een van de grootste bankiershuizen onzer speculeerende handelsstad (Amster dam.) Nadat voor eenige jaren daar ten, kantore op onverklaarbare wijze een som van verscheidene duizenden zoek was geraakt, hetgeen zelfs tot een proces met eene andere financieele instelling aanleiding gaf, aangezien de inning van dat bedrag werd ge loochend, werd daar thans een cijfer van ongeveer twee tonnen gouds, op even onverklaarbare wijze «ver mist.» Werd vroeger evenwel gezocht en nagespeurd, zonder dat eenig licht in de duisternis werd gevon- deu, thans schijnt men door de ver dwijning van het grootere kapitaal op eenig spoor te zijn gekomen. Met de ontdekking van dat belang rijke tekort, viel toch juist de «ver wijdering» samen van een der ver wanten van den patroon, in wiens eerlijkheid en goede trouw een on wankelbaar vertrouwen gesteld was. Speculatie en dobbelzucht schijnen de sleutels tot deze treurige geschie denis te wezen. Waarschijnlijk met een pijnlijk gezicht, moet de bankier dit scka- depostje op eigen rekening overge schreven en daarbij aangeteekend hebben, dat het gediend heeft voor een zak- en reisduit van zijn met de noorderzon vertrokken neefje. Vlieg. 61.) Bij eene vrouw onder Driebergen vervoegde zich, terwijl de man af wezig was, iemand, die haar ver telde haar neef uit Amsterdam te zijn. Hij had eene betrekking bij de Oostertram gekregen, die hem f 24 's weeks opleverde; hij zou gaarne bij haar in den kost komen, en zou haren man en ^laren zoon beiden postjes aan de tram bezorgen, die hun f 18 zouden opbrengen. De vrouw was met d^n neef bijzonder ingenomen, en had er geen bezwaar tegen, dat hij even de beste jas van haren man over de zijne aantrok, om zich beter tegen de koude te beschutten, en daarop de deur uit ging om zijn koffer van het station te halen. De neef kwam echter nog even binnen; ook zijne portemon- naie zat in de koffer, en gaarne had hij nog f2.50 om de vracht te be talen. Ook de rijksdaalder werd hem ter hand gesteld, en hierop vertrok de gewaande neef, om niet weer terug te keeren. Bij de aankomst van den trein, die Zondag om 2 uur 2 min. te Sir George stond op, naderde de opening, welke toegang tot de puin - koopen gaf en keek naar buiten. Het bleeke licht der maan zag hij aan voor het opkomen der zon. Wij hebben lang geslapen, sprak hij luid, de dag breekt reeds aan. Gij vergist u, zeide de jonge Hindoe. Hoe zoo? Het is het schijnsel der maan, Wat! riep de Engelschman uit, zulk een heldere maaD met zulk een prachtige heldere lucht! Dan is het onweder van heden nacht wel zeer spoedig opgetrokken. Sedert gisteren, meester George Malcolm zag Kazil vra gend aan. Sedert gisteren herhaalde hij, daar begrijp ik niets van wees duidelijk! Sedert het oogenblik van onze komst in dezen tempel, hernam Schagen moest aankomen, doch 20 min. te laat kwam, stond de post- coupé in brand. Door den wagen spoedig af te haken bleven de brie ven en postpakketten bewaard. De brand, die door kacbelwarmte moet ontstaan zijn, werd door het spoor wegpersoneel gebluscht. Een persoon die aangenomen had den inboedel van een gezin aan het Groenewegje te 's Hage te ver huizen, verleende zijne diensten op zeer vreemde wijze. Na het goed geladen te hebben op een wagen, bracht hij bet naar een kamer en haalde er toen een uitdrager bij, aan wien hij alles verkocht. Met het geld er voor ontvangen, ging hij op den loop. De vette varkens, die reeds bui tengewoon g-oedkoop waren, gaan nog voortdurend in prijs achteruit en zijn bijna onverkoopbaar. Aldus meldt het D. v. Z.-H. Men verzoekt aan het D. v. Z.-H., te melden, dat het verhaal nopens den debitant in de Staatsloterij, die jl. Maandag nog twee loten in de thans trekkende 5e klasse verkocht, op een van welke de f 100,000 viel, in zoo ver onjuist is, als de bewuste debitant niet verlegen zat met die loten, en hii ze niet jl. Maandag, maar reeds Zaterdag vóór 14 dagen, oo aanvrage, tegen den koers van den dag verkocht. De locale treindienst tusschen den Haag en Voorburg en omge keerd was Zondag, reeds vrij druk. Tusschen beide plaatsen werden p. m. 700 personen vervoerd, ongere kend nog de geabonneerden. De gewone treiïidienst van de Ned. Rhijnspoormaatschappij, als mede de overgang van het kruis punt ondervonden van dit locaal verkeer geen de minste vertraging of stoornis. Niettegenstaande den kouden oos tenwind had zich Zaterdagochtend een vijftigtal ruiters op de vlakte van Waalsdorp vereenigd, om deel te nemen aan de aangekondigde jacht, of wel. en dit voor het groot ste deel, om de vervolging van den vos aan te zien. Onder de deelnemers waren de kolonel van het le reg. chasseurs a cheval, graaf Van der Burch, en diens naamgenoot, ritmeester bij het le reg-. guides, benevens de 2e luite nant Van Ortroy, adjudant van den kolonel jhr. ridder Van Rappard en de meeste officieren van bet 3e reg. huzaren. Een zestiental jagers volgde den jagermeester C. A. baron Bentinck over alle terreinen en hindernissen, doch het mocht hun niet gelukken, den vos, jhr. Quarles van Ufford, te vangen. In de voorste rijen der vervolgers merkte men de Belgische officieren op, omringd door hun Hollandsche wapenbroeders, en het was wel een bewijs van vlugheid van den vos, dat hij aan zulke vervolgers wist te ontsnappen. Onder de vroolijke tonen der mu ziek eindigde de jacht en werd de tocht huiswaarts aangenomen, ter wijl eenig-e officieren van dengroo- ten en den genei-alen staf en eenige burgerheeren zich daarbij aansloten. Aan het verslag, uitgebracht door het bestuur der Delftsche Coöpera- Kazil, -zijn er tweemaal twaalf uren verloopenDe dag is den nacht opgevolgd en daarop heeft de dag weder plaats gemaakt voor den nacht. Dat is niet mogelijk! riep George nit. Het is de waarheid, meester! Gij sliept beiden zoo vast, dat iku niet durfde wekken. Ik geloof het wel, Uw Hoog heid! waarachtig, ik geloof het! voegde Stop er met overtuiging bij, nu begrijp ik het gevoel in mijn maag en leden, en baren mij die kramptrekkingen geen ongerustheid meer! Nu ken ik mijn kwaal! sedert vier-en-twintig uur heb ik niets gegeten en ik verga van den honger! Laat Uw Hoogheid ook maar eens zijn geweten ik wil zeggen zijn maag onderzoeken het zal daarmede wel even als bij mij slecht gesteld zijn, want Uw Hoogheid heeft ook niets g-euuttigd. 'tieve Winkel vereeniging, der balans over de maanden 1 Augustus tot 31 December 1883, in de Vrijdag ge houden vergadering, ontleeuen wij het navolgende. Het aantal leden 31 December 1883 was 827. De winkelontvangst was: afd. Kruidenierswinkels f 19,227.067» of gemiddeld f 873,957» per week, afd. Schoenwinkel f 4124.447» of ge middeld f 187.477» per week. De behaalde onzuivere winst be droeg afdeeling Kruidenierswaren f2841,137. of 147 pCt., afd. Schoe nenwinkel f904,68 of 21® pCt. van de verkoopswaarde der goederen ex confectie. De opbrengst der contracten be droeg f 400.94, rente van gedepo neerde gelden f 62.34, entreegelden f2.75. In den kruidenierswinkel is een netto winst behaald van f2111.65 en in den schoenenwinkel f237.947». De saldo winst op 31 December 1882 be draagtf 45.4172 Netto winst van krui denierswinkel 3741.057» Netto winst van schoenenwinkel 711.797* Contracterigeld 1090.44 Rente van gedepo neerde gelden133.727» Totaal 1883 TH7722.43 De aan de leden toekomende winst bedragt f4110.21 of 6 i l l, over het bedrag, dat door liet aan goederen en in de beide winkel "f contractan ten is gekocht, bedragende f 68.197. Uit Wilp schrijft en aan deiV. R. Ct.: Meldt men 1 t Kaalte dat aldaar binnen eemge dagen eenige personen, voor een aar jaren Ame rika vertrokken, doodarm zullen terugkeeren, van her kan gemeld worden dat sedert Nieu wjaar jl. hier en in aangrenzende gemeenten bij vrienden en bekenden rondreist een persoon, die vóór 12 jaren in gezel schap van anderen naar Amerika is vertrokken. Hij was destijds ar beider en moet zelfs door zijn mede reizigers zijn geholpen om bet be- noodigde reisgeld t.e kunnen betalen. Thans is hij een welgesteld land bouwer, met 64 hectaren uitmuntend land en in bet bezit van een achttal paarden en een aanzienlijk getal vee; op zijn minst moet een en ander eene waarde vertegenwoordi gen van f 20,000. In Maart zal hij de terugreis naar Amerika aanvaar den, in gezelschap van enkelen die de reis met hem willen raedemaken. Toen de vrouw van J. de B., te Staphorst, Zaterdagavond uit haar woning buiten kwam, zag zij een petje en een paar klompen in een sloot drijven. Bij nader onderzoek kwam zij tot de treurige ontdekking dat die voorwerpen van haar vijf jarig zoontje afkomstig waren. Het lijkje werd iets verder gevonden! Een 79-jarig man, te Elburg woon achtig-, welke in de vorige week voor den rechter van instructie te Zwolle ter zake van gepleegde on zedelijkheden moest terecht staan, wilde zijn weg naar 't station El- burgËpe te voet afleggen, doch eer hij genoemd station bereikt had, is hij op den grintweg onder Olde- broek bezweken. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Elbu rg overgebracht. Daar bedriegt gij u in! antwoordde George, terwijl hij Kazil scherp aankeek, alsof hij diens ge laat wilde bestudeeren. Heeft Uw Hoogheid dan ont beten Neen niet ontbetenmaar gesoupeerd. Ach wat! en wanneer? Gisteren nacht. Hier? Neen. Waar dan? Dat weet ik niet. Uw Ho ogheid schertst of houdt mij voor den gek! Neen, ik heb nooit meer waar heid gesproken dan nu. Maar dan heeft Uw Hoogheid ook niet al dien tijd door gesla pen? Mischien nietwat denkt Kazil er van. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2