zoo verzekert althans de officiëele pers van heide mogendheden. Ook de kroonprins van Oosten rijk Hongarije zal in navolging van zijnen Duitschen collega een belangrijken tocht ondernemen, waar op zijne gemalin, de Belgische prin ses Stephanie,, hem zal vergezellen. Over Belgrado denkt hij naarKon- stantinopel te gaan en den Sultan in zijne eigene hoofdstad een bezoek te brengen. Natuurlijk zal dan ook Bucharest enz. enz. door hem worden bezocht. In de hofkringen houdt men het er voor, dat ook die reis aan de staatkunde niet vreemd is; doch met welk doel zij dan wel wordt ondernomendaaromtrent heeft men geen zekerheid Weldra zal ook het Italiaansche parlement geroepen worden, om zijn oordeel uit te spreken, over de wet, waarbij de echtscheiding in sommige gevallen wordt toegestaan. De com missie, die over het ontwerp, dat nog van het vorig miuisterie afkom stig is, verslag moet uitbrengen, heeft haren arbeal ten einde gebracht, en het rapport, dat zij daaromtrent zal overleggen moet gunstig voor het ontwerp zijn. Men twijfelt er dan ook geenszins aan, of het zal de meerderheid verwerven. In Maart a. s. zal de binnenlandsche politiek van het kabinet aan eene scherpe critiek worden onderworpen, en dat wel ten gevolge van eene interpe- latie, daaromtrent tot de regeering gericht. Vree> voor eene ministriëele crisis levert die crit.iek evenwel niet op; daar de meerderheid op de hand van deze regeering is. Het Servische kabinet, wier af treding wij in ons nummer van gis teren reeds mededeelden, is voorna melijk gevallen tengevolge van de oppositie der progessisten. die eisch- ten, dat de 44 plaatsen waarover de regeering in de nieuwe vertegen woordiging te beschikken heeft hunne partij zouden zijn toegewezen. Daar tegen bestond evenwel bij het kabi net bezwaar, en het besluit om af te treden was hiervan het gevolg. MWENLAIVD. Haarlem, 20 Februari 1884. Gisterenavond was de boveazaal van het nutsgebouw in de Zijlstraat met een vrij talrijk publiek, groo- tendeels handwerkslieden en eenige vrouwen, gevuld. De afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Vereen, tot Afschaffing van sterken drank, hield een openbare vergadering. A.ls spreker trad op de heer Zeeman. Hij drukte de hoop uit, dat het zaad, door de vereeniging" uitge strooid. wortel zoude mogen schie ten en dat door het voorbeeld der toegetredenentotde vereeniging, ook velen die nog geen lid waren, zou den volgen. Daarna behandelde hij eenige punten, betreffende den helaas nog hier en daar bestaanden toe stand, vooral in groote plaatsen, waar de handwerksklasse gevaar liep de verderfelijke en onzedelijke gevolgen van sommige inrichtingen zooals koffiekeldertjes enz., te onder vinden, waar beide seksen bijeen komen dat tot veel onzedelijkheid aanleiding geeft. Dan wees hij op den nog bij sommige banketbakkers bestaande gelegenheid, waar vooral aan dames oogenblik evenmin als ik! riep Stop uit, daar kunnen wij gerust een eed op doen! Maar hoe deze zonderlinge verdooving te verklaren, welke ons beiden te gelijkertijd gedurende vier- en-twintig uur heeft bevangen? Laten wij er niet langer bij stilstaan Uw Hoogheid; dat is het eenvoudigste. George Malcolm wendde zich tot Kazil. Mijn jongen, vroeg hij, - hebt gij ooit meer iets dergelijks zien gebeuren? Ja, meester, zeer dikwijls. Met orkanen gebeuren zulke vreemde dingen wel meer aan Europeanen, die nog kort in ons land zijn. George had niet de minste reden j den jongen Hindoe tegen te spreken en berustte in die verklaring. -Dus niets belet ons onze reis te vervolgen, hernam hij. Neen, meester. De bahis zijn zelfs uit de gegoede klasses onder den schijn van een gebakje of iets dergelijks te gebruiken, absinth, likeuren en andere dranken wordt geschonken. Waarom zou men juist hiermede een uitzondering maken. Neen, de drankwet moet algemeene toepas sing vinden, geen uitzonderingen voor wat wet en recht is. Het was ook om deze reden, dat bij het be stuur een adres gereed lag aan den Koning, om hem te verzoeken, geen uitzondering te willen maken bij de bepaling, dat bij het bedrijf van tapper geen ander mag worden uitgeoefend. Spreker droeg daarna eene schoone, roerende novelle voor, waarin ook weder de drank en de daaraan dik wijls onafscheidelijk verbonden ho len der ontucht en zedelooze bedrij ven een hoofdrol speelden. Het was de geschiededis van een meisje uit het volk, reeds op jeugdigen leef tijd de ouderlijke woniDg verlatende, om in een dienst te gaan. Weldra in verkeerd gezelschap komende valt ze, doch nog is zij niet zoo aan de zonde overgegeven, of zij be komt van hare dwaling; dank zij hare ouderliefde en den invloed der goede lessen, die zij van hen had ont vangen. Het einde van het verhaal is licht te voorzien; vol berouw keerde zij tot hare ouders terug en na hunne vergiffenis erlangt te heb ben, werd zij eindelijk weder nuu innig geliefd kind, hun trots. Alle aanwezigen waren diep getroffen. Spreker droeg toch ook met zoo'n gevoel en talent voor, dat allen als aan zijne lippen hingen. Na' afloop van den voordracht deelde een der bestuursleden nog mede, dat allen, die van deze nut tige instelling lid wilden wor den, daarvoor slechts eene contri butie van f 0.50 in eens, hadden te storten, en men zich verder ook nog een almanak der vereeniging kon aanschaffen. Daarna keerden allen wel voldaan huiswaarts, en we gelooven gaarne dat eene vereeniging als deze, doel treffend zal werken en met glorie uit een strijdperk zal treden, waarin nog zooveel moet worden gestre den, om het góede en schoone doel, dat zij zich voor oogen stelt, te be reiken. Heden middag omstreeks half vijf ure werd in de Jansstraat een gebrekkig man, loopende met een kruk, door een toeval getroffen. Door Dr. Proot werd spoedig hulp verleend. De ongelukkige is per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag had gisteren een receptie in gala aan het hof plaats. Tusschen 8 en 9 ure schreed bijna alles wat de residentie aan autoriteiten en aan het hof voorgestelde ambtenaren oplevert, naar het paleis, waar alle gangen en zalen luisterrijk verlicht waren, en de hof bedienden in groot livrei rondliepen. Velen, die reeds de vorige soirées bezochten, waren ook gister avond tegenwoordig. H. K. H. Prinses Hendrik in de eerste plaats te noe men, die in lila zijden kleed met een rijk goudborduursel omstreeks half tien ure den luister der dames- schare, aan wier hoofd de konink lijke gastvrouw uitblonk, kwam ver- hoogen. Tot 1 uur duurde deze soirée, die uitgerust, het is prachtig weder, de maan schijnt en het bergpad is droog. Vóór acht uur heden ochtend heb ben wij het doel van onzen reis bereikt. Eu zal ik mijn vader en mijn broeder kunnen omhelzen! riep George verheugd uit. En zal ik voor een goed mid dagmaal zitten, prevelde Stop. Van dit oogenblik af aan zal ik mijn broeksgesp voortdurend wat stijver aanhalen en mij zoodoende verbeelden, dat ik heb ontbeten. Kazil belastte zich met de kus sens van den palankijn en onze drie reizigers bereikten weldra de plaats waar de bahis op den grond naast den palankijn gezeten, hen met on geduld verbeidden. Het m'agere paard, met de lange manen en kreupele voorpooten graas de het weinige gras af, dat op de steenachtige bergvlakte groeide. De maan blonk schitterend over het &ooy de vreugdewekkende herinne ring van den dag niet weinig aan animo won, en bij afwisseling werd doorgebracht met dans of conversatie. Ondanks modder en slijk we melde het gisteren avond in het Ma lieveld van toeschouwers, die het vuurwerk, dat de officiëele feest viering van 's Koning-s verjaardag besloot, wilden bewonderen. Zelfs brachten de spoortreinen nog be zoekers uit de omliggende plaatsen. Daar de regen, die in den namiddag opnieuw viel, geheel had opgehou den, en de avond koel was, waag den duizenden er natte voeten aan. Trouwens ditmaal had de kunst- vuurwerkmaker A. Gall uit Rotter dam bij advertentie in de stadsbladen de bijzondere aandacht voor zijne kunstscheppingen ingeroepen, en het publiek beantwoordde zijne vriende lijke uitnoodiging met luide waar deering van hetgeen hij voor de oogen tooverde. Wonder boven wonder, zijne knalproducten hadden niet in 't minst van het overvloedig gevallen water geleden, en daar de wind hem ook bijzonder gunstig was, kwamen al de nummers van het program volkomen tot hun recht. Ze verdien den het, want zoowel het Haagsche wapeu, als het scheepje met volle zeilen op de baren laveerende, en de flinke draaiende molen waren uiterst fraai en niet ailedaagsch, terwijl voorts de kolossale locomotief met draaiende wielen en vuurspuwenden schoorsteen, en het slotnummerhet gekroonde portret van het Hoofd van den Staat als frontespiece van een twaalf-kolom breeden vuurge- vel, algemeene bewondering- wekten. Alleen verborg de overvloed van rookgevende zwermen, vuurpotten en pijlen bij dit slotnummer nu en dan 's Konings borstbeeld achter een sluier. De heer M. A. Perk, predikant bij de Waalschegem. te Amsterdam, is door Z. M. den koning der Bel gen benoemd tot ridder van de Le opoldsorde, als blijk van waardee ring voor het boekje/^ de Ardennen. Door verschillende winkeliers in kruideniers- en andere waren, tegelijk ook het beroep van slijter en tapper uitoefenende, in de ge meenten Stad en Ambt Deutiehem, Gaanderen, Ett-en, Terborg, Silvolde, Wuift, Gendringen, Varsseveld en Zelhem, is gisteren een adres ver zonden aan de Tweede Kamer, hou- deude verzoek dat ook zij, evenals de banketbakkers, de vergunning mogen behouden om die neringen te vereenigen. Aan boord van het stoomschip Burgemeester den Tex, waarmede de nieuw benoemde gouverneur-gene raal van Nederl. Indië de heer O. van Rees de reis naar Iudië zal maken, is voor dezen hoogen ambte naar eene speciale inrichting ge maakt, die wat comfort en pracht betreft de Stoomvaartmaatschappij Nederlandzoowel als den gouver neur-generaal waardig is. De hutten zijn midscheeps aan dek en bestaan uit een prachtig gemeubileerd salon, uit een van al het noodige voorziene ruime badkamer en eene ruime, keu rig ingerichte hut, dienende tot slaapkamer. Het middengedeelte van het dek blijft geheel voor den heer van Rees afgesloten. In elk compartiment zijn spreekhuizen, leidende naar de hof meestershut, aangebracht. Maandagnamiddag te Ö1/* uur had er te Heemstede een droevig onge- gebergte en verlichtte de weelde rige valleien, waarin de groote en rijke stad Benares was gelegen. In het verschiet kronkelde zich de Gan ges gelijk eene reusachtige zilveren slang. Kazil stiet een keelgeluid uit om de komst van den meester aan te kondigen. Terstond stonden de ba his op, de massalchi ontstak zijn toorts en het paard van Stop werd gezadeld. Meester, zeide Kazil, na de kussens te hebben gerangschikt, de palankijn is in orde, u gelieve in te stijgen. Neen, antwoordde George Malcolm. Ik heb te lang geslapen en wil een uur of twee loopen. Geef het teeken en dan vooruit! De karavaan trok opde dragers stelden zich aan het hoofd, terwijl de jonge Engelschman en Kazil de achterhoede vormden en Stop zooals vroeger, te paard den trein besloot. val plaats. Op de stoomtram, die te 5 ure van Haarlem naar Leiden vertrekt, bevond zich een conduc teur, die zich nabij het station Heem stede te ver over het balkon wagende, het ongeluk had met het hoofd tegen een boom te komen en van de tram te worden afgeslingerd, waardoor hij verscheidene wagens over zijn lichaam kreeg. De ongelukkige, die van dr. Prins de eerste geneeskundige hulp ontving, overleed een paar uren later. Hij laat eene weduwe en twee zeer jeugdige kinderen na. Een gevoelige les ontving onlangs een jongmensch van deftigen huize van een bewoner van de Heeren gracht te Amsterdam. Laatstgenoemde kwam onverwacht, terwijl de boden meenden, dat hij met zijn echtgeuoote in de comedie was, te huis. In den salon komende, verraste hij het linnenmeisje van mevrouw op de kanapee in de armen van een jongen heer. Groote ontsteltenis was daarvan natuurlijk het gevolg! In een oog wenk was het linnenmeisje, met een kleur als eeu paradijsappel, gevlo den, en de verschrikte minnaar wilde juist haar voorbeeld volgen, toen de heer des huizes hem terughield. Alsof er niets gebeurd was ver zocht deze het jongmensch nog niet te vertrekken en een glas wijn met hem te drinken. Aan mevrouw, die inmiddels was binnengekomen, werd de betrapte minnaar voorge- gesteld, al meneer D., de verloofde van Kaatje, «die hier een uurtje was komen vrijen.» Mevrouw, eene dame, van wie het heet, dat zij bij de hand is, begreep haar echtgenoot dadelijk en bleef volkomen in haar rol.- «Komaan dat is aardig», heette het, «en nu blijft u 'n glas wijn drinken en 'n boterham eten; dat treft uitstekend!» en mevrouw schelde. «Laat Kaatje wijn brengen en het avondeten klaar zetten», gelastte zij de andere dienstbode, die ook al met een verschrikt gelaat, binnen kwam, misschien wel, omdat hkkr vrijer in de keukenkast zat! Het jonge mensch zat als op heete kolen, toen het ontvloden lin nenmeisje met ter neer geslagen oogen eene boetvaardige Magdalena gelijk, den wijn kwam binnenbren gen, het servet op de tafel leggen en de bordjes gereed zetten. Het scheen wel alsof mevrouw dien avond van alles op tafel heb- beq wilde, en het meisje telkens nog iets te gelasten had. Meneer babbelde met den jongen heer intusschen over koetjes en kalf jes, en vertelde hem daarbij leuk weg, dat zijn vader een goed vriend van hem was. Toen alles gereed was gezeten men 'n boterham zou gaan eten, verontschuldigde mevrouw zich te genover den jonkman, dat ze zijne verloofde nog eens moest laten binnen komen, omdat zij in haar verwarring had vergeten zont op tafel te zetten, waarop de jongeling verklaarde, dat hij 't dien avond desnoods wel zonder zout stellen zou. «Jawel, maar wij niet en aange zien ons dienstmeisje nu de vrouw uwer keuz» schijnt, wenschen we, als u ons weer de eer van een be zoek schenkt, gewaarschuwd te worden, dan zullen we intijds zorg dragen, dat uwe verloofde niet hoeft te bedienen», sprak mijnheer goedig lachend. De reis werd aanvankelijk vlug en stil voortgezet. Kazil sprak niet indien men hem niets vroeg en Ge orge Malcolm, nog verdiept in de herinneringen aan zijn zonderlingen droom, welke hem als een verlei delijke werkelijkheid toescheen,sprak evenmin een woord. Eindelijk besloot hij, zich niet langer aan die droombeelden over te geven, en om aan zijn gedach ten een andere wending te geven, wenkte hij Kazil naderbij te komen. Hier ben ik, meester, pre velde de jonge Hindoe/wat ver langt gij van mij? Mijn jongen, gij hebt mij dik wijls gezegd dat Sir John Malcolm u het leven uit een groot gevaar heeft gered. Ja, meester, dat is de waar heid. Maar, hernam George, ik heb er u nooit over gesproken en weet dus niet in welk gevaar De jongeling mompelde iets bin nensmonds, scheen zich in zijn wijn glas te verslikken en werd door deze onverstoorbare kalmte van gast heer en gastvrouw hoe langer des te zenuwachtiger. Nadat hij eindelijk zijn broodje op had en aoo'n paar uur lang was gemarteld, zou hij gaan ver trekken, terwijl het knappe linnen- meisje tot haar straf steeds in de kamer had moeten blijven om den gast te bedienen. Mevrouw hief e i n d e 1 ij k het glas op ten afscheid met de woorden: «en nu, meneer D., dank voor uw bezoek, en geluk gewenscht met uwe verloving met ons Kaatje.» Toen yiel de jongeling door den maid, stotterend verklarende, dat het zoover nog niet was. Groote verwondering bij mevrouw en on geveinsde verontwaardiging van miinheer. Deze laatste verzocht zijn gast onverwijld te vertrekken, ter wijl hij zelf hem de deur zou uit laten. Onheilspellend zwijgend ging mijnheer den jeugdigen minnaar voor naar de deur, en daar sprak hij: «Vriendje, laat u dit nu een les zijn-. Ik schaam mij geenszins om den vrijer van mijn dienstmaagd als gast aan mijn tafel te zien, doch de ver leider vaa een mijner ondergeschikten behandel ik aldus, en meteen kwam de laars van den gastheer in zulk een onzachte aanraking met des min naars zitvleesch dat deze het hooge bordes om zoo te zeggen, afvloog, zonder een van de treden te raken. Sedert dat haastige vertrek heeft het verliefde jongmensch zijn bezoek aan Kaatje nog niet herhaald. Dr. Metzger, die tot nu toe in een vleugel van het Amstel-hötel zijne drukke praktijk uitoefende, heeft be sloten Amsterdam te verlaten en zich in Den Haag te vestigen. Zijne patiënten zullen hem daar iu het «Hotel des Indes» kunnen raadple gen. De heer C. G. Locher, kapel meester van het muziekkorps der dd. schutterij te Leiden en onder wijzer voor de violoncel aan de Muziekschool der Leidsche Maat schappij voor toonkunst, is uit 50 sollicitanten benoemd tot kapelmees ter bij de dd. schutterij te Nijmegen. Een jager trachtte Maandagavond een bezoek te brengen bij zijn meisje, dienstbode bij den bakker L. op de Prinsengracht te 's Hage. Daar hem dit niet werd toegestaan, trok hij zijn sabel en sloeg daarmede de ruiten in. Hij was zóó woest dat hij met veel moeite en na zich duchtig te hebben verzet door politie en mili tairen naar de wacht nabij de ge vangenis werd overgebracht. Dezer dagen mocht het den be jaarden Van Cittert, die in vroege- ren tijd bij aucties van de firma J. C. Van Ivesteren Zoon een be kende hulp was, te beurt vallen den. dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren bij den boekhandel in dienst trad. In 1834 begon hij zijn loopbaan bij den heer J. C. Van Kesteren, in welke zaak hij tot het jaar 1876 werkzaam bleef en zich bij de tal rijke fondsveilingen dier firma door zijne ijver en bekwaamheid voor vele boekhandelaren verdienstelijk maakte. Thans werkzaam bij deu heer Jac. G. Robbers te Rotterdam die van den grijzen fondsbewaarder nog uitnemend is gediend, ontbrak het hem op dien voor hem merk- waardigen dag niet aan de meest gij hebt verkeerd en in welke om standigheden mijn dierbare vader zijn moed en zelfopoffering heeft kunnen betoonen. Dus verlangt gij, dat ilc u alles vertel, niet waar om, uw vader nog beter te leeren kennen en te bewonderen? Juist, mijn jongen, daarom.... Welnu, meester, het verheugt mij u te mogen gehoorzamen en mijn hart klopt van vreugde wan neer ik den naam mag noemen van Sir John Malcolm als mijn redder, mijn weldoenerja bijna mijn vader Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2