MWUM.AM) ren. Ware dit niet het geval, dan zoude het niet onmogelijk zijn, dat de zaak tot ernstige verwikkelingen aanleiding zou geven; doch daar be staat thans weinig gevaar voor. Meer en meer naderen in Azië de Britten en de Moscoviten elkander, en het is toch te voorzien, dat net daar binnen korten of langeren tijd tot eene botsing zal komen, die dan uit den aard der zaak verschrikkelijk moet zijn. Haarlem, 22 Februari 1884. Gisteren is in «de Gouden Leeuw» alhier in veiling gebracht en in drie gedeelten verkocht het buitenver blijf «Ooster-Spaarne», staande en gelegen aan het Zuider-Buiten- spaarne, behoorende tot de nalaten schap van den heer J. L. v. d. Burch. ICoopers zijn geworden M. Yerdel voor f12,125, J. Creemers voor f 17,310 en A. Schornagel voor f11,820, dus te zamen voor f41,055. I-Ieden werden door B. en W. aanbesteed het maken van eene nieuwe wasscherij, het vergrooten der vrouwen-slaapzaal en eenige hiermede in verband staande wer ken in het Stads-annen- en Zieken huis. Daarvoor werden ingeleverd 7 biljetten. Het werk is gegund aan P. Tijdgaat, als laagste inschrij ver, voor f 1050. De bekende dief Jacobus de Zwaan, sedert de vorige maand in hechtenis wegens diefstal van schoe nen, laarzen en een vaatje boter, is gisteren door de arr. rechtbank al hier veroordeeld tot 2 jaren gevan genisstraf. Wederom zijn in de vorige week een 30-tal visschers uit Volen- dam door de Haarlemsche recht bank gevonnisd, wegens overtreding der bekende wet op de zeevissche- rijen. Vergezeld van dr. H. van C'ap- pelle. referendaris chef der afdee- ling medische politie pij 't Minis terie van binnenl. zaken, bracht de Minister van binnenlandsche zaken heden morgen een bezoek aan de gemeente Schiedamnaar wij vernemen met het doel om met betrekking tot de longziekte in het spoelingdistrict zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen. Per trein van 9.23 door den burgemeester dezer gemeente afge haald, werden dan ook bij verschil lende veehouders in den 's Grave- landscheu polder de stallen bezocht, waarna de Minister tegen 12 ure weder naar de residentie terugkeerde. -De Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde te Leiden heeft, gelijk men weet, in 1882 het plan opgevat, aan de regeering en het volk der Zuid-Afrikaansche repu bliek eene verzameling Nederland- sche boekwerken aan te bieden, ten einde daardoor den broederband tus- schen Nederland en onze stadgenoo- ten in Zuid-Afrika te helpen ver sterken. Krachtig gesteund door een aantal leden der maatschappij en andere belangstellenden, en vooral door de welwillende medewerking van onze voornaamste uitgevers, heeft de commissie, die zich met de uitvoering van het plan belast had. voor eenige maanden eene aanzien lijke verzameling boekwerken, deels van wetenschappelijken aard, naar Pretoria verzonden. Thans is bij de commissie van den heer Du Toit uit leven redde, was uw vader Sir John Malcolm f Edele vader! riep de jonge Engelschman uit. Hij is een held, zooals die alleen in overoude tijden hestonden en daarbij zoo eenvoudig, dat hij zich zelfs op zijn grootste, verrichte heldendaden nooitlaat voor staan en het doet voorkomen als zijn het de eenvoudigste zaken ter wereld. Begrijpt gij nu, dat ik hem liefheb en al degenendie hem dierbaar zijn? vroeg Kazil. Kazil, mijn jongen, leeft uw moeder nog? vroeg George. De jonge Hindoe schudde ontken nend het hoofd. En uw vader? Is ook dood. Maar gij hebt dan toch familie, naaste of verre bloedverwanten? Geen enkele, meester. Wat! een wees, geheel alleen op de wereld! Londen het bericht ontvangen, dat die bezending in goede orde is aan gekomen, en dat de boeken niet alleen te Pretoria in hooge mate welkom waren, maar dat er ook reeds, hetgeen bovenal verblijdend is, voortdurend met vrucht gebruik van wordt gemaakt. Men mag hopen, dat dit bericht velen in den lande zal opwekken om de commissie in de gelegenheid te stellen, haar taak te blijven vo®rtzetten. Bij genoeg zame ondersteuning hoopt zij binnen weinige maanden een nieuwe be zending in gereedheid te hebben en naar Pretoria over te maken. Mogen velen haar krachtig bijstaan, om op deze wijze de Nederlandsche let- terkuude in Zuid-Afrika meer be kend te doen wrorden en de banden nauwer toe te halen, die, door ge- liiklieid van afkomst en taal, tus- schen de jeugdige republiek en het oude Nederland bestaan. De gevol gen van die broederlijke aansluiting aan onze stamverwauten in een ver wijderd werelddeel kunnen voor onze nationaliteit niet anders dan heilzaam zijn. Naar wij vernemen, is de luite nant ter zee le kl. J. v. H. die kort geleden voor een raad van eer der marine terechtstond, voorgedragen tot ontslag uit den zeedienst, met een jaarlijkschen onderstand van f500. (N. v. d. D.) Naar aanleiding van dit bericht, herinnert het Handelsblad, dat in een raad van eer wordt geantwoord met ja of neen op drie vragen lo. Is de aangeklaagde schuldig? 2o. Moet hij de dieust verlaten? 3o. Zijn er verzachtende omstan digheden? Het overige gaat den betrokken minister aan. Het onlangs door ons vermelde adres aan de Tweede Kamer, om verhooging van invoerrecht op ge maakte kleederen, is verzonden met de handteekeningen van 1103 Am- sterdamsche kleermakers. Een milicien-infanterist schrijft aan het D. v. N.: Mijnheer de Redacteur! Ik ben milicien-infanterist, en reeds weken lang heb ik gehoord, dat wij op 19 Febr. ('s Konings verjaardag) aardappelen met snijboonen en worst zouden krijgen, terwijl bier en si garen, benevens een kwartje het dessert zonden uitmaken. Stel u echter mijn teleurstelling voor: 's morgens vroeg werden alle ge straften (zelfs cachot) vrijgelaten en ontvingen evenals ik 25 cent, doch van aardappelen, snijboonen, worst, bier of sigaren geen- sprake. Nu zou ik gaarne weten, waarom ons deze onthouding is opgelegd, daar, naar ik vernam, dit toch jaar lijks het geval was. NB. Nog iets. Ik had haast ge- wenscht, niet te hebben kunnen lezen of schrijven, toen ik in dienst moest, want nu kregen zij die dit in dienst hebben geleerd, een grati ficatie van twee gulden. Dezer dagen vervoegde zich eene net gekieede juffrouw uit Amster dam bij zekeren B. winkelier te Zevenaar, ten einde over eene leve ring van boter en eieren te onder handelen. B. zou beide artikelen naar Amsterdam zenden, en er zou con tant betaald worden. B. zond de boter en eieren ook af, doch infor meerde tegelijkertijd bij een vriend Ja, meester, zoo is het. Nie mand heeft mij ooit liefde betoond; niemand heeft mij lief dan uw va der eu daarom houd ik ook alleen van hem en van zijn familie. Beste jongen, vervolgde de Engelschman, indien gij wilt, dan kunt gij voortaan bij mij blijven. Kazil boog het hoofd en gaf geen antwoord. Schrikt het denkbeeld u af mij te dienen en in het ouderlijke huis in de nabijheid van mijn vader en van mijnen broeder te leven? vroeg George. O! neen, meester, riep de knaap uit. Misschien zijt gij bevreesd uw onafhankelijkheid te verliezen* Wees daarvoor niet bezorgd, want wij zul len u meer als vriend dan als on dergeschikte behandelen. Neën, dat is het niet, mees ter; stamelde Kazil. Maar wat houdt u dan terug? te Amsterdam naar die juffrouw. De informatie viel slecht uit, want de vriend meldde, dat de juffrouw behoorde tot het beruchte oplichters- gilde. B. had gelukkig juist nog tijd last te geven, om de goederen aan het station te Amsterdam te bewaren. Tot commies-redacteur ter gemeen te-secretarie, afdeeling Publieke Werken, te Amsterdam, is benoemd de heer J. C. Dirksen, adjunct-inge nieur bij de werken ter verlegging van den Maasmond te Heusden. Zekere K., te Alkmaar woonach tig, begaf zich Woensdag naar Tes- sel om daar den volgenden dag in het huwelijksbootje te stappen. Per spoor zond hij zijn trouwpak en hoed af. Aan Den Helder gekomen ver nam hij tot zijne teleurstelling, dat zijn trouwpak eene reis naar Rot terdam deed. De huwelijkscandidaat wist niet beter "te doen dan zijn pak te volgen eu zoo zat het bruidje te vergeefs te wachten op haar aan staanden gemaal. Intusschen heeft de man door die vergissing en wie er ook de schuld van heeft heel wat extra onkosten. Naar uit de residentie aan het L. I). wordt gemeld, vordert de in structie in de Leidsche vergiftigings zaak zeer spoedig, en kan men nog voor de jaarlijksche vacantie van het gerechtshof dit sensatie-proces verwachten. Men meldt uit Katwijk, 20 Febr. In den Raad dezer gemeente was door een der raadsleden, namens de reeders der haringschuiten, aan het dagelijksch bestuur verzocht, te wil len onderzoekeu in hoeverre het mogelijk was, eene open vaart te verkrijgen, ten einde uit IJmuiden. via Haarlem, de ringvaart en War mond. met loggers Katwijk aan Zee te bereiken. Na een ing-esteld onderzoek is door B. en W. aan de leden van den Raad voorgesteld om met hen eene in spectie in loco te houden, en zich daarbij zoo noodig door een deskun dige te doen vergezellen. Verleden week heeft die reis plaats gehad met eene der stoombooten der Gebrs. Hakker alhier. Naar het ge voelen der reeders daarbij mede tegenwoordig, leidde die tocht tot een verrassend resultaat. De reis kan per stoomboot in vijf uur volbracht worden, en met de haringvisscherij zal een stoomsleepdienst in het spoe dige verkeer der loggers kunnen voorzien. Vier bruggen slechts, tus- schen Katwijk en Warmond, behoe ven verbetering; de verdere vaart is geheel geschikt. Aan B. en W. is thans opgedra gen hunne beste pogingen te willen aanwenden, om de zaak te doen slagen. Zoodoende gaat de haven van IJmuiden hoe langer hoe meer aan verschillende doeleinden beantwoor den, en is het goed gezien van den Raad om een practisch middel aan te grijpen, ten einde zijne visschers- vloot te behouden en hare ontwik keling te vergemakkelijken. Men mag dan ook verwachten, dat hem een billijk en welverdiend suc ces te beurt valt. De bomschuiten voldoen niet meer aan de behoeften, met het oog op de concurrentie. Daarbij zijn ze te klein en te duur in onderhoud, de kosten van het optrekken, alsmede het daardoor hevige stooten enz. Om mij geheel aan u te wij den, en niijn goden weten hoe gaarne ik zulks zou willen, moet ik vrij zijn en dat hen ik niet. Gij zijt het niet? Neen. Hoe zoo? Zijt gij dan afhan kelijk van een ander? Ja. Van wien? Dat mag ik niet zeggen? Waarom niet? Omdat ik gezworen heb zulks geheim te zullen houden. VIII. DE BUNGALOW. George Malcolm wilde aanhou den, maar alvorens hij een woord kon uitbrengen, sprak Kazil opge wonden Ja, meester, ik heb gezworen dit geheim te zullen houden! Ik smeek u, dring' niet langer aan, want ik mag u niet antwoorden. Zeer goed, mijn jongen, be deden reeds lang zooals bekend is naar eene oplossing uitzien. Door het bestuur der inrichting voor doofstommenonderwijs te Rot terdam is verslag uitgebracht over het jaar 1883, het dertigste jaar- van het bestaan der inrichting. Het verslag- bevat allerlei bijzonderheden aangaande de resultaten van het onderwijs en den toestand der in richting, benevens verschillende me- dedeelingen omtrent het derde inter nationale congres voor doofstommen- onderwijzers te Brussel door den directeur der Rotterdamsche school, den heer D. Hirsch. Naar wij vernemen, berust het wetsontwerp tot invoering eener klassen-belasting, hetwelk dezer da g-en bij de Tweede Kamer zal in komen, geheel op aanslag ambts halve door de colleges van zetters, wier getal voor de vervulling dezer werkzaamheden zou worden uitge breid. Met uitzondering van tabel IX, rakende de dividenden van naam- looze vennootschappen, zou tegelijk de Patentwet worden ingetrokken. De herziening' der schoolwet en de wijziging der drankwet zul len in de eerstvolgende week een punt van onderzoek in de afdeelin- gen der Tweede Kamer uitmaken. (iV. R. Ct.) Nader verneemt de Dordr. Ct. dat de persoon, die zich eergisteren avond bij twee ingezetenen te Dor- recht aanmeldde om, in zijne quali- teit als agent der Ned. Bank, de bankbiljetten te bezichtigen ten ein de te onderzoeken of er valsche on der waren, onverrichterzake nog den zelfden avond naar Rotterdam is vertrokken. De man is tusschen de 40 en 50 jaar, draagt een grijzen baard en is net gekleed met hoo- gen hoed. Ten einde vertrouwen te winnen, geeft hij visitekaartjes af van ver- schillenae voorname personen, onder wier naam hij zich aanmeldt. Waar schijnlijk is zijn doel bankbiljetten te stelen of goede ongemerkt in valsche te verwisselen. Op Maandag 18 Februari had bij den koffiehuishouder J. E. F. de Looij te Oudshoorn a. d. Rijn een biljartwedstrijd plaats. 52 personen uit vele provinciën van ons land en één uit Keulen na men aan den wedstrijd deel. Na een heeten strijd, die van 's mor gens elf ure tot laat in den avond door vele toeschouwers werd bijge woond, werden de prijzen en pre- miën ter waarde van f 150.20 ge wonnen. De heer J. C. Huisman te 's-Gravenzande behaalde den les prijs. De politie te Nijmegen deed gis teren eene goede vangst. Zij heeft namelijk een viertal jeugdige vrou wen van slechte zeden in hechtenis genomen, die er werk van maak ten om mannen, die zij in hare valstrikken hadden weten te lokken, of die haar in hare schuilhoeken kwamen opzoeken, uit te schudden. Zoo was eergisteren weder een be schonken buitenmaD haar prooi, geworden, daar zij hem van zijn horloge, portefeuille met bankpapier, portemonnaie met geld en andere voorwerpen hadden beroofd. Eenige der gestolen voorwerpen bevinden zich reeds in handen der houd dan uw geheim en uw vrij heid, antwoordde George. Gij kunt bij mij niet blijven, hetzij zoo, het doet mij leed, maar het kan niet anders. Een onwillekeurige zucht, dade lijk onderdrukt was het stomme, doch welsprekende antwoord van Kazil. Meer dan een uur liep de En gelschman naast den jongen Hindoe en deed hem allerlei vragen betref fende de zeden en gewoonten, ge bruiken, godsdienst en beschaving van het land en zijn bewoners en verwonderde zich dikwijls over de duidelijke, heldere, zaakrijke ant woorden, die hij ontving eu welke blijken gaven van een buitengewoon ontwikkeld verstand en juiste op merkingsgave. Langzamerhand daalde de maan ter kimme en verdween ten langen leste achter de bergen. De wind stak op en de zoele nachtlucht werd politie. Naar men verneemt, moeten er ook nog handlangers van deze misdadige en zedelooze ^rouwen bestaan. Daaromtrent duurt het on derzoek voort. Woensdag zijn van het koloniaal werfdepot te Harderwijk weder twee vreemdelingen (Zwitsers), die zich voor het leger in Oost-Indië had den geëngageerd en het handgeld bereids hadden ontvangen, gedeser teerd. Men vermoedt dat zij in bur- gerkleeding zullen trachten over de grenzen te komen. Woensdag heeft een Duitsche vrouw te Zwolle bij het wisselen van nieuwe dubbeltjes voor oorbellen er eenige ontvreemd en zich met haar man uit de voeten gemaakt. De inspecteur Van der Wal heeft hen met een politie-agent opgespoord en nabij de halte station Dalfsen ge vangen genomen. De Duitscher was in het bezit van een tweeloopspistool en een groot mes. Vóór vijf weken werd te Rilland- Bath een kind van het mannelijk geslacht geboren, dat thans nog pas de zwaarte van bijna 3 halve kilo heeft. Het kind, dat overigens zeer goed geproportioneerd is eu eene goede gezondheid geniet, is gedu rende al dien tijd met niets anders dan zuiver water met een weinig suiker gevoed, daar het aanvanke lijk geen melk, hoezeer ook verdund, kon verteren. Als er eeue nalatenschap is te deelen, wordt er wel eens gezegd dat men er bij is als de kippen. Er is echter geen reg-el zonder uit zondering. Te Vaassen stierf 7 jaar geleden een man, die alleen eeu gedeelte van een huis bewoonde. Na de begrafenis is de deur gesloten en tot heden niet weêr geopend. Het beddegoed, waarop de man stierf, staat afgehaald, de kopjes en schoteltjes, waaruit de familie en dragers gedronken hebben, staan nog ongewasschen op tafel, de wa terketel hangt nog boven de stook plaats en het vleesch is onlangs uit den schoorsteen komen vallen. In één woord, alles wat tot de huis houding behoort, staat nog onaan geroerd. {Arnh. Ct.) In 't Bilt, een der vruchtbaarste gemeenten van Friesland door den besten kleigrond, genieten de inwo ners 't voorrecht dit jaar 7,2 pCt. van hun belastbaar inkomen naar den gemeente-ontvanger te mogen brengen. Naar men verneemt, zal omstreeks half Maart e. k. een aanvang wor den gemaakt met het in gebruik nemen van de nieuwe cellulaire ge vangenis te Groningen. De gevan genis is bestemd voor de plaatsing van ruim 250 gevangenen. De spekslagers G. S. en E. M. te V. deden den volgenden handel met den landbouwer J. te G. in Gronin gen. Zij kochten van J. een varken onder voorwaarde, dat dit na slach ting 500 halve KG. zou wegen. Ze moesten een dubbelen prijs betalen als het zwaarder woog en ontvingen het ten geschenke als het lichter was. Tot teleurstelling van den boer woog het spek 476 halve KG., waarvoor de slagers dus alleen de vracht of f2.50 hadden te voldoen. vervangen door een scherpe koude, welke het opgaan der zon vooraf gaat. George gaf bevel aan Kazil om de Bahis te laten stilstaan, stapte weder in den draagstoel, wikkelde zich in ziju warme reisdeken en de kleine karavaan hervatte den tocht. De jonge Engelschman g-eraakte tengevolge van de schommelende, gelijkmatige, zachte beweging van den palankijn, weldra in een toe stand van lichamelijke en geeste lijke verdooving en er bleef hem slechts het innerlijk vermogen om nogmaals tot in de kleinste bijzon derheden, de heerlijke verschijning van den vorigen nacht te doorleven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2