Woensdag' '27 Februari 1884. Opiate 10000 Ex. No. 190. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zou- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMANS Co., to Haarlem. ADVERTENT! EN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. -Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicitc Etnuigère G. L. DAUBE Co, JOIIx. F. JONES. Sucr.. Parijs, 3Ibis, Faubourg Montmartft Van Haarlem naar Amsterdam. 7-—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56. 1.8. 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, G.40, 7-13, 7.44* 8.54.9.46,10.23, 10.59*. VERTREK U REN der SPOORTREINEN. WXNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53* 8.33.9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, S.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15. 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10.9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50. 9 50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51. 10 7. 1.37, tot Alkmaar, 5 2. 8.57 Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. in Zandvoort naar Haarlem. 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S.28. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor hem, die den loop der gebeur tenissen in Egypte met opletten d- heid gade slaat, was het reeds zoo goed als zeker, dat kolonel Gordon, na in Soedan de oproerige gemoe deren een weinig tot kalmte ge bracht te hebben, zich tot den Mahdi persoonlijk zou wenden om te be proeven met dezen eene schikking te treffen. Immers, uit alles wat de generaal tijdens zijn verblijf te Khar toem reeds heeft gedaan, blijkt het ten duidelijkste, dat hij tot de over tuiging is gekomen van de macht van den profeet, en van de onmo gelijkheid om den invloed, dien deze op de muzelmannen in dit gewest heeft weten te verkrijgen, tegen te gaan. Alleen wanneer een geducht Engelsch leger geheel zelfstandig de taak op zich wilde nemen, de oproerigen tot onderwerping te bren gen, zou dit misschien kunnen ge- lukkeu, doch oök in dat geval zou eene blijvende bezetting noodigzijn om den vrede te handhaven. Hierop nu heeft men blijkbaar te Londen niet het minste plan, en het is daar om dan ook, dat net thans slechts de kwestie kan zijn, op welke wijze de terugtocht der troepen het best geregeld zal worden. Niemand kan derhalve het bericht verrassen, dat de generaal omtrent dit punt onder handelingen heeft aangeknoopt met den Mahdi, of ten minste pogingen daartoe heeft aangewend. Thans is het slechts de vraag, in hoeverre de uitslag aan de verwachtingen zal beantwoorden, én daaromtrent is men het niet eens. Sommigen mee- nen, dat de Mahdi niet zal Fusten, alvorens hij den zetel zijner regee ring te Cairo heeft gevestigd en aldus een einde heeft gemaakt aan FEUILLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MON TÈPIN. 15) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. IX. VADER EN ZOON. EEN TERUGBLIK. George Malcolm begreep volstrekt niets van de schijnbaar zonderlinge nieuwsgierigheid van zijn vader en vroeg zich te vergeefs af, hoe het mogelijk was, dat zulk een eerwaar dig man als zijn vader, belang kon stellen in een liefdesavontuur, dat niet eens werkelijk was voorgeval len. Hij voldeed echter aan dat ver langen en verhaalde hem tot in de het bestuur van den Khedive, ter wijl anderen de hoop koesteren, dat het vrije, ongestoorde bezit van Soe dan hem genoeg zal zijn. Is het eerste vermoeden juist, dan kan er natuurlijk van onderhandelingen geen sprake zijn, en zullen de Britsche troepen weldra genoodzaakt zijn hunne krachten te meten met de wilde, dweepzieke horden van den profeet. Dat de botsing bloedig zal zijn, kan niet betwijfeld worden, want zoo laf de eigenlijke Egyp tische soldaten zijn, zoo moedig zijn voorzeker de Bedouïnen, die de kern van het leger der opstandelingen uitmaken, 't Is echter, èn voor Enge land èn voor Egypte te hoopen, dat zij, die de toekomst zoo donker in zien, zich vergissen, en de onderhan delingen gelukken mogen. Het Britsche expeditiekorps, dat ger-eed stond om het garnizoen van Tokar te hulp te komen, zal thans waarschijnlijk worden ontbonden, en de regementen waaruit het be stond naar andere plaatsen overge bracht worden, waar zij beter van dienst kunnen zijn. De kanonnade der vloot voor Soea- kim zelve schijnt den aanvallers eenig ontzag ingeboezemd te hebben, althans de brutaliteit, waarmede zy aanvankelijk optraden, is aanmer kelijk verminderd. Sedert zij zulk een gevoelig lesje ontvingen, ver- toonen zij zich niet meer zoo driest on der het hereik van het geschut, doch vergenoegen zich, met op een be hoorlijken afstand de stad in te sluiten, 't Is niet onmogelijk, dat men het weldra zal beproeven, hen ook van daar de verdrijven, doch daartoe moeten kolonel Hewitt eerst meerdere krachten ter beschikking staan, dan hij thans reeds onder zijne bevelen heeft. Eindelijk zijn dan toch de onder handelingen tusschen het Engelsch ministerie en de Transvaalsche deputatie ten einde gebracht en heeft men eene schikking getroffen, waar bij geen der beide partijen zijn zin gekregen beeft, doch die met eenig-en goeden wil ieder kan be vredigen. Natuurlijk moet deze overeenkomst. zoowel te Londen als te Pretoria, aan de goedkeuring der volksver-! tegenwoordiging onderworpen wor- den, en hoewel het te voorzien is, dat vooral in de Transvaal een krachtig protest zal opgaan tegen de baatzucht van Engeland, die zooals men daar meent uitsluiten i de oorzaak is, dat men niet alles verkreeg wat men wenschte, gelooft men toch, dat de meerderheid de wijste partij zal kiezen en zich in het onvermijdelijke zal trachten te schik ken. Zeer spoedig zal nu de depu tatie hare reis verder voortzetten, en wellicht is zij reeds heden in ons land aangekomen, waar men in som mige kringen toebereidselen gemaakt heeft, om haar eene waardige ont vangst te bereiden. Hoogstwaar schijnlijk zullen hier m'et de voor naamste bankiers wel enkele finan- ciëele besprekingen plaats hebben. De laatste berichten uit A nam, omtrent den toestand der Katholieke missiën aldaar zijn allerbedroevendst. De dweepzucht der bevolking, aan gewakkerd door de fanatieke man-» darijnen heeft aldaar tot onderschei dene bloedtooneelen aanleiding ge geven, waarbij een groot getal Chris tenen het leven verloren. Nog altijd verkeeren die ongelukkigen in de grootste onzekerheid omtrent hun lot, daar de houding der Anamieten te hunnen opzichte nog weinig goeds voorspelt. Natuurlijk heeft de heer kleinste bijzonderheden alles wat onze lezers reeds weten. Sir John hoorde hem onafgebro ken met gespannen aandacht aan en viel hem geen enkel maal in de rededoch zoodra het verhaal ten eind was, ving hij met vragen aan Als ik u goed begrepen heb, was zijn eerste vraag, dan had die vrouw een masker voor? Ja, vader. Eu niettegenstaande uw her haald aandringen heeft zij steeds geweigerd haar masker af te leg gen? Ja, vader Kunt gij u nog herinneren, wat in uw droom, die vrouw het laatste verricht heeft even vóórdat gij voor de tweede maal door den jslaap overmeesterd werd? Zij liet mij ruiken aan haar zakdoek, welke zeer sterk geparfu meerd was. Ha! riep Sir John zege vierend uit, ik wist het wel! Wat wist gij wel, vader? vroeg George uitermate nieuwsgie rig. Dat het geslepen schepsel om u op nieuw vast in slaap te doen vallen, van een van die oostersche slaapmiddelen, welke de verleide lijkste geuren verspreiden, heeft ge bruik gemaakt. George Malcolm glimlachte. Maar vader, gij vergeet, dat de vrouw van welke ik spreek nooit anders dan in mijn verbeelding- heeft bestaan; het was een droom, dat moet gij niet uit het oog verliezen. De procureur-generaal ving op zijn beurt aan te lachen. Beste jongen, antwoordde hij, gij vergist die droom be staat inderdaad, doch alleen in uw verbeelding; gij zijt in handen van behendige lieden gevallen, die u de werkelijkheid voor een droom heb ben doen doorgaan. iTricou, Fransch vertegenwoordiger te Hué,niet nagelaten krachtig tegen d:e gruweldaden te protesteeren, en de koning heeft dan ook reeds de i bestraffing der schuldigen bevolen; doch het is van genoegzame be- j kendheid, dat dergelijke bevelen in I den regel al zeer slecht ten uitvoer worden gelegd, en dientengevolge i al weinig schrik verspreiden onder de bevolking. Het bericht van de ontruiming der vesting Bac-Ninh door de Chi- neesehe troepen wordt thans van Britsche zijde verder bevestigd, doch ook thans nog acht men in de Fran-' sche regeeringskringen een derge lijk feit zeer onwaarschijnlijk, zoo dat men er aldaar weinig geloof aan slaat. De Timesdie de eerstel was. welke ons deze verrassing mededeelde, bracht haar in verband mei den ongunstigen binnenland-i scben toestand waarin het Hemel-1 sche rijk op dit oogenblik verkeert, j In verschillende provinciën, zoo ver zekert het blad, heerscht ontevre- denheid onder de bevolking, en het j is niet onmogelijk dat deze weldra tot verschillende oproeren aanleiding zal geven. Vooral in Mongolië heeft de ver bittering haar toppunt bereikt, zoo dat de regeering te Peking genood zaakt is, krachtige maatregelen te nemen, om aldaar eene uitbarsting te voorkomen. Het zou daarom dan ook vooral zijn, dat de mandarijnen huiverig zijn, om den strijd tegen Frankrijk te aanvaarden, of zelfs eene aanleiding te geven, waardoor hij zou kunnen ontbranden. Voor deze mogendheid zou het natuurlijk te wenschen zijn, dat de Times waarheid sprak, want dit zou hare taak in Tonkin aanmerkelijk vergemakkelijken, docli voorloopig George sidderde en zag zijn va der met verwonderde blikken aan. Ja, vervolgde Sir John, mijn vijanden zijn tegen mij opge wassen, dat is zeker! Zij zijn zelfs zeer sterk! Zij durven veel! Neen, mijn jongen, gij hebt niet gedroomd: het was niet de vrucht uwer ver beelding! Die gemaskerde vrouw bestaat en tot nu toe heb ik meer dan eens te vergeefs getracht haar spoor te ontdekken. Reeds menig maal heeft zij haar sirenen-rol met goed gevolg gespeeld en reeds her haaldelijk andere jongelieden vóór u op dezelfde wijze verleid. Zou het mogelijk zijnriep George ten hoogste verbaasd uit. Ja, bet is niet alleen mogelijk maar zeker, hernam Sir John. Meer dan een van onze jeugdige landgenooten, evenals gij door een diepen slaap overvallen, heeft ge droomd, dat gedurende een paar I zal men wel doen, niet al te veel op de beweerde onmacht van China 1 te steunen. Ook op Madagascar moet het thans weder zeer onrustig zijn. On- rustbarende geruchten zijn daarom- trent in omloop, en hoewel de re- i geering Vrijdag 11. in de kamer j van afgevaardigden tamelijk gerust- i stellende verklaringen aflegde, geeft j toch hare weigering om oogenblik- kelijk voldoende ophelderingen te [geven, stof te over, voor allerlei gedingen, die zeker niet van groote i gerustheid bij de bevoikinggetuigen. De overgave van Merw aan de Russen, moet, zoo bericht men uit Teheran, voornamelijk het gevolg j zijn van de wankelmoedige houding, 'welke Engeland in de laatste 25 i jaren met betrekking tot dit deel van Iudië heeft aan den dag gelegd. Voorlooping evenwel acht deze be richtgever de inbezitneming van deze stad niet gevaarlijk voor de i Britsche belangen. Alleen dan, wan neer in Europa, Rusland en Enge land het met elkander te kwaad krijgen, zou de eerste mogendheid van uit Merw de Engelsche belan gen kunnen benadeelen, door de Afghanen op te hitsen tot en te ondersteunen hij eenen inval in het gebied, dat onder Britsch bestuur staat. Bekend is het toch, dat de Tur- comannen reeds geruimen tijd met begeerige blikken naar het Oosten zien, en slechts liet geschikte oogen blik afwachten, om hunne pluuder- zucht daar bot te vieren. De Fransche dagbladen houden zich. zooals licht te begrijpen is, van tijd. tot tijd onledig met het leveren van eenige beschouwingen omtrent uren Mahomed's paradijs de poor ten voor hem opende. Wat! riep George uit, zou er eene rijke, machtige, schoone vrouw bestaan, die zoo schaamte loos haar hartstochten, en plotse linge lusten en opwellingen zoekt te bevredigen? Waarom niet? Maar dat is afschuwelijk! Ja, George, er bestaan zulke monsters! Ga slechts de geschiede nis na; denk aan het gebeurde op de Tour de Nesle en gij zult u herinneren hoe zelfs een Fransche koningin schoone adellijke jonge lingen bij haar lokte. Ook zij droeg een masker maar wanneer het blij spel der liefde was afgespeeld dan volgde het drama van moord. Eerst een orgie, en dan bloed. Goddank Uwe Oostersche Marguerite de Bour gogne heeft zich tot nog toe niet zoo bloeddorstig en valsch betoond! Zii doodt haar minnaars niet. maar

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1