de beteekenis van het Oosten- rijksch-Duitsclie verbond. Dat die beschouwingen voor de beide be trokken landen niet zeer gunstig uitvallen, behoeft zeker geen betoog, als men slechts let op den achter docht, die er bij de groote meer derheid der Franschen bestaat, ten opzichte van alles wat den Ooste lijken nabuur geldt. Oostenrijk wordt daarin ten laste gelegd, dat het door dit verbond zich meester wil maken van het Balkan-schiereiland. Voor- loopig, zoo verzekert de Rèpubliquc Francaisehoudt het Bosnië bezet, doch weldra zal het pogen door te dringen tot Salonichide groote iiaven, die het dichtst bij het Suez- kanaal gelegen is. Natuurlijk zou in dit geval Rusland afstand moeten doen, van zijne aanspraken op de nalatenschap van «den zieken man», doch ter vergoeding daarvan zou deze mogendheid in Azië de vrije hand gelateu worden, zoodat zij met behulp van Duitschland zich van een groot gedeelte der Britsche be zittingen zou kunneu meester maken. Wat Pruisen voor zijne onbaat zuchtige hulp ten deel zou vallen, daarover laaf het blad zich niet uit. Waarschijnlijk heeft het wel het oog op Nederland en zijne koloniën. 't Plannetje is zeer mooi bedacht, doch voorloopig houden wij het er voor, dat het slechts bij den redac teur van de Republque ontstaan is, en de personen, die van een drie- keizersverboud droomen, in hunne verbeelding niet eens zoo ver vooruit gezien hebben. In ieder geval even wel bewijst deze beschouwing, dat de Frausche pers Engeland wil waar schuwen tegen de plannen, die mis schien tot haar nadeel beraamd kon den worden. BIWEMiWD. Haarlem, 26 Februari 1884. Sedert geruimeu tijd werden alhier des nachts door middel van over- klimming op erven van bewoonde huizen, konijnen ontvreemd, zonder dat het de politie was gelukt, de daders te ontdekken. Gisteren zijn echter drie jongens aangehouden, van 16. 15 en 13 jaren, die bekend hebben de vorige week een konijn uit een tuin in de Wilhelminastraat te hebben ontvreemd. De beide oud sten hebben reeds vroeger meerma len wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. Het bericht, voorkomende in ons nummer van gisteren, dat het lijk van juffr. v. S. uit den Klop persingel zou zijn opgehaald, was onjuist opgegeven. De brancard is gisteren gebruikt om een 70- jarigen man, die een toeval had ge kregen op de Raaks, naar zijne wo ning te vervoeren in de Lange Hee renstraat. Willem de Graaf, geboren 10 Maart 1811, die als soldaat de Ci tadel van Antwerpen heeft helpen verdedigen is den 23 dezer alhier overleden. De vennootschap Kleine Cou rant fJV. v. d. D.) keert over 1883 weder 65 pet. dividend uit. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders werd mr. G. van Tienhoven als commissaris her kozen. maakt ze eenvoudig in slaap. Dus hek ik niet gedroomd, mompelde George binnensmonds. Neen. Het was eene prachtige vrouw vervolgde de jongeling, terwijl hij er bijna onhoorbaar op liet vol gen, en wat zou ik met geven om haar terug te zien. De procurear-generaal maakte een driftige beweging. Het is niet mogelijk, riep hij uit, dat gij een vrouw zoudt kunnen beminnen, wier gelaat gij nooit gezien hebt! Van beminuen is geen sprake Waarom zou ik haar beminnen? Maar ik weet niet waarom, zij trekt mij aan. Gelukkig voor u, zult gij haar nooit terugzien. Wie weet? dacht George. Gij moet uw hart aftrekken van die geheimzinnige verleidster, vervolgde de grijsaard, en het schen- Te Zandvoort zal eene openbare school worden gebouwd, bestemd voor 400 leerlingen. Het tegenwoor dige gebouw was reeds sedert jaren te klein, en voldeed in geen enkel opzicht aan de eischen der school wet. Zaterdag zijn door de verifica teurs der invoerrechten aan het Wes terdok te Amsterdam in beslag ge nomen 52 vaten, wegende bruto pl. m. 37,000 KG., waarvoor als inhoud was aangegeven en ook daar naar invoerrecht betaald, melasse- stroop, minder dan 10 pCt. vaste greinachtige bestanddeelen bevat tende, als zoodanig belast met in voerrecht van f 6 per 100 KG. Bij de visitatie van een aantal vaten werd echter bevonden dat het aan wezig deel der vaste greinachtige bestanddeelen de gestelde percen tage als grens verre te boven ging, en dus voor het invoerrecht moest worden gelijkgesteld aan suiker der laagste klasse, belast met accijns van f 18 per 100 kilo. De geheele partij, aangebracht van Londen en hoofdzakelijk bestemd naar Gronin- gen. is nu naar het Rijks entrêpot ter fine van nader onderzoek opge zonden. De boete in dit geval is confiscatie der onder verkeerde be naming aangegeven goederen, plus betaling van den tiendubbelen ac- oljnsbehoudens de bevoegdheid van den Minister om de zaak bij transactie te beëindigen. Een jonge dame, die de vorige week van Amsterdam naar Rotter dam ging, werd per Iiolland>che spoor een koffer nagezonden, waarin zich verschillende kleedingstukken en toiletbenoodigdheden bevonden. Bij aankomst kon men den koffer niet openen; daar er eenige stukjes hout in het sleutelgat zaten, het geen men eerst aan baldadigheid toeschreef. Nadat men slechts die stukjes met moeite verwijderd had en den kofFer opende, bleek het dat men er in was geweest, daar ver schillende goederen verlegd waren (hetgeen niet door schudden kon zijn gebeurd, wijl de koffer vol was) en er ook eenige voorwerpen, vau luttel waarde trouwensvermist werden. Gelukkig had de dame de voor werpen van waarde, die zij ook eerst in den koffer had willen pakken, in een handvaliesje medegenomen, daar zij ze anders zonder twijfel ook kwijt zou zijn geweest. In de Artist, wordt de aandacht gevestigd op de gevolgen van een te lang uitstel der behandeling van strafzaken. Zoo verklaarde meer dan één getuige in de bekende Munster kerkhofzaak te Utrecht, zich de toe dracht niet volkomen goed meer te kunnen herinneren. Over het alge meen, heet het in dit stukje, heeft het Nederlandsche recht een kalmte over zich «waarop een geboren trek- schuitenschipper jaloersch zou kun nen zijn.» Als staaltje van die kalmte wordt er op gewezen, dat bijv. Dinsdag jl., ter terechtzitting van de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, kamer van burgerlijke zaken, in verschillende aanhangige proceduren, pleitdagen werden vast gesteld, «wier morgenrood eerst in de maand October aan de kim zal zijn te ontwaren.» Zondag middag vermaakten zich te Amsterdam een Staljongens met ken aan een onschuldige, rein kind, zooals Mary Burtell, die zooals ik hoop uw vrouw zal worden en die, als gij haar eens gezien zult heb ben, u de verleidelijke Oostersche Oirce wel zal doen vergeten! Gij begrijpt, dat uw geluk en uw toe komstig lot in handen is van dit reine, engelachtige wezen. Marv Burtellherhaalde George, wanneer zal ik haar ontmoeten Zeer spoedigover eenige i dagen of weken op zijn langst. Marv en haar zuster Heva. de verloofde vau Edward, over welke beide meis jes ik, zooals u bekend, voogd beu. logeeren op dit oogenblik in de na bijheid van Allahabad bij haar eenige bloedverwante, Edith Burtell, teen waardige bijna honderdjarige vrouw. En gelooft gij, dat ik Mary zal kunnen liefhebben? Dan zoudt gij wel doof ea het dobbelen met centen. Een hun ner, door zijn vader achterna geze ten, sprong van angst in de Linden- gracht. Een kwartier later werd hij levenloos opgehaald. Zaterdagavond te 81/* uur sprong de soldaat H.,van het koloniaal werf depot en bestemd voor Oost-Indie in den O. Z. Voorburgwal, te Am sterdam met het doel zich het leven te benemen. Alhoewel hij er be wusteloos uitgehaald werd, geluk te het toch de levensgeesten weder bij hem op te wekken. Naar het ziekenhuis vervoerd is hij echter aan de gevolgen overleden, en zijn lijk naar het garnizoenshospitaal overgebracht. Ook in dit voorval moet de sterke drank weder de hoofdrol gespeeld hebben. De bloemist L. S. Lelie te Amster dam heeft- namens Z. M. den Ko ning een vleiend schrijven van dankbetuiging ontvangen voor de bloemen, den Koning op HD. ver jaardag aangeboden. Zaterdag jl., tijdeus het afloopen van het schip Willem 2, op de werf van de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is een stelling, waarop ongeveer 80 personen stonden, in gestort. Enkele werden licht be zeerd. Een persoon bekwam een vrij ernstige dij beenbreuk. Te Amsterdam zijn aan boord van het naar Amerika vertrekkende stoomschip Amsterdam vier perso nen gearresteerd tegen wie door den officier van justitie te Alkmaar bevel tot inhechtenisneming was' uitgevaardigd, ter zake dat zij zich te Hoorn aan oplichting hadden schuldig gemaakt. Zij hadden zich daar voor zwartververs uitgegeven, en zich met de hun ter bewerking gegeven goederen uit de voeten gemaakt. Een jongmensch en eene getrouwde vrouw in een dorp in Noord-Hol land hadden besloten te zamen naar Amerika te gaan. Daarvoor was bet noodig den echtgenoot der vrouw te verwijderen. Men schreef hem een brief, waarin hem een goeden koet- siersdienst te Rotterdam werd aange boden, en onderteekende dien met een valschen naam. De man liet zich verleiden naar R. te reizen, en van die gelegenheid maakte de vrouw gebruik, om al het huisraad te gelde te maken en met haren minnaar naar Amsterdam te ver trekken. Alweder onder een valschen naam namen zij Zaterdag passag-e naar New-York: doch. op verzoek van den vader van den bedrogen echt genoot, werden zij door de politië aangehouden, waar te meer reden voor scheen te bestaan, daar in geen twee dagen iets van den adspirant- koetsier is vernomen. Bij Kon. besluit van 23 Februari, No. 8, is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Roo- zendaal, de heer F. Gordon, thans in dezelfde betrekking te Schagen. Gisteren ochtend zijn te 's Hage de grenadiers I. en v. d. M. per celwagen naar de g-evangenis over gebracht, ten einde voor den krijgs raad. te recht te staan, wegens vech terij, verzet tegen de patrouille en het met de sabel dreigen van hunne blind moeten zijn want èu haar stem, èn haar lieftallig gelaat zul len uw hart onmiddellijk stormen derhand innemen, al ware het nog zoo onverschillig of koud gelijk een stuk marmer. Des te beter! riep George uit, ik heb nog nooit ernstig liefgehad, en snak er naar te be minnen en bemind te worden. Welnu! dan zult gij in Mary Burtell alles vinden wat gij ver langt; maar dan moet gij het ver- ledene en dien zoogenaamden droom vergeten en uw hart geheel vrij zijn. Vaderer valt mij nog iets in. Wat dan? Hebt gij in Kazil een onbe perkt vertrouwen? Zonder twijfel. Welnu, indien ik niet ge droomd heb, dan verdient Kazil dat vertrouwen niet. meerderen in rang. Zij hadden zich daaraan schuldig- gemaakt op den avond van 's Koningsverjaardag. Zondagavond had te 's Hage on der voorzitterschap van jhr. mr. G. de Bosch Kemper, eene vergade- i ring plaats van de 's-Gravenhaag- sche afdeeling der Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklie den. Met het oog op de aanstaande algemeene vergadering te Amster dam, die den 1 en Maart plaats heeft, werd beraadslaagd over de ontwerp statuten voor het werkliedenfonds en die voor het waarborgfonds er van. De vergaderingkon zich in hoofd zaak met de ontwerp-statuten zeer goed vereenigen, behalve ten aan zien der bepaliugen omtrent deel neming door fabrikanten ten behoev* hunner werklieden. In beginsel werd de wenscbelijkbeid aangenomen eener zoodanige wijziging der ont werp-statuten, waardoor deelneming een recht zou doen ontstaan alleen voor den verzekerde, niet voor den deelnemer, ten einde dezen laatste te beletten, de schenking, eenmaal gedaan, terug te nemen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr. D. S. van Emden en G. van der Vlugt. Zaterdag namiddag hebben eenige sjouwerlieden zich met geweld toe gang tot het kantoor van de United Stevedore's Company in de Boompjes te Rotterdam verschaft en aldaar, zoowel op de personen die zich op bet kantoor bevonden, als op het aanwezig meubilair geweld gepleegd, waardoor nog al aanzienlijke schade is toegebracht. Door de politie is van het gebeurde procesverbaal op gemaakt en bij den officier van jus titie iugezonden. Met betrekking tot den moord, die Zaterdag nacht te Rotterdam is gepleegd, zijn twee personen op vermoeden aangehouden. Door de politie te Dordrecht is eergisteren ter beschikking der ju stitie naar het huis van arrest over gebracht zekere J. v. d. P., die reeds verschillende malen met de gevangenis kennis maakte en, kor telings geleden uit een der bede- laarsgosti.chten ontslagen, gisteren een brief had geschreven aan een zijner familieleden, waarin hij dezen bedreigde, wanneer hem geen onder stand werd verleend, hij alsdan den boel in brand zoude steken. De man moet deze daad gepleegd hebben om weder in de gevangenis te ge raken. Een winkelier te Utrecht, wiens hond geen penning droeg en daar om opgepakt werd, wilde daarom niet gaarne met den kantonrechter kennis maken; hij schreef derhalve naar den Haag en vroeg zijn hond uit het asyl aldaar terug-. Zondag morgen circa 10 uur kwam er een hond, die veel geleek op den zijne, maar het niet was. Dadelijk gaf hij het dier drinken en een paar stukjes vleesch, doch na verloop van nog geen 2 uur liep de hond weg. De winkelier liep het beest door verschillende straten na, doch kon het niet opvangen. 'sAvonds na half elf ure was de gast evenwel weer present; ondanks het korte vertoef had hij zijn gastheer, die Waarom niet? Omdat hij dan zonder twijfel een bondgenoot van de geheimzin nige onbekende is, wijl men mij nooit uit den tempel van Siva had kunnen ontvoeren, zonder dat hij zulks begunstigd heeft, al ware het slechts door zijn stilzwijgen. Wees voorzichtig! uw rede neering houdt geen steek. Indien gij Kazil beschuldigt, dan is het niet meer dan billijk, dat gij Stop niet kunt vrijspreken. Hoe zoo? Waren zij niet beiden met u in de bouwvallen van den tempel van Si va? Ja, ongetwijfeld, doch Stop sliep vast. Dat wil ik gaarne toegeven, maar dan zal Kazil ook wel niet wakker geweest zijn. De knaap, door mij onder vraagd, heeft mij juist verzekerd, den geheeleu nacht gewaakt te hebben. hem zoo gul ontving, weten op te sporen. Te Utrecht is het plan opgevat om ter herinnering aan het bezoek der Transvaalscbe depatatie aan ons land een penning te laten slaan en dien in goud aan de leden dei- deputatie aan te bieden. De voorzijde van dezen gedenk penning vertoont eene golvende zee, waaruit de opkomende zon verrijst, zinnebeeld van de toekomst van de Transvaal en de glorie van oud- Nederland; het element, waardoor stamverwanten zijn gescheiden, is tevens het verbindingsmiddel voor beide volkeren, wier wapens daar boven zijn geplaats: rechts dat der Transvaal, links dat van Nederland, omgeven door het randschrift «uit éénen stam» en «God zij met hen!» Daardoor wordt de stamverwant schap aangeduid en de bede geuit van beide volkeren. Aan de keer zijde wordt alleen vermeld: «de Transvaalsche deputatie bezoekt Nederland, 1884». Als curiositeit verdiend vermel- diug-, dat te Breda dezer dagen een vogel met een vischhengel gevangen werd. Ziehier hoe zich dit heeft toegedragen. De heer C. was aan 't visscheu naar snoek en baars, waartoe, zooals men weet, kleine vischjes aan een haakje worden ge daan. Toen nu de heer C. den dob ber wat omhoog trok en als gevolg daarvan het tot lokaas dienende visclije te zien kwam, schoot een ijsvogel toe en slokte dit visclije op, maar met dit ook het haakje waar aan het bevestigd was. Hierdoor kon de vogel levend met den visch hengel worden opgehaalddoch dewijl het gezegde haakje hem in de keel zat, niet in het leven be hoeden worden. Om de bijzonder heid, aan zijne vangst verbonden, heeft men dien vogel doen opzetten, waartoe zijne pracht van kleuren hem ook bijzonder geschikt, maakt. {B. C.) In de Peel-etiKemjrerbodcte Eind hoven, van 23 dezer, staat de vol gende bekendmaking; a De burgemeester der gemeente Eindhoven herinnert aan de bepa ling der algemeene politie-verorde- ning dezer gemeente van den 7 April 1882, waarbij op boete van ƒ3 tot ƒ5 verboden is, zich op de markt, straten, pleinen of wegen te vertoonen. «.Evndhovmi, 22 Febr. 1884. De Burgemeester voornoemd J. T. SMITS.» Bij Haastrecht is de vorige week overleden zekere B., die om zijn zonderlingheden lang de aandacht had getrokken. Onder een zijner laatste beschikkingen, waaraan ge volg is gegeven, kwam voor, dat de lijkkoets, die hem naar het kerk hof te Bodegraven zou vervoeren, met zijn twee bonte paarden zou bespannen worden. De paarden, die na dien rit doodgeschoten moesten worden, lev'en evenwel nog. Aan de algemeene armen te Bodegraven werd door hem f1500 vermaakt; van de rente moet jaarlijks een feestje gegeven worden. Te Drouwen (gem. Borg*er) is een zekere R. T. Sr. dood in eene on diepe sloot gevonden. De man was 's morgens uitgegaan om twijg, te Sir John trok de schouders op. Waarlijk, ik begrijp u niet, riep hij verwonderd uit. De arme jongen heeft gelogen zonder het te weten en ik begrijp niet hoe gij zijn verklaring kunt gebruiken te gen hem zelf. Hij heeft gemeend te waken, doch inderdaad heeft hij ge slapen. liet slaapmiddel bij u en Stop aangewend heeft ooh bij hem zijn uitwerking niet gemist. Ik ken Kazil, hij is een dankbare, brave, edele jongen, geheel en al toewij ding en niets ter wereld, versta mij wel, zou mijn vertrouwen in hem aan het wankelen kunnen brengen. George knikte toestemmend en was door die woorden overtuigd. Het gesprek tusschen vader en beide zonen duurde nog geruimen tijd voort, maar daar het onderhoud geen betrekking meer had op dit verhaal, waarvan wij de geschied schrijver zijn, gaan wij het verder stilzwijgend voorbij. (Wordt verv.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2