onderneming dan veranderen, over nog korter tijdvak moeten aange slagen worden. Ter vermijding van complication verdient het echter aan beveling om het patentrecht, be halve dat der bedoelde vennootschap pen, eerst bij het einde van het dienstjaar 1884/1885 te doen ver vallen. ALGEMEEX OVERZICHT. Het is voorzeker niet te verwon deren, dat de Engelsclie regeering door al de aanslagen, welke in de laatste twee jaren door de Iersche ontevredene partij tegen het leven en de veiligheid van Britsche on derdanen hebben plaats gehad, eeu weinig ontstemd is. De wetenschap dat zij betrekkelijk heel weinig tegen de samenzweerders vermagdie Amerika tot het broeinest hunner heillooze plannen hebben gemaakt, en van daaruit schrik en ontzet ting onder de rustige burgers van den staat verspreiden, maakt hare positie niet aangenamer, want het gaat toch niet aan alle ladingen, die uit Amerikaansche havens ko men, aan een zoo nauwkeurig on derzoek te onderwerpen, dat de in voer van helsche machines daardoor onmogelijk wordt. Het eenige wat zij doen kan is, bij de regeering van New-York er op aan te drin gen, dat deze een weinig' toezicht houdt op de aanstokers der onte vredene partij, en zoo mogelijk hunne misdadige plannen verijdele. 't Is evenwel zeer de vraag of deze daar toe in staat is. De vrijzinnige wet ten toch, die in de Unie geldende zijn, geven den burgers van dezen staat zooveel vrijheid, dat het moeie- lijk valt hunne handelingen, zelfs al zijn deze in strijd met de belan gen van bevriende mogendheden, te belemmeren. Het eenige waartoe zij in staat zou zijn, bestaat hierin, dat zij de Londensche politie door vertrouwelijke mededeeling op de hoogte houdt van datgene wat zij omtrent beraamde aanslagen te we ten kan komenten einde deze daar door in de gelegenheid te stellen, hare voorzorgsmaatregelen te nemen. Naar men verneemt,' heett de En- gelsche minister van buitenlandsche zaken dan ook reeds in dien geest een verzoek tot het kabinet der Unie gericht, en men vertrouwt dat dit verzoek aldaar een gunstig oor zal vinden. Voor de inwoners van Londen is het evenwel eene blijde tijding, dat de politie eene goede vangst meent gedaan te hebben, door een drietal personen te arresteeren, die men ver dacht houdt van medeplichtigheid aan de ontzettende misdaden. Het ingestelde onderzoek zal aan het licht moeten brengen of dit ver moeden waarheid bevat, o f dat men zich te vroeg heeft verblijdt en on- schuldigen heeft gearresteerd. De bekende sluwheid der Iersche samen zweerders in aanmerking genomen, is dit laatste zeer wel mogelijk, want het is niet aan te nemen, dat de ware schuldigen zoo onvoorzichtig geweest zullen zijn, zich roekeloos aan het gevaar van arrestatie over te geven. Wij en allen, die het met de orde wel meenen, helpen het evenwel de Britsche natie wenschen, dat de uitslag van het ingestelde onderzoek aai: de verwachtingen be antwoorde. De groote veldslag, dien men reeds in de duisternis te vormen, is de spoortreinen leeren het ons dagelijks niet mogelijk, zoodat dan ook George toen zijn geleider de paar den deed stilhouden, onmogelijk zou hebben kunnen zeggen welken af stand hij afgelegd en hoe lang hij gereden had. Geef mij de hand, zeide zijn gids. Stijg af! wij zijn op de plaats onzer bestemming. George gevoelde dat hij door zeer fijn zand, bijna zoo zacht als flu weel liep; een liefelijke welriekende geur van bloemen woei hem tegen, terwijl hij op eenigen afstand het zachte, eentoonig geruisch vernam, dat water van springende fonteinen veroorzaakt, wanneer het in mar meren bekkens neerploft. Uit dit alles maakte hij op dat hij zich in de prachtige tuinen van het een of andere paleis bevond. Zijn gids geleidde hem een bree- den trap op, maakte een deur open Donderdag tusschen het Engelsche leger en de henden van Osman- Digna verwachtte, heeft nog altijd niet plaats gehad. Generaal Graham berichtte Vrijdag aan zijne regee ring, dat hij groote moeielijklieden ondervond bij bet oprukken in de richting van Tokarzoodat het hoogstwaarschijnlijk wel Dinsdag of Woensdag worden zou, eer hij zijne stellingen tegenover den vijand kon nemen. Omtrent de voornemens van de oproerlingen verneemt men niet het minste. Zij zijn en blijven voorloo- pig in Tokar en verraden door niets hunne plannen voor de toekomst zoodat het nog geenszins onmogelijk is, dat zij zich plotseling op Soeakim zullen werpen, in stede van den strijd tegen generaal Graham te aanvaar den. Heeft dit laatste werkelijk plaats dan zal ook deze spoedig op zijne schreden terugkeeren, teneinde den vijand in den rug aan te val len en hem alzoo tot een gevecht te dwingen. In Soeakin zelve begint de rust langzamerhand terug te kee- ren; dank zij de krachtige houding van den commandant en de onver schrokkenheid der matrozen, die hem ter zijde staan. Versterking van het garnizoen is onderweg, en als deze zal zijn aangekomen, ducht kolonel Hewitt evenmin een oproer van binnen als een aanval van bui ten. In Engeland zelve gaan meer en meer stemmen op, die met na druk de vestiging van een Britsch bestuur in Egypte vragen. Waartoe zullen wij den schijn laten bestaan, als was de Khedive daar heer en meester, wanneer toch feitelijk Sir Evelijn Baring het roer in handen houdt, zoo hoort men algemeen be weren; en oogenschijnlijk hebben zij, die zoo spreken, de waarheid aan hunne zijde. Gladstone hoopt altijd evenwel, dat de tijd zal komen, waarin het Engelsche leger Egypte zal kunnen ontruimen en men alzoo het bestuur en de verdediging des lands aan de eigenlijke ingezetenen zal kunnen toevertrouwen, 't Is voor den grijzen staatsman te hopen, dat de toekomst deze verwachtingen moge verwezenlijken, hoewel het er anders op dit oogenblik niet naar uitziet, dat dit in den eersten tijd althans zal gebeuren. Bijna kluchtig is het beweren van den Konstantinopelschen correspondent van de Standarddie verzekert dat de Porte hoogelijk gebelgd is over de proclamatien van generaal Gor don in Soedan, en de bewegingen, die deze zich daarin veroorlooft, als eene beleediging voor den Sultan te beschouwen zijn. 't Is evenwel zeer de vraag of die verstoordheid den zieken man veel zal helpen. Over het algemeen toch valt er niet over te roemen, dat Engeland de beweerde aanspraken van Turkije zeer hoog schat. 't Heeft in den laatsten tijd zeer de aandacht getrokken, dat de hoven van St.-Petersburg en Berlijn tegenwoordig al hun best doen om den wereld te laten zien, hoe goed de verstandhouding tusschen beide mogendheden is. Nog deze week heeft de keizer van Duitschland de ge legenheid aangegrepen, die hem een feestmaal, gehouden op den verjaar dag zijner benoeming tot ridder der Andreas-orde, waarvan hij het oudste lid isaanboodom zijne bij zondere sympathie jegens Rusland en den Ozaar te kennen te geven. De benoeming van prins Orloff en eene bedwelmende lucht van oostersche odeurs verving de bloe mengeur. De beide mannen liepen stilzwij gend en snel eenige vertrekken door tot de onbekende eindelijk de hand van George los liet en hem toe voegde Als gij tot twintig zult heb ben geteld, moogt gij uw blinddoek afdoen. George volgde stipt dit voorschrift op en toen hij het bedoelde cijfer had bereikt, deed hij den zakdoek af en zag zooals lichtelijk te hegrij pen valt, nieuwsgierig in het rond. Het vertrek waarin hij zich al leen bevond was bijna even groot en op dezelfde wijze ingericht als het boudoir, dat wij in een van de eerste hoofdstukken van dit verhaal hebben beschreven. Hanglampen met gekleurde gla zen verspreidden in het vertrek een geheimzinnig licht. tot gezant te Berlijn, wordt insge lijks hiermede in verband gebracht, daar het hekend is, dat juist deze diplomaat een groot voorstander is, van een nauw verhoud met Duitsch land. Ook het bericht, dat de Russische troepen, die op dit oogenblik nog in Polen vertoeven, naar het heet om daar militaire oefeningen te maken, op verzoek van Bismarck terugge trokken zullen worden, vindt, hoe wel het van officieele zijde nog niet bevestigd is, ook hierom veel geloof. Vrede, vrede schijnt thans het wacht woord te zijn in Europa, en als het bij de geheime politiek eveuzoo ge steld is, dan heeft voorzeker de be volking reden, zich over dit ver schijnsel te verheugen. Ongelukkig is de geschiedenis daar om te be wijzen, dat juist in zulke tijien de kans van oorlog te krijgen het grootst is. Moge dit thans ten minste niet het geval zijn. Hoogstwaarschijnlijk wordt het adres van rouwbeklag der Ameri kaansche learner van afgevaardig den, door Bismarck zonder veel complimenten terug gezonden, thans door den gezant rechtstreeks bij den voorzitter van den rijksdag ingediend. Verscheidene vrienden en vereerders van Lasker hebben thans reeds den Senaat hunne persoonlijke dank be tuigd, voor dit zeldzaam bewijs van instemming met het werk van eenen atgevaardigde in een bevrienden staat. De weigering van Prins Bis marck vestigt dan oolc de aandacht van ieder in hooge mate op bet feit, dat'anders hoogstwaarschijnlijk zoo veel belangstelling niet getrokken zou hebben. Uit Tonkin kwam ditmaal geen enkel belangrijk bericht. Omtrent den loop der zaken op Madagascar verneemt men evenwel, dat de re geering eene nieuwe onderhandeling met de Hora's heeft aangeknoopt. Aan den toon, welke de Fransche bladen anders over deze kwestie aan hl aan, zou men mogen opmaken, dat daar alles reeds in het reine is. Toch gelooven wij, dat de regeering omtrent dit punt niet zoo gerust is, als de journalisten schijnen te zijn. De onderhandelingen tusschen de Fransche en Spaansche commis- siën in zake de spoorwegverbindin gen tusschen beide landen, zijn voor- loopig gestaakt, omdat men het daarover niet in alles eens kan wor den. De vertegenwoordigers wach ten nadere bevelen van hunne regee ringen af. De conservatieven in Noorwegen zijn alles behalve gesticht over de uitspraak van het rijksgericht, zoo als trouwens zeer goed te begrijpen is. Er valt echter weinig aan te veranderen, en de vraag- kan thans slechts zijn: hoe zullen wij de ge- volgen van die uitspraak zooveel mogelijk voorkomen. De radikalen natuurlijk zijn over een en ander in de wolken. Ook in Zweden roert de oppositie zich hij de behandeling der begrooting geducht. Bijna alle posten, die maar eenig-szins gemist kunnen worden, en samenhangen met de voorstellen door de regeering ingediend, worden geschrapt. Ook de kosten, vereischt voor de reparatie van het koninklijk paleis kunnen geen genade vinden en worden der halve van de begrooting afgevoerd. Voor alle openingen hingen breede satijnen, Chineesche gordijnen met groote bloemen en vogeis gebor duurd. George Malcolm zette zich of veel meer viel op den grooten ronden divan neder en wachtte met koorts achtig verlangen en kloppend hart wat er gebeuren zou. De oogenblikken schenen hem uren toe. Toch behoefde hij niet lang ge duld te oefenen want eenige oogen blikken later werd een der g-ordij- nen opgeheven en de geheimzinnige onbekende wier beeltenis den jongen Engelschman sedert den nacht in den tempel doorgebracht, dagelijks vervolgde, vertoonde zich aan zijne verrukte blikken. Een zeer dun kleed met zilver geborduurd verborg slechts ten deele haar klassieke bekoorlijkhedeu. Haar zwaar donker haar golfde loshangend als een doorschijnende B1YVENLA\D. Haarlem, 3 Maart 1884. Het Stadsmuseum van Schilde rijen en Oudheden op het Stadhuis is in de afgeloopen maand door 97 personen tegen en 268 zonder beta ling bezocht geworden. Op de heden alhier gehou den Paardenmarkt, zijn aangevoerd, 178 paarden grootendeels van in- landsch ras; hoogste prijs 500, en laagste prijs 70, de handel was tamelijk levendig. Aan de oproeping van heeren commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid om die instelling gel delijk te steunen en zoo doende haar voortbestaan mogelijk te maken, is in zeer ruime mate voldaan. Uit tal van plaatsen kwamen zeer aanzien lijke bijdragen in, en ofschoon van verscheiden gemeente de opgaven nog worden te gemoet gezien, zoo kan toch nu reeds als eens verblij dend .feit worden gesteld, dat de collecte volkomen is geslaagd. Voorloopig kan worden medege deeld, dat tot 29 Februari was ont vangen aan giften een bedrag- van omstreeks f32,700. Zoodra de uitslag in zijn geheel bekend is, zullen in de dagbladen de specifieke opgaven vermeld wor den. Bergen en dalen ontmoeten elkaar niet maar menschenkinde- ren wel, mag gerust de concierge van den Raad van Indie Beerhorst zeggen, bij het benoemen van den heer Yan Rees tot gouverneur-ge neraal. De pas benoemde landvoogd en de heer Beerhorst hebben samen nog als klerkje gediend bij de Al ge mee ne Secretarie. (De Javabode.) Het vertrek der Transvaalsche Deputatie van den Haag naar Ara sterdam is bepaald op Donderdag a. s. tusschen 1 en 2 uur. Omtrent den gezondheidstoe stand van den heer van Nispen tot Sevenaer luiden de berichten weer minder gunstig. Naar wij vernemen, is de heer H. A. de Groot, directeur van finan cien in Nederl. Tndië, op zijne terug reis naar het vaderland te Marseille overleden. (N: R. Ct.) Door de Hollandsche brand en levensverzekering sociëteit is het dividend over het afgeloopen jaar bepaald op f180 per aandeel. Door den president der V. S. van Venezuela is aan den Nederland- schen schilder, Henrv Schouten, woonachtig te Brussel, als erken ning voor zijne belangrijke inzen ding op de ten vorigen jare te Ca racas gehouden internationale ten toonstelling van kunstvoorwerpen, het officierskruis der orde van den Bevrijder geschonken. De Amsterdamsche schilders J. F. Hulk, vader, en J. F. Hulk. junior, zijn met het ridderkruis van g-e- uoemde orde begiftigd. Eenige dagen geleden telegra- plieerde de correspondent van den Times uit Karthoem, dat een per soon. uit Darfoer gekomen via El Obeid, in laatstgenoemde plaats een drietal blanken had gezien, die, hoewel gevangen, zich vrij konden bewegen en goed behandeld werden. De mogelijkheid bestaat, dat het correspondenten zijn uit het Engel sche leger. In verband met de mededeeling in de Times, dat te El Obeid enkele sluier om haar heen en reikte bijna tot aan haar voeten. Ilaar prachtige zwarte oogen glin sterden achter haar masker. George snelde haar te gemoet, boog zijn knie en haar handen kus sende, riep hij uit: Neen! ditmaal droom ik niet! gij leeft, mevrouw! gij hebt mij willen terog zien Ja.antwoordde de onbekende, ik heb u willen wederzien, Ge orge Malcolm, omdat ik u hartstoch telijk bemin! Eenige uren daarna was de zoon van Sir John weder alleen; de ge heimzinnige gids in wien onze lezers voorzeker reeds lang Saugor zullen hebben herkend, voegde zich weder bij hem, blinddoekte hem op nieuw, bracht hem weder aan de hand naar buiten en hielp hem evenals als bij den aanvang van hun tocht te paard. blanken, ofschoon gevaDgen, zich b' vrij kunnen bewegen, verkrijgt het gerucht schijn van waarheid, dat het bericht omtrent den dood van onzen landgenoot Juan Maria Schu- V ver, voorbarig is geweest, en hij d{ door het leger van den Mahdi ge- st vangen is genomen. Berichten in zi dien geest moeten te Amsterdam bi ontvangen zijn. Dv. N.) I h' Bij aankomst te Amsterdam van P' den trein, Vrijdag avond te 7 uur F* 4 min. van den Helder, werd een welgekleed persoon gearresteerd, en ei naar het politiebureau der 2de sectie gebracht, die zich niet ontzien had om in een coupé der 3de klasse eene juffrouw op hoogst ongepaste wijze P toe te spreken. De medereizigers trokken partij voor de dame, hetgeen genoemde arrestatie ten gevolge had.so Op den sedert geruimen tijd zich F aan allerlei zwendelarijen o verge- vendeti zaakwaarnemer Bakker, te Amsterdam woonachtig, heeft de commissaris van politie Stork de x hand gelegd. Eenige dezer dagen j F in Het Vliegend, Blad, voorkomende advertentiën, waarbij dienstdoend c personeel, als kantoorloopers en por- x tiers, gevraagd werden, en waarop door gegadigden, die een postzegel 1 voor antwoord moesten insluiten, j honderdtallen van brieven ingezon- 1 den waren, leidden tot zijne arres- tatie. Ook in andere bladen liet Bak- ker advertentiën plaatsen onder het 1 motto «Geld disponibel» en bood daarbij aan voor «solide personen» geldleeningen te sluiten als anders- zins. Van alle kanten stroomden hem hierop als ware het de brie ven met postzegels toe, en menig- I een, die redding uit den financiëe- len nood meende te vinden en j dikwerf per postwissel vrij aanzien lijke voorschotten verzond, werd de i dupe van den «duwen bedrieger, die naar de cellulaire gevangenis is over- gebracht. Zij zullen wel doen, zich te zijner ontmaskering te weuden tot de justitie te Amsterdam. Uit een pakje geadresseerd aan den heer C. D. Zur Muhlen te IJ- muiden, en verzonden in den avond van 10 Febr. jl. per Holl. IJzeren i Spw. van Helder, door den heer Thomas C. Zur Muhlen, is vermist i een wissel, groot 102 pd. sterling, I getrokken door Fano Marrurgo te Triest op de bank Credit Lyonnais te Londen. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en bericht. Omtrent den voorgenomen her bouw der buskruitfabriek De Krijgs man 'te Muiden verneemt men dat de eigenaars opheffing hebben be- komen van eenige bezwarende maat- regelregelen, die als voorwaarden voor de nieuwe vergunning aan van- I kelijk door de Regeering waren gesteld, en die oorzaak waren, dat de exploiteerende firma bijna had afgezien van den herbouw. Nu zij I echter de al te drukkende beperking heeft weten te verminderen, moeten ook de wederopbouw en exploitatie zoo goed als verzekerd zijn. De reederij van het Noorsche stoomschip Drammen, heeft Zater dag gerechtelijk beslag gelegd op de te Nieuwediep tot vertrek gereed liggende Zweedsche schooner Birger wegens aan dit schip verleende ad- sistentie in den laatsten December storm. Op eene vergadering van het Leidsch studentenkorps werd gister avond besloten om een adres van I sympathie te zenden aan de Trans vaalsche Deputatie en haar uit te uoodigen tot een bezoek aan Leiden. Haar zal dan vanwege het studen tenkorps een banket worden aan geboden. Bij hare aankomst hier ter stede zal eene eerewacht van De terugtocht werd eveueens in vollen reu en uitermate snel afge legd. De dag brak reeds aan toen Ge orge Malcolm voor de tweede maal zijn blinddoek werd afgenomen en in den hollen weg nabij zijns vaders woning afsteeg en van zijn geleider afscheid nam. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2