ERTENTIEBLA Oplage 10000 Ex. WoensdagH5 Maart 1884. N<>. 202. FEU1LLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algeineene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: EQMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENT IËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Et.rangère G. L. DAUBE Co. JOIIn. F. JONES, Sacr., Parijs, 33bis, Eauliourg M ontmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, <1.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5.11.60», 12.15, 1.5, 1.80, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50, 11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6,27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot, Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7-20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Spoediger dan men verwacht had, heeft in de nabijheid van Tokar de beslissende slag tusschen de En- gelsche troepen en de benden onder Osman Digna plaats gehad. Kanon gebulder verkondigde Vrijdag den geheelen dag de bevolking der om liggende plaatsen, dat het gevecht een aanvang had genomen, en dit bericht was als op de vleugelen der Faam naar Soeakim overgebracht, waar men natuurlijk met spanning den uitslag verbeidde. Voor de be zetting dezer vesting toch hing alles van dit gevecht af. Bleken de Brit- sche troepen niet bestand tegen den overmachtigen vijand, dan was het te vreezen, dat Osman Digna zich weldra met, zijne geheele krijgs macht op de stad zou werpen en de geringe sterkte van het garni zoen,gevoegd bij den bekenden slech ten geest onder de bevolking, deden alsdan het ergste duchten. Gelukkig is het vertrouwen, dat men in den moed en de onversaagdheid der troe pen en in het beleid van den ge neraal stelde, niet beschaamd. Het Britsche leger heeft eene schitte rende overwinning- behaald op den ruim driemaal sterkeren vijand, die thans voor de eerste maal heeft moe ten ondervinden, dat de vermeende heiligheid zijner zaak hem nog geenszins de onoverwinnelijkheid waarborgt. Het behoeft voorzeker geen be toog, dat de indirecte gevolgen van deze zegepraal de directe nog verre zullen overtreffen. Waar door de dweepzieke Malio- medauen het luide werd. verkondigd, dat de vaan van den profeet de over winning aan zijne volgelingen zou verschaffen, en zij daardoor elk voor stel om onderhandelingen aan te knoopen, met beslistheid van de hand wezen, daar zullen zij zich thans misschien inschikkelijker hetoonen, j en met beide handen de voorstellen aanvatten, die generaal Gordon hen reeds heeft gedaan. Ook de weifel achtige sheiks, die tot heden uit vrees voor de benden van den Mahdi, die in bijna ieder gevecht overwin naars bleven, zich, zij het dan ook schoorvoetend, bij hen voegden, zul len waarschijnlijk hunne vrees zien verminderen, en er thans geen be zwaar in hebben den teugel te wen den en hunne oude woonsteden we der op te zoeken. Hoogstwaarschijn lijk hebben de Britsche autoriteiten op dezen uitslag gerekend, toen zij bevel gaven, ondanks den val van Tokar, den ondernomen krijgstocht voort te zetten. Het plan toch om zich in het veroverde grondgebied te vestigen, heeft geen oogenblik bestaan. Dit gebied behoort bij Soe dan en maakt dus een deel uit van het gewest, tot welks ontruiming voor eenigen tijd reeds besloten is. Men maakt er dan oók geen ge heim van, dat het doel van den tocht eenvoudig was eene bestraf fing der rebellen, die met den dag driester werden, en in dit plan lag natuurlijk ook eene tijdelijke bezet ting van Tokar, welke stad dan ook bereids door generaal Graham is opgeeischt. Of die bezetting' evenwel zoo gemakkelijk zal gaan, is nog de vraag. De oproerlingen, die zich daarin bevinden, toonden zich tot heden niet geneigd de poorten te openen voor de Britsche troepen, zoodat wij hier wellicht nog eene formeele be legering te wachten hebben. Dat de op den vijand heroverde Krupp kanonnen daarbij goede diensten kunnen bewijzen is te voorzien, en DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAJJ XA VIER D E MONTÊPIN. 21) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. XII. D13 KENNISMAKING. George Malcolm had met zijn onbekenden gids afgesproken, dat hij eiken avond als de klok op het paleis te Benares tien uur sloeg in den tuin van den Bengalow zou wandelen. Indien hij dan driemaal het ge kras van den nachtuil vernam zoo zou dit een teeken zijn da de ge maskerde schoone hem wa htte en dat hij dus zoo spoedig .ogelijk naar den hollen weg moest snellen waar Saugor hem met twee paar den zou opwachten. Acht maal in de veertien dagen werd het afgesproken teeken her haald en acht maal snelde George Malcolm met koortsachtig ongeduld naar de plaats van het rendez-vous. Wij zouden onwaar zijn indien wij zeiden, dat onze held op de on bekende verliefd -was en gelijk Sir John te recht aangemerkt had kon I dit niet mogelijk zijnmen wordt niet verliefd op een vrouw, wier Igelaat men nooit gezien heeft; maar het vreemdsoortige wezen trok hem toch onweerstaanbaar aan. Al- I tijd dacht hij aan haar en aan haar verleidelijke schoonheid; ten laatste I gevoelde hij zich reeds bij voorbaat j ongelukkig bij de gedachte alleen, j dat er een tijd komen zou, wellicht niet veraf meer, dat hij het zoo i vurig verlangde teeken niet meer I zou hooren. wij vertrouwen dan ook dat de in name slechts een kwestie van enkele dagen zal zijn. Uit Khartoem luiden de jongste berichten minder gunstig. De inge nomenheid der bevolking met Gene raal Gordon is werkelijk bekoeld, en zelfs verzekert men, dat zij plaats gemaakt heeft voor eene zekere be zorgdheid ten opzichte der toekomst. De stammen in de nabijheid der stad steken den draak met de pro clamation van den nieuwen gouver neur, en als deze tijdingen zich be vestigen, zal hoogstwaarschijnlijk spoedig de tijd aanbreken, waarin de generaal zijn wil door kracht van wapenen zal doen eerbiedigen. Daar zal het moeten blijken of de invloed welke van dezen vermetelen grijsaard uitgaat zoo groot is, dat hij de lafhartige Egyptenaren in moedige krijgers kan veranderen, die desnoods den vijand onverschrok ken te gemoet gaan. Misschien is ook voor hen de overwinning van Tokar van het grootste gewicht, daar zij de vrees voor de Britsche wapenen een weinig heeft hersteld, en aldus den overmoed der Bedouinen heelt gebroken. Inmiddels heeft, naar men ons uit Londen mededeeltde regeering besloten nog twee regementen naar Egypte te zenden, om het bezettings leger te versterken. Wel zijn «le verliezen, die bij het jongste gevecht geleden zijn weinig belangrijk, 28 dooden en 143 gewonden, doch men is bevreesd dat de krachten te kort zullen schieten, wanneer het er toe mocht komen, dat de benden van den Mahdi eigenlijk Egypte aan vallen. De Fransche regeering heeft uit Tonkin het bericht ontvangen, dat waarschijnlijk in den loop dezer week de aanval op Bac-Ninh zal plaats hebben. De voorbereidende maatregelen worden met kracht voortgezet, en de aanvoerders koes- I teren de hoop, dat in betrekkelijk S korten tijd de vesting genomen zal zijn. Van eene ontruiming der stad door de Chineesche troepen schijnt geen sprake te zijn. Nog altijd ver- toonen zij zich in den omtrek, en uit hunne houding kan men wel opmaken, dat zij niet van plan zijn op het eerste kanonschot te wijken. De kanonneerbooten, die het leger vergezellen, zullen de operatien on dersteunen, en van hare medewer king verwacht men veel goeds. De 1 geest der troepen blijft uitmuntend; j met ongeduld verbeiden zij het oogenblik waarop het sein tot de bestorming gegeven zal worden, en men verwacht van hunne dapper heid vele dappere daden. Na de Egyptische kwestie, vraagt thans in Engeland wel het ontwerp- wet tot hervorming van het kies stelsel de meeste aandacht. Dit ont werp gaat veel verder dan men tot lieden vermoedde, en over het al gemeen vinden de voorstellen een gunstig onthaal bij de pers, de con servatieve natuurlijk uitgezonderd, die nu eenmaal alles afkeuren wat uit den koker van het kabinet Glad stone komt. Toch schijnt de oppositie van dezen kant minder de voorge stelde bepalingen te betreffen. Hare voornaamste grief is het ontbreken van de indeeling der kiesdistricten, waarvoor het ministerie een afzon derlijk wetsvoorstel wilde ontwer pen. Men vertrouwt evenwel, dat' de wet zonder belangrijken strijd j de meerderheid zal verwerven. Alsdan zullen in Engeland 1.300000 in Schotland 200000 en in Ierland Soms kwamen de woorden van Sir John betreffende Mary Bur tell hem weder voor den geest en daar hij boven alles een braaf en edel karakter bad, schaamde hij zich in die oogenblikkeu en verwenschce den hartstocht waaraan hij had toe gegeven. Ik handel slecht! dacht hij bij zich zelf. Eerstdaags zal mijn vader mij voorstellen aan het on schuldige reine meisje, dat eenmaal mijne vrouw moet worden en in I stede van zooals zij verdient haar met een zuiver geweten en onver deelde liefde te gemoet te treden, j zoo ben ik de slaaf van eene vrouw, j die ik niet eens ken, die zich uit een vreemde g-ril in mijne armen j heeft geworpen en wie het slechts j een teeken kost mij tot haar te doen snellen om ons in den zwijmelroes der zinnelijkheid te werpen. Is het niet laf aldus gehan- ideld? En bedrieg ik niet reeds bij voor baat mijn aanstaande? George zeide zich dit dagelijks en had de beste voornemens om de verzoeking te wederstaan maar als de duisternis was gevallen en het tien uur sloeg, snelde hij ondanks zich zelf weder naar den tuin om met verhitte verbeelding naar het bewuste teeken te luisteren, en ver nam bij het niet, dan keerde hij teleurgesteld, en verdrietig naar den Bengalow terug. Zijn geheim bewaarde hij getrouw zooals te begrijpen is. Noch Sir John, noch Edward ver moedden iets van zijn nachtelijke tochten. Veertien dagen waren zooals gezegd aldus verloopenten vier uur in de ochtend keerde George van zijn nachtelijk bezoek aan zijne onbekende schoone terug en viel zoo vast in slaap dat Stop moeite had om hem te wekken en George 400000 personen het kiesrecht ver werven, wat voorzeker een belang rijke uitbreiding van het kiezers personeel genoemd mag worden. In Noorwegen is men na de uitspraak van het rijksgericht eenigs- zins in spanning omtrent de hou ding welke de koning in deze zaak zal aannemen. Zal hij het vonnis bekrachtigen of ook dit door zijn veto treffen,ïzooals hij reeds zoovelen besluiten van de radikale meerder heid heeft gedaan. Ongetwijfeld zou dit laatste de verhouding tusschen de partijen ouderling meer gespan nen maken, dan zij thans reeds is; en een oproer zou in dit geval geens zins tot de onmogelijkheden behoo- ren. Wellicht zal de vorst er voor terugdeinzen het land aan dit ge vaar bloot te stellen en zich er een voudig toe bepalen, de veroordeel den op andere wijze schadeloos te stellen voor het verlies hunner waar digheden Men spreekt dan ook reeds van een nieuw ministerie, waarin dan de heeren Hansteln en Stang zitting zullen hebben. In Weenen meent de regeering een goede vangst gedaan te hebben, door een der gevaarlijkste anarchis ten te arresteeren. Dat gevaarlijk sujet heet Anton Kammeier. Bij zijne gevangenisneming op de openbare straat had tusschen hem en de po- litie-agenten eene bloedige worste ling plaats, waarbij een drietal dezer laatsten door revolverschoten ge wond werden. Aanvankelijk werd door de politie verboden deze arres tatie publiek te maken, omdat men hoopte nog andere medeplichtigen aan de jongste aanslagen machtig te worden, wat trouwens gelukt is. Arnin Prager de redacteur van het nog slechts juist den tijd had zich voor het ontbijt te kleeden. Haastig maakte hij zijn toilet en kwam dood vermoeid beneden. Zijn vader daarentegen was bij zonder vroolijk gestemd en scheen wel verscheidene jaren jonger ge worden; zelden stond zijn anders altijd zoo ernstig gelaat zóó opge- j ruimd; een geopenden brief, welken I hij telkens overlas, hield hij in de hand Mijn hemel, vader! wat is er gebeurd? Waarom zijt gij zoo op geruimd riep hij uit en om helsde den grijsaard. O! ik ben zoo gelukkig! j antwoordde de procureur-generaal. J Brengt die brief u zulke goede I tijding? I Ja. Hij brengt mij goede tij— ding en gij zult mijn vreugde wel j deelenIk ontving bericht dat Heva en Mary Burtell weldra hier zul- llen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1