Hongaarsche socialistenblad Der Radikal werd insgelijks in hechte nis genomen, nadat men in de pa pieren van Rammeier enkele stuk ken had gevonden, die ook hem als samenzweerder bekend maakte. Naar men vertrouwt, heeft men thans de bedrijvers in handen van de moor den. die in den laatsten tijd binnen Weenen op enkele politiebeambten zijn gepleegd. In Italië loopen in den laatsten tijd geruchten, als was eene minis- trieele crisis op handen, doch de regeering oordeelt het noodig door middel van hare officieuse dagbla den die geruchten ten stelligste tegeu te spreken. De Amerikaansclie Fenians zijn in de wolken over de dynainiet-aan- slagen door hun aanhangers de vo rige week binnen Londen beproefd. De Irish World komt er openlijk voor uit, dat zij die aanslagen goed keurt, en zij spoort hare aanhan gers aan, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Intusschen is de vriendschappelijke nota der En- gelsche regeering omtrent die aan slagen bij het kabinet van Was hington ingediend, en maakt zij daar een punt van ernstige bespre kingen uit. Sommige dag-bladen dwingen er bij de regeeriug op aan dat zij het verzoek, daarin gedaan, inwillige, daar ook volgens hun oor deel. het eene schande is voor een goed geordende maatschappij der gelijke misdadigers in haar midden te dulden. BIWF/VUM). Haarlem, 4 Maart 1884. Gedurende het jaar 188384 zijn door de Haarl. Tramweg-Maat schappij 505,952 personen vervoerd, tegen 494,718 in 188283. Gedurende de afgeloopen maand Februari zijn door de politie alhier 72 personen vervolgd wegens dron kenschap op straat. In de maand Februari van het vorig jaar bedroeg dit getal slechts 37 dus 35 minder. Met genoegen vernemen wij, dat de Trausvaalsche deputatie ook een uitnoodigiDg heeft ontvangen .om ook een bezoek aan onze stad te brengen. De Minister van oorlog, in aan merking nemende dat het wensche- lijk is om den zondagsdienst van beambten niet ounoodig te verzwa ren, heeft, in overleg met zijne ambt genoot van justitie, bepaald, dat bet vervoer van militaire gevangenen op Zondag zooveel doenlijk moet worden vermeden. In de vergadering van deNe- derlaudscbe maatschappij ter bevor dering van nijverheid, departement 's-Gravenhage, te houden morgen 5 Maart, zullen o. a. de volgende punten worden behandeld1. Onder zoek omtrent het handeldrijven van ambtenaren bij de spoorwegmaat schappijen. 2. Het belang voor Sehe- veningen als badplaats en als kortste verbinding van Engeland met het vasteland en voornamelijk me'; N- en Midden-Europa, in te leiden door den lieer dr. F. P. L. Pollen. Het adres, door het hoofdbe stuur van het «Volksbond tegen Drankmisbruik» tot de Tweede Ka mer gericht, ter zake van het wets ontwerp tot wijziging van enkele Ach, mompelde George, nu al! Morgen reeds kunt gij uwe aan staande vrouw eu die van Edward begroeten, vervolgde Sir John. Maar het schijnt dat die tijding u niet bevalt. Gij blijft daarbij zoo leuk en koud. George deed moeite om te lachen. O neen! integendeel! ik ben zeer .gelukkig. sprak hij, maar ik heb Miss Mary Burtell nooit ge zien en bij gevolg hoe bekoorlijk zij ook wezen moge, zooals gij mij verzekerd, hebt, is het toch niets dan nieuwsgierigheid, die mij naar eene ontmoeting met dit schoone meisje doet verlangen. Daar hebt gij gelijk in, antwoordde Sir John. Ik ben nog jong van hart en wat voorba rig. Maar ik dacht mij u reeds ver liefd, doch dat zal wel later ko men. Zijt gij daar zoo zeker van bepalingen van 'de drankwet, strekt hoofdzakelijk tot bestrijding van de gronden, door de Regeering aange-1 voerd om voor de koek-, suiker- en banketbakkers eene uitzondering te maken op den regel, gesteld in art. 3 No. 8 in verband met art. 28 der wet. Het volgende programma is vast gesteld voor de feestelijke ontvangst der Zuid-Afrikaansche Deputatie te Amsterdam. De voorzitter, onder-voorzitter en de secretaris van de Regelings-com- missie zullen de Deputatie per extra- trein, welwillend afgestaan door de Holl. Spoorwegmaatschappij, bege leiden naar Amsterdam. Te 1.55 zullen de heeren hier aan komen. Het perron wordt voor een groot gedeelte afgezet en is gere serveerd voor de genoodigden, ter wijl de wachtkamer le klasse te hunner beschikking wordt gesteld. De muziek van Sonneman, en mis schien ook die van andere korpsen, zal zich laten hooren. Minstens 500 leden van de Neder- landsche Weerbaarheids-korpsen zul len aanwezig zijn. Kinderen, gekleed in de Trans- vaalsche kleuren, zullen bloemen strooien en de Deputatie geleiden tot de zaal van ontvangst. In die zaal zullen de dames en de heeren geschaard staan; de cere moniemeester, de lieer G. Ribbink, zal de Deputatie tot den president der commissie prof. Gunning leiden, die liaar zal toespreken. Hierna zullen de leden van de; regelingscommissie aan de Deputatie worden voorgesteld. Daarna zal de generaal Smit de weerbaarheidsman nen op het perron inspecteeren. De heeren KriigerDutoit en Smit zullen zich in rijtuigen, vooraf gegaan door den ceremoniem«esterj en begeleid door de heeren bestuurs leden der regelingscommissie, langs Prins Hendrikkade, Damrak, Dam. Paleisstraat, overzijde Heerengracht, Utrechtsehestraat, Rembrandtplein, Regulier^breêstraat, Sofiapleiu, Doe lenstraat naar bet Doelen-hótel be geven. Ook hier wacht hun een bloe menregen uit kinderhanden en een diner. In de vóór zes jaar gebouwde en herhaaldelijk uitgebreide fabriek van den lieer Lammers te Hilver sum tot bereiding van kapok en veeren, is Vrijdag brancl ontstaan. In ©en oogwenk stond de geheele fabriek in lichtelaaie vlam. Tenge volge van den grooten voorraad licht brandende stoffen, greep liet vuur met zulk een woede om zich, dat aan blusschen niet te denken viel, en men zich moest vergenoe gen de vlammen bij 't terein te be perken. Telkens rezen gansche kolommen omhoog, die zich in eeu regen van spattende vonken ontlaadden en op een afstand op een grootsch vuur werk geleken. Toen de brand werd opgemerkt, was bet ongeveer half zeven, het werkvolk was niet op de fabriek en de eigenaar juist naar Amsterdam. Het muurwerk is blijven staan, maar al het aodere is vernietigd. Geluk kig dat het wind stil was en de fa briek op een vrij terrein stond, an ders waren de gevolgen niette over zien geweest. Men zegt dat alles tegen brandschade is verzekerd. De schade is zeker zeer aanzienlijk. vader? vroeg George opnieuw glimlachend, Zoo zeker, als mijn naam John Malcolm is. Gij hebt mij gezworen, dat uw hart nog vrij is en is dat inderdaad het geval dan zult gij dit morgen niet meer kunnen zeg gen! George antwoordde niet en de komst van Edward maakte bet ge sprek meer algemeen. Een oogenblik later berichtte een dienaar, dat het ontbijt gereed stond. Men zette zich aan tafel en Sir John Malcolm wijdde overbodig het te zeggen breed uit over de bekoorlijkheden en bevalligheden van Mary en Heva Burtell tot groot genoegen van Edward, die Heva een oprechte innige liefde toedroeg. George leed in stilte. De lof betuigingen waarmede zijn vader zijne aanstaande bruid over laadde, deden George pijnlijk aan en gaven opnieuw voedsel aan de De schoenmaker W. C. van L., te Leiden, die verdacht wordt po ging te hebben gedaan om in zijne woning brand te stichten, is naar de gevangenis te 's-Hage overge bracht. 's-Hage 4 Maart. Gisteren heeft de Trausvaalsche deputatie een be zoek gebracht, vergezeld door den heer Beelaerts, aan het Hervormd weeshuis alhier. Heden maken de heeren een uit stapje naar Delft om eenige merk waardige inrichtingen in oogen- schouw te nemen. Morgen, (Woensdag) is de depu tatie genoodigd aan tafel van den heer mr. graaf van Hoogendorp, lid der commissie van ontvangsten. De eigenaar der koninklijke fabriek van zilverwerken te Voor schoten heeft ter eere van Transvaal een huldeblijk in edel metaal doen vervaardigen, hetwelk de heer Van Kempen aan het hoofd der deputatie zal opdragen en aanbieden. Na hun tocht door ons land zullen zij achtereenvolgens naar België, Frankrijk, Spanje en Portugal reizen. Wederom is te Scheveningen eene belangrijke partij dynamiet door de politie gevonden. Eenen agent, die het tusschen de nagels kreeg, zwol len het hoofd en de handen buiten gewoon op, hij kreeg zware hoofd pijn, en kon zijn dienst niet waar nemen. De dynamiet, Zondag ver brand, veroorzaakte ontploffingen: geheele stukken vlogen tegen de kleederen, tot zelfs tegen den hoed van den comm. van politie, die zich met de verbranding bad belast. De naamlooze vennootschap «Hei- neken's Beiersch Bierbrouwerij keert, niettegenstaande het enorme debiet in 1883, over dat jaar slechts 6 pCt. dividend uit, tengevolge van de groote afschrijvingen op de be zittingen en de kosten voor de ves tiging en uitbreiding der zaak te Rotterdam. De pokken-epidemie, waardoor Oud-Beijerland zoo verschrikkelijk geteisterd werd, mag als geweken beschouwd worden. Wat er gedu rende bijna een jaar geleden is, is niet te beschrijven; meer dan 200 menscbenlevens gingen verloren en 400 personen, bijna 1/10 der bevol king, zullen hun leven lang de tee kenen der ziekte dragenkrachtige gestellen zijn ondermijnd, doorge stane angsten, de zielesmart daar door geleden was ontzettend, en de geldelijke schade, voortvloeiende uit kwijning van handel en verkeer, is bij duizenden te berekenen. Eene brutale aanranding heeft in de vorige week, in den vroegen ochtend, in of zeer nabij Ouderkerk aan den IJsel plaats gehad. De vee handelaar Y. L. uit Lekkerkerk is te ongeveer 5 ure, op zijne reis naar Utrecht aan de zoogenaamde hooge Breekade, een veel gebruikt binnen pad, door twee hem onbekende per sonen om reisgeld aangesproken waarop een hunner hem zand in de oogen wierp, beiden hem aangre pen, hem na eenige worsteling zijne portefeuille met f775 aan bankpa pier ontroofden en zich toen ver wijderden, zonder dat het hem mo gelijk was hen te vervolgen of te zien in welke richting zij vertrok- verwijtingen, welke hij soms zich zeiven deed. Onder het voorwendsel van zware hoofdpijn kon hij zich eindelijk ver wijderen en een der verstafgelegen punten van den tuin opzoekende, vleidde hij zich daar op een door het breed g-ebladerte overschaduw den Chineeschen rustbank neder. Yan harte verwenschte hij de ophanden zijnde komst der beide meisjes, waarmede zijn vader zoo ingenomen scheen, en opzettelijk het gevoel, dat de onbekende hem inboezemde, overdrijvende, zeide hij zich zelf, dat hij oud en wijs genoeg was om voor zichzelven een keus te doen en dat zijn vader niet alleen zeer onvoorzichtig handelde om alleen naar eigen inzicht over zijn zoons hand te beschikken, maar ook, dat hij daardoor zijn vaderlijk ge zag misbruikte. Om kort te gaan, hij besloot zich niet aan den wil van zijn vader te ken. Van een en ander is aangifte gedaan bij den burgemeester. Te Tiel kwam, volgens de Tiel- sche Courantde vorige week de laatste trein uit Gorinchem aan zon der een enkelen passagier. Dit herinnert aan de reis van een bekende met den trein WeselBok stel, zoo we ons niet bedriegen, zegt de Arnh: Ct. Bij herhaling had de conducteur, een zeer beleefd man, hem bij het passeeren van een sta tion, gevraagd of hij niet eens wilde uitstappen. Eindelijk, om te toonen dat hij de beleefdheid van den con ducteur waardeerde, had hij aan Je uitnoodiging gevolg gegeven en een glas bier besteld in de wachtkamer. Natuurlijk kreeg de conducteur ook een glas. Je zult me wel waarschuwen als het tijd is, niet waar conduc- deur? Zeker, mijnheer. Toen het glas geledigd was, vroeg de reiziger: Wordt het nog geen tijd? Zooals mijnheer wil. Maar dat hangt toch niet van mij af! Ja, ziet u, mijnheer, u is de eenige passagier, en dan komt het er zoo precies niet op aan. Dat men na een koperen bruiloft niet altijd voor de betoonde belang stelling behoeft te bedanken, blijkt uit de volgende advertentie, welke voorkomt in de Deventer Ct. van 29 Februari. Wegens verbazend geringebelang- stelling' in hun koperen bruilofts feest op 26 Febr. jl., en de deswege ondervonden, zeer verklaarbare, te leurstelling, zijn de ondergeteekende niet in de gelegenheid hunnen dank te betuigen. In den afgeloopen nacht zijn te 's-Gravendeel uit de consistorieka mer der Ned. Herv gemeente ont vreemd 4 massief zilveren bekers en 3 berl. zilveren schotels, ge bruikt wordende bij het Avondmaal alsmede de armenbus der catechesa- tiën met vermoedelijke dertien gld. Onmiddellijk werd door het hoofd der gemeente een nauwkeurig onder zoek ingesteld, doch deze kon niets van buiten- of binnenbraak bespeu ren; wel vond men op tafel liggen i een ijzer voorwerp, een zoogenaamde splitchoren. Vermoedelijk heeft iemand, er mede bekend dat een en ander daar bewaard werd, zich in de kamer laten insluiten. Bij de jongste carnavalsfeesten te Maastricht gebeurde liet dat een echt paar de vermakelijkheden 's nachts wilde bijwonen, niettegenstaande een kind de mazelen had. Men bracht daarom het kind in een kleed gewikkeld bij een zijner vrienden. Toen men 't echter 's anderendaags weer naar huis wilde halen, kon men slechts het lijkje vervoeren. In de gemeente Tietjerksteradeel is den slager v. d. K. een vinger afgebeten door een varken, dat hij dood waande en welks bloed hij van den bek zou afvegen. Uit St. Johannesga (Fr.) is de vrouw van zekeren W. B. met den broeder van haren man, die met groot verlof als veldartillerist daar eenigen tijd vertoefde, spoorloos verdwenen. onderwerpen en in g'een geval een huwelijk tegen zijn zin aan te gaan. Op deze wereld moet ieder voor zichzelven zorgenzeide hij. Mijn vader meent het zonder twijfel goed met mij, maar hij dwaalt indien hij denkt mij op deze wijze gelukkig' te maken; en mijn geheele leven op te offeren, alleen om een zijner wenschen te vervullen zou eene onvergeeflijke dwaasheid zijn! Ik ben vrij en ik wil vrij blij ven! Miss Mary Burtell mag trou wen met wien zij wil. doch voor zeker niet met mij daar sta ik voor in! Nadat hij dit gelijk hij meende, onherroepelijk vast bij zich zelf be sloten had, gevoelde hij zich ver licht en herkreeg zijn gewone op geruimdheid. - Morgen is het tijdig genoeg mij tot den strijd voor te bereiden, zeide hij, en vervoegde zich weder bij zijn vader. In de Zeven wolden werd eene boerderij in één nacht belangrijk met schepselen vermeerderd. De vrouw beviel van een zoon, een schaap van vijf lammeren, eene koe van twee kalveren en eene hond van vijf jongen. Als bijdrage ter beoordeeling van den toestand der schoenmakerij, da hoöfdtak van bostaan te Kaatsheu vel, moge dienen dat verscheiden bazen, naar het schijnt, volgens on derlinge afspraak, tegen vastenavond het gewone tijdstip voor het jaarlijks wederinhuren van knechts,aan al hun ongehuwde werklieden «gedaan heb ben gegeven», d. w. z. ze niet weder hebben gebuurd, omdat de schoen makerij geen voordeel meer ople vert, tenzij het werkloon der knechts in winkelwaren bij den baas kun nen worden omgezet, hetgeen, na tuurlijk,alleen voor gehuwde knechts het geval is. (A'bl. v. Ji. tont. OosterJi.) GEMENGD NIEUWS. Omtrent den sleedewedstrijd der Nederlanders te Davos, in Zwitser land, wordt van daar het volgende geschreven In het Zwitsersch hooggebergte is zoodanige wedstrijd voor ingeze tenen en kurgasten een geliefkoosd tijdverdrijf, waarbij groote geest drift heerscht en waarvan de uitslag met belangstelling verbeidt wordt. Reeds vroeg in den morgen togen zij uit, door hunne vrienden verge zeld. de 15 mannen en 8 knapen, met huu onmisbare sleedje, om van Davos-Laret naar Klosters te glijden. De afstand bedraagt bijna twee mij len; deze werd door den overwin naar, den heer G. C. Yerstege, in V/t minuut afgelegd; de eereprijs, door Neperlandsche dames geschon ken, was zijne belooning. De eerste prijs werd voorts gewonnen door den heer H. L. Ilemkes; de tweede door jhr. J. O. YVestpalni van Hoorn van Burgh; de derde en vierde door de heeren W. Siebert-Coster en L. \V. Luber. Yan de knapen waren W. P. J. Gouda Quint, \Y. J. Holsboer en Ph. Holsboer de overwinnaars. Na den middag had te Davos-Platz in het Kurhaus van den heer Holsboer eene feestelijke vergadering plaats, waar de meeste Nederlanders met hunne dames tegenwoordig waren. De heer J. J. \V. E. Yerstege, lui tenant-kolonel van 't Nederlandsch- Indische leger, wenschte den over winnaars geluk, en mej. A. Sant bergen reikte hun de prijzen uit. Even glansrijk als deze dag was ook de 10e Februari voor de Neder landers te Da vos. Toen overwonnen zij in een internationalen scherp schutters-wedstrijd en behaalden de drie eerste prijzen. De heer S. \Y. van der Ploeg, controleur bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, muntte boven allen door zijn juist schot uit. Een beambte van den New- York Central spoorweg, (in de Yer- eenigde Staten) die reeds 28 jaren dienst achter den rug heeft, ver klaarde dat hij nog nooit eene maand had beleefd, zoo onaangenaam wat het weder betreft, als Januari van dit jaar. In 30 opeenvolgende dagen werden door stormen meer treinen omvergeworpen dan ooit te voren. Vroeger is er wel eens eene veel grootere hoeveelheid sneeuw geval len, die een spoorweg voor eene week geheel versperde, maar nooit volg den de stormen elkander zoo snel en hevig op. De dag verliep zonder dat er iets buitengewoons voorviel. Tegen tien uur wandelde George als naar gewoonte in den tuin en verlangde meer dan ooit het bekende sein te hooren. Het uur was daar. George luis terde aandachtig met kloppend hart. De laatste tonen der klok stierven weg, maar geen g-eluid verbrak de nachtelijke stilte in den omtrek van den Bengalow. Het was voor den hartstochtelij ken jongeling eene grievende te leurstelling, dat zijn onbekende hem dien avond niet wachtte. En tegelijkertijd kwam de gedachte bij hem op, dat zijne Oostersche Marguerite de Bourgogne (zooals Sir John haar genoemd had) hem wellicht ter wille van een nieuwe gril opofferde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2