BINNENLAND. op gewezen hebben, dat de zorg voor eigen veiligheid de mogend heden wel eens in de noodzakelijk heid kon brengen aan dien toestand een einde te maken. Of deze be dreiging iets zal helpen? Wij be twijfelen het vooralsnog. Het vonnis der Romeinsche rechtbank, waarbij ook de goederen van het college der propaganda, evenals alle geestelijke bezittingen onder het wereldlijk gezag worden gebracht, ondervond, zooals trouwens te verwachten was, hevige tegen kanting. Z. H. Paus Leo XIII heeft bij gelegenheid van het feest der verjaring zijner keuze zijnen bezoe kers gewezen, op het onbillijke en nadeelige, hetwelk voor de kerk uit dit vonnis voortvloeit en de hoop uitgesproken dat de mogendheden, welke de waarborgen niet tot stand hielpen brengen, ook hun protest bij het zijne zouden voegen, ten einde daardoor dien slag af te wenden. Bij het kabinet te Washington maakt de jongste diplomatieke nota van Engeland, waarin op het ne men van eenige voorzorgsmaatrege len tegenover de Amerikaansche Fenians wordt aangedrongen, nog altijd een onderwerp van ernstige overwegingen uit. Gelijk de revolu- tionnairen te Parijs, die dezer dagen op eene vergadering weder allerlei onzinnige redevoeringen hielden, wordt ook dit volkje met den dag driester en onhandelbaarder, en gaan zij voort, openlijk het nemen van gewelddadige maatregelen als de aanslag op het Victoria-station aan te bevelen, 't Wordt voor de rust van den staat hoog tijd, dat men daaraan eens een einde make. kunnen geven van de ingenomen heid met een bezoek van die man nen, die het dubbel waardig zijn met onverdeelde geestdrift en hoogachting te worden ontvangen; dat het eene voortzetting moge zijn van de be langstelling, door velen hier ter stede reeds betoond, in aangelegen heden betreffende dien Staat, welks inwoners toch zoo nauw door hunne taal en afstamming en iii zekeren zin ook door hun lot, aan ons Ne derlanders zijn verbonden. Haarlem, 6 Maart 1884. Door de kamer van koophandel en fabrieken werd Dinsdag 4 Maart de heer mr. J. Enschedé na onder zoek en inordebevinding zijner ge loofsbrieven als lid toegelaten en als zoodanig geïnstalleerd. In den afgeloopen nacht zijn twee spiegelruiten van f 160 waarde met steenen stukgeworpen, bij den winkelier Sauterel in de Koning straat alhier, naar men vermoedt uit wraak door zijn zwager, die hem geld ter leen had gevraagd. Zekere B., vroeger machinist, thans werkman aan de Holl. IJzeren Spoorweg Maatsch., heeft zich heden morgen in het machinegebouw door ophanging van het leven beroofd Naar wij vernemen bestaat bij de Rederijkerskamer «Het Vliegend Wiel», kortelings hier ter stede op gericht het voornemenom ten voordeele van de nagelaten betrek kingen van den zoo noodlottig om gekomen conducteur van de N-. en Z.-H. stoomtram, P. Segaar, Maan dag a. s. in het «hotel Koning» te Hillegom, eene voorstelling te geven. Moge een talrijke deelneming dit plan steunen. Eene vrij groote menigte had zich heden middag naar het Station der Holl. spoor begeven, om den trein te zien voorbijgaan, waarin de Trans- vaalsche deputatie zich bevond op haren weg naar Amsterdam, en en kelen mocht het gelukken een vluchtigen blik op het 3-tal te wer pen. Weldra hopen wij, dat onze stad- genooten meer van nabij blijken Sir John begon te lachen. Mijn hemel, wat een geest drift! riep hij uit. Ja, vader, en nooit voor zoo ver ik mij kan herinneren, was mijn geestdrift meer gerechtvaardigd en voorzeker nimmer meer oprecht, dan nu. Dus bekent gij, dat ik niet overdreven heb, toen ik u over Mary en Heva sprak? Neen, zeker niet; de werke lijkheid overtreft nog uw beschrij ving. Dus offert gij u niét al te zeer op, als gij Mary tot vrouw erlangt? Niets zal mij gelukkiger kun nen maken, dan haar mijn naam te geven. En zult gij het goede kind liefhebben? O, vader, ik heb baar nu reeds lief, neen, meer dan dat, ik aanbid haar. ik verafgood haar. Sir John was opgetogen; hij De President der Transvaalsche republiek, de heer Kruger, dejeu neerde gisteren bij Z. K. H. den Prins van Oranje. De president Kruger, de ge neraal Smit en de heer Du Toit. verschenen gisteren middag ten 21/2 ure iu de openbare zitting van de Tweede Kamer. De deputatie werd ontvangen door de huishoudelijk! commissie, en woonde de vergade ring in de presidents-loge bij. Het wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der drank wet, is, naar men aan het Vaderland meedeelt, in bijna alle afdeelingon van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zal de heer s' Jacob, wanneer bij uit Indië is teruggekeerd, vooreerst niet in Nederland komen, maar zich voorloopig buitenslands ophouden. Met genoeg'en vernemen wij, dat de Algemeene Schietwetstrijd, te Amsterdam te houden, veel be langstelling vindt, ook van de zijde der Regeering. De Ministers van binneulandsche zaken, van buiten- landsche zaken, van oorlog en van marine hebben het eere-voorzitter- schap aangenomen, onder betuiging- van hunne ingenomenheid en onder belofte dat zij hunnen steun zullen verleenen. Met goedkeuring van Z. M. den Koning zal de Belgische Garde Civique worden uitgenoodigd om aan den wedstrijd deel te nemen. Het is voor de eerste maal, dat dit ge schiedt, nadat de Nederlandsche schutterijen reeds herhaaldelijk aan schietwedstrijden in België hebben deelgenomen. Dit wapenfeest zal dus weder strekken om den band van vriendschap tusschen de beide volken nauwer toe te halen. (N. R. Ct.) Naar wij vernemen, zijn door de Nederlandsche regeering met Italië onderhandelingen aangeknoopt tot het sluiten van een nieuw uit leveringsverdrag. (Amst. Ct.) De Magd. Zeit. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het nieuwe tarief voor goederenvervoer tusschen Duitschland en Nederland, over de invoering waarvan door eene te Elberfeld vergaderde Commissie wordt beraadslaagd. Daardoor zou den, gelijk in de in Maart 1881 en Nov. 1883 te Hannover gehouden conferenties definitief besloten is; de tegenwoordige tarieven tusschen Nederland en Midden-Duitschland belangrijk verlaagd worden. In Duitschland heeft de beoogde her vorming betrekking op de Staats- lijnen in de spoorweg bezirken Ber lijn, Bromberg, Maagdenburg, Han nover, Erfurt, Frankfort (ged.), op de Saksisehe Staatssporen, de Bres- lau—Freiburg, de Rechter-Oderoe- ver, de BerlijnHamburg, de Lu- bcckBüchener, de AltonaKiel- lijnen, op de Opper-Silezische spoor- wegm. te Breslau en op de Thuring- ache particuliere lijnen. Aan het tarief zullen in het verkeer met de Nederl. Rijn- en met Noord-Brab.- Duitsche spoorwegm. de tarieven der Pruisische Staatssporen ten grondslag gelegd werden, en aan dat met de Nederl. Staatssporen en de Holl. IJzeren Spoorwegm. dezelfde tarieven voor zoover de volle locale tarieven (Nederland) niet lager zijn. Wanneer het nieuwe tarief in wer-, king treedt is nog onbekend. Een ongehuwde jonge vrouw, die voor een dag of vijf in bet volks koffiehuis op het Rapenburg te Am sterdam logies verkreeg, bleek den morgen na hare aankomst bevallen te zijn. Ofschoon zij eerst ontkende, werd bij onderzoek door de politie in een kast het lijkje van een kind gevonden, dat zij als het hare er kende, zonder te kunnen zeggen door welke oorzaak het gestorven was. - Haar toestand maakte het noo- dig, haar in het gasthuis op te nemen. langen en zond verscheiden voor werpen, tot een aanzienlijke waar de, naar de schrijfster, die haar adres in een hotel te Delft had op gegeven. Hij ontving dan ook een schrijven, dat de voorwerpen in goe den staat waren ontvangen. De dame scheen echter niet tot een keuze te kunnen komen, en toen dit wat al te lang duurde, kreeg de juwelier argwaan. Hij ging naar Delft, kwam in het hotel, en zie, het vogeltje was gevlogen. Zij had al wat wat waarde had medegeno men. Dinsdag namiddag vond men de vrouw van den arbeider T. D. te Zuid-Beierland levenloos in hare woning op den grond liggen, met eene wond aan het hoofd en een plas bloed op den grond. Daar zij sedert geruimen tijd lijdende was, vermoedt men dat zij van haren stoel en met het hoofd tegen de kachel gevallen is. Het gerechtshof heeft Dinsdag den 24sten dezer vastgesteld als den dag waarop de zaak der Utrechtsche stu denten te Amsterdam in hooger be roep zal behandeld worden. De echtgenoot der dame, die dezer dagen in den spoortrein een schan delijke bejegening ondervond, deelt thans in het N. v. d. D. mede, dat de persoon, welke zijn vrouw, die in een dames-coupé zat, aanviel, geen passagier, maar een coniucteur was, welke onder het rijden het compar timent binnendrong; wel was hij beschonken, maar toch liad hij de voorzichtigheid gehad zijn nummer verborgen te houden. Van een aan klacht is echter niets gekomen, om dat de beleedigde vrouw te zeer ontsteld was, om het haar man tijdig genoeg mede te deelen. Het zou in- tussclien jammer zijn, wanneer de schuldige, ook desondanks, niet ware uit te vorschen. Te Gennep stierf dezer dagen eene vrouw, die aan vlagen van krank zinnigheid leed en 50 jaren lang door het armbestuur was onder steund. Men vond in hare nagela- tene goederen doozen en zakjes, en op verschillende plaatsen zilveren, koperen, meest oude munten, ter waarde van ruim f 1000. Te Arnhem hebben in den laat- sten tijd zekere J. A. van Leuven, oud 38, en II. A. Gallé, oud 36 jaar, met goed gevolg allerlei oplichte rijen gepleegd, door aan verschil lende firma's bestellingen te doen. Niettegenstaande een vervolging te gen hen is ingesteld, gaan zij met hun praktijken voort. Men zij dus op zijn hoede. De directie dor Gooische stoom tram, zegt het G. P. N. kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat hare abonnements- en retourkaarten veel goedkooper, dan tot den oorspron- kelijken prijs verkocht werden. Dat er oneerlijkheden gepleegd werden behoefde geen betoog. De politie ter wier kennisse deze zaak werd gebracht, stelde een nauwkeurig onderzoek in en slaagde al spoedig er in, den gewezen ehef-condueteur J. P. v. E. genaamd, die in Dec. 11. ontslagen was vau deze oneer lijkheden te verdenken. Het bleek dat v. E., een ander persoon, dien hij eenige abonnementskaarten ge schonken had, belast had met den verkoop. Ook in zijn bezit werden een aantal gevonden, v. E., die de herkomst der kaarten niet kan op geven is naar de cel gebracht. Door de politie te Doesburg is gearresteerd en naar Zwolle over gebracht zekere B. A. Costima, die er zijn werk van maakte, zich op verschillende plaatsen in den kost te besteden, voorgevende wekelijks geld te ontvangen van zijne te Am sterdam wonende zuster. Hij was dan een paar dagen later spoorloos verdwenen, metmedeneming van hem niet toebeboorende kleedingstukken enz. Hij had op die wijze ook te Kampen diefstal gepleegd. Voor het plegen van verschillende diefstal len en het schrijven van brand brieven heeft hij reeds ruim 15 ja- reu in tuchthuizen en gevangenis sen doorgebracht. Dat het onvoorzichtig is, brieven met geld niet voor bet volle bedrag aan te teekenen, is opnieuw geble ken bij den diefstal aan bet post kantoor te Breda. Een brief met f 6000 was aangegeven voor f 4000, Voor den afzender derhalve een ver- liespostje van f2000. De een liet zijn informatie nog volgen door dit briefje: «Daar ik aanbeduiding heb gezien over eene min, zoo kan ik u een gezonde leveren zij heeft3kinderen. 0 gehad en kinderen als beelden het welk u kan aanzien en dan kan ze u krijgen naar uwe verkiezing zij; is een brave vrouw want daar hangt ook veel aan af van rechtvaardige af komst en nooit vloeken of kwaad worden Een treurig ongeval had dezer dagen onder de gemeente Noord-' gouwe plaats. De vrouw van den I tuinman V. H. op de buitenplaats «De Haan», die eenige weken aan vlagen van waarzin had geleden, doch thans herstelde, ging met haar 22jarigen zoon in het bosch wande len. Wat daar is geschied, zal een geheim blijven, doch weldra kwam men tot de verschrikkelijke ontdek- king dat beiden verdronken waren in den vijver. Vermoedelijk heeft 1 de vrouw in een vlaag van waan zin zich van het leven willen be- I roove'n en heeft de zoon getracht zijn moeder te redden. De toestand can den ongelukkigen man en va- J der laat zich gevoelen. Zaterdag werd te Zwolle W. Van Zuijlen's: «'t Is maar een smid,» opgevoerd. Gedurende het eerste bedrijf, even j voor zijn optreden in de rol van Andries Bolten, den smid, werd de heer Chrispijn door eene ernstige bloedspuwing overvallen. De rol van den heer Chrispijn moest verder gelezen worden. Zijn toestand is nog van dien aard, dat zijn vertrek, op aanraden van den geneesheer, tot later is uitge- steld. Ouder de volgende omstandighe den is een juwelier hier ter stede weder de dupe van eeu slimme be driegster geworden. Eenige dagen geleden ontving hij een brief van een dame te Delft, waarin zij hem verzocht, haar eenige voorwerpen, bestaande in ringen enz., op zicht toe te zenden. Daar hij, wat de handteekening van de schrijfster betreft, zich herinnerde, vroeger reeds aan haar te hebben verkocht, voldeed hij aan het ver- Iloe men leest. In de Prof. NI. Ct. werd eene advertentie ge plaatst, waarin iemand flOO biedt aan dengene, die hem geeft of aan wijst een min of meer vaste betrek king o]) technisch of administratief gebied. Onder hen, die zich daarop aan het bureau van genoemd blad aan melden, waren er twee die heel ge heimzinnig kwamen aanwijzen een min. Er werd immers een m i n of meer vastfe betrekking gevraagd! Wij ontvingen de redevoering, op j 12 Februari dezes jaars door den heer J. A. Wormser, gehouden in een vergadering van het Neder- 1 landsch Werklieden-Verbond «Pa trimonium». Met schier onverdeeld genoegen hebben wij deze eeuvou- dige, kalme, heldere volksvoordracht gelezen. Wil men een proeve? Mijn vrienden, zoo sprak o. a. de heer Wormser, zuiver socialist in de praktijk is niemand. Wij allen, zoo als we hier samen zijnhebben hedenavond veel zonden tegen het socialisme begaan, die echter elke socialist even goed met een vrij ge weten bedrijven zou. Ik woon wat ver hier van daan naar mijn zin, om het eind te loopen, en ben dus voor 121/s cent met den tram hier I gekomen. Maar ik heb dat geld betaald aan den conducteur, die, o gruwel, er op zijn hoogst een hal ven cent van krijgt. De koetsier, die er nog meer moeite en bijna al de verantwoor delijkheid van had, krijgt er ook een hal ven cent van. En de direc teur en de aandeelhouders? Die noe men dien cent, die er af gaat, on kosten van de onderneming, roo- J ken thuis een lekkere havanna en steken de winst in hun zak, Dat is één groot anti-socialistisch j schandaal. En toch zou ik niet graag al den volbloed-socialisten den kost willen geven, die den tram gebrui- I ken! Toen ben ik hier gekomen, enik moet met schaamte belij den, dat ik niet zelf de zitplaatsen heb in orde gebracht en 'tgasont- drukte zijn zoon hartelijk de hand en sprak met bewogen stem: O, beste George, God is goed, dat Hij mijn ouderdom zulk een groote vreugde bereid heeft! Een huwelijk van Mary en Heva met u en Edward, was mijn dierbaar ste wensch. Die wenscli zal vervuld worden; nu schiet mij niets meer ter volmaking van het g-eluk van de mijnen te wenschen over. Geve God in zijn oneindige goedheid mij nu nog de kracht om mijne groot- sche onderneming te voltooien, waar door het gezag van mijn vaderland voor immer vast en onwrikbaar, on overwinnelijk in Indië zal gevestigd worden, dan zal mijn taak in deze wereld rijkelijk vervuld zijn en kan ik mijn hoofd gerust nederleggen. Terwijl hij dit zeide, biggelden hem enkele tranen van ontroering en teederheid langs de wangen. Sterven, vader! riep George uit, wat, spreek gij van sterven Gij, die nog zoo krachtig van geest en lichaam en nog- zoo gezond zijt Neen, God is goed, gij hebt het zelf gezegd, en ik voeg er aan toe, God is rechtvaardig en Hij zal uw leven wel lang voor ons sparen, om met ons en dotir ons gelukkig te ziju. Sir John bewaarde het stilzwij gen, doch hevig bewogen omhelsde hij zijn beide zonen Hartelijk. Het middagmaal bracht de beide paren weder te zameu. j Na eenige uren rust en na van j kleeding verwisseld te hebben, za- jgen de meisjes er nog bekoorlijker uit dan bij haar komst, tenminste zoo dachten George en Edward er I over, ofschoon dezen nu niet be- paald bevoegde beoordeelaars waren, i wijl zij tot over de ooren verliefd, elk oogenblik meer en nieuwe vol- j maaktbeden in bet voorwerp hunner I liefde meende te ontdekken en aan hun oordeel bijgevolg niet te veel waarde kan gehecht worden. Het middagmaal duurde lang; eerst tegen negen uur verlieten Sir John met zijn beide zonen en pu pillen de eetzaal en begaven zich van de veranda in den tuin. Het was een goddelijke avond, na een snikheeten dag. Heerlijke bloemgeuren op een zacht koeltje gedragen, hetwelk ge heimzinnig door de toppen der hooge boomen ruischte, bezwangerden de zoele avondlucht. Hoog in de luclit tooiden de fon kelende sterren het uitspansel, ge lijk duizenden diamanten op zwart fluweel uitgespreid, beneden kron kelden de voetpaden zilverachtig beglansd door het bleeke licht der sterren, zich gelijk beekjes tusschen de donkere grasperpen. Zwijgend wandelden George en Mary, gevolgd door Edward met Heva, langzaam voort. Van tijd tot tijd deed een der wandelaars het eene of andere onbeduidende ge zegde hooren, waarop dan meestal een even onbepaald antwoord volgde, doch zij gevoelden zich tot elkander aangetrokken en hun stilzwijgen was welsprekender dan hun woor den vermochten uit te drukken. Sir John volgde hen stilzwijgend en vond er een genoegen in Mary en Heva reeds bij voorbaat zijne lieve dochterste noemen. Hij zag de toekomst in deze oogenblikken zoo vroolijk en roos kleurig te gemoet, en vergat voor een korten wijl het groote doel, de geheimzinnige nasporingen, aan den uitslag waarvan, het heil der Indi sche Compagnie, naar hij zich ver zekerd hield, afhing. Hij dacht nu niet aan de gevaren, welke hem voortdurend als het zwaard van Damocles dreigden, en welke hem elk oogenblik op het onverwachts het leven konden kosten. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2