Oplage 10000 Ex. Zaterdag 8 Maart 1884. No. 205. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KXEUSTE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AKS Co., te Haarlem. ADVER TEN TIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicitó Etrangfere G. L. BAUBE Co. JOIIk. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg M -mtmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8. 2.39* 3.58, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Herhaaldelijk wordt tot ons het verzoek gericht, om in ons Blad de officiëele Effecten- lijst van den dag op te nemen; echter zijn we telkens gestuit op enkele bezwaren en weldat daar voor te veel plaatsruimte van de Courant zou worden gevergd en deze nog bovendien aan een groot aantal onzer lezers te laat zou worden be- Om echter aan het verzoek van belanghebbenden te voldoen, zijn de Uitgevers voornemens, om bij ge noegzame deelneming de Effecten- lijst afzonderlijk te verstrekken. Aan geabonneerden op de Courant, per maand 10 Cts. Aan niet-geabónn. p.m. 25 Cts. Abonnementen worden aange nomen, aan het BureauKleine Houtstraat No. 9. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. Nadat het ministerie in het Brit sche parlement de verklaring had afgelegd, (lat de regeering geen enkel bevel naar generaal Graham had afgezonden, waarbij dezen gee last werd zich op Trinlcikat en Soea- kim terug te trekken, meldde de telegraaf ons, dat het Engelsche leger zich reeds op den terugtocht bevond. Geheel op eigen verant woordelijkheid derhalve, heeft de generaal het bevel gegeven Tokar te ontruimen, doch niet dan nadat hij in een dagorder aan het leger verklaard had, dat het doel van den tocht, bestraffing der rebellen en ontzetting van Tokar, was bereikt. Den moed en de goede discipline, waarvan de soldaten blijken gegeven hadden, roemde hij zeer en hij ver- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË TAN XA VIER DE MONTÊPIN. 24) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. De klok van het paleis van Lord Singleton, den g'oeverneur van de residentie Benares, deed in de verte haar tien slagen hooren. Nauwelijks waren de laatste to nen weggestorven of het gekras van den nachtuil deed zich driemaal achtereen in den hollen weg hoo ren. George ontroerde hevig en schrikte op, gelijk iemand die plotseling ont waakt. zekerde zijnen manschappen,dat deze tocht een lauwer te meer aan de kroon van het Britsche leger had gehecht, in de oogen van de geheele wereld. Met die proclamatie, die zooveel mogelijk ook onder de be volking werd verspreid, beoogde hij een tweeledig doel. In de eerste plaats moest zij beschouwd worden, als de gebruikelijke dankbetuiging aan het leger na eene behaalde over winning, terwijl zij aan den anderen kant strekte, om de Egyptenaren en de aanhangers van den Mahdi te doen gevoelen, dat het geenszins de vrees voor hernieuwde aanvallen was, die de Engelsche krijgsmacht noopte het veroverde gebied te ont ruimen. Over het algemeen, evenwel, had men een zoo spoedigen aftocht niet verwacht. Waarschijnlijk is het be richt, dat Osman Digna met het overschot van zijne benden zich in de nabijheid van Soeakim bevond en de vrees van den generaal voor de veiligheid van deze stad daarop niet zonder invloed geweest. Bekend doch is het, dat men noch te Londen noch te Cairo geheel gerust was omtrent de verdediging van deze vesting, die slechts een garnizoen van 500 zeesoldaten en 500 Egyp tische krijgslieden, op wie weinig te rekenen valtbezat. Thans evenwel is deze vrees verdwenen en verwacht men, dat generaal Gra ham zeer spoedig pogingen in het werk zal stellen, om den vijand nog maals een lesje toe te dienen en den omtrek van diens tegenwoor digheid te zuiveren. Van den Mahdi hoort men in den laatsten tijd weinig of niets. Hij houdt nog altijd te El Obeid zijn verblijf, van waaruit hij zijne zen delingen stuurt om de bevolking op de komst van zyne aanliang'ers voor Dit sein, het bewijs dat onbekende hem weder wachtte en tot zich riep, verlevendigde plotseling in zijn her innering, de zalige, genotrijke uren met die verleidelijke onbekende door gebracht, doch wier beeld door de betooverende persoonlijkheid van Mary Burtell sedert dien morgen uit zijn gedachten was wegg'ewist. Voorheen was, gelijk wij weten, dit sein alleen reeds voldoende om George's hart sneller te doen klop pen en zijn geheele ziel door een zee van onstuimige begeerten in be roering' te brengen; maar thans had het een tegenovergestelde uitwer king en wel verre van hem het bloed sneller door de aderen te doen jagen, was het gekras van den nachtuil, waarin hij den vorigen avond nog zoo reikhalzend had ver langd, hem nu onverdrag'elijk. Een rilling voer hem door de leden. Ik ga er niet heen! dacht hij bij zichzelf. Ik ga er niet te bereiden. Of hij de voorstellen, hem door generaal Gordon gedaan ten einde vrede te sluiten, zal aan nemen, is nog onzeker. Wel gelooft men, dat hij persoonlijk daartoe niet ongenegen is, doch men acht het niet onwaarschijnlijk, dat in zijne omgeving de invloed van de oor logspartij zoo groot is, dat hij het niet zal durven wagen die voor stellen aan te nemen. Men moet het niet vergeten, dat hij begonnen is met het prediken van den zoo- genaamden heiligen oorlog, en de ge schiedenis is daar om te bewijzen, dat het zwaard van den dweepzie ken muzelman zeer spoedig de schede verlaat, maar niet zoo snel weder wordt opgeborgen, Uit Tonkin wordt bericht, dat de voorposten van het Fransche leger bevel ontvangen hebben op te ruk ken in de richting van Bac-Ninh. Dagelijks hebben tusschen hen en de benden der zwarte vlaggen kleine schermutselingen plaats, waarbij de laatsten steeds teruggeslagen wor den totdat ze hoogstwaarschijnlijk weldra binnen de muren der stad opgesloten zullen zijn. Generaal Millot vertrouwt, dat de inneming van de vesting geen groote offers van het leger er geen bijzondere krachtsinspanning zal vereischen; aangezien hij de bezetting niet krach tig genoeg acht, zich met goed ge volg' met de Fransche strijdkrach ten te meten. Wel' bevinden zich enkele Chineesche regimenten bin- ben Bac-Ninh, doch hun getal is zoo gering, dat zij weinig gewicht in de schaal leggen. Algemeen beschouwt men dit als een duidelijk bewijs van de onmacht van het Hemelsche rijk, om zich met Frankrijk te meten, 't Heett toch de regeering van Peking niet aan tijd meer heenneen, nooit meer Het voorgaande geschiedde in veel minder tijd dan wij noodig hadden om het te beschrijven. Mary had op eenmaal den arm waarop zij zachtkens leunde, voelen trillen. Met een uitdrukking van verwondering vestig'den haar groote oogen zich op George. Wat scheelt er aan, Sir Georg'e vroeg zij hem eenigszins bezorgd on ongerust omziende. Niets, Miss, antwoordde de jongeling, volstrekt niets; wat 'zou mij kunnen schelen? Ik weet niet, maar indien ik mij niet vergist hebt, beefdet toch. Zijt gij daar zeker van, Miss? O! ja, volkomen. Dan zal het wellicht een on willekeurige zenuwachtige be weging geweest zijn. Zoo, die akelige vogel, welke zich reeds driemaal achtereen hier ontbraken om voldoende voorzorgs maatregelen te nemeo, ten einde zich bij tijds in staat van tegenweer te stellen, aangezien het Fransche leger slechts zeer langzaam is opgerukt, omdat men de afgezonden verster kingen moest afwachten. Trouwens zij die op de hoogte konden zijn van de Chineesche toestanden, heb ben het meer dan eens verzekerd, dat de dreigende houding, welke dit rijk in den laatsten tijd aannam, geen gevaar hoegenaamd kon opleveren; daar het de kracht ontbrak om zijne eischen klem bij te zetten. De uit- ilag bewijst, dat zij goed gezien hebben. Hoogstwaarschijnlijk heeft heden reeds de eerste aanval op de stad plaats; want generaal Millot acht het onnoodig de komst der reserve-troepen, die onderweg zijn, af te wachten. Of met de inneming van Bac-Ninh de strijd ten einde gebracht zal zijn, wordt sterk be twijfeld. De benden der zwarte vlag gen toch, schijnen niet gezind, thans reeds hunnen tegenstand op te ge ven, en het zal den Franschen nog zeer veel moeite kosten, het geheele land de zegeningen van den vrede te verschaffen. De herhaalde vertoogen, door de groote mogendheden bij de Zwit- sersclie regeering ingediend, naar aanleiding van de bescherming,welke men aldaar den revolutionnairen van alle landen verleend, schijnen toch iets geholpen te hebbenalthans een paar der gevaarlijkste samen zweerders zijn kort na elkander in hechtenis genomen, beschuldigd van het plegen van vergrijpen tegen het aigemeene recht, 't Is te hopen, dat men hun eens voorbeeldig zal straffen, opdat dit de andere woelgees moge afschrikken en er hun tegen waarschuwe, dat zij van uit Bern dicht in de nabijheid deed hooren, er wellicht de oorzaak van kunnen zijn Hebt gij het ook gehoord, Miss? Ja, het maakte op mij even eens een pijnlijken indruk, gelijk op u, Sir George; al zijt gij een man. dan weet ik toch zeker dat gij daar even een echt vrouwelijke zwakheid toondet. Gij kunt het niet ontken nen, is het wel? vroeg het meisje schalkscli lachend. George boog toestemmend. Ja, Miss, ik moet bekennen, dat gij gelijk hebt, hernam hij, Hoe heet de nachtvogel, welke wij zooeven hoordeneen steenuil of een nachtuil? vroeg Mary. Een nachtuil, Miss. Men wil wel beweren, dat die vogels ongeluk aanbrengen en den spoedigen dood voorspellen van een der bewoners van het huis op welks dak zij zich doen hooren, zeide het jonge meisje. niet straffeloos de rust in naburige staten in gevaar kunnen brengen. Trouwens het werd meer dan tijd, dat men tot zulke maatregelen over ging. De lankmoedigheid der Zwit- sersche bondsregeering tegen die onverbeterlijke onruststokers is reeds al te dikwijls de oorzaak geweest dat afgrijselijke misdaden konden bedreven worden, zonder dat het der justitie gelukken mochtde sehuldigen in handen te krijgen. Zooals men weet, is het nagenoeg dezelfde kwestie die thans tusschen Engeland en Amerika hangende is, waar de raddraaiers der Iersche dynamiet-partij ook straffeloos hunne aanslagen tegen het leven en de veiligheid van Britsche onderdanen kunnen beramen. Ook daar gaan uit de bevolking zelve stemmen op, die met nadruk van de regeering eichen, dat zij het verzoek van het Londensche kabinet in gunstige overweging nemen zal, en eene meer krachtige houding aannemen tegenover O'Donovan Rossa en zijne politieke vrienden, die, zooals men weet, van hunne misdadige plannen geen geheim maken. De Fransche bladen weten ons te vertellen, dat tusschen Duitsch- land en Oostenrijk dan de eene zijde en Rusland aan de andere, eene overeenkomst gesloten is ten doel hebbende, voor minstens vijf jaren den vrede in Europa te handhaven. In het vijftai artikelen waaruit dit contract bestaat, zouden deze drie mogendheden zich wederkeerig ver bonden hebben, alles te vermijden wat den vrede in gevaar brengen kan. Oostenrijk zou Bosnië en Her- zegowina blijven bezetten, terwijl men wederkeerig Rusland in Azië de vrije hand zou laten. "Volgens den berichtgever, zou dit verdrag Ja, Miss, zoo wil de volks overlevering, maar het is te dwaas om aan dergelijke sprookjes, wier ontstaan men te vergeefs zoekt te ontdekken, het minste geloof te hechten. Gij gelooft dus aan niets, Sir George O, zeker Miss, doch alleen hetgeen mijn gezond verstand zegt, dat mogelijk is, neem ik gaarne aan. Ik kom slechts tegen onzin en ongerijmdheden op. - Maar waarom waart gij dan daareven zoo ontroerd? Zopder twijfel tengevolge van dien nachtelijken kreet, wijl, te mid den van die heerlijke stille, slapende natuur, dat onaangename geluid een wanklank in mijne ooren was en mij evenals een valsch aangeslagen nooc in een concertstuk, ontstemde. Dus vreest gij geen gevaar? een, volstrekt niet. Hebt gij ook geen voorgevoel

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1