BINNENLAND. voornamelijk aan de goede zorgen van Bismarck zijn ontstaan danken. De groote kanselier is nog altijd bevreesd voor een revanche oorlog met Frankrijk, en wenschte de partij, die bij een dergelijken strijd vooral op de ondersteuning van Rusland hare hoop gevestigd heeft, te doen gevoelen, dat zij zich in deze misrekende. Frankrijk en Engeland geheel te isoleeren, zie daar, zoo besluit de Figarohet eigenlijke doel van den man, die thans het hoogste woord voert in de staatskunde van Europa, en als het bericht van het sluiten der bo vengenoemde overeenkomst waarheid bevat, laat het zich aanzien, dat hij dit doel zeer nabij zal komen. De Duitsche bladen evenwel, ontkennen het bestaan van eene dergelijke overeenkomst. Wel is de betrekking tusschen de drie keizerrijken zeer vriendschappelijk, doch van een for meel verbond is tot heden geen sprake geweest. Ook de Oostenrijk- sche minister-president legde in ant woord op eene tot hem in het La gerhuis gerichte interpelatie eene verklaringin dien geest af. De Temps en de Figaro evenwel, houden hunne verzekermgen staande en voegen er bij, dat de reis van den minister von Giers naar Berlijn en Weenen geen ander doel had, dan het slui ten dezer overeenkomst mogelijk te maken. De koning en de koningin van Servië zilleu hoogstwaarschijnlijk dit jaar zich plechtig laten kroonen. Naar men weet, is deze plechtig heid, noodig geworden door de ver heffing van vorst Milan tot koning van Servië, tot heden achterwege gebleven. Groote toebereidselen wor den er gemaakt om de plechtigheid den noodigen luister bij te zetten, en de bevolking van liet nieuwe koninkrijk toont zich daarmede bij zonder ingenomen. Haarlem, 7 Maart 1884. Z. M. de Koning zal heden de Transvaalsche deputatie ten gehoore ontvangen. Nader verneemt de N. R. Ct dat ook de commissaris deskonings in Noord-Holland en de burgemees ter van Amsterdam het eere-voor- zitterschap hebben aanvaard van den dezen zomer te houden alge- meenen schietwedstrijd, en aan het uitvoerend comité hunnen steun heb ben toegezegd. In de Staats-Ct. wordt de aan dacht van Nederlandsche genees kundigen gevestigd op de gelegen heid, die er voor hen bestaat, om onder genot eener toelage van f 200 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den burgerlijken geneeskundi gen dienst in een of ander door den Goeverneur-Generaal aan te wijzen gedeelte van Nederlandsch Indie, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter beschikking van den Goever neur-Generaal worden gesteld, wordt jtevn goevernementswege toegekend: ^Risai^gf&'tifieatie voor uitrusting ten bedrage van f 2000, als de be langhebbende is gehuwd of weduw naar met een of meer kinderen te zijnen laste, en ad f1500 als hij dat ons een ongeluk boven het hoofd hangt Neen, waarlijk niet, Miss; in het minst niet. Dan zijt gij gelukkiger en dupperder dan ik. want ik beken eerlijk dat het gekras van dien vo gel te midden van deze nachtelijke stilte, mij een voorteeken is van een naderend, onvermijdelijk ongeluk, dat een van ons allen boven het hoofd hangt. Die woorden strookten zoo geheel met de gedachten van George, dat hij opnieuw en ditmaal sterker dan den eersten keer ontroerde. XIV. SAUGOK EX DE ONBEKENDE. In den hollen weg waar deze den rechten hoek vormde, leunde Saugor met twee paarden aan de hand te gen den stam van een ouden boom. Gewoonlijk verliep er nog geen minuut, nadat hij het gekras van den nachtuil had nagebootst of I ongehuwd is; b. vrije overtocht naar Batavia per stoomschip in de eer ste klasje, casu quo ook voor hun wettig gezin. Verdere bijzonderhe den in de St.-Ct. van 7 Maart. In de Woensdagavond te 's-Hage gehouden vergadering van het de partement 's-Gravenhage der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid kwam o. a. ter tafel het bekende adres der heeren Brodie tegen het handeldrijven in steenko len door spoorwegambtenaren, be paaldelijk de stationchefs, met het verzoek van het hoofdbestuur der maatschappij of de departementen een onderzoek naar de in die circu laire beweerde misbruiken noodig oordeelen. De meerderheid van de leden, die zich over deze kwestie uitlieten, waren van oordeel, dat men hier te doen had met eene poging van de zijde van enkele steenkolenhan delaren, om eene voor hen duchtige concurrentie op te ruimeneene mededinging evenwel die echter zeer ten bate werkte van het publiek, dat daardoor niet werd overgele verd aan een monopolie, maar zich langs den goedkoopsten weg van de brandstof zoekt te voorzien. Daar tegenover stond de meening van een lid, die beweerde, dat de station chefs het in hunne macht hadden steenkolenverzendingen ®p te hou den of bij de hunne achter te stel len en van een ander, die van den handel door spoorwegambtenaren nadeelen voor den dienst duchtte, waartegen echter, van een anderen kant werd opgemerkt, het belang der spoorwegmaatschappijen zelveu, die zich niet verzetten. Men kwam, na eenig debat, tot de conclusie aan het hoofdbestuur te antwoorden, dat, naar de mee ning van de vergadering, het han deldrijven door spoorwegambtenaren wellicht strijd met de bijzondere belangen van sommige handelaren, maar een eerlijke concurrentie niet strijdig is met het algemeen belang der nijverheid. De minister van binnenland- sche zaken brengt ter algemeeue kennis, dat het examen, om als leer ling aan 's Rijks veeartsenijschool, te Utrecht te worden opgenomen, in gevolge art. 20, 21, 22 en 23 van het reglement voor die school, vast gesteld bij koninklijk besluit van 2 September 1874, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k. en dat belanghebbenden zich in persoon of schriftelijk, mits port vrij, vóór 15 Juni e. k. bij den direc teur der school moeten aanmelden. Verdere bijzonderheden vinden be langhebbenden in de Staats* Courant van 7 Maart. Naar men verneemt, is het nog niet zeker, of de Transvaal- Deputatie, na haar reis naar Spanje en Portugal, nog in Nederland zal terugkeeren, alvorens via Engeland naar Zuid-Afrika te retourneeren. Volgens het Rott. Nbl. wordt de leeuing, die de Transvalers hier hopen te sluiten, schitterend voor bereid. Men zou Burgers en alles wat er toen gebeurd is vergeten. Voor zoover men uit de reeds ingekomen opgaven kan opmaken, bedraagt het totaal bedrag der giften voor de Maatschappij van Welda digheid ongeveer f32,700. Alle op gaven zijn echter nog niet ingeko men. Naar het D. v. N. verneemt heb ben curatoren van het gymnasium George kwam reeds aansnellen, maar dien avond moest hij langer dan gewoonlijk wachten en bleef, zooals wij reeds verhaald hebben, zijn eerste sein onbeantwoord; niets verstoorde de nachtelijk stilte. De Hindoes zijn geduldig van aard. Aanvankelijk verwonderde Saugor zich dan ook niet over de ongewone vertraging, welke wellicht een zeer natuurlijke oorzaak had. Kalm en onbewegelijk wachtte hij. Toen de jonge Engelschman ech ter na verloop van tien minuten nog niet verscheen, kwam hem dit toch vreemd voor en dacht hij bii zich zelf: Hij heeft het sein zeker niet gehoorden de hand aan den mond brengende, bootste hij voor de tweede maal, maar nu nog lui der, het geluid van den nachtuil na. George bevond zich nog met zijn vader, broeder en de jonge meisjes in den tuin. te Arasterdam den heer dr. H. C. Muller, leeraar aan 't gymnasium, die in den laatsten tijd op eenige plaatsen is opgetreden in vergade ringen der sociaal-democratische partij, het volgend alternatief gesteld. óf op te houden met het optreden in openbare vergaderingen als woord voerder der sociaal-demoeratische partij. óf voordracht voor ontslag als leeraar aan het gymnasium. Tot ons groot genoegen, zegt het H. bi. kunnen wij heden mededee- len dat dr. Mezger teruggekomen is op zijn besluit om Amsterdam te verlaten. Van zoo vele zijden zijn hem bewijzen gegeven hoe zeer hij hier gewaardeerd wordthem is ten slotte zoo krachtig de medewerking van het Gemeentebestuur gebleken tot opheffing der bekende bezwaren, dat hij besloten heeft om alhier ge vestigd te blijven. Wij verheugen ons er in, dat door veler medewer king, dif besluit genomen is door dr. Mezger. Het is moediger en flin ker om op een wellicht in overhaas ting genomen besluit terug te komen, dan er bij te volharden, als de aan leiding er toe is weggenomen. Het Gemeentebestuur heeft met takt waardigheid aan welwillendheid ge paard; en dr. Mezgers's: Ty suis f y reste (ik ben er, en ik blijf er) zal dus met groot genoegen ver nomen worden, door allen die ver dienstelijke burgers gaarne in onze schoone stad houden. Niet minder dan 418 vischhande- laars en visschers te Volendam heb ben zich bij adres gewend tot de Tweede Kamer. Zij vragen herstel hunner grieven, en dringen er op aan, dat het visschen met het kuil- net weder worde toegestaan. Voorts wijzen zij er op. dat als werkelijk de kuil, tusschen twee vaartuigen gespannen, te veel kleine visch vangt, het meest afdoende m'ddel ware een grooter maat aan te geven voor de mazen van dat net. Wordt de wet niet gewijzigd, dan, beweren de Volendammers, wordt hun broodwinning geheel vernietigd. Een der nog in leven zijnde slacht offers van de Leidsche giftmengster Van der Linden, de soldaat, die ongeveer zeventien maanden in het militair hospitaal aldaar heeft door gebracht, is thans daaruit ontsla gen, niet om weer als tamboer bij de grenadiers te gaan dienen, maar omdat hij wegens verlamming daar toe verder ongeschikt is verklaard. Hij schijüt niet geheel genezen te kunnen worden. Slechts gebrekkig kon hij zich over de straat bewe gen op zijn tocht naar het station. In tegenwoordigheid van alle ver tegenwoordigers der vreemde mo gendheden bij ons Hof, de leden der vreemde gezantschappen, tal van personen uit den hofstoet van Z. M-, en vele notabiliteiten, werd gisteren in de H. Jacobuskerk in de Parkstraat te 's-Hage eene mis opgedragen voor den gep. luit.-gene- raal graaf Dnmonceau, chef van het. militaire huis des Konings. Een talrijk gehoor bevond zich tijdens deze plechtigheid in het met rouw bekleede kerkgebouw. Men schrijft uit 's-Hage aan de Amst. Ct. Het tooneelspel Burger Humbert, Hij was op dit tweede sein voor bereid, en niettemin ontroerde hij. terwijl Mary, bij wie die kreet al lerlei duistere voorgevoelens op wekte; nog heviger verschrikte. Door eene onverklaarbare en plot selinge ongesteldheid als het ware aangevallen, begon liet jonge meisje over al haar leden te beven. Haar boezem hijgde, haar hart klopte hoorbaar en met. nauw hoorbare stem vroeg zij aan George: In 's hemelsnaam, Sir George, laat ons naar huis gaan Die vogel jaagt mij angst aan! En ofschoon het misschien kinder achtig van mij is en gij mij zult uitlachen, kunt gij mij niet uit het hoofd praten, dat hij ons ongeluk zal aanbrengen Bij deze laatste woorden voelde Mary dat haar krachten haar be gaven en dat zij op het punt stond te bezwijmen. Het was haar of de grond onder haar voeten wegzonk; Dinsdagavond alhier door het Neder landsch Tooneel opgevoerd, heeft, naar het schijnt, de goedkeuring van Z. M. onzen geëerbiedigden koning niet mogen verwerven. De rol vau Humbert, door den heer Louis Bouwmeester vervuld, is van republikeinsche strekking niet vrij te pleiten, en dit gaf wellicht Z. M. aanleiding om even na het ophalen der rideau Zijn rijtuig te doen voorkomen, en plotseling, blijk baar in minder goede stemming als bij Zijne intrede, het comediegebouw te verlaten. Gisteren werd door den water schout te Scheveningen eene aldaar tehuisbehoorende schuit aangemons terd met eene geheele Katwijker equipage. Tengevolge van den aan bouw van nieuwe schuiten is er te Scheveningen gebrek aan matrozen, zoodat vreemdelingen daargereede- lijk kunnen plaats vinden. Gisterenmiddag is iu de Pyrotech- nische werkplaatsen te Delft, bij 't ledigen, een kartetsgranaat gespron gen, ten gevolge waarvan een on derofficier der artillerie vrij ernstig werd verwond; stukken metaal en kleine kogels van het projectiel af komstig, zijn op verren afstand hier en daar in de stad terecht gekomen. Reeds voor eenige dagen liep te Delft het gerucht, dat bij het ma ken van het ontwerp voor de tunnel nabij het station aldaar eene fout zou zijn begaan, welke te laat is ontdekt, en tot eene aanzienlijke vermeerdering der kosten van den bouw zal leiden. De ontwerper zou namelijk bij het aangeven der hoogte van het grondvlak van de tunnel slechts het peil van Delfland en niet het zooveel lager polderpeil in rekening hebben gebracht. De bodem was daarom niet watervrij te houden en het werk kon alzoo onmogelijk door den aannemer wor den opgeleverd, zooals het volgens contract tusschen deze gemeente en de Holl. Spoorwegmaatschappij is bepaald. Intusschen schijnt hierom trent eene nadere overeenkomst te hebben plaats gehad; althans het heiwerk is afgeloopen, en gisteren is men met het metselwerk van de fondamenten voor het tweede ge deelte van de tunnel aangevangen. (D. C.) Dezer dagen is gemeld, dat een. inspecteur van politie te Delft aldaar een zeeman had gearresteerd, die uit zijn gesprekken had doen vermoe den, dat hij een voornaam getuige was in den moord, die te Rotter dam vóór eenigen tijd gepleegd is. Die persoon is daarna naar Rotter dam getransporteerd en daar door den rechter-commissaris in verhoor genomen. Toen bleek dat hij een Rotterdammer was, die bij gelegen heid van het bezoek der Transva lers te 's-Hage derwaarts had wil len gaan. Hij had onderweg echter zoozeer van de «vergunning» ge profiteerd, dat zijn portemonnaie hem niet veroorloofde verder te gaan dan Delft. Daar aangekomen, verlangde hij weer naar Rotterdam en zon op een middel om aldaar «franco» terug te komen. Hij ging naar het poli tiebureau, vroeg- daar om logies en vertelde allerhande bijzonderheden aang-aande bovenbedoelden moord. Hij werd in verzekerde bewaring genomen en rijkelijk van spijs en alles draaide in de rondte en zij zou zeker gevallen zijn, indien George haar niet haastig onderstenud en opgevangen had. Mijn God! riep Sir John hevig ongerust uit, wat scheelt het lieve kind Zij verliest het bewustzijn, vader! antwoordde George ang stig, wat zullen wij doen Onmiddellijk naar huis gaan..... spoedig! antwoordde de procu reur-generaal. Het is zonder twij fel eene voorbijgaande ongesteldheid, die door onze hulp wel spoedig zal overgaan, George, met zijn dierbare last in de armen, liep zoo ongeloofelijk snel naar huis, dat Edward, Ileva en Sir John hem te nauwernood konden bijhouden. Toen hij den Bengalow binnentrad, had Marv ten volle het bewustzijn verloren. Haar lange wimpers overdek ten haar schoone oogendie nu drank voorzien. De commissaris van politie te Delft maakte een uitvoe- j rig procesverbaal op van zijn aan- i houding etc. en zond hem daarna onder begeleiding der politie «franco» naar Rotterdam. Daar bleek echter dat hij van den moord weinig of I niets wist. M Men verneemt, dat tegen een der j personen, die ter zake van den in 1 den nacht van 23 op 24 Februari gepleegden doodslag op den matroos J. Hansen, naar de cellulaire ge- i i vangenis werden overgebracht, door de arrondissements-rechtbank al- daar rechtsingang met bevel tot gevangenhouding is verleend, ter- wijl de andere in vrijheid is gesteld. In de vereenigde vergadering van Delfland, gehouden op 6 Maart, is het voorstel aan Gedep. Staten te doen, betreffende een afzonderlijk beheer over de werken ten dienste der zeewering, en om de kosten voor da werken om te slaan naar de kadastrale huurwaarde der ge bouwde en ongebouwde eigendom men, aangenomen, met het oog op de vele kosten der werken, bedra gende in de laatste 5 jaren p. m. f 900.000 Te Schiedam is, naar de Ned. j Artisten Ct. verhaalt, een Duitsch j geleerde, die, van Rotterdam uit, I de stad uit belangstelling bezocht, en naar eene restauratie vreeg, door een agent naar het poli tie-bureau gebracht, in plaats van hem terecht I te helpen. Hier werd hij in bewa- i ring gehouden, tot na een paar uur I de chef verscheen, die hem liet voorkomen, en nu zijn pas vroeg. Dien had de Duitsche professor evenmin als een Hollander, die een uitstapje naar Duitschland maakt, j maar hij was in het bezit van ge- I stempelde brieven van het Britsch Museum. Voor de Schiedamsche politie was dit echter niet voldoende. Gelukkig had hij ook nog een brief bij zich, die den stempel van den- zelfden dag droeg, en de vreemde ling werd vrijgelaten. De politie te Kralingen heeft tegen het Delftsche dienstmeisje, dat uit haren dienst te Kralingen ver dwenen was, met eene som geld, j die haar was toevertrouwd, proces verbaal opgemaakt wegens misbruik van vertrouwen. Het is gebleken, dat zij een anderen naam droeg, dan waaronder zij zich te Kralingen had bekend gemaakt. Woensdag-ochtend, omstreeks half zes uur, heeft een droevig ongeluk plaats gehad op het Rijnschip Ca- tharinaschipper Fabre, liggendein de binnenhaven te Fijenoord. Dit Rijnschip laadde ijzererts uit het in die haven liggend Engelsche stoom- 1 schip Merchant Princewaarvoor ijzeren bakken gebruikt worden. Door liet breken van het topcinde sloeg dusdanige bak ineens naar be neden op genoemde Rijnaak, waar door de knecht zoodanig aan het hoofd verwond werd. dat de onmid dellijke ingeroepen liulp van Dr. Erkelens niet mocht baten, die dan ook den dood constateerde. De on gelukkige was gehuwd en 25 jaar oud. In een herberg bij Oud-Beierland had Woensdag een ernstige vecht- partij plaats tusschen den herbergier en lötelingen der nat. militie.; naar men zegt liep het geschil over den door fijne, lichtblauwe kringen wa ren overschaduwd. Over haar ge laat lag een doodelijke bleekheid. George legde haar voorzichtig neder op een rustbank, welke hij met behulp van kussens in een rust bed herschiep. Edward snelde heen om een alcarazas te zoeken. Heva vloog naar haar kamer om Engelsck zout te halen, waar aan zij hare zuster deed ruiken, terwijl George haar met frisch wa ter de slapen bevochtigde. Die mid delen misten hun uitwerking niet; zij hielpen terstond. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2