BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAM prijs van een borrel. Wederzijds bracht inen elkander bloedige won den toe, terwijl ook het glaswerk en de ruiten in de herberg niet wer den gespaard. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. Onlangs kocht een schaapherder bij Tubbergen van een boer te Gee- teloo een herdershond, doch daar het dier niet aan zijn verwachting voldeed, en hij derhalve meende bedrogen te zijn, peinsde hij op wraak. Toen nu voor een paar dagen drie meisjes hem op den weg tege moet kwamen, en hij in de eene de dochter van zijn vijand meende te herkennen, sleepte hij het 12-jarig kind naar het bosch, kleedde het uit en stak het toen zoo onbarm hartig met dennennaalden, dat een paar menschen op haar hulpge schreeuw kwamen toeloopen en haar bevrijdden. Het meisje, dat erg ge wond is, bevindt zich onder genees kundige behandeling en is niet huiten gevaar. De zaak is in handen der justitie. (D. v. N Mej. G., te Groede, heeft aan haar meid en haar knecht elk f 20,000 nagelaten, vrij van successierechten. Ter bespreking van de wensche- lijkheid om mede te werken tot eene feestelijke ontvangst der Transvaal- sche deputatie bij hare komst te Groningen, had eene bijeenkomst plaats van verschillende hier ter stede gevestigde corporation. Van zeventien vereenigingen wa ren afgevaardigden tegenwoordig. Met bijna algemeene stemmen werd besloten alléén die corporatiën te laten deelnemen, die in het bezit zijn van eene banier, of in tenue kunnen verschijnen. Tevens werd aan de voorloopige commissie in over weging gegeven, zich zoo spoedig mogelijk met de reeds gevestigde hoofdcommissie in verbinding te stel len, om hare goedkeuring op deze medewerking te vragen, en daarna aan de corporatiën, die niet ver tegenwoordigd waren, eene circu laire te zenden, met verzoék zich mede aan te sluiten, ten einde het voorgenomen huldebetoon zoo alge meen mogelijk te maken. Verder werd bepaald, dat Dinsdag a. s. te half negen eene tweede vergadering zal worden gehouden, omdat thans eenigen der aanwezigen nog niet in de gelegenheid waren geweest een mandaat tot medewerking van hunne vereeniging' te verkrijgen, en tevens in die vergadering over te gaan tot het kiezen eener regelings-commis- sie en tot het nemen vau difinitieve hesluiten. (P. G. Cb.) Te Surliuisterveen gingen Zater dagavond de 52jarige G. de Haan en zijn broeder, beiden ongehuwd en de kostwinners van hun oude moeder, samen een boodschap doen. Zij geraakten echter onverhoeds in de nabij gelegen vaart en zijn jam merlijk verdronken. GEMENGD NIEUWS. Met zeer yeel leedwezen ver namen de Kaapstadsche kooplieden, dat de heeren «T. R. Marquard Co., eene der meest gerespecteerde firma's in Zuid-Afrika, door den drang, dien een Engelsche crediteur op haar uit oefent, genoodzaakt is geworden eene vergadering van hare crediteu ren bijeeu te roepen. Het schijnt, dat de crediteur in kwestie een prefe rente hypotheek wilde hebben, waar in de heeren. Marquard Co. niet wilden toestemmen, en het resultaat was nu, dat zij aan de andere cre diteuren moesten vragen wat hun te doen staat. Uit hunne boeken konden zij aantoonen, dat hunne haten bijna 30,000 pd. st. meer be dragen dan de schulden. Opnieuw heeft te Londen een faillissement plaats gehad, dat een pijnlijken indruk aldaar maakt. De oude solicitors-firma Parker Brothers heeft hare betalingen gestaakt, en de hoofden der firma zijn voortvluch tig. Men schrijft het faillissement toe aan mislukte speculatiën in het bouwvak, voornamelijk te Westgate- on-Sea. Het passief is nog niet bekend, maar moet zeer aanzienlijk zijn, hoewel ook het actief, doorgebouwde eigendommen vertegenwoordigd, vrij groot moet zijn. Op een bal bij den hertog Van Connaught hoorde de prins Van Wales een der gasten, een millionair geworden pruikenmaker, de opmer king maken, «dat het publiek wel wat gemengd was.» «Dat kan zijn, mijnheer.» sprak de prins, «maar gij kunt toch niet van mijn broeder vergen, dat hij uitsluitend pruiken makers zal uitnoodigen. - Eenige dagen geleden zag men te Kopenhagen 's nachts tusschen 12 en 1 uur een student dood kalm met eene brandende petroleumlamp door de straten wandelen. Hij werd gevolgd door eenige collega's, die zich blijkbaar kostelijk vermaakten over den zonderlingen inval van hun kameraad. De man met de lamp liet zich niet storen door de kwink slagen der voorbijgangers. Blies de wind de walmende lamp uit, hij stak ze bedaard aan en zette zijn weg voort. De politie wist niet, welke houding zij zou aannemen tegenover den student, die niet de monstreerde tegen de stedelijke gas verlichting. Na een groot gedeelte der stad te hebben doorgewandeld, kwam de student aan zijn punt van uitgang terug en had een wed dingschap gewonnen. Dezer dagen heeft de Senaat te Rome, op voorstel van een dei- leden, den heer Serra, een merk waardig besluit genomen. Het strekt om «volkeren en vorsten voor de uit vrije beweging zoo krachtdadig ge schonken ondersteuning, aan de nood lijdenden op Ischia, de innigste dank baarheid der Italiaansche natie te betuigen.» Zonder onderscheid van partijen werd dit voorstel door alle leden der Kamer goedgekeurd. Een Russisch dagblad deelt het volgende staaltje mede van de wijze, waarop de vogelaars daar te lande hun bedrijf uitoefenen. Daaruit blijkt ten duidelijkste, dat zij niet zijn ontaard aan hun al oude vakgenooten, steeds «op bedriegen uit.» In het goevernement Ssamara is de ekster gedurende zekeren tijd van het jaar in overgroote menigte aanwezig. Bij duizendenden worden zij «met zoet gefiuit» gelokt en ge vangen, vervolgens geplukt, verpakt en naar Parijs opgezonden, om daar onder de weidsche benaming van Russische fazanten weder te voor schijn te treden op de gastmalen dergenen, die op wat lekkers en wat vreemds gesteld zijn. Niet eerlijk,maar hoogstvoordeelig is die handel, naar het Russische blad mededeelt. Er zijn jagers die bij voorkeur op gevaarlijk wild jacht maken en die hun lust daartoe bevredigen in Afrikaansche woestijnen. Zij zonden het nuttige met het aangename kunnen paren, indien zij pogingen wilden aanwenden om beschaafde landen van Europa van roofdieren te zuiveren. Men zou hun daartoe Noorwegen kunnen aanbevelen, waar viervoetig en vliegend roofgedierte nog in menigte wordt gevonden. Sedert 1876 heeft men er gemiddeld per jaar 137 heeren geschoten, en wel voor een aanmerkelijk gedeelte in de omstreken van Drontheirn, in het District Bratsberg en Nord- land. Dooreengenomen zijn sedert '76 per jaar slechts 43 wolven ge dood, maar daarentegen des te meer vossen, want het gemiddeld cijfer der geschoten leden van 't geslacht van Reinard, klimt tot het respec tabele getal van 4522. En 't geen nog meer zegt is het volgende: in 1882 zijn er 7933 gedood. Onder de koningen van het luchtruim, de adelaars, vielen er jaarlijks ge middeld 976 door het doodelijk lood; in 1882 daarentegen heeft men 707 stuks geschoten. Deze cijfers zijn niet geput uit de gewoonlijk zeer geloofwaardige ver halen van liefhebbers der jacht en jagers van beroep, maar uit een andere bron, die vermoedelijk nog meer vertrouwen verdient dan de vroeger bedoelde particuliere mede- deelingen. Zij zijn ontleend aan de officieel© statistieke opgaven, in het licht verschenen op last van het eentraalbureaii te Christiania. Ter verklaring van het feit, dat in 1882 het aantal gedoode roof dieren het gemiddeld, cijfer verre overtreft, zal het volgende wel vol doende zijnsedert het begin van dat jaar zijn premiën uitgeloofd op het schieten van roofdieren en dit middel werkt uitstekend. Voor eenige dagen kwam te Cork het stoomschip Parkland bin nen, welks equipage liet. geluk had gehad een drietal schepelingen van de ontredderde baric Ada Baton, uit een toestand te redden, welke allervreeselijkst mag worden p noemd. De genoemde bark, bevracht met planken, had de haven van St. John verlaten met bestemming naar Liverpool.. Op weg derwaarts werd het schip in den Atlantischen Oceaan door een orkaan beloopen, waardoor het geheel reddeloos ge- raakte. Drijvende als 't ware op de lading was het dek onder water; de kapitein, de eerste en tweede stuurman, benevens zes man van de equipage waren over boord ge slagen en hadden hun dood gevon den in de baren. De drie overge bleven matrozen moesten hun toe vlucht zoeken in het want en had den zich geborgen in den mars van den grooten mast, alwaar zij zich hadden vastgesjord. Zonder voed sel, zonder drinkwater, ten prooi aan de zware nachtelijke koude, hadden zij reeds vijf dagen in dien toestand doorgebracht, toen zij de golvende, lang uitgestrekte rook wolk van de «Parkland» ontwaar den. De bange vrees, dat zij wel licht niet zouden worden opgemerkt aan boord van het naderend .stoom schip, verzwaarde hun toestand ge lukkig niet lang en maakte weldra plaats voor het zalig gevoel, dat hun redding nabij was. Welk een ongekend geluk hunne harten vervulde, laat zich gemak kelijk begrijpen, indien men in aan merking neemt dat in dien zelfden ochtend het plan was vastgesteld om te loten wie van de drie aan de beide anderen tot voedsel zou strek ken in geval voor het middaguur geen redding opdaagde. Ds Transvalers in Amsterdam. Omstreeks den middag stond in verren omtrek van het Centraal station. een dichte menigte in span ning te wachten op de aankomst van drie Transvalers, de bloem van het volk, dat een ieder, dagbladle zer of niet, in de laatste jaren leerde kennen als een kloek, kranig volk, dat zich de kaas niet van het brood laat nemen, en waaraan elke rang of stand, richting of partij hulde bracht. In het station bevonden zich, be halve de muziekkorpsen, vele leden der regelingscomraissie met dames en genoodigden, de Senaat van het Amsterdamsclie studentenkorps, de Weerbaarheidsvereenigingen Am sterdamsclie Studenten-schietveree- niging,» «Utrechtsche Studenten- weerbaarheid, Scherpschutters-ver- eèniging Doesburg en omstreken», idem De Zwijger uit Utrecht, Neder- landsch weerhaarheidsbond, Neer- lands burgerwacht van Amsterdam, en eene deputatie van officieren en onderoffiieren der Schiedamsche schutterij, allen met hare banieren. Op het verwachte oogenblik reed de trein het station binnen. Vier jongejuffrouwen, dochters van de heeren Van Duyl, Gunning, Kuy- per en Schmull strooiden bloemen op het pad der reizigers. Door twee hervormde weesmeisjes werden hun kransen aangeboden, en de muziek liet het Transvaalsche volkslied hooren. Minzaam sprak de deputa tie de weesmeisjes en de jongejuf frouwen toe. Staande aan den ingang der wacht kamer lo klasse, hield de hoog leeraar Gunning eene welsprekende rede, waarop president Kruger kalm en bedachtzaam en in goed verstaan baar Hollandsch antwoordde; om beider redevoering hier te beschrij ven, laat échter het bestek onzer courant, niet toe, doch het zij ge noegte vermelden dat deze van innige, warme sympathie tusschen de beide landen, Nederland en de Transvaal, en ingenomenheid van weerszijden getuigde. Na een inspectie van de weer baarheidskorpsen door generaal Smit, waarbij hij namens de offi cieren dor schutterij werd toegespro ken, wat hij met woorden van dank voor de betoonde sympathie beant woordde, namen de Transvalers en hun gastlieeren plaats in de gereed staande open rijtuigen, allen met twee paarden hespannen, en bega ven zich langs den reeds in eenige exemplaren van ons vorig' nummer aangeduid en weg naar het Bracks Doelen-hotel. Tal van Amsterdams ingezetenen toonden belangstelling in de gebeur tenis der broederlijkheid voor den «teruggevonden broeder» door het uitsteken van de nationale, som migen zelfs van de Transvaalsche vlag. Ofschoon bij bot vertrek der depu tatie van het station het zwart zag van toeschouwers en eenige oogen- blikken nogal gedrang was, is toch alles, voor zoover wij weten, zonder ongelukken afgeloopen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft gisteren met 40 tegen 33 stemmen aange nomen het amendement van den heer Yan Heeckeren, om de tabel der marken uit het aanhangige wetsont werp J.e laten vervallen. De regee ring heeft daarop schorsing der be handeling gevraagd, om te onder zoeken of het ontwerp alsnu nog van nut kon wezen. De Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp tot regeling van het staatstoezicht op krankzin nigen heeft op het gewijzigd ont werp van wet negen wijzigingen voorgesteld. O. a. stelt zij voor: Voor zoover niet op andere wijze in de behoefte aan gestichten tot opneming van de in eenige provincie wonende of verblijvende krankzinnigen wordt voorzien, zorgt het bestuur der pro vincie, hetzij afzonderlijk, hetzij in vereeniging met de besturen van andere provinciën, voor de oprichting en instandhouding van gestichten, voeldoende aan de door deze wet gestelde eischen. RECHTSZAKEN. De somnambule M. E. S- en de magneteur A. H. zijn gisteren door de arr.-rcchtbank te Amsterdam schuldig verklaard aan do hun ten laste gelegde onbevoegdo uitoefening der geneeskunst door het verleenen van genccs- kmndigen raad als bedrijf. De rechtbank overwoog o. a. dat de som nambule zelfs als zij iu hare slaap ontoe rekenbaar is, omdat zij wetende dat er onder de bezoekers ook personen zijn die genees kundigen raad komen vragen, zich door den magnetiseur in slaap beeft laten brengen. De rechtbank heeft, onder aanneming van verzachtende omstandigheden de somnambule veroordeeld tot eene geldboete van f 50 sub- sidiar 7 dagen celstraf en den magnetiseur tot een celstraf vau 35 dagen en een geld boete van f 50, subsidiair 8 dagen celstraf. KERKNIEUWS. Ned. ïïerv. Kerk. De beer J. II. Geselschap, predikant te Vlissiugen, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór vijf en twintig jaren bij zijne eerst» gemeente den evangeliedienst aanvaardde. De jubilaris ontving van zijne ringbroeders de kerkelijke colleges en vele gemeenteleden talrijke zoowel stoffelijke als zedelijke blijken van belangstelling. In 1858 in Zuid-Holland tot candidaat gepromoveerd, aanvaardde de heer Geselschap in 1859 do heiu aangebodene vaoature te Garderen (classis Harderwijk), stond daarna achtereenvolgens te Reenen, Barnevcld en Fijnaard, van welke laatste standplaats hij In 187S naar Vüssingen overkwam. Katholieke Kerk. Monseigneur II. Blom, geheim kamerheer van Z. H, Paus Loo XIII, ridder der Orde van den Nedcrl. Leeuw, kanunnik, deken en pastoor, heeft ziju eervol ontslag verzocht en verkregen als deken van Amersfoort eu als pastoor der parochie van den H. Fraucis- cus Xaverius. Hij neemt zijn verblijf inliet door hem opgerichte St. Josephsgesticht te Amersfoort. Hij vierde in 18S2 het vijftig jarig jubilé zijner wijding als priester, en in 3 SS3 zijn vijftig-jarig jubilé als pastoor te Amersfoort. KUNSTNIEUWS. De beroemde zanger Anton Scbott, die ons land weer komt bezoeken, zal van 16 tot 30 April a.s. verschillende gastrollen vervullen bij het Duitsche Oparagezelschap van den heer Püiiging te Rotterdam. STOOMVAARTBERICHTEN, Het stoomschip //Prinses Maric", vertrok 5 Maart van Southampton naar Batavia. Het stoomschip //Noord-Holland", van Rot terdam naar Java vertrok van Southampton 6 Maart namiddags. Hot.- stoomschip /Gelderland", van .Tava naar Rotterdam, vertrok 6 Maart des na middags van Marseille. R1VIERBERICHTEH, Vreeswijk, 6 Maart. 2.48 M. boven AP 4.01 M. onder N. P. Keulen, Maart. 2,60 M. boven 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 7 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegomnier dito f a Geldcrscke Jammen f a dito Blauwe f a Fricsche Hamburgers f a dito Jammen fl.6(t a 1.80, dito Engelsche f 1.30 a 1.40, Zeeuw- sche Spuische Jammen f 1.70 a 2.40, Blauw# f2. a 2.20, Flakkeesche Jammen f 1.50 a 1.80, Pooters f a Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Koffie. Afgedaan 1592 bn. Java W.-I. B., ex diverse schepen. Tin onveranderd. Petroleum loco fO1/, E. gedaan, Sept./ Dec. f 10'/4. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering onveranderd Maart f161, 160, Mei f164, 163, Oot. flU, 168. Noteering van Menne Thole. Koolzaad zonder haudel. Raapolie stil. Schiedam, 6 Maart. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f 1.80, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging fl.60. Amsterdam, 6 Maart. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 1S67. 5 Goudleeniug 5 Italië. Obl. Pans. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Cornp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. bnitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 //(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 25000D Obl. binnl. f1000- 5000 I' Obl. Alg. Sch. 1865. 5 0 1869. 6 Obl. Leen. 1876 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St 1876. 4'/, 1877. 4 Columbia. Obligatiën41 Peru. Lecning 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aaud. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl St. spw. Aand. H Cent.spw. gesl.Obl. u Ind. spw. Aand. u Rijn spw. volg. Aandu Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland. Gr.Spw.Mts.AHiid. 5 Balt. spw. Aand 3 Jelez Griasi Obl .5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morscbansk Syarau Aand5 Riascbk Wiasrna Aund.5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-YorkLake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 657', "7u/i. ■OH/, 97", 65'3;„ 667, 50" 937 87/, 8» 65 111 27 ll'/< 1177/, 154 118 737/,, 154 1» 18 54'* 124'/, 533/, 90'/,, 58s, 4 145'/, 24'A 136 1063/4 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 109 Rotterdam 3 101'/, Gem. Crediet. 3 94", Belgie. Stad Antwer pen 1S743 973/, Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1 023 I860. 5 112* 1804. MO*,, Rusland. u 1864. 5 129 1866. 5 (127 Geldkoers, prolongatie 3 a 3'/s pCl. Coimissariaat va» Politic te llnrlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure,, voor de eigenaars terug tc bekomen. Een zwart sajettcu breikous, een bril, een wollen want, een pet, een pakje boerinnen mutsen, ccn ring met 4 sleutels, een sleutel, een gouden potloodhouder en een schaartje in étui. Alles op straat gevsmdeu. Terug te bekomen bij J. II. Steenkist, Gedempte Kruaijenhorstcrgracht No. 34 C., een gouden potloodhouder waarop letters. 4 Maart. J. J. Langcveld, geb. Ditmar, d. - 5. J. Landwchr .Tonann, geb. Ersniau, z. - M. E. Veen, geb. Straatjes, z. - C. M. Slebe, geb. Hendriks, d. - E. Boer, geb. Hartel, z. - 6. S. de Lugt. geb. de Wilde, d. - M. A. P. de Wildt, geb. Ileijdveldt, z. GETROUWD 6 Maart. J. J. Bouwer eu E. Lacet. - A. Gardenier en S. W. C. Göetz. OVERLEDEN 4 Maart. II. Mone, 23 md. z., Kennemcv- plein. - G. A. Bics, 2 j. z., Koningstraat. - 1?. Boots, 20 md. z.. Koolsteeg. - 5. J. F. de Klerk,'65 j., cchtg. van J. Verreijk, Lange Heerenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3