MAUmüTOT, „PM Westraat lo. 10, P. DE JONG, Maatschappij van WelflafliiM. Verkooping Hof van Holland. Barteljorisstraat 17, Haarlem, BURGERLIJKE STAND. ADVERTEYTIËN. Groote Voorstelling Smedestraat 23. is "Verhuisd REUZENKONIJNEN ENZ. wel in andere gemeenten in den j omtrek, worden door kooplieden in Haarlemmer-olie kwade praktijken in toepassing gebracht. Des morgens komt een vrouw in een winkeltje om eenige fleschjes van dit zoogenaamde geneesmiddel, maar de. winkelier kan aan de vraag niet voldoen. Gelukkig kont des i namiddags een commissionair die waar aanbieden, de winkelier slaat een goeden voorraad in, maar de i koopster laat nu niets meer van zich hooren. Zooals men zich herinneren zal, ontving de heer Elferink, gewoonlijk Elferman genoemd., lid van den Ge meenteraad te Denekamp, 9Jan.jl. een brandbrief, met den eisch om op een bepaalde plaats f300 neer te leggen. Dinsdag vond men een schrijven aangeplakt op een der boomen van bet kerkplein aldaar van den volgenden inhoud: «een ingezeete uit ootmarzum die naar delden wou vertrek die is de brifschrijver van elfvernam». De politie doet onderzoek wie de «ingezeete uit oormarzum, die naar delden wou vertrek» is. Gisteren middag is de jongere broeder van Gradus Arends, ge naamd Antoon, te Zutfen in voor- loopige hechtenis, als verdacht van medeplichtigheid bij den moord te Kaalte, uit de gevangenis ontslagen. Waarschijnlijk staat dit ontslag in verband met de bekentenis, in deze zaak afgelegd door zijn broe der Gradus. Men schrijft uit Hellouw Er heerscht iu ons dorp zekere gisting, die zich mit in smaadwoor den tegen enkele meer aanzienlijke inwoners. De oorsprong van wrevel en misnoegdheid bij de groote me nigte ligt in de wijze, waarop het Eonds van Stegen' en Wegen be heerd wordt. Uit de inkomsten wordt de nachtwacht betaald, de torenklok onderhouden, f 500 aan het openbaar onderwijs besteed enz. Poldermees ters hebben het beheer. Nu klaagt men er over, dat er niet geregeld rekening en verantwoording wordt gedaan voor de gemeente, dat de rijken meer genieten dan de arme- renmen meent dat de tegenwoor dige beheerders geen recht op het beheer hebben. Velen willen de ach terstallige pachten niet betalen; deur waarders-exploten werden reeds ont vangen; de verpachtings-conditiën worden geacht niet in orde te zijn. Veler hoofdstreven is om de opbrengst gelijkelijk onder de inwoners van ons dorp te verdoelen, zooals dit, naar gezeg'd wordt, in vorigen tijd plaats had. Hoe dit moge zijn, de spanning is niet gering en onze onbeschaafde dorpsbewoners, die meenen rechten te hebben op het dorpsfonds, zooals zij het noemen, hebben zich om de politie niet te bekommeren, omdat er in ons dorp geen politie-beambte aanwezig is. De heer A. J. Oudshoorn, heeft te Nizza eene Ag mee Emopéenne opgericht. Alle belanghebbenden kunnen zich tot hem wenden om inlichtingen, b v. over de aanstaande Industriëele Tentoonstelling in bet Crystal Palace te Londen en de Hygiënische tentoonstelling te South- Kensington. Ook belast hij zich firma's op die tentoonstelling te vertegenwoordigen. RECHTSZAKEN. Eergisteren heeft hot gerechtshof te 's Her- togetibosch uitspraak gedaan in zake Bartel- tje Dorenbosch, woduwe Corjielis Boef, oud 39 jaren, geboren te Leeuwarden, laatst ver blijvende te Rotterdam, schuldig verklaard aan1. bedriegeljjke oplichting door zich to bedienen van bednegelfjke middelen, om aa* het bestaan van een denkbeeldig crediot te doen gejooven, zich aldus gelden on roerende goederen te hebben doen afgeven eu zich langs dien weg Hedriegelijk van eens anders bezittingen ten deelc to hebben meesterge maakt; 2. valschheid in ondcrhandsch ge schrift door het namaken eener handtaske- ning en de verzinning eencr overeenkomst; 3. bewuste gebruikmaking van het aldus vervalschte stuk, alle9 na vroegere veroor deeling tot tuchthuisstraf #n celstraf van moer dan zes maanden, veroordeeld tot vflf jaren tuchthuisstraf en twee geldboeten van f 25, met bevel dat een extract ran dat ar rest zal worden uangeslageu te 'sBoseh, Willemstad on Rotterdam. Deze veroordeolde heeft van haar 19e jaar reeds wegens verschillende diefstallen en valschhedeu 2 jaar en 4 maanden celstraf, 5 jam? tuchthuisstraf en 1 jaar gevangenis straf aohter den rug. KERKNIEUWS. De heer dr. J. P. Strieker, emer, pred, te Amsterdam heeft bij het noderleggen aijner evangeliebediening eene brochure in 'fc licht gegeven ouder den titel//Een laatste woord," inzonderheid gericht tot de vrijzinnigo leden der Ned. Herv. kerk (Amsterdam bij J. H. G. van Hotoreu). De schr. bespreekt daari* een verschijnsel, dat hem blijkbaar met groot» bekommering vervult: de kwijning van het godsdienstig leven, niet het minst in de vrij zinnige kringen der gemeente, en wijst ver schillende omstandigheden aan, die volgen» hem als oorzaken van die kwijning moeten beschouwd worden. Het is een zeer harte lijk eu gemoedelijk woord, en geeft in zeke ren zin moer dan hot aangegeven onderwerp belooft, daar het ook op menige kranke plek in het huiselijk on maatschappelijk loven de aandacht rioht. De collecte ten voordeele van de Maat schappij heeft opgebracht Te Dordrecht f 659.SS, terwijl aan jaar- lijkscha bijdragen is Ingeschreven tot een bedrag van f257.60. KUNSTNIEUWS. Do* ouderlingen der Evaugelisc-h Luther- sohe gemeente te Amsterdam is aan het Rijk In bruikleen ter plaatsing in het Nederl. Museum aangeboden het orgel uit de Oude kerk hunner gemeente. Dit orgel, in 1692 vervaardigd, is voorzien an deuren door een leerling van G. De Lalresse Philip Tidemau geschilderd. Voor dit bewijs van belangstelling in de Nederlandsche kunst is aan het kerkbestuur de dank der Regeeriug betuigd. St. Ct. Ter ooro van de Trausvaalsehe deputa tie zijn bij dcu uitgever J. Heynis Tzu. te Zaandijk twee Trausvaalsehe liederen uitge geven, Het Vrijheidslied en Het Vredeliod. Ze zijn in muziek gebracht door den h»er M. Boon eu opgedragen aan de heeren Kriiger, Du Toit en Smit. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Een landbouwer te Roosteren; die geregeld elk jaar 2 a 3 stuks runderen aan miltvuur verloor, liet, door de ten vorige jare vanwege de Maatschappij van Landbouw, iu Limburg genomen proefentiugen aangemoedigd, al[ztju vee inenten met het gunstige gevolg, dat hij sedert dien tijd Eebr. 1S83, geeft enkel geval te betreuren heeft gehad. Ziiu voorbeeld werd nagevolgd door nog drie grooto veehouders in Limburg, die tot de miltvuur-inenting bij al hun vee overgingen. De- kunstbewerking werd verricht door den rijksveearts, den heer Clerox, te Echt. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 7 Maart. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. .2' - - 3 02'/ Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 97l/s Goudleeniug 5 83:l, Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 65"/1« zilv.Jan.-Juli) 5 667 g Portugal. Obl. buitl. 1S53-S0. 3 503, Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 99 V» Obl. 1877 Arast. L. 20-100 5 938/i Spanje. Obl. buitenl. 1S67. 1871 75 l',4 241, Obl. buit. 1876. 2 45 //(Perpetuele) 4 5 77/f biunl. f12500- 25000VU Obl. binnl. f1000- 5000 1 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 87/a 1869. 6 Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/s lil3 4 1877. 4 Columbia. Obligatiëu4' 271' Peru. Leeniug 1870 6 10~/: 1S72 5 18» Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid.]17;/s Nederland. Holl.lJz.sp.Aaiid. 156 M. tot Expl. St. spw. Aand. 118 Cent.spw. gest.Obl. 733,a Ind. spw. Aand.. 154 Rijn spw. volg. Aand112 Boxtel Wezel Obl. 4' - 19 Boxtel Wezel Obl. 1S755 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 53!/4 Jelez Griasi Obl. 5 87 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Cl)ark. Obl. f1000. Morsehansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasnia Aand5 575/s Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 145'/a N.-York Lake Erie W. S. Aand. 84'/ Illinois Cert.Aand. 136 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nedbrland. Lot. Amst. f100 3 108*/» k h Rotterdam3 102' 2 h Gem. Crediet. 3 94s, s Belgie. Stad Antwer pen 18743 973A Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 102?/, 1860. 5 1123/g 1864. 141 Rusland. 1S64. 5 1291/-» 1866. 5 fl36Vs Geldkoers, prolongatie 3l/s -pCl. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip «Mongolia", met do Eu- gelsoho mail, vcrr.rok 5 Maart van Alexandrië naar Briudisi. Het kan aldaar heden worden verwacht. Het stoomschip «Drenthe", van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Maart van Port-Said. Het stoomschip «Batavia", van Java naar Rotterdam is Woensdag van Colombo ver trokken. Hot stoomschip «Maasdam", kapt. Bakker vertrok Woensdag 5 Maart van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip «Edam", kapt. Taat, ver trok 6 Maart van New-Y'ork naar Amsterdam. RIVIERBEFSICHTEN. Vreeswijk, 7 Maart.- 2.37 M. boven AP 4.15 M. onder N. P. Keulen, 7 Maart. 2.57 M. boren 0. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 9 Maart 1884. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Escher, 9e Lijdenstekst. Namiddag 2 ure Burger, 10e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure Snetlage 11e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure Hoog, 9e Lijdenstekst. Jans Kerk. Voormiddag 10 ure Smeding. Woensdag Avond 6 ure Brutel do la Rivi ere, 12e Lijdenst. Bakenesser Kerk. Voormiddag 10 ure (voor de kinderen) Moltzer. 9e Lijdenstekst. Waalsche Kerk. Voormiddag 10 ure J. A. van Hamel, past, eraer. a la liaye. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure Poolmau, Donderdagavond 8 ure Mees. Lijdenspr. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure J. A. Böhringer, pred. to Amsterdam. Met medewerking van het zungkoor. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure A. C. de Zwart. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Geel. Oude Gracht. Voormiddag 10 eu 's Avonds 5 ure, J. de Cock, Hoogl. te Kampen, Woensdag Avond 8 ure geen dienst. KI, Heiligl. Voormiddag 10 en's Avonds 5 ure, Donderdag Avond hall' 8 ure Schotel. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdng Avond 8 ure Barger. Bijbell. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdag Avond 8 ure Snethlage. Bijbel lezing Mare. 5 22 vv. Lokaal van Marumstraat 44. Dinsdag Avond 8 ure Smeding. Bijbel lezing Matth. 5 1 vv. Zevendedags-Baptisten, (Parklaan 17.) Vrijdag Avond 7 uur, Zaterdag Yoorm. 10 ure Predikiug. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorin, half 11 ure eu 's Avonds 6 ure. OnderwerpOver de wederkomst des Heeren. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volks. (Gra vlnuesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, Zondagschool. Evangelische Samenkomsten zullen D. V. gehouden worden Donder dag- en Yrrijdagavond 8 ure. Voorganger: De heer M. S. BROMET, van Amsterdam. De «Opwekkingsliederen// die gezongen zullen worden zijn aan den ingang ver krijgbaar a 10 Cent. Toegang vrij. Ds. Escher catechiseert met de leerlingen boven de 16 jaren, des Woensdags van 12 met de jongens, van 23 met de meisjes, beide aan de Groote Kerk. Ds. Mulder kan Maandng zijne catechi saties niet houden. Tabak. Uit do hand warden verkocht 16 vu. Maryland, ex Leerdam. Petroleum, loco f91/., E. Tin. Billiton tot f 50'/it tormijn tot f 51 Banka f 52'/,. Tarwe zonder noteeriug, op levering voor jaar liooger, voor 12 uur f50. Vau Rogge genoteerd per 2100 KG. a. c. z. k. Galat» f164. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets flauwer, Oct. fl6S, 167, 168, loopende maand voor 12'/; uur f160, 159, 160, dito dito na 12'/. uur f160. Noteering van Meune Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie traag, in October f370. Hennepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken flOS a 115 per 1040 stuks. Lijnlcoeken f 10.50 a 13.50 por 104 stuks Hoorn, 6 Maart. Kaas: Ter waag gewogen 37 stapels, wegende 7344 kilo. Hoogste Êrijs: kleine Gras f40.—. Hooi idem f— ommissie idem f34.50, middel bare f Leiden7 Maaxt. Aangevoerd 3 partijen Goudsche Kaasf 20.a 29.Derby f a Leidsche, de 150 kilo, f a Edammer f 31 a Aanvoer 2 partijen, 100 stuks wegende 207 kg. Sohiedam, 7 Maart. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f 1.80, idem door de Schiedamsclie Spoeling Vereeniging fl.70. van eene groote partij op Dinsdag 11 Maarl 1884, en daarop volgende dagen, van af des morgens 10 tot 3, en van 6 tot 10 uur, in het Alles breeder bij billetten om schreven. N. D. DE LEUR. Makelaar. Commissariaat va» Politie te Haarlem, De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonden des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een zwart sajetteu breikous, een bril, een wollen want, een pet, een pakje boerinnen mutsen, een ring met 4 sleutels, een sleutel, een gouden potloodhouder en een schaartje in étui. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij J. H. Stecnkist, Gedempte Kraaijenhorstergracht No. S4 C„ een gouden potloodhouder waarop letters. IN Effecten, Coupons, Wissels en Assurantiën belast zich met het INKAS- SEEREN van WISSELS op bin Ti en- en bnitenlandsche plaatsen, koopt vreemde COUPONS tot hooge prijaen en neemt gelden a deposito, tegen nader overeen te komen conditiën. BEVALLEN 5 Maart. J. M. Hangjas, geb. Godcfrooy, d. - 6. M. Kruiswijk, geb. Jansen, z. - J, v. d. Bold, geb. van Agtevcld, d. - J. C, Groencndaal, geb. Tibboel, d. OVERLEDEN 6 Maart. J. Becker, 54 j., Sohoaten. De ondergeteekende Schil der en Kamerbehanger, beveelt zich als zoodanig minzaam aan voor alles wat tot het Vak be hoort. UEd. Dm. Dienaar, H. VAN BEEK, Anthoniestraat No. 35. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, S Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgtKatwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Gelderschc Jammen f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.75, dito Engelsche f 1.30 a 1.40, Zeeuw- sche Spuische Jammen fl.80 a 2.40, Blauwe f2. a 2.15, Elakkeesche Jammen fl.50 a 1.80, Pooters f a Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Banka Tin. De N.-H, M. zal op Don derdag 27 Maart veilen: ongeveer 12200 blokken Banka Tin liggende te Amsterdam; 8000 bn. dito dito dito te Rotterdam2300 bn. dito dito dito t» Schiedam, te zamen 22500 blokken. Koffie. Afgedaan 750 baton Santos, aan gevoerd per Kodron. ZONDAG en MAANDAG 9 en 10 MAART 1884, op het Biljart, door Professor G A Z A Y, Genoemde Heer noodigt ieder lief hebher van Biljartspel uit een partij met hem te spelen, en geeft 150 op de 200 punten voor. Bovendien verricht hij met de voeten Breiwerketendrinken, sigaretten oprollen en aansteken, een pistool laden en aftrekken, violoncel- en pianospelen, enz. enz. Entrée 49 Ct. Aanvang acht ure. Einde te half elf ure. Heeren Leden der Sociëteit vol gens gewoonte. Dinsdag 11 Maart 1884, des morgens ten half elf ure, zal de Makelaar J. P. R. VAN LUMMEL, ten overstaan van den Notaris W. HOOGVLIET, publiek VerkoopenSalongarnitu ren, verschillende solide Meubelen, Pendules, Ornamenten, Galan terieën, Bedden, Tapijten, Por selein en Aardewerk, Horloges, enz., enz., eenige Rashoenders, een paar goudl. Fazanten, broed '83, en wat verder ten verkoop zal worden gepresenteerd. Te zien Maandag 10 Maarlvan des morgens 10 tot des namiddags 3 ure. VAN DE Koningstraat, NAAR DE 3 e Huis van de ANEGANG. van de firma CLERKX, op het Loobii Apeldoorn. Engelsche-, Ardenner-, Haas-, Fransche Beer-, Vlaanische-, Spaan- sche-, Cachemir- en Russische Ko nijnen. De laatste zijn om hunne fraaiheid op de Tentoonstellingen te Wageningen en te 's Hage bekroond. JONGEN k ff. 2 per stuk. humt \\m in welke on*- llMjiill lilMt standig heden ook, lust of geen lust tot lezen, doet er bij een door allen erkend meesterwerwerk niets toe. Me vrouw BOSBOOM—TOUSSAINT's Delftsche Wonderdokter ter hand, dan vraagt men zich onwille keurig af: zou er wel ooit heerlij ker boek, prachtiger historische ro man verschenen zijn, was lof en aanbeveling door tijdschriften en couranten gegeven over dit schoone werk, wel voldoende? De Delftsche Wonderdokter toch is een werk dat bewondering en waardeering naast hoogachting voar de schrijfster afdwingt, dat gelezen moet worden door allen, die belang stellen in een kunstvoortbrengsel, een werk waarover nög lang niet alle lof verkondigd werd. Wij zijn. er bijzonder mede ingenomen dezen derden druk en fraaie volksuit gave te kunnen aanbieden, en onze aanbieding voor slechts ƒ1.50 va* Mevr. BOSBOOMTOUSSAINTs meesterwerk: de Delftsche Wonder dokter in prachtrollen hand, is zeker wel een van de mooiste en goed koopste die wij doen kunnen. Koop dit boek gij allen, die weten wilt, tot welke hoogte onze voort brengselen op het gebied der lette ren gestegen en ge zult u ven bazen over den rijkdom van taal, over den schoonen meeslependen ea boeienden vorm en over de heerlijke zeggingskracht, regel op regel in de Delftsche Wonderdokter saam- Franco verzenden wij onmiddelijk op ontvaugst van een Posstwisselk ƒ1,50, waarop staat: «Delftsche Wonderdokter»dit meesterwerk overal heen. Uitsluitend verkrijgbaar hij Gebr. E. M. COHEN, Magazijn van Goedkoope Boeken, te Arnhem of te Nijmegen.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3